GlALE ZEEUWSE COURANT MENTEN IN AMSTERDAM OPGESLOTEN Strijd woedt over huur nog voort Landbouworganisaties moeten overleggen om prijsstijging gronden tegen te gaan Na uitwijzing uit Zwitserland direct overgebracht Milieuramp bedreigt de Amerikaanse kust vandaag Lijk vermiste gemeente secretaris gevonden Menten in voorarrest REGERING EN CDA ZEER ONEENS Welf op rozen pagina 2 219e jaargang no. 304 Donderdag 23 december 1976 £MASSObi AfAN ^WE&TEN^ Lange Vorststraat 98-102 Goes DEN HAAG - De van oorlogsmisdaden verdachte Blaricumse miljonair Pieter Menten (77) is woensdagmiddag direct na aan komst op de luchthaven Zuid-Limburg in Beek, om tien voor vijf, naar Amsterdam gebracht. Rond acht uur kwam de auto waarin Menten zat, begeleid door motoragenten, bij het Amsterdamse huis van bewaring aan het Klein Gartmanplantsoen aan. Menten is woensdagavond kort door de toestel. Zij kondigde aan op eigen gele genheid naar Nederland te zullen terug keren. De Cessna taxiede na de landing on middellijk naar een plaats tussen de hangars op de luchthaven Zuid- Limburg. Het toestel werd zo aan het oog van een handvol nieuwsgierigen onttrokken. Toen de luchthaven Zuid- Limburg drie kwartier voor aankomst van Menten "bezet" werd door een groot aantal politiemannen, vermoedden de toevallig aanwezige reizigers al dat er iets bijzonders aan de hand was. Op een sein van kapitein Bordewijk van de rijksrecherche verliet een kolonne van vier motoragenten, drie politie- stafauto's en een zwarte personenauto met daarin Menten. de luchthaven. „Op het moment dat de politie de be slissing moest nemen waar het vliegtuig te laten landen, zat Schiphol potdicht door de mist. De mist was zo dicht, dat het vliegtuig had moeten uitwijken naar een ander vliegveld of zelfs wel naar een ander land. Op Schiphol was overigens wel een kleine politiemacht aanwezig om eventueel de aankomst van Menten m goede banen te leiden", aldus een woordvoerder van Schiphol. Andere luchthavens waai- politie op de been was. waren de bij Den Haag gelegen vliegvelden Ypenburg en Valkenburg De Zwitserse minister van justitie Furgler(52)zei woensdagmiddag nadat het besluit tot uitwijzing was genomen, dat „dit een besluit van dagen en niet van uren was". Het ging volgens Furg- ler niet slechts om een uitspraak over de vraag of Menten kon worden uitge wezen. maar ook over de kwestie of hij aan Nederland moest worden overge dragen. Dit laatste is dan gebeurd, zij het onder de voorwaarde dat Nederland Menten niet aan andere landen mag uitleveren. Minister Van Agt. van justitie heeft zijn Zwitserse ambtgenoot inmiddels laten weten met die voorwaarde akkoord te gaan. Ook heeft hij in dat zelfde tele gram gezegd met voldoening kennis te hebben genomen van de Zwitserse be slissing Voorgeleiding rijksrecherche verhoord, zo deelde de officier van justitie, mr. Habermehl mede. Vandaag (donderdag! wordt het verhoor voortgezet en wordt Menten in verzekering gesteld. Comissaris G. J. Peters van de rijksre cherche te Amsterdam komt uit zijn wintervakantie-oord in Zwitserland naar de hoofdstad terug voor het ver hoor van Menten dat hij tezamen met de inspecteur der rijksrecherche D. Pasterkamp zal afnemen. Menten werd in Beek op de luchthaven officieel aangehouden Hij was. direct nadat woensdagmorgen de Zwitserse regering had besloten hem naar Neder land uit te wijzen, in een zespersoons Cessna-vliegtuig van de rijkslucht vaartschool gezet, die op het. vliegveld Kloten bij Zurich gereed stond. Aan boord