Freddy Maertens: vrienden kun je niet houden ais je succes hebt VAKANTIE KEIZEN ST.-AL0Y HEEFT VOLGENDE WEEK DUITSE T0PTRAINER IN HUIS IVegens verbouwing is (Hardy Optiek in Gissingen twee weken gesloten. Ü®1 hardy optiek Etiënne-syndroom Voorspelling Balkon Chauvinistische prijzen „TOUR VOOR MIJ INTERESSANTER DAN OOIT" ER IS GEEN SPRAKE VAN HAAT TUSSEN MIJ EN EDDY MERCKX LOTTO EN TOTO WIERSMA EN JANSEN TEGEN ELKAAR REMISE ZEEUWSE S NUTSSPAARBANK 9 VRIJDAG 24 DECEMBER 1976 WESTENDE - Men hoeft maar naar de uitdrukking op het gezicht van Freddy Maertens te kijken om een bevestiging te krijgen van de indruk dat hij content is met zijn beslissing. Freddv Maertens rijdt de Ronde van Frankrijk. Hij zwichtte voor de aandrang van mede-sponsor Veldeman. liet de jacht op het werelduurrecord schieten en schreef af voor de Giro. Freddy Maertens oogt vriendelijk maar praat traag. Zo explosief als hij demar reert. zo aarzelend formuleert hij Op zich trouwens een boeiend gezicht. Bij weinigen zie je de woorden zo tastbaar omhoog borrelen naar de proevende lippen als bij Maertens. Freddy wikt en weegt zijn uitspraken, vermoedelijk wijs geworden door de sensatiepers Als er kinderen komen, en dat hoop ik' zegt hij. dan mogen ze gerust het vak van hun vader kiezen. Ik zou niet zeggen blijf er van weg. zoek het niet op. Waarom zouden ze? Ik zie mijn broers. Ze werken van s morgens vroeg tot s avonds laat. Wij zijn met die ijver groot gebracht. De Maertens hebben altijd hard gewerkt. In de levensmiddelen hebben we gezetten. een wasserij, een krantewinkel. Handel is er altijd ge weest, maar het heeft tijd gekost, in spanning. Lange werkdagen". Huiveren Als mijn vader met me meegaat op koers, dan moeten mijn broers harder werken Ik bedoel maar: ik zie het ver schil met de wielrennerij. Ze zeggen dat mijn vak hard is. Ze zeggen vaak: Fred dyik zou niet met je willen ruilen. Als ik in Parijs-Roubaix kom te vallen en ze zien mijn verwondingen op tv in kleur dan hour je ze twee dagen iater nog hui veren Maar de tijden veranderen Mijn ouders worden ouder Wie ouder wordt, gaat meer nadenken Die gaat vaker naar de kerk die praat langer met va der omdat hij ook vaker thuis is Die wordt bang. Mijn moeder ook. Ze kijkt naar de tv omdat het zonde is om niet te kunnen waar anderen de volgende mor gen in de winkel over praten. Maar ze zou veel liever niet kijken, of met een half oog In iéder geval zo. dat ze meteen haar hoofd kan afwenden'als het grieze lig wordt. Maar ik haat het vak er niet ..Kleine Freddy's - als ze komen - mo gen koersen. Ik zie het aan Mare. mijn jongste broer. Die jongen gaat er hele maal in op. Hij pakt zijn kilometertjes, houdt zich aan het dieet, leert en leeft als een prof. maar hij is nieuweling, bijna 17 jaar. Misschien is Mare nel als ik. Hij wil ook niet 's morgens om hall negen beginnen en dan precies weten hoe laat hij 's avonds klaar is. Dat ligt ons niet". DEN' IIAAG (ANP! - Geen van dc deel nemers aan toto 51 van het afgelopen weekeinde heeft alle dertien uitslagen goed voorspeld. Een derde deel van de eerste prijs gaat daarom naar de tweede prijs, waarvoor zich tien win naars meldden. Zij ontvangen elk 9151.-. Voor de eerste prijs van lotto 51 komen twee deelnemers in aanmerking die elk bruto ,1' 290.254.- ontvangen. De cijfers van dc lotto en lot zijn: Uitslag lotto week 51: In de lotto vielen 26.346 prijzen. Inleg ƒ3 491.781.- Prijzenbedrag. 1 658.595.98. Ie prijs. 2 winnaars, die elk bruto 290 254,- ontvangen. 2e prijs: 13 win naars. die elk bruto ƒ12 758.- ontvan gen: 3e pnjs: 269 winnaars, die elk 924,- ontvangen; 4epnjs: 13.356 winnaars, die elk ƒ25,- ontvangen: 5e prijs: 12 706 winnaars, die elk 25.