Meerjarenprogram tegen luchtvervuiling NAM wil honderden miljoenen investeren in olieveld Drenthe PZCX Opdracht in onderzoek naar zaak Menten 9zo ruim mogelijk9 Fukuda wordt nieuwe premier van Japan GEEN VERPLAATSING PROBLEMEN NAAR ANDERE GEBIEDEN de grote merkeT^"^^ vindt u bij M+Vexclusief mossel versteege dus zet de kaas uit bet vuistje maar blaar! het weer Rustig weer Den Uyl: VAD-wet niet te ingrijpend gewijzigd VRIJDAG 24 DECEMBER 197£ DEN HAAG (ANP) - Het terugdringen van luchtverontreiniging in vervuilde gebieden mag niet ten koste gaan van die gebieden waar de lucht nu nog relatief schoon is. In deze laatste gebieden moet de kwaliteit van de lucht zo goed mogelijk worden behou den en in de vervuilde gebieden moet die worden verbeterd. Zo doende moet de totale omvang van de luchtverontreiniging wor den verminderd. Dit is een van de vijf uitgangspunten halve dan de in internationaal verband van het Indicatief Meerjarenpro- te nemen maatregelen voor verdere be- gramma (impi 1976-1980 ter bestrijding perking van de uitlaatgassen in het ver- an de luehtverontreimgmg Dit pro- keer. Voor stikstofoxyde zullen m de gramma van het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne is don derdag aan eerste en tweede kamer aangeboden Aangezien dit IMP hel eerste pro gramma van deze aard is op het gebied van de luchtverontreiniging is een al gemeen overzicht gegeven van de hui dige situatie en van de thans van kracht zijnde algemene maatregelen van be stuur voor de wet inzake de luchtveron treiniging. Op basis van energiever- bruikprognoses zijn schattingen ge maakt van de in de komende jaren te verwachten uitworpen van zwavel- dioxyde, koolmonoxyde, stikstofoxi den, koolwaterstoffen en lood. De andere uitgangspunten voor het be leid zijn: het voorkomen van onnodige vervuiling, kwaliteitsnormen voor de lucht, de vervuiler betaalt de maatre gelen, die door de overheid verlang worden en als laatste de bevordering van schone technieken van technische ontwikkelingen, die kunnen leiden tot vermindering van de luchtverontrein iging. Het beleid zal worden toegespitst op bepaalde bestanddelen Zo wil men de totale uitworp van zwaveldioxyde stabi liseren op het gemiddelde niveau sinds 1970. Voor koolmonoxyde worden nog geen bepaalde maatregelen ove tachtiger jaren maatregelen nodig zijn- Het beleid ten aanzien van enkele an dere stoffen wordt eveneens in het pro gramma besproken Óok wordt nader ingegaan op de finan ciële en economische aspeten. De kos ten voor de bestrijding worden voorlo pig alleen geraamd voorzover ze be trekking hebben op de bestrijding van zwaveldioxyde en stikstofoxyde uit sta tionaire bronnen Ze hebben een zoda nige onzekerheidsmarge, dat slechts uiterst voorzichtige conclusies mogen worden gelrokken, aldus het IMP De ramingen komen voor 1980 op 580 mil joen gulden (0.3 procent van het bruto nationaal produkti en voor 1985 op 1500 miljoen gulden. kabinet I)e ministerraad is donderdag op voor stel van minister Irene Vorrink, van volksgezondheid en milieuhygiëne, akkoord gegaan met het stoffen- en processen besluit. Door deze algemene maatregel van bestuur wordt de wer kingssfeer van de wet chemische afval stoffen bepaald. Aan de hand van het stoffen- en proces- senbesluit kan worden bepaald welke afvalstoffen als chemische afvalstoffen moeten worden beschouwd- Dit is het geval wanneer afvalstoffen bepaalde concentraties van in het besluit aange wezen stoffen bevatten en ook wanneer afvalstoffen vrijkomen bij bepaalde processen Uitgangspunt hierbij is ge weest dat als chemische afvalstoffen die afvalstoffen moeten wórden gezien, waarvoor geldt dat een onjuiste behan deling ervan in verband met hun bij zondere eigenschappen kan leiden tot ernstige schade voorde gezondheid van de mens of voor het milieu binnen-buitenland DEN UYL: „GEEN NAMEN" DEN HAAG (ANP) - Minister-president Den Uyl heelt donderdagavond als zijn mening uitgesproken, dat de opdracht voor het historisch onderzoek naar het beleid van het openbaar ministerie in de zaak-Men ten 'zo ruim mogelijk moet zijn 'ADVERTENTIE* iADVERTENTIE Bij voorbeeld de Hammond Het wereldberoemde orgel legen betaalbare prijs. De beroemde sound van het Hammond orgel vindt u ook terug in het huiskamermodel 7122. Kompleet met Leslie, ritme, sustain, automatisch accoord- en ritmische begeleiding. Bij M V 7.720.