lovooy Uitdeuken en spuiten is specialistenwerk Leer sauna baden en blij! gezond Open brief aan de heer J. E. Koch SGP Arnemuiden In de rubriek 'Lezers schrijven' van za terdag 27 november jl. troffen we een schrijven aan van de hand van J. Meul- meester. Oude Havenstraat 1Arnemui den. Dit n.a.v. een polemiek tussen so cialisten en S.G P.-ers. Daarin werden ondergetekenden, leden van de kiesver eniging der S.G.P. door een medelid op een niet misverstane manier, negatieve en onware handelwijzen toegeschreven. Op een dusdanige suggestieve wijze, dat eenvoudige mensen er nog door in de war zouden komen. Tevens laat bo vengenoemde scribent er geen twijfel over bestaan, en laat het ons nogal heel duidelijk horen, met welke edele en ver hevene gevoelens hij zelf bezield is?'- Wij gaan om onderstaande reden op de in houdelijke kant van de zaak niet in. Wij achten het n.l. beneden onze waardig heid om op al dit weinig fraais in den brede in te gaan. Wij dachten dat ons beginsel en ons het partybesef het niet toeliet, 0111 in het openbaar als leden van de kiesvereniging van de S.G.P. el kaar te bekampen. De meest geeigende plaats is de eerstvolgende vergadering van de kiesvereniging. Onder een gede gen leiding kunnen we daar een en an der ter discussie stellen Waarde Meul- meester, daar venvachten wij U. maar niet m 'Lezers Schrijven' over dat soort onderwerpen. Wij zijn ervan overtuigd, dat allen die de S.G.P. en zijn beginsels, niet gram zijn, maar een warm hart toe dragen, daarzeerzekermee instemmen We zijn dan ook niet weinig verwonderd, dat iemand die zich opwerpt als leraar in het politiek Israël, zich zo gedraagt En we vragen ons af. wist gij deze dingen niet? H van Belzen. Tuindorp 58. J.Passchier, Arnemuiden. Mensen in nood op Noord-Sumatra Diep onder de indruk v nigc ten he- Uitvoering W eihnachtsoratorium Hoewel liet niet onze gewoonte is om als bestuur van de oratoriumvereni ging te reageren op een recensie, heelt deP.Z.C. van maandag 13 december ons doen besluiten dit deze keer wel te doen. Het heeft, ons bevreemd dal de heer Kees van Eersel bereid is gevonden de recensie te schrijven van het concert dat zaterdag 11 december werd gegeven in de Grote Kerk te Goes (Weihnachtsora torium). Maar nu het zo is gelopen, wil len we graag ingaan op enkele punten van zijn kritiek, die volgens ons erg on billijk is. In de eerste plaats de opmerkingen over de tijd dat een Weihnachtsoratonuni moet worden uitgevoerd, De heer Van Eersel weet zo goed als iedereen, dat het geen haalbare zaak is de zes cantates juist op de daarvoor bedoelde dag uit te voeren en dat het tegenwoordig gebrui kelijk is dit te doen in de Adventstijd. Ditwordtnietalleen gedaan door kleine ensembles, maar ook door oratorium verenigingen. Wat betreft het uitvoeren van zes cantates: het is inderdaad zo. dat veelal slechts de eerste vier can ta tes worden uitgevoerd: Hierdoor wordt de cantates no. 5 en 6 onrecht aangedaan, aangezien ze zeker het uitvoeren waard zijn. Ongegronde kritiek dus. Verder valt bijzonder op dat van koor en vooral van dirigent geen spaan wordt heel gelaten. Men mag natuurlijk best kritiek hebben op een dirigent, maar het doet toch wel vreemd aan als men weet, dat de heer Van Eersel zelf naar de func tie van dirigent heeft gesolliciteerd De keus viel echter op de heer Jan Staudt. Aangenomen mag worden dat bestuur, vroegere dirigenten leden van de orato riumvereniging deze keuze niet klakke loos hebben gemaakt. In dit licht bezien is ook één van de laatste opmerkingen heel vreemd. Wij halen aan: 'een diri- mel schreiende menselijke noden gent moet weten wat geschikt is voor zijn koor. artistiek en technisch