PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET BLIJFT BIJ 7% HUURVERHOGING Rabin dient ontslag in In Zeeland geen stimuleringsbeleid meer buiten de gebieden van de havenschappen cVANcWESTEhf Van Dam voelt niet voor CDA-compromis PRIJSMAATREGEL 1977 OP KOMST v VERVROEGDE VERKIEZINGEN Russische documenten over Menten Zwitsers bij Gifvrij arseen pagina 2 219e jaargang no. 302 Dinsdag 21 december 1976 gwiïSort Lange Vorststraat 98-102 Goes (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet blijft vasthouden aan een huurverho ging van 7 procent. De verwachting is daarom dat staatssecreta ris Marcel van Dam (volkshuisvesting) woensdag in het uiterste geval het onaanvaardbaar zal uitspreken over het amendement van de kant van het CDA. Daarin wordt een huurverhoging van 8 procent voorgesteld voor huizen die ouder dan vijf jaar zijn. Voor huizen jonger dan vijf jaar gaat het CDA akkoord met 7 procent huurverhoging per 1 april volgend jaar. De huurverhogingsstrijd die nu al en- aantal KVP'ers zit waarschijnlijk op keiemaanden woedt metals twistpunt7 of 8 procent huurverhoging, zal woens dag zijn ontknoping krijgen. Te elfder ure is het CDA maandag met een com promis gekomen, een amendement van Scholten (arp) en Comelissen <kvp). Aanvankelijk hielden de christen democraten vast aan een algehele ver hoging van 8 procent. Scholten heeft echter al van Van Dam, in een monde ling onderhoud, vernomen dat de staatssecretaris niet met de tussenop lossing van het CDA wenst mee te gaan. De ARP'er zou het niet verstandig vin den van de regering om met. een onaan vaardbaar te komen. ..Komt de rege ring. evenals twee jaar geleden, met een onaanvaardbaar, dan is dat een licht vaardig gebruik van dat machtsmid del". Doorslag Verwacht wordt dat een eventuele af wezigheid van enkele kamerleden woensdag bij de stemming over het amendement de doorslag kan geven. „Op dit moment reken ik op een fifty- flfty-verhouding", zei Scholten. Steun van enkele christen-democraten (een PAGINA 2 verklaring Erkomteen gerechtelijk vooronderzoek naar de gifvrij-verklaring van het ar- seenhoudende NSM-afvaL PAGINA 3 vissers EEG-vissers zijn voorlopig niet welkom In de IJslandse viswateren. PAGINA 7 steun De provincie wil de gemeente Hulst steunen bij het reconstrueren van de weg Hulst-Graauw. PAGINA 9 magen Rubriek 'Hoort-ZleUSchrijft': Onbeha gen in de magen. PAGINA 11 verdrag Een werkgroep wil een taalunie-verdrag t tussen Nederland en Vlaanderen. PAGINA 12 dag Een goede dag voor de Zeeuwse derde klassers badminton. PAGINA 13 strij: X m cM» ■RIK '"V w Ui w f' Jan Zwartkruis wordt weer interim- coach voor de strijd tegen Britten en Belgea PAGINA 14 operatie In januari start operatie-kabeltelevisie in Amsterdam: Radio- en televisiepro gramma's; strips. PAGINA 15 terug De positie van de Rotterdamse haven loopt, terug; beurs financiën - econo mie. lijn met de regering) is voldoende om de 7 procent van Van Dam overeind te houden. Overigens heeft AR- fractieleider Aantjes laten weten zeker niet op een kabinetscrisis te willen aansturen. Staatssecretaris Van Dam vlncft dat de kostenontwikkeling In de volkshuisves ting een verlaging met 1 procent van het huurverhogingspercentage toelaat Naar zijn mening is een hoger percen tage dan 7 onnodig en in strijd met het anti-inflatiebeleid van de regering. Scholten zegt dat 8 procent huurverho ging aanzienlijk gunstiger is voor de overheidsuitgaven Hij becijferde maandag bij de behandeling van de wij ziging van de huurwet dat met zijn voor stel bijna 140 miljoen gulden minder hoeft te worden uitgekeerd aan subsi dies. Scholten die namens het CDA sprak, is voorts tegen de 7 procent omdat naar zijn mening de zgn. huurquote (het deel van