Faase Schoenservice o :=r u m m WISSEL BEVELANDW Wl'. Mensen in nood op Noord-Sumatra Diep onder de indruk van enige ten he mel schreiende menselijke noden waarmee ik werd geconfronteerd tij dens een korte reis door de provincie Noord-Sumatra (Indonesië) keerde ik onlangs in ons land terug. Lepra, hon geroedeem en armoede tezamen met een voor ons beschamende hartelijk heid. dankbaarheid en saamhorig heidsgevoel, dwingen mij hier in Ne derland voor de grootste noden op te komen en actie te voeren, zowel men taal als financieel. Ik vraag daarom hierbij om uw ondersteuning voor de Stichting. 'Mensen in nood op Noord-Sumatra'. Ter toelichting graag het volgende: Aangedaan door het lot van de lepra patiënten. heb ik mij, alvorens naar In donesië te vliegen, in de problematiek van deze afschuwelijke medische, maar vooral sociale ziekte, ingewerkt, daarbij gesteund door onder andere de Neder landse Sticht&g voor "Lepra bestrijding te Amsterdam. In Sumatra ben ik door The Leprosy Mission te Londen/Medan, en de directrice van het Santa Elisabeth ziekenhuis te Medan, zuster Laura Oosterveer. en de medis che autoriteiten van de provincie Noord-Sumatra op het gebied van lepra, onder leiding van dr. Halim opgevangen en heb hun mooi werk voor deze versto ten stakkers mogen zien en beoordelen. Het gaat in dit bestek te ver hier nu na der op in te gaan. Naast het bittere leed op lepra-gebied, vooral in door mij be zochte lepra-kolonie Pulau Sicanang. ben ik gestuit op 2 gevallen waarin on middellijke hulp nodig was. in verband met de dreiging van de dood. 1. Een jongeman van 21 jaar in een kampong, waarvan de vadermet behulp van deskundige hulp en medicijnen ge nezend lepra-patiënt was. lag als oud ste zoon van dit door de omstandighe den aan de rand van een financieel ban kroet verkerend gezin, ernstig onder voed (hongeroedeem) en besmet met een gevaarlijke infectieziekte te wach ten op de dood. met de huilende moeder en oma naast zijn bed Het is mij. Gode zij dank. gelukt deze patiënt in het ziekenhuis van zuster Laura onder te brengen, waar hij ten minste 2 maanden zal moeten worden verpleegd. Een aanbetaling was voorlo pig voldoende. Voor verdere genezing en sociale begeleiding en steun aan het be trokken gezin 'ml circa 900,-noodzake lijk zijn. 2. Zuster Laura heeft mij een volgend probleem meegegeven en verzocht in Nederland financiële hulp te vragen, om daarmee de 'restanten' van een gezin, moeder met vier kinderen, van een vre selijke dood te redden Dit gezin, oor- spronkehjk bestaande uit 9 personen, leeft in bergachtig gebied op het eiland Samosir in hel Tobameer. verlaten en verstoken van iedere hulp met uitzon dering van een zuster die hier vrij regel matig eten en wat medicijnen koml brengen om deze moeder met haar kin deren in leéen te houden tot transport naar het ziekenhuis in Medan is georga niseerd en gefinancierd. Dat transport zal liggende moeten geschieden enhoudt in plm. 3 uur te voet (op brancards) dooi de bergen naar het havenplaatsje Pali- pi. daarna een boottocht van plm. 3 uur naar Parapat, en tenslotte per ambu lance (3.5 uur rijden) naar Medan. Vader en een zoon zijn inmiddels over leden, terwijl twee kinderen reeds naar het ziekenhuis zijn overgebracht, de jongste 1.5 jaar oud. is in levensgevaar, doordat door de ondervoeding organen als lever en nieren zijn aangetast Ik heb zuster Laura. een. week na mijn terugkeer in Nederland en na overleg met mijn bank gebeld en haar verzocht een expeditie voor te bereiden en de missie uit te voeren opdat deze moeder met haar kinderen tenminste de kans wordt geboden om te genezen en te her stellen van deze onze begrippen te bo ven gaande ellende. Ikhebditallesgedaano.a. omdatik min of meer verwacht op uw financiële steun te kunnen rekenen. Dit gezin was ver stoten uit de kampong uit angst voor besmetting (men dacht dat het lepra was); laten wij hen niet verstoten en la ten zien dat we ook nog hartelijk en spontaan kunnen zijn. Ook dit gezin was door de omstandigheden gedwongen geweest have en goed te verkopen om eten en medicijnen te kunnen kopen tol het niet meer ging. Naast de medische financiê.le steun is er daarom ook sociaal-financiële steun nodig. Zij moeten weer kunnen bestaan: dus hun land terugkopen etc. totale kosten worden begroot op 8.000,- 3. Voor het leggen van een soort nood verband om de meest schrijnende nood in de lepra-kolonie Pulau-Sicanang te kunnen verzachten (aanbrengen water voorziening. toiletten, betere hygiëne door o.a. inpoldering van het terrein en het aan minimale eisen naar Indonesi sche maatstaven aanpassen van de be huizing) is een bedrag nodig van naar schatting 20 000 Gelden kunnen worden