Actie Goes tegen stoppen van het stimuleringsbeleid Levering melk geheel per tank PZC/p NAPM BUITEN BUNDELING VAN OFF SHORE-BEDRIJF GEHOUDEN School voor schipperskinderen in Wemeldinge officieel open Noorse vice-consul ontstak licht kerstboom Westkapelle VERSCHRIKKELIJK NARE ZAAK' BESLUIT OVER ONS ZONDER ONS Wedgwood almanak Directie: Wat we er van weten komt uit de krant"... Bedrijf wil deelnemen in voorbereiding WOENSDAG 22 DECEMBER 1976 provincie GOES - De plannen voor de op heffing van het regionale sti muleringsbeleid in Zeeland (met uitzondering van de ha- venschapgebieden) zijn het gemeentebestuur van Goes erg koud op ht dak gevallen. Het college van burgemeester en wethouders van Goes gaat ko mende week bekijken welke acties erg tegen het voornemen van minister drs. R. F. M. Lub bers (economische zaken) on dernomen kunnen worden. De Goese wethouder voor econo mische zaken, drs. J. Dijkgraaf, deelde dit dinsdagmiddag mee tijdens de maandelijkse con tactbijeenkomst overheid- Brouwershaven krijgt bijdrage voor 'Wellevveg' iVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Voor de uitvoering van het saneringsplan Wellevveg in Drei- schor is aan de gemeente Brouwersha ven een rijksbijdrage van f 84.805,- toe gekend. Het is dè bedoeling, dat op het door sloop beschikbaar gekomen terrein wo ningen worden gebouwd die aangepast zijn aan het dorpsbeeld. De woning bouwvereniging 'Beter Wonen' in Zie- rikzee heeft inmiddels een plan voor de bouw van 15 woningwetwoningen ont wikkeld- Gedeputeerde staten van Zee land hebben het gemeentebestuur mee gedeeld, dat het tot stand komen van' woningbouw in het plan van Dreischor de voorkeur verdient boven de moge lijkheden in bestaande plannen elders in het dorp. bedrijfsleven inde Korenbeurs te Goes. „Op zichzelf is het een verschrikkelijk nare zaak. vooral ook omdat het van de- ene dag op de andere gestopt wordt", betoogde drs. Dijkgraaf. „We hadden liever gezien dat er tenminste toch een soort van overgangsregeling zou zijn geweest". De wethouder constateerde dat minister Lubbers het intrekken van de stimuleringsregeling zonder in spraak van de betrokken gemeente heeft, beslist. „Het was over ons en zon der ons", aldus de heer Dijkgraaf. „Er is totaal geen opverleg geweest". Het vervallen van het regionaal stimu leringsbeleid voor Zeeland, werd maan dag door minister Lubbers tijdens een werkbezoek aan gedeputeerde staten van Zeeland aangekondigd, met als in gangsdatum 1 januari '77. Wel maakte drs. Lubbers duidelijk dat er in de toekomst nog drie mogelijkhe den blijven om bedrijven die zich in de provincie vestigen tegemoet te komen. We zullen deze mogelijkheden bijzonder selectief worden aangesproken. Voorde gemeente Goes betekent het onder meer het wegvallen van de investeringspremie-regeling, die het voor bedrijven aantrekkelijker maakt zich in de Ganzestad te vestigen. Wethouder Dijkgraaf: wij zullen nagaan of we van onze kant alsnog met een aan tal argumenten kunnen komen, die dui delijk maken dat we hier nog in een pe riode van afbouw voor wat betreft de werkgelegenheid toezijn". Drs. Dijkgraaf zag in het voornemen van de minister één lichtpuntje. „Het gaat kennelijk nog niet zo slecht in Zee land. Laten we maar blij zijn dal we geen Emmen zijn. Ook is het plezierig Patiënte stal fiets van tandarts VLISSINGEN - De politie van Vlis- singen heeft dinsdagmiddag de Viis- singse mevrouw J. aan gehouden in verband met diefstal van een fiets. Tegen mevrouw J. werd proces ver baal