het inkomen dat aan huur wordt uitgegeven) te laag wordt. Hij pleit in het algemeen voor een verhoging van de huurquote. Wel wil hij een verlaging voor de kleine groep huurders die ex treem veel huur moet betalen. Scholten vindt het gevaarlijk dat Van Dam van prognoses (de vooruitzichten van loon- en prijsstijgingen in 1977) uitgaat bij het vaststellen van 7 procent huurverho ging. „Het zijn prognoses met vraagte kens". aldus Scholten. Prijsindex De PvdA'er Kombrink vindt dat het amendement van het CDA niet wezen lijk afwijkt van een verhoging van 8 procent. De socialist wees er nadrukke lijk op dat hoe gering de invloed op het prijsindexcijfer van een 1 procent ho gere huurverhoging ook is, 'de koste nontwikkeling moet de huurverhoging rechtvaardigen'. Kombrink stelde dat er op dit moment geen aanwijzingen zijn op grond waarvan de 'reële' 7 pro cent tot 8 procent moet worden ver hoogd. Kombrink voelt niets voor een huurver hoging van 8 procent met als doel het verhogen van de huurquote. „Waarom zouden mensen de stijging van hun reële inkomen niet mogen aanwenden voor niet-primaire levensbehoeften? De WD'er Pol de Beer. fel gekant tegen een huurverhoging met 7 procent, stelde de vraag: „Willen wij. zo kort voor de verkiezingen, bij de huurders in het ge vlei komen of laten we ons leiden door wat werkelijk het belang van de volks huisvesting is?"'. Slachtoffers De Beer hekelde het uitgangspunt van Van Dam dat 7 procent huurverhoging een grote bijdrage aan de inflatiebe- strijding levert. „Als de 8 procent door gaat, verhoogt dit het prijsindexcijfer met 0,07 procent Slachtoffers van ach terblijvende huren zijn de huurders die komen te wonen in wijken die ten ge volge van het achterblijven van de hu ren gaan verkrotten. „De staatssecretaris klampt zich vast aan een strohalm die uit het raam van een luchtkasteel hangt, dat op zijn beurt weer op drijfzand staat", zei De Beer. „Dat drijfzand zijn de te optimistische verwachtingen van Van Dam. Het luchtkasteel is het gevoerde huurbeleid en de strohalm zijn de CDA-partijen". Het CPN-tweede-kamerlid Van het Schip diende een amendement in om de huren volgend jaar te bevriezen Ook de huuraanpassing aan de kwaliteit van de woningen zou volgens hem volgend jaar niet door moeten gaan. Volgens de PSP'er Van der Spek kunnen de huren Jenkins voorzitter van EEG-commisie BRUSSEL (DPA/RTR) - De minister van buitenlandse zaken van de negen EEG-landen hebben maandag in Brus sel de voormalige Britse minister van binnenlandse zaken Roy Jenkins offi cieel benoemd tot nieuwe voorzitter van de Europese commissie. Jenkins neemt op 6 januan de voorzit tershamer over van de Fransman Francois-Xavier Ortoli volgend jaar mei minder dan 7 procent- worden verhoogd. De fracties van SGP en GPV zijn voor een huurverhoging van 8 procent. De huren in Nederland zijn volgens de SGP'er Van Rossum in EEG-verband niet abnormaal hoog. Een lagere huur verhoging zou volgens hem leiden tot minder onderhoud. Volgens de GPV'er Jongeling werkt een te geringe huur verhoging verkrotting in de hand. Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische premier Rabin heeft maandagavond president Katzir het ontslag van zijn kabinet aangeboden. In mei of juni volgend jaar zullen vervroegde verkiezingen worden gehouden. Oorspronkelijk waren die eind no vember '77 gepland. Rabin nam zijn besluit maandagavond na een korte kabinets zitting. Zijn regering zal tot de komende verkiezingen als demissionair kabinet in functie blijven. De premier zei maandagavond dat de kabinetscrisis niet van invloed zou zijn op Israèls buitenlandse politiek. De beslissing van Rabin was gebaseerd op het feit dat een door de rechtse Likoed-partij ingediende 'motie van