Afzet viel voor Yitrite Fabriek in 1976 tegen Justitie pakt tonen pornofilms in 'gewone' bioscopen harder aan Natuur en Milieu m beroep 1075 ontvreemd tegen lozing afvalwater Vijf prioriteiten bij stichting welzijn voor buitenlandse werknemers FAMILIE BERICHTEN VRIJDAG 24 DECEMBER 1976 OOK 1976 WAS HET NIET DOOR GENERAL ELECTRIC PLASTICS m t -m «-«it o Bij inbrssk in Hulst AANTREKKEN VAN NIEUW PERSONEEL WEER STILGELEGD MIDDELBURG - De afzet van de Vi- trite Fabriek in Middelburg is in 1976 tegengevallen. Dat blijkt een onder het motto 'Ook 1976 was het niet' opgeno men artikel van de directie van de lampvoetenfabriek in het donderdag- verschenen decembernummer van hel personeelblad 'De Votrite Schakel'. Die tegenvallende resultaten hebben er onder meer toe geleid, dat het aanne men van nieuwe mensen - die in ver band met wat optimistischer verwach tingen voor de zomervakantie weer op gang was gebracht - opnieuw is stilge legd, uitzonderingen voorbehouden. In het artikel herinnert de directie aan 1975, toen de afzet ver beneden de be groting bleef. ,,In 1976", aldus het artikel „is een wezenlipjk betere afeet gerea geerd door de commerciële afdeling maar desondanks is ook nu de zorgvul dig voorbereide afeetrbegroting niet ge haald". In de eerste helft van het bijna afgelopen jaar was er aanvankelijk sprake van een lichte opleving in de afeet. Het toch al niet erg positieve beeld verflauwde in de tweede helft van het jaar. Een van de oorzaken was de buitenge woon sterke daling van het Engelse pond en de Italiaanse lire. „In Enge land". zo leest men in de beschouwing van de Vitrite-directie. „is een sterke concurrent gevestigd die vooral in bajonet-lampvoeten is gespecialiseerd en tevens vele schroefdraadtypen le vert". Hierdoor is het Middelburgse bedrijf vooral in Italië in leveringen terugge vallen. De Engelse offertes lagen dertig procent beneden de Vitrite-prijs. In an dere landen, met name de vroegere En gelse beheersgebieden, die veelal bajo- nettentypen gebruiken in plaats van scheoefdraadtypen is de positie van de Middelburgse onderneming er even eens bepaald niet sterk op geworden, aldus het 1976-overzicht. In het algemeen had het bedrijf daarbo ven nog te maken met het wat onbes temde economische wereldbeeld. De Vitrite-directie over dit punt: „De afne mers zijn daardoor geneigd een afwach tende houding aan te nemen hetgeen zich onder andere uit in laat en voor zichtig bijbestellen. Een veel pijnlijker 'excuus' is echter dat Nederland te duur is. Dit houdt verband met de salarissen en Twintigduizend voorplan 'kom' Brouwershaven DEN HAAG - Voor de uitvoering van de reconstructie van de Sleepstraat in Brouwershaven heeft het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een bijdrage van f 19.950.- be schikbaar gesteld. De reconstructie van deze straat is de eerste fase van het saneringsplan-'Kom' van de gemeente Brouwershaven. Het 'eerste-faseplan' behelst de recon-, structie van de Sleepstraat, een bedie- ningsweg die van belang moet worden geacht voor het goed functioneren van het zuidelijke deel van het centrum. Daartoe zijn technische verbeteringen ontworpen, waarbij ook rekening is ge houden met het historische karakter van de te rehabiliteren omgeving. de bijkomende sociale lasten die op de kostprijs drukken. „Aangezien Vitrite het vrijwel geheel van de export moet hebben betekent dit dat bovenge noemde nadelen zich in hun volle om vang bij ons doen gelden", aldus de di rectie. Werktijd verkort ing Begin 1976 werd tot werktijdverkorting overgegaan. Gedurende achttien weken hoefden 630 medewerkers op vrijdag niet te werken, waardoor de