YMF: minstens een Stork- ijzergieterij moet dicht ONBEKEND WERK VAN DICHTERS B YRON EN SHELLEY GEVONDEN Kerstmis? Geef 'n mooi cadeau, AgfaPocket Agfa Pocket, de rits, rats. PZC/, Crèches vergroten achterstand kinderen weinig geschoolden Tjerk Vermaning op 2 februari voor rechter Dreigend ontslag voor 550 man «saais Minister Westerterp: STUDIE NAAR MEER ONTSLAGEN BIJ NS Burgemeester Daley van Chicago overleden Bonn handhaaft kernakkoord met Brazilië Koffer stond ruim 150 jaar in bankkluis Chinese keuken met gebreken WOENSDAG 22 DECEMBER 1976 binnen-buitenland 11 UTRECHT (ANP) - De raad van bestuur van het VMF-concem meent, dat tenminste één van de twee Stork-Werkspoor-gieterijen zal moeten worden gesloten. Dit is een standpunt, gebaseerd op de huidige inzichten, en nog geen principebeslissing, zo verklaarde de woordvoerder van de VMF dinsdag. De gieterijen, in Hengelo en Utrecht, hebben elk ongeveer evenveel werknemers. In totaal wer ken er 550 man. De directie heeft het gieterijpersoneel dinsdag meegedeeld, dat ze op 28 de cember voor alle 550 werknemers coL lecticf onslag gaan aanmelden bij de directeuren van de arbeidsbureaus in Hengelo en Utrecht, tenzij minister Lubbers voor die tijd bepaalde toezeg gingen doet over steunmaatregelen. Dit omdat de neiuwe wet collectief on slag bepaalt, dat groete ontslagaan vragen minstens één maand van te vo ren moeten worden aangemeld. De twee gieterijen hebben dit jaar een verlies geleden van vijftien miljoen gul- dea Welke van de twee eventueel wordt afgestoten, is nog niet zeker. De andere zal op beperkte schaal - met slechts 150 personeelsleden - worden voortgezet Om die op den duur weer rendabel te Arrestaties bij joods symposium Moskou MOSKOU (UPI) - De Russische autori teiten hebben dinsdag in Moskou naar schatting 45 joodse activisten gearres teerd die hadden willen deelnemen aan een verboden symposium over joodse cultuur in de Sow jet-Unie. Niettemin wisten ongeveer 60 anderen wel de woning te bereiken waar het symposium plaatsvond. Onder de toe hoorders waren ondermeer zo'n 12 bui tenlandse journalisten. De politie, die twee maal toegang eiste tot de woning, vertrok toen toestem ming hiervoor evenzovele keren gewei gerd werd. Besloten werd dinsdag om het sympo sium te beperken tot één dag in plaats van drie. De aanwezigen hebben een brief opge- maken is volgens de VMF een investe ring van enkele tientallen miljoenen guldens nodig. Op 28 december gaat de raad van bestuur ook melde vakbonden praten over de te volgen procedure. Minister Lubbers heeft de Nehem iNe- derlanse Herstructureringsmaatschap- piji gevraagd, de VMF-gieterijen te be trekken in het al langer lopende struk- tuuronderzoek van de Nehem in de gie terijsector De VMF weel niet. of de Ne hem al een advies heeft uitgebracht aan de minister. Het concern heelt de over heid financiële steun gevraagd voor her structurering van de gieterij-afdeling, maar over dat verzoek is nog geen be slissing genomen Districtsbestuurder A. van Breukelen van de Industriebond NKV in Utrecht noemde de gang van zaken dinsdag zeer onsympathiek. Volgens hem zijn de me dedelingen aan het personeel gedaan zonder enig overleg met de vakbonden en zonder dat andere mogelijkheden zijn besproken We krijgen nu het mes al op de keel zei hij De heer Van Breu kelen meent, dat de VMF eerst de on- derzoksresultaten en de beslissing van de overheid had moeten afwachten De ondernemingsraad van de gieterijen in Hengelo en Utrecht heeft dinsdag middag een verklaring gepubliceerd waarin zij zegt dat Stork-Werkspoor de problemen van de gieterij-afdeling niet heeft ingebrach i op een vergadering van de Nehem op 17 december. De onder nemingsraad zegt. geen enkele mede werking te zullen verlenen aan maatre gelen die worden genomen vanuit een eenzijdige benadering van de zaak door de raad van