RAAD AKKOORD MET DETAILHANDEL BUITEN GOESE BINNENSTAD „Zeeuwse havenschappen vaak ten onrechte in verkeerd daglicht' VICE-PRESIDENT IR. J. BOUT NAM AFSCHEID VAN RSV Mi-Lock Hulst gaat in 1977 produktie van sokken verhogen Nieuwvan Royal Club: Shandy. En dat smaakt naar...eh... Voorstel met 12 tegen 9 aangenomen Bij de Rabobank vindt u ook bungalows in Nederland, België en Luxemburg Rabobank S Gestrande tanker verloor maar weinig gasolie Shandy. Fris met h ietsje alcohol (0,9%). m Royal Club SHANDY VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 Nog wel een onderzoek houden GOES - Groothandel en andere bedrij ven mogen in de toekomst buiten de Goese binnenstad rechtstreeks aan de consument gaan verkopen. De vesti gingsplaats voor dergelijke grootwinkel-warenhuizen zal nader bekeken worden. Ook wordt nog een zogenaamd 'distributie-planologisch onderzoek' gehouden, om na te gaan of er wel behoefte is aan terreinen voor detailhandel buiten het stadscentrum van Goes. Een voorstel van de raadsle den M. Loeve en J. P. G. van Ooijen (bei den ogg) hierover, werd donderdag door de gemeenteraad aangenomen met 12 tegen 9 stemmen. Voor stemden CGG en VVD, tegen waren PvdA, SGP en PPR. In het uitvoerige gesprek dat de raad aan het voorstel wijdde, was het uitein delijke knelpunt: eerst een onderzoek houden en dan pas een beslissing nemen over de detailverkoop buiten de binnen stad, of omgekeerd. De indieners hiel den vast aan een beslissing vooraf, on danks stevige aandrang van PvdA, SGP en burgemeester mr. F. G. A, Huber. PvdA-woordvoerder ing. J. A, Salomé bestempelde de houding van de indie ners dan ook als 'halsstarrig', terwijl de SGP-er A. Maljaars problemen voor de kleine middenstand voorzag Raadslid Loeve begon met een toelich ting op het voorstel. De argumenten die ertegen werden aangevoerd - met name dooreen minderheid van hetcollege van burgemeester en wethouders - noemde hij overdreven en overtrokken. Hij wees erop dat het huidige beleid voor de bin nenstad goed is en dat de middenstand zélf veel aan de ontwikkeling van het stadscentrum heeft gedaan. De heer Loeve zei dat de CGG geen weidewin- kels voorstaat en ook tegen vestigingen is, die de binnenstad als het ware leeg zuigen. „We willen het pakket vergro ten. We doen niks geks, maar geven ruimte aan het particulier initiatief. Niet ongebreideld, maar gereglemen teerd," aldus raadslid Loeve. Hij was niet tegen het houden van een onder zoek, maar pas na de beginsel-uitspraak van de gemeenteraad. Het raadslid stelde dat het huidige beleid te star ge richt is op de binnenstad. WD-woordvoerder ing. J. de Graag vond dat aan nieuwe ontwikkelingen ruimte geboden moet worden, waarbij de overheid dan wel de vinger aan de pols moet houden Hij achtte een onder zoek van groot belang, maar pas nadat een positief besluit, gevallen was. „Het resultaat van dat onderzoek zal voor ons bindend zijn," betoogde de heer De Graag, die onderstreepte dat ook de WD niet het oog heeft op winkels in industiregebieden, omdat dan de bin ding met de binnenstad wegvalt. Recordoogst suikerbieten VLISSINGEN - De bietencampagne van 197G lieeft totnutoe een gunstig re sultaat gehad. Dat staat te lezen in het maandblad van de Suiker Unie van de cember. De Suiker Unie doelt met name op de goede weersomstandigheden en de goede verwerkingscijfers van de fa brieken. De campagne 1976 spotte met opbrengst en gehalte zo stelt men. De Suiker Unie haalt dit jaar een record-oogst van 4 miljoen ton bieten Volgens de publicatie van de Unie blijft het suikergehalte van de bieten zakken. Het hoogste gemiddelde werd op 18 sep tember bereikt, toen men een percen tage van 15,6 kon noteren. Verwacht wordt dat het uiteindelijke gemiddelde landelijk percentage op ongeveer 15 zal uitkomen. (In Zeeland ligt dat gemid delde een fractie lager). De Suiker Unie taxeert de gemiddelde netto opbrengst per hectare op 48.8 ton. West-Zeeuwsch-Vlaanderen valt daar met 45,5 procent iets onder. Overig Zee land zit iets boven het gemiddelde ol haalt het juist. Het tarra percentage ligt in de meeste delen van Zeeland een stuk hoger dan het landelijk gemiddelde. Het hoogst is het in West-Zeeuwsch-Vlaanderen met 21.1 procent. Het landelijk gemiddelde ligt op 16,94 procent. Algemeen directeur W. Lockefeert links i van Mi-Lock in Hulst zet burgemeester ,P. J. G. Molthoff van Hulst de vervaar diging van de sokken in zijn fabriek uit- PvdA-er Salomé meende dat het voor stel van de CGG veel weghad van het voorstel voor uitbreiding van de Agri- markt. Hij had kritiek op de vage argu menten. waarmee hel voorstel onder voor detailverkoop buiten het centrum. Wethouder dis. J. Dijkgraaf (cgg. eco nomische zaken) zei dat het. gemeente