Dissident Boekovsky mag vandaag Rusland verlaten Olieprijsverhoging heeft voor Nederland minimale gevolgen Grotere invloed gemeenten op welzijnsbeleid Ontvoerde Oetker zat in 'elektrische kist' HERVATTING GESPREK OVER CAO WEGVERVOER Rechter gelast stop bouw kerncentrale in Brokdorf Rhodesische actie in Mozambique Vergunningstelsel charters Uitbreiding Hoogovens goedgekeurd RUIL VOOR CHILEENSE COMMUNISTENLEIDER Winter maakte geen vuist ZATERDAG 18 DECEMBER 1976 DUISENBERG: DOOR AARDGAS EN STERKE GULDEN Parkeerontheffing voor invaliden wordt verruimd DEN HAAG e parlementaire redactie" ikkoord gegaan met minister Weslorterp nihilisten DEN HAAG-BRUSSEL - Minister Duisenberg meent dat de ge volgen van de olieprijsverhogingen voor ons land minimaal zul len zijn. Onze sterke gulden en de opbrengst van het aardgas zullen het voor onze economie mogelijk maken de schommeling in de prijzen op te vangen, zo verwacht hij. In het algemeen zullen de EEG-landen wel in staat zijn de verhoging zonder problemen te verwerken, zei Duisenberg in Brussel, waar de Europese minis ters van financiën vergaderen. De OPEC-landen. die de prijzen verho gen laden wel een zware verantwoor delijkheid op zich tegenover de zwak- sten uit de groep van ontwikkelings landen. zo zei Duisenberg. Deze landen zullen met grotere tekorten op de beta lingsbalansen komen te zitten als ge volg van de duurdere olie. Invoer Wat de invoersituatie betreft: de EEG- landen betrekken over het algemeen olie uit de landen, die nu tot deduurde re" gaan behoren. Dit in tegenstelling tot. de Verenigde Staten, die de laatste jaren steeds meer olie invoeren maar wel voornamelijk uit Saoedi-Arabië. Zoals gemeld besloten Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) besloten hun olieprijs per 1 ja nuari 1977 met 5 procent, te verlagen, terwij) Koeweit, Iran. Irak. Quatar. Li bië. Algerije. Venezuela. Nigeria. Indo nesië. Equador en Gabon de prijs voor hun ruwe olie met 10 procent, zullen doen stijgen en per 1 juli 1977 nog eens met 5 procent. Opvoeren Vrijdagmiddag, direct na afloop van de OPEC-zitting Yamani verklaarde dat Saoedi-Arabië bereid is haar produktie op te voeren, teneinde aan de te ver wachten toenemende vraag naar Saoe- dische olie tegemoet te kunnen komen. Yamani verwachtte geen prijzenslag om de olie. maar „als de overige landen volharden in hun prijsstijging, zal de vraag naar hun duurdere olie sterk af- BONN - De bouw van de kerncentrale in Brokdorf moet voorlopig worden stopgezet. Dit heeft de administratieve rechtbank van de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Holstein vrijdag besloten. Deze verrassende uitspraak volgde na een klacht van enkele gemeenten in de omgeving van Brokdorf en burgers die naast het bouwterrein wonen. Eerder waren 15 verzoeken om de bouw fc on derbreken afgewezen omdat de klagers geen ..onmiddellijk betrokkenen" na- De rechtbank was nu echter van mening dat de burgers recht hebben op een ef fectieve bescherming VERVROEGDE TOELATING TOT LAGERE SCHOOL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De ministerraad beeft vrijdag zijn goedkeuring gehecht aan het in bijzondere gevallen vervroegd toelaten van kinderen tot de lagere school. Het zal in deze gevallen gaan om kinderen die op grond van een uit zonderlijke lichamelijke of geestelijke ontwikkeling kennelijk meer geschaad clan gebaat zijn met het volgen van kleuteronderwijs. De vervroegde toe latingsmogelijkheid is beperkt tol het tijdstip van de algemene toelating tot scholen, na de zomervakantie. Om het kind niet de dupe te laten wor den van al t.e ambitieuze ouders zijn be perkende bepalingen opgenomen in de wijziging van het Koninklijk