overgemaakt op girorekening 79138 van de Rabobank te Waddinxveen. onder vermelding 'Stichting 'Mensen in Noord of Noord- Sumatra' rek, 36.68,35.890. J. OOSTHOEK WADDINXVEEN Minister Van Agt Dé' laatste weken is wederom minister Van Agt. door diverse partijen aangevallen en door sommigen zelfs op vernietigende wijze veroordeeld, Nu is minister Van Agt als no. 1 van de CDA met grote meerderheid gekozen. Het is gelukkig voor de minister Van Agt dat zijn ware vrienden hem niet in de steek heben gelaten en wij kunnen zo'n CDA dan ook met zo'n heer als Van Agt van harte feliciteren. Toen iemand, die als AR betiteld mag worden, mij wou overtuigen dat minis ter Van Agt geen haar op zijn tanden had, vroeg ok hem, met het oog op het komend Kerstfeest: had Jezus soms wel haar op zijn tanden? Ik heb nog nooit, in welke regering dan ook, zo'n positieve christelijke ministet als Van Agt meegemaakt Hoewel ik geen lid ben van welke partij dan ook. ben ik van mening dat met zo'n CDA men zulk soort ministers de wereld wel het meest gediend kan zijn Vandaar misschien, dal de regering-Den Uyl het zolang heeft volgehouden en hel er zo goed heefl. afgebracht? Wie zijn er christenen, omdat, zij nooit fouten maken? Zo ook in de politiek. A. Blankenburgh Nieuwdorp, Sterke verhalen uit Borsele In de laatstgehouden raadsvergadering van Borsele iverslag PZC 9/12/76) illus treerde de burgemeester van Borsele als raadsvoorzitter zijn kritisch betoog in de raadsdiscussie over de vuilnisstort plaats bij Nieuwdorp in relatie tot het gedrag van de woonwagenbewoners uil het Vlissingse woonwagenkamp (liét zich toegang verschaffen tot de ter reinen etc etc.) en het niet adequaat, reageren daarop van de Rijkspolitie (niet veel meer dan boetes van 35,-1 met: „en als eens een auto in beslag werd genomen, dan ging de eigenaar er van keteen naar de Sociale Dienst in Vlissingen om 1800.- voor een nieuwe auto op te strijken, waarmee hij er één ter waarde van 150 gulden uitzijn eigen voorraad nam" (einde citaat PZC 9/12/761. Zo'n aanmerking uit een nabuurge meente levert een aantal kritische vraagpunten op. Voor zover mijn com petentie reikt, is er slechts ëën van we zenlijk belang, rol.: is het waar? Zeer nadrukkelijk wil ik stellen, dat er geen woord van waar is! Dit, om misver standen te voorkomen, zowel bij de overheden, de bevolking als bij de woonwagenbewoners zelf. Ook om te voorkomen, dat er een vertekend beeld gaat ontstaan over de bijstandsverle ning en over bepaalde bevolkingsgroe pen. Wie beweert moet bewijzen! Wie het tegendeel beweert, moet vaak nog meer bewijzen, ook al steunt het aanvakelijk gezegde nergens op. Der halve heb ik. uitsluitend om met stellig heid te kunnen beweren, direclnalezing van het betreffende artikel m de PZC, de financiële administratie op de Sociale Dienst laten doorlichten inzake bij standsverlening aan woonwagenbewo ners over de laatste vijfjaar, of daarin bijstands verlining voorde aanschaf van auto's voorkwam dan welofëén ofander via voorschtverstrekking. dus op basis van volledige terugbetaling, zou hebben plaatsgevonden. De bevindingen waren: de gemeente lijke sociale dienst Vlissingen heeft de laatste 5 jaar geen enkele bemoeienis gehad met woonwagenbewoners inzake aanvragen om bijstand voor auto- aanschaf. en op basis van voorschotver- Uitvoering W eihnachtsoratorium Hoewel hel niet onze gewoonte is om als bestuur van de oratoriumvereni- ging te reageren op een recensie, heeft deP.Z.C. van maandag 13 december ons doen besluiten dit deze keer wel te doen. Het heefl ons bevreemd dat de heer Kees van Eersel bereid is gevonden de recensie te schrijven van liet concert dat zaterdag 11 december werd gegeven in de Grote Kerk te Goes (Weihnachtsora- torium). Maar nu het zo is gelopen, wil len we graag ingaan op enkele punten 'van zijn kritiek, die volgens ons erg on billijk is. In de eerste plaats de opmerkingen over de tijd dat een Weihnachtsoratorium moet worden uitgevoerd: De heer Van Eersel weet zo goed als iedereen, dat het geen haalbare zaak is de zes cantates juist op de daarvoor bedoelde dag uit te voeren en dat het tegenwoordig gebrui kelijk is dit te doen in de Adventstijd. Dit. wordt niet alleen gedaan door kleine ensembles, maar ook door oratorium verenigingen. Wat betreft het uitvoeren van zes cantates: het is inderdaad zo. dat veelal slechts de eerste vier cantates worden uitgevoerd. Hierdoor wordt de cantates no. 5 en 6 onrecht aangedaan, aangezien ze zeker het uitvoeren waard zijn. Ongegronde kritiek dus. Verder valt bijzonder op dat van koor en vooral van dirigent geen spaan wordt heel gelaten. Men mag natuurlijk best kritiek hebben op een dirigent, maar het