- ontvangen Uitslag toto week 51: In de tot vielen 220 prijzen. Inleg 502.595.-. Prijzenbedrag: 238.732.63. Ie prijs: geen winnaar, het bedrag van de le prijs wordt in drie delen verdeeld, l/3deel gaatnaardejackpot van de toto van 27 dec a s. no. 52. het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de2e en de3e prijs. 2e prijs 10 winnaars, die elk bruto ƒ9.151.- ontvangen: 3e pnjs. 210 winnaars, die elk 549.- ont vangen Jackpol voor de toto van maandag 2" december a.s. no 52 31 831.01 EXTRA LOTTO DEN HAAG - Geen enkele deelne mer aan dc extra (kerstllotto van woensdagavond heeft de zes cijfers juist voorspeld. Twee deelnemers hadden vijf cijfers en het reservege- lal goed, hetgeen jier persoon een bedrag van ruim honderdduizend gulden oplevert. De inleg van de kersllotlo was: ƒ2.635.694.-. prijzenbedrag. 1.251.954.65. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat een vijfde deel naar de jackpot van de lotto van zondag '2 januan 1977. de rest is in gelijke delen over de tweede tot en met vijfde prijs verdeeld Tweede pnjs 2 winnaars, die elk bruto 106.416.- ontvangen Derde prijs: 71 winnaars, die elk bruto 3879.- ontvangen. Vierde pnjs: 5477 winnaars die elk ƒ61.- ontvangen Vijfde prijs 9019 winnaars, die elk 37.- ontvangen. De extra prijzen vallen toe aan de formuliemummers eindigend op 960 ƒ25.-: 8147 ƒ250.-: 10245 ƒ2500,-. 97599525.000 - Van deextra prijzen gaat geen kansspelbelasting af. Freddy Maertens is vermoeid thuisge komen van een trainingsrit met zijn vriend Pollentier. Een winterse koude rit langs de westkust. Vijftig kilometer. Cadeauritjes heten die Kleine koersjes voor de spieren Langere adem pakt hij tijdens een échte training. Freddv Maertens ondersteunt aan de grote tafel zijn hoofd De andere arm ligt rusteloos op het kleed Zij hand speelt met de microfoon die alles registreert Freddy draait vandaag niet als een mo tor Hij is meer een vliegwiel dat regu leert tempert en afremt zelden ver snelt. Canne komt naast hem zitten en luistert mee „Vrienden kun je niet houden als je succes hebt", merkt hij bedroefd op. Freddy Maertens wordt boos. Zijn ge zicht zet stekels op. Hij is weer precies dezelfde boze kabouter die zich na af loop van de koers afzet tegen de combi nes. „Als ze jaloers zijn. waarom kopen ze dan zelfgeen fiets en waarom gaan ze zelf niet koersen?" Geen vrienden Freddv en Canne Maertens zijn drieë neenhalf jaar getrouwd Ze wonen lan delijk aan een weg met kasseien. Tegenover hun huis is een camping, die hoog is afgehekt Maar ik heb 's zomers van niemand lastzegt Maertens. ..Dat komt omdat niemand venvacht dat ik hier woon Bovendien ben ik 's zomers weinig thuis Als ze van een ander van de Gestelstraat gehoord hebben dat ik hier woon. blijven ze staan voor het huis van m n buurman. Daar ben ik hem dank baar voor. Hij woont riant. Ik nog niet Zelf kom ik zo weinig mogelijk aan de voorkant van de straat Ik houd er niet van om nagekeken te worden. In Lom- bardsijde heb ik enkele oude school vrienden. Ze komen nog langs, verder de familie Ik kan me niet geven aan men sen van wie ik niet zeker ben Vrienden die zich zo noemen omdat ze bij mij één keer over de vloer zijn geweest, dat zijn geen vrienden' Freddy Maertens herinnert zich plotse ling een snapshot van een feestje tijdens de Ronde van Andalusië. waarop hij vu rig de flamenco danst ..Ik was uitgeno digd. Ik wilde niet Er werd aangedron gen en toen moest ik dansen Dan wordt er gekiekt en dan heb je de poppen aan het dansen Ze willen je m verband brengen met vrouwen Dat is