opgemaakt. De Vlissingse anam vorige week na behandeling bij tandarts v. d. te V.lissingen de voor de buitendeur staande fiets van de echtgenote van de tandarts mee. Toen zij dinsdag voor een tweede behandeling bij de tandarts kwam zat mevrouw in de behandelstoei met het fietssleu- teltje van de gestolen fiets in haar hand. De heer v. d. M. die dat be merkte liep nar buiten en zag daar het rijwiel van zijn echtgenote staan. Hij waardchuwde de politie die mevrouw J- aanhield en vervol gens Procesverbaal tegen haar op maakte (ADVERTENTIE) Zet dit eens heel overmoedig op uw verlanglijstje. MOERMAN Walstr. 94 - Vlissinger ZEEUWSE Wapen Soms vangt men in dit vak nog wel eens een intregerend dialoogje op. Zo bevonden wij ons recentelijk op een receptie in gezelschap van een heer en een dame. die zo bleek t ijdens het voorstellingsrilueel - dezelfde goed Zeeuwse naam droegen. „Enig zég", sprak de mevrouw, haar lorgnet plaatsend. „Heeft u ook een familiewapentje?" Wij wel. Mijn man heeft het laatst opgescpoord. Drie korenbloempjes in keel". „Ja", reageerde haar mannelijke naamgenoot traag. „Ik geloof, dat wij ook zoiets wel hebben. Drie legen geldbuidels in azuur". DUIZENDSTE MELKTANK IN AAGTEKERKE dat de havenschappen nog wel steun maatregelen krijgen. Wellicht zitten er daar kansen voor Goes in de sector toe leveringsbedrijven", stelde de heer Dijkgraaf. Hij vertelde dat er vanuit Goes momen teel nog 2 aanvragen voor premie lopen. De wethouder nam aan dat dezeaaan- vragen nog volgens de oude regeling be handeld kunnen worden. Positief Tijdens 'de bijeenkomst overheid- bedrijfsleven, werd de uitslag bekend gemaakt van een onderozkje dat het bu reau voorlichting van de gemeente ge houden heeft onder de deelnemers aan de bijeenkomsten. Daaruit bleek dat het Goese bedrijfsleven overwegend po sitief staat tegenover de contactbijeen komsten, Van de ij- ondervraagden wa ren er 35 TEVREDEN. 2 redelijk tevre den en 1 ontevreden. Ook de opzet van de bijeenkomsten kon de goedkeuring wegdragen van het gros van de deelne mers: 35 van de 38 vmden een inleiding, gevolgd door een discussie, plezierig. De ervaringen die de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven opdoen, worden in 30 gevallen doorgegeven aan anderen. Alle deelnemers stonden positief tegen over het regelmatig verstrekken van mededelingen door het college van b. en w. tijdens de bijeenkomsten. Wethouder Dijkgraaf begon meteen met die mededelingen. Hij maakte be kend dat binnenkort de grondprijzen voor het nieuwe industriegebied De Poel rond zijn. De wethouder zei dat er zich al enkele gegadigden voor een plaats op dat nieuwe industrieterrein gemeld hebben. Twee vertegenwoor digersvan de PTT hielden daarna korte inleidingen over telecommunicatie en het postaal verkeer. WESTKAPELLE - De heer P. Moe, eerste ambassade secretaris van de Noorse ambassade in Den Haag heeft dinsdagmiddag even na vijven de lichten in de Westkap- pelse metershoge kerstboom ontstoken. Hij deed dat in aanwezigheid van burgemeester L. M. Moerland en diens echtgenote, raadsleden, en het echtpaar Konings verge zeld van hun dochter. De heer J. A. Konings is vice-consul van het Noorse consulaat in Amsterdam. Na de plechtigheid zong het Westkappels dameskoor on der leiding van dirigent Philip Feij enige stemmige (kerst) liederen, waaronder 'Stille Nacht'. In hetstadhuis, tijdens een 'borrel' daarna bracht het dameskoor nog het Zeeuws volkslied voor de aanwezigen ten gehore. Voordat hij de lichten