doet toch wel vreemd aan als men weet. dat de heer Van Eersel zelf naar de func tie van dirigent heeft gesolliciteerd. De keus viel echter op de heer Jan Staudt. Aangenomen mag worden dat bestuur, vroegere dirigenten leden van de orato riumvereniging deze keuze niet klakke loos hebben gemaakt. In dit licht bezien is ook één van de laatste opmerkingen heel vreemd. Wij halen aan: 'een diri gent moet weten wat geschikt is voor zijn koor, artistiek en technisch en hij moet heel goed weten wat hij zelf kan'. Het is de heer van Eersel zeer wel be kend da t het koor al enige maanden be zig was met het Weihnachtsoratorium. voordat de heer Staudt de directie over nam. Zelfheeft hij n.l. bij een proefdiree- tie ook uit dit Weihnachtsoratorium ge dirigeerd. Deze keus is dus in het geheel niet door de lieer Staudt gemaakt en het doet wel zeer vremd aan dat de heer Van Eersel de heer Staudt daarop aanvalt. Zou hij zelf n.l. gekozen zijn als dirigent, dan zou hij. misschien ook zonder het zelf te willen, met dezelfde problemen hebben gezeten. Oneerlijke kritiek dus. En dan nog wat betreft gebrek aan goede uitspraak en dictie. Hierbij willen wij opmerken, en dat zonder onze vorige dirigent te kort te doen. dat daar voor heen nooit zóveel op is gelet als gedu rende de laatste maanden. Biet viel bij liet. concert van afgelopen zaterdag an dere muziekkenners n.l. wel op. dat hier veel verbetering 111 was opgetreden. Opmerkelijk is ook dat geen woord kri tiek over het orkest wordt geuit, terwijl enige kritiek hier toch zeker op zijn plaats zou zijn geweest. Hel orkest liet n.l. nogal eens een steekje vallen. Klaarblijkelijk heeft de heer Van Eersel zich dermate op de fouten van koor en dirigent geconcentreerd dat hem dit niet is opgevallen. Verder was er voor de solisten niets dan lof. hetgeen niet ver wonderlijk is, wan t ze waren goed en dat zijn uiteindelijk bu-itenstannders. Tot slot willen wij nog dit opmerken: Het is ergjammer dat de redactie van de P.Z.C. of onvoldoende op de hoogte is van water speelt in de Goese muziekwe reld. of men vindt het niet interessant genoeg om metéén en anderrekening te houden. De heer van Eersel was n.l de laatste die een objectieve recensie kon schrijven over het concert van zaterda gavond. Bestuur Chr. Oratonumvereniging Goes. M. Lengkeek-Polhuys. secretaresse. (Wij ontvingen nog enkele ingezonden stukken over hetzelfde onderwerp en met dezelfde strekking. Wij menen daarom met opname van bovenstaand schrijven te kunnen volstaan. Red.) strekking slechts éénmaal, in 1973. Het ging daarbij om een hoger bedrag dan 1800,-. betrof niet de vervanging van een in beslaggenomen auto. terwijl het in voorschot verstrekte bedrag via machtiging van de K B. volledig werd. terugbetaald. Alweer om misverstanden te voorko men: ook in de jaren daarvóór is het in deze in Vlissingen gevoerde beleid niet anders geweest J. L. Oslerman. directeur gem, Soc. Dienst Vlissingen Open brief aan de heer J. E. Koch Alcoholisme Uw artikel over dit onderwerp, rubriek 'Gewoonweg' van 2 december, noopt tot twee criiische opmerkingen. I de raad aan de lezers, hun bekende alcoholisten aan te geven bij het consul- tatiebureau voor alcohol- en drugpro blemen. is stellig af te keuren. Om prin ciplële redenen, maar ook omdat men anders de hulpverlener tot boeman de gradeert. '2. Uit het artikel zal men afleiden dal de 'cx'-alcoholist nog vele jaren slechts door enorme wilskracht zijn behoefte aan alcohol in toom kan houden Dit is niet juist: met behulp van psychothera pie kan men vaak (niet altijd) de be hoefte zelfin relatief korte tijd doen ver dwijnen. Drs. J J.A. van Strlen.psychotherapeut, Kerkwerve en Middelburg. Oorlogsmisdaden maar ook collaboraties mogen niet verjaren C.D.A. Zeer geachte heer Koch. U vergunne mij in te gaan op uw stuk in de PZC d.d. 1 dezer, getiteld 'Het is nu nog tijd om de jacht te beperken', welk stuk ik met zeer veel belangstelling hebt gelezen. Ik stel voorop, dat ik - zelf een fervent jager zijnde - uiteraard volkomen res pecteer dat er anders denkende zijn. en dal iemand anti-jacht is. Entre paren these zou ik hier wel bij willen opmer ken, dat zo iemand mijn inziens dan ook vegatiër zou moeten zijn: vlees eten is immers niet noodzakelijk en er worden dus dieren gedood om iemand het ge noegen te doen. vlees te kunnen eten - afgezien nog van het feit. dat ook het leven van voor de slacht- bestemde die ren (denk aan mestkalveren en ld. haan tjes) nu niet bepaald aantrekkelijk is vergeleken bij in het wildlevende dieren, Dit echter ter zijde. Waar het op neer komt, is dit: u bepleil een geleidelijk tot nul dalende numerus fixus voor de sportjagers (zoals u clle noemt), welke functie dan uiteindelijk zou moeten worden uitgeoegend dooi 'profesionals', terwijl de bestaande sportjagers dan naar uitwijkmogelijk heden zouden moeten zoeken zoals bij voorbeeld kleiduivehschieten c.q. 