produktie met tintig procent werd gereduceerd. Hierdoor kon de voorraadgroei worden omgebogen in een daling. Men hoopte toen dat een opleving in de afeet tot ver dere voorraaddaling zou leiden Dit is nauwelijks gebeurd, zo constateert de directie in het overzicht: de voorraad is wederom toegenomen en aan de hoge kant. In de loop van het overzicht wordt voorts opgemerkt, dat er weinig reden is om veel te investeren in nieuwe ou tillage. „Ook het zetten van een nieuw gebouw op Vitrite 2 (op het groot- industrieterrein) zal nu moeilijk te mo tiveren zijn hoewel het belang van diepte-investeringen (veiligstellen van het werk op lange termijn) zeer zwaar weegt". Aan het slot constateert de direptie: Howel..Hoewel het bovenstaande ver haal met erg opwekkend klinkt is het ons inziens beter hetzo te geven dan een gecamoufleerd en onjuist schijnopti- misme te suggereren Automobiliste verliest macht over het stuur: die auto's beschadigd HULST - Donderdagmorgen werden bij een botsing op de Van Maelstedeweg te Hulst drie auto's zwaar beschadigd. Mevrouw C. M. V-de B. uit Sint-Niklaas (Bi verloor door de glasheid op de Van Maelstedeweg de macht over h et stuur van haar auto. Ze botste daarbij op de haar tegemoet komende bestelauto van G. E. P. uit Nieuw-Namen, die na de bot sing tegen een lantaarnpaal terecht kwam. Vervolgens botste mevrouw V.- de B. op de tegenliggende auto van me juffrouw G. M. J. L. uit Clinge. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. 'VOORAL LETTEN INHOUD FILMS' MAATREGEL GAAT 1 JANUARI IN Verkoping SINT-ANNALAND - De vrouwenver eniging 'Draagt Elkanders Lasten' van de gereformeerde gemeente te Sint- Annaland heeft voor een bedrag van 133.25 aan goederen verkocht. DEN HAAG - De Nederlandse politie korpsen gaan met ingang van 1 januari strenger optreden tegen bioscoopex ploitanten die in hun 'gewone' biosco pen pornografische films vertonen. Dit hebben de procureurs-generaal bij de gerechtshoven besloten. De Neder landse Bioscoopbond is inmiddels op de hoogte gesteld van dit besluit. Justi tie volgt hiermee een nieuwe belijds- lijn. die door de politiekorpsen na 1 ja nuari zal worden toegepast. De nieuwe beleidslijn staat overigens inhoudelijk los van de maatregelen die in het recente verleden zijn genomen tegen het Vertonen van ongekeurde pornofilms in sex-cinema's in met name Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarbij ging het vooral om het naleven van de bepalin gen uit de bioscoopweg, wazrbij kleine bioscoopjes zonder vergunning draai den. Nu gaat het met name om de in houd van de films, zo lichtte officier van justitie mr. W. G C. Mijnssen van het Middelburgse parket het verschil tus senbeide zaken donderdagmiddag des gevraagd toe. Of ook de Zeeuwse politiekorpsen vanaf 1 januari instructie krijgen de nieuwe beleidslijn streng toe te passen, kon men donderdagmiddag nog niet precies zeggen. „Als wij van de procureur- generaal de opdracht krijgen hierop scherper toe te laten zien, voeren wij die opdracht natuurlijk uit", aldus officier van ustitie mr. T. Lebret. „Maar de op dracht is pas nieuw, zodat ik nog niet kan zeggen hoe dat precies in zijn werk zal gaan". In 'gewone' bioscopen neemt volgens de procureurs-generaal het vertonen van iet door de centrale commissie voor de keuring van films gekeurde films steeds meer toe, bevreesd als de exploitanten zijn voor de concurrentie van de kleine sextheatertjes. gekeurde of een afgekeurde film me in een normale bioscoop wordt vertoond, in beslag zal worden genomen. Tegen de exploitant wordt een vervolging inge steld op grond van artikel 240 wetboek van strafrecht. Dit artikel