Burgemeester Th. H. de Meester opende nieuwe brandweerkazerne Ph. Steketee 40 jaar opziener visserijen Zeeuwse stromen 'Kunst en Eer' te Zierikzee nam afscheid van J. Lokker Na lange tijd weer cursus bijen houden op Schouwen ZATERDAG 18 DECEMBER 1976 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN DRUKKE RECEPTIE IN BRUINISSE WAARDERING EN CADEAUS VOOR DE JUBILARIS BRUINISSE -De heer Ph. Steketee. op ziener der visserijen in de Zeeuwse stromen, herdacht vrijdag het veertig jarig dienstverband. Ter gelegenheid van dit feit bood de directie Visserijen hem een receptie aan in het Nederlands hervormd verenigingsgebouw te Bruinisse. Een bijzonder drukke recep tie, waarop de plaatselijke en regionale mossel- en visserijwereld was verte genwoordigd evenals, collega's en oud-collega's, gemeentebestuur en wa terstaatsmensen. Er bleek alom waardering voor de jubi laris, vooral voor de wijze waarop hij zijn functie uitoefende. ,.U benteen opziener 'Martha' hield kerstviering OOSTERLAND - De hervormde vrou wenvereniging Marthauil Oosterland hield in de consistorie van de her vormde kerk. onder leiding van de pre sidente mevrouw J. Stoutjesdijlc-Borst de kerstviering. Na het openingswoord van mevrouw Stoutjesdijk werd de avond voortgezet aan de hand van een kerstliturgie uitliet orgaan van de hervormde Vrouwen groep 'De Fakkel' Het.zingen van kerst liederen werd hierbij afgewisseld met het voorlezen c.q. declameren, van ge dichten of proza. De secretaresse, me vrouw J. Capelle-Beije, las een kerst verhaal voor. terwijl mevrouw M. P. Capelle-van den Berg en mejuffrouw A. E. Boot eveneens bijdragen leverden. Mevrouw A. Rotte-Beije leverde solo zang. De orgelbegeleiding bij de zang werd verzorgd door mevrouw J. Capelle-Beije. Kerstzangdienst Sint-Annaland SINT-ANNALAND - De kerstzang- dienst te SintrAnnaland wordt vrijdag 24 december in de hervormde kerk ge houden. Aan deze avond wordt mede werking verleend door het Christelijk gemengd Zangkoor 'VZOS' onder lei ding v an de heer W. Fase W.znDe dienst begint om 19.30 uur. nieuwe stijl, dooreen wet nu ingevoerd", zo prees de heer Okkerse, vooratter van de Bruinisser mosselkwekersvereni- ging. Hij meende dat het opzienerswerk aanzienlijk beter werd uitgevoerd dan ooit. „Daar sommigen wordt de samen werking met de mosselkwekers gezien als een inflatie van het gezag. Zo zie ik het niet, het is meer een menselijker worden van de verhoudingen", aldus de heer Okkerse. die verklaarde dat de mosselwereld erg blij was met dit we derzijdse begrip. De heer J Holstein van de directie Vis serijen, schetste de heer Steketee als een man die met veel plichtsbetrachting zijn taak opvat Hij sprak namens zijn directeur, de heer Koffman, die het af moest laten weten, omdat hij tijdens de barre weersomstandigheden in het ver keer was blijven steken. De heer Hol stein besteedde aandacht aan de staat van dienst van de jubilerende opziener, waarbij hij vaststelde dat vooral de ver anderde werkomstandigheden, veroor zaakt door de afsluiting van de Greve- lingen. erg ingrijpend waren geweest De heer Steketee vervult nu zijn functie vanaf de wal. ..De nkele jaren die u nog tot uw pensionering vol te maken heeft, zien wij vol vertrouwen tegemoet. We denken momenteel aan een of andere vorm van een vaartuig voor werkzaam heden, indien de begroting dat toelaat". Hij overhandigde een gratificatie en bood namens collega's, opzieners en verdere naaste