Besluit Een daarvan is dat vervroegde toelating slechts op zeer beperkte schaal kan plaatsvinden Er wordt, vooral gedacht aan de zogenaamde randgevallen kin deren geboren tussen 1 en 15 oktober. Ook zal de hoofdleidstei van de kleuter school waar het kind op school zit om een verklaring worden gevraagd nemen en zullen zij onze lijn wel moeten gaan volgen" aldus de Saoedische olieminister. Wat Saoedi-Arabië werkelijk beoogt - waarover al eerder in diplomatieke kringen druk werd gespeculeei d - werd duidelijk toen sjeik Yamani de hoop uit sprak. dat in ruil voor door Saoedi- Arabië getoonde „gematigheid het Westen waardering zou laten blijken door niet alleen de zogenoemde Noord- Zuidbesprekingen tussen de rijke en arme landen positiever te benaderen maar ook door een oplossing te zoeken voor het. Arabisch-Israëlische conflict. Ruwweg is het zo da tons land een derde van de totale behoefte aan olie invoert uit de nu .goedkope landen en twee derde uit de „dure". Vorig jaar voerden we totaal 56 miljoen ton imet inbegrip van wat na raffinage en dergelijke weer wordt uitgevoerd), dit Jaar tot en met augustus ongeveer 40 miljoen. In totaal zal de invoer in 1976 op ongeveer 60 mil joen ton komen. Vorig jaar lagen Saoedi-Aiabië en Iran aan kop als grootste leveranciers, maar het Perzische aandeel was groter. Dit jaar gaan deze twee landen tot dusver gelijk op Oliehandel Het besluit van Saoedi-Arabie en de Verenigde Arabische emiraten zou er voor kunnen zorgen dat de werkelijke prijsverhoging zo rond de 7.5 procent uitkomt. Zo denkt men in kl ingen van grote onafhankelijke oliehandelaren in Rotterdam. Men wijst er op dal met name Saoedi- Arabië de mogelijkheid heeft zijn pio- duktie flink op te voeren (van de huidige acht tot maximaal dertien miljoen va ten pei dagt. Daardoor zouden ei zeei grote hoeveelheden Saoediarabisehe olie beschikbaar komen 'voor de vrije markt - de rest moet verplicht geleverd worden aan de maatschappijen die in dat land werken - hetgeen uiteraard ef fect zou hebben op de noteringen. De kopers van deze partijen zullen, al dus de Rotterdamse handelaren, bereid zijn meer dan de officiële OPEC-prijs te betalen, maai natuurjyk niet zoveel als de andere leden van die organisatie vra gen. Het resultaat daarvan zou dan zijn dat de olie op de vrije markt, gemiddeld zon 7.5 procent duurder zal worden omdat de overige producenten hun prij zen zullen moeten verlagen willen ze niet uit de markt geconcurreerd wor den. zo denkt men in Rotterdam. Datzelfde acht men ook mogelijk op de niet-vrije markt. ff ereldeconomie De wereldeconomie en vooral die van de lidstaten van de EEG zal een duidelijke last ondervinden van de nieuwe verho ging De olieprijsverhoging breidt het aantal onzekere factoren over het herstel van de economie nog uit. Ze zal de inflatoire tendenzen. die momenteel al sterk zijn. nog verder versterken en ze zal het on- evenwiclit in de betalingsbalansen nog ernstiger maken, aldus de Europese Er zal een nauwe samenwerking, zowel op internationaal niveau als in de ge meenschap nodig zijn om de schadelijke gevolgen van deze maatregel zoveel mogelijk te beperken. De nieuwe prijsverhoging toont op nieuw aan dat een gemeenschappelijke energiepolitiek noodzakelijk is. Zon eneigiepolitiek van de gemeenschap zal vooral gericht moeten zijn op een beter gebruik van energie en op de ontwikke ling van alternatieve energiebronnen in de plaats van geïmporteerde olie. Strijd Volgens pi of Peter Odell. directeui van het cconomisch-geogiafisch instituut van de Erasmus universiteit in Rotter dam. is ei weinig reden voor de Westerse wereld, met name Europa en Japan, blii te zijn ovei de tweeledige prijsverhoging