en hij moet heel goed weten wat hij zelf kan'. Het is de heer van Eersel zeer wel be kend dat het koor al enige maanden be zig was met het Weihnachtsoratorium, voordat de heer Staudt de directie over nam. Zelfheeft hij n.l. bij een proefdirec- tie ook uit dit Weihnachtsoratorium ge dirigeerd. Deze keus is dus in het geheel niet door de heer Staudt gemaakt en het doet wel zeer vremd aan dat de heer Van Eersel de heer Staudt daarop aanvalt. Zou hijzelfn.L gekozen zijn als dirigent, dan zou hij. misschien ook zonder het zelf te willen, met dezelfde problemen hebben gezeten. Oneerlijke kritiek dus. En dan nog wat betreft gebrek aan goede uitspraak en dictie. Hierbij willen wij opmerken, en dat zonder onze vorige dirigent te kort te doen. dat daar voor heen nooit zóveel op is gelet als gedu rende de laatste maanden. Hiet viel bij het concert van afgelopen zaterdag an dere muziekkenners n.l. wel op, dat luer veel verbetering in was opgetreden. Opmerkelijk is ook dat geen woord kri tiek over het orkest wordt geuit, terwijl énige kritiek hier toch zeker op zijn plaats zou zijn geweest. Het orkest liet n.l nogal' ëeris: een steekje' vallen. Klaarblijkelijk heeft de heer Van Eersel zich dermate op de fouten van koor en dirigent geconcentreerd dat hem dit niet is opgevallen. Verder was er voor de solisten niets dan lof, hetgeen niet ver wonderlijk is, want ze waren goed en dat zijn uiteindelijk buitenstannders. Tot slot willen wij nog dit opmerken: Het is ergjammer dat de redactie van de P.Z.C. of onvoldoende op de hoogte is van wat er speelt in de Goese muziekwe reld, of men vindt het niet interessant genoeg om met één en ander rekening te houden. De heer van Eersel was n.l. de laatste die een objectieve recensie kon schrijven over het concert van zaterda- werd geconfronteerd tij dens een korte reis door de provincie Noord-Sumatra (Indonesië) keerde ik onlangs in ons land terug. Lepra, hon geroedeem en armoede tezamen met een voor ons beschamende hartelijk heid, dankbaarheid en saamhorig heidsgevoel, dwingen mij hier in Ne derland voor de grootste noden op te komen en actie te voeren, zowel men taal als financieel. Ik vraag daarom hierbij om uw ondersteuning voor de Stichting. 'Mensen in nood op Noord-Sumatra'. Ter toelichting graag het volgende: Aangedaan door het lot van de lepra patiënten. heb ik mij, alvorens naar In donesië te vliegen, in de problematiek van deze afschuwelijke medische, maar vooral sociale ziekte, ingewerkt, daarbij gesteund door onder andere de Neder landse Stichting voor "Lepra bestrijding te Amsterdam. In Sumatra ben ik door The Leprosy Mission te Londen/Medan. en de directrice van hei Santa Elisabeth ziekenhuis te Medan. zuster Laura Oosterveer, en de mediST che autoriteiten van de provincie Noord-Sumatra op hetgebied van lepra, onder leiding van dr. Halim opgevangen en heb hun mooi werk voor deze versto ten stakkers mogen zien en beoordelen. Het gaat in di t bestek te ver hier nu na der op in te gaan. Naast het bittere leed op lepra-gebied, vooral in door mij be zochte lepra-kolonie Pulau Sicanang. ben ik gestuit op 2 gevallen waarin on middellijke hulp nodig was, in verband met de dreiging van de dood. l. Een jongeman van 21 jaar in een kampong, waarvan de vader metbehulp van deskundige hulp en medicijnen ge nezend lepra-patiënt, was. lag als oud ste zoon van dit door de omstandighe den aan de rand van een financieel ban kroet verkerend gezin, ernstig onder voed (hongeroedeem) en besmet met ëavohd. Bestuur een gevaarlijke infectieziekte te wach ten op de dood, met de huilende moeder en oma naast zijn bed. Het is mij. Gode zij dank. gelukt deze patiënt in het ziekenhuis van zuster Laura onder te brengen, waar hij ten minste 2 maanden zal moeten worden verpleegd. Een aanbetaling was voorlo pig voldoende. Voor verdere genezing en sociale begeleiding en steun aan het be trokken gezin, zal circa 900.