'diorama-schieten' - beide door u al vra genderwijs gesteld. U vreest namelijk anders een spectacu laire toename van het aantal jagers. waarmee hel aantal uüioassen gelijke tred zal hebben (cursivering van mij). U noemt enkele van deze uitwassen, die volgens u nu al in aantal stijgende zijn en min of meer met de gelegaliseerde jacht te maken zouden hebben, zoals de overbejaging van bepaalde diersoorten, de toenemende stroperij, het schieten van beschermde vogelsoorten, zoals roofvogels. Nu vraag ik mij toch gemoede af. hoe u tot een dergelijke uitspraak kan komen! Om met het laatste te beginnen: er is niet één jager die - anders dan mis schien een hoogst enkele keer per onge luk door verkeerde determinatie - be schermde vogels schiet, ook geen roof vogel Dat kunt u rustig van mij aanne men. Overbejaging is bij de wet verbo den en komt - alweer door jagers - niet: voor. Afgezien van het wettelijk verbod zou de jager wel gek zijn om zijn veld te bejagen en te weinig voor volgend jaar over t:e houden. U noemt, ook 'de toene mende stroperij' als samenhangende met de jacht, en uit dit alles blijkt mijn inziens zeer duidelijk, dat u twee dingen door elkaar haalt, namelijk jacht en stroperij. Natuurlijk worden door stro pers ook beschermde vogels geschoten of gevangen als zij daar winst in zien. en natuurlijk geven zij niets om de in standhouding van de wildstand m een bepaald veld - dan gaan zij wel ergens anders naar toe. Jacht en stroperij zijn dan ook volgens antipoden en kunnen nooit over één kam geschoren worden Het moet ook u toch wel bekend zijn. dat de jagers fel gekant zijn tegen de stroperij en dat van hun kant (vooral door de door hen be taalde jachtopzieners) alles wordt ge daan om die tegen te gaan, daarbij ge steund door de politie. Het" door u genoemde stijgende aantal uitwassen heelt dan ook mijn inziens niets met de jacht te maken, doch uit sluitend met de - interdaad zeer toene mende - stroperij: en het is dan dus be paald onbillijk, om dat de jagers in de schoenen te schuiven. Dan watbetreft de numerus fixus. Hetis u uiteraard bekend, dat de minimum- grootte van een jachtveld (40 ha) reeds Miljonairs en multimiljonairs In uw krant van 9 decemberjl. las ik. dat er meer miljonairs en multimiljonairs zijn bijgekomen. Hun gezamenlijke ver mogen steeg van 75.9 miljard naar 93 miljard gulden. Ik wil hierbij aantonen, dat het in ons land nog niet zo slecht gaat. zoals mr. v. Veen. voorzitter van de werkgevers het doet voorkomen. Nu kan men zich afvragen, hoe zijn die rij kaards aan al dat geld gekomen. Als ik goed ben ingelicht, geeft het rijk subsi die aan werkgevers, om met dat geld ar beidsplaatsen te creëren en doen die werkgevers dat dan ook'? Dit laatste moet ik helaas sterk in twijfel trekken, want iemand, die op een eerlijke manier miljonair wordt, zullen velen met mij niet in geloven. Ik was echter van plan over iets anders te schrijven en wel over de verhoging binnenkort van de zuiver ingsheffing (belasting) want zo is het. Het is natuurlijk belasting, maar ze he ben er het fraaie woord zuiveringshef fing van gemaakt en volgens mij niel zonder reden. Belasting betaalt men naar vermogen, Zuiveringsheffing daar entegen per gezin. Het is dus zo. dat een gezin vaneen mil jonair hetzelfde bedrag per jaar betaalt, als een gezin dat van de AOW moet le ven. Hier wordt de rechtvaardigheid dan ook met voeten getreden. Jan met de pet krijgt steeds ingepompt, dat ze het nog niet zo slecht met hem voorheb ben. maar ondertussen wordt hij toch maar uitgekleed tot en met PTT wordt straks duurder. Gemeentebedrijven en waterschappen duo. Wie maken de inflatie en drijven de prijzen op. Wie het weet. mag het zeg gen. Zolang we zo labiel blijven, om ons voor het karretje te laten spannen, zolang zullen we schuldig blijven aan deze schandalige mentaliteit. Wanneer staat na 2.000 jaar christendom eindelijk de ware christen op. die de weg naar recht vaardigheid zoekt in plaats van miljoe nen af te dwingen van de gewone man, J. Ecrland Middelburg. een beperking van het aantal jagers in houdt: nu al zijn er velen die graag zou den willen jagen, maar geen veld kun nen krijgen. Afgezien daarvan, ontgaat het mij ten enenmale waarom een even tuele numerus fixus in cle loop der jaren tot nul afgebouwd zou moeten worden en de jagers vervangen zouden moeten worden door professionals (die natuur lijk ook mede voor hun genoegen de jacht zouden uitoefenen, want een anti- jachtman