hoort-ziet-schriift Kerstfeest en tevredenheid Afdeling Terneuzen mag congres 'Schuttevaer' niet organiseren Schuttevaer bezorgd over 'aanslag' op ligplaatsen Terneuzen Kerst-Afijn Verolme bouwt autoveerboot voor Zeeland KERSTSALON ZEEUWSE KUNSTKRING 4—1—1 STALEN STEIGERS EN GELRIA HollandHuis wenst u Prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar. \bor wonen naar wens: Holland Huis i VRIJDAG 24 DECEMBER 1976 onder redactie van Jacques Cats En? Viert u dit jaar kerstfeest met de Hammonds? Of met vader Abraham? Of houdt u het liever gezellig? Kerstfeest: echt een gebeuren om in huiselijke kring te vieren. Bij stemmig kaars licht. En bij de kerstboom, opgetuigd met ballen, slingers en lampjes. Begrijpelijk, dat in deze sfeervolle dagen sommige mensen het probleem van de eenzaamheid zo zwaar voelen we gen. Want het kerstfeest is typisch een feest om samen te vieren. Zo'n weihnachtstol smaakt een stuk minder lekker als je er in je eentje van moet peuzelen. Trouwens, wat moet je als je alleen bent met zo'n omvangrijk kerstbrood aan. Hiér is maar een klein praktisch probleempje. Het besef, dat overal elders mensen goedgeluid bijeen zijn en jij daar maar op je kamertje zit en niemand hebt om tegenaan te praten, is veel en veel beklem- merder. Als in het bejaardenhuis Schild en Hol in Goes met kerst de eenzaamheid knelt hebben de broers Nijsse elkaar altijd nog. Met z'n vijven zitten ze in één en hetzelfde verzorgingshuis. Een gezellige boel Er gaat/bij na geen dag voorbij of ze komen bij elkaar. Op zon dagmorgen na de kerk in ieder geval. Hannes Nijsse van 84 vertelt ..Dan gaan we altijd naar boven, naar broer Marien. Die heeft een echtpaarkamer. Daar zitje makkelijker met z'n vijven. En als we daar dan zo zitten, van elf tot twaalf, gaan we het. nieuws naar voren brengen. Of we bepraten wat of erin de familie omgaat. Maar we gaan or geen een afkrauwen, want ieder heeft zijn mening." Hannes Nijsse is de op een na jongste van het vijftal in 'Schild en Hof De meeste praatgrage, een baasje vol humor, een kleine filosoof ook. Hannes is de enige Nijsse die nog in de hoe rendracht steekt. Toen zijn broers trouwden verwissel den zij meteen ook het boerenpak voor het burgerkostuum ..Ga jij met op je burgers."' vroegen ze aan Hannes. „Ja" reageerde deze gevat. ..elke avond. Als ik naar bedde ga." t Is toch geen Brandpunt, hehad Hannes me bij mijn binnenkomst op de man al gevraagd Achteraf had hij er toch niet zo vreemd van opgekeken als dat wel zo het geval zou zijn ge weest Hannes geeft het zelf toe: „Het is een unicum, vijf broers m een be jaardenhuis." Broer Daan. van 86. was een jaar ol acht geleden de eerste die ziin intrek nam in het verzorgingshuis Willem <91), Gerard (85). Marien (83) en Han nes zouden later volgen. De Nijsse's zijn oorspronkelijk afkomstig uit Driewegen, uiteen gezin van zeventien kinderen, waarvan er drie maar kort hebben geleefd. Vooif spelletjes Als de broers in familie reünie bijeen zijn, wordt er vrijwel alleen gepraat. „We doen nooit spelletjes, zegt Han nes. „Daar hebben we vroeger thuis ook nooit wat aangevonden Ik ben zelf een ontzettende vergaderaar. Ik kan wel drie keer per dag vergaderen. Je bent lid van het een en het ander. En als je ergens lid van bent moetje ook de vergaderingen bijwonen. Johannes Nijsse is ook op ander ge bied nog zeer actief. Hij fietst nog drif tig rond. op een rijwiel, dat aangepast isaanzijn krap bemeten gestalte. In de recreatiezaal lachen de broers Nijsse hun tandeloze mondjes wijd open als ze praten over