wantrouwen tegen zijn regering door de Knesseth (het parlement) zou worden aangenomen. Het kabinet>Rabin was zijn meerderheid in dat parlement al kwijt door het verlies van tien stemmen van de Nationaal Religieuze Partij. De WtMVAH) gr ïpCRfi '^p&opfém BEKN-De Zwitserse regering beschikt nu over het uit Rusland afkomstige voor Menten belastende materiaal, dat de Nederlandse justitie zelf anderhalve week geleden uit de Sowjet-Unie heeft ontvangen. Deze documenten werden vanuit het Oekraïns in het Nederlands vertaald en daarna de afgelopen dagen in het Frans ten behoeve van de Zwit serse regering. Vrijwel zeker zal het kabinet echter niet voor woensdag bijeenkomen om mede op grond van het jongste belas tende materiaal over Menten een uit spraak te doen. Beeldjes NRP met drie ministers in de regering vertegenwoordigd, werd zondag door Rabin als coalitiepartner afgedankt omdat zij eind vorige week voor een tegen de regering gerichte motie van wantrouwen stemde. In Israël heeft, anders dan in Neder land. een demissionair kabinet meer armslag dan een gewone regering: het is hier niet de taak van een demissio naire regering om slechts de lopende zaken af te handelen. Een demissionair kabinet heeft dezelfde bevoegdheden als een gewone regering. Het belang rijkste element voor de buitenlandse politiek is dat er formeel geen enkele beperking is voor een demissionaire regering om onderhandelingen in Ge- nève te voeren, of andere belangrijke beslissingen te nemen. De meningen in Israël zijn verdeeld over de vraag of een vroegere verkiezingsda tum voor de Arbeiderspartij een voor- VERWARRING ROND ONTVOERING ORIOL MADRID - De vijftien politieke gevan genen van wie de vrijlating door de ontvoerders van de Spaanse bankier Antonio Oriol wordt opgeëist, verlaten hoogstwaarschijnlijk met Kerstmis de gevangenis. De Spaanse regering wil ter gelegenheid van deze christelijke feestdagen een kerstamnestie afkondigen, waarover na grondige studie zou zijn beslist reeds voordat Oriol werd ontvoerd. deel dan wel een nadeel betekent. Een van de overwegingen van premier Ra bin voor zijn spectaculaire initiatief is waarschijnlijk geweest om de nieuw op komende centrumpartijen van prof. Yadin en generaal Sharon de pas af te snijden. Verwacht mag ook worden dat de machtsstrijd binnen de Arbeiderspar tij nu in alle hevigheid zal losbarsten. Minister van defensie Peres heeft tot nu toe in alle talen gezwegen. Maar hij en oud-minister van buitenlandse zaken Abba Eban zullen zeker een poging doen de partij voor zich te winnen als in februari het congres van de Arbeider spartij wordt gehouden, waar de lijst trekker voor de verkiezingen zal wor den benoemd. PPR-bestuur unaniem achter UC-motie (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De zes leden van het par tijbestuur van de PPR die zaterdag tij dens een kerngroep-vergadering in Utrecht dreigden om hun functie ter beschikking te stellen, hebben dit uit eindelijk toch niet gedaan. Zij uitten hun dreigement omdat zij vonden dat de PPR uit het kabinetmoet stappen in verband met de omstreden uitbreiding van de uranium- verrijkingsfabriek in Almelo. De PPR-kerngroep nam zaterdag een motie aan waarin werd gesteld dat dit inderdaad zal gebeuren als het kabinet een positieve beslissing over de uitbrei ding van de fabriek neemt. De zes be stuursleden wilden aanvankelijk niet meer op die beslissing wachten, maar zij hebben maandagavond tijdens een be stuursvergadering in Utrecht hun drei gement. ingetrokken. Besloten is dat het partijbestuur van de radicalen eensge zind de motie zal uitvoeren. Rotterdamse pennv-serenade Er is in Nederland een zotte oorlog aan de gang, een sala- risslag tussen het Amster- damse Concertgebouworkest