Farao-mieren maken inwoners Arendskerke het leven zuur GOES WIL GELD VAN OMWONENDEN VOOR VERBETERING MARKT PZC/s Omzet veiling Kapelïe met 500.000 omhoog Goese brandweercommandant legde functie officieel neer Billijke bijdrage wenselijk Plan komt in januari in gemeenteraad Uw huis verkopen of kopen RODELKO B.V. in Veere bellen. agenda marktberichten GEMEENTE GOES GAA T ONGEDIERTE TE LIJF weekenddiensten DONDERDAG 23 DECEMBER 1976 WISSEL BEVELANDEN D. TAEKEMA OPGEVOLGD DOOR ZOON DRUKKE RECEPTIE IN GOESE LUNCHCAFE streek GOES - Hel college van burgemeester en weihouders van Goes vindt dal de omwonenden aan de Goese Grote Markt mee moeten betalen aan de her inrichting van de Markt. Het gaat om een bijdrage van totaal ongeveer -18.000. De omwonenden hebben enige tijd geleden laten weten niets vooreen bijdrage te voelen. B. en W. staan op het standpunt dat een 'billijke bijdrage' wél noodzakelijk en wenselijk is. Het college is in deze eensgezind, ver klaarde wethouder L. H. de Leeuw (ruimtelijke ontwikkeling en milieu) desgevraagd. Volgens de wethouder moeten het col lege van b. en w. zich nog beraden over de wijze waarop de bijdrage van de om wonenden verkregen zal moeten wor den. „Ik heb in gesprekken toch wel een zekere bereidheid bespeurd bij de om wonenden om een bepaalde bijdrage te geven", aldus de heer De Leeuw ..Het is alleen wat ongelukkig overgekomen, dat er een vergelijking getrokken is met de promenades in de Lange Kerkstraat en de Lange Vorststraat. waarde winke liers zelf het initiatief namen en niet. zoals bij de Markt, de gemeente" B. en w. zullen overigens aan de raad voorstellen om het nieuwe herinrich tingsplan voor de Grote Markt, zoals dat door de afdeling stadsontwikkeling ontworpen is. in grote lijnen aan te ne men. De kosten ervan bedragen 408.300. De gemeente Goes zal dat niet allemaal zelf op tafel moeten leggen. Het rijk (ministerie van ruimtelijke ontwik- kelingi heeft- een bijdrage toegezegd van ongeveer 50 procent in de verbeterings- kosten en ook de bijdrage van de omwo nenden gaatdan nog van heUotaalbed- ï)e opmerkingen die onlangs tijdens een hoorzitting over de plannen naar voren zijn gekomen, hebben b. en w. voor een deel 'meegenomen'. Wethou der De Leeuw stelde dat de kritiek van de marktbewoners op de plannen ach teraf nogal is meegevallen. „Uit een aantal nabesprekingen met degenen die opmerkingen gemaakt hebben, ïs gebleken dat er onvoldoende inzicht bestond in de mogelijkheden van het plan", aldus de wethouder. Hij wees. erop dat wordt tegemoet gekomen aan de grotere bereikbaarheid van de noordoost-zijde van de Markt, terwijl de rijbaan aan de westkant van be lemmeringen in de vorm van paaltjes ontdaan zal worden. De noordkant, van de Markt zal, als het aan b. en w. ligt definitief worden aan gewezen als voetgangersgebied. Ook de Lombardstraat, zal dan een wandelbes temming knjgen. Automobielen en bromfietsen mogen dan tussen 11.00 en 18.00 uur geen gebruik maken van de weg. Alleen voor de fietsers zal een uit zondering worden gemaakt. B. en w. hebben afgezien van het aanbrengen van een vast podium voor het stadhuis In voorkomende gevalle zal gebruik gemaakt worden van een verplaatsbaar podium. De terrassen aan de overzijde van de horeca-bedrijven (in het zoge naamde 'Verbhjfsgebied'i zullenlgens b en w. gehandhaafd moeten blijven. Bij wijze van proef wil het college voor restaurant De Korenbeurs en het stad huis twee bomen plaatsen. VHiervover zal echter nog wel eerst de verkeers- commissie gehoord worden. Voor de boomsoort die de Grote Markt in de toekomst moet gaan omzomen, zal nog een keuze gedaan moeten worden. Het gaat tussen de iep. de linde of de plan- taan. Omdat de bomnen al m maart ge plant