de fiets van Hannes. .Die fiets is iets groter dan een step." deelt een van de broers mee. „Ja. legt Hannes uit. „dat komt omdat mijn on derbewustzijn nogal kort is In de recreatiezaal hangt de sfeer van kerst. Elders in het gebouw klinkt, vermoedelijk uit een radio of vanaf een grammofoonplaat stemmig gezang In de zaal is er behalve hel biljartlaken ook nog ander groen. Een kerstboom. De tafels zijn gesierd met kerststukjes. „Een kerstboom was er vroeger niet bij," meldt een broer Nijsse, Dat kon nietlijen Ooklieteten was navenant. Dus sobertjes. „Er stond geen kalkoen op het menu," zegt een van de man nen. Goeie ouwe tijd' Hannes had het me even tevoren al laten weten, tijdens het gesprek op zijn kamer, aan het raam. met uitzicht op het drukke doorgaande verkeer naast de spoorlijn. „We praten dan wel over die goeie ouwe tijd, maar we zijn toch allemaal blij dat die tijd voorbij is Hannes Nijsse mag ook graag zijn mondje roeren tijdens feestelijke bij eenkomsten. Hij vertelt: „Als er een zuster hier in het tehuis t rouwt, of er is een kroonjaar te vieren, dan maak ik een gedichtje Om de kerstviering in 'Schild en Hof enig luister bil te zetten Vijf bejaarde broers Nijsse vieren kerst in één tehuis Van links n voorgrond Hannes r rechts WïUem. Marien. Daan. Gerard. Op de heeft Hannes Nijsse zich de afgelopen dagen ook over een dichterlijke bij drage gebogen „Want je moet zo'n avond toch een beetje kunnen breken, hé", vindt hij. Thema voor zijn kerstgedicht is de te vredenheid. „De mensen eisen tegen woordig zoveel," zegt Hannes, ,,'t Is nooit genoeg. Laten ze toch tevreden zijn met wat ze hebben. Wij zijn er als broers tevreden mee dat we nog uit bed kunnen blijven op onze leeftijd." In zijn gedicht rept Hannes Nijsse over het geweld in de maatschappij, over oproer en overvallen. Bleef het maar bij een grappig voorval zoals dit. mij mert Hannes. En hij vertelt in zijn kerstbijdrage: ..Er liep een agrariër in het bos en plotseling werd hij overval len door een rover, die zei: je geld of ie leven. De agrariérzei: ik heb geen geld. want ik ben agrariër Toen zei de rover: Och arme man. loop dan maar door. want dan heb je ook geen leven Het kleine mannetje Hannes schatert. Dan is hij weer seneus als hij me het vervolg van zijn gedicht voorhoudt: Tevredenheidwaar vindt men dat nog op de dag van heden, t's haat enijd en overal strijd. Naastenliefde vindt men haast niet meer in deze tijden. Er Is niet veel meer van te merken, dat men uil naastenliefde gratis gaat wer ken. 't Is haasten en jachten, vanaf 's mor gens vroeg En nooit is het meer ge noeg. We hebben nu aow, zijn daarvoor dankbaar, maar tevreeIs het met zo? Ja of nee? Waarom zouden wij nu niet zijn tevre den als ivij nog denken aan het verleden Tevredenheid' Kunnen we nog wel blij zijn met wat we hebben? Hannes Nijsse uit het bejaardenhuis Schild en Hof in Goes heeft een thema aange sneden, dat waard is om te overden ken. Heeft dat woordt 'tevredenheid' nog wel inhoud in deze tijd, nu iedereen almaar meer wil hebben. Twee kerstdagen om daar eens even bij stil te staan. En om er iets mee te doen. De hoeveelheid elektriciteit, die ge middeld nodig is om de raffinaderij van Shell in Pemis draaiende te hou den, komt overeen met de verlichting van ruim 30 miljoen kerstboomlamp jes van 3 Watt elk. Per dag is dit de zelfde hoeveelheid, die een stad van 370.000 inwoners consumeert Het omvat de verlichting van 920.000 huis lampen van 100 Watt elk. De kosten bedragen 200 000. De raffinaderij heeft berekend, dat een