- noodzake lijk zijn. 2. Zuster Laura heeft mij een volgend probleem meegegeven en verzocht in Nederland financiële hulp te vragen, om daarmee de 'restanten' van een gezin, moeder met vier kinderen, van een vre selijke dood t.e redden. Dit, gezin oor spronkelijk bestaande uit 9 persone.n. leeft in bergachtig gebied op het eiland Samosir in het Tobameer. verlaten en verstoken van iedere hulp met uitzon dering van een zuster die hier vrij regel matig eten en wat medicijnen komt brengen om deze moeder met haar kin deren in leven te houden tot transport naar het ziekenhuis in Medan is georga niseerd en gefinancierd. Dat transport zalliggendemoetengeschiedenenhoudt in plm. 3 uur te voet (op brancards) door de bergen naar het havenplaatsje Pali- pi. daarna een boottocht van plm. 3 uur naar Parapat, en tenslotte per ambu lance (3.5 uur rijden) naar Medan. Vader en een zoon zijn inmiddels over leden. terwijl twee kinderen reeds naai het ziekenhuis zijn overgebracht, de jongste 1,5 jaar oud. is in levensgevaar, doordat door de ondervoeding organen als lever en nieren zijn aangetast. Ik heb zuster Laura, een week na mijn terugkeer in Nederland en na overleg met mijn bank gebeld en haar verzocht een expeditie voor te bereiden en de missie uit te voeren opdat deze moeder met haar kinderen tenminste de kans wordt geboden om te genezen en te her stellen van deze onze begrippen te bo ven gaande ellende. Ikheb dit all es gedaan o.a. omdat ik min of meer verwacht, op uw financiële steun te kunnen rekenen. Dit gezin was ver stoten uit de kampong uft angst voor besmetting (men dacht dat hel lepra was): laten wij hen niet verstoten en la ten zien dat we ook nog hartelijk en spontaan kunnen zijn. Ook dit gezin was door de omstandigheden gedwongen geweest have en goed te verkopen om eten en medicijnen te kunnen kopen tot het niet meer ging. Naast de medische fmancië.le steun is er daarom ook sociaal-financiële steun nodig. Zij moeten weer kunnen bestaan, dus hun land terugkopen eic totale kosten worden begroot op 8.0(10.- 3. Voor het leggen van een soort nood- Chr. Oratoriumvereniging Goes. M. Lengkeek-Polhuys, secretaresse. (Wij ontvingen nog enkele ingezonden stukken over hetzelfde onderwerp en met dezelfde strekking. Wij menen daarom met opname van bovenstaand schrijven te kunnen volstaan. Red.) Zeer geachte heer Koeli, U vergunne mij in te gaan op uw stuk in de PZC d.d. 1 dezer, getiteld 'Het is nu nog tijd om de jacht te beperken', welk .stuk ik met zeer veel belangstelling hebt gelezen. Ik stel voorop, dat.ik - zelf een fervent jager zijnde - uiteraard volkomen res pecteer dat er anders denkende zijn, en dat iemand anti-jacht is. Entre paren these zou ik hier wel bij willen opmer ken, dal. zo iemand mijn inziens dan ook vegatiër zou moeten zijn: vlees eten is immers met noodzakelijk en er worden dus dieren gedood om iemand het ge noegen te doen, vlees te kunnen eten - afgezien nog van bet. feit, dat ook het leven van voor de slach t bestemde die ren (denk aan mestkalveren en ld, haan tjes) nu niet bepaald aantrekkelijk is vergeleken bij in hetwildlevendedieren. Dit echter ter zijde. Waar het op neer komt, is dil: u bepleit een geleidelijk tot nul dalende numerus fixus voor de sport.jagers tzoals u die noemt), welke functie dan uiteindelijk zou moeten worden uitgeoegend dooi 'profesionals'. terwijl de bestaande sportjagers dan naar uitwijkmogelijk heden zouden moeten zoeken zoals bij voorbeeld kleiduivensc-hieten c.q. 