Lot DHC-handbalsters na verlies tegen Marathon vrijwel beslist TERNEUZEN/AMC LIET EEN KOSTBAAR PUNT LIGGEN Record aantal teams voorschoolhandbal Dames Simpelaar-Touw leiden 1e klas bridge RICHARDSON WEER NAAR VS MIKKA NAKANO (14) ENIGE DEELNEENSTER WK SCHAKEN JEUGD Handbaltoernooi lagere scholen Arnemuiden won toernooi teams van MZ WOENSDAG 22 DECEMBER 1976 GOES - In de dames eerste klas van de Zeeuwse handbalcompetitie is het lot van DHC Domburg nu zo goed als bezegeld. De Domburgse dames, die met Marathon onderaan de ranglijst staan, verloren van dit Marathon met 9-8. Olympus II had in de thuiswedstrijd tegen Delta Sport de handen vol getuige de 9-8 overwinning. EMM II heeft in de wedstrijd tegen Walcheren Her geen enkele twijfel over laten bestaan wat hun bedoelingen waren. In een rustig tempo speelde EMM de Walche ren verdediging menigmaal uit waarna het makkelijk scoren was. EMM II. dat technisch de betere ploeg was, had echter meer tijd nodig dan men van deze ploeg was. had echter meer tijd nodig dan men van deze ploeg mag ver wachten Walcheren kreeg ondanks al les weinig ruimte om de EMM-ploeg in moeilijkheden te brengen waardoor de 9-3 zege gemakkelijk werd behaald. Olympus II heeft bijzonder veel moeite gehad met het bezoekende Delta Sport, dat deze competitie wel bijzonder wis selvallig voor de dag komt, Delta Sport speelde nu bijzonder sterk en Olympus moest dan ook alles bijzetten om de overwinning niet prijs te geven. De 9-8 overwinning van Olympus II betkekent. dat de Vlissingse dames in de running voor de eerste blijven meedraaien. Voor GSC is de uitwedstrijd tegen Sluiskil moeilijker geworden dan werd verwacht. De Zeeuws-Vlaamse dames, die bijzonder geladen aan de start kwa men. moesten echter in de tweede helft capituleren door gebrek aan stoot kracht. GSC won desondanks slechts met 8-4. In Middelburg speelde n DHC en Mara thon de wedstrijd van de waarheid. De verliezer immers kwam eenzaam on deraan te staan hetgeen zo goed als de- DEN HAAG- Hamilton Richardson, de assistent-coach van het Nederlands honkbal-negental, zal voor de derde maal een coach-clinic in de Verenigde Staten volgen. Deze wordt gehouden van 2 tot 6 januari in Miami Beach en wordt georganiseerd door de American associated of college baseballcoaches. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat nog een Nederlandse coach deze clinic zal bijwonen. Richardson, die tijdens het toernooi om het wereldkampioen schap in Columbia optrad naast de Ara- reikaan Ernie Myers, zal de terugreis van het nationale team. dat woensdag om vier uur op Schiphol arriveert, niet meemaken. Hij zal rechtstreeks afreizen naar Miami. In de tijd van de duurte van aardappe len. groenten en fruit in het derde kwartaal van dit jaar. is er van deze arti kelen minder gegeten door de Neder landse bevolking. Dit blijkt uit de CBS-gegevens over deze periode. John Bisch in de gelederen. Walcheien verscheen bijzonder geladen in het veld en speelde EM volkomen weg. Walcheren liep uit naar 10-1 alvorens EMM het tweede tegendoelpunt kon scoren. Via 12-2 kwam de ruststand met 13-2 in het voordeel van Walcheren dat in de tweede helft opnieuw van zich deed spreken en EMM bijzonder weinig kans gaf. Een 23-13 eindstand in het voordeel van Walcheren geeft het krachtsverschil van gradatie betekendyt, aangezien de krachtsverhouding in de onderste re gionen bijzonder klein is. Zowel DHC als Marathon was zich hier terdege van bewust en trachtte dan ook de wed- deze ploegen zonder meer goed weer strijd naar zich toe te trekken. Dat Ma rathon uiteindelijk met 9-8 zegevierde dank zij de Vlissingse ploeg voorname lijk aan de grotere routine die het be schikt. Dat de heren van Walcheren opnieuw kampioen in de heren le klas afdeling Zeeland worden is.slechts een kwestie van tijd. De Vlissingse formatie van Jaap Consemulder speelt dit seizoen bijzonder sterk. Dit kwam eens te meer tot uiting in de wedstrijd tegen EMM II. met opnieuw Jan van Haneghem en Delta Sport omzijlde de lastige Ol.vm- pusklip bijzonder goed. Via een 2-0 voorsprong voor Delta Sport kwam Olympus halverwege de eerste helft echter met 5-2 voor te staan. Delta Sport zag echter kans om deze achter stand nog voor het ingaan van de rust te niet te