gemiddeld huisgezin per 24 uur onge veer 25.000 Watt-uur verbruikt. Dit is de %'erlichting van 25 huislampen van 100 Watt elk per etmaal. De gemid delde kosten hiervan bedragen 2. AFDELINGSBESTUUR ERG BOOS OVER GEVOLGDE PROCEDURE MR. J. VAN DAM: „DIT WAS EEN NOODSITUATIE"... TERNEUZEN - Het bestuur van de af deling Terneuzen van Schuttevaer (de vereniging van binnenvaartschippers) is erg boos op het hoofdbestuur van die vereniging. In het voorjaar van 1976 zou de afdeling Terneuzen het jaar lijkse congres van Schuttevaer verzor gen. Plaats van handeling zou de 'Op- ptandingskerk' in Terneuzen-Zuid zijn. terwijl bovendien nagenoeg afgeronde besprekingen waren gevoerd over het onderbrengen van de honderden con gresgangers. Het congres in Terneuzen paste helemaal in het programma voor de viering van '150 jaar kanaal Gent- Temeuzen'. Het hoofdbestuur van Schuttevaer echter heeft nu plotseling besloten dat de afdeling Terneuzen de organisatie van het congres wordt ont nomen. Voorzitter W. de Meijer en secretaris W. de Zeeuw van de Schuttevaer-afdeling Terneuzen zijn uiterst verbolgen over de hele gang van zaken. Zij vinden dat het hoofdbestuur zonder enige argumenta tie heeft besloten dat 'Terneuzen' niet meer in aanmerking komt voor de orga nisatie van het congres. De heer De Zeeuw: „Wij hebben een brief aan het hoofdbestuur gestuurd, waarin we in niet mis te verstane woor den onze mening over het gebeurde kenbaar maken. Bovendien hebben wij duidelijk gemaakt dat wij eventuele schadeclaims zullen doorsturen naar het hoofdbestuuiwant met deze gang van zaken gaan wij absoluut niet ak koord." Voorzitter De Meijer onderschrijft die woorden. „We hebben een bespreking gevoerd met het hoofdbestuur - in Bra bant was dat - en toen hebben we beke ken welke onderdein van ons pro gramma absoluut afgevoerd moesten worden. Van de kant van het hoofdbes tuur kwamen er verschillende bezwaren en daarmee hebben wij dan ook - uiter aard - rekening gehouden. Later is ons in een memorandum van het hoofdbes tuur nog eens bevestigd wat er tijdens die bijeenkomst ter tafel was gekomen. Het leek erop alsof iedereen tevreden was en wij konden starten met de defini tieve organisatie." De afdeling Terneuzen van Schuttevaer had grote plannen Men wilde ietwat af wijken van de (in Schuttevaerkringen) gebruikelijke vorm van congresseren Zo was er bijvoorbeeld gekozen voor een boottocht over het Kanaal Gent - Ter neuzen. met een ontvangst door het ge meentebestuur van Gent. Bovendien zouden de congresgangers worden on dergebracht in een hotelschip dat zou worden afgemeerd ter hoogte van de Axelse dam. Daarmee werd dan'tevens het probleem om aan alle congresgan gers onderdak te bieden ondervangen. Voorbereidingen Secretaris De Zeeuw, die zich de laatste maanden bijna dagelijks heeft bezig gehouden met de voorbereidingen voor het Schuttevaercongres: „We hadden al contacten gelegd met allerlei autoritei ten in Terneuzen en Gent, er zijn be sprekingen gevoerd met alle mogelijke instanties om maar niets aan het toeval over te laten. Er zou een speciale con greskrant worden uitgegeven, kortom we waren al in een vergevorderd sta dium.... en dan krijg je plotseling een telefoontje waarin even simpeltjes wordt meegedeeld dat hel hoofdbes tuur er vanaf ziet Dat telefoontje van het. hoofdbestuur <en dan met- name van voorzitter mr. J. van Dam uit Rotterdam) kwam voor het bestuur van de afdeling Terneuzen als een donderslag bij heldere hemel. Voor zitter De Meijer: ..We hadden tijdens dat voorbereidene gesprek met