Marie: oorlogshuwelijk dat niet zou doorgaan GEVOELIGHEDEN O O O extiA Clitex Sport leidt in de Bevebo-competitie Hulst Spanning in Terneuzense bedrijfsvolleybalcompetitie WOENSDAG 22 DECEMBER 1976 IK HERINNER MIJ (7 EN SLOT)... DOOR JOHAN DE VRIES We zijn nu het jaar 1914 ingegaan en in de internationale wereld begint het hoe langer hoe meer te spannen. Het had een paar jaar eerder al duchtig gerommeld. Als een van de ernstigste bedreigingen noem ik de 'Agadir-kwestie'. Natuurlijkdenkik er niet aan het hele voorspel van de Ie wereldoorlog, 1914-1918, te gaan beschrijven. Maar er helemaal aan voorbij gaan kan ik met, daarvoor heeft al wat toen plaats vond te diepe indrukken achtergelaten. Waar nog bij komt, dat deze ontwikkeling eigenlijk de aanleiding is geweest dat mijn leven sbestemming een andere loop nam. Dat alles komt nog aan de beurt. Ik noemde zo even de 'Agadir- kwestie' en dat wil ik heel in 't kort wel toelichten. Het betrof hier een Marokkaanse crisis die was ontstaan doordat Duitsland poogde tussen beide te komen tussen een geschil van Frankrijk met Marokko. De Duitsers zonden een kanoneer boot. de Panther naar Agadir; later de kruiser Berlin (zomer 1911). terwijl de Fransen de stad Fez hadden be zet. Het scheelde toen maar heel weinig of de oorlog zou zijn uitgebro ken tussèn Duitsland en Frankrijk. Ondanks de spanningen sleepte zich dat nog enkele jaren voort, tot op 28 juni 1914 bij een bezoek aan Serajewo (Servië) van Franz Ferdinand, de aangewezen troonopvolger van Kei zer Franz Jsoeph en daarbij ook zijn vrouw werden doodgeschoten. Hoe zich dat alles ontwikkelde en uitmondde in de le wereldoorlog is genoegzaam beschreven, en mocht er interesse bestaan dan kan ieder zich daarvan voldoende op de hoogte stellen. Watik me wel herinner: 'twasvakan- tietijd en mijn neef Jan Geelhoedten ik waren aan het- vissen op het 'Ei landje' in de Hoekse kreek bij baas Ko de Bruine achter het Boerengat. Natuurlijk waren we met onkundig van wat zich over onze grenzen af speelde, maar een beslissing was nog niet gevallen.t Was een snikhete dag en zo omstreeks 3 uur in de middag hoorden we de klokken van Temeu- zen en Hoek luiden. We begrepen wat er gaande was: de oorlog was uitge broken op 4 augustus 1914! We namen er de tijd niet voor ons simmetje op te rollen; met de hengel op de rug reden we per fiets als de bliksem naar Temeuzen. Daar was alles in rep en roer, de mobilisatie was afgekondigd en omdat er in Ter- neuzen toen een vnj sterk garnizoen lag werden onmiddellijk militaire maatregelen genomen. Loopgraven Lach niet, beste mensen, maar de Militaire Garnizoens Commandant, Kapitein Putman Kramer achtte het nodig in de Westkolkstraat en voor bruggen (Rolbrug of te wel brug van Ribbens en het Hoge smalle brugje vóór het Postkantoor) on middellijk loopgraven te laten aan leggen en prikkeldraadversperrin gen te laten aanbrengen. Een menigte burgers was al gedwon gen deze werkzaamheden uit te voe ren. En dat alles om de Engelse Vloot tegen te houden, die z.g. al voor de Scheldemond was gesignaleerd! Om je dood te lachen!! En weer mag je lachen, maar nu om J an en mij. Want veel van onze kame raden waren verplicht