hoort-ziet -schrijft_ Onbehagen in de magen PZC/P Nieuw: Floxil de keelpijnstiller. NORIT Voorlopige bepaling belasting onroerend goed Terneuzen in Verhouding nieuwe en oude Biervlietenaars laat te wensen over Filmprojector van SSZ voor de pupillen van 'De Sterre9 HOOGBLOEIER IN VLISSINGEN Stankhinder Suiker Unie Sas van Gent wordt minder DINSDAG 21 DECEMBER 1976 provincie Nog iets te melden? Bel 01184-15144 toestel 19 onder redactie van Jacques Cats WETHOUDER: „AANTAL VERSCHUIVINGEN OP TIL" Floxil zuigtabletten helpen snel. vóórdat uw keelpijn erger wordt. Twee krachtig w erkende antiseptics bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte-infecties U kunt w eer slikken en praten zonder pijn. Floxil Aangenaam zacht van smaak 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f 3.95. MOGELIJK VERBETERING VIA BUURTCONTACTGROEPEN W. DE ZEEUW WIL ALTERNATIEVE MONUMENTENLIJST TERNEUZEN - De raad van Terneuzen heeft maandagmiddag voorlopig de verordening tot heffing van onroerend goedbelastingen vastgesteld. Terneu zen wil deze nieuwe belastingvorm op 1 januari 1978 laten ingaan. Hoewel wethouder van financiën drs. A. J. Rekvetd betoogde dat er over een aantal details nog nader overleg zal' volgen, vroegen de fracties van CDA (bij monde van mr. A. A. Snoodijk) en VVD (via de heer H. Wijn ja) zich af of eigenaren en gebruikers niet tezeer met een verschil in belastingdruk worden geconfronteerd. Beide raadsleden constateerden verder SAS VAN GENT - De stankhinder, die de suikerfabriek van de Suiker Unie in Sas van Gent sinds enkele dagen ver oorzaakt neemt voortdurend af. Hoe wel de uit de bezinkvijvers vrijko mende zwavelwaterstof nog wel waste ruiken in de wijk St. Albert, werd maandag een waarde gemeten die maar een vijfde bedroeg van wat men afgelo pen zaterdagnacht registreerde. Het afnemen van de stank (en de klach ten) is hoogstwaarschijnlijk een direct gevolg van het voortdurend voorzichtig doseren van ijzerchloride en kalkmelk. Met ijzerchloride werd enkele maanden geleden ook succes geboekt toen de an dere Sasse suikerfabriek (die van de CSM) in het nieuws kwam door een 'rotte-eieren-stank'. Het ging toen om hetzelfde verschijnsel als nu bij de Sui ker Unie. Afgelopen zaterdag boden bewoners Van de wijk St Albert handtekeningen aan aan burgemeester drs W. R. V. Du- sarduyn om hun protest tegen de stank kracht bij te zetten. Die liet toen onder meer weten dat het gemeentebestuur voortdurend attent is op eventuele over last van de suikerfabneken. De heer Du- sarduyn en milieuinspecteur dr. A. Ad- haanse noemden de stank van de Sui ker Unie "niet onaanvaardbaar', maar toonden begrip voor de klachten. De heer Dusarduyn is overigens zeer boos geworden over de berichtgeving rond deze kwestie van het ANP. dat de sui kerfabriek aanduidde als CSM en dat verder meldde dat de burgemeester on bereikbaar was voor commentaar. „Dat slaat nergens op cn we hebben dan ook b' Protest aangetekend", zei hij maan- dat het toevoegen van de perceptiekos ten (die circa 3 ton belopen) aan de be lastingheffing in feite een belastingver hoging met 10 procent betekent. ..U kunt uw begroting voor 197S alvast schrijven", voegde de heer Snoodijk de wethouder toe. PvdA-woordvoerder M. de Putter noemde £e verschuivingen 'niet zo vre selijk groot' en wees er verder op. dat het hier om een voorlopige vaststelling gaat. De heer Rekveld herhaalde nog eens het uitgangspunt van het college om de be dragen die nu binnenkomen van ge bruikers en eigenaren op hetzelfde' ni veau te handhaven. Het aantal gebrukers zal echter- zo is de verwachting - toenemen, terwijl