misselijk, dat is opzettelijk de kroon van iemands hoofd jagen" Freddy Maertens staat op als Carine te rug komt van boven We gaan weer de bijkeuken in. De hond begroet de baas en gaat recht tegen hem op staan. Bei den zijn dan even groot. Als Freddy Maertens voor me loopt, moet ik denken aan de woorden van de Brit Hoban, die Maertens een keer volgde op de weg naar de douche. ..Zelfs het lichaam van Freddy is een flets. Ik wou dat ik zo'n frame had". Glamour-boy In de hal - waar Flandria dertien fietsen heeft opgeslagen - weet ik het zeker Maertens moet een ideale coureur zijn Later sla ik er de boeken op na om zijn eerste jaar met dat van Eddy Merckx te vergelijken De jonge glamour-boy zwaait al zwierig het been over het zadel en boekt vijftien overwinningen, tegen Merckx negen In vrijwel alle klassie kers die volgen en waaraan Maertens als neo-prof deelneemt, klasseert hij zich onder de eerste tien. terwijl Merckx in zijn eerste 'en tweede) beroepsjaar geen bezwaar ziet in een paar keer opstap pen Maertens wint de tweede etappe in de vijfdaagse van Duinkerken en smaakt daarbij de sensatie om Zoete melk in een tijdrit te kloppen Eddy Merckx daarentegen zegeviert pas later - in zijn vijfde meerdaagse de onbedui dende Ronde van Morbïhan. In zijn eerste WK werd Maertens tweede en eindigde Merckx anoniem op een 29e plaats Troubadour Merckx die beeld schone finishdames met pijpekrullen en hoepelrokjes heeft gekust zal de ko mende toui opnieuw weten dat Maer tens misschien beter wordt. Geen haat .Het is een beetje commercie wat Merckx. De Vlaemincken ik doen zegt Freddy plotseling uit zichzelf. „Er is concurrentie We rijden elkaar op de voeten, maar er is geen sprake van haat. Kijk' we zullen na afloop van de koers niet met elkaar gaan zitten eten We zijn geen vrienden. We komen niet bij elkaar thuis, maar ik zou niet weten wat Eddy en Rogier zouden doen als ik het ze vroeg. We groeten elkaar normaal. Ik ge loof ook niet. dat ze coalities tegen me willen vormen. Het kan ook niet Als ik in een klassieker voorop lig met Eddy, met Rogier, met Verbeeck en Dierickx. dan zouden ze met elkaar moeten af spreken dat ze demarreren totdat ik er aflig Dat doen ze nooit. Elke renner wil zegevieren. Dat is het individualisme in de mens. dat krijg je er niet uit" „Ik wil niet zeggen dat de koers er makkelijk op gemaakt is", zegt hij na terugkomst uil Italië, waar hij het 'gouden stuur' overhandigd kreeg, „maar nu de tour voor het eerst begint met bergetappes, zie ik het duel wel zit ten. Er zijn ook weer vier tijdritten en ik neem niet aan dal de bergjongens ineens met hun tong op de voeten de tijdrijders er de eerste elajipes uit zul len rijden. Het is voor mij interessanter dan ooit". We zoeken naar Freddy Maertens. het pezige kereltje, dat bijna 25 jaar geleden in het Moederhuis van Nieuwpoort zwij gend ter wereld kwam Aan de andere kant van de weg in Westende zitten boe ren tevreden te knikken Er maakt zich een lichte scherts van hen meester als we voor een kapitale witte villa stoppen. Mis Maertens woont ernaast. Hij deelt een vooroorlogse grauwsteniee boe renwoning met een landbouwersgezin Voor de hooideur loert een grommende zwarte hond. Om rabies te vermijden, draaien we het raampje tot op een kier. De hond blaft Dan piept de hooideur en verschijnt Ca rine We herkennen haar Koraalschone vrouw nichtje van de vroeg veronge lukte Jempi Monseré. De hond wordt gekalmeerd door een dialect uit de streek van Roeselaere. De autodeur kan open. De kamer is klein en vol. De zoldertrap kraakt als Carine met de kleien komt waarom Freddy vanuit de bijkeuken heeft geroepen