aan het werk gesteld en deze emotie wilden we ook meemaken, maar ze hadden ons blijkbaar niet nodig! Een paar maanden gaan voorbij. België wordt, behalve een stukje IJ- zergebied geheel onder de voet gelo pen. Het beleg van Antwerpen heelt niet al te lang geduurd. Ik weet nog. hoe we op die mooie septemberavonden op de Oostwal (dat is waar nu het stadhuis en de watertoren staan) 's avonds de olietanks en de havenin stallaties in vlammen zagen opgaan. Dan was het zo licht, dat je er een krant bij zou kunnen lezen. Je weel. Nederland is buiten de oorlog geble ven, maar al gauw werden we hier in Zeelsch-Vlaanderen geconfronteerd met duizenden Belgische vluchtelin gen, die nagenoeg alles in de steek hadden moeten laten en berooid en wel hier de grens overkwamen. Na tuurlijk was datal eerder geschied bij de Limburgs- en Brabantse grens. Velen werden opgenomen bij parti culieren. maar de grote massa werd afgevoerd naar noodkampen in Utrecht en Gelderland. Zo kwamen dan twee jonge mannen onderdak vragen bij Oom Marien en Oom Ko. Opa was eind juli op 84-jarige leeftijd gestorven en begaan als men was met de berooide vluchtelingen waser bij Oom Marien geen enkel bezwaar. Het waren twee jongens uit Cruijbe- ke. een dorp in het land van Waas. even ten zuiden van Antwerpen. De oudste, ik denk dat hij toen 20 jaar was. heette Camiel Boons, fietsenre- parateur en Fons van Bockxelaere, in opleiding voor ondeiwijzer. Ze hadden ook nog een Mechelse her dershond bij zich, maar ook dat was geen bezwaar. Ik heb er in de loop van de tijd een jonkje van genomen, dat was dan Puck, waarwejarenlang plezier van hebben gehad. Vluchteling Wat later kwam er nog een vluchte ling. eigenlijk een deserteur na de Nederlandse grensoverschrijding, een Waal, dus Franssprekend bij Oom Marien terecht. Ik weet nog wel, dat ik zijn vrouw, die bij de vlucht in Frankrijk was terechtge komen, een jaar later van de Vlis- singse boot heb afgehaald. Ze was via Engeland in Vlissingen geko- Met Félicien moest je wel een beetje voorzichtig zijn. want hij was nogal hebberig. Ze kregen van de Ameri kaanse 'Relief af en toe enkele le vensmiddelen, die dan in Temeuzen werden uitgereikt. Félicien was er altijd als de kippen bij en niet al te bescheiden om wat te vragen. „Stuk de vlees pour Félicien' lag hem in de mond bestorven. In de tijd dat de kerseboom voor het huis bij Oom Marien weibeladen was, be stond hij het een grote tak met vruchten af te rukken om de vruch ten binnen op te peuzelen. Dat ging Marien, die niet gauw aainneikingen maakte, nu toch te ver en Felicien werd even op zijn nummer gezet. Ik kom nu op Fons terug en dan zijn we al in 1916. Hij had zich als vrijwil liger bij het Belgische leger opgege ven. Die opgaaf kon gedaan worden bij het toenmalig Belgisch Consulaat in Temeuzen. waar de heer van Can t- fort Consul was. Camiel deed ditniet, maardaarheeft hij na de oorlog toch geen last mee gehad. En nu moet ik een enigszins vreemde geschiedenis gaan vertellen, waar ik ten nauwste bij betrokken was. Marie /ft.1/ j? epg - 'Uit genegenheid': een foto van Fons van Bockxelaere Fons had n.l. nog een zuster, Marie, die toen 28 jaar was en dienstmeisje hij een