moeten worden, is de keuze af hankelijk van hetgeen er in de handel direct leverbaar is. KAPELLE- Woensdagmiddag is op het gemeentehuis van het Kapelle het huwelijk voltrokken tussen Mappy Groenleer en arel Gunst Mappy Groenleeris onderwij zeres aan de christelijke basisschool 'De Hoeksteen in Wemeldinge en akela van de welpengroep Ridder van Maalstede. Haar echtgenoot is hopman. Leerlingen van de i'basisschool en een aantal padvindertjes vormden gistermiddag een erehaag voor het bruidspaar. Bezwaarschriften zuiveringsheffing opnieuw afgewezen MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben opnieuw een aantal bvezwaren van particulieren tegen de zuiverings heffing van vorig jaar afgewezen. Daarmeezijn alle beroepen die tegen de aanslag van 1975 zijn ingediend, ver worpen. De nieuwe afwijzingen hebben betrek king op zes zaken, die 1 november voor de eerste kamer uit gs dienden. Eerder wezen gedeputeerde staten al een groter aantal beroepen af Vijf van de zes beroepen die op 1 novem ber dienden waren ingesteld door tweede woningbezitters, die bezwaar maakten dat zij voor het gedeeltelijk gebruik van een woning een volledige aanslag kregen opgelegd. Gedeputeerde staten volgden in hun afwijzend besluit het standpunt van de verschillende waterschapsbesturen die hierbij betrokken zijn Dil komt er op neer dat de wet oppervlaktewateren - waarop de zuiveringsheffing is geba seerd - geen verschil maakt tussen per manent en niet -permanent bewoonde woningen. Van de kant van de waterschappen werd er bij de behandeling van de be zwaarschriften op gewezen dat de tweede woningen hun voor de nodige kosten plaatsen. Door de aanwezigheid van tweede woningen in een gebied zijn grotere zuiveringsinstallaties nodig om de piek in de omermaanden op te vange. Bij een mindere belasting van de tweede woningen zouden deze extra kosten voor rekening komen voor de autoch tone bevolking die dan een hogere aan slag zou moeten betalen. In nun over wegingen stellen gs dat naar hun me ning met een volledige aanslag van tweede woningen "geen sprake is van een bijzondere onbillijkheid'. Het argument dat in tweede woningen minder water verbruikt - en daarmee vervuild - wordt, noemt men 'in deze niet ter zake dienende'. Het waterge bruik is namelijk geen maatstaf voorde zuiveringsheffing. Verder verklaren gs een beroep af van een bewoner van Middelburg niet ont vankelijk. De betrokkkene had bezwaar gemaakt tegen het feit dat hij voor zijn woning en voor zijn caravan elders in de provincie ieder een heffing moet beta len. Gs wijzen er op dat voor de caravn geen aanslag was opgelegd. Jeugdkerstdienst GOES - Op eerste kerstdag zal in de Oosterkerk in Goes een jeugdkerst dienst worden gehouden. Thema van deze dienst as 'Hij is gekomen'. Ds. Kwakkelsteïn gaat voor Medewerking verlenen de jeugdkerk. het CJV en een koor. De dienst begint om half elf Israëlavonden in Zeeland GOES - Op 6 en 7 januari worden in het christelijk lyceum aan de Bergweg te Goes twe Israël avonden gehouden. Mevrouw Hannah Stranders zal een in leiding houden, toegelicht met beel dend illustratiemateriaal. De twee avonden vormen een aansluitend ge heel en beginnen om 19.30 uur. Op 4 en 5 maart '77 worden de Israëlavonden ge houden in zaal Nolet te Yerseke en op 8 januari en 18 februari van het volgend jaar in de concert- en gehoorzaal te Mid delburg (dan afzonderlijke filmavon den!. DIRECTEUR P. G. YERMAIRE TIJDENS LAATSTE VEI LD AG: GOES - De lieer D. Taekema heeft woensdagavond afscheid genomen als commandant van de Goese brandweer. Dal gebeurde aan het begin van een korpsavond in het Goese Lunchcafé. De heer Taekema, die zijn functie al enige- tijd geleden daadwerkelijk heeft neer gelegd (zijn zoon