het hoofdbestuur, al wat water in de wijn gedaan. Echt. wij gingen er gewoon van uit dat het hoofdbestuur, na die ge voerde bespreking, akkoord kon gaan met de organisatie zoals wij die hadden voorgesteld. Maar toen kwam dat tele foontje van voorzitter Van Dam. In dat telefoontje deelde Schuttevaer- voorzitter mr. Van Dam mee dat het hoofdbestuur, in overleg met de con- grescommssie' had besloten dat de or ganisatie van het congres 77 in handen zou worden gegeven van de afdeling 'Rijnstreek (Utrecht). Secretaris De Zeeuw: „Er werd gezegd dat wij over on voldoende accommodatie beschikten. Nou goed van dat hotelschrp wilden we best afzien, maar wij zelf hadden het aanbod gedaan om in overleg met de WV een inventarisatie te maken van de beschikbare accommodatie in Terneu zen en omgeving. Die inventarisatie heeft men niet eens af willen wachten. Men heeft zomaar, zonder ons maai wel over. beslist.en daarmee zijn we niet bepaald gelukkig. Schuttevaer-Terneuzen heeft- enkele dagen geleden een blief gestuurd aan het hoofdbestuur. In die brief wordt duidelijk gemaakt dat het afdelingsbes- tuue bijzonder teleurgesteld is over de gevolgde procedure. Voorzitter De Meijer en secretaris De Zeeuw: „Het is een erg zure brief Wij zouden hem persoonlijk met graag ontvangen. Het moet duidelijk zijn dat wij geen stel letje onvolwassenen zijn. die je zomaar voor je karretje kunt spannen Schuttcvaer-voorzitter mr. Van Dam heeft de brief deze week ontvangen. „Ik heb hem op m'n bureau liggen, maar over de inhoud wil ik niet al te veel zeggen. Deze zaak moet eerst maar eens intern worden besproken. Het heeft geen zin om de hele zaak, met al z'n achtergronden aan de grote klok te gaan hangen", aldus mr. Van Dam des gevraagd. De voorzitter van Schuttevaer wilde nog wel kwijt: .We hebben de zaak uit voerig doorgesproken met de congre scommissie en we zijn tot de conclusie gekomen dat het hier om een noodtoe stand ging. Er moest zoveel geld door het hoofdbestuur op tafel gelegd wor den. dat het absoluut een onhaalbare zaak was. Zoals Terneuzen. het wilde, kon het eenvoudigweg niet. En dan denk ik in de orde van grote van dertig duizend gulden Het hoofdbestuur be taalt de kosten van zo'n congres maar wanneer wij gevolg hadden gegeven aan de wensen van de afdeling Terneuzen dan hadden we geweldige nsico's gelo pen. Mr. Van Dam constateerde verdei- dat Terneuzen niet over voldoende hotel accommodatie beschikt om de congres- serende leden van Schuttevaer ondei- dak te bieden. „Daarom ook was de zaak zo spoedeisend aldus de voorzitter van Schuttevaer." Wij moesten zo snel mo gelijk een andere accommodatie vinden en die hebben we gevonden in Utrecht. HOEK VAN HOLLAND (ANP) - Ver olme Scheepswerf Heusden B.V. heeft van de Stoomvaart Maatschappij Zee land, Koninklijke N'ederlandschc Postvaart N.V. in Hoek van Holland opdracht gekregen voor de bouw van passagiers- en autoveerschip. Het nieuwe schip dient ter vervanging van het m.s Koningin Wilhelmina op de route Hoek van Holland-Harwich, die als een gemeenschappelijke dienst wordt onderhouden met de Bitse spoorwegen. Het schip biedt accommo datie voor 1500 passagiers (nachtcapa citeit 10501, namelijk 576 in hutten en 448 in ruststoelen. Het autodek heeft ruimte voor320 auto'soi'44 trailersen 12 auto's Met. de bouw van het schip zullen volgens mededelingen van de SMZ voor het Nederlandse bedrijfsleven naar schatting 1000 manjaren gemoeid zijn. Verwacht wordt dat het schip voor het zomerseizoen 1978 in dienst kan worden gesteld. Wat de hotelaccommodatie