PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HARDE ACTIES IN METAAL VERWACHT Prijzen in 1977 5,3 pet. omhoog Havenschap Vlissingen betracht grootst mogelijke veiligheid hij de gasoverslag Bod werkgevers voor vakbonden onaanvaardbaar RELLEN IN MADRID NA OPSLUITEN VAN CARILLO vandaag k<z, €i VVDM ALS KERSTMAN Politiecordons tegen duizenden betogers Wilde haren pagina 11 219e jaargang no. 305 Vrijdag 24 december 1976 Van onze redactie economie) DEN HA AG - De vakbonden hebben na het eerste loonoverleg voor de nieuwe metaal-cao harde en langdurige acties aangekondigd, waarbij zoals ze zeiden. Italiaanse en Engelse toestanden niet uitgesloten moeten worden. Dit kwam nadat de werkgevers met een bod waren gekomen, wat neerkwam op een loonruimte voor 1977 van 5,5 procent. Hiervan trokken de werkgevers af 1 procent voor de verbetering van de bedrijfswinsten, 1,75 procent voor incidentele loonsverhogin gen, zoals promoties en 0,75 procent overloop van de f 30,- die per 1 juli 1976 werd uitbetaald. Voor het gehele jaar, zo rekenden de werkgevers was dan nog slechts 2,25 procent over. Daarbij wilden ze in geen geval praten over een automatische prijscompensatie. De vakbondon, dc Industriebonden NW. NKV. CNV en de Unie BLHP had den per 1 .januari 1977 gevraagd om 2 procent loonsverhoging, 2.5 procent prijscompensatie voor de periode april-oktoher 1976 en het herstel van de automatische prijscompensatie, wat volgens berekeningen per 1 juli een prijscompensatie van 3 procent zou op leveren. De werkgevers kwamen bij het eerste begin van de bijeenkomst met een door henzelf uitgevoerde enquete. waaruit bleek, dat de bedrijfsverwachtmgen veel lager uitkwamen, dan het Centraal Plan Bureau aanvankelijk had gedacht. ..Om deze desastreuze ontwikkeling tegen te gaan, zullen we in 1977 een be gin moeten maken met het herstel van de bedrijfswinsten, om zo te proberen de bedrijfstak weer enigszins gezond te maken", aldus FME-voorzitter A. Prins. Werknemersdelegatieleider Wim Wamsteker zei. dat de FME de bedrijfs directies op 9 december al een circu- PAGINA 2 staatsraad 1 lucht Er is een meerjarenprogramma opge steld voor bestrijding van de luchtver ontreiniging PAGINA 11 huren PAGINA 13 vrienden PAGINA 35 kwik kerst '76 De schoolkrant die niet verscheen over de treinramp bij Eindeioege ipag. 19i: Echt blij ben ik nooit meergeiveest. oorlogsherinneringen die blijven ach tervolgen ipag. 20 en 21zestig jaar ge leden strompelden Duitse deserteurs Sluis bmneu ipag 221Onderwijseer* nieuwmg begint bij de mierenleeuw ipag 231: Calcutta, het Bethlehem van onze tijd ipag 24): Rwanda, het armste land ter wereld ipag. 251: Anton Snel- ders en zijn postorderbedrijf voor zieken ipag 26 kerstpuzzel. Jan Frijüng is het hele jaar door bezig met Kerstmis pag 27): De smokkel van Russische ikonen duurt geen driejaar meer ipag. 29)i De ANWB is paraat voor de wintersport, es gipsvluchteustaan al op het pro laire had geschreven, wachting werd uitgesproken, dat het zeer langdurige en uiterst moeilijke loononderhandelingen zouden gaan worden. ..Zoals de zaken er nu voor staan en als er bij de werkgevers voor de volgende bijeenkomst op 6 januari niets verandert, is de hele zaak on danks onze grote bereidheid tot mati ging, onhaalbaar. Het hod van de werkgevers is voor ons volkomen on aanvaardbaar". zei hij. De FME probeert bepaalde ontwikke lingen te forceren, door voorzichtig te verwijzen naar een daling van de sociale premies. De werkgevers hebben ons ronduit laten weten, dat handhaving van de koopkracht voor de laagstbe taalden niet hun zaak is", zei Leo Ester van de Industriebond CNV ,,Het bod van de werkgevers betekent een koop krachtdaling van maar liefst 4 a 5 pro cent", zei hij. Bescheiden De bonden wezen er op. dat wat zei vroegen bescheiden afsteekt tegen wat vakbonden elders in Europa als eis hebben gesteld. „Als we onze voorstel len berekenen, komen we aan een stij ging van 6 procent over 1977". zo werd gezegd. De werkgevers stelden daar tegenover, dat het Centraal Plan Bu reau binnenkort