in de sector eigenaren in de toekomst ook be drijven kunnen worden aangeslagen die momenteel geen rioolbelasting betalen. Die opbrengst komt weer ten goede aan de eigen woningen. Uiteindelijk zal er zowel voor eigenaren als gebruikers een lichte verlaging optreden Duurder Treinramp Goes in maart 1977 voor spoorweg ongevallenraad GOES-Desporwegongevallenraad wil op donderdag 17 maart de treinramp behandelen, die op 27 oktober bij Goes zeven slachtoffers eiste. Tijdens de zit ting van de spoorwegongevallenraad zullen getuigen en deskundigen wor den gehoord. De zitting is openbaar. De spoorwegongevallenraad heeft geen binding met de Nederlandse Spoorwe gen. De ongevallenraad is destijds in het leven geroepen door de minister van verkeer en waterstaat. In de raad hebben onafhankelijke des kundigen zitting. Het onderzoek, dat de spoorwegongevallenraad instelt, heeft geen enkele strafrechterlijke conse quenties. De onderzoeken worden ver richt om na te gaan hoe ongevallen, zoals bijvoorbeeld bij Goes, in de toe komst voorkomen kunnen worden. Waar de zitting van de spoorwegonge vallenraad gehouden wordt, is nog niet bekend. In eerste instantie is aan het provinciehuis in Middelburg gedacht Dat is echter niet mogelijk omdat men daar die datum geen ruimte beschik baar heeft Het is niet uitgesloten, dat de zitting in het gemeentehuis van Mid delburg plaats vindt. Het interne onder zoek, dat de NS instelt naar de oorzaak van de treinramp bij Goes is nog steeds niet afgerond. Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen verklaarde maandag desgevraagd, dat dit onder zoek vermoedelijk begin volgend jaar voltooid is. Zoals eerder gemeld, is de recherche van de Goese gemeentepoli tie tot de conclusie gekomen, dat het treinongeval waarschijnlijk te wijten is geweest aan 'menselijk falen'. wordt het voor mensen die een huis in een hogere prijsklasse hebben. Bij de rondvraag informeerde de heer W de Zeeuw (vvd) nog naar de mogelijk heid om een inventarisatie te maken van panden die waardevol voor het cen trum zijn. 'een soort alternatieve mo numentenlijst'. Hij neemt aan. dat op die manier wordt voorkomen dat straks heren der in de binnenstad gaten vallen. Burgemeester C Ockeloen vond het idee waardevol en beloofde het nader te zul len bekijken. Aanbesteding werken aan Zandkreekdam en vluchthaven Zijpe COLIJNSPLAAT - Woensdag 19 ha- nuari zal de Rijkswaterstaat, directie Zeeland, en openbare aanbesteding houden voor het onderhouden van werken aan de Zandkreekdam c.q. de Vissershaven te Colijnsplaat en de vluchthaven aan het Zijpe met bijko mende werken in 1977. Het werk omvat ondermeer het leveren en verwerken van circa 1000 ton fosfors- lakken, ongeveer 185.000 m2 maaiwerk, 14.000 m2 teer-, carbolineer- en verfwerk terwijl circa 1.200 m2 glooiing moet worden herzet en twee kokerpalen moe ten worden geheid. Het werk dient op 31 december 1977 te worden opgeleverd. De inschrijvingsbil jetten zullen om 11.00 uur op het kan toor van de Rijkswaterstaat Koor kerkhof 7 te Middelburg worden geopend. CLINGE - Maandag overhandigde de heer Westerweel. voorzitter van het comité Sport Steunt Zonneveld in de grote zaal van het Clingse in ternaat aan mevrouw Dr. J. van En gelen. geneesheer-directeur van 'De Sterre'. een 16 mm Jïlmprojector ap paraat Het geschenk ter waarde van 5500 gulden is bestemd voor de pupillen van 'De Sterre' bij deze overhandiging waren directie, per soneelsleden en pupillen van het thuis aamvezig. i ADVERTENTIE) -.