'diorama-schieten' - beide door u al vra genderwijs gesteld. U vreest namelijk anders een spectacu laire toename van het aantal jagers. waarmee hel aanlal witwassen gelijke tred zal hebben (cursivering van mijl. U noemt enkele van deze uitwassen, die volgens u nu al in aantal stijgende zijn en min of meer met de gelegaliseerde jach t te maken zouden hebben, zoals de overbejaging van bepaalde diersoorten, de toenemende stroperij, het schieten van beschermde vogelsoorten, zoals roofvogels. Nu vraag ik mij toch gemoede af, hoe u tot een dergelijke uitspraak kan komen' Om met het laatste te beginnen: er is niet één jager die - anders dan mis schien een hoogst enkele keer per onge luk door verkeerde determinatie - be schermde vogels schiet, ook geen roof vogel. Dat kunt u rustig van mij aanne men. Overbejaging is bij de wet verbo den en komt- alweer door jagers - niet voor. Afgezien van het wettelijk verbod zou de jager wel gek zijn om zijn veld te bejagen en te weinig voor volgend jaar over te houden. U noemt ook 'de toene mende stroperij' als samenhangende met de jacht, en uit dit alles blijkt mijn inziens zeer duidelijk, dat u twee dingen door elkaar haalt, namelijk jacht en stroperij. Natuurlijk worden door stro pers ook beschermde vogels geschoten of gevangen als zij daar winst in zien, en natuurfijH geven zij niets om de in standhouding van de wildstand in een bepaald veld - dan gaan zij wel ergens anders naar toe. Jacht en stroperij zijn clan ook volgens antipoden en kunnen nooit over één kam geschoren worden. Het snoet ook u toch wel bekend zijn, dal de jagers fel gekant zijn tegen de stroperij en dat. van hun kant (vooral door de door hen be taalde jachtopzieners) alles wordt ge daan om die tegen te gaan, daarbij ge steund door de politie. Het door u genoemde stijgende aantal uitwassen heeft dan ook mijn inziens niets met de jacht te maken, doch uit sluitend met de - in terdaad zeer toene mende - stroperij: en het is dan dus be paald onbillijk, om dat de jagers in dc schoenen te schuiven. Dan wat betreft de numerus fixus. Het is u uiteraard bekend, dat de minimum grootte van een jachtveld (40 ha) reeds een beperking van bet aantal jagers in houdt: nu al zijn er velen die graag zou den willen jagen, maar geen veld kun nen krijgen. Afgezien daarvan, ontgaat het mij ten enenmale waarom een even tuele numerus fixus in de loop der jaren tot nul afgebouwd zou moeten worden, en de jagers vervangen zouden moeten worden door professionals (die natuur lijk ook mede voor hun genoegen de jacht zouden uitoefenen, want een anti- jachtman zou eenvoudig niet het jagen te bezegen zijn!) Waarom zouden bos wachters, rentmeester, landbouwers enz. deskundige zij het gebied van de jacht dan de "amateurs'? Bovendien staat het nieuw geïntroduceerde jach- texamen juist borg voor voldoende des kundigheid van deze laatsten! Dan tenslotte de 'uitwijkmogelijkhe den' voor de 'amateurs' als die na ver loop van tijd niet meer zouden mogen Sterke verhalen uit Borsele In de laatstgehouden raadsvergadering van Borsele (verslag PZC 9/12/76) illus treerde de burgemeester van Borsele als raadsvoorzitter zijn kritisch betoog in de raadsdiscussie over de vuilnisstort plaats bii Nieuwdorp in relatie tot het gedrag van de woonwagenbewoners uit. het VlisSingse woonwagenkamp (het zich toegang verschaffen tot de ter reinen etc. etc.) en het niet adequaat reageren daarop van de Rijkspolitie (niet veel meer dan boetes van ƒ35,-) met: „en als eens een auto in beslag werd genomen, dan ging de eigenaar er van keteen naar de Sociale Dienst in Vlissingen om 1800.