bekend zal maken, dat de geraamde stijging van de producti viteit ver beneden de verwachtingen zal blijven. „Wijzijn van mening, dat de loonstijging niet boven de stijging van de produktiviteit mag uitgaan", zo stelde Prins. ..De werkgevers hebben totaal geen be grip voor de opstelling van de vakbewe ging Daarmee hebben we het in onze eigen achterban al moeilijk genoeg ge had. Als ik denk aan de manier waarop men bij de VMF ontslagen moet aan kondigen en als ik kijk naar wat de werkgevers elders in de bedrijfstak doen. dan krijg ik de indruk dat ze wil len laten zien wie er de baas is", aldus Wamsteker. die verschrikkelijk veel so ciale onrust voorspelde. Wamsteker zei sterk de indruk te heb ben. dat de werkgevers een soort inves teringsstaking in de bedrijfstakken na leven. „Ik kan die bewering niet hard maken, maar wel weet ik, dat er in de petro-chemische industrie voor zo'n 2 miljard aan plannen klaar liggen, maar die plannen komen maar niet uit de pijplijn", zei hij. Werkgeversvoorzitter Prins: „We heb ben in onze opstelling gekozen voor een duidelijk beeld. We kopen er mets voor om optimistische verwachtingen te wekken. Aanvankelijk dacht iedereen aan een economische opleving in de tweede helft van dit jaar. maar de con crete cijfers tonen echter een neer waartse ontwikkeling aan. Waar niet is. kan niet worden betaald zei hij. Afwijking Leden van de industriebonden NW en NKV werkzaam bij Hoogovens hebben woensdag in meerderheid de uitgangs punten van de Federatie Nederlandse Vakbeweging voor de cao onderhandelingen voor 1977 afgewe zen. Dat betekent dat de in overeen stemming met die FNV- uitgangspunten opgestelde voorstellen voor vernieuwing van de cao bij Hoog ovens teruggaan naar de beleidsinstan- ties van de twee industriebonden die deze voorstellen hebben goedgekeurd. Delegaties van werkgevers en werkne mers zijn donderdag in Utrecht onder handelingen begonnen over een nieuwe haven-cao. Beide partijen hebben hun eisen op tafel gelegd en deze toegelicht. Begin januari zal voor het eerst over deze eisen worden onderhandeld De voedingsbonden van de FNV hebben 1977 uitgeroepen lot het jaar van de waarheid voor de pukbliekrechtelijke bedrijfsorganisatie in Nederland. De bonden zeggen niet langer genoegen te willen nemen met „een fopspeen op het gebied van de medezeggenschap". Voor 15 december van het volgend jaar moe ten de werkgevers in de verschillende bedrijfstakken de bereidheid hebben uitgesproken om de werknemers daadwerkelijk invloed te geven op de investeringen, komen die uitspraken er niet. dan betekent dat het einde van de pukliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. zo stellen dc voedingsbonc DEN HAAG' ANP) - Een zeven man sterke VVDM-vertegenwoordiging van de Johan Willem Fnsokazeme te Assen, gehuld in kerstmannetjes-tenue, heefl donderdagmorgen op het ministerie van defensie in Den Haag 335 declaratie formulieren aangeboden aan de plaatsvervangend secretaris-generaal Schaepman. De VVDM wilde met deze aktie nog eens aantonen dat het hui dige systeenm van huisvesting en voeding onbillijk is. CENTRAAL PLANBUREAU: UTRECHT (ANP) - Op het mi nisterie van economische za ken gaat men er op het ogenblik van uit, dat de loonkosten vol gend jaar met 6 en de prijzen met 5,3 procent zullen stijgen. In de macro-economische ver kenningen van het centraal planbureau (CP) werd dit na jaar nog uitgegaan van een loonkostenstijging van 8 a 8,5 procent en een prijsstijging van 6,5 procent. uu unui.kciii van net centraal planbu reau. drs. C A. van den Beid. zei desge vraagd. dat de prijsstijging voor vol gend hjaar nu inderdaad op 5.3 procent wordt geraamd. Hij zei. dat dit louter een gevolg is van een sterke waardestij ging van de gulden, waardoor de in voerprijzen minder sterk stijgen en daarmee ook het totale prijsniveau. Dit is volgens hem de enige factor, die een rol speelt, bij het 'bijstellen' van de prog noses. Er is bijvoorbeeld rut van uitge gaan. dat bij de komende loononder handelingen geen volledige of helemaal geen prijscompensatie wordt overeen gekomen. De loonkostenstijging in 1977 blijft volgens de heer Van den Beid ook een vrij dubieuze zaak: „Daar zitten we nog een beetje op te studeren". 