Belgische miljonair in Ant werpen. Dat wil zeggen tot aan het begin van de oorlog, want toen wa ren haar mijnheer en mevrouwnaar Engeland uitgeweken. Het was mo gelijk uit België via Duitsland cor- Jolian de Vries met hondje Puck BELGISCHE VLUCHTELING IN TERNEUZEN. Voor we vertellen welke avon turen u in de zevende en laatste aflevering van Johan de Vries' herinneringen le wachten staan, een kleine rectificatie. De onderschriften van twee fo to's uit Axel, geplaatst bij de aflevering van vorige week, zijn verwisseld, waardoor met name de wat jongere lezer een volledig verkeerde indruk van het stadscentrum aan het begin van deze eeuw zou kunnen krij gen. Hetonderschriftbij de bovenste foto hoort bij de onderste - en omgekeerd. Wanneeru de krant er nog even bijpakt wordt het duidelijk. En dan nu, zo gehaast als dat zestig jaar geleden mogelijk was. over naar 1914-1918. Johan de Vries gaat kort. in op de ver wikkelingen die tot de eerste wereldoorlog leidden, vertelt vervolgens over Belgische vluchtelingen die in Terneuzen verzeilden. Marie van Bockx elaere en een 'oorlogshuwelijk' dat met door ging... respondentie te voeren met perso nen in Nederland en omgekeerd. Natuurlijk onder strenge censuur van de Duitsers en uitsluitend per briefkaart. Zo had Fons al enkele malen bericht gekregen van zijn zus Marie, dat ze door de voedselschaar ste er slecht aan toe was. Ze schreef Fons dat ze volgens verkre gen inlichtingen naar Nederland zou mogen vertrekken, als ze kon aanto nen dat ze met een 'Hollander' zou trouwen. Nu komt het: Fons vroeg of ik mij daar voor wilde opgeven, dan kon ze misschien gered worden. Dat was me nogal een vraag! Natuurlijk besprak ik dit met. Pa en Moe en na heel wat overwegingen stemde ik erin toe, me voor dat plan beschikbaar te stellen. Met. dien verstande, dat van een hu welijk later geen sprake zou zijn. Nu was er nog een bezwaar. Ik had in die dagen kennis gekregen aan een meisje in Terneuzen, waar ik een paar jaar later mee verloofde. Ik kon haar dus moeilijk buiten deze geheime afspraak houden. Want. dat begrijp je. het spel zou zo echt moge lijk moeten worden gespeeld! Ondertrouwd Goed. dat werd geregeld en ik schreef een briefkaart aan Marie van Bockxelaere in Cruijbeke. dat ik erg verlangend was naar onze hereniging en of ze bij het Gemeen tebestuur in Cruijbeke de nodige stappen wilde doen om in onder trouw te geraken; hetzelfde zou ik in Terneuzen doen. zodra ik de papie ren met de benodigde gegevens zou hebben ontvangen. Ik zei 't al eerder, 't moest allemaal echt gelijken, want we zaten in Ter neuzen met een Duitse Consul, de heer Blankers op de Herengracht. Een tijd later, na ontvangst van de benodigde gegevens stap ik op een morgen het stadhuis binnen waar de Klerk de Vos. de vader van mijn vriend Daan van 't Schulpenpadje me te woordstond. „Ah. Johan ga je trouwen jongen?", maar dat was als een grapje van hem bedoeld, wan t ik had de papieren nog niet aan hem overhandigd Ik zei: „Ja meneer De Vos, hier zijn de gegevens van mijn aanstaande vrouw, ze woont in België, maar mag voor het huwelijk over komen." Nou. daar begreep hij niks van, hij zei geen woord meer en maakte de no dige