medewerkers een draagbare radio aan. Plicht Ook burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse onderstreepte de plichtsbe trachting van de jubilaris". U hebt in de meest moeilijke omstandigheden, zoals de oorlog, uw plicht gedaan", aldus de burgemeester en memoreerde daarbij het gevaarlijk werk bij de mijnoprui- mingsdïenst, Namens de gemeente bood hij een ets. met gezicht op de brug vanaf de Grevelmgen' aan. De heer J. Schot dankte namens Zevibel voor alles wat de jubilaris voor de visserij had ge daan. „U bent een opziener zoals we die weinig vandaag zien" meende hij. en bood een enveloppe met inhoud aan. Namens de vereniging van oesterkwe- kers en expediteurs feliciteerde de heer P. Verwijs. ,,We deden nimmer tever geefs een beroep op u. We danken u nu voor de toewijding waarmee u uw plicht vervuld hebt". Hij liet zijn woorden van eeen enveloppe met inhoud vergezeld gaan. De heer W. van Gilst, vertegen- woordigdehetNCBO. waaran zij beiden vanal' de oprichting bestuurslid zijn: „Het is een grote prestatie, veertig jaar bij een baas te zijn en dan in een tijd, waarin sommigen veertig dagen in een jaar hebben". Hij haalde wat herinne ringen op uit de bezettingstijd. De heer J. Romijn sprak uit de persoonlijke sfeer. Hij belichte de marinetijd. Het schild van de koninklijke marine mijne- nopmimingsdienst en een zeeschilderij waren zijn cadeau' en mevrouw Steke tee werd bedacht met een bloemstuk. De heer G van de Weel sprak als buur man van de jubilaris. In een gedicht sprak hij zijn waardering uit voorde wijze waarop zij wederwijdse buren van elkaar waren geweest, waarbij hij een globe overhandigde. Tenslotte kwam de heer Steketee zelf aan het woord. Hij was erg onder de indruk van de lol' die hem werd toegezwaaid en helemaal be duusd van de cadeaus en enveloppen. Hij dankte iedereen en vooral de direc tie Visserijen die hem de receptie had aangeboden. Dc lieer Ph. Steketee wordt hier gelu kwenst door de heer C. H. van der Lin de, oud-burgemeester van Bruinisse, nu burgemeester van Nieuwerkerk aan de IJssel. Fikse prijzen bij grondverkoop in Renesse RENESSE - In een overvol 'Het Wapen van Zeeland' te Renesse, heeft notaris D. van Eek vrijdagmiddag 11.76,10 ha bouw- en grasland verkocht aan de Koopmansweg en dc Roelandsweg. De eerste twee kavels brachten het vol gende op: het eerste kavel bedroeg 3 ha en werd ingezet voor 36.000 per ha. het tweede kavel bedroeg 1.66.60 ha én werd ingezet voor 34 000 per ha. Gecombi neerd brachten zij 168.000 op Het derde kavel groot 2.22 ha werd ingezet voor ƒ46 000 per ha, het vierde kavel groot 4.87.50 ha werd ingezet voor 42.000 per ha. De totaalprijs van deze twee kavels werd 308.000 Hel recht van gunning werd voorbehouden. Vader Abraham voor Middenstandsvereniging in De Ark Renesse RENESSE - De jaarlijkse show van de middenstandsvereniging Renesse heeft in de 'De Ark' elfhonderd bezoekers ge trokken. Hoogtepunt van de avond was de 'Vader Abrahamshow' met onder an deren Vader Abraham en zijn orkest. Mieke en 'De Kermisklanten'. De show was geopend door verenigings voorzitter Krijnse-Locker, die vertelde, dat de winkelacties in Renesse steeds veel weerklank vinden en een verhoging van de leefbaarheid betekenen. Extra leerkracht Sint-Philipsland SINT PHILIPSLAND- De minister van onderwijs heeft de gemeente Sint Phi- lipsland een vergoeding toegekend voor een extra onderwijzer aan de openbare lagere school voor het