ontstak beklemtoonde de heer Moe, dat de kerstboom accentueert. Hij hoopte verder dat de boom licht zal brengen in de donkere dagen, die nog ko men. Met de wens voor een vrolijk kerstfeest en een voor spoedig 1977 draaide hij de lichtschakelaar om. Burgemeester Moermond had al in zijn welkomstwoord de bedoeling van de kerstboom omschreven. „We zien er een geste in van de Noorse commando's en in het licht een bericht van de vrede", zei hij onder andere. De heer Moer mond zei verder 'verlicht adem te hebben gehaald', dat de boom nog tijdig vanuit Noorwegen in Westkapelle was aangekomen. De kerstboom blijft tot voor nieuwjaar staan. Daarna wordt-ie weggehaald, omdat anders - volgens de burge meester - de kans bestaat, dat de boom in brand wordt gestoken. Sinds de bevrijding sturen de Noorse comman do's, van wie in 1944 een groot aantal in 1944 in Westka pelle landde, elk jaar een kerstboom met een schip vanuit Noorwegen. Na de oorlog werd een commando-club opgericht, die wel eens Westkapelle bezocht en die er een traditie van heeft gemaakt elk jaar een Noorse kerstboom te sturen. DEZE WEEK DE LAATSTE BUSSEN OP WALCHEREN AAGTEKERKE - De levering van melk door de boer aan de fabriek is nog voor het eind van dit jaar praktisch in heel Zeeland overgeschakeld van de melk bus op de dicpkoeltank. Deze week haalt de melkfabriek in Middelburg op Walcheren voor het laatst melkbussen op. In de andere delen van Zeeland was men al eerder helemaal overgescha keld. In de overschakeling op de melkkoel- tank bereikte de Verenigde Coöpera tieve Zuivelfabrieken Brabant-Zeeland dinsdag een mijlpaal. Bij melkveehou der S. Brouwer in Aagtekerke werd de 1.000ste diepkoeltank geplaatst. Deze mijlpaal werd met enige feeste lijkheid omlijst. Een delegatie van be stuur, directie en personeel van de melk fabriek, het consulentschap en de lever ancier waren speciaal naar het bedrijf in Aagtekerke gekomen. Naast toespra ken en gelukwensen bood men de fami lie Brouwer daarbij attenties aan. Van de kant van de melkfabriek was er een kaas. De leverancier van de tank bood een bloemstuk aan. De voorzitter van de VCZ Brabant- Zeeland. de heer A. Poppe noemde het bereiken van de 1.000ste tank in zijn toespraak een 'bijzondere gebeurtenis'. Hij wees erop dat de omschakeling van de bus op de tank in zeven jaar tot stand is gekomen. In 1969 schakelden op Walcheren de eerste veehouders over op de diepkoel tank. inmiddels zijn het er ruim 200. In het hele werkgebied van de VCZ - Brabant-Zeeland - en WesLBrabant - zijn het er nu dus 1.000 en de heer Poppe sprak de verwachting uit dat men in to taal op een 1.200 tanks komt De overschakeling, die nu in Zeeland he lemaal rond is, duurt in WestrBrabant nog tot eind volgend jaar, begin 1978. In zijn toespra'ak wees de heer Poppe erop dat men bij de fabriek aanvanke lijk op een groter aantal tanks had ge rekend. Bij de start van de omschake ling ging men uit van een 1.700 tanks. „Het is ons iets tegengevallen dat een aantal mensen de grote stap niet heeft genomen. Voor veel veehouders is het echter van levensbelang dat ze de mel- kerij voortzetten", aldus de heer Poppe. Vervolgens feliciteerde de voorzitter van de VCZ Brabant-Zeeland de heer Brouwer met diens beslissing om wel over te schakelen. De heer Poppe be nadrukte daarbij dat hij nog nooit een boer tegengekome nwas, die spijt heeft gehad van de overschakeling. Van de kanr van de leverancier, 'Inter nationale Koeling' uitBleskensgraaf. fe liciteerde directeur