W. Taekema is nu commandant van de Goese brand-" weer), kreeg veel lof toegezwaaid voor zijn inzet voor de brandweer in zijn al gemeenheid en voor het Goese korps in het bijzonder. Inspecteur M. A. van IJzerloo van het district Noord-Brabant en Zeeland van de brandweerinspectie bedankte de heer Taekema vooral voor diens activi teiten als lid van de examencommissie voor de brandweerexamens en als jury lid bij brandweerwedstrijden. „Als zo danig hebt u bijgedragen aan de verbe tering van het peil van de brandweer", aldus de heer Van IJzerloo. Regionaal brandweercommandant J. M. w. Been hakker zei het te betreuren afscheid te moeten nemen van een man met zoveel kennis en ervaring op het gebied van de brandweer. Hij wees erop dat in het brandweerwezen momenteel proble men spelen: op het gebied van de regio nalisatie en door het feit dat de brand weer met andere hulpverleningsorga nisaties zal moeten gaan samenwer ken. „Het zijn weliswaar problemen waar we mee te maken hebben als brandweer, maar we moeten er niet te bang voor zijn, want we mogen immers niet stil bijven staan", aldus de heer Beenhakker, die de heer Taekema na mens de Walchersc brandweerkorpsen bedankte voor de ondervonden vriend schap bij wedstrijden en examens. Namens de Bevelandse brandweer korpsen, de stichting brandweeroplei dingen en de afdeling Zeeland van de vereniging van brandweercomman danten voerde de heer H. den Hartog het woord. Hij bood de heer Taekema een boormachine aan, "speciaal ont wordpen voor mensen boven de 65", al dus de heer Den Hartog. „want er zitten en elektronisch oog en een computer (ADVERTENTIE) GOES-ZiekenhuïsDeBevelandenZuid, 15 30-16.30 uur: uitzending Nomen Ne- scio. Ziekenhuis De Bevelanden Noord. 19-20 uur: koor en combo Ichthus. HULST - St Liduinaziekenhms, 19.35- 21 uur: uitzending radio Nightingale. MIDDELBURG - Kuiperspoorttheater, 20.30 uun film 'Wlldwechsel'; Gasthuis, 20-21.15 uur: uitzending Ra- wa. Bioscopen BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uun Je sus Christ Superstar, a.l. Luxor, 20 uur: Achter het bloot loert de dood, 18 jr. HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: Lipstick, 18 jr. 20.30 uun Vier vuisten vallen uit de lucht, a.L VLISSINGEN - Alhambra, 20 uun De eend en de Cadillac, a.l. Tentoonstellingen GOES - Museum voor Zuid- en Noord- Beveland. 10-12 en 13.30-17 uun drie luik. Lunchcafé Stadhuis, 9-18 uun werken Elly Andriesse en Hanny Vader. HEILLE - Landbouwmuseum. 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. Restaurant 'De Schaapskooi': werken Ben Bonte. HULST - Galerie Van Geyt, 9-12 en 14- 18 uun Feest der kleine fonnaatjes. Bar 'De Smidse' werken Jacqie Vink. MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 10- 12.30 en 13.30-17 uur: Tuinaanleg op Walcheren in de 18e eeuw. Galerie 't Groentje. 14-17 uur: schilde rijen Helga Bartsch en plastieken Liesel Bellmann. Zeeuws Kunstenaarscentrum. 14-17 uur: werken Jan van der Leeuw; Rijks archief: RPA tentoonstelling: Kweek- mosschen en paedagogen; N1SSE - Galerie 'De mooie staak', 9-20 uur: werken van de heer Messemaker. SAS VAN GENT - Galerie 'Uilenspie gel', 9-12 en 13.30-18 uur: werken Lisbeth de Jonge. TERNEUZEN - Galerie 'Des Beaux Arts': werken Jo Jaspers: Artikof: fo to's Cor de Boer. VLISSINGEN - Sint Jacobsschool, Breestraat: WMZ expositie 90 jaar wa ter. WESTDORPE - zaal 'Trouwzaerte': werken Jacques Siegers. IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10-17 uur: scheepvaart in West-Zeeuwsch- Vlaanderen; en Amateuristische kunst. ZIERIKZEE - 't Lange Uus', 9-12, 13.30-17.30 en 19-21 uur: werken Ineke van Doome. Hulpcentra NOORD- en MIDDEN-ZEELAND - Goes, telefoon 01100-14444. ZEEUWSCH-VLAANDEREN - Temeu- zen tel. 01150-4444. THOLEN-Tel. 0011. op, zodat je er rustig 100 mee kunt wor den". Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes vertelde dat hij al eerder afscheid van de heer Taekema had genomen, namelijk toen deze zijn functie als chef van de reinigingsdienst van de ge meente had neergelegd. „We hadden wel eens de indruk dat u eigenlijk bij de brandweer werkte en dan af en toe ook nog eens iets voor de reinigingsdienst deed", grapte de heer Huber. Hij ver telde veel waardering te hebben voor de lden van de vrijwillige braijdweer. „De mensen doen het uit liefde. Je moet gewoon iets over hebben voor de ge meenschap". Ook de heer Huber wees op de ontwikkelingen, die zich momen teel in het brandweerwezen aan het voltrekken zijn, zoals de nota hulpver lening van de minister van binnen landse zaken, die een samenwerking bepleit tussen hulpverleningsorgani saties als de brandweer, de BB, de poli tie en de ambulancediensten. In het provinciaal organiseren van de brandweer en de BB zag hij aan de ene kant wel voordelen, maar aan de an dere kant waarschuwde hij toch voor het zonder dwingende noodzaak vor men van grote verbanden. „We kennen op het vlak van de brandweer momen- WEEKENDDIENSTEN ARTSEN ALARMNUMMER 01100-14444 DE BEVELANDEN Goes: v.a. vrijdag 20.00 uur tot zondag 23.00 uur. J. P. Deen, ValckesloLlaan 30, tel. 14373. Spreekuur voor spoedgeval len za en zo 10.00-10.30 uur en 17 00-17.30 uur Wolphaartsdijk, Heinkenszand. Nieuw- dorp, 's-H Arendskerke: v.a. za 8.00 uur tot maandag 8.00 uur: D. P. van Driel te 's-H. Arendskerke. tel. 01106-1202 Hansweert. Yerseke- A. J. de Wijs te Yerseke. tel 01131-1444. Kruiningen. Krabbendijke. Rilland- Bath: P. Allewijn te Kruiningen, teL 01130-1566. De praktijk van de artsen J. Geldof. E. Th. Klapwijk, J. M. A. Kole, S. E. WosU mann. H. M. Zwartelè wordt waargeno men door: A. Korstanje. Fortrapastr. 3, te 's-Gravenpolder. tel. 01103-1747. Kloetinge, Kapelle, Wemeldinge: de praktijk van de artsen A. J. Eckhardt, E. F. Fagee-Schaeffer, D. Vreeswijkwordl le kerst waargenomen door: H J. En- tink, Kloetinge, tel. 01100-16857; 2e kerst wordt de praktijk van H. J. Entink E. F. Fagee-Schaeffer, D. Vreeswijk waargenomen door A. J. Eckhardt. We- Oud-burgemeester Sint-Annaland F. M. Boogaard (88) overleden BERGEN OP ZOOM - Dinsdagmorgen is te Bergen op Zoom, op 88-jarige leef tijd, de oud-burgemeester van Sint An- naland. E". M. Boogaard overleden. Wij len de heer Boogaard werd op 25 april 1888 in Sint Annaland geboren en heeft later vele jaren in belangrijke functies de toenmalige zelfstandige gemeente Sint-Annaland gediend. Na enkele jaren als volentair op de ge meentesecretarie e hebben gewerkt werd hij op 1 januari 1916 benoemd tot ambtenaar in vaste dienst. Op 1 juli ontving hij de benoeming tot gemeente secretaris van de voormalige gemeente Sint Annaland. een functie die hij vele tient allen jaren heeft vervuld Na de be vrijding werd hij bovendien belast met de functie van burgemeester gemeentesecretaris van de naburige gemeente Stavenisse Met ingang van 16 decembei 1945 werd hij benoemd tot burgemeester-secretaris van Sint Anna land. Omdat zijn ontslag als burgemeester-secretaris pas een week later kwam heeft hij die week lang de zelfde functie bekleed voor beicle ge meenten In de vele jaren dat de heer Boogaard burgemeester van Sint Anna land was is er veel veranderd, Zo is de gemeente veranderd van noodlijdende gemeente in een gemeente die geheel zelfstandig was. Verder was hij be stuurslid van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis en ontvanger grif fier van het waterschap Sint Annaland' en van de polder Moggershil. Op 1 mei 1953 werd hij bij koninklijk be sluit, op zijn verzoek, eervol