De buren zijn weg. Drie minuten lang vertelt Carine over dc lange winteravonden, die ze afwisselend thuis en bij haar ouders doorbrengt Dan komt Freddy te voorschijn Klein AMSTERDAM (ANP) - De uitslagen van de partijen, donderdag voor de zesde ronde van het Suikerdamtoer- nooi te Amsterdam gespeeld zijn: Grootmeestcrgrocp: Soumaoro (Mali)- Sy (Sen) 1-1; Hisard (Fra) - N'Diaye (Ma li) 1-1; Jansen (Ned) - Wiersma (Ned) 1-1; Smith (VSt) - Bronstring (Ned) 1-1; Ba - Cazcmier wordt zondag gespeeld en Overman - Clerc is uitgesteld wegens ziekte van Overman. De stand na de zesde ronde is. 1 Jansen en Wiersma 10 punten: 3 Sy 7 pnt4 Clerc 6 pnt uit 5 partijen. 5 Soumaoro. Smith. Hisard 6 pnt 8 Cazamier 5 pnt. uit 5 partijen; 9 Bronstring 5 pnt.: 10 N'Diaye4 pnt.: 11 Ba 2 pnt uit 5 partijen. 12 Overman 1 pnt uit 5 partijen Om het jeugdwereldkampioenschap Malik (Tsji - Samake iMalh 0-2. Van Aal ten iNedi - Segedin iJoei 2-0: Stokkel Een door Freddi/ Maertens veel beleefd moment: weer e< de zoveelste overwinning. broos lichaam nog steeds ingedroogd door de vorige zomerzon Nog steeds bruine armen nog steeds opvallende scheiding waar de bloes met korte mouwen begint. Dit is een wielrenner Een echte coureur. Klem postuur, met pezige onderdelen. Ze komen op on waarschijnlijk vroege uren uit bed en rijden dan honderden trainingskilome ters. Ook in dé winter Freddv Maertens wijst aan helslot trot- serig naar zijn Volvo Een geschenk van Flandria. We hebben bet goed. Daarom zou ik niet met anderen willen ruilen. Maar je moet er aan de andere kant bij kunnen incasseren Zo langzamerhand moetje weten hoe de mensen reageren Hoe groot hun afgunst is. Daarmee leer je leven. Ik heb toch ook de schuld ge had van het ontslag van Bliek. Dat is heerlijk opgeschroefd - ze gaven op me af. Er zijn mensen die zich er ijverig in hebben kunnen uitleven. Maar ik mag niet aan mezelf denken. Er moet toch geld worden verdiend Je koerst toch met een ploeg om te winnen. Dan moet de ploeg toch voor zijn kopman rijden. Dat is toch de eerste winst Briek was veel te bang om iemand pijn te doen Dnessens is anders. Hij zegt waarop het staat. Bovendien begeleidt hij je ook op een ander terrein Dnessens heeft me meegenomen naar Brussel Hij heeft me kennis laten maken met andere men sen. Ik geloof dat ik in die korte tijd pro fessioneler ben geworden Ik heb meer verdiénd omdat ik in dit vak anders heb leren benaderen Wat me jaren geleden in Barcelona gebeurde, overkomt me niet meer. Toen ben ik dooi Merckx ge flikt Hij dacht toen in eerste instantie, dat hij zelf kon winnen. Vandaar dat hij vroeg om de sprint voor hem aan te trekken. Daarna heeft hij gevoeld, dat zijn kracht wegzakte en moethij hebben gedacht: Ocana mag in ieder geval niet winnen en Maertens evenmin. Dan Gi- mondi maar en toen zat ik er naast. Kijk' daar zou Driessens me voor ge waarschuwd hebben' ADVERTENTIE (Nedi- Gumard H' iai 1-1. ssKiarov isov i - Bouckaert (Bel) 2-0; Berends iNedi - Galperin (Isn 1-1 De stand na de zesde ronde is' 1 Galpe rin 10 pnt.: 2 Skliarov (Sovi 9 pnt: 3 Stokkel en Berends 8 pnt. Om het wereldkampioenschap dailies. Borghoms (Beli - Nizic (Joei 0-2. Graas Ned- Trawina fSovi 2-0: Poepjes i Ned - Michailovskaja (Sovi l-l: GeurtsiNedi- Papillon (Fra) 2-0 De stand na de zesde ronde is: l Michai lovskaja 11 pnt.. 2 Poepjes 10 pnt.. 3 Graas 9 pnt Meestergroep: Brouwers (Ned> - Sedla- cek tTsj» 2-0: Houngou (Kom - Issalone (Fra'0-2: ChappeliFra' - Siby iMalii 1-1 Van der Wal (Nedi - Biagianti iFrai 2-0 DsintertBeh - HooybergiNedi 0-2. De stand na dc vierde ronde is. 3 Van der Wal 8 pnt 2 Brouwers en