spullen klaar. Toen pa 's namid dags uit school kwam stond de vrouw van De Vos. die naast school B woonde hem op te wachten. De Vos had het natuurlijk aan zijn vrouw verteld en ze zei tegen Pa: „Maar, meneer De Vnes, wat kan een mens toch met zijn kinders tegenkomen; trouwen mee zo'n Belgse meid en z'is zeker nog rooms ook!" „Och" zei Pa. „hij is 20 jaar en hij moet het zelf maar weten!" Maar in tussen kwam de afkondiging van Ondertrouw voor te'hangen op het plakkebord dat. aan de zijde van de Kerk straat tegen een zijgevel van het stadhuis was opgehangen. En daar gingik; heel Temeuzen door! „Heb je 't al gehoord, die jongen van meester De Vries gaat trouwen mee een Belgse meid! Falikant verkeerd Eli dan was er nog een moeilijkheid, ik was 16 maart 1915 als kantoorbe diende bij de PTT in dienst genomen en ik moest daar op het kantoor nogal wat vragen zien te ontwijken. Ik had wel mijn directeur, dat was de 'geweldenaar' Buwalda in ver trouwen genomen en ik moet zeg gen, die nam dat heel menselijk op. En hoe liep dat allemaal at? Dat is gauw verteld: het liep falikant verkeerd! Na wat heen en weer geschrijf, maar vergde veel tijd en 't was al voorjaar 1918 geworden kreeg ik via de Duitse Consul in Terneuzen bencht, datMa- ine van Boxkselaere zou worden toegestaan over te komen naar Ne derland. maar dat het huwelijk vooraf in Esschen (België) moest worden voltrokken. Dat ging me wat te ver! Een zuster van haar. Eleonore, die in 1914 eveneens was gevlucht en onderdak genoot bij een familie in St-Jansteen kwam nogal eens bij ons. Toen ik haar het laatste nieuws vertelde, zei ze. dat ik dat toch wel doen kon. Later zouden we immers kunnen scheiden. „Dal is alles goed en wel", zei ik, „maar als ze eens Biet val scheiden?" Trouwens, dat begrijp je. staken ze ze er thuis een stokje voor, zodat deze geschiedenis hier een einde nam. Dat. wil zeggen, datik ereen emd aan zal maken. En je vertellen hoe zich dar verder toegedragen heeft. Na de bevrijding van Belgie ben ik in de zomer van 1919 met zus Jaan en mijn verloofde op bezoek geweest In Cruijbeke We zijn daar op echt Vlaamse gastvnje wijze ontvangen. Marie, de dochter was ook thuis. De volgende dag zijn we met haar naar Antwerpen gegaan waar ze weer in dienst was bij de miljonair. Die ont- vangst, was niet mis. dat beloof ik je! Inmiddels had Matie me verteld, waarom de Duitsers het huwelijk in Esschen verplicht hadden gesteld. Kijk, in 1917 was Mane 28 jaar en ik bijna 20 Ik zou dus begin 1914 of eer der kennis aan haar moeten hebben gehad. En aangezien de Duitsers de zaak niet vertrouwden hadden ze via de Terneuzense Consul die maatre gel genomen. Gelukkig was het toen al een eind in 1918 en je weet. 11-11-1918 werd de wapenstilstand gesloten. Als j e er verder belang in stelt, Marie was geen onaardig meisje; wel goed vroom! Jammer genoeg is ze driejaar later toch gestorven. Ziedaar een episode uit de oorlog 1914-1918 die ik meende toch in deze beschrijving te moeten opnemen. SKW Sas van Gent houdt 'Herderstocht' SAS VAN GENT - Maandag 27 decem ber houdt de stichting voor sociaal kul- tureel werk te Sas van Gent. voor alle tieners van Sas van Gent. Westdorpe, Philippine