school jaar 1976-1977. Hierna zal, als het leer lingental boven de 61 blijft, het salaris van de derde Leerkracht worden ver goed op basis van de normale regeleing. B en w van mm uniiipsland stellen de raad voor mevrouw F. Malis-Strawer uil Gouda voor als derde leerkracht te benoemen. Als tweede op de voor dracht slaat mevrouw AI. Schenke- Rietvcld uit Rotterdam. Een en ander komt aan de orde tijdens de raadsvergadering van donderdag 23 december, aanvang 19.30 uur. B en w stellen de raad voor om de vergoeding voor raadsleden in een verordening te regelen en wel zodanig dat het maxi mumbedrag ivoor Sint Philipsland 1809.- per jaar plus 500 onkostenver goeding) wordt gehanteerd. Het college stelt voor openbare werken en bouwwerken in het vervolg te laten aanbesteden onder het plaatselijk be drijfsleven met open begroting en nadat een zogeheten afstandsverklaring is overlegd. Wethouder A. A. Rijstenbil meent, dat openbare werken en bouw werken altijd openbaar moeten worden aanbesteed: „Hij meent dat een goed beheer van de gemeenschapsgelden en "n goed bestuur dit eist". WEGENS VERTREK NAAR FRANKRIJK JARENLANG LID VAN DE HARMONIE ZIERIKZEE - In het hotel Van Oppen nam vrijdagavond de koninklijke harmonie 'Kunst en Eer' tc Zierikzee officieel afscheid van dc heer J. Lokker, concert-tamboer van deze harmonie. De heer en mevrouw Lokker-Benard verlaten Zierikzee. Op 1 januari 1977 openen zij een hotel-cafe-restaurant in Sainl-Hilaire-du-Harcouët. Mevrouw is afkomstig uit Frankrijk, want mede door de banden die Zierikzee en 'Kunst en Eer' hebben met Saint- Hilaire heeft de heer-Lokker iaren gele den daar zijn vrouw leren kennen In Zierikzee is de heer Lokker jarenlang medewerker van de BB-bakkenj van Zeelandia en was hij 24 jaar lang concert-tamboer van 'Kunst en Eer' Door een erehaag van musici werden zij vrijdagavond ingehaald daarna speelde de harmonie enkele marsen zoals na mens 'Kunst en Eer' bood voorzitter drs. J W. F Loubert als enige jagolist van dit korps de heer en mevrouw Lok ker een afscheidscadeau aan, een grote ingelijste foto van het hele muziek korps, poserend bij de touringcar in Frankrijk De voorzitter zei het jammer te vinden dat de familie Lokker Zierikzee gaat ver laten. „We zullen je node missen." aldus de heer Loubert. „maar we hopen jullie op onze tournee naar Saint-Hilaire te be zoeken." Ook de burgemeester van Zie rikzee. de heer Th. H. de Meester, en zijn echtgenote namen afscheid van de fami lie Lokker. De jongste twee kindere. jongens, gaan naar Frankrijk, de oudste twee meisjes blijven nog in Zierikzee om hun studie af te maken De heer Lokker dankte de voorzitter van 'Kunst en Eer' en alle leden van dit korps voor het af scheid. „Want het valt niet mee -afscheid te moeten nemen, van iets watje zo lie is," zo zei hij. Foto: de heer 3. Lokker, die de harmoni 'Kunst en Eer' te Zierikzee gaat verlc ten. werd venjdagavond voor een cl scheidsbijeenkomst in hotel. Van Oppei ingehaald met marsmuziek. Op de fob is de lieer Lokker in gezelschap van zij Franse echtgenote en twee zoons. L. VAN GEFFEN HAALDE DIPLOMA ZIERIKZEE - Voor het eerst sinds ja ren zal de afdeling Schouwen- Duiveland van de vereniging tot be vordering van de bijenteelt weer ecu cursus bijenhouden gaan geven. Dat kan, omdat voorzitter L. van Geffen in de zomer van dit jaar zijn diploma le raar bijenteelft heeft gehaald. Het is de bedoeling, dat de cursus zowel door be ginners als