ontslagen als burgemeester van Sint Annaland, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De begrafenis is op maandag 27 december om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Smt An naland. - - 5E; Van links naar rechtsburgemeester mr F G. A Huber van Goesregionaal brandweercommandant J. M. W Been hakker en D Taekema. teel een grote betrokkenheid bij het korps. Men heeft er duidelijk plezier in. Grootschaligheid op zich is niet altijd goed". Verder voerden nog het woord de heren C. Schout (namens de bedrijfsbrand weer van De Schelde in Vlissingen), de heer L. de Blaeij (namens de korpsen van 's-Hecr Arendskerke, Kattendïjke en Wolphaartsdijk), de heer D. de Jonge (namens de personeelsvereniging van de Goese brandweer) en de heer P. Faas namens de 's-Heerenhoekse brand- De lieer Taeketna zelf tenslotte be dankte voor de warme vriendschap die hij in de brandweer heeft ondervonden. Hij vond het prettig dat er zo'n goede samenwerking is tussen de beroeps- en de vrijwillige brandweerlieden. „De brandweer kan in deze tijd. waarin je er nu eenmaal op berekend moet zijn dat ergemakkelijker rampen gebeuren dan vroeger, niet meer zonder beroepsmen sen", aldus de heer Taekema. Hij zei dat bij hem de vlag in top gaat wanneer de regionale brandweer voor Walcheren en de Bevelanden daadwerkelijk een fiet wordt. meldinge. tel. 01192-1438 De praktijk van J. A. van Arkel te Wls- senkerke wordt waargenomen door: B. J. H. Hasken te Kamperland tel. 01107- De praktijk van W, J. Klein-Wassink te Colijnsplaat wordt waargenomen door: H. Janssen te Kortgene. tel. 01108-319. Chirurgendienst- Dr M. J. de Brum te Goes, tel. 01100-27659 Tandartsdiensten: P S. M. Frantzen, Kastanjestr 307. Goes, tel. 01100-16374 za. zond. 9-10 uur v.m. Apotheek: De Zeeuwsche apotheek, Gr Markt 10. tel. 15255 Ziekenauto's: Auto Streekziekenhuis De Bevelanden. tel. 01100-27000. 's- Heerenhoek. tel. 01105-1273. Krabben dijke. tel. 01134-1527 b.g.g. 1323; Kam perland. tel. 01107-234. Dierenartsen: De praktijk voor Noord en Zuid-Bcveland wordt waargenomen door dr. M P. C. Karelse te Heinkens zand, tel. 01106-1290, visiteszo mogelijk voor 9.00 uur aanvragen. Walcheren: I. C Klok te Oostkapelle, tel. 01188-1443, Consult alleen na tele fonische afspraak. Wijkverpleging: Goes en Wilhelminadorp: zr Br. Robijn teL 01100-13556, Oudelande. Ellewoutsdïjk, 's- Heerenhoek, Borssele. Nieuwdorp, Le- wedorp. Nisse. 's-H. Hendrikskinderen. 's-H. Arendskerke, Driewegen, Ovezan- öe. Heinkenszand. Kwadendamme. Hoedekenskerke. Baarland: zr. L. Pop- pe. BeatnxL 10 te Nieuwdorp. tel. 01196-12262. Z.-Beveland Oost: zr Noordhoek te Yerseke. tel. 01131-1483 N.-Beveland, Wolphaartsdijk. zr. S. dé Bruin-Dees. Veerweg 28. Kamperland, teL 01107-684. Wemeldinge. Kapelle-Biezelinge. Kloe tinge. 's-H. Abtskerke. 's-Gravenpolder. Kattendijke- zr. M. Verbeem. Nieuw- stra. 19 te Hansweert. tel. 01130-2045. VOOR VEEL FRUITTELERS 1976 SLECHT JAAR KAPELLE-Déomzet van de leden van veiling 'Kapelle-Biezelinge en Omge ving' le Kapelle is over 1976 bijna een half miljoen gulden hoger dan liet jaar daarvoor en bedraagt ruim 12 miljoen gulden. Dit deelde de directeur van (leze veiling, de heer P. G. Vermaire, woensdagmiddag mede bij het begin van de laatste fruitveiling van 1976. „Ilezc omzetstijging blijft overigens belangrijk achter bij wat nodig zou zijn om de kostenstijgingen voor hel fruil- bedfijf bij te houden om maar helemaal niet te spreken van het inhalen van de achterstand in de rentabiliteit welke er de laatste jaren is ontstaan", aldus de heer Vermaire. Hij zei verder dat voor veel fruittelers in Zeeland 1976 een uilgesproken slecht jaar was. Grote hoeveelheden appelen en peren moesten soms ruim beneden