daarvan vlogen, behalve Menten, twee rechercheurs van de rijkspolitie, een verpleger en een radiotechnicus mee. Mevrouw Menten zat niet in het stemming Het voorstel tot. wijziging van de wet ge wetensbezwaarden wordt voorlopig niet in stemming gebracht toekomst leeg verbaasd Minister Lubbersis verbaasd overdeont- slagaanzeggingdoordeVMFaanhetper- soneel in de ijzergieterij. kinderschoen Het. badminton in Zeeland staat nog in een grotemaat kinderschoenen, aldusde nieuwe voorzitter Arnold Emmerik kosten Deregio'sdraaieninhetnieuwe toneelbe leid op voordekosten en de 'afname' van het toneel Pagina 18 overval Defllm overde Israëlische overval op het Oegandese vliegveld Entebbe zal op ti januari inNederland tezien zijn, radio-en televisieprogramma's: strip. Pagina 19 opsplitsing De opsplitsing van het De Gruvter- concern zal op 1 januari rond zijn; beurs- linancién-t NIJMEGEN (ANP) - Grondwerkers die bezig waren met werkzaamheden aan de Maasoever onder de gemeente Baarlo bij Venlo, hebben woensda gochtend het ernstig verminkte li chaam gevonden van de op 23 novem ber verdwenen gemeentesecretaris A. G. de Wit van het Gelderse dorp Haaf- ten. Over de doodsoorzaak kon de politie woensdagavond nog geen mededelin gen doen Volgens de burgemeester kan de doodsoorzaak niet verdrinking zijn geweest, omdat de tabak in een jaszak van De Wit nog droog was. Burgemeester H. A. van Willigen van Haaften verklaarde woensdagavond dat het volstrekt onduidelijk is geble ven waarom de gemeentesecretaris op 23 november verdween. Menten wordt maandag in Amsterdam voorgeleid aan officier van justitie mr A. Hahermehl. die de zaak-Menten be handelt. Vast staat wel dat Menten maandag, na zijn voorgeleiding, zal worden doorge stuurd naar dc Amsterdamse rechter commissaris mr. H. J. W. van Duuren. bij wie de officier van justitie na Men- tens verdwijning een gerechtelijk vooronderzoek had gevorderd. De Zwitserse minister van justitie Furg- ler zei nog over hel besluit om Menten uit te wijzen: .Het ging hier om oor logsmisdaden van hevige aard. Iemand die verdacht wordt van moord op zoveel honderden mensen, kan niet alleen worden uitgewezen om dan weg te vlie gen naar een land X waar hij geen ge rechtelijke vervolging hoeft te vrezen" De vraag voor de Zwitserse regering was hoe het bondsraadsbesluit. van 1965 in overeenstemming kon worden gebracht met de Zwitserse wetgeving, die bepaalt dat oorlogsmisdaden na maximaal 30 jaar nietmeei kunnen worden vervolgd. Het bondsraadsbesluit voorziet in uit wijzing van alleen wegens oorlogsmis daden of misdaden tegen de mensheid elders gezochte personen. „Ment-ens oorlogsmisdaden vormden dus niet het feitelijke vraagstuk", aldus justitiemi nister Furgler. Mevrouw Menten liet woensdagavond weten, tc hopen dat haar man voorlo pig met rust wordt gelaten. „Maar ik verwacht alleen nog maar het beroerd ste. Ik hen erg sceptisch", aldus Meta Menten. die de indruk maakte, aange slagen te zijn. Mevrouw Menten heeft dinsdag haar man voor het laatst ge sproken. Ze had woensdag nog met hem willen praten, kort voordat hij naar Nederland werd gevlogen. „Dat is mij geweigerd. Ik weet niet waarom. De ge zondheidstoestand van mijn man is erg slecht. Vorige week vrijdag was die nog tamelijk goed. Hij is niet alleen suiker patiënt, maar moet nu al vier soorten medicijnen slikken. In Zwitserland stond hij onder behandeling van een ziekenbroeder. wat kon die nou ZURICH - Vertrek van Pieter Nicolaas Menten van het vliegveld Kloten bij Zurich. «DEN