betreft de 'aanstotelijkheid'. In het zuiden des lands is dat al eens gebeurd.1 aldus de brief van de PG's aan de Bioscoopbond Zij hebben begrip voor de klacht van de bioscopen dat zij teveel concurrentie ondervincen van sexbioscoopjes, die wél ongestraft blote films mogen verto nen. De PG's zijn van plan het beleid 'op dit terrein van de sex-commercie' te herzien, maar daarvoor willen zij eerst de zaak grondig onderzoeken. Zij willen m ineder geval nu een onder scheid maken tussen 'gewone' en 'sex'- bioscopen: geen kwalitatief criterium maar een kwantitatief De grens tussen de twee soorten bioscopen wordt gelegd bij 50 zitplaatsen, al is die grens 'vloeiend'. Volgens de PG's hebben bio- scopenen geen concurrentie van thea ters kleiner dan 50 zitplaatsen. De schaalvergroting van de vertoning van pornofilms wordt hiermee tegengegaan, aldus de brief van de PG's. Om de Bioscoopbond gelegenheid te geven tijdig de leden te informeren over de meuwe beleidslijn, zullen de politie chefs in Nederland pas na 1 januari 1977 gaan optreden. LOZING IN OOSTERSCHELDE ONMIDDELLIJK STOPZETTEN DEN HAAG - De stichting natuur en milieu heeft bij de raad van state be roep aangetekend tegen het verlenen van een vergunning door de minister van verkeer en waterstaat aan General Electric Plastics BV te Bergen op Zoom, voor het lozen van afvalwater in de Oosterschelde. De stichting stelt in een brief aan de raad van state: „Nu de minister, hangende zijn beslissing in beroep, aan Geenral Electric toestem ming heeft gegeven zijn afvalwater op de Oosterschelde te lozen, blijft ons uit sluitend een beroep op grond van de wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen over om lo zing van het bedrijfsafval op de Ooster schelde tegen te gaan". De stichting natuur en milieu noem t een aantal bezwaren tegen de lozing, zoals de lozing van fosfaten die leidt tot ver dere aantasting van de voedselrijkdom in de Oosterschelde. Verder is de maci- maal toegestane temperatuur van het te lozen afvalwater volgens de stichting te hoog. Deze temperatuur bedraagt 30 graden Celcius. waardoor het zuurstof gehalte wodt beïnvloed, ook al is dat dan in geringe mate en plaatselijk. De kans op het ontstaan van botulisme, zo zegt de stichting, wordt hierdoor ver groot. Ook stelt, de stichting dat de lozing van methyleenchloride misschien niet tot gasvorming zal leiden, maar het is wel een stof die valt onder de op de zwarte lijst staande organische halogeenver- bmdingen. Bij de stichting heerst verder onzekerheid over de gevolgen van lozing van het spui van het koelwatersysteem van het aquatische ecosysteem van het bedrijf. Noch in de lozingsvergunning, noch in de beschikking van de minister wordt namelijk omschreven welke organische chemicaliën worden gebruikt ter be strijding van de biologische groei in het koelwatersysteem en op welkw wijze ongiftiging voor lozing van de spui ge- beuet. Naast bovengenoemde bezwaren is er. stelt de stichting nog het gevaar van ca lamiteiten. Juist bij het opstarten van een bedrijf is de kans op bedrijfsstorin gen niet te verwaarlozen. Hierdoor kun nen onder meer aanzienlijke hoeveelhe den fenol en methyleenchloride en per sistente kunststogffen in de Ooster schelde terechtkomen. Tot besluit stelt de brief: „W ij zijn van mening dat de betreffende lozing een zodanig gevaar is dat hij onmiddellijk gestopt dient te worden. Bovendien is er een praktisch Inbraak in kapperszaak SAS VAN GENT - Bij een inbraak woensdag in de kapperszaak van R. C. te Sas van Gentwerd een bedrag van ruim 1000 gulden gestolen. De inbraak werd tussen zeven- en acht uur 's avonds gepleegd op een