en Zandstraal, haar tradi tionele 'Herderstocht'. Om 18.30 uur vertrekt men met auto's naar het 'Paulushuis' in de Zandstraat. Daar aangekomen gaat men met elkaar een film bekijken waarna er een wande ling volgt. Halverwege de wandeling staat er een 'Soepwagen' klaar die ie dere deelnemer een kop soep presen teert Weer terug in het Paulushuis. staat voor de deelnemers de tafel gedekt met eten. Hiema wil men nog gezellig nababbelen over het hele gebeuren Iedere deelne mer wordt weer met auto's naar de plaats van bestemming terugge racht. 'De Kriekeputters' hielden kersthal CLINGE - De Chngse carnavalsstich ting 'De Kriekeputters' hield zaterdag in het gemeenschapscentrum 'Malper- tuus' een druk bezocht kerstbal. Het dans- en showorkest 'Teamwork' uit Lichtaart (B) en de 'Kermisklanten' uit Hilversum zorgden voor het muzi kale gedeelte. Er waren veel carnavals- liefhebbers goed uit België en uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Uitvoeringen ODI VOGELWAARDE - Vrijdag en zaterdag hield de amaluertoneelvereniging ODI (Ontspanning door INnspanmng) van Vogelwaarde dejaarlijkse uitvoeringen, die voorafgaan aan Kerstmis. Op beide dagen was het dorpshuis in Vogel waarde druk bezet. De vier actrices en zes acteurs hebben onder leiding van regisseur R. Burggrave, die zelf ook meespeelde, hun rollen vertolkt in het toneelstuk 'Mijn hart is niet hier' van Jan Naaykens. Bejaarden Breskens hielden kerstmiddag BRESKENS - De afdeling Breskens van de Nederlandse katholieke vrouwen bond organiseert woensdag een kersta vond. Dat gebeurt in het dienstencen trum Goedertijg te Breskens. Voor aan vang van de kerstbijeenkomst is er een kerkdienst in de rooms-katholieke kerk van Breskens. De dienst begint om half acht De kerstbijeenkomst in het dien stencentrum begint om acht uur. Collecten TERHOLE - De collecte voor Solidari- dad bracht in de parochie Terhole 520,10 op. In Clinge bracht de collecte voor Solidandad 154.71 op. ZEEUWSCH-VLAANDEREN HULST - Het herenteam van Clitex Sport heeft tie leiding genomen in de eerste klas. CVC 1. tie leider tot vorige week, had een vrije dag en daardoor kon Clitex (3-0 overwinning tegen KPJ) de eerste plaats overnemen. In deze eerste klas verloor Bolsport met 3-0 van LTS. In de stand hebben zowel CVC als Lybeert Verstraeten twee punten achterstand op Clitex. Deze stand ziet er als volgt uit: Clitex Sport 10 8 0 22 22- 8 CVC 1 9 7 0 2 20 20- 7 Lyb. Verstr. 9 6 0 3 20 20- 7 LTS 1 8 3 0 5 10 10-14' RemortelSp. 8 3 0 5 9-15' KPJ 8 3 0 5 8 8-16 Bolsport 9 4 5 0 9-18 WC 1 9 1 0 8 6 7-20 In de tweede klas haalde VC Cactus een belangrijke overwinning op PZ Mode centrum, De 4-0 score werd vrij gemak kelijk bereikt en daarmee werd cactus leider met een voorsprong van zes pun ten op Jospeh Mavo en KPJ 2. He t team, van Joseph Mavo won met 2-1 van Neckermann na 15-5 en 15-12 overwin ningen m de eerste sets. Neckermann bepaalde de eindstand op 2-1 door winst in de laatste set (145-10). GVC Graauw won de strijd om de laat ste plaats tegen Morres. De eerste set gingnaarGV met 15-10. In de tweedeset steeg de spanning naarmate het einde naderde. GV won tenslotte met 16-14 en daardoor was de 15-7 zege