doen en langszij te komen 9-9. In de tweede helft werd vooral Rob van Hese uitgeschakeld en elta Sport zag kans om op voorsprong te komen en via een 14-13 stand uit te lopen naar 17-13. Delta Sport controleerde daarna de GRONINGEN - Een van de 58 deelne mers aan het toernooi om het jeugd wereldkampioen schaken in Rotter dam heeft nu al de aandacht op zich gevestigd: Mïkka Nakano uit Japan. Met haar veertien jaar is zij de jongste, maar tevens dc enige vrouwelijke deelneemster. Zij is geen onbekende in de schaakwereld. Tijdens de olym piade in Haifa speelde ze voor Japan aan het derde bord. De Japanse begon het toernooi met een remise tegen Om- nuku uit Nigeria. Als alles goed was gegaan, zou Freder ick Asmali uit Ghana de jongste deel nemer zijn geweest,, maar de elfjarige kon wegens financiële problemen niet. af reizen. In totaal zijn 56 landen uit de gehele wereld vertegenwoordigd in de evenementenhal Nederland heeft twee deelnemers. Baant, kwam remise over een met de Zwitser Amman en Egmond brak zijn partij af tegen de Luxembur ger K laurier. Foto: Mikka bezig aan een partijtje snelschaak met prof. Max Euwe, de FIDE-voorzitter. wedstrijd en speelde deze rustig uit. De 18-15 nederlaag betekent voor de Vlissingse heren dat, een mogelijke plaats In de landelijke derde divisie ko mend seizoen aardig in gedrang komt, De plaatselijke derby tussen Volhar ding II en GSC III iis dooi de combina- tieploeg met 16-11 gewonnen GSC II dat. reeds in de eerste fase vande wed strijd een voorsprong nam. is deze met meer kwijtgeraakt aan een verkrampt spelend Volharding II. GOES - In sporthal Den Dullaert te Hulst houdt de in oprichting zijnde handbalvereniging een lagere schoolliandbaltoernooi. Dit toer nooi. dat zijn oorsprong vond in de geweldige opkomst tijdens de handhal-instuif, is het eerste optre den naar buiten van de Hulster schooljeugd. Het wordt gespeeld op woensdag 29 december en begint, om 9 uur. Er .doen elf teams aan mee. Er zijn veel Zeeuwse kaderleden aanwezig om ieder wegwijs te maken VLISSINGEN - Schoolhandbal gaat handbaltreamsin Oostburg, Vlissingen en Goes binnen de lijnen om uit te gaan maken wie in de voorjaarsvakantie strijdt om de Zeeuwse schoolhandbalti- tel. Er zijn dan echter in de voorronden niet minder dan 170 wedstrijden in de voor- onden gespeeld. Toch is volgens organisator H. Nelisse nog niet de top bereikt van het aantal inschrijvende teams. Volgend jaar zul len er ongetwijfeld nog meer zijn, als men bedenkt dat er. nu nu er in Hulst gestart wordt met handbal, ongetwij feld meer dan de huidige vier teams deelnemen. Bovendien hoopt de schoolhjandbalcommissie dat, ook Schouwen-Duivelanduitzijn isolement verlost wordt en toetreedt tot de com missie. i in de Zeeuwse schooltoernooien. Was reeds vorig jaar een stijging van het aantal teams waar te nemen, dit jaar is er een absoluut record aan teams ingeschre ven, namelijk 111 tegen vorig jaar 74. In Middelburg moest er door het plaatse lijk organisatiecomité zelfs een tweede sporthal worden bijgehuurd om alle teams op de 27e december te laten spe len. Naast Middelburg komen de school- OOSTBURG - Terneuzen/AMC I heeft in de tweede klas van de landelijke badmintoneompetitie een kostbaar punt laten liggen bij Drop Shot. De Terneuzense ploeg kwam niet verder dan 4-4 en dat had eigenlijk niemand verwacht. Voornaamste redenen voor deze 'nederlaag' waren wel de koude zaal en ietwat trage shuttles. Eén en ander betekent, dat Terneuzen/AMC zeker nog reële kansen heeft op het kampioenschap maar dat er ernstig op gerekend moet worden dat in de twee nog te spelen wedstrijden - beide uit wedstrijden tegen mede- kampioenskandidaten - geen enkele nederlaag meer geleden mag worden. En dat zou wel eens een zware druk voor het Terneuzense team kunnen beteke nen. Jan Fraanje opende teleurstellend: hij ging er vlot In tegen A. van Overloo. een speler die in de dubbels bewees grote waarde voor zijn ploeg' te hebben. Jan Willem Visser deed het iets beter dan de met 15-4 en 15-2 verliezende Jan Fraan je. Visser moest na 15-5 en 10-15 een derde game spelen tegen A. Vos. Visser kwam met 14-11 voor maar toen keerde het lot. Vos versloeg de Terneuzenspeler -Vos had wat geluk en Visser zat 'kapot' - tenslotte met 