en het Rotterdams Philhar- monisch Orkest De gemeen teraad van Rotterdam heeft de leden van 'zijn' orkest met ingang van 1 ja nuari aanstaande een verhoging gege ven van vijf procent. En dat is tegen het zere been van Amsterdam: de salaris verschillen tussen het Rotterdamse en semble en het Concertgebouworkest zijn nu (mede door vroegere Rotter damse orkestrale loonmaatregelen) ge reduceerd tot vijf procent. En dat terwijl de minister in 1969 heeft vastgesteld dat dit verschil twintig procent behoort te zijn. Het Amsterdamse orkest wordt namelijk als een 'nationale instelling' beschouwd. Vandaar. Inmiddels heeft het bestuur van het Concertgebouwor kest in een reeks telegrammen aan het Amsterdamse gemeentebestuur en de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk een salarisverhoging van tien procent geëist om de Amster damse voorsprong weer te kunnen ver groten. Het heeft iets weg van Ajax en Feijenoord. Of van het Rotterdamse verhaal dat over burgemeester Tho massen wordt, verteld: deze ambtsdra ger kreeg bij een afscheid een schilderij van de Amsterdamse haven aangebo den. En toen men hem vroeg waarom hij als Rotterdams burgemeester uitgere kend een Amsterdams havengezicht had gevraagd, moet Thomassen hebben gezegd: „Och, mijn vrouw wilde een stil leven en ik een havengezicht: we hebben toen onze verlangens maar gecombi neerd." Vermoedelijk een niet waar, maar wel een aardig verhaal. De steden- strijd verplaatst, zich nu naar de orkes ten. De fiantlrjn DEN HAAG - Het solidariteitscomité voor Russische Joden de monstreert tot en met donderdag voor de Russische ambassade in Den Haag. Maandagmiddag probeerden Opperrab bijn M. Fink (r) en rabbijn A. Soetendorp (l> vergeefs een petitie aan de Russische ambassadeur aan te bieden, ivaarin de namen van joden, die moei lijkheden ondervinden in de Sowjet-Uhie. Pieter Menten heeft de twee goudkleu rige beeldjes die de rech ter-commissaris mr. J. H. W van Duuren vorige week dinsdag in de Blaricumse villa in beslag heeft genomen, in 1959 of 1960 gekocht opdejaarlijkse kunst- en antiekbeurs in Delft. Dit heeft de antiquair E. van Dam uit Rotterdam maandag verklaard. Volgens Van Dam komen de beeldjes niet uit Polen. Een deskundige had bij de inbeslagneming verklaard dat de beeldjes mogelijk uit Oost-Europa ko men en indertijd aan Poolse officieren ten geschenke werden gegeven. Deze beeldjes zijn al honderd jaar in Neder land en stammen uit de Mapoleontische tijd. Ze zijn onder meer gemaakt in Bel gië en Frankrijk, aldus Van Dam. Rechter-commissaris Van Duuren zei maandagmiddag dat de inbeslagne ming slechts een voorlopige maatregel is en dat hij sinds kort op de hoogte is van de mogelijkheid dat Menten de beeldjes gewoon op de beurs in Delft heeft gekocht. i Van onze redactie economie) DEN HAAG - Minister Lubbers (economische zaken) komt binnenkort met een nieuwe prijzenbeschikking voor 1977. Vermoedelijk zal hij vrijdag 24 december zijn beleid op dit gebied voor het volgende jaar bekendmaken na een gesprek met vertegenwoordigers van bet bedrijfsleven. De bewindsman bespreekt zijn maat regelen vrijdagmorgen met afgevaardigden van werkgevers, vakbeweging en organisaties van vrije beroepen. Begin van deze maand liep de oude prijzenbeschikking af. Deze werd tijdelijk door een nieuwe vervangen, waarin overigens geen einddatum was opgenomen. In het tweede-kamerdebat over zijn begroting heeft Lubbers onlangs veel kritiek gekre gen. Er werd toen een motie aangenomen, waarin werd aangedrongen op nader overleg van de minister methet bedrijfsleven. Dit overleg, verplicht op grond van de prijzenwet, werd ook toegezegd. In de tijdelijke maatregel kon geem einddatum worden opgenomen, omdat niet precies