-cTLLiSsief Eiken 3. fi „„fMeubelen f 'e^atelie^ESCHAPEKOPt l 'itsluitend bij uw drogist cn apotheek. Goederenomzet kanaalzone neemt beduidend toe TERNEUZEN - De goederenomzet in de Zeeuwsch-Vlaamse Kanaalzone is dit jaar beduidend hoger dan in 1975. Tot cn met november verwerkten de havens 5.295.397 ton, 538.209 ton meer dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Hetgaat hierom hetzeevaartverkeer. In totaal bezochten 1997 zeeschepen het kanaalzonegebied. tegen 1511 vorig jaar. De gezamenlijke bit. was 7 049.378 tegen 5 987.544 in 1975. NATIONAAL JEUGDORKEST VANA VOND IN MIDDELBURG MIDDELBURG - Het Nationaal Jeug dorkest treedt vanavond, dinsdag, op in Middelburg. Hetconcertbegintom acht uur in de Concert- en Gehoorzaal. In de PZC van maandag stond abusievelijk vermeld dat het orkest woensdag in Middelburg optreedt. Dat is niet het ge val: woensdag treedt het orkest op in het Zuidlandtheater in Terneuzen. eveneens om 20 uur. IN JANUARI VERVOLG OP ONDERZOEK BIERVLIET - Dc verhouding tussen oorspronkelijke Bicrvlietenaren en nieuwkomers in het dorp laat nogal wat te wensen over. Dat probleem ver dient aandacht via het sociaal cultu reel werk. Het opzetten van buurtcon- tactgroepen. vooral in het nieuwe ge deelte van Biervliet, kan de situatie wellicht verbeteren. Dat staat in het rapport over het dit jaar uitgevoerde dorpszelfonderzoek in Biervliet. ..Een probleem is het samen wonen in een kleine leefgemeenschap van een bevol king die het dorp als iets eigens, als een thuis ervaart en de nieuwkomers die in de ogen van de oude bevolking de sfeer in het dorp doen veranderen", zo luidt één van de conclusies. Een enquête onder de Biervlietse be volking vormde het belangrijkste be standdeel van het dorpszelfonderzoek, dat werd uitgevoerd door een zo breed mogelijk samengestelde werkgroep. Een gespreksgroep met. vooral aanvan kelijk, nog meer leden, begeleidde het onderzoek en heeft nu aan de enquête conclusies en suggesties verbonden. Volgens buurthuisleider (van de 'Pere- plu') Jan van Megen is daarmee de kous nietaf Injanuari gaat men bekijken wat er te doen valt met de resultaten van het onderzoek. Er komen mogelijk werk groepen, die zich ieder met een apart onderwerp gaan bezighouden. Zij zullen vooral de suggesties uit het rapport moeten beoordelen en uitwerken. Jan van Megen vindt dat het onderzoek geen schokkende resultaten heeft opge leverd. Het is veel meer een bevestiging van wat men al langer vermoedde. „Het is ook eerder een bezinning op wat zou moeten en kunnen gebeuren dan dat zo'n onderzoek nou keiharde gegevens op tafel brengt. De deelname van de be volking is wel erg belangrijk en die wordt alleen maar beter door deze be zinning. Zo'n onderzoek werkt motiver end". De animo voor de enquête is de buur thuisleider (die het onderzoek steeds heeft begeleid en gecoódineerdi niet tegengevallen- Van de verspreide for mulieren kwam 62 procent ingevuld te rug. Een verheugende conclusie was verder dat zo'n driehonderd mensen hebben toegezegd te willen meewerken aan plaatselijke activiteiten. Het buurthuiswerk zelf, en de activitei ten daarin, blijken bij jongeren vooral in de smaak te vallen, Ouderen vinden dat het gebouw zowel van binnen als van buiten nodig verbetering behoeft. Vol gens het rapport is een behoeftenpeiüng naar sociaal cultureel werk onder oude ren gewenst. Pas op basis daarvan zou men kunnen nagaan of de 'Pereplu' werkelijk moet worden vertimmerd" en of meer activiteiten op z'n plaats zijn. Eenzelfde conclusie is in feite getrokken ten aanzien van de noodzaak van een nieuw dorpshuis. Uit het onderzoek wordt de behoefte niet duidelijk: 'nader onderzoek zal noodzakelijk zijn'. Gevarieerd beeld Vragen naar de onderlinge