17-14. Een gelukkige net,bal hielp de Drop Shot-speler in deze partij, die achteraf toch wel een sleutel- partij bleek te zijn. Hennie Wesdorp was weer eens ongenaakbaar. Zij veegde Anneke Leunisse met 0-11 en 1 -11 van de baan. Ook Brigitte van de Water deed het goed. Zij won de eerste game tegen Joke Henning met 0-11. Toen leek de Terneuzense de zaak wat te gemakke lijk op te vatten en zij moest alle zeilen bijzetten om de tweede game nog met 10-12 te pakken*. Hennie Wesdorp haalde samen met Jan Fraanje het tweede punt binnen in de mixed. Dé Zeeuwen versloegen Leu nisse en Vos gedecideerd met 10-15 en 0-15. Jan Willem Visser moest ook in zijn fnixed weer drie games spelen: samen met Ria Elliott verloor Visser met 15-6. 8-15 en 17-7 van Henning/Van Overloo. Het herendubbel leverde eveneens een drie games-partij op: opnieuw was het eindresultaat negatief voor Terneu zen/AMC. Het werd. overigens verdiend. 15-7.9-15 en 15-8 voor Van Overloo/Vos. Leunisse en Henning ondervonden hoe solide de damesdubbel van de Zeeuws- Vlamingen is. Het werd vrij vlot 3-15 en 5-15 voor Ria Elliott en Hennie Wesdorp. Terneuzen/AMC moet nog twee wed strijden spelen, tegen Vijfsluizen en DKC. Gezien het feit, dat deze ploegen ook nog in de race om het kampioen schap zijn wordt het een spannende tijd voor de Terneuzen-aanhang. MIDDELBURG - De damesparencom- petitie bridge in Zeeland Zuid heeft de vierde ronde achter de rug. In de hoofdklas zijn enkele kleine wijzigin gen in de tussenstand gekomen. In de eerste klas namen de dames Simpelaar-Touw de leiding over van de dames Drenth-Verstraelen. De dames Jurriens-v. Frassen en Mast-Sandrini klommen twee plaatsen en staan nu respectievelijk op de derde en vierde plaats. In de tweede klas kwamen geen wijzigingen in dc stand voor. Uitslag hoofdklas: 1 dms Biesbroeck-v. d. Zande 123; 2 Voorhans-Snoodfik 122; 3 Risseeuw-Risseeuw 113: 4 Bakker- Hamelink 110: 5 v d, Drles-Neijenhuis 107: 6 De Jong-Willemsteijn en Kint-de Zeeuw 106:8 Hamelmk-WIjne 102; 9 Broome-Pelikaan--: 10 De Bruijne-Lanaars 92. Gemiddelde 108. Eersteklas: 1 dms Jurriens-v. Fraassen 131, 2 Simpelaar-Touw 130; 3 Mast-Sandrini 129; 4 Drenth-Verstraeten 114; 5 Den Boer- Smulders 105. 6 De Vuyst-Leenhouts 101; 7 Bos-Hendriks 96:8 Dteleman-Barendrecht,94: 9 v. d. Linden-Kaan 91; 10 Le Grand-Belderok 89. Gemiddeld 108. Tweede klas: 1 dmsBrom-Molenaars 108:2 De Booy-v. Esbroeck en v, Raalte-Verdoom 96:4 Speelman-Vreugdenhil 91; 5 Stolte-Wendels 86: 6 Jossen-v. d. Poel 85; 7 Kle'rf-v. d Velde 73; 8 De Vries-Gruson 39. Gemiddelde 84. Stand na 4 ronden in procenten: hoofdklas:' 1 dms. Biesbroec-k-v. d. Zand'e 226.84; 2 Maat- Voorhari5 236.21. 3 Hamelink-Wijne 207.40, 4 Risseeuw-Risseeuw 206.94: 5 De Jong- WiUemstein 205.09; 6 Bakker-Hamelink 198.15; 7 Kint-de Zeeuw 192.59: 8 De Bruijne- Verschelling 186.11: 9 v. d. Dries-Neijenhuis 181.94; 10 Arorisori-Vroöme 178.71. Eerste klas: 1 dms Simpelaar-Touw 225.46: 2 Drenth-Verstraeten 221 76: 3 Jurriens-v. Fraassen 215.27: 4 Mast-Sandrini 207.87; 5 de Vuyst-Leenhouts 207.86; 6 Dieleman- Barendregt 203.23; 7 den Boer-Smulders 192.60: 8 Hendriks-Bos 184.71: 9 Le Grand- Belderok 181.94; 10 v d. Linden-Kaan 159.25. Tweede klas: 1 dms Speelman-Vreugdenhil 240.48; 2 Borm-Molenaars 225.01; 3 Joossen-v d. Poel 209.50: 4 Stolte-Soonieus 207 14. 5 De Booy-v. Esbroeck 206.55: 6 v Raalten- Verdoom 202.38: 7 De Kef-v.d. Velde 183.33; 8 De Vries-Gruson 125.59. De volgende ronde wordt gespeeld maandag 10 ianuari 1977 te Temeuzen in hotel Pays- 13.30 uur. MIDDELBURG - In de sportaccommo datie.Slaghvaert in Middelburg werd voor de tweede maal het jaarlijkse ta- feltennisteamtoernooi van MZ voor 3e en 4e klasse-spelers gehouden. Zestien teams bestaande uit twee spelers had den ingeschreven en zij waren inge deeld in vier groepen van 4 teams. Uit de voorronde kwam in groep I de winnaar van vorig j aar MZ I met het duo Jan Corver - Jaap Hournes als eerste uit debus terwijlin poule twee Arnemuiden I winnaar werd voor Answest I. Veere I; metBetsie Stroo/Jakobsen en Lau Jas- perse plaatste zich als eerste in groep drie voor de PNL-combinatie terwijl MZ II (Jackenberg/De Herder) de vierde halve finaleplaats bemachtigde na Goes I achter zich te hebben