HAAG - De politie kan iemand die is aangehouden, op het politiebu reau zes uur voor verhoor vasthouden, waarbij de tijd tussen twaalf uur 's nachts en de volgende morgen negen uur niet meetelt. Hierdoor zou ver klaard worden waarom Menten woensdagavond nog niet in verzeke ring kon worden gesteld. Gebeurt dit namelijk pas donderdagmorgen, dan kan hij twee keer 24 uur. dus tot de och tend van eerste kerstdag, in verzeke ring gesteld blijven. Deze termijn kan door de officier van justitie met ten hoogste twee keer 24 uur worden ver lengd. Dat zou betekenen dat de inver zekeringstelling maandagmorgen 27 december afloopt. Na deze vier dagen moet voorgeleiding aan de officier van justitie volgen, en moet de beslissing worden genomen over een bevel tot bewaring. Dit is een week van kracht en kan eenmaal met diezelfde periode worden verlengd. Daarna zal de raadkamer van de Am sterdamse rechtbank beslissen over de gevangenhouding, die maximaal 90 da gen kan duren. Het totale voorarrest kan dus 106 dagen duren. Dan moet de officier van just itie de zaak op de zitting aanbrengen en Menten daarvoor dag vaarden. i Van ome parlementaire redactiet DEN HAAG - De regering en de tweede-kamerfracties van het CDA (kvp. arp en chuizijn woensdag bij het debat over de huren lijnrecht tegenover elkaar blijven staan. De regering houdt vast aan een huurverhoging van 7 procent op 1 april van het volgend jaar. Het CDA wil 8 procent voor huizen die ouder zijn dan vijf jaar en 7 procent voor huizen jonger dan vijf jaar. Staatssecretaris Van Dam (volkshuis vesting! zei woensdagmiddag aan het einde van het debat dat hij in de loop van de avond nader overleg zou plegen met het kabinet over zijn definitieve standpunt over het wijzigingsvoorstel van de Anti-Revolutionair Scholten en de KVP'er Cornelissen. Woensdagavond laat was nog niet be kend of dit overleg heeft geleid tot een 'onaanvaardbaar van de kant van de regering Het CDA heeft bij monde van ARP-fractieleider Aantjes al eerder la ten weten in deze kwestie niet op een kabinetscrisis te zullen aansturen Van Dam ontraadde de kamer ernstig aanneming van het CDA-voorstel. Wordt, het aanvaard, dan betekent, dat volgens de staatssecretaris dat slechts 10 procent van de woningen een huur verhoging van 7 procent krijgt .Voor woningen met een correcte huur - 40 procent-wordt de verhoging 8 procent. Woningen van gelijke kwaliteit krijgen 7 procent Ik kan daar geen verdediging voor bedenken", aldus Van Dam. De rest van de woningen krijgt, afhankelijk van de kwaliteit, een lagere of hogere huurverhoging. Echter nooit meer dan 11 procent Nu de werknemers zich willen matigen in hun looneisen, is het volgens Van Dam van het grootste belang dat er ook iets gebeurt met de prijzen. ..We kunnen de mensen nu duidelijk maken dat we de inflatie ook werkelijk willen bestrij den. Deze bijdrage aan de inflatiebe- strijding kost helemaal niets. Acht pro cent komt in feite neer op een gemid delde stijging van 9.5 procent. Dat is on nodig en onverantwoord", aldus de staatssecretaris. Gezien de kostenont wikkeling is een verhoging van 7 pro cent volgens hem gerechtvaardigd. In een telegram heeft de FNV NW en NKV) woensdag een dringend beroep op tigd uu de tweede kamer gedaan 'om de huur- beklad. AntiVan Agt-leuzen op partijbureaus CDA DEN HAAG iANPi - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn de partijbu reaus van KVP. CHU en ARP te Den Haag met rode en witte verf beklad. Dc bureaus werden besmeurd met kreten