bestuur van de VMF en Stork-Werkspoorgieteriien. De Industriebonden NVV en NKV heb ben dinsdagavond in een gezamenlijke verklaring laten weten dat VMF voor 28 december de ontslagaanvrage in moet trekken. Doet het bedrijf dat niet. dan zullen de bonden zich met de werk nemers bi j V MF beraden op acties. Vol gens bestuurder J. Schermer van de In dustriebond NVV is elke vorm van ac tie mogelijk. Acties zouden zich niet hoeven te beperken tot de bedreigde gieterij zelf, maar zich eventueel kun nen uitbreiden tot het hele VMF- suggereerde hij. I ADVERTENTIE i Constantinopel heeft haar Aya Sophia, 'n moskee - monument van bouwkunde. Waals is bi permanent cen trum van mode-unie. Afgestemd op u.. Lange Delft 16 Middelburg Lange Zelke 9 sVlissingen. steld aan het centrale comité van de i van onze parlementaire redactiei Russische communistische partij., DEN HAAG - Volgens minister Westerterp (verkeer en waterstaat) wordt er bij de waarin zij de onmiddellijke vrijlating NS nog gestudeerd op mogelijkheden om het aantal arbeidsplaatsen na 1978 met van alle gearresteerden eisen evenals de nog eens 200 te verminderen Dit aantal komt bovenop de ruim 800 arbeidsplaatsen teruggave van in beslag genomen do- die in verband met bezuinigingen volgens een plan van de NS-directie al zullen cumenten en beëindiging van de huis- verdwijnen. De minister beantwoordde dinsdagmorgen in de tweede kamer monde linge vragen over de bezuinigingen bij de NS. zoekingen. Ongeveer 700 vrouwen uit de be smette streek rond het Italiaanse Se- veso hebben besloten hun zwanger- schapniet te laten onderbreken. Slechts een tiental vrouwen heeft na de vervui lingsramp van 10 juli besloten abortus te laten plegen. De bewindsman was vol lof over de sug- gen ontslagen, maai naar een vermin gesties die door de NS-directie zijn ge- dering van de werkgelegenheid door de daan. Hjj zei dat door de tijdige aankon- natuurlijke afvloeiing of door het niet diging een goed sociaal overleg kan lat^n opvullen van geplande vacatures, worden gevoerd. Wesierterp herhaalde BlJ het personenvervoer gaat het voor dat wordt gestreefd naar geen gedwon- l0Pig om 350 man in de jaren 1977-1978. De reorganisatie bij het goederenver- -- voer is ingrijpender voor het perso neelsbestand. Daar zullen in de periode 1974-1980 zevenhonderd arbeidsplaat sen verloren gaan De verdwijning van een deel van die 700 is al gerealiseerd: half 1976 moesten nog 470 arbeidsplaat sen verdwijnen. De bezuinigingsoperatie van de NS - waarin ook zijn vervat de opheffing van een aantal onrendabele lijnen - moet in de jaren '77 en '78 ongeveer 36.5 miljoen gulden opleveren Minister Westerterp betoogde in de tweede kamer dat het voorzieningenniveau niet buiten aan- .vaardbare grenzen zal teruglopen. De NS-directie had al eerder verklaard dat de treinreiziger nauwelijks iets van de bezuinigingen zal merken. BONN (UPI, ANP) - West-Duitsland heeft dinsdag te kennen gegeven dat het kernakkoord met Brazilië volledig zal worden nagekomen, ondanks het besluit van frankrijk de export van nu cleaire technologie te beperken. Een regeringswoordvoerder in Bonn zei dat het besluit van e Franse regering ..overeenkomt met de huidige stand van de discussies" tussen de landen die kernmateriaal leveren en waartoe de bondsrepubliek behoort. Opgrond van het akkoord dat op 27 juni 1975 tussen de bondsrepubliek en Brazi lië werd getekend zal Bonn aan dit land acht kernreactoren leveren Het ker nakkoord tussen West-Duitsland en Brazilië speelt een belangrijke rol bin nen de Nederlandse politiek in deom streden kwestie over uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek in Almelo Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken heeft dinsdag nog ver klaard. dat WesUDuitsland de uitvoer van uitrusting die de verspreiding van kernwapens zou kunnen stimuleren, zal