— V pluspunten eigenscholen laag lesgeld speed music dé methode Lange Delft 103-105 Middelburg. Tel. 01160-2768-t Lange Kerkstraat 41 Goes. Tel 01100-27258 i Haag/Detft!Ri|Swijk/Zoetermeer/Heerlen/G'oningen,'LeiascH Middelburg/Goes DOORGEWINTERDE POLITICUS i Van ome correspondent/ TOKIO-De regerende Liberal Democratische Partij (LDPl in Japan heeft donder dag met overu elrtigende meerderheid oud-minister van financiën Takeo Fukuda tot haar voorzitter gekozen. Daarmee is voor de 71-jarige politicus de weg geopend naar het premierschap. Zijn officiële verkiezing in het Lagerhuis vandaag (vrij dag) is dan slechts een formaliteit. Fukuda. een doorgewinterde politicus, heeft in verscheidene kabinetten mee gedraaid als minister van financiën en van buitenlandse zaken', hij is ook secretaris-generaal geweest van de LDP. Binnen deze partij voerde Fukuda de conservatieve stroming aan die bij de recente parlementaire vei kiezingen een felle campagne voerde tegen premier Takeo Miki De conservatieve liberalen onder aan voering van Fukuda hebben Miki's ij ver bij het uitmesten van de Lockheed Augiasstal niet in dank afgenomen. Zij vonden dat Miki zich beter had kunnen concentreren op de economische moei lijkheden die Japan doormaakt. De Ja panse zakenlieden, die eigenlijk de po- Japan. keerden zich •gden ervoor dat het ■erkiezings- Van onze weerkundige medewerken Aan de achterzijde van een depressie boven Finland stuwt een stormachtige noordenwind lucht uit het poolgebied naar het zuiden. Deze lucht wordt voor afgegaan door een koufront dat verge zeld van enige sneeuwval eerste keist- dag van de Noordzee ons land zal bin nendringen. Na het front ruimt de unnd van noordwest naar noord tol noord oost en wordt koudere lucht uit Scandi navië aangevoerd Vanaf morgennacht is in vrijwel hel hele land lichte en in het binnenland mogelijk matige vorst te verwachten, zeker in die gebieden waar wat sneeuw blijft liggen. Voor het eerst no 1970 kunnen de kerst dagen eens weer een wal winters karak ter krijgen Mogelijk dat de verspreide sneeuwbuien plaatselijk in staat zijn toch nog voor een deels witte kerst te zorgen In de wintersportcentra ziet men met verlangen uit naar wat veise sneeuw want de laatste tien dagen is het in vrijwel geheel Midden-Europa, met name ook in hel berggebied, overwe gend droog gebleven Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond Wolkenvelden ook opklaringen en slechts op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen noord en oost. Maximumtempe raturen om liet vriespunt. Vooruitzichten voor de kerstdagen Rustig weer met overwegend lichte vorst. Later kans op een sneeuwbui. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor eerste kerstdag aantal uren zon: 1 tot 5 min. temp, om streeks min 3 graden: max temp. om streeks plus 2 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent kans op een geheel droog etmaal 70 pro- Voor tweede kerstdag. Aantal uren zon 1 tot 5: min. temp om streeks min 4 graden: max temp om streeks plus 1 graad, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal 50 procent ZON EN MAAN 25 december Zon op litiek uitmaken van Miki af en j geld tcrechtkwz fonds van Fukuda. Bovendien kreeg Fukuda in de partij de volle steun van oud-premier Tanaka. die nog altijd over veel invloed beschikt in de partij, ondanks het feit dat hij eind januari voor de rechtbank moet ver schijnen