gevorderden gevolgd kan BRANDWEER ZIERIKZEE IN NIEUWE UNIFORMEN NIEUWERKERK - Frans Schrijver uil Goes, onderwijzer aan de openbare ba sisschool te Oosterland. trad vrijdag- middag te Nieuwerkerk in liet huvselijk met mejuffrouw Marianne Ucfense uil Nieuwerkerkonderwijzeres aan de openbare basisschool 'Het Kofschip' in. Zierikzee. Rond drie uur verzamelden zich groe pen kinderen met onderwijzend perso neel van beidescholen voorliet gemeen tehuis. Eén groep met gekleurde wim pels. de andere met versierde erebogen. Toen het bruidspaar in de deuropening van liel gemeentehuis verscheen werd hen een lied toegezongen, gevolgd door een 'Lang zullen ze leven' en een drie werf hoera. Vervolgens ging hel jonge paar verder tussen de erebogen door naar 'Ons Dorpshuis' gevolgd door een groot aan tal kinderen, die daar een tractatie ont vingen. NIEUW GEBOUW IN REGENBOOGSTRAAT TE ZIERIKZEE ZIERIKZEE - Burgemeester Th. 11. de Meester van Zierikzee opende vrij dagmiddag de nieuwe garage van het brandweerkorps van Zierikzee. Hij deed dat door het inspecteren van de nieuwe uniformen van het korps. De of ficiële openingshandeling bestond uit het opbellen van de Corneliastichting, waardoor een proefalarm in werking werd gesteld. Hierna zwaaiden de nieuwe garagedeuren open, waarna het korps zich via brandmeester J. de Jon ge, ondereommandant .1. Quant en commandant C. Berrevoets aan de bur gemeester presenteerde. Na een bezichtiging van de nieuwe uni formen en het nieuwe gebouw aan cle Regenboogstraat onthulde mevrouw De Meester in de hal een door de techni sche dienst van het korps gemaakte wandversiering van drie antieke spuit- stukken, Verder was het gebouw aange kleed met spullen uit het verleden, zoals een grote en een kleine zuigpomp uit de achttiende eeuw in het trapportaal van de tweede verdieping. Burgemeester De Meester had zijn toe spraak in de kantine van het leslokaal van het nieuwe gebouw al evenzeer geënt op het verleden. Hij prees de pre sentatie van bet korps, waarna hij eraan herinnerde dat er in het verleden vaak onmogelijke toestanden bij de brand weer heersten. Gebrek aan materiaal, gebrek aan kundigheid en goede leiding in de vorige eeuw bijvoorbeeld. ..Ook in Zierikzee", zei hij, „zijn er lijden geweest dat het minder goed ging met de brandweer In dat verband wees hij op de moeilijkheden rond de huisves ting die nu metditgebouweindelijk zijn opgelost. Ook het nieuwe gebouw is aangepast aan het historische straat beeld. Hij prees aannemer Den Hartogh en architect: Polbaar. Prijzende woor den ook had hij „voorliet enthousiasme en de liefde waarmee het korps Zierik zee niet alleen branden blust, maar ook ander hulpverlenend werk doet". Daar naast wees hij erop dat dit nieuwe ge bouw alle mogelijkheden biedt om de nieuwe technieken toe te passen. Samenwerking Hij ging' ook in op (le goede samenwer king tussen de brandweerkorpsen op Schouwen-Duiveland. „Wel geen echte regionalisatie", sprak de heer De Mees ter, „maar we kunnen heel goed sa menwerken in de regio en daar kunnen we liet voorlopig mee doen." Hij be loofde commandant Berrevoets dat het gemeentebestuur zal proberen de brandweer van 'optimale gereed schappen' tc voorzien, waarna de lieer üc Meester de commandant namens de gemeente een ingelijste oude prent met alle onderdelen van een antieke hand pompspuit aanbood. Commandant Berrevoets en onder commandant J. Quant werden hierna in het zonnetje gezet. Over