van de OPEC. .Ik geloof dat dit één van de ergste dingen is. die had kunnen ge beuren aldus Odell die zich al een aantal jaren bezighoudt meteen weien- schappelijke studie van de internatio nale olie-situatie. De Rotterdamse hoogteraat vreest dat er nog een hevige strijd zal losbarsten tussen Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiiaten enerzijds en de overige elf OPEC-landen anderzijds met mogelijk zeer groot gevaat voor het westen. Volgens hem zullen de elf. die zijn in ziens een hechte eenheid vormen, een keus maken uit twee mogelijkheden: ten eerste economische tegenmaatre gelen of ten tweede militaire actie: Iran zou hijvoorbeeld kunnen proberen de Perzische Golf af te sluiten, zodat er geen olietanker meer in of uit kan. ku inn orde in de te re parkeërfaeiliteil' len. Het belangrijk- er parkeerontheffing lijkt' geldigheid zuil' n algeger speciale ARRESTANT HERKEND liclen JANSEN DE WIT EN DANLON KRIJGEN HULP NA INKRIMPING f regionale parlementsredac- OOK UITBREIDING ROL PROVINCIES (Vair onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Minister Van Doorn (CRM) wil de gemeenten en provincies een grotere in vloed geven op het welzijnsbe leid. Dit blijkt uit het ontwerp- kaderwet Specifiek Welzijn, die de ministerraad vrijdag heeft besproken. Het wetsontwerp moet nog voor advies naar de Raad van State. Provincies en gemeenten staan volgens Van Doorn dichter bij de burger dan het Rijk. Zij kunnen dus die burger gemak kelijker bij het beleid betrekken. Daar naast wil de kaderwet meer samenhang brengen tussen de verschillende wel zijnsvoorzieningen Een betere alge mene toegankelijkheid dus en ook meer overzichtelijkheid voor iedereen. De kaderwet gaat - als de volksverte genwoordiging ermee akkoord gaat - voorschrijven- dat er een planning moet komen van welzijnsvoorzieningen, niet alleen door het Rijk. maar vooral ook door de gemeenten en de provincies. Op die manier kunnen de burgers zelf - de gebruikers dus van die voorzieningen - en hun organisaties, meer invloed krij gen op de totstandkoming de instand houding en de inrichting van deze voor zieningen. Bovendien - en daar geeft de wet ook regels voor - kan op die manier de ene voorziening beter op de andere, ter plaatse of in de stieek worden afge stemd. Onder de kaderwet kunnen aller lei welzijnsvooizieningen worden ge bracht. ongeacht of zij nu nog onder CRM vallen of onder een ander depar tement. Voorzieningen waarvoor al een wette lijke regeling geldt, vallen er buiten. Maar bij de planning, zo zegt de wet. moet er wel rekening mee worden ge houden. De kaderwet schrijft ook voor dat er een zogenaamde Raad voor het specifiek welzijn moet komen. Die zal - als opvolger van de binnenkort al van start gaande voorlopige Raad - onder zoeken welke voorzieningen van lie verlee precies onder de kaderwet moe ten gaan vallen. En bovendien hoe die verschillende voorzieningen hel best op elkaar, maar ook'op de al wettelijk geregelde, kunnen worden afgestemd. DEN HAAG - Danlon-Emmen en Jansen de Wit in Sehijndel blijven gedeeltelijk open. In beide plaatsen is echter een verlies van ongeveer 300 arbeidsplaat sen „onvermijdelijk". Beide vestigin gen van Jansen de Wit zullen als zelf standige produktie-eenlieden moeten gaan opereren: daarover zal nog nader overleg plaatsvinden. Dat is de oplos sing van minister Lubbers «economi sche zaken) waarmee het kabinet-Den Uyl vrijdag akkoord is gegaan. ..Een moeilijke beslissing", aldus minister president Den Uy! vrijdagavond tijdens zijn wekelijkse persconferentie, „er zijn vele tientallen miljoenen guldens «maar eerder 30 miljoen gulden dan 100 mil joen gulden) mee gemoeid". „In het licht van de zeer