wegens het aannemen van steekpenningen. En dat. dankzij Miki die toen een diepgaand onderzoek liet instellen naar de Lockheed- steekpenningenaffaire Niet alleen Ta naka maar ook drie vooraanstaande le den van de LDP moeten op 28 januari voor de rechtbank verschijnen wegens het aannemen van miljoenen dollars om de verkoop van vliegtuigen van Lock heed in Japan te bevorderen. De machtsstrijd heeft de LDP geen goed gedaan; verzwakte zelfs de onaantast bare positie van de LDP. die '21 jaar on afgebroken aan de macht is geweest. Bij de recente verkiezingen van 5 de cember behaalden de liberalen 249 ze tels. een achteruitgang van 22 zetels vergeleken bij de verkiezingen van 1912. In het Lagerhuis beschikken zij nu nog maar over een meerderheid van 4 zetels. De vraag aan wie de opdracht tot dit onderzoek moet worden gegeven werd donderdag in het kabinet niét bespro ken. zo deelde de premier mee Hij noemde het 'erg jammer', dat prof. mr. A. Heijder uit Amslerdag deze opdracht niet heelt kunnen aanvaarden, omdat de vakgroep strafrecht van zijn insti tuut hiervoor geen toestemming kon verlenen. Eerder had prof. mr. H. R. van Gunsteren uit Oegstgeest de opdracht van de hand gewezen omdat hij de taak omschrijving te beperkt vond. De premier liet weten, dat hij dit vraagstuk donderdag wel in deen privé-gesprek met minister Van Agt Ijustitiei had besproken. Naar het oor deel van de minister-president moet nu op korte termijn dit vraagstuk 'rond' komen. Volgens de premier dient het in testellen onderzoek zich ook te kunnen uitstrekken tot materiaal en dossiers op verschillende departementen. Hij zei het te betreuren dat de besprekin gen met de Leidse hoogleraar Van Gun steren niet lot overeenstemming heb ben geleid. Prof. Heijder vond het 'spijtig' dat hij het onderzoek niet kan uit voeren, maar hij legt zich neer bij de beslissing van de vakgroep. De toestemming daarvan was overigens één der voorwaarden die hij had gesteld om het verzoek van de minister te kunnen accepteren. De be slissing van de vakgroep is het gevolg van de wet universitaire bestuursher- vorming (WUB) Menten heeft tijdens zijn verhoor door de rijksrecherche in het huis van bewa ring in Amsterdam verontwaardigd alle beschuldigingen van de hand gewezen Dit heeft zijn Utrechtse advocaat, mr. B. F J Simon, donderdagavond meege deeld. Hij had s middags het verhoor van zijn cliënt door commissaris G. G. J SOCIALE GRONDRECHTEN IN GRONDWET DEN HAAG (ANP) - De tweede kamer heeft in de nacht van w oensdag op don derdag de opneming aanvaard van een aantal sociale grondrechten in de grondwet. Tegen dit regeringsvoorstel stemden alleen GPV. SGP en BH. Eerder ging de kamer akkoord met het voorstel dat betrekking 'neeft op de klassieke grondrechten Beide soorten grondrechten zullen ondergebracht worden in één hoofdstuk van de grond wet, dat uit 23 artikelen bestaat. De sociale grondrechten zijn: het recht op hulp van een advocaat. de zorg voor voldoende werk. de vei ligheid bij liet werk en de medezeggen schap de sociale zekerheid en het recht op bijstand: de zorg voor een goed milieu, de zorg voor volksgezondheid, vol doende woningen, voor cultuur en re creatie: de zorg voor vorming en opleiding. Peters en de inspecteurs der rijksre cherche D. Pasterkamp en R schere bij gewoond. Menten was vermoeid door de belevenissen van de laatste tijd. Maar ik heb verbaasd gestaan over zijn slag vaardigheid, paraatheid, vitaliteit en promptheid waarop de vragen zijn beantwoord", aldus mr. Simon. Hij zei geïmponeerd te zijn door de vakbe kwaamheid van de rijksrecherchefunc tionarissen en de grondigheid van hun kennis der stukken. Vandaag, vrijdag. - wordt het verhoor voortgezet. Maandag wordt Menten aan de officier vanjustiüe. mr. Habermehl. voorgeleid, die hem daarna zal doorzenden naar de rechtercommissaris mr. Van Duuren Bij haar beslissing Pieter Menten uit te