- voor een nieuwe auto op te strijken, waarmee hij er één ter waarde van 150 gulden uit zijn eigen voorraad nam" (einde citaat PZC 9/12/76). Zo'n aanmerking uit een nabuurge meente levert een aantal kritische vraagpunten op. Voor zover mijn com petentie reikt, is er slechts één van wé zenlijk belang, nl.: is het waar? Zeer nadrukkelijk wil ik stellen, dat er geen woord van waar is! Dit. om misver standen te voorkomen, zowel bij de overheden, de bevolking als bij de woonwagenbewoners zelf. Ook om te voorkomen, dat er een vertekend beeld gaat ontstaan over de bijstandsverle ning en over bepaalde bevolkingsgroe pen. Wie beweerL moet bewijzen! Wie bet tegendeel beweert, moet vaak nog meer bewijzen, ook al steunt hel aanvakelijk gezegde nergens op. Der halve heb ik, uitsluitend om met slellig- verband om de meest schrijnende nood in de lepra-kolonie Pulau-Sicanang te kunnen verzachten (aanbrengen water voorziening, toiletten, betere hygiëne door o.a. inpoldering van het terrein en hei aan minimale eisen naar Indonesi sche maatstaven aanpassen van de be huizing) is een bedrag nodig van naai schatting 20.000. Gelden kunnen worden overgemaakt op girorekening 79138 van de Rabobank te Waddinxveen. onder vermelding 'Stichting 'Mensen in Noord of Noord- Sumatra' rek. 36.68.35.890. J. OOSTHOEK WADDINXVEEN jagen. Uit hetgeen u hieromtrent te be rde brengt blijkt mijn inziens dat u geen idee hebt van de essentie van de jacht. Die is - naar mijn mening althans - de volgende: het zijn in de vrije natuur en hetstellen van eigen slimheid tegenover de - zeer grote' - slimheid van liet wild. met het uiteindelijke doel, dat te be machtigen door een zo moeilijk moge lijk gemaakt schot. M.M. geldt, precies hetzelfde voor de sportvisserij. Kleidui ven schieten op 'diorama-schieten' kan hier natuurlijk nooit voor in de plaats komen! Het enige, dat cr een beetje op zou kunnen lijken, is dierenl'otogralie in de vrije natuur, maar daar ontbreekt dan toch altijd nog het 'bemachtigen' •aan. Dil laatste is een essentieel onder deel van de jacht. Toegegeven: het is misschien een atavisme (jagen voor le vensonderhoud is niet meer nodig), maar dat het oer-instincl van 'bemach tigen' bij zeer velen uiterst levend is, is toch wel duidelijk. Dat anderen, dit in stinct verloren hebbende, daar legen zijn, is evenzeer duidelijk, en dat is na tuurlijk hun goed rechtwaarbij zij daar voor zichzelf de conclusie uit trekken door niet te jagen. Maar ik vraag me wel af. of het ook hun goed recht is om te trachten de andere categorie de uitoe fening van de jacht te ontnemen. PS. Het bovenstaande is uitsluitend mijn persoonlijke mening', ik heb over dit stukje geen overleg' gepleegd met mede-jagers én/of de K.N.J.V. F. H. J Elout Domburg Alcoholisme Uw artikel over dit onderwerp, rubriek 'Gewoonweg' van 2 december, noopt tot twee crltische opmerkingen- 1. de raad aan de lezers, hun bekende alcoholisten aan te geven bij het consul tatiebureau voor alcohol- en drugpro blemen, is stellig af te keuren. Om prin cipiële redenen, maar ook omdat men anders de hulpverlener tot boeman de gradeert. 2. Uit het artikel zal men afleiden dat de 'ex'-alcoholisl nog vele jaren slechts door enorme wilskracht zijn behoefte aan alcohol in toom kan houden. Dit is niet juist; metbehulp van psychothera pie kan men vaak (niet altijdl de be hoefte zelf in relatief korte tijd doen ver dwijnen Drs. J.J.A. van Slrien, psychotherapeut. Kerkwerve en Middelburg. heid te kunnen beweren, direetna lezing van het betreffende artikelin de PZC, de financiële administratie op de Sociale Dienst laten doorlichten inzake bij standsverlening aan woonwagenbewo ners over de laatste vijfjaar, of daarin bijslandsverlmmg' voor de aanschafvan auto's voorkwam dan wel ofëén of ander via voorschtverstrekking, dus op basis van volledige terugbetaling, zou hebben plaatsgevonden. De bevindingen waren: de gemeente lijke sociale dienst Vlissingen heeft de laatste 5 jaar geen enkele bemoeienis gehad met woonwagenbewoners inzake aanvragen om bijstand voor auto- aanschaf. en op basis van voorscho tver strekking slechts éénmaal, in 1973. Het. ging daarbij om een hoger bedrag dan 1800.