bijzondere omstandigheden - met- name de bijzon der zorgelijke arbeidsmarktsituatie in Emmen en Sehijndel - is besloten om. ondanks de onevenredig hoge kosten per arbeidsplaats, onder bepaalde voorwaarden het bedrijf voort te zetten op een niveau van 30 miljoen panty s en 6 miljoen sokken per jaar. DREES JR. ALS LIJSTTREKKER VOORGEDRAGEN UTRECHT (ANP) - Het hoofdbestuur van DS'70 en dc commissie kandidaat stelling hebben dr. Drees jr. voorge dragen als lijsttrekker voor de ko mende kamerverkiezingen. Du deelde de voorzitter van DS'70. het tweede-kamerlid Staneke. vrijdaga vond mee in zijn openingstoespraak tot het verkiezingscongres van zijn partij, dat in Utrecht wordt gehouden Staneke zei. dal er een einde moet ko men aan de polarisatiementaliteil van de huidige regeerders, een regering be staande uit partijen die niet nalaten el kaar te bestoken en te bestrijden parkt De nieuwe mvaliden-parkeerkaarten zullen worden verstrekt door de ge meenten van inwoning. Hiervoor zullen landelijke richtlijnen gelden die door de minister van verkeer en waterstaat zul len worden gegeven Tevens worden volgens het voorstel van minister wes terter]} de faciliteiten uitgebreid voor het parkeren bh invaliden parkeerplaatsen. Nu kaii zo n plaats al leen gereserveerd worden voor een inva lide die zelf zijn auto bestuurt. In het nieuwe wetsontwerp wordt de moge lijkheid geopend zo n plaats ook te re serveren ten behoeve van invaliden die niet zelf hun auto besturen. Zo n plaats kan ook worden gebruikt voor het par keren van invalidewaeentjes Naast deze verruimde parkeerfaciliiei- len strekt de wijziging van de wegen- verkeerswetgeving zich ook uit tot de plaats van de invaliden-wagentjes op de weg. Er zijn veel typen invaliden- wagens waarvan de plaats op de weg niet geheel duidelijk is. Volgens het voorstel wordt, de bestuurders van deze wagens in het vervolg toegestaan naar eigen keuze trottoirs, fietspad of rijbaan te volgen. Buiten de bebouwde kom mogen deze invaliden-wagens echter al- (Van onze correspondent! Ml'NCHEN - Het leven van de-25-jarige miljonairszoon Richard Oetker heeft aan een zijden draad gehangen. Tijdens zijn gevangenschap hebben zijn ont voerders de jongeman gevangen ge houden ineen houten kist van 1.20 m 60 c die elek trisch systeem waarmee een dodelijke schok opgewekt kon worden. Dat blijkt, uit het relaas van Richard, voor wiens vrijlating zijn vader 21 mil joen mark heefi betaald, het hoogste losgeld dal ooit in de Bondsrepubliek is betaald in een ontvoeringszaak. Ri chard werd dinsdag gekidnapt in de buurt van de Beierse stad Freising; twee dagen later werd hij vrijgelaten nadat zijn vader het geld had gedeponeerd op een afgesproken plaats. Aanvankelijk dacht de politie dat de verwondingen van Richard wel mee zouden vallen In het ziekenhuis consta teerde men echter dat de jongeman let sel heeft opgelopen aan de heupge wrichten en aan twee rugwervels. Bo vendien heeft hij last. van een onregel matige hartslag als gevolg van een elek trische schok die per ongeluk zou zijn teweeesebracht. Volgens de politie waren de ontvoerders wreed Arrestatie Daags na de vrijlating van Richard, vrijdagochtend, arresteerde de politie in een appartement in Munchen de 30- I.