wijzen naar Nederland, heeft de Zwit serse regering politieke en morele overwegingen zwaarder laten wegen dan de - overigens allesbehalve duide lijke - Ietter van de wet. Tot deze con clusie komen de meeste Zwitserse kranten donderdag in hun commenta ren op hel overdragen van de van oor logsmisdaden verdachte Blaricumse multi-miljonair. De gezaghebbende Neue Zünscher Zei- tung schreef dat de beschikking een duidelijk precedent heeft geschapen. „De bondsraad (regering)", schrijft het blad. „heeft overduidelijk een politieke beslissing genomen die niet erg overtui gend door de wet wordt gesteundmaar die toch in de toekomst invloed zal heb ben op soortgelijke zaken". 'Geluisterd naar links en rechts' i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het wetsontwerp voor een vermogensaanw asdeling iV.AD) is door het kabinet wel gewijzigd, maar de uitgangspunten van de winstdelingsregeling zijn niet aangetast. Dit zei premier Den Uyl donderdagavond op zijn wekelijkse persconferentie over de berichten dat minister Boersma in de ministerraad voor stellen zou hebben gedaan om op enkele wensen van de kamer - met name van confessionele zijde - in te gaan. D'66: GEEN AKKOORD VOOR VERKIEZINGEN DEN HAAG (ANP) - Volgens fractie voorzitter Terlouw (d'66) is het voor Ü'66 onmogelijk voor de verkiezingen een regeerakkoord te sluiten met PvdA en I'PR. de huidige partners van D'66 in hel kabinet Den Uyl. Terlouw zegt dit in de december-uitgaal' van de Democraat, het partijorgaan van D'66. Daarin bekritiseert hij de opstel ling van PvdA en PPR. die zich-volgens hem - schuldig maken aan surrogaat duidelijkheid. Hij noemt-het onbevredi gend. dat aan de ontwerp-resolutie van PvdA en PPR geen programmatisch akkoord ten grondslag ligt. Naar de me ning van Terlouw negeert deze resolutie de gevolgen van vier jaar akkoord tus sen vijf partijen. Hij wijst er op. dat 'minstens' de schijn wordt gewekt dat AR en KV'P onbetrouwbare regerings partners zijn geweest en vraagt zich af. waarom dan de volle rit is uitgezeten Terlouw merkt ook nog op d at construc tieve samenwerking met de VVD voor de komende regeringsperiode 'een illu- ADVERTENTIE) nMETZLER- brilieders oogmerk DEN HAAG- Honderden Haagse PTT'crs stroomden dondedagmiddag bijeen op de negende verdie ping van een der Haagse PTT-gébouwen om, samen met hun vakbonden, het onaanvaardbaar uit te spreken over de aanwijzing van de eerste ruim 170 naar Groningen over te plaatsen functies van de centrale directie. Van de bedrijfsleiding ivordt geëist dat deze aanwijzing weer wordt ingetrokken. Het beleid van de PTT-directie werd in scherpe bewoordingen veroordeeld: de PTT-vrouwen noem den het zelfs 'onmenselijk'. De vakbonden zullen deze zaak aanhangig maken bij de politieke partijen in de tweede kamer en bij het centraal overleg over ambtenarenzaken. De wijzigingen zuilen worden opgeno men in de memorie van antwoord die het kabinet medio januari hoopt uit te brengen. De tweede kamer zal het wet sontwerp op 8 maart bespreken. De premier wilde niet. ingaan op vragen welke veranderingen door Boersma zijn aangebracht. Wel liet hij doorscheme ren dat de verdeling van de grote over winsten onder individuele werknemers en een collectief fonds wel zal worden veranderd. Die verdeling was in de be staande wetstekst 80 procent collectief en 20 procent individueel De minister- Maan op 11.05 26 december Zon op 8.47 Maan op 11.29 27 december Zon op 8.48 Maan op 11.52 r 16.33 r 22.20 16.33 OPTIMISME OVER VERDERE GASVONDSTEN DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Aardolicmaatschappij wil haar pro- duktie uitliet olieveld sSchoonebeek in FDrcnthc vergroten. In 1976 is zij er al in geslaagd de produktieop te voeren van gemiddeld 2.350 kubieke meter tol ruim 2.550 kubieke meter per dag. Vooreen verdere produk tie vergroting is een renovatie nodig die een investering van enkele