gelaten. In de eerste halve finale wist MZ I met miniem verschil (3-2) tegen MZ II de eindstrijd te bereiken terwijl Arnemui den I mede-finalist werd na een 4-1 zege op Veere. In de eindstrijd ontspon zich een gelijkwaardig duel tussen enerzijds Houmes-Corver en anderzijds Leo Goormachtig en Jaap van de Ketterij. Het was laatstgenoemde combinatie die zich via een 2-3 overwinning van de fraaie wisselbeker verzekerde en daar mee de MZ-erS onttroonden. In de strijd om de derde en vierde plaats trok Veere tegen MZ II met 4-1 aan het langster eind terwijl Answest goede vijfde werd na een 3-2 zege op Arnemuiden II. De klassering van de overige teams luidt; 7 Goes I; 8 PNLI; 9 Wilno I; 10 MZ III; 11 Effect I; 12 Marathon. Tijdens het toernooi, dat toch al rijkelijk was voorzien van prijzen vond ook n een grote verloting plaats terwijl hei klassement voor de beste toernooispe- ler Betsie Stroo/Jakobsen als winnares opleverde met 9 winstpartijen. Op de 3e plaats met dezelfde score plaatsten zich de Arnemuidenaren Jaap van de Kette rij en Pim de Feyter. 'Grondrechten'en 'emoties' Hoezeer, evênals in de zgn. 'volksde mocratieën', ook in dc Nederlandse po litiek het taalbederf voortwoekert, de begripsverwarring toeneemt en de woordenboeken herschreven moeten, - toont de discussie rondom dc abortus duidelijk aan: De actievoerders van 'man-vrouw-maatschappij' telegrafe ren, dat door de stemming in de Eerste Kamer 'aan het klassieke grondrecht van de vrouw geweld aangedaan is' Wat bedoelen zij hiermee? Een argeloze lezer zou misschien denken aan het recht op moederschap. Wat is het klassieke grondrecht van de vrouw? Zou dat iets anders zijn dan het klassieke grondrecht van ieder mens: „het recht om te mogen leven"? Dat is een wonderbaarlijk en onver vreemdbaar recht. Een recht, dat wij nooit zelf hebben kunnen veroorzaken of verwerven, maar dat aan ieder mens gegéven is en gegeven wordt, door de Schepper en méde via een hele reeks van (vaak merkwaardige 1 voorouders. Dat klassieke recht kan alleen gehand haafd en bevorderd worden door de om geving waarin de - aanvankelijk geheel hulpeloze - mens opgroeit. Dit klassieke recht heeft ook elke vrouw. Bedoelt men dit bij 'man-vrouw maatschappij'? Of bedoelt men met 'klassiek grondrecht', dat elke vrouw individueel gehéél vrij is. om het in haar blijkbaar aangevangen nieuwe en an dere menselijke leven te aanvaarden ófwel te weigeren, en deze weigering om te zetten in een opzettelijke daad, waar door dit nieuwe en andere menselijke leven wordt vernietigd ten dus niet al leen maar 'onderbroken'; - wéér een leugenwoordi? Wanneer men dit 'klassiek' noemt, dan moet men wel teruggaan tot de Sparta nen, hoewel tot de Spartaanse mannen. En wanneer men dit een 'grondrecht' noemt, dan moet men wel tweeduizend jaar christelijke rechtsopvattingen ver geten. Dan wordt 'grondrecht'; zó leven, als waaraan jijzelf - al of niet schreeu wend - behoefte hebt. Tot welke gevolgen dit axioma leidt, hebben wij in onze eeuw hevig aan den lijve ondervonden. Op deze grondslag is geen menselijk, humaan leven mogelijk in een volk, een maatschappij. Integen deel: wanneer een vrouw, zo een man wil leven, moeten zij dankbaar zijn, wan neer anderen (God. medemens, helpers) hen terugroepen tot de heilige orde van die menselijkheid, die het leven eerbie digt. Dat. daarbij 'emoties' te pas komen, is duidelijk. Ien van de Heuvel - een vrouw - zei echter bij de stemming in de Ka mer, dat men moest trachten 'emoties builen de politieke beslissing te hou den Alsof dit uitgerekend bij DIT onderwerp mogelijk zou zijn! Denk u eens in. zwangere vrouw-moederschap- leven in wording-oerdriften verlangens-barensnood- angst egoïsme - gemis en hoop bij adoptie kandidaten - jongens, mannen die het laten 'afweten' - het gebod en de belof ten van de levende, heilige God - het geweten Ga er maar aanstaan om dit alles zóndei emoties te benaderen! Kunt u hel? Zou u het willen? Kunnen de 'rooie vrouwen' het. Blijkbaar niet, want de kranten melden: „verontwaaruiging, verbitte ring. woede, verslagenheid, etc'. Geen emoties? Of bedoelde Ien in dit geval alléén: geen emoties aangaande het grondrecht op leven van het kind? Zolang door de voorstand!stiers van vrije abortus DIT grondrecht aan de lo pende band verdonkeremaand wordt, terwijl het voor de tegenstanders juist hét allesbepalende element is - zal er van een toenadering nooit sprake kun nen zijn. Juist hierover - en niet over vrouwen in een acute werkelijke of vermeende 'nood' - zal de discussie moeten gaan. Wetgeving kan nooit alleen een 'nood oplossing' zijn, maar moet te maken hebben met de diepste menselijke waarden. Uit deze vaagheid komt ook het gesol met 'zoveel weken' voort. Enerzijds zeg gen medici niet te kunnen bepalen wan neer er van menselijk leven sprake is. anderzijds spreken zij vrijmoedig ovei 'grenzen' van 12, 20. 