zou eenvoudig niet het jagen te bezegen zijn!) Waarom zouden bos wachters. rentmeester, landbouwers enz deskundige zij het gebied van de jacht dan de 'amateurs'? Bovendien staat het nieuw geïntroduceerde jach- texamen juist borg voor voldoende des kundigheid van deze laatste»! Dan tenslotte de uiuvijhiuogelijklu;- den' voor de 'amateurs' als die na ver loop van tijd niet, meer zouden mogen jagen. Uit hetgeen u hieromtrent te be rde brengtblijkt mijn inziens dat u geen idee hebt van de essentie van de jacht. Die is - naar mijn mening althans - de volgende: het zijn in de vrije natuur en het stellen van eigen slimheid tegenover de - zeer grote! - slimheid van het wild. met het uiteindelijke doel. dat te be machtigen door een zo moeilijk moge lijk gemaakt schot. M.M. geldt precies hetzelfde voor de sportvissenj. Kleidui ven schieten op 'diorama-schieten' kan hier natuurlijk nooit voor in de plaats komen! Het enige, dat er een beetje op zou kunnen lijken, is dierenfotografie in de vrije natuur, maar daar ontbreekt dan toch altijd nog het 'bemachtigen' aan, Dit laatste is een essentieel onder deel van de jacht. Toegegeven- het is misschien een atavisme (jagen voor le vensonderhoud is niet meer nodig), maar dat het oer-instinct van 'bemach tigen' bij zeer velen uiterst levend is. is toch wel duidelijk Dat anderen, dit in stinct verloren hebbende, daar tegen zijn. is evenzeer duidelijk, en dal is na tuurlijk hun goed recht waarbij zij daar voor zichzelf de conclusie uit trekken door niet te jagen. Maar ik vraag me wel af. of het ook hun goed recht is om te trachten de andere categorie de uitoe fening van de jacht te ontnemen P.S. 1-Iet bovenstaande is uitsluitend mijn persoonlijke mening; ik heb over dit stukje geen overleg gepleegd met mede-jagers en/of de K.N J.V. F. H J. Elout Domburg Pertinente leugens De heer Boers heeft gemeend te moeten inhaken op mijn ingezonden stuk in de PZC betreffende Zuid-Afrika. Nu dat is natuurlijk het goed recht van de heer B„ maar laat hij dan eeris tonen dat het hem om recht en waarheid te doen is en dat men wel wat beter beslagen op hel ijs dient te komen, wil men geloofd worden. Geen Zeeuwse knol uit vroe ger jaren heefl groter oogkleppen op gehad dan de heer Boers momentcel opheeft. Het begint al met de vergelijking Zuid- Afrika-Angola. Boers verkiest liet laat ste land! Nu dat zou wel eens een enorme teleurstelling kunnen zijn, lieer B. In heel Zuid-Afrika kunt u ongehin derd vrij rondlopen, maar duizenden Angolezen vluchtten de grens over. wel een bewijs hoe veilig het daar is Geen wonder met al die Cubaantjes en Swa- pomannëtjes Nou die schijnen zich daar best te vermaken met het terrori seren van de bevolking. En o. die Cuba nen zijn volgens de heer Boers toch zulke vriendelijke bevrijders. Met de ontwikkelingshulp van Pronk komen ze aardig ver, nietwaar? Wij, Nederlanders staan onze belastinggelden af aan Cuba en Cuba besteedt hel in Angola, De dwaasheid gekroond. Hoe de heer Boers nog durft te spreken over racisme, en fascime in Zuid-Afrika is mij een raadsel. Is u ook die grote fla tervan Waltmans. heerBoers? Gelooft u nu werkelijk dat ze in Transkei niets te zeggen hebben? Durft u de minister president als een soort zetbaas te be schouwen? Maar die grondwet van Transkei dan? De republiek van Zuid- Afrika oefent geen gezag meer uit over dit gebied. Dat staat er letterlijk en dat moeten we geloven. En dan. uw beschuldigingen aan hel ad res van Vorster raken kant nog wal. Deze goede man heelt volgens u gezegd, dat ze de niel-blanken enkel willen heb- benom te werken, maardatergeen aan spraak kunnen maken op politieke rechten. Nu dalis me nogal wal. Kijk nu eensnaareen thuisland als Tanskei. Wie regeren daar? Maar u vergat te melden dat Vorster kortgeleden gezegd heeft: ik ben een schepsel van God. ook de bruine, de zwarte en de Aziaat. Wij staan niet superieur boven hen. maar wij zijn wel verschillend. Zao. dat is andere taal' En dan gaat u geachte heer Boers din gen vertellen overBan toekinderen, over kindersterfte enz. die zo pertinent er naast zijn dat het mij 'niet eens lust daar dieper op in te gaan Meer dan de helft van de bantoekinderen sterft voor hun 5e levensjaar. Is het niet in- en indroévig dat in 1976 dit den volke nog verkondigd wordt! Weet u wel, dat er enorm veel voor de zieke nïet-blanke medemens gedaan wordt juist door de blanken in Zuid- Afrika? Wel eens gehoord van het Ba- ranghwanathziekenhuis met maar eventjes 200 bedden waar blank en niet-blank boederlijk samenwerkt tot heil der lijdende mensheid? Een Ameri kaanse dokier die dit ziekenhuis be zocht. erkende openlijk dat hij nergens ter wereld zo'n toegewijde