de kostprijs worden verkocht. Voor de veiling in Kapelle was 1976 een gunstig jaar. voornamelijk vanwege dezeer grote aanvoer Het. fustpark werd on dermeer volledig benut. De appels van de oogst 1975. die in het eerste halfjaar van 1976 werden aange voerd. brachten veel te weinig op en ook de grote pernoogst van dit jaar moest in veel gevallen tegen te lage prijzen wor den verkocht. Dat er desondanks sproke is van een omzetstijging komt volgens de Kapelse veilingdireeïeur door de zeer grote hoeveelheden die er werden aangevoerd. Voor de telers be tekende dat echter meer kosten. Dank bracht de heer Vermaire aan de handel welke steeds opnieuw een weg zocht voor de grote hoeveelheden appe len en peren. De voorraden van dit mo ment zijn nog groot, zodat in het nieuwe jaar ui me aanvoeren verzekerd zijn. De hoop is gerechtvaardigd dat hiervoor meer bevredigende prijzen dan het afge lopen jaar betaald zullen worden. In 1976 werd ook het feit herdacht dat de veiling zestig jaar geleden werd opge richt. Ter gelegenheid hiervan kregen aile leden dezer dagen een rasterteke- ning van de kunstenaar Piet Pons uit Vlake, voorstellende het dorpscentrum met de toren van Kapelle. Voor dehandel was er woensdagmiddag een attentie. Over de samenwerking in de centrale veiling 'Kapelle-Temeuzen' met de vei ling m Terneuzcn zc: de heer Vermaire dat dit zeer goed verloopt. De omzet van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van deze centrale veiling is in 1976 door de lage appelprijzen achtergebleven bij het vo rig jaar. Ook met de nadere Zeeuwse fruitveilingen bestaar. goede contacten en wordt samengewerkt op tal van pun ten, aldus de heer Vermaire 5 AARDAPPELTERMÏJNMARKT 22 december. Consumptieaardappelen bintje klei 40 mm opwaarts laten: nov. 27,50, april: 69.50, mei: 71,00: bieden: nov. 26,50. april: 69,00, mei: 70.50: slot: nov. 27.00. april 68.00. mei: 70,50: stemming: nov. en mei: kalm. april: goed prijshoudend: april: h.p. 69,00. Lp. 68,00. laatste zaken 5 x 69.00: dagomzet: nov. 13 x 27,00, april: 121. 50 mm: laten: april: 83.70; bieden: april: 83,50; slot. april. 82.00: stemming: april: prijshou dend middag call- april, te weten: 7 x 82,00.4 x 83,00,19 x 84,00,13 x 83,50; dagomzet: april: 43. VISMIJN COLIJNSPLAAT 22 december. Export garnalen 2.406 kg. 4,40-4,93, schar 248 kg; bot 92 kg. kabeljauw 2.175 kg: wijting 1.209 kg: schol 111 kg; schel vis 1 kg; koolvis3 kg. tarbot 1 kg; kuit 84 kg: herder 126 kg; steenboüing 40 kg. CENTR. VEILING GOES-KRABBENDUKE 22 december. Groente, per stuk: kropsla I 23-40. II 7-13; per kg: wftiofi al 360-420. all 300, n 240: gr sav. kool 29-31; rode kool 34-49; boerekool 59: prei I 72-141. n 48-52, kroten 27-55: spruiten a 41-99. b 83. aardappelen: bonken 79-97, grote 51, drielingen 11; koolra pen 12: tomaten a 52. c 42. VEEMARKT DEN BOSCH - Aanvoer 6621, waarvan 1655 runderen, 224 graskalveren. 64 vette kalveren. 2730 nuchtere kalveren, 1255 schapen of lammeren. 82 geiten, 600 slacht- varkens. 11 lopers en 987 slachtrunderen. Prijzen In guldens per stuk: melk- en kalf- koeien 1500-2050, guiste koeien 1300-1900, kalfvaarzen roodbont 1850-2750, zwartbont 1600-2300, klamvaarzen 1425-1825. guiste vaarzen 1400-1700, pinken 1000-1350. graskal veren 650-950. nuchtere kalveren voor fok of mesterij roodbont 260-460. zwartbont 200-375. weideschapen 105-140. lammeren 115-145. vette schapen 145-195 en vette lammeren 155-210. Prijzen in guldens per kg geslacht gewicht stieren le kw. 6.90-7.40.2e kw. 6,55-6.85, vaar zen le kw. 6,65-7.35,2e kw. 6.00-6.60. koelen le kw. 6.35-7.05,2c- kw 5.60-6.30.3e kw. 5,25-5,55, worstkoeien 4.20-5.20 en slachtvarkens 2.62- 2 82. Prijzen in guldens per kg levend gewicht: vette kalveren 5,35-5.60. 