22 weken (dus vijf maanden...!) Men kon zich dan ook verwonderen over de naïviteit van de jurist-oud-minister Polak, die zich zo snel gerust liet stellen aoor ae medicus-voorstander, en dan nog wel geheel in strijd met de werkelijkheid van Bloemenhove, Ook zijn bezwaren hadden blijkbaar niet te maken met hét menselijk grond recht. met dié achtergrond en onder grond van ons bestaan, die door geen duizenden medici, theologen, sociolo gen of politici te peilen is. maar waarvan de psalmdichter simpel zegt: „Uw ogen zagen mijn vormeloos begin, mijn da gen, toen nog geen daarvan bestond". 139. Ik bewonder de moed van die leden .der VVD. die het nog in 1976 hebben aange durfd, hun eigen partij in het schijnbare licht der belachelijkheid te plaatsen Schijnbaar, want daarmee hebben zij aangetoonddat ook deze partij de stem van het geweten en van de wérkelijke menselijke vrijheid nog kansen heelt En dat men uitgerekend dit element bij de 'verbitterde' tegenstand!stiers uit opportunistische en partijpolitieke overwegingen wil verklaren, bewijst al leen maar hoe de mentaliteit van deze tegenstandlstiers is en hoe zij zelf als kadavers gehoorzaam geworden zijn aan 'de_partijlijn'. Laat ons in 's hemels naam, ook in de stagt, nog dit 'grondrecht' mogen be houden: ons gevoel te laten spreken volgens ons geweten, en te gehoorza men aan een wil, die hoger is dan de onze. En laten wij al die verwoede energie, onze 'aktie', ons collectieve en privé geld liever eens gaan steken In de opvang van die kinderen, die zélfs nadat zij ge boren zijn, toch nog door 'niemand' worden gewenst, Dat moet in een land met zóveel sociale luxe en zoveel schitterende voorzienin gen voor alles-en-nog-wat- toch mogelijk zijn? Tenzij de menselijkheid-zelf onder ons gestorven zou zijn. Tenzij de ongewen ste Christus tevergeefs geboren is als de door haar ten volle aanvaarde zoon van een ongehuwd meisje. Want zo is hel christendom toch eenmaal begon- Zuid-Afrika Oranjekwartier Onder het hoofd 'Bedreigd bestaan' in de FZC van vrijdag 17 december is een m.i. averechtse indruk gemaakt, door de geachte schrijver van de kantlijn, waar ik gaarne iets over wil zeggen. Et- wordt gesteld dat de bewoners b.g. een ongelijke strijd voeren tegen hogere belangen en tegen de deskundigen, die deze hogere belangen vertegenwoordi gen. En dan is door de schrijver in de eerste plaats genoemd de Veiligheid en daarna uitgebreider de monumenten zorg. Over dat eerste punt de veiligheid, wil ik hier wat naar voren brengen. Als oudere bewoner van het Oranjekwartier staat het voor mij als 'n paal boven water, dat de meest eenvoudige bewoner van dit stadsdeel, de veiligheid en de maatrege len om dat te bereiken door het brengen tot op delta-hoogte van de Oranjedijk. deze noodzaak voor de volle 10091- on derschrijft. Daar strijdt niemand tegen, 't Gaat alleen bij de huidige actie en be sprekingen. over de wijze waarop dit ge beurt Van de noodzaak zijn allen tën- volle overtuigd, vooral de velen die de overstroming in '53 hebben meege maakt of door hun beroep als varens mensen of visser, de zee maar al te goed kennen. Dus moet zeker niet de indruk gewekt word en (ook al is dat onbedoeld) dat de betreffende bevolkingsgroep, zo primitief en dom zou zijn om hun eigen veiligheid en die voor hun medeburgers in de weg te staan of te bestrijden. Ik herhaal; 't Gaat om de manier waarop e.e.a. staat te gebeuren Nu nog een andere opmerking. In wat de pers ons voor en na over deze zaak laat horen, komt steeds weer de term strijd naai- voren ol'botsing etc. etc. Alsof rus tig samenspreken. afwegen van belan gen. uitwisselen van