medische stad had gezien als in dit ziekenhuis. Weet u dat de medische verzorging in alle niet blanke ziekenhuizen haast ge heel kosteloos is en dat men bij liet vér- laten voor oen lïifiK bedrag -aan medi cijnen gratis meekrijgt? Dat is wel ge- Met spanning en nachtmerries, maar ook met teleurstelling volg ik de publi caties' in 't weekblad 'Accent' en an dere nieuwsmedia, over de affaire ron dom Peter Menten. Aanleiding is niet, alleen dat het ge- lbeurd is in m'n vaderland van geboorte, maar omdat, het mij persoonlijk raakt. Want mijn familie is hier ook bij derge lijke slachting betrokken geweest. Zelf heb ik echter deze gruwelijke gebeurte nissen niet meegemaakt, maar ik kan hier over meepraten. Daar ik geboren en getogen en tot 17 september 1939 in het dorp Urycz heb gewoond, waar schok kende slachting niet alleen Poolse bur gers van joodse afkomst betreft, maar ook Polen zelf. Onder anderen mijn va der Jan Eibin. mijn jongste broer Ma rian. t^ee broers van mijn vader. Michal en Martin en zijn zoons Zygmund en Stanislaw en nog verdere familieleden. Over deze afschuwelijkheden wist ik al gedeeltelijk in januari 1947, toen reeds bewoner van Vlissingen. Concrete feiten van deze gebeurtenissen wist ik pas eind augustus 1967, bij ontmoeting van mijn moeder na 28 jaren, in hotel Inturist, te Lwow. op toeristisch visum, 'n Normaal visum om mijn moeder te bezoeken., thuis in Urycz. na ai deze ellendige jaren, werd mij 3 maal geweigerd. Voor mij als gewone man is het moeilijk alles te be schrijven wat ik moest aanhoren, maar ook verwijten dat mijn moeder in de steek gelaten is door haar eigen kinde ren (mijn broer en mijn zuster verblijven ookinhetwestemendatzij alleen moest doorgaan op oude leeftijd zonder ver zorging. Voor een normaal mens met gewoon verstand kan men niet begrij pen waarom dit allemaal moest gebeu ren. Bij het allereerste begin van deze open bare executies van joden en communis ten waren mijn vader en andere familie leden niet bij. Het begon echter toen het niet zo best ging aan het oostfront. Om de situatie te redden kregen nazicolla borateurs meer bevoegdheden. Zij kwamen gemaskerd in huis met een smoesje dat ook zij dezelfde richting op moesten als mijn vader, maar dat zij de weg niet wisten. Mijn vader wilde net naar zijn werk gaan (nachtdienst), hij was in dienst als smid bij een oliebron firma en moest ongeveer 3 kilometer langs berg- en bosachtige heuvels lopen. Daarna is hij nooit meer thuisgekomen en niemand tot op heden weet wat er mee gebeurd is. Lichamen van mijn ooms en neven wa ren in stukken gekapt en op een weiland onder struiken gevonden. Bij de laatste slachting werd mijn broer op bed ver moord en nog 4 vrouwen van verdere familie. Mijn moeder kon op tijd vluch ten en zich verbergen, in een zelf ge bouwde hut. waar zij in onbeschrijfelijke armoede en honger maandenlang heeft doorgebracht. Zij waren gewone, rustige en eenvoudige dorpsbewoners, maar zij zijn van helleven beroofd omdat zij Po len waren. Voor deze nazi-aanhangers waren deze tijden naar hun oordeel echte vrijheid en democratie, ze konden doen en laten wat ze wilden. Oorlogsmisdadigers, col laborateurs en landverraders die mee gewerkt hebben aan deportaties, gas kamers. kampen met prikkeldraad, letterlijk zijn eigen woorden: „Handlan ger van Poolse, respectievelijk Russi sche ambassade, is van origine geen Pool en voor familiebezoek heeft hg een Rus sisch visum nodig. Verschillende men sen vroegen mij, waarom hij dit heeft geschreven en wat zijn bedoelingen hiervan waren. Vermoedelijk om de vol gende redenen: vanaf 17 september 1939 ben ik de wereld ingegaan om te strijden tegen de barbaarse vijanden van mijn vaderland en Poolse volk, strijdend voor uw en mijn vrijheid (ook bij de bevrijding van Nederland heb ik een bijdrage gele verd). Verzet tegen misbruik, onrecht vaardigheid, chantage, leugens en ten slotte ondemocratisch gedrag en oprich ten van stichting van Biïly Strenk. Voorkomen van dergelijke publikaties als Duitse gebieden thans onder Pools bestuur (deze patriottische verhalen kan men vinden in de Poolse Oud-strij der, 12e jaargang, winter 1973, no. 28, bladzijde 4). Redacteur, uitgever is de bovengenoemde stichter. Respecteren en nakomen van de tien geboden (ook hetachtste) zou ten goede komen aan de gehele mensheid, A. Eibin Poolse oud-strijder Souburg Onderwijsstimulering in Borsele Het onderwijsbeleid van de gemeente Borsele blijft, de gemoederen bezig hou den. Na de affaire met de foutieve bere keningen aangaande het vakonderwijs is er nu de weigering gebruik te maken van het onderwijsstimuleringsbeleid. Een verzoek van de openbare lagere school te Nieuwdorp om een