G. J. Scheps VCZ BrabantrZeeland. Hij hoopte dat de be trokkene over 5 a 10 jaar nog kon zeggen dat hij een goed besluit genomen had. De heer Brouwer zei in een kort dan kwoord te hopen dat de koeltank 'zeer tot voldoening mag zijn'. Na de toespra ken hieven de aanwezigen in de woning van d e boerd erij het glas op het bereiken van de mijlpaal. Volgens cijfers van het consulentschap voor de akkerbouw en rundveehoude rij in Goes telt Zeeland nog ongeveer 830 melkleverende bedrijven. Zesen negentig procent van de Zeeuwse boerderijmelk wordt in melktanks verzameld. Volgens directuer J. Lam- pert van de VCZ Brabant-Zeeland werkt in Zeeland alleen een aantal be drijven in de omgeving van Temeuzen nog zonder tanks. Zij leveren nog per bus aan een fabriek buiten Zeeland. Van onze correspondent ROTTERDAM - De Nederlands- Amerikaanse Pijpleidingmaatschappij (NAPM) in Vlissingen gaat zich oriënte ren over de mogelijkheden om betrok ken te raken bij de voorbereiding tot bundeling van Nederlandse off- shorebedrijven die op instignatie van minister Lubbers van'economische za ken in gang is gezet. Directeur H. VV. Panhuyzen: „Ons be drijf zorgt hier in Zeeland voor een be langrijk stuk werkgelegenheid. We hebben een gemiddeld personeelsbes tand van 550 man op het moment. Dat kun je niet verwaarlozen, lijkt ons. Ik zou het een onzinnige zaak vinden als wij niet bij zo'n initiatief betrokken zouden kunnen zijn. Maar het lijkt er wel op, want wat ik tot nog toe ervan weet, dat weet ik uit de krant". Het onderzoek naar de mogelijkheden tot concentratie van off-shore- industrieën (bedrijven, die materiaal maken voor olie- en gaswinning op zee) is opgezet op verzoek van minister Lub bers. De bewindsman vindt dat deze tak van metaalnijverheid in aanmerking komt een van de speerpunten in de Ne derlandse economie te worden. De 'speerpuntenfilosofie' is aangegeven in de economische structuurnota van de minister, die eerder dit jaar is gepubli ceerd. In eerste instantie is het idee gelanceerd bij de twee grootste werfgroepen in Ne derland, die zich onder meer met off- shorewerk bezighouden: Rijn- Schelde-Verolme (RSV) en IHC Hol land. Aan deze twee bedrijven is ge vraagd het overleg tot bundeling op gang te brengen, eventueel met andere bedrijven die hiervoor in aanmerking komen. RSV en IHC kwamen toen aan zetten met de firma De Groot (Zwïjnd- recht, Rotterdam, Breda), een bedrijf dat de laatste jaren sterk is gegroeid. De Groot is onder meer betrokken bij de restauratie van wat is overgebleven van de staalgroep van de Nederhorstr bedrijven (Gorkum en Rotterdam). Samen is het drietal RSV, IHC en De Groot daarna overgegaan tot het wer ven van een onafhankelijk deskundige, die het onderzoek naar de concentra tiemogelijkheden moet leiden: oud minister Langman. Op zijn advies is daarna het onderzoekbureau McKinsey aangezocht om voor verwerking van de feitelijke gegevens te zorgen. Bij verschillende metaalbedrijven, die ook actief zijn in off-shorewerk vraagt men zich af of hiermee niet een initiatief in gang is gebracht, dat uiteindelijk schadelijke gevolgen kan hebben voor bedrijven die niet van meet af aan bij de voorbereidingen zijn betrokken. Dit te meer omdat minister Lubbers heeft la ten doorschemeren eventueel bereid te zijn mee te helpen met de financiering, van een dergelijke bundeling. Ageren -j De directeur van de NAPM in Vlissin gen, een bedrijf dat zich de laatste jaren heeft toegelegd op de produktiè van units voor booreilanden, is de eerste