inzichten, taboe, en overlegniet raogelijk zou zijn. Zo is er op 11 dec, j.l. een stukje in de PZC versche nen met de vette kop: „Stilte voor de storm in het Oranjekwartier". Nu weet ik met wat die betrokken ver slaggever of (adspirant-id?) bezield heeft, sensatie oproepen en deining veroorzaken of de betrokkenen daartoe opjutten dus tot rellen aanzetten? Ik weet het niet. Wat ook de bedoelingen mogen zijn geweest, uk acht zulk ge schrijf afkeurenswaardig en protesteer daartegen daar ik de bewoners van onze buurt, waar ik al bijna 59 jaar zo'n beetje de buitenkant van bewoon, beter ken als b.g. scribent. Ik vindt dat zonder meer een discriminatie, als dat de hei melijke opzet was. Dit geldt - al is het in veelmïndere mate - ook voor het schrij ven van de kantlijn. Als wij bewoners van het Oranjekwartier schijnbaar over één kam worden geschoren met de Am sterdamse Nieuwermarkl bewoners en hun botsingen waar later het gepeupel aan te pas kwam. Dat is totaal niet rechtstreeks beweerd ol zo bedoeld, maar voor het minder nauwkeurig le zend publiek - en dal zal echt geen klein percentage zijn denk ik - zit dat er toch wel een beetje in 'helaas! Men moet de tegenstellingen niet groter maken en verscherpen dacht ik. door al lerlei pikante vergelijkingen, termen en uitdrukkingen, er is. jammer genoeg, al polarisatie zat in onze samenleving .Ik wil evenals onze burgemeester, en hier mee eindigde ik, de hoop uitspreken, dat er eèn eerlijk en billijk compromis gevonden kan worden in aller belang, na rustig overleg. C. Leijnse, Kogelparkstraat, Vlissingen Milieuheffing Graag wil ik een paar aanvullende op merkingen maken op hetgeen de heer J. Eerland in de P.Z.C. van 18 december onder 'Miljonairs en multimiljonairs' naar voren bracht. En wel wat betreft het onderwerp 'Milieuheffing'. Mij zijn een paar gevallen bekend dat gezinnen met 4 grote kinderen, waar respectievelijk 5 en 4 behoorlijke inko mens binnenkomen, evenveel heffing talen als een A.O.W.-gezin van 2 perso nen. Er ls al meer op gewezen dat de heffing per gezin door velen als onrecht vaardig wordt gezien, tot nu toe met weinig resultaat. De leuze 'de sterken voor de zwakken' is hier zeker een la chertje. Hetis in dit licht bezien te begrijpen dat er veel weerstand bestaat tegen de hef fing in de huidige vorm. In Utrecht is men zelfs over moeten gaan tot publieke verkoping van eigendommen van men sen die weigerden te betalen. Opge merkt moet worden, dat de kosten voor extra politie enz. zodanig waren datj volgens krantenberichten, een herha ling zeer twijfelachtig is. Nu zal leder weldenkend mens wel toe geven, dat er iets aan milieubescher ming moet worden gedaan en dat dit kosten met zich meebrengt. Maar dat die kosten eerlijk worden verdeeld is toch wel het minste dat mag worden verwacht. Zou alle ellende en ongenoegen niet worden voorkomen door de heffing per kubieke meter verbruikt water te bere kenen? Want er zal toch wel een zeer groot verband bestaan tussen de hoe veelheid verbruikt water en de vervui ling die men veroorzaakt. De verreke ning per kubieke meter verbruikt water zal zeer zeker meer werk eisen. Er zijn evenwel nog wel werkloze jongelui die graag aan de slag willen, De kosten hiervoor zullen m i. wel weer worden vergoed door de hogere opbrengsten. A.O.W.-ers zijn geen mensen die de straat op kunnen i gaan om te proteste ren. Men kan over demonstreren den ken hoe men wil maar een feit is het dat met demonstreren en actiecomités al heel wat is bereikt. Laten we hopen dat de overheid de mi lieuheffing eens zonder demonstraties en verzet grondig onder de aandacht neemt en de gemaakte opmerkingen niet in een ambtenarenlade verdwijnen. J.Minderhoud. Middelburg. Hiermee wil ik reageren op het ingezon den schrijven van de heer Janse in de P.Z.C. van 18 december. De heer Janse begint zijn brief met de stelling dat on dergetekende niets dan pertinente leu gens spreekt Bij het verder lezen valt het mij echter op, dat de heer Janse wel alles verwerpt wat ik in mijn vorig schrijven aangetoond heb. maar per centages of getallen noemt de heer Janse niet of bijna niet. Het enige getal dat de heer Janse noemt is over het aan tal bedden dat beschikbaar is in het Ba- ranghwanathziekenhuis. Nu is het mij