É Detlef Grasliei te stappen waarna de ontvoerders hem aan handen en voeten hadden vastge bonden. De houten kist waar hij later in werd gestopt was zo klein dat hij zich dubbel moest opvouwen. Richard werd donderdag tegen zeven uur gevonden in een bos buiten Mun chen. in een auto waarvan de motor draaide en de parkeerlichten brand- leen op de rijbaan komen als trottoir en jarige drukker Detlev Grashei. fietspad ontbreken of te moeilijk be gaanbaar zijn. Op het trottoir mag men niet sneller rijden dan stapvoets Ruim 45.500 bezwaarschriften zijn er lot nu toe binnengekomen tegen het plan 4.000 hectare buitendijks gebied in het noorden van Friesland bij Holwerd in te polderen. Hoewel het vrijdag de laatste dag was dat officieel bezwaar kon worden aangetekend tegen de concessie-aanvraag tot inpoldering verwacht de provinciale griffie dat het aantal van 50.000 bezwaarschriften zal worden overschreden n be kende van de politie Hij werd veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf we gens diefstal van kostbare schilderijen, maar was op vrije voeten hangende de uitspraak in hoger beroep. Van het los geld is nog niets terug gevonden. Volgens een politiezegsman heeft de man donderdagavond op de afgespro ken plaats het losgeld in ontvangst ge nomen. Oetker heeft Grashei als zijn ontvoerder herkend, hoewel de ver dachte zelf alle schuld blijft ontkennen. Richard vertelde de politie dat hij op een parkeerterrein in Freising was op gepakt Hij werd gedwongen in een auto LONDEN (RTR) - Rhodesische troepen hebben vrijdag met straaljagers, bommenwerpers, herschroefvliegtui- gen en zware artillerie in Mozambique een aanval gedaan waarbij acht bur gers zijn gedood en tien gewond, aldus Radio Mapocto, beluisterd in Londen. DEN HAAG I.WTl - over de weg hebben lardoi 'erkgevers en werknemers li bereid verklaard de loon' we functie-indeling en een de weg is geopend voor hernieuwd ca hel beroepsgoederenvervoer schillen weg te werken en per loningstructuur in te voeren, 'verleg. De werknemersorganisaties zullen dit hun leden meedelen, zodat naar hun woordvoerder, zeiden er enige hoop is dat het van de kant van de werknemers niet tot bepaalde voorgenomen acties, zoals piikacties.-zal komen. Dit is vrij dagavond verklaard na afloop van over leg tussen werkgevers en werknemers in aanwezigheid van minister Boersma van sociale zaken en staatssecretaris Van Huiten van verkeer en waterstaat Verder zal er een commissie va drie wor den ingesteld - zoals eerder voorgesteld onfrisse methoden. De CDA-lijsitrekker door genoemde bewindslieden - die kan nu wel zeggen dat zijn combinatie j van partijen zich geen plaats laat wijzen lussen links en rechts, noch buigingen naar die twee kanten zal maken, de fei ten wijzen tot dusver anders uit en on getwijfeld zullen Aantjes en Boersma aan Van Agt wel duidelijk maken dat hun opvattingen anderszijn dan die van Andiiessen en Kruisinga. Er moet een einde komen aan de knel lende banden die de regering aan ons volk heeft, opgelegd. „We moeten al' van de volstrekte willekeur van de bewinds- voerders van dit ogenblik De PPR be slist overleven en dood van dit kabinet en KVP en ARP gedogen dit", aldus Staneke trachten overeenstemming tussen de cao-partners te bereiken wat betreft de totale omvang van de toonverschillen. Indien dit niet lukt zal de commissie alle partijen rapport uitbrengen en zal op nieuw bekeken worden wat dan moet gebeuren, echteronder voorbehoud, dat wa t tijdens he trecen te overleg tot s tand is gekomen gehandhaafd zal blijven, al dus minister Boersma. W elsontwerp. Verder zal staatssecretaris Van Hullen op korte termijn een wetsontwerp in dienen op grond waarvan voor bepaalde vormen van vervoer voor derden tchar- térvervoeri een vergunning vereist zal zijn. Daardoor hooptde regering tot een betere naleving van de cao en controle daarop te komen. De kosten van de per 1 januari a s. in te voeren verbetering van de arbeidsvoorwaarden zullen gedeelte lijk dooreen tariefsverhoging in het ver voer worden opgevangen De loonkos tenstijging zal gemiddeld meer dan tien procent bedragen aldus is van werkge- De regering heelt