honderden miljoenen guldens gaat vergen. Dit jaar zijn uitgebreide studies van een mogelijke renovatie van het veld gemaakt, die echter nog niet zijn afgesloten Naar verwachting zal dat begin volgend jaar het geval zijn. Aan de hand van de uitslag van de studies zal een beslissing worden genomen Het veld Schoonebeek bevat naar schatting ongeveer 200 miljoen ton olie. In de afgelopen dertig jaar is uit dit veld ongeveer 30 miljoen kubieke meter olie gewonnen. Volgens de NAM is het Schoonebeekveld van de grootste, zo niet het grootste olieveld op het vaste land van West-Europa. (rils Steeds weer verbeterde technieken hebben de NAM zoveel kennis van de bodem onder ons land opgeleverd, dat zij er min of meer op rekent nieuwe gasvelden. zij het van kleine omvang te vinden. Ir J. M H. van Engelshoven. directeur van de NAM. heelt van dit optimisme uujk gegeven m Mammogram, blad van zijn maatschappij. Er zijn in liet afgelopen jaar van boringen ver richt. die of nieuwe velden aan het licht brachten, of bijdroegen an vergroting van de bestaande reserves. Voor 1977 staat weer een aantal boringen op het programma. Ook met seismisch onderzoek is de NAM nog volop bezig Buffer Op hx moment wordt jaarlijks ongev eer 40 miljard meter aardgas in NNeder- land verbruikt Als het ons nu gelukt, aldus ir. Van Engelshoven, ook in de komehe jaren iederj aar nog een aantal kleinere gasvelden van pakweg enkele miljarden kubieke meters grootte te ontdekken en in produktie te nemen, dan draagt dat ertoe bij. dat in Groningen i net gasveld van Slochteremop de langere duur bezien een buffervoorraad kan worden gevormd, waaruit de NAM hoopt nog vele jaren, in ieder geval tot ver na het jaar 2.000 te kunnen priduceren De NAM is dit jaar ook actief bezig geweest op de Noordzee; een tijdlang werkte zij met zes boorplatforms tegelijk. In een van de blokken is een additioneel gasveld gevonden (in blok L-2) en een boring in blok L-12 leverde eveneens hjoopgevende resultaten op. president duidde echter ook aan dat tegenover deze wijziging, die vooral voor de progressiever, zeer moeilijk te slikken zal zijn enkele andere aanpas singen zullen staan die beter zullen val len bij de PvdA ..Wij hebben geluisterd naar kritiek van de linker- en de rechter zijde". aldus Den Uyl. Snelheid Dc snelheid waarmee het kabinet de discussie over de verandering van het wetsvoorstel heeft afgerond, heeft polïtiek-Den Haag toch nog verrast. Vorige week was de ministerraad eraan begonnen. Men had verwacht dat de bewindslieden er vrijdag niet uit zouden komen. Dat zou grote proble men hebben opgeleverd voor de plan ning van de behandeling van de YAD- wet, want de ministers gaan enkele weken uitrusten en komen pas weer op 7 januari bijeen. Den Uyl maakte donderdag echter be kend dat de twee ondertekenaars van de wet - minister Boersma en staatssecre taris Van Rooyen (financiën) - door hun collega's gemachtigd zijn de memorie van antwoord af te maken. Hij ver wachtte niet dat de zaak daarna ander maal in het kabinet moet worden be handeld. De VAD is een van de vier wetsvoorstel len die de PvdA nog voor de verkiezin gen door het parlement aangenomen wil zien. Overlegcommissie Zuidmolukkers wordt permanent (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De commissie van over leg Zuid-Molukkers-Nederlanders (commissie-Kobben) zal permanente bevoegdheden krijgen. De minister raad heeft hiertoe vrijdag besloten op grond van een ambtelijk advies. Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling. (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 39,70; franco per post 45.-: per maand 13,40; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77cent permm; minimumprijs per advertentie 11.55; ingezonden mededelingen 2":x tarief Voor brieven bureau van dit blad f 2,50 meer. Volledige taneven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3