-. betrof niet de vervanging van een in beslag genomen auto. terwijl hel in voorschot verstrekte bedrag via machtiging van de K.B volledig werd terugbetaald. Alweer om misverstanden te voorko men: ook in de jaren daarvóór is het in deze in Vlissingen gevoerde beleid niet anders geweest. J, L, Osterman, directeur gem. Soc. Dienst Vlissingen Oorlogsmisdaden maar ook collaboraties mogen niet veijaren Met spanning en nachtmerries, maar ook met teleurstelling volg ik de publi- Ikaties' in 't weekblad 'Accent' en an dere nieuwsmedia, over de affaire ron dom Peter Meuten. Aanleiding is niet alleen dat het ge- lbeurd is in m'n vaderland van geboorte, maar omdat het mij persoonlijk raakt, Want mijn familie is hier ook bij derge sisch visum nodig. Verschillende men sen vroegen mij. waarom hij dit heeft geschreven en wat zijn bedoelingen hiervan waren. Vermoedelijk om de vol gende redenen; vanaf'17 september 1939 ben ik de wereld ingegaan om te strijden tegen de barbaarse vijanden van mijn vaderland en Poolse volk, strijdend voor uw en mijn vrijheid (ook bij de bevrijding Hjke slachting betrokken geweest. Zeff van Nederland heb ik een bijdrage gele verd), Verzet tegen misbruik, onrecht vaardigheid, chantage, leugens en ten slotte ondemocratisch gedragen oprich ten van stichting van Billy Strenk. Voorkomen van dergelijke publikaties als Duitse gebieden thans onder Pools bestuur (deze patriottische verhalen kan men vinden in de Poolse Oud-strij der. 12e jaargang, winter 1973, no. 28, bladzijde 4). Redacteur, uitgever is de bovengenoemde stichter. Respecteren en nakomen van de tien geboden (ook het achtste) zou ten goede komen aan dp gehele mensheid A. Eibm Poolse oud-strijder Souburg heb ik echter deze gruwelijke gebeurte nissen niet meegemaakt, maar ik kan hier over meepraten. Daar ik geboren en getogen en tot 17 september 1939 in het dorp Urycz heb gewoond, waar schok kende slachting niet alleen Poolse bur gers van joodse afkomst betreft, maar ook Polen zelf. Onder anderen mijn va der Jan Eibin, mijn jongste broer Ma rian, twee broers van mijn vader. Michal en Martin en zijn zoons Zygmund en Stanislaw en nog verdere familieleden. Over deze afschuwelijkheden wist ik al gedeeltelijk in januari 1947, toen reeds bewoner van Vlissingen. Concrete feiten van deze gebeurtenissen wist ik pas eind augustus 1967. bij ontmoeting van mijn moeder na 28 jaren, in hotel Inturist te Lwow. op toeristisch visum, 'n Normaal 0 visum om mijn moeder te bezoekeq.. t^UFSUSSCIl otlChting thuis in Urycz, na al deze ellendige jaren.' werd mij 3 maal geweigerd. Voor mij als gewone man is het moeilijk alles te be schrijven wat ik moest aanhoren, maar ook verwijten dat mijn moeder in de steek gelaten is door haar eigen kinde ren (mijn broer en mijn zuster verblijven ook in het westen) en datzij alleen moest doorgaan op oude leeftijd zonder ver zorging. Voor een normaal mens met gewoon verstand kan men niet; begrij pen waarom dit allemaal moest gebeu- UITSLAGEN VAN ZANGWEDSTRIJD ONZE ZANGERS' MIDDELBURG - Aan de tentoonstel ling van vissen, vogels en cactussen, die dinsdag in dc Vleeshal van liet stadhuis in Middelburg werd geopeiij was voor de leden van de jubilen kanarievereniging 