van Morres in de laatste set alleen nog belangrijk voor de statistieken. VOLK Hako Daf WC 2 PZ Modec. LTS 2 5 0 4 10 18-11 4 0 4 8 16-11 3 0 5 6 9-18 8 0 2 6 8-23 0 1 7 0 4-21 Dames De dames van Morres zijn in de eerste klas een punt uitgelopen op W Hulst 1. W Hulst 1 haalde slechts twee punten in het duel tegen WC 1 (2-1) terwijl Mor res drie punten rijker werd door een 3-0 overwinning op Neelenians. W Hulst verloor overigens de eerste set van het duel met WC. Daarna herstelden de ti telkandidaten zich met 15-4 en 15-7 overwinningen. Morres had gee enkele moeite met Neelemans. De setuitslagen waren 15-2, 15-11 en nog eens 15-2. Lybeert Verstraeten won met 3-0 van Remortel Sport. De stand: Morres W Hulst 1 WC1 Lyb Verstra. Neelemans CVC 1 KPJ 1 Remlrtoel Sport 0 1 23 23- 4 0 2 21 21- 6 0 3 17 17-10 0 3 14 14-10 0 5 13 13-14 0 5 9 9-15 0 8 5 5-22 Stand 2e klas heren: VC Cactus KPJ 2 Jospeh Mavo PZ Modec Neckermann Ambulo GVC Graauw SC Morres 9 8 0 1 16 27- 6 8 5 0 3 10 15- 1 9 4 2 3 10 14-18 9 4 2 3. .10-1 9 4 0 5 8 13-17 3 3 14 7 15-13 9 3 1 5 7 11-20 9 3 0 6 4 12-19 Zoals in de lijn der verwachtingen lag won ATEK in de tweede klas dames van GVC. Die 2-1 winst kwam echter niet geheel zonder moeite tot stand. Nadat Atek de eerste set had gewonnen (15-8) kwam GVC terug en won met 15-10. Daarna was ATEK echter gewaar schuwd waardoor de beide punten toch nog maar de nummer 3 in de ranglijst gmgen. Joseph Mavo kwam op gelijke hoogte met ATEK (beiden tellen vier punten achterstand op leider PZ Mode centrum) door een 2-1 overwinning op Joseph Mavo 2 De stand: CVC 2 wist zich dankzij een 3-1 overwin ning tegen VOLK probleemloos te handhaven aan de kop van de derde klas. WC 2 won reglementair met 4-0 van LTS 2 omdat LTS 2 met een onvolledig team kwam opdagen. De tweede plaats in deze klas bleef voor Luctor Banden dat na een 2-0 voorsprong met 2-1 van VOLK won. PZ Modecentrum 2 verloor met 3-1 van Hako Daf. Stand 3e klas: CVC 2 8 7 0 1 14 21- 6 Luctor Banden 8 6 0 2 12 16- 9 CVC 3 7 5 1 1 11 17- 6 PZ Modec. Joseph Mavo 1 ATEK GVC Graauw VC Cactus 1 SC Morres 2 Joseph Mavo 2 Neckermann 9 8 0 1 16 29- 4 9 6 0 3 12 19-12 9 6 0 3 12 18-11 8 4 2 2 10 18-10 8 4 1 3 9 16-12 9 3 1 5 7 16-17 Bij de dames 3 eindigde het topduel tus sen VV Hulst 2 en WC 2 in een 2-2 pun tenverdeling. VV Hulst 2 won de ope ningsset met duidelijk verschil (15-2) maar daarna herstelde WC 2 zich met overwinningen van 15-11 en 15-4. De laatste set ging opnieuw naar VV Hulsb2 met 15-9. De spanning blijft er door deze uitslag nog volop in. De voorsprong van WC 2 blijft slechts een punt. Stand 3e klas dames: WC 2 TERNEUZEN - Alle drie de klassen van de Terneuzense bedrijfsvolleybal competitie hebben in de afgelopen twee weken een nieuwe leider gekre gen. In de eerste klas kwam 'Promena de' opnieuw aan de kop, maar hier is de rangschikking vertekend omdat het team van de leraren twee wedstrijden minder heeft gespeeld. In de tweede klas heeft 'Dow 2' zich nadrukkelijk aangemeld als runner-up. De derde klas wordt aangevoerd door het verrassend sterk teruggekomen 'De Hoop'. 