stopzetten, indien alle andere lever enede landen het dan'ook doen. In welingelichte regeringskringen in Bonn is gezegd, dat de Franse bekend making voorbarig is en vooruitloopt op de actuele ontwikkelingen. Concrrete besprekingen over de uitvoer van nu cleaire technologie naar derde landen zouden pas beginnen nadat de nieuwe Amerikaanse regering in functie is ge treden VTRECHT'ANP- De stoptrein Arnhem - Geldermalsen, die via de zogenaamde Betuwe-lijn rijdt, is dinsdag in botsing gekomen met een Belgische vrachtauto. Dat ge beurde op een overweg in de rijksstraatweg in Geldermal- De chauffeur van de vrachtauto, de 63-jarige C. A. Mogen- sen uit Moerbeek tBelgiëi. is om hel leven gekomen. De machinist van de s/or■- de botsing lielit ge wond geraakt. De stoptrein, een diesel, bestaat uit een driewagenstel. De helft daar an is ontspoord. Een woordvoerder van de NS heeft verklaard, dat de schade aan het treinstel nogal mee is gevallen Hel spoor is over een lengte van 200 meter beschadigd. Foto: de totaal verwoeste cabine van de vrachtwagen, met op de achtergrond de rest. ONDERZOEK PROF. KOHNSTAMM: DEN HAAG-Hoewel het verblijf in crèches in het algemeen een gunstige invloed heeft op de ontwikkeling van kinderen, gaan kinderen van ouders met weinig scholing er veel minder snel op vooruit dan die uit goed-geschoolde milieus. Dit blijkt uit een door het ministerie van erm gesubsidieerd onderzoek naar het efTect van creches op de ontwikkeling van jonge kinderen. Het rapport, getiteld 'Had de proefcrèche effect uitgegeven door Dekker en Van de Vegt in Nijmegen, is dezer dagen verschenen. te. omgang met andere kinderen (42 procent i: beide motiveringen (34 procent). De leider V3n het onderzoek prof. dr. G. A. Kohnstamm. zei dinsdag in Den Haag teleurgesteld te zijn over de resul taten. ,Ze zijn duidelijk minder dan we gehoopt hadden". aldus Kohnstamm. die aangaf dat het verblijf In de Amster damse proefcrèche van circa 90 peuters van 1,5 tot 4 jaar vooral stimulerend heeft gewerkt op het intelligentie quotiënt van kinderen, die al een ont- wikkelingsvoorsprong hadden. Of deze gegevens gevolgen zullen heb ben voor de subsidiëring van kinderop vangcentra. kon prof Kohnstamm nog met overzien. Hij meende echter wél dat de motivering van de regering om kin dercrèches financieel te steunen te neinde het verschil in kennis tussen ver- Prijz, zen De bewindsman kondigde verder aan dat het departement de laatste hand legt aan een regeling volgens welke de tarieven van alle openbare vervoersec- toren in het hele land voortaan op één datum worden verhoogd, zodat de ver warring minder groot zal zijn. Als de openbaar-vervoersorganisaties ermee akkoord gaan. zal de gezamenlijke ver hoging voor het eerst worden ingevoerd op 1 oktober 1977. OPLICHTING MET VONDSTEN GRONINGEN - De Drentse amateur-archeoloog Tjerk Vermaning wordt beschul digd van oplichting. Dat is de kern van de dagvaarding op grond waarvan Verma ning op 2 februari voor de rechtbank in Assen moet verschijnen. Blijkens de dagvaardiging wordt het Vermaning kwalijk genomen dat hij zijn ste nen als echt aanbood en verkocht terwijl hij ze - volgens de aanklacht - zelf zou hebben gemaakt of zou hebben laten maken. Vermaning wistde provincie Drente te bewegen hem geld te geven, aldus de dagvaarding. Tjerk Vermaning werd medio maart 1975 gearresteerd op verdenking van verval sing van historisch materiaal dat hij later aan de provincie Drente verkocht. Ver maning zat 48 uur in de gevangenis en werd daarna vrij gelaten. Hij ontkende alles. De zaak werd aan het rollen gebracht door het biologisch- archeologisch instituut van de rijksuniversiteit in Groningen. Drs D. Stapert en prof. H. T. Waterbolk kwamen tot de conclusie dat Vermaning de hele boel had opgelicht De justitie heeft nu na twee jaar speuren besloten Vermaning te