'Onze Zangers' een zang- en kleurwedstrijd verbonden. De uitslagen hiervan zijn als volgt: Zangkanaries. Kampioen slammen, H. Sc-hunslaar (339 punten). Kampioen stellen. C, Meultneester (165 punten), Kampioen enkelingen J- Reinders (83 punten). Kampioen open klasse. R, Reindes (88 punten). Kampioen overja- rigen C. van 't Veer (83 punten) Kleurkanaries. Kampioen slammen. G, Korstanje (353 pun tem. Kampioen stel len. G. Korstanje (178 pun tem Kam pioen enkelingen. R. Radings (90 pun ten). Kampioen open klasse M. v. d. Schelde (90 punten). Kampioen oveija- rigen, G. Korstanje (90 punten). Postuurkanaries. Kampioen enkelin gen, J. Zwemer (89 punten) Kampioen open klasse, C. van 't Veer (88 punten). Kampioen overjarigen (C. Grootjans(89 punten). Bastaarden. Kampioen enkelingen. J. Gideonse (89 punten). Wildzang. Kampioen enkelingen C. van Miljonairs en multimiljonairs In uw krant van 9 decemberjl. las ik. dat er meer miljonairs en multimiljonairs zijn bijgekomen. I-Iun gezmenlijke ver mogen.steeg van 75,9 miljard-naar 93 miljard gulden. Ik wil hierbij aantonen, dat :hel in ons land nog niet zo slecht gaat. zoals mr. v. Veen, voorzitter van de werkgevers het doel. voorkomen. Nu kan men zicli afvragen, hoe zijn die rij kaards aan al dat. geld gekomen. Als ik goed ben ingelicht, geeft het rijk subsi die aan werkgevers, om met dat geld ar beidsplaatsen te creëren en doen die werkgevers dat dan ook? Dit laatste moet ik helaas sterk in twijfel trekken, wam iemand, die'op een eerlijke manier miljonair wordt, zullen velen met mij niet in geloven. Ik was echter van plan over iets anders te schrijven en we! over de verhoging binnenkort van de zuiver ingsheffing ibelasting) want zo is hel. Het is natuurlijk belasting', maar ze he- ben er hel fraaie woord zuiveringshef fing van gemaakt en volgens mij niet zonder reden. Belasting bgtaalt men naar vermogen. Zuiveringsheffing daar entegen per gezin. Het is dus zo. dat een gezin van een mil jonair hetzelfde bedrag perjaar betaalt, als een gezin dat van de AOW moet le ven. Hier wordt de rechtvaardigheid dan ook met voeten getreden. Jan met de pet; krijgt steeds ingepompt, dat ze het nog met zo slecht met hem voorheb ben, maar ondertussen wordt, hij toch maar uitgekleed tot en met PTT wordt straks duurder. Gemeentebedrijven en wetcrschappen dito. Wie maken de inflatie en drijven de prijzen op. Wie het weet. mag het zeg gen. Zolang' we zo labiel blijven, om ons voor het karretje te laten spannen, zolang zullen we schuldig blijven aan deze schandalige mentaliteit Wanneerstaat na 2.000 jaar christendom eindelijk de ware christen op. die de weg naar recht vaardigheid zoekt in plaats van miljoe nen af te dwingen van de gewone man. J. Eerland Middelburg. Trio Boon geeft kerstconcert MIDDELBURG - Rond de fluitist Dick Boon is eer trio gevormd dat op weon- sdagavond aanstaande een concert van oude muziek ceef't in de Concertzaal te Middelburg. Naast Dick Boon, die de barokfluit bespeelt, werken mee de clavecinist Leen dc Broekert en de cel list Marinus Hillebrand. Bovendien verleent in enkele nummer de bas Hans Smout zijn medewerking. Deze zanger werk t als pedagoog aan het Brabants Conservatorium. Het concert door het Trio Boon. dat om acht uur aanvangt, komt in de plaats van het eerder aangekondigde romantische kerstconcertdoorde zangeres Marianne Klep en de pianist Gé Audenaerdt, dat doorziekte van eerstgenoemde met kon doorgaan. ren. Bij het allereerste begin van deze open bare executies van joden en communis ten waren mijn vader en andere familie leden niet bij. Het begon echter toen het niet zo best ging aan bet oostfront Om de situatie te redden kregen nazicolla