als 'Van Agt moet weg'en 'Van Agt drijft af. Bij de politie is hiervan aangifte ge daan. De gebouwen zijn inmiddels schoongemaakt. Ook het gebouw waar het secretariaat van de VVD is geves- de Koninginnegracht is weer BEEK- Vertrek per auto van het vliegveld van Pieter Menten. schuil gaande achter plaat karton, NANTUCKET (UPI) - Het stranden en door midden breken van de Liberiaanse tanker 'Argo Merchant' dreigt de ergste milieu-ramp te worden die ooit de Ameri kaanse Atlantische kust heeft getroffen. Volgens de Amerikaanse kustwacht was woensdagochtend vroeg al minstens 30 miljoen liter olie uit het wrak gestroomd. De olie bedreigt de visgronden van George Bank en men maakt zich zorgen over de zeldzame zeehonden en de met uitsterven bedreigde buitrug walvissen die in het gebied voorkomeb. Honderden vogels, bedekt, met olie. zijn al aangespoeld. Gouverneur Dukakis van Massachusetts heeft president Ford al gevraagd het gebied tot rampgebied te verklaren. VOORZITTER LANDBOUWSCHAP G. J. DE JAGER: „EEN SELECTIEF VOORKEURSRECHT BEKIJKEN WAARD' GOES-De landbouworganisaties moe ten met elkaar overleggen over de ma nier. waarop dc grondprijzen tot rede lijke proporties kunnen worden terug gebracht. Dat is dc mening van de heer G. J. de Jager, voorzitter van de gewes telijke raad van het Landbouwschap. De heer Dc Jager heeft geen afgerond oordeel over dc wijze Waarop dc sterke prijsstijging moet worden aangepakt. 'Je zult bij de keuze van instrumenten altijd uit kwaden moeten kiezen. Maar we moeten als landbouworganisaties overleggen, want een zeer groot kwaad is de ontwikkeling, die zich nu voor doet en die naar mijn mening niet inci denteel maar structureel is", zegt de heer de Jager. De stijging van de prijs van landbouw gronden heeft zich in het afgelopen jaar zeer sterk voorgedaan. Landbouwgrond waarvoor een jaar geleden 28.000 - tot 30.000.- per hectare werd betaald, le vert nu circa 50 000 - per hectare op. De heer De Jager- 'Hoever de stijging zich verder zal voortzetten weet ik niet. maar ik meen dat het een structurele zaak is en dat een daling niet te ver wachten valt. De oorzaken zijn gelegen in de inflatie en in de schaarste van de grond. Er, is. omdat de bedrijven nu eenmaal moeten uitbreiden, willen ze in stand gehouden kunnen worden een voortdurende vraag, Daar staat nauwe lijks aanbod tegenover, doordat vrijwel geen bedrijfsbeëindiging plaatsvindt. Niemand voelt en-oor te stoppen om in het leger van werklozen te worden op genomen Iedere boer is potentieel be reid grond te kopen. Wat zich nu voor doet is dat er haast geen aanbod is en dat de prijsontwikkeling - als er wel wat wordt aangeboden - geen enkele boer in staatstelt iets te kopen De grond wordt dan verkocht aan projectontwikkelaars of verzekeringsmaatschappijen Dijkverhoging De heer De Jager signaleert dat de sterke prjisslijgingen tot grote pro blemen leidt zowel in als buiten de landbouw. Hij wijst erop dat zich moei lijkheden voordoen bij de aanleg van wegen, de uitvoering van bestem mingsplannen en bij voorbeeld dijk verhoging. En verder stelt hij dat be- drijfsvergroting vrijwel onmogelijk wordt, dat hogere pachtprijzen drei gen. dat er een doorwerking kan plaatsvinden in bepaalde belastingen en dat grote problemen ontstaan in de gezinssfeer bij vererving. De heer De Jager: 'Het is een funeste ontwikkeling, die over een breed maat schappelijk terrein doorwerkt Een punt is, dat de tegenstellingen, die tussen po litieke partijen bestaan over het grond beleid