verstand houding tussen Bicrvlietenaren en de contacten naar builen toe leveren een gevarieerd beeld op. Dat het tussen oorspronkelijke en nieuwe inwoners niet altijd botert staat vast. Verder is een duidelijke conclusie dat de afstand tussen de gemeentelijke overheid en de bevolking in Biervliet wordt ervaren als 'erg groot'. Het dorpsblad ziet men als een goed contactmiddel tussen de inwoners. Het contactorgaan komt er in die zin niet goed af dat men vindt dat het traag functioneert: „Er zou ontzettend veel meer kunnen gebeuren". Men adviseert het contactorgaan om te zoeken naar middelen 'die de bevolking stimuleren wensen en behoeften sneller kenbaar te maken'. Over het verenigingsleven zegt men dat een nader onderzoek nodig is naar de wensen inzake accommodaties van en onderlinge contacten tussen de vereni gingen. Een apart hoofdstukje is gewijd aan de bejaarden. Volgens het rapport verdie nen vooral de problemen van bejaarden die niet in het tehuis 'Ter Walle' wonen, meer aandacht. In en om het buurthuis wil men over igens meer openheid betrachten om de betrokkenheid van de bevolking bij het werk daar te vergroten. Het rapport over het onderzoek is ruim verspreid onder groepen en personen in Biervliet Ook het Temeuzense ge meentebestuur heeft een exemplaar ge kregen. Voor geïnteresseerde groepen (in Biervliet) zijn nog enkele exempla ren beschikbaari. Kerstzangdienst BORSSELE- Woensdagavond is er een kerstzangdienst in de Hervormde kerk te Borssele. Er worden bekende kerst liederen gezongen begeleid door orgel en trompet afgewisseld met korte medi taties. De dienst begint om half acht. t betrouwl Voorlichting aan jonge paartjes December is door de jaren heen de maand geweest waarin er druk werd getrouwd. Want men wist het: als je m december trouwde kon je wel eens een leuk belastingvoordeeltje in de wacht slepen Met name in katholieke krin gen gebeurde het wel dat er eind de cember voor de wete werd getrouwd en pas in de loop van het volgende jaar voor de kerk. Trouwen voor de wet. maar nog niet voor hel bed. noemde men zo'n belasting-huwelijk wel. Doordat er een paar jaar geleden het een en ander op belastinggebied veranderde zit. er nu weinig muziek meer in zo'n huwelijksvoltrekking op de valreep van het oudejaar. Maar er blijken nog hoopjes mensen in de ver onderstelling te verkren, dat alles nog bij het oude is. Er wordt - óók al is het dan wat minder dan voorgaande ja ren - nog steeds druk getrouwd eind december. Die jonge paartjes zouden zich ook op ander gebied eens beter moeten laten voorlichten... Jiortge jï fc; Glezen in de Zierikzeese Nieuws bode, deze advertentie: met volle zei len vaart ons huwelijksbootje uit. Koers: Voorstraat 29 Numansdorp. Vertrekhaven: Accacialaan 3 Ver trektijd: 17 december 15.15 uur. Be manning. Wim Versteeg en Jannic Duinhouwer. Behouden vaart! In het maandblad van de Middel burgse wijk vereniging zuid geeft het bestuur opening van zaken over een conflict, dat zelfs aanleiding gaf tot een kort geding. Inzet was onder meer de kleding van camavalsdansmeisjes. Dat moet een zot gezicht zijn geweest: met lange gezichten bij een kort ge ding. De zaak rond de costuumpjes van de dansmarietjes is nu afgedaan, zo valt te lezen in het verenigingsblad. Bijna alle kleding is overgedragen, zo lees ik, t.w. 9 groene cape's, 9 groene broekjes, 9 lila jurkjes, 8 parasols, 10 paar lede ren witte laarzen, 9 gele jurkjes, 9 gele slipjes, 9 lila slipjes. 8 schortjes. 