borateurs meer bevoegdheden. Zy kwamen gemaskerd in huis met een smoesje dat ook zy dezelfde richting op moesten als mijn vader, maar dat zij de weg niet wisten. Mijn vader wilde net naar zyn werk gaan (nachtdienst), hij was in dienst als smid bij een oliebron firma en moest ongeveer 3 kilometer langs berg- en bosachtige heuvels lopen. Daarna is hij nooit meer thuisgekomen en niemand tot op heden weet wat er mee gebeurd is. Lichamen van mijn ooms en neven wa ren in stukken gekapt en op een weiland onder struiken gevonden. Bij de laatste slachting werd mijn broer op bed ver moord en nog 4 vrouwen van verdere familie. Mijn moeder kon- op tijd vluch ten en zich verbergen, in een zelf ge bouwde hut. waar zij in onbeschrijfelijke armoede en honger maandenlang heeft doorgebracht. Zij waren gewone, rustige en eenvoudige dorpsbewoners, maar zij zijn van helleven beroofd omdat zij Po len waren. Voor deze nazi-aanhangers waren deze tijden naar hun oordeel echte vrijheid en democratie, ze konden doen en laten wat ze wilden. Oorlogsmisdadigers, col laborateurs en landverraders die mee gewerkt hebben aan deportaties, gas kamers, kampen met prikkeldraad, massagraven en nog talrijke tot op he den onbekend gebleven graven, zoals ook dat van mijn vader, mogen hun stral nooit verjaren. Niettegenstaande deze pijnlijke trage die die mijn familie heeft getroffen, werd in de PZC van 24 april en 12 mei jongst leden verwijten aan mij gedaan door de Vlissinger Billy Strenk. Ik citeer hierbij letterlijk zijn eigen woorden: „Handlan ger van Poolse, respectievelijk Russi sche ambassade, is van origine geen Pool en voor familiebezoek heeft hij een Rus- Jeugd Schouwen-Duiveland tveér Exoten. Kampioen stellen. A. Bevelan der (173 punten). Kampioen enkelingen, A. Keersemaker (89 punten), Kampioen open klasse, A. Keersemaker (89 pun ten). Kampioen overjarigen, A. Keer semaker (89 punten) Insekten- en vruchteneters. Kampioen enkelingen. P. J. van Damme (92 pun ten). Grasparkieten Kampioen stellen, A. Bevelander (172 punten). Kampioen enkelingen. H. Fierens (86 punten). Grote parkieten. Kampioen stellen, G, Korstanje 178 punten). Kampioen open klasse. A. Bevelander (91 punten: Kwartels, Kampioen enkelingen. A. Be velander ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland houdt in samen werking met de Nederlandse Volks dansvereniging een cursus Internatio nale dansen. De cursus wordt gehouden op tien achtereenvolgende donderda gavonden in de maanden januari, fe bruari en maart. De cursus staat onder- 1 eiding van de Marras Korpel. docent bij de Nevo en word t gehouden in het club huis 'De Lichtboei' van het Leger des Heils aan de Poststraat. Men kan zich tot löjanuarï opgeven Tevens houdt de Stichting in de maanden januari en fe bruari een kadertraining in het dorps huis te Serooskerke (S). De leiding van deze cursus is in handen van jeugdwerk- leider Gabri de Groot. Aan de orde ko men hierbij ondermeer training in sa- menwerkenden speldgebied. instruktie over aspeckten van leidinggeven en ge sprekken over de verhouding oude ren/jongeren. Kerstitest zondagsschool SINT-ANNALAND- De Hervormde zon dagsschool te Sint-Annaland viert het kerstfeestdinsd ag 28 december in de her vormde kerk. Aanvang 18.30 uur. met Kerst m 't nieuw. Stijlvolle 2- en 3-delige kostuums 2-delig vanaf 308,- 3-delig vanaf 358,- HERENMODE Gortstraat 32-34 - Middelburg - tel. 12508 Stop de Stress Stop de spanning van alle dag Scheldestraat 7-9 - Vlissingen Tel.01184-13089 Iedereen leest de PZC altijd en overal Het adres voor het betere werk VAN DER VLISSINGEN Edisonweg 35 Telefoon (01184) 2961

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 12