'ROOIE REUZEN' DRINGEN DOOR TOT NAVO HOOFD KWARTIER BRUNSSUM (ANP) - Zich uitgevend voor journalisten hebben twee leden van de Limburgse actiegroep Rooie Reuzen, onder wie de leider Dirk de Vroome donderdag kans gezien om door te dringen in het NAVO hoofdkwartier Afcent in Brunssum. De pséudo-joumalisten Interviewden enkele kolonels en een generaal over de manier waarop zij kerstmis vierenHet interview werd door De Vroome aange grepen om in het gebouw van Afcent- NAVO-pamfletten achter te laten, die in het Chinees waren opgesteld. De pamfletten bevatten een verwijt dat kwaadwillige lieden groot onheil kun nen aanrichten door onder een vals voorwendsel door te dringen tot atoomwapenopslagplaatsen. „Dat dit kan", aldus De Vroome. „hebben wij bewezen door met namaak-perskaarten toegang te krijgen tot stafofficieren van Afcent. Profeet als staatsraad §Het kabinet beeft gisteren besloten om ETI-directeur Verburg voor te dragen voor benoeming tot lid van de raad van state. En dat houdt in dat met ingang van het. komende jaar een opvallende en spirituele figuur uit de Zeeuwse samenleving verdwijnt, een man die mede vorm heeft gegeven aan het Zeeland van na 1953. We noe men met opzet een 'foutief jaartal. Ver burg was weliswaar vijf jaar eerder reeds benoemd tot directeur van het ETI. maar de problematiek uit die eerste pe riode is met vergelijkbaar met de uitd a- gingen die na de ramp van 1953 aan Zee- land werden gesteld. In de formulering van de Zeeuwse antwoorden op deze uitdagingen heeft Verburg een belang rijk aandeel gehad. Als directeur van het Economisch Technologisch Insti tuut - een belangrijk adviesorgaan van zowel overheid als van het bedrijfsleven m Zeeland - toonde hij zich een inventief man. van wie vele ideeén uitgingen, die even zovele stimulansen inhielden voor het beleid. Bovendien zorgde Verburger voor dat het Zeeuwse licht niet onder de korenmaat werd gezet: hij hield talloze inleidingen in het hele land over Zeeuwse problemen en verlangens. In de jaren vijftig en zestig kon in dit land geen congres over regionale economie of zeehavenontwikkeling worden gehou den of Verburg hoorde wel tot de inlei ders. En altijd weer zag hij kans om zijn gedrevenheid voorwathij als het belang van Zeeland zag een wetenschappelijke onderbouw te geven. Als publicist vormt hij een hoofdstuk apart. Van zijn hand verschenen vele tientallen artike len in uiteenlopende tijdschriften: er zijn maar weinig Zeeuwen aan te wijzen, die zoveel woorden aan het papier heb ben toevertrouwd als deze ETI- directeur. Zijn onvermoeid werken voor het Zeeuws Tijdschrift - een van zijn geesteskinderen - moet met name wor den genoemd: alleen al in de eerste twintig jaargangen schreef hij voor dit periodiek rond de zeventig artikelen. Jjmtlijn Een opschrift op een muur in Madrid waarin de vrijlating r Santiago Caritlo wordt gecist •i communistenleider MADRID (l'I'ii - Dc rellenpolitie \an Madrid is donderda gavond met rubbenkogcls en rookgranaten in aktie geko men tegen duizenden demonstranten die dc vrijlating eisen van Santiago Carillo. De Spaanse communistenleider, woensdag door de oiitie aangehouden, is donderdag op last van de rechter van instructie opgesloten in de hruchte Ca- rabanchel gevangenis. Binnen enkele dagen zal de rechter van instructie meedelen welke stappen zullen worden ondernomen legen de 62- jarige secretairs-generaal van de PCE, dc Spaanse commu nistische partij. De protesten legen Carillo's gevangenneming begonnen in het hartje van Madrid en verbreidden zich razendsnel door de hele binnenstad. Duizenden betogers, merendeels jongeren, trachtten zich in groepen aaneen te sluiten onder het roepen van 'Carillo vrij'. Anderhalf uur na hei op gang komen van de eerste straatak- ties. probeerden de Madnleense betogers nog steeds door de politiecordons heen te breken naar het stadsknooppunt Puerta del Sol Aan het