enkele dagen zijn zij beiden in hun huidige functies vijfentwintig jaar bij het korps Zierik zee. Voor de wijze waarop zij die taak hebben vervuld kregen zij een vergulde lierinneringspenning van hel brand weerwezen aangeboden. Daarnaast hadden b. en w. besloten om comman dant Berrevoets te bevorderen Lot hoofdbrandweenneester en onder commandant Quant tot adjunct hoofd brandmeester Zij kregen beiden de daarbij behorende versierselen aange boden. Vanuit de sprekershoek, gevormd door opgerolde brandslangen, feliciteerde de inspecteur van het brandwezen in Zee land en Noord-Brabant, de heer M. van IJzerloo, de brandweer met het gebouw en de beide commandanten met hun promotie. Hij onderstreepte dat de ta ken van de brandweer steeds zwaarder worden. Het is dan ook nodig vond hij. dat de korpsen regelmatig modernise ren. Hetmoest hem wel van hethart dat een samenwerking van die korpsen in regionaal verband wenselijk is en hij sprak dan ook de hoop uit dat de vol gende mijlpaal de regionalisatie van de brandweerkorpsen op Schouwen- Duiveland zal zijn. Commandant Berrevoets dankte voor het nieuwe gebouw en de onderschei dingen die hem te beurt waren gevallen. „We zijn nu-thuis gekomen", zei hij. „we hebben vier burgemeesters moeten ver slijten om zover te komen en nu krijgen wè onder De Meester dit meesterwerk". Daarnaast dankte hij voor de nieuwe uniformen en stak hij een pluim op de hoed van de technische mensen die ook veel goeds aan het. gebouw gedaan heb ben „Ik moest lien die medaille maar geven". De commandant zei verder leuk te heb ben samengewerkt met aannemers, ar chitect en de mensen van de gemeente. In plaats van. zoals de gewoonte is. de burgemeester een cadeau te overhandi gen. gaf hij mevrouw De Meester een fraai medaillon met de portretten van hem en de heer Quant. Aardappelen Burgemeester De .Meester kreeg een be stek, dat inging op zijn verklaring tij dens de vorige raadsvergadering, dat zijn salaris aanmerkelijk lager ligt dan dat van zijn Rotterdamse collega. Hierna feliciteerde de vooratter van de afdeling Zeeland van de Nederlandse vereniging van brandweerkorpsen, de heer H den Hartogh, neniens de overige commandanten „We zijn altijd blij als we merken dat een gemeentebestuur het goed meent met z'n brandweer", zei hij.- Namens de kring Noord- en Midden- Zeeland van de BB bood de heer J. R. den Boer gelukwensen aan. Hij werd ge volgd door architect R. Pothaar. die zei te hopen dat er weinig gebruik van hel gebouw gemaakt moet worden. Hij her innerde ook aan de prettige samenwer king- Dat deed ook aannemer Den Ha- togh. De architect had een schemer lamp aangeboden, de heer Den Hartogh beloofde een windwijzer met klok voor het nieuwe gebouw. Namens de WMZ sprak hierna de heer A. vanDriel, die, zo zei hij. gratis blusmate- riaal beschikbaar stelt, De heer Van Driel bood de gelukwensen aan ook na mens de commandanten van Goeree- Overflakkee. Hij werd gevolgd door de heer M. A. Sweeren, die als chef van de afdeling financiën van de gemeente zijn gelukwensen aanbood en brandmeester De Jonge het kentekenbewijs van de brandspuit cadeau gaf. Namens de vereniging van bevelvoer- deis -zei de lieer K. Deuiioo blij te zijn dal de brandweer steeds meer op een be hoorlijk peil wordt gesteld en dat de vrijwillige brandweer wordt gewaar- deerd.Vandaag - zaterdag - kan de be volking van Zierikzee tijdens een open dag de nieuwe garage bekijken. Foto: burgemeester