die deze vrees hardop uitspreekt. Hij zegt: „Als men ons erbuiten wil houden, zullen we zeker gaan ageren. We den ken erover contact op te nemen met de provincie en met onze eigen organisa tie. Met de vakbonden hebben we het er al eens over gehad. In ieder geval gaan we niet geduldig wachten tot we weten wat onze grote broers klaarstoven, want dan komen we als mosterd na de maaltijd". Bij het ministerie van economische za ken zegt men ondertussen dat de vorm en het aantal deelnemers van een moge lijke concentratie 'helemaal een zaak zijn van de ondernemingen zelf. De NAPM wordt door de woordvoerder van dit ministerie geadviseerd om 'maar eens een briefje te schrijven'. Industriebond-NKV-bestuurder F. de Vries uit Sluiskil: „Volgens ons is het te dol om los te lopen als de off- shoreproblematiek niet in zijn totaliteit zou worden bekeken". Volgens de woordvoerder van het IHC- concern, K. Toxopeus, is de bezorgd heid niet nodig. De keus van de firma De Groot als derde partner is 'niet geba seerd op een soort beleidsplan dat ze nu al zouden hebben'. Hij zegt verder: „Je moet bij zoiets nooit beginnen met ie dereen er meteen bij te halen, maar uit gaan van een kern en daarmee aan de slag gaan. De Groot is gevraagd omdat het bedrijf dichtbij ligt en het na RSV en IHC waarschijnlijk de grootste is". De heer Toxopeus tenslotte: „Het onder zoek dat we nu laten doen is nog maar een eerste fase, waarin we niet meer gaan doen dan een verkenning maken van wat Nederland de komende jaren mag verwachten aan orders op dit ge bied. Pas ais we dat weten, kunnen we gaan kijken in hoeverre concentratie moet plaatsvinden. Dan is het ook niet uitgesloten dat in een tweede fase meerdere bedrijven bij het overleg zul len worden betrokken. Onze verwach ting is nu, dat die tweede fase rond het midden van volgend jaar aan de orde komt". DINSDAGMIDDAG GING DE VLAG IN TOP WEMELDINGE - Dinsdagmiddag is de nieuwe school voor schipperskinderen aan de Prinses Irenestraat in Wemel dinge officieel geopend. De officiële openingshandeling werd verricht door de heer P. H. J. M. Janssen, inspecteur van het lager onderwijs in algemena dienst. Hij deed dat door op het school plein de vlag in top te hijsen. In die vlag zat een sleutel verstopt, waarmee de heer Janssen de school symbolisch opende. In het schoolgebouw werd hij opgewacht door de leerlingen, allen met een matrozenpet op. Tijdens een bijeenkomst in het dorps huis van Wemeldinge sprak voorzitter A. Veerhoek van de vereniging voor christelijk onderwijs aan schipperskin deren zijn vreugde uit over de totstand koming van het nieuwe schoolgebouw. Hij kwam gewoon superlatieven tekort om zijn belijdschap onder woorden te brengen. De heer Veerhoek bracht zijn dank uit aan allen, die aan de realisering van de schippersschool hebben meege werkt. Onderwijsinspecteur Janssen had niets dan lof voor de 'loyale wijze' waarop het gemeentebestuur van Ka- pelle zich voor de school voor schip perskinderen heeft ingezet. Hij herin- Geslaagd Te Bergen op Zoom slaagden voor het examen kraamverzorgster de dames W. van Dis, Oostkapelle; A. Neve, Middel burg; J. Matthijsse. Meliskerke; C. de Vries. Middelburg en J. Wouters. Melis kerke. METSELCURSUS IN TERNEUZEN TERNËU2EN - De vereniging 'De Ne derlandse baksteen industrie' start in februari in terneuzen met een cursus metselen voor 'doe-het-zelvers'. De cur sus bestaat uit 12 lessen, waarvan drie theorie lessen. DDe cursusavonden zijn op dinsdag- en donderdagavond. De cursus