2e kw. 5,10-5,30. 3e kw. 4,70-5.00. nuchtere slachtkalveren 1.25- 155, slachtzeueen le kw. 2,50-2,55. 2e kw. 2.44-2.49.3e kw. 2,33-2,42. Verbetering slacht varkens zijn per kg levend gewicht genoteerd op 2,62-2,32 OVERZICHT: iresp. aanvoer, handel en prij zen) - melk- en kalfkoeien beperkt - behoorlijk goed soortlgen duur. overigen flauw prijshou dend; guiste koeien: minder - rustig - prijs houdend: jongve?: minder - stug - mindei vast; vette kalveren- kort - redelijk vlot - iets stijvig; nuchtere kalveren: minder - stil - lager schapen en lamineren: matig - traag - nauwe lijks te handhaven, slachtvee- beknopt.- rede lijk goed - stijf, prijshoudend: slachtzeugen minder - stroef - moeizaam te handhaven. VEfLINGBERICHTEN TERNEUZEN 22-12. Kasandijvie: 83-100. boerenkool: 51. breek- peen: 39. knolselderij: 3-4: sav. kool: 26-27. spruiten: 333. 33 waspeen: 96. witte kool: 30- 39: witlof: a 392 arpen a2: 349-371. afw. 208- VEILING KAPELLE-TERNEUZEN woensdag 22 december: fcroetappelen wit 25.90. kroetappelen rood 18.30. cox kroet 21: appelen, golden del. 170/80 geel 65-67. 65 44-49. 60 30. 1170,'80 42-57. 65 33-38, 60 25.90-30, 70B 30-33.65b 25.90.60 b 25.90.60*70 30-38- cox o p 175171,70164. H65a 137-145.60a 100-103.5548.65x57, goudrenet 135115,75/85 126,65/75 105.1175/85120,65/7597.6025.90-30, grof 3442,11x75/85 104. 65/75X 33-86, 60x 35. rode goudrenet 185 114. 75/85 122, 65/75 96. Ü75/85 131-139. Winston 18092,75 111-136.70 114-132,65 92-106,60 79.55 30.1X70 109,65 95, 60 50-71, 55 26-30, grof 30-32, jonathan 170/80 59-64, 65 45-52,1X70/80 51, 65 41, 60 29, zoete ermgasrd 1165 203, 1155/65 186, IID 73. grof 71-82, fijn 25-33, peren: doyenne du comlce n80 57.70/80 57-74.6039-43.6546-57.70/80 noz 55-58,65 noz 43-50.60 noz29.90. H70x 36. con ference 1160 68, 55 46. saint remy 180 74.70/80 82. 60/70 83. 1170/80 76. 60/70 66. 50/60 28-54, grof 24-48. gieser wildeman 1160/70 192,50/60 178, nd 74. grof 67. fljn 55. comtesse de paris 155 24. legipont II65x 24.60.160x24.55x 18.70, 70 36.65 58. 60 33. 55 27. aardappelen drielin gen 22. rode kool 34-36. prei 70-90. VV Wemeldinge hield prestatieloop WEMELDINGE - De door dr vortbal- vereniging 'Wemdinge 2' gehouden prestatieloop is met 500 deelnemers een succes geworden. Er waren 4(10 jon gelui tot 13 jaar die in schoolverband 3 km liepen en 100 senioren deelnemers vanaf 13 jaar. Allen kregen een herin nering mee naar huis. Bij de jeugd was het Johnny Timmer mans van de eigen vereniging die de be ste tijd liep 3 km. 14 minuten met als direct daarna Alexan der van Eenennaam uit Kapelle. Van de voetbalvereniging 'Wemeldinge 2' lie pen de ouderen 6 km. Kees Koopman en Wim van Vossen kwamen heteerst aan. Ledenvergadering watersportvereniging in Wemeldinge WEMELDINGE - Woensdagavond 29 december houdt de watersportvereni ging 'd'Oosterschelde* in Wemeldinge in hotel-café Smits een ledenvergadering. Tijdens die vergadering zullen verte genwoordigers van de watersportver eniging in de gemeentelijke haven commissie en in de sportraad aangewe zen moeten worden. De vergadering be gint om acht uur. WELLICHT GEVAAR VOLKSGEZONDHEID 's-IlEER ARENDSKERKE - In 's- Heer Arendskerke dreigt een faraomieren- plaag te ontstaan. Tot nu toe zijn de mieren in acht woningen en bedrijven aan deTorenring, (le Elenbaasstraal en de Vermetstraat gesignaleerd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat nog meer inwoners van 's Heer Arendskerke last hebben van de faraomieren. Maar zc durven er mogelijk niet voor uit le ko men. dat ze ongedierte in huis hebben. Enkele maanden geleden teisterden la- raomïeren honderden gezinnen in Am sterdam en Rotterdam. De gemeente Goes is op het ogenblik bezig met het treffen van voorbereidingen