te voorzien was wanneer alle onderdelen voor een nieuwe beschikking gereed zouden zijn. In feite wilde Lubbers ook enig zicht krijgen op de resultaten van de loononderhandelingen, maar dit blijkt voorlopig niet mogelijk. MINISTER LUBBERS IN GESPREK MET GS ZEER INCIDENTEEL MOGELIJKHEDEN VIA 'MARGEFONDS' MIDDELBURG - Het regionaal stimu leringsbeleid vervalt voor Zeeland per 1 januari van het volgend jaar. Dat heeft minister Lubbers van economi sche zaken maandagmorgen aan gede puteerde staten van Zeeland duidelijk gemaakt. De minister voerde een ge sprek met g.s, ter voorbereiding van de openbaarmaking van de nota over hel regionaal beleid, die in januari 1977 in de ministerraad wordt behandeld. Voor Zeeland blijven, na beëindiging van het stimuleringsbeleid, nog drie mogelijkheden bestaan om bedrijven die zich in de provincie vestigen tege moet te komen: de investeringsrekening, een lande lijke regeling, die in de plaats komt van de bestaande fiscale regelingen. Door invoering van de investerings rekening houdt in dat ook bedrijven die geen winst boeken, tegemoetge komen kunnen worden. Incidenteel zal -ook in Zeeland - de mogelijkheid bestaan dat bedrijven via de investe ringsrekening enkele procenten meer premie krijgen dan het lande lijk gemiddeld percentage. de investeringspremieregeling, die blijft bestaan en die weliswaar voor Zeeland in principe niet van toepas sing is, maar die in incidentele geval len in de gebieden van de haven schappen geldig gemaakt kan wor den. Dat wordt gedaan ter verster king van de nationale concurrentie positie: een regeling met een margefonds. Uit dat fonds kan in zeer incidentele ge vallen geput worden als zich bijzon dere omstandigheden voordoen. Dat zal slechts bij hoge uitzondering ge beuren; gedeputeerde A. J. Kalans, die na het gesprek met de minister een perscon ferentie gaf. zei dat het college van gedeputeerde staten er begrip voor heeft dat Zeeland in het kader van het nationaal beleid gekenemrkt wordt als een relatief sterk gebied wordt beschouwd. De heer Kaland: „De minister moet nationaal en re gionaal beleid voeren. Het is duide lijk dat de hoogste prioriteiten hiet aan Zeeland gegeven kunnen wor den". Gedeputeerde staten hebben in hun ge sprek met de bewindsman de proble men aan de orde gesteld, die zich in Noord-Zeeland en Goes voordoen. De minister maakte bij die gelegenheid duidelijk dat hij geen stimuleringsbe leid voor die gebieden wil gaan voeren. Alleen in zeer speciale gevallen is er de uitweg van het zogenaamde marge fonds. Een ceel van het gesprek met de be windsman ging oiver mogelijkheden om voor Zeeland iets te doen op het gebied van de infrzstructuur. Daarbij brachten g.s. twee wensen naar voren: het college wil een vierstrooks weg aangelegd zien naar het gebied Kanaalzone. Axelse Vlakte om daar industriële ontwikke lingen te vergemakkelijken en men zou bij versterking van de accommodatie van de havenschappen infrastructurele bijdragen willen voor bijvoorbeeld de aanleg van havens en kaden. Op de eer ste wens ging de bewindsman niet in, voor vervulling van de tweede zag hij in principe mogelijkheden. Concrete toe zeggingen deed hij echter niet. De heer Kal and over het gesprek met de miniister: „De heer Lubbers heeft ons uiteengezet dat het land wordt inge deeld in drie vakken. Eén waarin via de selectieve investeringsheffing een af remming van industriële ontwikkelin gen plaatsvindt, één waar grote pro blemen zijn en waar stimulerende maatregelen van toepassing zullen zijn en een derde gebied, waarin geen bij zondere regelingen gelden. In dat laat ste gebied komt Zeeland terecht Het accent op de industriële ontwikkeling van Zeeland is wat verdwenen". De minister liet maandag