Issalcne 6 pnt. Reserveer uw plaats in de zon. Boek nil uw vakantie bij de Zeeuwse Nutsspaarbank. Onze reisprogramma's staan vol vakantiewonderen w.o. vlieg-, trein-en busreizen, charters. Ook bungalows en appartementen. Informeer naar deze boeiende reizen bij de GRAAL'W - De Graauwse tafeltennis vereniging St. Aloysius is niet alleen bekend door de toonaangevende rol in het Zeeuwse tafeltennis, maar ook door het stuntwerk van deze club. Vrijwel ieder seizoen heeft men in Fraauw voor stuntwerk gezorgd. Eerst waren er Joego-Slaven op op bezoek, daarna or ganiseerde men de interland Neder land - Tsjecho-Slowakije en vorig jaar was de Nederlandse en Belgische terel- tennistop in Hulst vertegenwoordigd dop hel eerste toernooi om de Grote Prijs Trico-Noble-Reburo. Dit jaar leek liet allemaal wal stilletjes rond Sl Aloysius. Het tweede toernooi om de grote prijs werd gekenmerkt door de overheersing van de eigen leden. Maar toch zorgt St. Aloy weer voor een verrassing in het tafeltenniscentrum Volgende week komt de Westduitser Ralf Michaelisch tafeltennistraining geven in Graauw Deze Rail Michaelisch is in West- Duitsland niet zo maar de eerste de be ste op tafeltennisgebied. Hij wordt als een van de belangrijkste leerlingen ge zien van de in talëltenniskringen zeer bekende Marlien Skolorz. Deze is in Ne dei land vooral bekend dooi zijn boek 'Von Beginner zu Kenner' waarvoor de toenmalige Nederlandse tateliennis- kampioen Bert van der Helm een pas send voorwoord schreef De 26-jarige Michaelisch studeert mo menteel Engels en sport aan de univer siteit van Braunsweig Zijn specialiteit is tafeltennis en hij was eerder in de leer bij de Zweedse ex-wereldkampioen Kjell Johansen. De Duitse lafeltenni- strainer wordt maandagmiddag in Graauw verwacht waar hij dan in de loop van de dag zal starten met de tram ingen die voornamenlijk op techniek en conditie zullen zijn gebaseerd. De training van Ralf Michaelisch is al leen bestemd voor de top van St. Aloy. Zo zullen Wilfried Dumez en Paul Ma- thijssen, die samen met de Belg Romain Schallev zijn gepromoveerd naar de promotie-ereklasse, alsmede het team met Jeanne de Waal Sterra Blanckaert en Vivian Blanckaert. het damesteam dat eveneens is gepromoveerd naar de op één na hoogste klasse in Nederland, in de leer gaan bij de Westduitser. Op deze manier hoopt men in Graauw in het nieuwe jaar de confrontatie op een hoger plan beter aan te kunnen. De Westduitse trainer blijft toten mei don derdag in Graauw en zal dagelijks train ing geven. Van 24 december tot en met 6 januari a s. gaat Hardy Optiek z'n zaak in Vhssingen N, giondig verbouwen. Omdat dat nogal ^7 wat stof en vallend gesteente met zich meebrengt, zijn we genoodzaakt de zaak gedurende die twee weken te sluiten. Maar service is service, voor spoedgevallen kunt u vanaf 4 januari in ons filiaal Oost-Souburg terecht. Tenslotte wenst Hardy u mede namens al zijn mede werkers. graag een fijn kerstweekend toe plus een in alle opzichten gelukkig en gezond 1977! Bellamypark 38, Vlissingen, tel. (01184) 12648 Kanaalstraat 9a. Oost Souburg. teL (01183) 62884 Het feit dat PSV nu na 17 wedstrijden op de vijfde plaats staat met acht punten achterstand op koploper Ajax is voor een landskampioen natuurlijk niet prettig, maar een unicum is het allerminst, dus we hoeven er niet dramatisch over te gaan doen. In 1944 eindigde VUC uit Den Haag. dat a's afdelingskampioen met De Volewijckers, LÖNGA, Heerenveen en Heracles om hét landskampioenschap streed met twee punten achterstand op De Volewijckers op de tweede plaats, en in het volgende seizoen degradeerde het. met nagenoeg