FOTO'S UIT HET OUDE AXEL extïA VRIJDAG 24 DECEMBER 1976 ZEEUWSCH-VLAANDEREN 'Zo zag het Axelse stadhuis er omstreeks 1920 uit. Aan de rechterkant is de Hervormde pastorie ertegenaan gebouwd, hier heeft, ook de latere burgemeester P. L. J D. van Oeveren nog een aantal jaren als predi kant gewoond Stadhuis en pastorie zijn gelijktijdig afgebroken in de winter van 1937f38. Daarvoor in de plaats is het huidige stadhuis arin wel de wijzerplaat en het uurwerk van hel oude zijn werkt. Rechts onderaan de trap is 'het kot', waar dronkelappen hun roes uil konden slapen onder het waakzaam oog van veldicachter Olyslager. die in het gebouw woonde. Het verhaal gaat. dat vanaf het stadhuis een onderaardse gang loopt naar de boekhandel op de Markt, wat niet verwonderlijk zou want dergelijke gangen vindt je bijv. ook in Hulst en andere plaatsen in de omgeving. Ook de muziektent is al sinds lang uit het stadsbeeld verdwenen. Hel verkeer eiste ruimte.... Op deze foto. die ook weer omstreeks 1920 is genomen.zijn duidelijk de rails te zien van de tramlijn die vanaf Drieschouwen door Axel liep. zoals hier in de Kerkdreef. Het pand links op de foto is in 1925 afge brand Een eindje verderop was de Openbare lagere school, op de plaats daarvan is nu de ingang van de Passage. Aan de rechterkant zien we eerst de kruidenierswinkel van Dirk de :s er al. destijds gedreven door De twee kerken zijn de Geref. Kerk (nu vrijgemaakt) en de oude Her vormde Kerk. Deze is in 1924 afgebroken en in de huidige vorm her bouwd. Alleen de toren en hel torenlokaal zijn nog in de oorspronke lijke staat terug te vinden. AXEL - Een terugblik in de historie van Axel treft u aan op deze pagina. Het zijn foto's, afdrukken van ansichtkaarten van de ver zameling van de heer C. de Witte in Axel. Van de heer Witte zijn ook de bijzonderheden die bij deze foto's horen. De heer De Witte is een kenner bij uitstek van het Axel van vroeger en elk onderdeeltje van een oude foto brengt hij dan ook zo 'Thuis'. Naast zijn verzameling ansichtkaarten en foto's van Axel heeft hij nog een uitgebreid archief over de geschiedenis van Axel, en om geving, vooral uit de oorlogsjaren. Deze foto van drie meisjes ih Axelse klederdracht is er één uit een hele serie klederdracht foto's die in het jaar 1907 is gemaakt aan de Oudeweg. Het meisje rechts op de foto is Pietje van Sanne, ofte wel Pietemella de Visser. Zij is de moeder van Willem van Doeselaar. de timmerman. De Zeestraat in 1915. De soldaten zijn in verband met de mobilisatie ingekwartierd in het café Van Puyvelde. rechts op de foto waar de meisjes dochters van de eigenaar tin de deuropening staan Iets verder woonde Piet Audenaerde.ook al een cafébaas. Wal dat betreft is er dus in de Zeestraat weinig veranderd Iets later, in 1916. zijn de tramrails gelegd maar met het verdwijnen van de tram zijn ook de tramrails weer overbodig geworden en verwijderd Op de plaats waar de mannen staan is nu een grote zaak van huishoudelijke en elektrische apparaten. Deze foto is nog niet zo heel oud. maar als je het niet weet zul je er met vlug de huidige Kanaalkade in herkennen. Het afwateringskanaaltje is een overblijfsel van de stoutmoedige plannen om van Axel een zeehaven te maken. Voor dit doel wilde men het kanaal (van Gent naar Ter neuzen) vanaf de Axelse Sassing doortrekken naar Hulst. Door allerlei omstandigheden zijn die plannen in 1827 van de baan geraakt. Het kanaaltje is in het begin van de jaren '50 gedempt. De afwatering is toen omgeleid tot achter de Van Middélhovenstraat op de grens van het Axelse Bos. Op de plaats van het bruggetje is nu het Bosplein. De buurt achter, of vanaf de foto gezien boven dat bruggetje werdvroeger hel Plaatje benoemd. Deze naam vinden we nu weer terug bij het nieuwe zwembad. De vlasfabriek van De Waal. die nog net rechts achter te zien is, is ook al sinds lang verdwenen. Wie in Axel kent niet de molen van Misscghers. Deze is echter pas in de tweede helft molen jarenlang flink gespookt heeft. In 1930 wisten de mensen nog te vertellen van van de twintigerjaren eigenaar van de molen geworden. De wieken zijn er alinl9ll spoken, die men meende te zien dansen langs de rand bovenop de van wieken afgehaald, toen molenaar Marien de Bruijnein de romp een motor liet aanbrengen, beroofde molen De molen ze(f dateert al uit het jaar 1750 en is gebouwd op het vroegere bastion Vrijwel direct naast de molen staat de eerste Christelijke School die Axel gekend Vlissingen, later toepasselijk Molenkwartier geheten. Het verhaal wil, dat. hel in de heeft. Later is deze verhuisd naar de Niemosstraat ule huidige Bastionstraat). De \uordsiraat zag er in 1920 ook wel wat anders uit dan tegenwoordig. Van een ivinkelstraat was toen nog niet veel te zien. Trottoirs naren er trouwens ook nog niet m die tijd. De bewoners hadden hun werkplaats voor de deur. Rechts is de wagen makerij, waarvan generaties lang de familie Lansen eigenaar is geweest. We zien op de foto o.a. de oude vrouw Lansen, en Jan Lansen met zijnzoon Tinus. Wat verderin destraat had Leendert Bakker zijn kruidenierswinkeltje. Links, bij de auto's, was het automobielbedrijf van de oude Maarten Keizer, hij staat in de deuropening. Zijn zoon Maan slaat midden op straat. Zij hadden ook nog een fïetsenwerkplaats. deze was te bereiken langs hel 'Achterommetje', ofte wel de Gentsevaartstraat. Vooraan op dc foto staan nog enkele personen die de oudere Axelaars zich nog wel kunnen herinneren of kennen, o.a. Liesbeth Meijer, de dochter van de eigenaar van 'de goedkope winkel', en Jakob Ortelee, die met sigaren leurde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 47