de discussie sterk bemoeilijken. Als er voorstellen gedaan worden, be landen die zo in de prullemand omdat ze al gauw bestempeld worden. Dat vind ik goedkoop, Elk redelijk voorstel moetse- rieus worden bekeken Een suggestie, die nader bezien dient te worden is volgens de heer De Jager het nog niet uitgewerkte - plan van minis ter Van der Stee van landbouw en vis- verhoging te beperken tot wat strikt nodig is en geen stijging hoger dan 7 procent toe te staan'. Het debat over de huurverhoging kreeg een nogal vinnig karakter toen de Anti-Revolutionair Scholten en de PvdA'er Kombrink heftige verwijten aan eikaars adres begonnen te uiten. Krombrink had in een dagblad geschre ven „dat het gedoe om die ene procent aan het CDA te wijten is" Scholten noemde deze aanval onge hoord' 'een infame voorstelling van za ken" en 'ongepast' .Zo maakt met een karikatuur van zijn tegenstander. Het is een verkiezingsstunt Verder op eigen kracht §M:r.:s „r Lubbers is met ge- deputeerde staten wezen pra ten over de uitgangspunten van het nieuwe regionale ont wikkelingsbeleid: een nota daarover wordt namelijk vol gende maand in de ministerraad be handeld en zal daarna aan de kamer worden aangeboden. Tijdens dit ge sprek tussen college en bewindsman kwam vast te staan dat Zeeland niet meer op veel steun voor een verdere in dustrialisatie hoeft te rekenen. Globaal wordt Nederland in drie groepen inge deeld. gebieden waar stimulerings maatregelen nog steeds nodig zijn. voorts gebieden waar de ontwikkeling (via de investeringsheffingi zal worden afgeremd en tenslotte gebieden waar niets meer wordt gestimuleerd, neutrale zones zou men kunnen zeggen. Zeeland zal onder de laatste categorie vallen, zij het dat in incidentele gevallen nog wel eens wat kan worden gedaan voor vesti gingen in de havenschapsgebieden. En daarmee is deze provincie in feite terug gekeerd tot de situatie van vóór 1959. toen hier evenmin stimulerende maat regelen van kracht waren Sindsdien echter is er heel wat gebeurd: het ont wikkelingsbeleid van de rijksoverheid heeft voor Zeeland allerlei gevolgen ge had. Memgeen zal deze gevolgen posi tief waarderen, anderen zullen daaren tegen bij een terugblik over die periode wellicht door enige twijfel worden be zocht. Die twijfel zal vooral hebben te maken met de vestiging van twee be langrijke zones met chemische indu strieën: Temeuzen en Vlissingen-Oost In ieder geval hebben de Zeeuwse over heden deze ontwikkeling bewust gewild en bevorderd Mede op hun initiatief en nimmer aflatende pressie kwam het stimuleringsbeleid van de grond met als resultaat dat op dit ogenblik de Zeeuwse economie aanzienlijk minder kwetsbaar is dan ze vóór 1959 was. Het regionale in dustriebeleid van de rijksoverheid weer spiegelt als weinig andere - beleidson derdelen het leven, het denken en de ontwikkeling in en van Nederland in de na-oorlogse jaren. Begonnen werd met enige stimulerende maatregelen in die gebieden, waar grote structurele werk loosheid heerste: de periode tot 1959. In dat jaar gingen echter andere overwe gingeneen rol spelen, waarbij met name twee doelstellingen voorop kwamen: spreiding van industrie in het kader van de ruimtelijke ordening (in het bijzon der ter verlichting van de bevolkings druk in het westen) en het tegengaan van de verschraling in woon- en leefkli maat buiten de randstad. Ditnieuwe be leid was een symptoom van een mar kante verandering in het tot dan toe centraal-gerichte denken van de Neder landse overheid. Sinds de tweede