'Promenade 1' bleefin de moeilijke wed strijd tegen Gemeente overeind (2-1). Omdat ook Leraren won (3-0 tegen PZEM) bleef de afstand tussen de beide koplopers twee punten. De Leraren hebben echter nog twee wedstrijden in te halen. PSV bleef door een 3-0 overwinning op Dees 1 op de derde plaats en DOW werd 4e door 3-0 winst op Roelofs. De stand in de le klas Promenade 11 9 0 2 18 24- 9 Leraren 9 8 0 1 16 24- 4 PSV 11 7 1 3 15 19-13 DOW 11 7 0 4 14 20-13 Roelofc 11 6 1 4 13 21-13 Gemeente 10 5 0 5 10 18-14 PZEM 10 2 0 8 4 10-20 Promenade 2 10 2 0 8 2 5-25 Dees 1 11 0 0 11 0 8-30 In de tweede klas stelde PSV 2 teleur. Twee opeenvolgende 3-0 nederlagen, de laatste tegen Douane, hielden PSV 2 op 12 punten. Daardoorkon DOW2 datzelf met 3-0 won van concurrent Belasting, de leiding overnemen. Belasting zakte zelfs naar de 4e plaats omdat Douane door drie opeenvolgende overwinnin gen aan een fantastische opmars is be gonnen. PTT won met 3-0 van Dees 2 en Philips had weinig moeite met Leraren 2 Stand tweede klas: DOW 2 10 6 2 2 14 21-13 PSV 2 10 5 2 3 12 18-16 Douane 10 5 2 4 11 20-14 Belasting 10 5 1 4 11 19-15 PTT 9 4 2 3 10 17-12 Philips 8 5 0 3 10 15-11 B. en S. 9 4 2 3 10 15-13 Marechaussee 9 4 2 3 10 16-14 Lei-aren 2 9 1 1 7 3 9-21 Dees 2 10 0 1 9 1 5-29 De verrassingen in de laagste klas ble ven niet achter. De voormalige leider, Gemeente 2, verloor eerst met 3-0.van Rabo en vervolgens was ook De Hoop veel te sterk. Gevolg was dat Gemeente 2 zakte naar de derde plaats. De eerste plaats werd overgenomen door De Hoop. Rabo werd 2e door een 3-0 over winning op Amro. PVV 3 speelde gelijk tegen PZEM 2 (2-2) en Ter Schorre won met 3-1 van Promenade 3. W Hulst 2 VC Cactus 2 Joseph Mavo 3 CVC 2 SC Morres 3 VOLK Joseph Mavo 4 6 3 0 15 27- 8 6 2 2 14 27-11 I 5 2 3 12 18-18 4 2 3 10 21-12 4 2 3 10 17-15 I 2 2 5 6 13-21 2 15 5 10-i 0 0 8 0 2:ÜS. De stand: De Hoop Rabo Gemeente 2 Philips 2 PZEM 2 PSV 3 Ter Schorre Promenade 3 Amro 1 2 17 25-11 0 3 16 27-10 0 4 14 20-14 1 3 13 20-13 2 4 12 23-14 3 3 11 19-16 1 6 9 15-22 0 9 4 9-27 0 10 0 0-29 Feestcomité huldigde jubilarissen NIEUW-NAMEN - In zaal R. Thilleman te Nieuw-Namen had de vergadering plaats van het feestcomité van Nieuw- Namen. Voorzitter Jps. Lockefeer heeft bij die gelegenheid enkele leden ïgehul- digd wegens hun langdurig en verdien stelijk lidmaatschap. Het waren de heren J. de Loos en F. van Roeyen, diebeiden twaalfeneenhalf jaar lid waren en de heren P. de Deckere en G. Pollet, die tien j aar lid waren van het feestcomité. Zij mochten ieder een her- inningsbord met inscriptie in ontvangst nemen. Duivententoonstelling gebrs. De Keyzer KLOOSTERZANDE Zondagochtend 26 december is er in zaal 'De Reizende Man' te Kloosterzande een grote dui vententoonstelling. De gebroeders De Keijzer stellen dan ai hun duiven ten toon. Ze zijn jarenlang lid geweest van de Kloosterzandense postduivenhou- dersvereniging 'De Herleving', maar gaan naar elders verhuizen. In verband daarmee is 's middags de verkoop van al hun duiven. zlIs kippen heden ten dage konden praten, wat souden se veel te vertellen hebben! Er is een hemelsbreed verschil in kippen, je hebt de scharrelkip en de bio-kip. Een tijd lang heb ik gedacht dal. de scharrelkip de 'Onzedelijke' was onder haar zusters, een