weten, dat op provinciaal niveau een ondersteuning moet worden gegeven door een goed in- (Slot zie pagina 7 kolom 1 'e kernvraag waar het in deze zaak i draait, is: bestaan er redenen om het Concertgebouw van een zo hoge klasse te achten, dat de leden daarvan zonder meer twintig pro cent meer moeten verdienen dan die van de andere Neder landse orkesten? De componist- journalist Lex van Delden heeft in Het Parool geen moeite met deze vraag: ja ren geleden is de bijzondere status van het Concertgebouworkest als nationaal ensemble erkend en die uitzonderings positie dient onverkort te worden ge handhaafd, vindt hij. Voor hem is liet blijkbaar geen overweging dat andere orkesten ook een hoog kwalitatief ge-, halte kunnen bereiken, bijvoorbeeld door het aantrekken van een top- dirigent, door vernieuwing en verjon gingmet begaafde musici, door verbete ring van de repetitie- en uitvoeringsom standigheden. alsook door de steun van een enthousiast publiek. We hebben de indruk dat juist deze factoren in Rotter dam tot een niet gennge verbetering van het peil hebben geleid. Anders ge zegd: zonder dat Amsterdam er minder op is geworden, is het artistieke verschil tussen beide orkesten door allerlei- voor Rotterdam gelukkige - oorzaken ver kleind. Waarom dan vast te houden aan een sociale uitzonderingspositie? Uit het telegram van het Amsterdamse or kest kan men afleiden dat het salaris verschil daar nodig wordt geacht voor het op peil houden van het personeels bestand met de 'hoogst gekwalificeerde musici'. Een argument dat echter in Rotterdam ook wordt gebruikt. Men be toogt daar dat hooggekwalificeerde musici uit het Rotterdamse orkest naar Amsterdam zijn verdwenen, een ver schijnsel dat men in de toekomst wil vermijden. Van Rotterdamse kant be keken niet alleen een acceptabel maar zelfs noodzakelijk standpunt. De leiding van het Rotterdams Philharmonisch is immers gehouden het niveau van het orkest zo hoog mogelijk te doen zijn en zeifs uil te bouwen. Gelet op het artis tieke streven van Rotterdam en vooral ook op de resultaten daarvan doen ver plicht gestelde salarisverschillen kunstmatig en onbillijk aan. B lijft nog het Amsterdamse argument over, dat het Concertgebouworkest een 'nationaal instituut' is. Traditioneel ge zien: ja. dat is zo. Mengelberg en Van Beinum hebben het orkest wereldbe roemd gemaakt en belangrijke compo nisten hebben er werken aan opgedra gen. Ook heeft het vele goodwill-reizen gemaakt: de naam 'Concertgebouwor kest' wordt in het buitenland automa tisch met 'Holland' verbonden. In Ne derland zelf echter heeft het Concertge bouworkest zich nooit zoveel gelegen la ten liggen aan zijn nationale cultuur- taak: het is sterk-Amsterdams gebon den en gaat er blijkbaar van uit dat daar de ideale plaats is om een nationale taak te vervullen. In een provincie als Zee land bijvoorbeeld is het orkest slechts enkele malen op bezoek geweest, een frequentie die niet te vergelijken is met die van het Rotterdams Philharmo nisch Orkest, een hier vaak geziene en welkome gast. Vraag: kan nu het Con certgebouworkest op grond van zijn vermeende of werkelijke nationale taak eisen dat alle andere orkesten twintig procentminderverdienen? Datis name lijk de formulering: het gaat of de leden van het Concertgebouworkest een goed salaris krijgen, nee, in het geding is uit- sluitend dat zij anderen twintig procent minder willen laten verdienen dan zij zelf. En dat nu vinden we overdreven en niet vrij van Amsterdamse arrogantie. Rotterdam heeft gelijk dat het zich daaraan niet stoort. Toen daar de raad besloot om de salarissen van de 'Phil- harmonie' te verhogen trok ditorkestna (Slot zie pag. 3 kolom li

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1