moment dat de inwoners iet thuis waren. De da ders kwamen binnen dooreen dakkapel aan de achterzijde van de woning te for ceren. Zowel de woning als de zaak aan gelegen zaak werd doorzocht. Het be drag werd uit de kassa ontvreemd. Ver der wordt er niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. uitvoerbaar, en in ieder geval tijdelijk aanvzardbaar alternatief voor handen, namelijk afvoer van het afvalwater naar de Westerschelde via aansluiting op de al'valwn ferpersleicling naar Waarde". BEGROTINGSBEHANDELING 20 JANUARI HUISVESTING NOG GROOT PROBLEEM VLISSINGEN - De in oktober opge richte stichting 'Welzijn Buitenlandse Werkenmers in Zeeland wil volgend jaar in haar werk aan vijf hoofdzaken voorrang geven. Daartoe hoort de huisvesting van buitenlandse werk nemers. „een van de grootste proble men, waarmee de stichting te maken krijgt". Dat zegt men in een toelichting op de begroting voor 1977, die op 20 ja nuari in de vergadering van het alge meen bestuur aan de orde komt in het Vlissingse ontmoetingscentrum. Als oorzaak voor de moielijkheden bij de huisvesting noemt men. dat de bui tenlandse werknemer niet gewend is voor huisvesting te veel betalen, dat er geen duidelijke richtlijnen van bovenaf op dit gebied bestaan: „dit heeft tot ge volg. dat de buitenlandse werknemer gemakkelijk betrokken raakt bij de kwalijke praktijken of het spoor bijster raakt, wat tot grote problemen leidt", zo wordt in de toelichting bij de begroting gezegd. Tot de andere prioriteiten in het werk rekent men: de voorlichting, zowel als het gaat om de leefsituatie in Nederland aan de Nederlandse gemeenschap over beide elementen: onderwijs, waarbij de nadruk moet liggen op bi-cultureel onderwijs, om dat het merendeel van de gezinnen na verloop van tijd terugkeert naar het thuisland. Zo kan worden voorko men, dat het buitenlandse kind daar teveel taalachterstand heeft op de kinderen daar: onderricht van volwassen in de Ne derlandse taal en scholing en vakop leiding, die vooral gericht moet zijn op de terugkeer naar het eigen land. met het oog op het tijdelijke karakter van het verblijf in Nederland; tenslotte begeleiding ^aan 'een stuk zelf-organisatie' van de buitenlandse groeperingen. ..wat kan leiden tot een beter en zelfstandig bestaan binnen de Nederlandse samenleving met be houd van de eigen identiteit' Als doel formuleert de stichting welzijn buitenlandse werknemers om in coör dinatie met ondernemingen en in sa menwerking met andere instanties de buitenlandse werknemer zo goed moge lijk te laten functioneren in de Zeeuwse samenleving, met behoud van de eigen identiteit, zowel op godsdienstig, zake lijk. cultureel als op maatschappelijk gebiedDe begroting geeft in totaal aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 288.000 aan. 20.000 minder dan vorig jaar. Daarbij is - zo zegt men - rekening gehouden met het matigings- beleid van crm. terwijl men wilde voor komen dat de subsidies van gemeenten en bedrijven moesten worden verhoogd A. H. VAN DIJK ARTS AFWEZIG 25 dec. tot 3 jan. De praktijk wordt waargenomen door: de doktoren Cramer, De Greef, Van de Griek, Meijer, Mijnlieff en Snijder. De heer HIJPOLIT JOHANNES FRANCISCUS DE MOOR echtgenoot van mevrouw Ivette van Cauwenberghe geboren te Hulst 16 juli 1941 en godvruchtig overleden in het A.Z. te Gent op 23 december 1976. Dit melden u met diepe droefheid, doch gelaten in Gods heilige wil: mevrouw Hijpolite de Moor, geboren Ivette van Cauwenberghe, zijn echtgenote de jongeheer Xavier de Moor, jongeheer Pascal de Moor, mejuffrouw Caroline de Moor, zijn kinderen de heer en mevrouw H. J. de Moor-Collier, zijn ouders de