helft van de vorige eeuw werd immers haar norm grotendeels bepaald door wat zich afspeelde binnen de bedrijvige steden driehoek Amsterdam-Rotterdam-Den Haag. Na 1850 was Nederland meer en meer verschraald tot Holland, het ge bied dat later 2ou worden aangeduid als de 'randstad'. Het doorbreken van dit denkpatroon is overigens niet eenvou dig geweest: kamerdebatten en vooral Rotterdamse reacties in de jaren vijftig en zestig maakten duidelijk hoe weinig "Nederlands' er in dit land werd gedacht. De doorbraak is nochthans gekomen en daarin heeft Zeeland een belangrijke rol gespeeld. Voor de rijksoverheid was het regionale stimuleringsbeleid een van de belangrijkste instrumenten om tot een betere spreiding te komen van welvaart en van welzijnsvoorzieningen. Inde loop der jaren zijn echter op dit beleid nogal eens correcties aangebracht. Zo werd voor Zeeland ec-n nader beleid gevoerd dat met de paradoxale term 'centralisa tie in de spreiding' werd aangeduid. Er werd mee bedoeld dat niet tot in het oneindige kon worden gespreid, maar dat bundeling van activiteiten nodig was In deze provincie leidde dat tot duidelijke accenten op de zeehavenge bieden. Nu blijkt dan het moment aan gebroken waarop een stimulering vrij wel achterwege moet blijven. Zeeland dient, op eigen kracht verder te gaan. fiïntlijn' Dit serij tot invoering van een selectief voorkeursrecht. 'Ik heb daar ook geen afgeronde gedachten over. maar je zou door invoering van een selectief voor keursrecht kunnen bereiken dat het aantal gegadigden voor de aankoop van grond wordt verminderd. Door bijvoorbeeld te bepalen dat bedrijven die geen levensvatbaarheid hebben of die nu als juist zeer levensvatbaar zijn aan te merken afvallen. De discussie over zo'n maatregel moet echt op gang komen. Iedereen \v eet dat je op grond waar je meer dan ,f 12.000.- tot J' 15.000.- voor moet betalen, niet kunt boeren. De extreme prijsontwikkeling moet worden tegengegaan. Voor de landbouworganisaties zal het niet makkelijk zijn. maar het overleg moet op gang komen*. 'it nieuwe ontwikkelingsbeleid - zoals dat nu in vage lijnen naar buiten is gekomen - is opnieuw tekenend voor het denken in Nederland, zoals dat ook met vroegere maatregelen in deze sector het geval was. Het verschijnsel 'economi sche groei' bijvoorbeeld is op dit ogen blik in menig opzicht taboe en dat wordt nu mede in liet beleid merkbaar. De sa menballing m de randstad wordt thans bestreden met maatregelen - investe ringsheffing - die een twintig jaar gele den nog volstrekt onaanvaardbaar wer den geacht. Nieuwe denkbeelden over de ruimtelijke vormgeving van Neder land - mede bepaald door scherpere in zichten in ecologische knelpunten - ma ken industriële vestigingen in sommige gebieden minder wenselijk dan destijds werd aangenomen. Inmiddels zijn hier en daar de resultaten van vroegere pro gramma's aan een consolidatie toe: de minister acht Zeeland daarvan kenne lijk een voorbeeld. Al maken deze over wegingen een vernieuwde opzet van het regionale stimuleringsbeleid noodzake lijk, een ontwikkeling die van enige af stand beschouwd toch wel met enig be grip kan worden bejegend Uit een eer ste Zeeuwse reactie uit Goes - PZC van gisteren - sprak evenwel teleurstelling, vermoedelijk mede ingegeven door de minder gunstige werkgelegenheidssi tuatie in die gemeente. Het gehele com plex van maatregelen kan echter pas goed worden beoordeeld zodra de deO- Slot zie pat;, i kolom l)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1