vervolgen wegens oplichting Een rekensommetje leert, dat de provincie Drente tussen 1965 en 1972 aan Vermaning heeft uitbetaald voor aankopen, subsidies en premies ruim 60.000 gulden. Daarbij komt nog 9000 gulden van het Anjerfonds voor de inrichting van zijn schip. In november 1972 besloten de provinciale staten van Drente tot aankoop van zijn verzameling en dat bracht 50.000 gulden op. zodat hjj in totaal uit deze affaire 119.000 gulden heeft gekregen. schillende sociale milieus te verkleinen, niet meer op gaat Aan de andere kant zijn er tal van gun stige motieven voor verblijf in een kin dercrèche of andere vorm van kinder opvang aan te voeren, die wel pleiten voor stimulering van het overheidsbe leid ten aanzien van crèches. Eén daar van is. zoals gezegd, dat. kinderen uit alle milieus na een verblijf in kinder dagverblijven of peuterspeelzalen een hoger ontwikkelingspeil hebben bereikt dan thuis opgevoede kinderen. Uit het onderzoek van Kohnstamm blijkt nu dat de kinderen van ouders met weinig opleiding na verblijf in een crèche er met twee maanden, en kinde ren van geschoolde ouders er met negen maanden op vooruit zijn gegaan. De motieven van ouders om kinderen in een crèche onder te brengen zijn: meer vrije tijd, gelegenheid om bui tenshuis te werken (24 proeent): goed voor het kind (meer speelruim- HOGER BEROEP ZAAK FRANS H. ROTTERDAM (ANP) - Zowel de 41- jarige hoofdverpleger Frans H. uit Kerkrade als de officier van justitie, mr. J. Booster, hebben hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank in Maastricht. Deze veroor deelde Frans twee weken geleden tot 13 jaar gevangenisstraf wegens moord op bejaarde patiënten. De officier had tweemaal levenslang geëist. De veroordeelde is van mening, dat hij in het geheel niet schuldig is aan de dood van een aantal bejaarden uit de Lückerheidekliniek in Kerkrade waar hij werkzaam was. Over ongeveer drie maanden zal het hoger beroep worden behandeld door het gerechtshof in Den Bosch. CHICAGO i UPIi - Richard J. Daley, de burgemeester t an de Amerikaanse stad Chicago. :s maandagmiddag op 74 jarigs leeftijd overleden aan de gevolgen van een hartaanval Daley was lange tijd één van de invloedrijkste figuren achter de schermen van de democratische partij en zijn heengaan heeft dan ook een grote schok teweeg ge bracht in politieke kringen. i Van ome correspondent) LONDEN - Net op tijd voor Kerstmis hebben de Britten, na de aangekondigde beste dingsbeperkingen van de re gering, een nationale opkik ker gekregen door de vondst van tot nu toe onbekende manuscripten van de dich ters Byron en Shelley. De vondst werd gedaan door functiona rissen van het filiaal van Barclay's Bank. vlak bij Pall Mali. waar al ruim 150 jaar een leren koffer in de kluis had gestaan. Het was duidelijk de koffer van een in die dagen meetel lend persoon. Behalve koperen knoppen, was er ook een koperen plaatje op bevestigd met de gegra veerde naam 'S. Davis'. Erin bevon den zich notitieboekjes (met gemar merd omslag), onbetaalde rekenin gen op een bureauspies gestoken, een paar witte leren handschoenen, een snuifdoos, brieven en gedichten., Het bleken papieren te zijn van By ron en Shelley, brieven van een min nares van Byron. en rekeningen van 'Davis'. die Engeland i50 jaar gele den wegens speelschulden overhaast verliet. Deze Scrope Davis. zoon van was een boezemvriend van Byron. Zo overhaast was zijn vertrek, dat hij ternauwernood kans zag de leren koffer bij zijn bank in bewaring te geven (een van de twin tig banken die later samen Barclay's Bank zouden vormen). Onder de papieren bevinden zich ook waterverfafbeeldingen van een jon gere broer van Davis. die Napoleon uitbeeldde, zittend op het laadstuk van een kanon op een Brits oorlogs schip dat hem naar zijn verban- ningseiland St-Helena vervoerde. Deze jongere broer deed dienst op