betreft, zijn er in Utrecht in ieder geval geen pro blemen. Overigens was mr. Van Dam. naar zijn eigen zeggen, bijzonder teleurgsteld toen hem ter ore kwam dat moest wor den afgezien va neen congres in Terneu zen. „Ik heb het notabene zelf aange kaart, destijds .Het is erg jammer dat het helemaal zo heeft moeten lopen, maar u.mag best weten dat ik een zucht van verlichting slaakte, toen me werd verteld de zaak in Utrecht kon worden geregeld. In ieder geval is de vereni gingsvergadering op deze wijze ge red Gefrustreerd Schuttevaer-voorzitter Van Dam ïs overigens van plan op korte termijn contact op te nemen met het 'gefrus treerde' bestuur van 'zijn' afdeling Terneuzen. Over dat contact zegt hij: „We moeten hierover van gedachten wisselen, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk. ADVERTENTIE Paardenkeuringen in Den Bosch MIDDELBURG-In de Vleeshal van het Middelburgse Stadhuis heeft donder dagmiddag dr. P K. van Dalen, direc teur van het Zeeuws Museum, de ker stexpositie van de Zeeuwse Kunst kring geopend. Voor deze tentoonstel ling. die tot en met 9 januari geopend zal zijn. zijn honderd werkstukken in gezonden van éénentwintig exposan- Tegen een achtergrond van 'betrekke lijkheid en tijdelijkheid der dingen' wilde de heef Van Daalen zich beperken tot een korte openingstoespraak, te meer omdat, zoals hij afsloot, niet sprie- ken welsprekender kan zijn dan een stortvloed van woorden. Ondanks deze beknoptheid zag de museumdirecteur kans de grote lijnen in een algemene evolutie in denken en kunst na te gaa. een lijn die hij localiseerde tot de Zeeuwse Kunstkring in een beschou wing op de tot nu toe gevolgde metho diek bij de opening van de traditionele kerstsalon in de Vlaaeshal. In het begin kwamen daar veel woorden aan ie pas, later aangevuld met muziek Anno 1976 signaleerde dr Van Daalen een be scheidener opstelling en heeft de kring en vooral de kunstenaar zich in een houding van afstandelijkheid meer met ironie en zelfspot omgeven. Vijftien jaar geleden vroeg de kring eveneens de heer Van Daalen om meteen 'passend woord' de expositie voor geopend te verklaren. In 1976, aldus de heer Van Daalen. is dat. zij het in een beknopter vorm. nog het geval, maar over nog eens vijftien jaar zal men mogelijk ook de openingstoe spraak hebben afgeschaft. In breder verband kon de heer Van Daalen een wereldwijde ontwikkeling constateren van een jonge generatie, die zich eerder richt tot de oerkrachten van de natuur dan de zekerheden van tech niek en wetenschap. Die ontwikkeling werd in de jaren zestig ingeleid toen duidelijke stemmen opgingen om af scheid te nemen van de zekerheden van de nawerking van de renaissance- cultuur. De heer Van Daalen was ingeleid door de voorzitter van de Zeeuwse Kunst kring, mr. A. E. d'Angremont, die en kele ogenblikken stilte vroeg om het deze week overleden lid van de kring. Dolf Jaspers te IJzendijke, te herden ken. TOOGDAG VAN i ADVERTENTIE) J—L. SPECIALISTEN IN 4_P ONDERSTEUNINGEN B.V. STAALSTE1GER VERHUUR MONTAGE PROBLEMEN AAN DE ORDE OP JAAR VERGADERING DEN BOSCH - De Nederlandse vereni ging 'Het Nederlandse trekpaard' houdt donderdag 13 januari de ver plichte paardenkeuringen voor trek paarden, haflo-arahe- en haflingcr- hengsten. Deze keuring, voor de provincies Zee land. Brabant Limburg. Utrecht en Zuid-Holland is in de Brabanthallen te Den Bosch om 10.00 uur. Naast de ou dere hengsten die voorde keuringen zijn aangegeven, verschijnen bovendien nog 34 jonge 3-jarige hengsten voorhet eerst ter keuring CBTB IN DELFT GOES - Het