om de la- raomieren in 's-Heer Arendskerke uit te roeien. Daar is een bedrag van 3500 gulden mee gemoeid. De gemeente wil nog deze maand de bestrijding ter hand nemen. Faraomieren zijn «subitropische rood- tot geelbruine insecten met een lengte van 2 a 2,5 milimeter Zc voeden zich vooral met eiwiibevattende stoffen, va riërend van noten en vleeswaren tot elastiek en wasmiddeleen. Omdat ze door hun geringe grootte overal kunnen doordringen zijn ze voor de mens zeei hinderlijk. De l'araomieren kunnen zelfs gevaar opleveren voor de volksgezond- hied De mieren kunnen infecties ver oorzaken bij verwondingen of op een zachte huid. zoals bij babies. De farao mieren kruipen in allerlei kieren en ga ten. Ze kunnen niet afdoende bestreden worden door het spuiten van een insec ticide, D meest effectieve methode is het gebruik van verigiftigd lokaas, dat de miertjes meevoeren naar het nest. Vol gens de Goese milieu-ambtenaar A van Nes zijn er slechts twee firma's in Neder land, die de faraomier de baas kunnen. Volgens de heer Van Nes is het noodza kelijk om de faraomier op een zo kort mogelijke termijn te lijf te gaan. Die beesten verspreiden zich ontzettend snel. Als we ze niet snel bestrijden, zit ten ze als de bolle bliksem ook in Goes'. De heer Van News meent, dat de farao mier vooral in ziekenhuizen een gevaat opleveren voor de volksgezondheid. De insecten zoeken warme plekjes op: ver band bijvoorbeeld. Dat zou Lot infectie tot gevolg kunnen hebben. Enkele jaren geleden deed zich in het bejaardencen trum Poelwijck in 's-Heer Arendskerke ook al een faraomieren-plaag voor. Vol gens een woordvoerder van het bejaar dencentrum heeft men die toen onder de knie gekregen. Op hetogenblik zou men er in Poelwijck geen last van hebben. In de afgelopen zomermaanden was dal nog wel het geval. Toen kwamen de be jaarden nog wel eens een faraomier op hun boterhammetje legen. 'Maar we zijn er zeer attent op', aldus de woordvoer der van Poelwijck. Hoe de faraomieren in 'vHeer Arens- kerke terecht zijn gekomen is niet dui delijk. Mogelijk zijn er bii verhuizin gen of transporten enkele l'araomieren naar het dorp overgebracht. De familie Wijga aan de Elenbaasstraat wordt al enige maanden geplaagd door enkele duizenden faraomieren, '/-e zitten overal. Vooral in de keuken. Ze kruipen in de meest kleine spleetjes en gaatjes', vertelt mevrouw Wijga. 'I-Iet wordt steeds erger. Het krioelt ervan. En spuiten met een of ander middeltje haalt nauwelijks iets uit. We moeten alle eteuswaren zorgvuldig opbergen. Je kunt niks laten staan. Ze zitten overal aan. Vooral vlees. Als ik 's avonds een stukje lever of kip op de aanrecht Iaat liggen, gegarandeerd, dan heb je daar dc volgende dag hon derden van die beesten...'. Ministerie waarschuwt gesaneerde vissers: WIE DOORVIST KOMT NIET MEER IN AANMERKING VOOR SANERING I)EN HAAG - Ir. Th. Tienstra, directeur der visserijen bij liet ministerie van landbouw en visserij, deelde woensdag mee, dat de tong- en scholvissers, die zich hebben aangemeld voor sanering hiervoor niet meer in aanmerking ko men als zij na 1 januari toch gaan vis sen. De heer Tienstra vertelde dat tij dens de bestuursvergadering van het Visserijschap. Uit een steekproef was, aldus ir. Tienstra, gebleken, dat de aanmelding van 30.000 pk serieus is tc nemen, terwijl er op papier 65.000 pk voor sanering is aangemeld. De heer M. Siereveld, voorzitter van de kottersectie van Zevibel, verwacht dat de aangemelde Zeeuwse vissers (een vijftal i zich aan de bepalingen zullen houden. Thans onderzoekt het ministerie de mogelijkheden om in Nederland een veilplicht in te stellen. Daartoe wil men zo spoedig mogeUjk overgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 21