hetzelfde elftal! Zo zit het althans in mijn geheugen. En hetzelfde overkwam RCH. dat in 1953 landskampioen werd door in de na- competitie boven Eindhoven. Sparta en Vitesse te eindigen, maar in 1954 degradeerde, ook weer met ongeveer hetzelfde elftal. Want in die tijd ver huisde je niet zo gauw naar een andere club als tegenwoordig. Nu hoop ik niet da t u denkt da t ik de Eindhovenaren onder u vast wil voorbe reiden op de aanstaande degradatie van PSV. want dat is niet het geval. Ik acht het zelfs met uitgesloten dat Eindhoven in de eredivisie blijft! Het enige wat ik wil betogen is^dat zo'n tijdelijke terugval niet zo bijzonder is en ook niet tot paniek aanleiding hoeft te geven Maar gek is het natuurlijk wel. Waarom draait Edström niet meer? Wat is er met Lubse aan de hand'' Waar is de flitsende Deijkers gebleven, om maar een paar voorbeelden te noemen Het dal waarin Ralf Edstróm zich bevindt en dat niet minder diep lijkt dan het dal waarover Van Agt regelmatig verslag doet via radio en televisie, vind ik niet zo verwonderlijk, want Edström is eèn kwetsbaar soort speler, vergelijkbaar met Rensenbrink. Ling. Keizer. Moulijn. Het lukt of het lukt niet. een tussen weg is er eigenlijk zelden. Harry Lubse en Gerric Deykcrs leken echter spelers van het Wim Jansen-type. die hooguit slecht speelt als hij buikloop heeft, of een geamputeerde knie. Zou het psychisch zijn? Jarenlang heeft PSV moeten opboksen tegen de superioriteit van het Amsterdamse Ajax en het Rotterdamse Fevenoord. eindelijk was die ban verbroken de weg naar een Eindhovense Europacup leek open. en wat gebeurde'' St-Etienne zette PSV tot twee keer toe de voet dwars en eigenlijk was de overwinning op Hajduk Split ook al niet verdiend in het eerste bekerseizoen. Is dat de mentale doodklap voor PSV geweest? Etienne is wat dat betreft, een veelbetekenende naam. Etienne Gailly was de Belgische parachutist die in 1948 de olympische marathon bij verrassing leek te winnen, met voorsprong de poort van het Wembley Stadion bereikte, maar toen, met de zege in zicht, plotseling ineen stuikte, en met moeite derde werd PSV lijdt aan het 'Etienne-syndroom', dat wil zeggen dat het geen K O. in de botten heeft, waardoor het allerhoogste net niet Bereikt wordt. Daar komt natuurlijk bij. dat er niet al te handig is verkocht en ingekocht. Kees Rijvers heeft nu de NAC-voorhoedespeler Smits gekocht om zijn mid denveld te versterken. Maar eerst dankte hij de middenveldspelers Bertus Quaars en Pleun Strik die nu een belangrijke middenveldrol bij NAC en Eindhoven spelen, domweg af. zodat hij in arren moede Deacy op het mid denveld moest zetten, de vervaarlijke Engelse midvoor. die nu eens in de voorhoede, dan weer op het middenveld, en af en toe zelfs in de achterhoede mag falen. Tegen AZ'67 werd de stelling dat PSV eerder versterking in de achterhoede nodig heeft dan in de voorhoede (want dat is de mening van de meeste sportjournalisten, die heus niet achterlijk zijn. op enkelen na na tuurlijk). uitvoerig door Kist. Van Marwijk. Metgod. Nvgaard en de anderen gedocumenteerd. Ik denk dan dat Rijvers misschien te laag zit in de dug-out, om een goed overzicht op zijn materiaal le kunnen hebben, maar het kan natuurlijk ook best waar zijn dat hij gelijk heeft dat de intrinsieke zwakte van PSV op het middenveld schuilt. Hij kent zijn spelers tenslotte door en door, en ziet de feilen scherper dan de sportjournalist die zo'n wedstrijd niet 'röntgent', maar er tegenaan kijkt. De cijfers lijken Rijvers ook geen ongelijk te geven, de 28 tegendoelpunten steken niet al te dramatisch af tegen de tegendoelpunten van