bestuur van de Christelij ke Boeren- en Tuindersbond (CBTBi heelt besloten de gebruikelijke toogdag in het zuidwesten niet door te laten gaan. Deze toogdag zal deze keer in Delft plaats vinden en wel op 26 januari 1977 in de Stadsdoelen te Delft. Naast de jaarrede van Piet Blokland, voorzitter van de CBTB West-Nederland, zal drs. Piet Bukman, voorzitter van de landelijke CBTB en voorzitter van het Landbouw schap een inleiding houden. INGEBRUIKNAME 'OUDE ZEESLUIS' KOST BINNENVAART 40 LIGPLAATSEN TERNEUZEN - De aTdeling Schuttevaer-Terneuzen is bezorgd over de ontwikkelingen rond het aantal lig plaatsen in de omgeving van de Ter- neuzense sluizen. Maandagmiddag stelt het afdelingsbestuur de 'ligplaat senaffaire' aan de orde tijdens de jaar lijkse afdelingsvergadering. Schutte vaer is met name verontrust omdat, wanneer de 'oude zeesluis' in Terneu zen weer in gebruik genomen wordt (in 1979) de binnenvaart zeker veertig lig plaatsen ontnomen zullen worden. Momenteel kunnen de schippers ge bruik maken van de niet in gebruik zijnde 'arm' naar de oude zeesluis toe. Zodra de sluis (na een aantal oplap- werkzaamhedem weer in bedrijf komt. kan de 'doode arm' niet langer gebruikt worden als aanlegplaats Tijdens de jaarvergadering van Schuttevaer-Terneuzen wordt boven dien aandacht besteed aan de gevolgen die het onlangs gepresenteerde sturc- tuurplan voor de binnestad heeft voor het aantal ligplaatsen ter hoogte van de Axelse dam. Wanneer men zich houdt aan de ns op tal'el liggende plannen zou dat betekenen dat de rijbaan over de Axelse dam wordt veriegd in westelijke richting. En ook dat zou weer gevolgen hebben voor het aantal ligplaatsen voor de binnenscheepvaart. Volgens het af delingsbestuur zou men dan toch zeker een achttal ligplaatsen verliezen. Het afdelingsbestuur vindt dat op korte termijn overleg met verschillende in stanties geopend moet worden om al ternatieve ligplaatsen aan te duiden. Overigens is het bestuur van de afdeling Terneuzen van Schuttevaer ook van mening dat bij het oplappen van de 'middensliüs' rekening gehouden had moeten worden met de inhoud van de geruime tijd geleden verschenen vaar wegennota. Volgens die nota moeten kanalen, als dat van Gent naar Terneu zen, voor wat de binnenvaart betreft in elk geval kunnen beschikken over slui zen met een afmeting van minimaal 24 bij 280 meter. De 'middensluis' in Ter neuzen zal, volgens Schuttevaer, dan ook al snel te klein bijken. Tijdens de vergadering in 'De Vriend schap' (aanvang twee uur 's middags) komen nog verschillende andere 'nauti sche zaken' aan de orde. Zo wordt onder meer stilgestaan bij de problemen rond de Oesteraam en de Kreekrakslui- Eerste diploma's 'meester' van schilderscursus BUNNIK - In 'Motel Bunnik' te Bunnik zijn de examens afgenomen voor het 'diploma meeser' nieuwe stijl van de stichting 'Vakopleiding schilderen'. De vier geslaagden die dit diploma in ont vangst mochten nemen zijn de eersten met het 'diploma meester'. Voor het diplom 'vaktechnisch specia list 1' slaagde de heer P. van Gassen uit Koewacht, voor het diploma 'vaktech nisch specialist 2' slaagde de heer T. van Damme uit Sluis. Voor het diploma 'vaktechnisch specialist 1-2 en 3' (di ploma meesteri slaagden de heren D. J. PieterseuitWemeldinge.Th. F. I.de Vos uit Terneuzen en A. van de Velde uit Goes. Zij zijn alle drie afkomstig van de cursus, gegeven aan de LTS te Terneu zen. ADVERTENTIE: Damplein 3. Middelburg, telefoon 01)80-1 18 58 MAKELAARS ADVISEURS O G

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9