geen overwegende bezwaren legen de uitbreidingsplan nen van Hoogovens, zo is vrijdag in de pauze van het kabinetsberaad meege deeld. Dit standpunt zal komende week aan gedeputeerde staten van Noord- Holland worden meegedeeld. Hoogovens is van plan haar produktie- capaciteit uit te breiden van acht tot elf miljoen ton ruwstaal per jaar in 1935. verszijde verklaard. Werkgevers en werknemers zullen aan de uitvoering alle medewerking geven en de werkge vers zullen bevorderen, dat de cao bepalingen zoveel mogelijk zullen wor den nageleefd. Partijen zijn het verder reeds eens geworden over de inhaalme- thodïek per 1 januari a.s. en de belo- ningsstructuur in afwachting van de nieuwe cao. Op grond van dc nieuw tot stand te ko men wetgeving zal liet mogelijk wor den vervoervergunhingen tijdelijk dan wel definitief in te trekken. Het kabinet is het vrijdag in principe eens gewor den over een dergelijk wetsontwerp. Maandag zullen voorlopige teksten naar de belanghebbenden uitgaan, die dan voor donderdag eventueel gewen ste veranderingen kunnen aanbrengen, opdat het kabinetsberaad van vol gende week tot een definitief stand punt kan komen. Minder koud In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen ol' motregen. Meest matige wind uit zuidoost tot zuid. Maximumtemperaturen om streeks plus 3 graden. Vooruitzichten voor zondag en maan dag, opgesteld door het KNMI Al'en toe neerslag. In de nacht overwe gend lichte vorst: temperaturen over dag ii s bev uil. Weersvooruitzichten tn cijfers gemid deld over Nederland. Voor soudag Aantal uren zon. 0 tot 2. min. temperaturen: omstreeks -2 gra den: max temperaturen omstreeks 1 graad. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 30 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandag Aantal uren zon o tot 3. min. tempera turen omstreeks -3 graden, max. tem peraturen: omstreeks 1 graad Kan op een droge periode van minstens 12 uur; SO procent: kans op een geheel droog etmaal 60 procent. ZON EN MAAN 19 december Zon op 8 44 onder 16.30 Maan op 06.28 onder 15.27 20 december Zon op 3 45 onder 16.30 Maan op 07.37 onder 16 24 i Van onze weerkundige medeiverker i De winter blij/1 kwakkelen en maakt geen vuist zodat de kans om op de schaats tc komen m het grootste deel van ons land de komende dagen klein blijft Met een zuidwestelijke hoogtestroming drong vrijdag minder koude lucht binnen Een storingsfront gaf sneeuw, tjzel en regen en zorgde voor een temperatuurstijging, zodat vijdagavond bij Delfzijl min 2 graden en in V/is- singenplus 2 graden werd gemeten. In Twente ligt nog steeds een laagje van 2 a 3 centimeter sneeuw. Het. hogedrukcentrum boven Scandinavië en Rusland met koud winterweer hgt juist iets te ver van ons verwijderd om de storing bij de Golf van Biskaje geheel buiten ons land te houden. In het weekeinde zullen de neerslagkanscn 1 niet groot zijn. maar de kans op mist is toegenomen. Overdag zal de tempera tuur om het vriespunt schommelen en 's nachts - vooral in de oostelijke helft van ons land-lichte vorst. De luchtstroming zal daarbij overwegend zuidoos- telijk blijven. Verwacht, wordt dal bij onze buren in Duitsland de vorst m het Weekeinde van meer betekenis zal zijn. MOSKOU (RTRi - De promi nente Russische dissident Vla dimir Boekovsky. die wegens afwijkende politieke meningen zeven jaar uitzit, zal vandaag worden vrijgelaten en op een vliegtuig naar Zwitserland wor den gezet. Dit is vrijdag in Moskou bekend ge maakt door atoomlvsieus Andrei Sa- charovv. eveneens een vooraanstaande figuur in dissidentenkring en. Volgens hem hebben de Sowjet autoriteiten Boekovsky's moeder op 14 december laten weten dat haar zoon in ruil voor het vrijlaten