de overige clubs, al zitten Ajax (13). Fevenoord (16) èn Roda JC (17i er ruimschoots onder Toch geeft het natuurlijk te denken dat VW er met 20 ook nog onder zit. Het lijkt dan ook verre van uitgesloten dat PSV de tweede helft van de competitie met nog grotere achterstand op FC Utrecht en AZ'67 zal beëindi gen omdat deze clubs in 'a winning mood' zijn. terwijl PSV in a losing mood' is. Haarlem en Roda JC zullen moeten wennen aan een reèle plaats in de mid denmoot. waar ook Twente weer moeizaam naar toe zal klauteren Telstar en NEC gaan ook nog wat klimmen. Go Ahead en Eindhoven zullen langzaam dalen en met Dc Graafschap uitmaken wie er degradeert Feyenoord wordt intussen kampioen en AZ zal wel FC Utrecht van de derde plaats weten te verdringen, maar de tweede plaats van Ajax niet kunnen bedreigen En voor de rest is het natuurlijk een kwestie van afwachten Als mijn voorspelling uitkomt, mag AZ'67 volgend jaar voor de Europacup III spelen, dus theoretisch is het mogelijk dat de Alkmaarders dan Europa cupwinnaars worden - al is het dan het drietje. Als dat het geval mocht zijn. zal het AZ-bestuur voldoende voorbereid zijn voor het houden van de feeste lijkheden. Ik heb me tenminste laten vertellen dat Wastora. de gebroeders Molenaar dus. een nieuw pand heeft laten neerzetten met een zeer ruim balkon eraan. „Is dat balkon bedoeld voor de triomfale ontvangst van AZ'67 als het de Europacup wint?", vroeg iemand, en volgens mijn zegsman heeft een van de beide gebroeders Molenaar toen. verlegen wegkijkend en met een opbloeiende blos op de wangen, zachtjes geantwoord: „Eh... ja...". Nadat we jarenlang hebben neergekeken op het Engelse voetbal, raken nu steeds meer Nederlandse trainers ervan overtuigd dat het Engelse type spel ook door de Nederlandse clubs moet worden nagejaagd, al was hét alleen maar om weer publiek naar de velden te krijgen. Maar wat lezen we nu? Van de 92 verenigingen in de Engelse Football League staan alleen Arsenal. Leeds United. Liverpool, Manchester United en Manchester City niet in de rode cijfers. Bij de overige 87 clubs is er een totaal tekort van zo'n 60 miljoen gulden. Moet dat nu ons grote voorbeeld zijn? Je vraagt het je af. Toch valt het niet te loochenen dat er ginds veel meer toeschouwers op de tribunes zitten. Kenne lijk zijn de onkosten van de Engelse clubs groter dan de onze. Zeker is dat ze gauwer geneigd zijn grote iransferbedragen neer te tellen voor in wezen tame lijk gewone spelers. Twintig grote transfers leverden sinds vorig seizoen zo'n 15 miljoen gulden op <3.5 miljoen pond». Het record stond op naam van MacDonald. die voor 333.000 pond van Newcastle naar Arsenal ging. Op zichzelf is anderhalf miljoen gulden voor een topspeler niet verbazing wekkend vee! als we nagaan dat Jantje Peters en Rob Rensenbrink verkoop prijzen van 3 lot 4 miljoen gulden schijnen op te roepen Het grote verschil is dat zulke prijzige vedetten bij ons een uitzondering vormen, terwijl de Engel sen in hun eilandelijke chauvinisme, eerlijk en oprecht menen dat zij min stens twintig speleis hebben die een half miljoen of meer gulden w aard zijn. En dat lijkt wat overdreven, gezien het feit dat Anderlecht 200.000 pond neertelde voor McKenzie. die bij nader inzien echter een betere reservebank speler bleek dan een aanvallende goalgetter Toch wou Everton hem halver wege het seizoen graag weer terug voor dat krappe miljoen gulden dat Ander lecht ook had betaald! Enfin, laten wij onze mond maar houden, tenslotte was Geert Meijer (Ajax. AZ. Amsterdam) een soortgelijk geval! NICO SCHEEPMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13