9 crème hoeden, 9 paar zwarte laarzen, 9 kartonnen hoeden en 9 hoofddeksels. Niet werden overgedragen, zo meldt het bestuur, de stokken en een aantal versleten handschoenen, benevens negen zogenaamde can-can rokjes omdat- na verwijdering van de daarop aangebrachte stroken, die geen eigen dom van de vereniging waren, deze voor de wijkvereniging van nul en ge nerlei waarde bleken. U ziet het: carnaval is en blijft een zot feest. Tioee jaar geleden als zaad m de grond gestopt is de bananenplant die de Vlissingse oud-chef afdeling stadsontwikkeling Antheunisse koestert al aardig uit de kluiten gewassen. De plant ging op de duur zo driftig groeien, dat de heer Antheunisse de kas waarin de banaan welig tierde ijlings naar boven moest uitbouwen. Er kwam een verdieping bovenop en als de amateur-kweker de plant niet had afgeremd was de plant misschien wel doorliet glazen dak heen gegaan. Vijf meter hoog is de bananenplant nu. En dat vindt de heer Antheunisse om vangrijk genoeg. ..Ik wou gewoon eens kijken of er vruchten aan kwamen", vertelt hij. Tot op heden heeft hij echter nog geen banaan gezien Wel grote bladeren. Van twee tot drie meter lengte. E11 een vocht dat die plant venverkt.. Vooral ajgeiopen zomer", vertelt de heer Antheunisse. „Toen dronk de plant per dag wel een emmer of zeven, acht water." Dit wordt een onsmakelijk verhaal. Dus u bent gewaarschuwd. Dezer dagen meldde zich aan de balie van ons kantoor in Vlis- singen een vertegenwoordigster van de dierenbescherming met een verzoekje om een bericht van de volgende strekking in de krant op te nemen. Ieder jaar verdwijnen er rond de feestdagen veel huisdieren. In het bij zonder katten, wat veel leed veroor zaakt. Let daarom extra op uw dieren! Tot zover de waarschuwing van de die renbescherming. Waar blijven die kat ten dan, vraag je je af als zo'n me dedeling onder ogen krijgt. Vallen die massaal ten offer aan het druk fami liale kerstverkeer? Nee, dat is het 'm niet. Wat het dan wel is? Bij de dierenbescherming hebben ze het bange vermoeden dat een aan tal van die spoorloos verdwijnende katten eigens op een kersttafel ko men, waar men in de veronderstelling verkeert aan de konijne-of hazebout te zitten. Ik weet dat u nu net als ik overigens - een wat misselijk gevoel in de maag begint te krijgen, maar we moeten de feiten dan toch maar even manmoedig onder ogen zien U moet het zich maar eens voorstellen dat uw troeteldier die weg gaat. Inderdaad, een walgelijke gedachte. Uit onderzoekingen van de dierenbe scherming blijkt, dat de vermissing van katten vaak wordt doorgegeven door eigenaren die in de buurt, van bouwwerken wonen. Zou dat-de plaats zijn waar de kattenmeppers hun slachtoffer te grazen nemen? Het blijft bij gissen. Slechts in een enkel geval werd ergens een katte vel gesignaleerd. Maar dat er de laatste weken nogal wat katten verdwijnen - en méér dan anders - is wel duidelijk. Als u de kleine annonces in deze krant regel matig bijhoudt zal het u ook wel zijn opgevallen, dat er met name enkele weken geleden nogal eens gewag werd gemaakt van venniste katten. Hoe valt dit kwaad te bestrijden? Op de eerste plaats natuurlijk door uw poezebeesten zoveel mogelijk binnen te houden in deze dagen. Vervolgens zouden we bij het aankopen van kerstbout op een onbekend particulier adres er ook eens nadrukkelijker dan ooit te voren op moeten letten dat we geen kat in de zak kopen en dat is in dit geval niet alleen figuurlijk bedoeld. Koop de kerstbout dus met de kop en poten er nog aan. zo adviseert de die renbescherming. Dan kunt u zich er tenminste van vergewissen, dat u een kerstkonijn koopt en geen kat. Dit was een onsmakelijk verhaal. Maar u was dan ook gewaarschuwd"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9