dat schip, en van zijn hand is ook een afbeelding van Napoleon, die rond loopt in de tuin van de villa op St- Helena waar hij geïnterneerd werd. De Londense veilinghuizen schatten dat de gevonden documenten min stens twee miljoen gulden zouden kunnen opbrengen. Barclay's Bank heeft echter de koffer overgedragen aan het British Museum, en de in houd zal het komend Jaar tentoon gesteld worden. Samuel Davis liet geen erfgenaam na. hoewel er enkele zijn komen op dagen in de vorm van een journalist van The Times en een advocaat in Bristol. De journalist beleefde aan de vondst het verhaal van zijn leven, want hij werd met de advocaat door de bank geraadpleegd en had als een van de eersten inzage in de papieren. Hij schreef er in The Times zeven kolommen over. ROTTERDAM (ANP) - De oorzaken van voedselvergiftiging moeten voornamelijk gezocht worden in Chinese restaurants. In de helft van het aantal gevallen trad vorig jaar voedselvergiftiging op na het nutti gen van een maaltijd in een Chinees-Indisch restaurant. Dit is hoofdzaak te wijten aan het feit, dat de rijst in te grote hoeveelheden en te lang vooruit wordt gekookt en daarna op een te hoge temperatuur wordt bewaard. De hygiene in de Chinese keukens laat veel te Dit meldt de keuringsdienst van wa ren in Rotterdam in haar jaarverslag over 1975. In een Chinese keuken werd eenhoekals urinoir gebruikt. In een andere zaak was de vloer vuil door aangekoekte etensresten. Tus sen en op de voorraad rijst en andere grondstoffen liepen kakkerlakken en lagen uitwerpselen van muizen. In een keukenkast werd een duif ge houden. die vrij door de keuken vloog. Het toilet verkeerde ineen sterk verwaardeloosde toestand. Zeep en schone handdoeken kon de keurmeester nergens vinden. Bij een ander chinees restaurant moest de keurmeester uit de keuken een aantal bedden verwijderen. Het keukenpersoneel woonde en sliep in dezelfde ruimte waar werd gekookt. Als gevolg van de mechanisatie bij de lvensmiddelenindustrie en de ver hoogde capaciteit van de verpak kingsmachines werden ook in het af gelopenjaar door de consument weer vreemde voorwerpen In eet- en drin kwaren aangetroffen. Op het menu stonden onder meer. soep en ijs met spijker, appelmoes met glas. port met pa pier. bami met stukjes metaal, melk met muis. tonic met viltstift, worst met ijzerdraad en brood met sigarettenpeuk. Janes: luchtmacht VS ver achter op Sowjet-Unie LONDEN (UPI, - De Amerikaanse luchtmacht raakt zo ver achter op die van de Sowjet-Unie dat de kans bestaat dat de Verenigde Staten wel eens in ge val van oorlog meteen naar de kernwa pens zouden moeten grijpen. Dit schrijft hoofdredactear J. W. R. Taylor woensdag bij de nieuwe uitgave van 'Janes all the worlds aircraft', een jaar lijks verschijnend standaardwerk over de luchtvloten. Het ontbreken van evenwicht bij de luchtmachten van de twee supermo- gendheden is het gevolg van het feit dat Washington met name twee Sowjetr toestellen emstig onderschat, aldus Taylor de door het westen BackSre ge noemde strategische bommenwerper, en de Mig 25. MAN BIJ BRAND OMGEKOMEN GRONINGEN (ANP) - Dinsdagmorgen is- uit een bovenwoning aan de Oude Ebbingestraat in Groningen het stoffe lijk overschot van een bejaarde man gevonden. De man was omgekomen bij een brand die in de nacht van maandag- op dinsdag uitbrak in een winkel in deze straat. De brand breidde zich zeer snel uit en brak door naar een winkel er naast en naar de twee er boven gelegen Woningen. Het slachtoffer is de 80-jarige J. L. Pa- Ping, die een van de bovenwoningen bewoonde. 'ADVERTENTIE/ Geef op de beste momenten het beste cadeau, de Agfa Pocket. P. Een makkelijke camera. Rits, rats... lélk en hij maakt prachtige foto's en dia's. Er kan gewoon niets fout gaan. Agfa Pocket, da's toch een goed cadeau! VI/.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11