plein staat het hoofdbureau van de nationale veiligheidsdienst, waar Carillo onmiddellijk na zijn arrestatie werd verhoord Het opdringen van de demonstranten werd door de politie telkens beantwoord met nieuwe salvo's pijnlijke rubberko gels en benauwende rook In het noordelijk Asturische kolenbekken kwamen donder dag de eerste industriële akties tegen Carillo's arrestatie op gang. Honderden mijnwerkers organiseerden er korte pro teststakingen. Carillo verbleef al sinds februari illegaal in Spanje. Op 10 december dook hij spectaculair op uit de 'ondergrondse', toen hij in een persconferentie meedeelde dat de PCE zich bij de komende verkiezingen kandidaat zou stellen - in weerwil van het feit dat zij nog steeds verboden is Premier Adolfo Suarez zat donderdagavond een speciale kabinetsbijeenkomst voor. Na afloop daarvan - over de re sultaten werd niets meegedeeld - had de premier een onder houd met twee vooraanstaande oppositiefiguren - socialis tenleider Tierno Galvan en de Catalaanse sociaal democraat Jordi Pujol. DIRECTEUR J. VAN KONIJNENBURG TIJDENS PERSCONFERENTIE: „J. M. BANN1NK AANSPRAKELIJK VOOR AANTAL MISVERSTANDEN" VLISSINGEN - Het Havenschap Vlis singen betracht - voor zover dat op zijn terrein ligt - de grootst mogelijke vei ligheid bij het overslaan van vloeibaar gas. Er is bij de incidenten die zich met de gastankers 'Hugh Shield' en 'Ny- liammer' in dc haven van Vlissingen- Oost hebben voorgedaan niet met de veiligheid gesold', al zijn er wel onvol komenheden geweest. Dat betoogde havenschapsdirecteur J. van Konij nenburg donderdagmorgen tijdens de persconferentie in het kantoor van het havenschap. Hij constateerde dal be paalde kritiek, gepubliceerd in ecu aantal bladen had geleid tol 'misver standen' en 'frustraties'. Hij stelde de Vlissingse rijksloods. I M. Bannink. voorzitter van de vereniging voor Milieuhygiëne Zeeland en hoofd redacteur van het vakblad 'De Neder landse Loods', voor een groot deel hier voor aansprakelijk. De heer Bannink. die ook ter persconfe rentie was genodigd, verweerde zich daar heftig tegen In een verklaring, voorgelzen aan het slot van de perscon ferentie zei de heer Bannink te hopen dat er door ai dit gekrakeel' meer aan dacht besleed zai worden 'aan de veilig heid van allen die op enigerlei wijze bij transport, overslag en opslag van vloei baar gas in Vlissmgen-Oost zijn betrok ken Directeur Van Konijnenburg gaf eerst een opsomming van alle wet ten en reg lementen waarmee men te maken krijgt bij het transport en opslaan van vloei baar gas: dat zijn de wet gevaarlijke stoffen, het reglement gevaarlijke stof fen. bijlagen en beschikkingen rege lende het vervoer van die stoffen over land en op de binnenwateren. Voorts de schepenwet, het schepenbesluit 1965, het handboek gevaarlijke stoffen, die - het vervoer vanuil zee een bepaalde ha ven regelen. en de stuwadoorswet en het eiligheidsbesluit. tankschepen. Instan ties als de rijkspolitie te water, de scheepvaartinspectie, de inspectie ha venarbeid. het korps controleurs ge vaarlijke stoffen, alsmede onafhanke lijke partucuüere bureaus houden toe zicht en oefenen controle uit. Het ha venschap heeft hierbij een coördine rende taak. „In de gevallen van de tankers Hugh Shield' en 'Nyhammer' waren al die be trokken instanties ingelicht, zelfs de brandweer, alhoewel dit laatste geen verplichting is." Ook had het haven schap nog een aantal aanvullende maatregelen getroffen zoals zwaardere bewaking met radio-verbinding, het be schikbaar hebben van een evacuatie boot. het waarschuwen van gasdeskun- digen. verklaringen van de schepen om trent laden en lossen, extra sleepboot hulp en een veiligheids-controlelijst, deelde de heer Van Konijnenburg mee. Hugh Shield De havcnschaosdirecteur ging toen na der in op de bijzonderheden omtrent liet incident dat zich op 25 oktober 1976 met de tanker Hugh Shield voordeed. Volgens de heer Van Konijnenburg werd er toen het gas butadiene overge laden in twee bakken, bediend door de diuwboot Etna. doen." aldus de heer Van Konijnenburg. Er ging een