extra leer kracht te benoemen op grond van deze regeling werd door B. en W. getorpe deerd. Dit ondanks positieve adviezen van onderwijsinspektie, RPCZ enz. Het beleid van de gemeente Borsele in deze kwestie blijft vragen oproepen, want in deP z.G. van 1 dec. zegt wethouder Bras Bij het eerste CD A-congres vorige week waren een paai' opmerkelijke dingen te constateren. De voorzitter, de heer J. Steenkamp. zei in zijn openingsrede dat polarisatie verwoestend heeft gewerkt Het CDA is tegen polarisatie en wil tegenstellingen overbruggen en geen slagbomen neerlaten, Wat hij daaronder verstaat is het bestuur van hel FNV aan de weet gekomen. Deze federatie i vormd door NW en NKV. Het bestuur van het CDA had echter alleen verte genwoordigers van het NKV voor liet congres uitgenodigd. Vertegenwoordi gers van het NW, die samen met verte genwoordigers van het NKV het feder atiebestuur vormen, waren niet wel- kom.Terecht-hebben deze laatsten ook voor de eer bedankt. Het samen uit, sa men thuis geldt ook voor uitnodigingen. Als men beweert tegen polarisatie te zijn en bruggen wil bouwen over tegen stellingen, dan doethet-wat vreemd aan dat alleen geestverwante organisaties worden toegelaten, vooral wanneer door de lijstaanvoerder gezegd wordt dat het CDA broederschap predikt. Gezien het feitdatvertegenwoordigersvanhetNVV in de buitenste duisternis moesten blijven, toont aan dat mooie woorden mets zeggen als de daden daar niet in overeenstemming zijn. Opmerkelijk was ook dat begonnen werd metpslam gezang. Wie weet hoe de verhoudingen in het verleden lag en tus sen gereformeerden en roomsen, daar toch van te kijken. Bij die groepe ringen was het toen alles polarisatie wat de klok sloeg. A. Welleman, Kortgene Bezoekersaantal zwembad 'Dolfijn' Nieuwerkerk in 1976 teruggelopen NIEUWERKERK - Hel afgelopen jaar werd het gemeentelijk instructie zwembad 'Dol-fijn' te Nieuwerkerk nu weer. dat hij eventueel wel gebruik door 34.603 personen bezocht. In verge- met 1975 waren dat er 2324 min- .vil maken van het stimuleringsbeleid: „We hebben nooit gesteld dat we er geen gebruik van zouden maken als de situa- Het zwembad werd bezocht door: kin- tie zich voordoet". Toen een dergelijke situatie zich voor hel eerst voordeed in Nieuwdorp, wenste hij geen gebruik te maken van de regeling omdat dit zou betekenen, dat men daarmee verklaart dat een school bezocht wordt door kin deren uit gezinnen, die sociaal en cultu reel minder gemotiveerd zijn. boven dien slecht Nederlands spreken en zo een stempel van mindenvaardigheid op de school en de betrokken gemeenschap drukken', Eii dus kreeg Nieuwdorp geen extra leerkracht- Uitantwoorden van de minister op vragen van liet kamerlid Van Waterschoot over deze zaak blijkt, dat ongeveer 1300 lagere scholen en 500 kleuterscholen gebruik maken van de faciliteiten in het kader van de onder wijsstimulering, Op deze scholen, waar onder ook een school in Rilland, ging dit alles zonder veel problemen, Zo niet Borsele.,.. A M. cle Schipper, Rilland-Bath. Cursussen Stichting deren: 3130, (5360 in 1975), volwassenen; 1033, (1365 in 1975), houders van abbon- nementen: 6415. (604'2-in 1975). scholie ren, in het kader van schoolzwemmen, 15185, (16322 in 19751, voor zwemlessen: 7838, (6608 in 1975) en bejaarden/clokter- spadvies: 972 (1292 in 1975). In totaal slaagden voor het A- en B-diploma KNZB respectievelijk 169 en 96 personen. In 1975 waren dit er 177 en 150. Voor het diploma zwem vaardigheid l slaagden 5 personen Dit examen werd voor het eerst in 'Dol-fijn' afgenomen. Het. KNRB-brevet 1 en 2 behaalden res pectievelijk 17 en 82 personen. In 1975 waren dat er in totaal 110. Dit wordt vermeld in het jaaroverzicht dat door het zwembad werd uitgegeven. Hienn wordt als reden voor het teruglopen van het aantal afgelegde zwemexamens ge noemd dat de vijlde- en zesde klassen van de basisscholen niet meer aan liet I schoolzwemmen meedoen. I Kerstzang in 'De Ark' RENESSE - Woensdag- 22 decembei) ;ordt in De Ark te Renesse een kerst massagraven en nog talrijke tot op he- Jeugd Schoil WPn-DllivpIanH zang gehouden. De avond begint om den onbekend eebleven craven, zoals afiv mn- on is vnm-hprpirl rlnnr diverse onbekend gebleven graven, zoals ook dat van mijn vader, mogen hun straf nooit verjaren. Niettegenstaande deze pijnlijke trage die die mijn familie heeft getroffen, werd in de PZC van 24 april en 12 mei jongst leden verwijten aan mij gedaan door de Vlissinger Billy Strenk. Ik citeer hierbij Onderwijsstimulering In de PZC van 1 dec. jl. hebben wij kun nen lezen, dat minister Van Kemenade volgens wethouder Bras 'niet eerst in lichtingen heeft ingewonnen bij het ge meentebestuur van