door Chili van de Chileense communistische voorman Luis Corvalan zal mogen vertrekken. Noch het nieuws over Boekovsky's aan slaande vrijlating, noch dat over een Russisch-Chileense ruil is in Moskou van officiële zijde bevestigd- De Chileense communisten leider Cor- vilan is vrijdag al met een Westduits lijnvliegtuig naai Frankfort gevlogen. De Chileense militaire junta had in no vember aangeboden de 60-jarige Corva lan vrij te laten, wanneer Moskou Boe kovsky zou laten vertrekken. De 33-jarige Boekovsky. bioloog van zijn vak, heelt meer dan de helft van zijn leven in gevangenissen en psychiatri sche inrichtingen doorgebracht In 1972 werd hij tot zeven jaar veroordeeld we gens 'anti-Sowje; laster'. Hij zit momen teel in de Vladimir-gevungems. ten oos ten van Moskou. Boekovsky stond nu lijst van 100 prominente Sowjet dissidenten in gevangenschap, die door Sacliarow wereldkundig werd ge maakt toen hij de Nobel-vredesprijs voor 1975 had gekregen. Voor Boekovsky's vrijlating is onver moeibaar geijverd door Amnesty Inter national, andere humanitaire organisa ties. maar vooral door zijn moeder, me vrouw Nina Boekovskaya Zij zou haar zoon vandaag op zijn reis naar Zwitserse ballingschap mogen vergezellen Ook haar dochter en een kleinzoon zouden naar Zurich meevlie gen Volgens zijn moederen andere dis sidenten zou Boekovsky in slechte ge zondheid verkeren. Hij zou ondermeer last hebben van een maagzweer, waar voor men hem in gevangenschap geen medicatie zou hebben gegeven Tijdschrift Boekovsky's veelbewogen geschiede nis als criticus van de Sowjet- Maatschappij begon vroeg in dc jaren "60. Hij studeerde toen nog aan de uni versiteit van Moskou. Boekovskr was de initiatiefnemer van een satirisch tijdschnU, de 'Martelaar', en zette zich in voor openluchtvoorteziiigcn van (niet gelijkgeschakelde) poëzie). Boekovsky werd van de universiteit ge schopt en m 1963 gearresteerd door de KGB Daarmee begon zijn eerste op sluiting m een psychiatrische kliniek die Inj iaierbeschreei als '15 maanden m de nel'. In januari 1967 organiseerde Boekovsky in Moskou een protest mars tegen de veroordeling van de dissidente schrijvers Andrej Sijansk.v en Joeli Da niel. Toen hij wegens deze mars voor de rechter kwam. verdedigde Boekovsky zich meteen beroep op artikel 125 van de Sowjet-grondwei die. althans op pa pier. vrijheid van meningsuiting, verga dering en publikatie garandeert. We gens ontregeling van het verkeer' kreeg Boekovsky drie jaar opsluiting. Toen hij die straf in 1970 had uitgezeten, zweeg Boekovsky met. maar kwam hij met onthullingen over de 'behandeling' 'chemisch spanlakeni die mensen zoals hijzelf in psychiatrische klinieken moesten verduren. Prompt daarop werd hij weer naar een dergelijke kliniek afgevoerd. Ditmaal echter oordeelde men hem daar volle dig toerekeningsvatbaar, zodat er tegen Boekovsky een 'normale' straf rechtelijke procedure wegens anti- sowjctactiviteilen op gang kwamen veroordeelt lol de straf'die hij nu uitzit. l.l IN ('OR\ ALAN Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F de Pagter. Hoofdredacteur: G. A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlisi ltssingen: Walstraat 56-60. tel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. tel (01180) 27651. Goes: Grote Markl 2. tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieowstraat 22. tel (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184), 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 39,70; franco per post 45.-; per maand f 13,40; losse nummers f 0,55 (inclusief 4 pet. btw). 77 cent per mm; minimumprijsper advertentie 11,55; ingezonden mededelingen 2Vtx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3