soort ra.amprostituée die het aanlegde met Jan Rap en zijn maal onder de hanen. Maar nee, de scharrelkip is ons lieve huisdier van vroegerde bio-kip daarentegen een wezensvreemde kopie van wat eens een kip was Ik heb kippen altijd geweldig gezellige huisdieren gevonden. Geen lastpakken, men heeft er nauwelijks omkijken naar. Een beetje ruimte vragen ze wel. de boerekip met haar vrije loop is dan ook de geze gende onder haarsoort. Een stuk of wat hoentjes in een ren op hel achtererf van een woning worden al in hun bewegingsvrijheid beperkt maar ze hébben niettemin wat ruimte. Het- ontwaken van de diertjes is immer een opbeu rend ochtendgerucht, een geluid dat men met kakelen pleegt te omschrijven. IVlij klonk het altijd in de oren alsof de moeder van een middelgroot gezin des morgens in de keuken rondschar relde. theewater opzette, boterhammen sneed en onder wijl de kinderen - die op stok de slapers uit de ogen zaten te wrijven en de verentooi in orde brachten - nep, om nu maar eens uit de koffer te komen. Als dan later het hele gezin rond de tafel zal. praatte elk zijn woordje mee en klonk het levensblije gekakel in vele toonaarden. Voor dien had ergens een haan al uitvoerig de morgenstond ingekraaid, hij was het eerste opgestaan en gaf het tijd- En oo. grote vreugde als de kippetjes aan de leg waren en er bij de boterham een heerlijk vers eitje te smullen viel Cholesterolgehalte? We wisten er niets van, we wisten al leen maar datje opknapte van een eitje! Maar nu! Er wordt wat afgeleden door kippen. Veel kippen verblijven in wrede gevangenissen ivaar ze met- vier. of vijf in kleine met gaas afgerasterde hokjes zijn geperst. Het zijn wezenloze hoenders, afgestompte dier tjes met afgebrande snavels. Wat niet weet, wat niet deert, maar ik weet het nu eenmaal en sindsdien ben ik kritisch over de herkomst van een kippe-ei. Want achter het ei zit de kip, ivaarschijnlijk een hevig lijdende kip en dat hoeft voor mij met. Nadat ik daarenboven in een film zag hoe de kippetjes en ander gevogelte in een dïepvriesj'abriek aan hun einde werden gebracht belief ik die ook niet meer. Afgezien dan van het feit dat ik ze toch nooit eet. Maar wat wil je dan, zal men uitroepen. Juist in zo'n modem steriel bedrijf bestaat de grootste wdarborg dat de weg van de levende kip tot panklare consumptie veel sneller, dus humaner en hygiënischer wordt afgelegd dan bij welke particulier ook. Trouwens ook daar komen de kippen op een daartoe geëigende leeftijd niet in een be iaardeninstituut terecht om er een mooie oude dag te be leven. Ik weet het, maar ze hadden er tenminste wel een leven vóór de dood. Bovendien ben ik een gevoelsmens izeggen andereni. Daar moet ik dan mee leren leven maar een mens kan nu eenmaal op zekere punten erg hardleers zijn en de aanvoer van vee op de Bossche veemarkt ...En fin, u ziet zelf maar, smakelijke kerst voor zover u niet op een vleesloos dieet staat, wat meestal het geval is met mensen die zich met miniatuur-tonnetjes aan het loket van een ziekenhuislaboratorium vervoegen. Dezulken hebben makkelijk praten, voor het overige, de compli menten van J. D. -H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 30