heus wel bekend, dat het regime van Zuid Afrika in het openbaar nog wel aan liefdadigheid doet. Dit neemt niet weg, dat de gezondheidszorg voor de zwarte bevolking op een zeer laag pitje staat. Dit moge blijken uit onderstaande fei ten. Een blanke wordt gemiddeld 70 jaar en een zwarte nauwelijks 45. Waar er één zwarte arts voor elke 45.000 zwarten is, en één blanke arts voor elke 370 blan ken. Waar elk jaar 10.000 zwarte babies sterven aan gastroenteritis. Nee, ik ge loof met dat dit op gelijkheid wijst. Wat het verschil tussen blank en zwart bij het onderwijs aangaat, liggen de zaken niet veel anders, In Zuid Afrika wordt voor iedere blanke 1500 gulden per maand uitgegeven voor onderwijs. Zwarte afrikanen krijgen slechts 100 gulden per maand. Zij moeten ook zelf hun boeken betalen. Voor zwarten geldt geen leerplicht. Nu hoor ik net gebrui al van de heer Janse: allemaal leugens. Dan hoop ik wel dat dit gestaafd wordt door feiten en niet door persoonlijke aanvallen en beledigingen; Nu is mij uit een persoonlijke brief van de heer Janse aan mij, welke brief in mijn bezit is en voor ieder ter inzage, gebleken dat de informatie waarover hij beschikt, hoofdzakelijk afkomstig is van de Zuid- afrikaanse ambassade. Daarom wil ik hem de raad geven om zich in deze tot de Verenigde Naties te wenden voor onpar tijdige voorlichting. De heer Janse vraagt zich verder af hoe ik durf te spre ken over racisme en fascisme in Zuid Atrlka. Dat is toch niet zo moeilijk, heer Janse? De feiten uit mijn vorige brief tonen dit toch duidelijk aan plus de aanvullende lëlten uit dit schrijven. Mogen deze feiten unietovertuigen, dan is het toch al genoeg om te weten dat gemengde huwelijken in Zuid Afrika alsook in Transkei verboden zijn. De ge scheiden ontwikkeling is op zichzelf ook een grove vorm van rassenscheiding. Nu wat de grondwet van Transkei betreft, wil ik het volgende aan u vragen: Is deze grondwet tot stand gekomen met in spraak van de bevolking of heeft een door Zuid Afrika aangewezen kliekje in samenwerking met deze machthebbers, deze grondwet opgesteld? Dan bezit ze dus geen enkele waarde'. Nee, heer Jan se, U verliest willens en wetens de wer kelijkheid ui t het oog. Die werkelijkheid is dat een kleine groep blanken de dienst uitmaakt over de grote meerder heid van de bevolking. Welke meerder heid dan ook nog de oorspronkelijke be volking is'. Nogmaals heer Janse, of het U nu bevalt of niet, democratie wil niet zeggen, dat een kleine kliek de dienst uitmaakt, Maar het volk dat de meer derheid Is, moet beslissen. Verder wil ik de heer Janse er nog op wijzen, dat. ook zijn dunk van de Zeeuwen, ja zelfs van het Nederlandse volk niet hoog is. Hij schrijft o.a. in zijn ingezonden blief: en de goegemeente slikt liet ook nóg. Dan spreekt hij op ondergetekende's inge zonden brief. Ik geloof wel dat de meer derheid van het Nederlandse volk be genoeg kennis en onderscheidingsver mogen heeft om zelf te oordelen hoe de feiten liggen in Zuid Afrika. Maar ja, ik kan begrijpen dat de heer Janse op een zelfde manier over zijn medemensen denkt als het regime in Zuid Afrika over zijp zwarte staatsburgers'. H.M.Boers, Rijnstraat 71a, tt-v ij Hansweert. De jacht... De brief van F. H. J. Elout uit Domburg in de PZC van 18 december heeft me met stomheid geslagen. Vandaar dat ik de pen maar gepakt heb. Vanachter een scherm van moeilijke en 'indrukwek kende' woorden bijvoorbeeld entre pa renthese M.M., atavisme enz.) probeert hij het jagen als sport goed te praten. De sportjacht is een kwalijke bezigheid, die in feite niet meer in deze tijd past. In de nabije toekomst zullen er wettelijke be palingen komen, o.a. voor de invoer van vreemde vogels en het fokken van kip- pea Het jagen, dat een onzedelijke sport is genoegen hebben in het doden van andere schepsels zal ook beper kingen opgelegd krij gen. Op de brief van Elout, een soort lof der zotheid, wil ik het volgende aanmerken: Hij beweert dat de huidige amateurja gers deskundig genoeg zijn. Hij zegt dat er een jachtexamen is, dat een deskun dige jaGht waarborgt. Dit is echter geen verplicht examen. En hoeveel jagers zouden dat examen gedaan hebben? Niet zoveel volgens mij. In een PZC van verleden week stond een artikel over iemand die