Borssele". Had hij dit wel gedaan, dan zou hij een ander antwoord hebben gegeven op vragen van het eerste Kamerlid Van Water schoot over de onderwijsstimulering in Borsele. Wethouder Bras van onderwijs heeft volgens hetzelfde artikel nooit gesteld, dat de gemeente geen gebruik van on derwijsstimulering wilde maken, als de situatie zich voor zou doen. Onderwijs stimulering, volgens hetzelfde artikel is dan ook niet van toepassing voor de Borselse scholen. Graag wil ik op dit artikel het volgende commentaar geven: Het is nog geen maand geleden, dat dit zelfde college in de raadsvoorstellen opmerkte, geen gebruik van deze rege ling te willen maken, omdat dit een stempel van minderwaardigheid op de bevolking zou drukken. Een extra leer kracht voor de school in Nieuwdorp werd in het verleden door ditzelfde col lege niet toegestaan op grond van deze motivatie. Graag wil ik over deze gewijzigde Af zichten van het college een aantal op merkingen maken: 1 De vragen van het eerste kamerlid Van Waterschoot hebben hun doel niet ge mist. Binnen een maand neemt het col lege nu een juiste houding in, Onder wijsstimulering zal in de voorkomende gevallen voortaan worden toegepast 2 Na de fouten bij het vakonderwijs moet het college toegeven de onderwijs stimulering niet juist te hebben toege past. 3 B, en w. en ook de PZC zouden er erg goed aan doen de bevolking op een ob jectieve wijze voor te lichten. Zij zouden de rust in het onderwijsgebeuren daar alleen maar mee bevorderen. Het bewust of onbewust weglaten van opmerkingen van PvdA/PPR lijkt me dan ook niet juist. F. Tempelman Smitsweg 19, Driewegen heel anders dan u hei. voorstelt, geachte heer Boers. Maar de grootste blunder maakt u wel als u ons Zeeuwse volk gaat vertellen dat die mensen in Transkei maar slecht bedeeld zijn wal de grond betreft. Och wal een voorlichting hebt u toch gehad in deze zaken. De thuislanden bevatten niet alleen bodemschatten, maar bo vendien de allerbeste grond. En zo liegen we maar voort betreffende Zuid-Afrika. En de goegemeente slikt hei ook nog! L, Jan,se 's-Gravenpolder ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland houdt in samen werking met de Nederlandse Volks dansvereniging een cursus Internatio nale dansen. De cursus wordt gehouden op tien achtereenvolgende donderda gavonden in de maanden januari, fe bruari en maart. De cursus staat onder- leiding van de Manus Korpel, docent bij de Nevo en wordt gehouden in het club huis 'De Lichtboei' van het Leger des Heils aan de Poststraat. Men kan zich tot 15 januari opgeven. Tevens houdt de Stichting in de maanden januari en fe bruari een kadertraining in het dorps huis te Serooskerke (Si. De leiding van deze cursus is in handen van jeugdwerk leider Gabri de Groot. Aan de orde ko men hierbij ondermeer training in sa- menwerkenden speldgebied. instruktie over aspeckten van leidinggeven en ge sprekken over de verhouding oude ren/jongeren. Kerstfeest SINT-ANNALAND - De hervormde zon dagsschool te SintrAnnaland viert; het kerstfeestdinsdag28 december in cle her vormde kerk. Aanvang 18.30 uur. acht uur en is voorbereid door diverse verenigingen uit, Renesse. Aan de avond wordt meegewerkt door het fanfare korps 'Luctor et Emergo'. het school- koor De Duinpiepers en de toneelver eniging 'Op Drift', met het kerstspel Kermisvolk op Kerstmis' Verder be staat het programma tut samenzang. Kerstviering bejaarden Sint-Annaland SINT-ANNALAND - De afdeling Sint Annaland van de Plattelandsvrouwen hield woensdag in het Dorpshuis aan de Kloosterstraat te Sint-Annaland een kerstfeestviering voorde bejaarden.Ne opening door mevrouw M Boogaard- Bolier hield oud-buregemeester W. Baas een kerstmeditatie, terwijl mevrouw W. Breure-Knook een verhaal voorlas Verder was er pianospel door mevrouw C. Goedegebuure-Lanoov en blokfluit spel door Ina Goedegebuure. 's Avonds, na een broodmaaitijd voerde het chris telijk gemengd zangkoor 'V.Z.O.S.' on der leiding van de heer W. Fase een kerstcantate uit. De viering werd dooi mevrouw C. Goedegebuure-Lanooy ge sloten. .22 co üf o 5 a) O cu INI «S Q_ 73 O» t>l£ VOETBM1ERS zicu ZODruro/AMAKÊN i "S bE KRA-NF GTAAT" PRECIES HoebE BAL I kMOET ROLLEN J DE BEZORGER. GEVRAAGD, wegens huwelijk der tegenwoordige, winkelmeisje plm. 18 jaar Bakkerij Bouwman Kaaistraat 14, Kortge ne, tel. 01108-238. 01110- 2286 MAKELAAR P. Kostenbroek Bemiddeling bij aan- en ver koop Taxaties - Beheer Bouwkundige ad viezen Poststraat 53 ZIERIKZEE Molendreef 5 Zonnemaire 01112-472. Voor de feestdagen een paar herenschoenen uit de schoencollectie van Van Lier sinds 1895 Korte Vorststraat 12 Goes, tel. 01100-16709

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 40