heer en mevrouw Raymond van Cauwenberghe- de Saegher, zijn schoonouders de heer en mevrouw J an de Moor-Aarts en kinderen de heer en mevrouw Constant Pietersen-de Moor en kinderen de heer en mevrouw Alfred van Cauwenberghe- Verhaeghe en kinderen zijn broer, zuster, schoonbroers, schoonzusters, neven en nichten de families De Moor-Collier en Van Cauwenberghe- de Saegher. Gedenk zijn ziel in uw gebeden. De plechtige uitvaartdienst zal plaatshebben op dinsdag 28 december aanstaande om 11.00 uur in de parochiekerk van de H. Willibrordus te Hulst, waarna de begrafenis op hetr-k kerkhof aldaar. Maandagavond om 19.00 uur eucharistieviering in boven genoemde kerk. Samenkomst voor de uitvaartdienst te 10.30 uur, Tabak straat, Hulst (achteringang ziekenhuis). Gelegenheid tot condoleren na de uitvaartdienst in hotel-restaurant Van Oosterom, Stationsstraat, Hulst. Hulst, Gentsestraat 30. Geen bloemen, noch kransen. Geen bezoek aan huis. HULST - Bij een inbraak in een leven smiddelenwinkel aan de Poorterslaan te Hulst werd een bedrag van 1075 ontvreemd. Men wist op onverklaarbare manier toegang te verschaffen tot de winkel waar men levensmiddelen en andere door elkaar haalde. Tevens wer den de kassa's doorzocht, waaruit het genoemde bedrag werd gestolen. Auto en autobus bij botsing beschadigd HEIKANT - Donderdagmiddag botste op het kruispnt Vylainlaan-Ellestraat te Heikant een auto en een autobus op el kaar. Beide voertuigen liepen schade op I J M. van Jh. uit KemzekeiBi nam bij het kruispunt de bocht te veel naar rechts waardoor hij op de autobus, be stuurd door C. W. van B. uit Axel, botste. Persoonlijke ongelukken dezen zich niet voor. Met vreugde en dankbaar heid geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje IV'AR - HUBERT J. J. Schout J. S. Schout- Verschuure Danielle Grijpskerke, 23 december 1976. Schiutvlotstraat 1. Tijdelijk: Gasthuis. Middelburg. Diepbedroefd delen wij u mede. dathet de Heere behaagd heeft, enkele uren na de geboorte, een geliefd dochtertje, zusje, kleindochtertje en nichtje, van ons weg te nemen. Krabbendijke: J. A. Don H. B. Don-Teerds Reina. Albert. Jan Yerseke: Fam J. A. Don sr. Goes: Fam J Teerds Heden werd plotseling uit ons midden wegge nomen. tot onze diepe droefheid, onze geliefde zoon. broer en zwager ABRAHAM VAN MEERKERK op de jeugdige leeftijd van 19 jaar. Middelburg: A. van Meerkerk G. van Meerkerk-Besemer Jacoba Krimpen a/'d Lek: D. van Meerkerk T. Van Meerkerk- Bestebreurtje De overledene ligt opgebaard in het mortuarium van het Gasthuis te Middelburg. Bezoek op maandagavond 27 december van 17.30-18.30 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden op dins dag 28 december 1976 op de algemene begraaf plaats te Middelburg om 14 00 uur. Met grote verslagenheid geven wij kennis van het heengaan van onze huisgenoot IMERT PENNING „Gelijk het gras. is ons kortstondig leven." Uit aller naam: G Steendijk hoofd 'Graaf Mauntshuis' Middelburg. 22 december 1976. Koepoortstraat 2. Enige en algemene kennisgeving Heden overleed, geheel onverwachts de heer W. NIEUWENHUIZEN op de leeftijd van 68 jaar. Familie Eckhardt Kats, 23 december 1976. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van huize 'Vrede-Best' te Wemeldinge. Bezoekuur vrijdagavond van 19.00-20.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 27 de cember aanstaande om 13.00 uur op de alge mene begraafplaats te Kats. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis. Op 22 december overleed zacht en kalm onze zeer geliefde oma J. STEIJN-POPPE echtgenote van A. Steijn op de leeftijd van 74 jaar. Haar bedroefde kleinkinderen: Aart. Tonnie en Peter de Rijke Na een kortstondige ziekte is van ons heenge gaan, onze vader, behuwd-, groot- en overgroot vader GEERAARD NIEUWENHUIZE weduwnaar van Maria Francke in de ouderdom van bijna 90 jaar. M. Nieuwenhuize S. Nieuwenhuize-van Keulen Klein- en achterkleinkinderen Oost-Souburg, 23 december 1976. Willem Alexanderstraat 17. Correspondentieadres: Buteuxstraat 32. De teraardebestelling zal plaatshebben dinsdag 28 december 1976 om 13.30 uur op de algemene begraafplaats te Oost-Souburg. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Heden overleed, na een geduldig gedragen lij den. zacht en kalm. onze lieve zuster, behuwd zuster. tante en oudtante MAGDALENA JANNA SOETERS weduwe van H. A. den Toom eerder weduwe van M. Lindenbergh in de ouderdom van 77 jaar. Familie Soeters Goes, 23 december 1976 Correspondentieadres: Pieter Boddaertstr. 70. Middelburg. Deoverledeneligtopgebaard in hetmortuarium van het verpleegtehuis 'Ter Valcke' te Goes. Bezoekuren van 15.30-16.00 uur en van 18.30- 19.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op dinsdag 28 december op de algemene begraafplaats te Yer seke. Hieraan voorafgaande zal door de weleerwaarde heer ds. B. Duisterhof om 13.30 uur een rouw dienstgehouden worden in de Ned. herv. kerk te Yerseke. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in het verenigingsgebouw, Molenlaan 1. Geen bloemen. Heden overleed, zacht en kalm. na een langdu rige ziekte, in de hope des Eeuwigen levens, mijn lieve vrouw, onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder JACOMINA POPPE echtgenote van Anth. Steijn in de ouderdom van bijna 75 jaar. Serooskerke: Anth. Steijn Oost-Souburg: P. Steijn L. J Steijn-Jobse Oostkapelle- P J. de Rijke-Steijn P de Rijke Vlissingen: C. Steijn J. Steijn-v. d. Dnest Middelburg: A. Steijn C. Steijn-Schreijenberg en kleinkinderen De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het verpleeghuis 'Der Boede' te Koudeker- ke. Bezoekuur van 15.00-16.00 uur. De begrafenis zal D.V. plaatshebben op maan dag 27 december 1976 om 12.00 uur op de alge mene begraafplaats te Serooskerke. Na de begrafenis gelegenheid de familie te con doleren in voornoemde kerk. Geen bezoek - Geen bloemen. CORNELIA PIETERNELLA SCHEELE-DEKKER weduwe van Jan Schecle op de leeftijd van 84 jaar. Wij zijn dankbaar voor de toewijding en liefde waarmee zij ons omringde. Hoek (Zld.):Adri en Rie Dourleyn- Scheele Mathilde Corine Dorry Geldermalsen: Paul en Truus van Schaik- Scheele Johan Boude wijn Hoek, 22 december 1976. Middenweg 1. Moeder is opgebaard in het mortuarium van het Julianaziekenhuis, Van Steenbergenlaan 25a, Terneuzen. Gelegenheid tot bezoek aldaar 25 december van 15.30-16.30 uur. De rouwdienst, zal worden gehouden op maan dag 27 december aanstaande om 11.00 uur in de Opstandingskerk, Bellamystraat te Terneuzen, waarna aansluitend om ca. 12.00 uur de begrafe nis zal plaatsvinden op de Zuiderbegraafplaats aan de Bellamystraat. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de Opstandingskerk. Heden overleed, in haar Heer en Heiland, onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder THONA VAN DRIEL weduwe van D. Hondsmerk op de leeftijd van 102 jaar en 3 maanden. Ulverstone: (Tasmanië): Cath. Bienefelt-Hondsmerk J. Bienefelt Middelburg: C. Hondsmerk M. Hondsmerk-Verhage Kalam unde (West-Australië): Th. Simons-Hondsmerk D. Simons Klein- en achterkleinkinderen Bruinisse, 22 december 1976. Bejaardencentrum 'In 't Opper1 Condoleantieadres: Tamariskenlaan 3. Middelburg. De teraardebestelling zal plaatshebben maan dag 27 december aanstaande om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4