De Meester inspec- teert de Zierikzeese brandweerlieden in hun nieuwe uniformen, gaan worden. In januari worden de eet ste lessen gegeven. Zowel theorie al praktijk zullen aan de orde komei Omdat ook de afdeling Flakkee geer eigen leraar heeft zullen ook leerlingei van dat eiland deelnemen. De afdelin/ Schouwen-Duiveland onderhoudj met Flakkee vriendschapsbanden waardoor de samenwerking steed:, meer gestalte krijgt. Het aantal imkers op Schouwen Duive- lahd'is de laatste j aren aanzienlijk alge nomen. „Het is de vraag of er te wem4 zijn", aldus de heer Van Geffen,maartij vind wel dat ik beginnende imkers op] deze manier moet helpen. De bedoeling) isondermeerook dat ikdemensen kan' leren imkeren op kleine schaal Door het bijenhouden kan de afstand tussenl mens en natuur verkleind worden. Je bekijkt het leven dan eens van de an dere kant: in plaats van almaar meer uit potjes te halen, kun je zo onder meer. leren hoe je jezelf aan honing kunt hel-' pen. Ik vind dat we moeten oppassen,| dat we de afstand tot de natuur almaar groter laten worden. De meiv| sen weten niet meer wat een bij Amsterdam, las ik laatst, heeft iemani haar baby van elf hoog naar benede* laten vallen, omdat ze in paniek raakl door een bij, die rond haar hoofd vlooi Zo'n bericht onthutst me. De mensei zouden ook moeten weten, dat het vool iedereenmogelijkis om bijen te houden Het gaat niet om de produktie of om dl verdienste. Naast de liefhebberij is he bijenhouden natuurlijk ook in econo misch opzicht van belang voor de fruit telers. Het inzicht groeit steeds dat de oogsten aanmerkelijk groter zijn wanneer de bijen de bloemen bevrucli hebben' Blijft natuurlijk de angst om gestoken te worden. De heer Van Geffen: „Toen ik zelf voor het eerst, nu zo'n vijfjaar geleden, met m'n bijenvolk aan het werk ging, heb ik staan trillen. Ikhad moeite om hetraain vastte houden. Toch kun je je voorste ken behoeden. Je kunt je bijvoorbeeld goed inpakken. Hoewel, een imker werkt graag met blote handen. Dan kun je je bijen voorzichtiger behandelen waardoor ze dan ook weer rustiger zijn Hoe meer agressie je opwekt, hoe vaker ze zullen steken. Dat kan trouwens ook aan het jaargetijde liggen. In het najaai bijvoorbeeld zijn ze veel verdediging!- beluster, omdat dan de voedselvoor raad beschermd wordt. Daarbij zijn er natuurlijk van volk tot volk ook karak terverschillen. Er zijn zachtaardige ras sen. die je hier zou kunnen invoeren" Zoals gezegd mag iedereen mee .doen aan de cursus bijenhouden. Onder de genen. die nog geen bijenvolken hebbes wordt zelfs een volk verloot en daareo boven isheteen traditie in de vereniging dat nieuwe imkers een volkje krijger- van de ervaren imkers. Kerstviering van plattelandsvrouwen ZIERIKZEE - De afdeling zierikzeeve! de Christelijke Plattelandsvrouw^ bond viert dinsdagavond het kerstfeest Datgebeurt in het-verenigingsgebouw' Vrije' te Zierikzee. De bijeenkom? wordt verzorgd door eigen leden. R aanvang is half acht. Kerstviering 'Tryfosa' SINT-ANNALAND - De hervormd' vrouwenvereniging 'Tryfosa' te Sin'. Annaland hield in het hervormd veren gingsgebouw te Sint Annaland lief jaarlijkse kerstviering. Mevrouw Fase-van Oeveren hield een mleidiK over het bijbelboek Micha 5. vers 1 De avond werd verder gevuld met k-" voorlezen van kerstverhalen en kerf gedichten. Tevens werd de kerstliturö uit het blad 'De Hervormde Vrouw'K handeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 44