bericht de wereld in waarin sprake was van gebroken slangen, een scheef liggend schip, en gebroken meerdraden. De heer Bannink. die het bericht via Vlissingen Radio opving schreef namens de VMZ een brief over de veiligheid in Vlissingen-Oost aan het college van b. en w. van Vlissingen: een brief, die niet direct bij het havenschap, maar wel m afschrift bij de pers terecht kwam en bij 'In rode cirkels' van de Vara-radio. Een blad bracht de kop 'Sloe aan ramp ontsnapt'. Onzorgvuldig De heer Van Konijnenburg stelde nad rukkelijk dat de slagzij geen 35 graden, maar slechts elf graden was geweest Slangen zijn niet afgebroken, maar af- Iemand ging over de radio zenuwachtig (Slot zie pagina 7 kolom 2j JL wee 'Verburg-ideeén' willen we hier in herinnering roepen, namelijk een ge dachte om een vaste verbinding te ma ken tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland en een denkbeeld over een vaste verbinding door of over de Westerschelde. Toen vrijwel nog nie mand aan de reéle mogelijkheid dacht dat een brug over de Oosterschelde kon worden gebouwd, zat Verburg al te re kenen over de kosten van een verkeers- dam tussen Schouwen en Noord- Beveland. De resultaten van deze bere kening publiceerde hij in oktober 1954 in het blad Economisch-Statistische Berichten. Technici begonnen daarop eveneens over dit idee na te denken - met name de toenmalige hoofdinge nieur (later hoofdingenieur-directeur) van de provinciale waterstaat ir. J. G. Snip - met als gevolg dat gedeputeerde staten van Zeeland in 1960 een princi pieel besluit namen om de voorberei ding ter hand te nemen voor de bouw van een brug over de Oosterschelde. Verburg kwam in 1958 ook nog met een studie voor de dag, waarin hij aan toonde dat een vervroegde bouw van de Haringvlietbrug via tolheffing mogelijk zou zijn, een beschouwing die er mede toe leidde dat. het rijk toestemming gaf tot deze vervroegde bouw. In die zelfde periode vroeg hij zich tijdens een bij eenkomst in Breskens af of wellicht een hangbrug over de Westerschelde tot de technische mogelijkheden behoorde. Deze gedachte werd destijds met enig hoongelach begroet, maar toch was het denkbeeld niet zo vreemd. Weliswaar heeft de uiteindelijke vormgeving van deze verbinding in het brug-tunnelplan zoals dat nu ter tafel ligt. technisch ge sproken weinig met een hangbrug te maken, maar dat is niet zo belangrijk. Niet technische mensen komen soms met allerlei op het eerste gezicht en ge- hoorvreemde denkbeelden, terwijl hun grondgedachte achteraf toch blijkt aan te spreken. In dit opzicht is de schei dende ETI-directeur in Zeeland me nigmaal een inspirerende factor ge weest, In 1966 publiceerde hij een boek onder de titel 'Nederland in de Europese ruimte': met een variant op deze titel kan men zeggen dat Verburg er in woord en geschrift toe heeft bijgedragen dat Zeeland een eigen rol kon spelen in de Nederlandse ruimte. JL hans vertrekt Verburg - althans in ambtelijke zin - uit de provincie waarin hij is geboren en waarvoor liij heeft ge werkt. Zijn loopbaan in het Zeeuwse heeft langer geduurd dan menigeen in dit gewest en daarbuiten meende dat liet geval zou zijn. Enkele malen werden hem in het verleden belangrijke posten aangeboden, zowel in de sfeer van de universiteit als van het beleid. Maar de Zeeuwse klei plakt, zo ervoer ook deze ETI-directeur. Nu is dan toch het mo ment van vertrek gekomen: allen die Verburg kennen en waarderen, zullen hem zonder terughouding het beste toewensen in zijn nieuwe functie. Een Zeeuws profeet in dat eerbiedwaardige college, dat sinds 1531 een even eer biedwaardige naam draagt: de raad van state. Staatsraad Verburg: het is nog even wennen, maar het lukt beslist. Van donderdag 23 december af is het mogelijk, de pachtprijs van landbouw grond met ten hoogste 40.- per jaar te verhogen, ingeval op het verpachte land ruilverkavelingslasten rusten. Dit is bij algemene maatregel van bestuur geregeld. Zo heeft het ministerie van landbouw en visserij donderdag mee gedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1