het jachtrecht in het Sloe- gebied wilde pachten voor f30.000. Veel meer dan de huidige jagers ervoor beta len, Toch werd het deze man nog niet toegewezen, blijkbaar omdat men niet zo'n hoge dunk van deze jager had. We moeten van jager Elout aannemen dat overbejaging of het jagen op be schermd wild niet voorkomt. Als de ja gers echter in het vuur van hun 'spel' op een troep vogels aan het knallen zijn, zullen de beschermde vogelsdie er tus sen vliegen ook dikwijls door hagel ge wond raken. Hierdoor sterven ze een dag later aan loodvergiftiging'. Verder was er een boer, wiens erwten door dui ven opgegeten werden. Hij belde een ja ger op, maar deze persoon kwam toch maar niet. omdat het niet zo'n goed 'jachtdoel' was. Ik denk, omdat duiven niet zo goed te eten zijn. De heer Elout doet het voorkomen dat er een eerlijke tweestrijd is tussen de jager en het wild. Mij schrijft echter niet, dat een schot hagel vele tientallen ma len sneller is dan een dier. En dat er bij de jacht maar één mogelijk slachtoffer is: het wild. Het zal helaas nog wel enige tijd duren, voordat deze - soms zeer wrede - sport verboden wordt. Want de jagers komen in het algemeen van de 'elite', ze hebben geld, invloed, machten dus een belang rijke vinger in de pap bij het nemen van beslissingen. Op natuurmonumenten is de jacht sinds kort gelukkig niet meer toeges taan. De natuur is in staat voor zichzelf te zorgen, als er niet te veel wordt inge grepen door mensen Wat er dan nog overblijft kan wel gedaan worden door een paar mensen die van het jagen hun vak gemaakt hebben. M. J.Faasse, Kamperland. V.M.Z. Tegen hetgeen de heer Kaland tijdens de vergadering van de Provinciale Sta ten van vrijdag 16 december gezegd heeft over de heer Bannink wil ik graag op deze plaats protest aantekenen. Ik zit nu meer dan drie jaar met de heer Bannink in hetbestuur van de V.M.Z. en ken hem als een man die zich terdege informeert en dan daarna onbevangen zegt of schrijft wat hij meent, als hij dat nuttig acht voor de bescherming van de gezondheid en de veiligheid van de mensen om en in de bedrijven„Hij weet er geen bliksem van en neemt de moeite niet om te informeren" vind ik t.a.v. de heer Bannink onbillijk en grievend. Het woord 'lastertaal' is op hem ten e male niet van toepassing; het eerste on heuse woord aan wiens adres ook, moet ik van hem nog vernemen, zelfs in de beslotenheid van onze bestuursverga deringen. En de heer Kaland zegt deze dingen van de heer Bannink in openbaar, terwijl hij niet aanwezig is om zich te verdedigen. Is dat dan niet 'op dc- man spelen'? M. Roegholt-Noord, Middelburg. Verkeerslichten Coosje Buskenstraat- Spuistraat donderdag in gebruik VLISSINGEN - Morgenmiddag zal oi streeks drie uur de verkeerslichtinstal latie op liet kruispunt Spui- straat/Coosje Buskenstraat in werking worden gesteld. Dit kruispunt is de of- gelopen maanden geheel gerecon strueerd. Dank zij deze doorbraak is een verbinding tot stand gekomen me! de nieuwe weg (de Kenau Hasselaar straat) achterlangs de bebouwing aan dc Boulevard Bankert. Voor de regeling van het verkeer wordl voorlopig van een tijdelijke verkeersau- tomaat gebruik gemaakt. Na de lever ing van de definitieve automaat is het mogelijk om de verkeerslichtinstallatic- te koppelen aan de installatie van het Betje Wolffplein. waardoor de door stroming van het verkeer nog soepeler zal kunnen verlopen, In de rijbanen die op het kruispunt uit komen zijn voorsorteerstroken aange bracht voor hel afslaande en het recht- doorgaande verkeer. Waar de ruimte dat toelaat zijn tevens aparte stroken aangelegd voor het fiets- en bromfiets- verkeer. Momenteel is men ook bezig met het herstraten van de Duinpoort- weg (achterlangs de ewestelijke Bad huisstraatbebouwing) tot fietspad. Hei fiets- en bromfietsverkeer zal zich via de Duinpoortweg naar en van de binnen stad kunnen bewegen zonder hel drukke verkeersknooppunt Betje Wolffplein te hoeven passeren. Voor de bewoners die aan de Duinpoortweg ee» parkeergelegenheid op eigen terrein be zitten is de mogelijkheid gelaten aan b, en w. een ontheffing te verzoeken om hel fietspad met een motorvoertuig te be rijden om genoemde parkeergelegen heid te bereiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 12