in Terneu zen is in de technische schoaLaan de Axelsestraat en begint op dinsdag 1 fe bruari de tweede serie lessen beginnen op donderdag 3 februari. nerde eraan, dat er in 1936 in Wemel dinge werd gestart met een klasje voor schipperskinderen. In 1938 werd er een eigen school voor hen gesticht. In fe bruari 1971 kwam het gemeentebestuur van Kapelle met een advies aan het schoolbestuur om een nieuwe school neer te zetten. In 1975 werd met de bouw begonnen. De school (kosten: 650.000 gulden) is al zo'n halfjaar in gebruik. De bouw is verricht door het bouwbedriji Midden-Zeeland. Het ontwerp is van het bureau Hoogesteger. De heer Janssen constateerde, dat het onderwijs aan kinderen van schippers volop in beweging is. Hij betoogde, dat de overheid zich terdege bewust is van het belang om ook schipperskinderen goede onderwijsmogelijkheden te Me den. Dat blijkt onder andere, aldus de heer Janssen, uit de nieuwe Wemel- dingse school. Burgemeester H. G. van Suylekom van Kapelle was er zeker van, dat de school aan haar doel zal kunnen voldoen. Hij complimenteerde het schoolbestuur en de onderwijsinspecteur. „Gij hebt alle zeiltjes bijgezet, om dit te bereiken". Verder werd het woord gevoerd door schoolhoofd J. A. Verduijn, J„ de Zeeuw (namens het schippersinternaat 'De Schutsluis' in Wemeldinge), oud schoolhoofd J. van de Berge, D. Kerk- hove (namens de plaatselijke kerken) en de heer Van Soelen (namens de be stuursraad van het protestants- christelijk onderwijs. Allen boden het schoolbestuur hun gelukwensen aan met de nieuwe school. Na de bijeen komst in het dorpshuis en de officiële openingsplechtigheid konden de vele genodigden het schoolgebouw aan de Prinses Irenestraat bezichtigen. PvdA-Zierikzee: „Burgemeester overdrijft over zijn salaris" ZIERIKZEE - Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee heeft vol gens fractievoorzitter J. Groen van de PvdA overdreven, toen hij tijdens de vorige raadsvergadering zijn sa laris vergeleek met dat van een le raar tweede graad. De PvdA-er moest dat tijdens de vergadering van de raad van dinsdag 'even van het hart'. Burgemeester De Meester legde de verklaring over zijn salaris af om de 'fabel' uit de wereld te helpen als zou het salaris van burgemeesters van kleine gemeenten even hoog zijn als dat van een minister. Bovendien wilde de heer De Meester toen de 'ge ruchten' ontzenuwen, dat hij gratis in zijn ambtswoning zou wonen. Namens zijn fractie zei de heer Groen dinsdagavond het niet eens te zijn met de verklaring van de burgemees ter. Hij vond bovendien dat de burge meester deze opmerking niet in een openbare vergadering had moeten maken, omdat het een persoonlijke kwestie is. De voorzitter antwoordde hem dat hij wel degelijk op een goede manier de vergelijking gemaakt heeft en hij nodigde de heer Groen uit om zich daar op de afdeling financiën van te komen overtuigen. Voor het overige wilde hij geen discussie meer over getallen. Hij was het niet met de benadering van de PvdA eens en vond dat hij best op een summiere manier een opmerking over zijn sala ris mag maken, 'omdat het burge meestershonorarium een openbare zaak is'. Slachtoffer van verkeersongeval Eede overleden EEDE - De chauffeur van de persone nauto die vorige week betrokken was bij een ernstig verkeersongeval op de rijksweg Eede-Aardenburg, de 28-jarige W. Verduijn, is maandag in het Sint Janshospitaal te Brugge overleden aan de gevolgen van zijn verwondingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2