bestuur de moed moet opbrengen om. ondanks adviezen van instellingen, een bouwd was „Beweringen worden niet beleid om te buigen. ..Ik heb wel eens waargemaakt, er zit geen enkel houvast aan." zei de heer Salomé. Hij benad rukte dat het een landelijk beleid is om vestiging van detailhandel buiten cen trums tegen te gaan. De PvdA-er vond dat er ook te weinig aandacht was be steed aan de inspraak en dan vooral de afwijzende mening van de commissie handel, ambacht en diensten en van de kamer van koophandel. „Het doet me pijnlijk aan dat de indieners hun voor stel onverkort handhaven, ondanks de grote reserves van vele kanten. Ze gaan uit van de gedachte :we halen toch de meerderheid, dus hoeven we niks te ver anderen Dat spijt ons ontzettend." ver telde ing Salomé Impasse De heer Maljaars erkende dt Goes moeilijk zit met ruimte voor bedrijven die niet in de binnenstad passen. „Die impasse moet op de een of andere wijze doorbroken worden," stelde de heer Maljaars. Hij wees erop dat de ontwik keling van de binnenstad echter niet uit het oog mag worden verloren. De SGP-er pleitte voor het houden van een onderzoek. Hij betreurde het dat b. en w. niet aan gedeputeerde staten van Zeeland en het economisch technolo gisch instituut om advies hadden ge vraagd. De heer Maljaars was tegen het nemen van een beslissing, gevolgd door een onderzoek. Hij vreesde dat daar door een zeker 'sneeuwbaleffect' zou kunnen optreden. Wethouder L. H. de Leeuw (pvda. ruim telijke ontwikkeling) herinnerde aan vroegere besluiten met betrekking tot bescherming van de binnenstad. Hij gaf toe dat het een moeilijke zaak is om in die binnenstad voor allerlei functies ruimte te scheppen. De wethouder zei dat in 1972 een uitvoerig onderzoek ge houden is naar de bewinkelmg in Goes en dat er onlangs met het oog op de in vulling van het Schuttershofgebied een beperkt onderzoek is gehouden. Vol gens hem was daaruit gebleken dat Goes afdoende winkelvoorzieningen heeft, behalve op hel gebied van de woon-warenhuizen De heer De Leeuw- betoogde dat er in het verleden hooguit 5 tot 6 aanvragen zijn binnengekomen het gevoel dat we achter de ontwikke lingen aanlopen. We moeten een actief beleid voeren en het voorstel is daar een voorbeeld van." aldus de heer Dijkgraaf. De wethouders J. H. Roose (cgg, onder wijs) en J. P. Lindenbergh (vvd. cultuur), onderschreven het standpunt van we thouder Dijkgraaf. Burgemeester Hu ber wees erop dat er voldoende aan dacht moet zijn voor de positie van de kleine zelfstandigen. „De kleine zelf standigen moeten we zoveel mogelijk kansen geven. Zij zullen lijden onder grote vestigingen buiten het .centrum," zei mr. Huber. Kerstbijeenkomst Aardenburg AARDENBURG - Zondag wordt 's avonds om zeven uur in de r.k, kerk aan de Weststraat een kerstbijeenkomst ge houden. Hst accent ligt in deze bijeen komst hoofdzakelijk bij samenzang, koorzang en solozang. Medewerkenden aan deze dienstzijn pastoor W. Martens, ds. J. Paks.v. mevrouw ds. C. W. den Herder-Brugman en burgemeester drs. W L. A. Lockefeer. Verder koren van di verse kerken alsmede de Koninklijke Muziekvereniging 'Aardenburgse Fan fare' Volgend jaar weer een 'Vijf uur van Hulst' HULST - Het staat nu al vast dal de wielertourclub 'Hulst' ook volgend jaar een 'Vijf uur van Hulst' gaat hou den. 't Dit jaar zo succesvol verlopen even ement. dat mede mogelijk werd ge maakt door de braderie Trefpunt en de PZC ziet er in grote lijnen hetzelfde uit als in '76. Evenals dit jaar zullen er maar twintig ploegen van start mogen gaan. De 'Vijf uur van Hulst' wordt in 1977 op 27 augustus gehouden. BURGEMEESTER C. OCKELOEN VAN TERNEUZEN TIJDENS BEGROTINGSRAAD: 1-55 iADVERTENTIE „NIET IN SLAAP LATEN SUSSEN DOOR CIJFERS ARBEIDSMARKT" TERNEUZEN' - Burgemeester C. Ocke- loen van Terneuzen vindt dat de Zeeuwse havenschappen vaak ten on rechte in een verkeerd daglicht worden gesteld. Volgens Terneuzens burge meester heeft een en ander tot gevolg dat de havenschappen minder effectief tewerk kunnen gaan dan eigenlijk ge wenst is. Burgemeester Ockeloen is van mening dat de havenschappen ge zien moeten worden als het instument om te bewerkstelligen dat de werkge legenheid, onder meer in Zeeuwsch- Vlaanderen. veilig wordt gesteld. Burgemeester Ockeloen deed deze uit spraak donderdagmiddag tijdens de begrotingszitting van de Terneuzense gemeenteraad. Hij haakte in op enige uitlatingen van PvdA-fractievoorzitter J. M. Hamelink ten aanzien van de werkgelegneheid in Zeeuwsch- Vlaanderen. De PvdA-er zei onder meer: „De laatste cijfers van de geregistreerde arbeidsre serve die wij ter beschikking hadden zien er in procenten uitgedrukt zo uit; Nederland 5.1 procent. Zeeland 4.3 pro cent, het gewest Zeeuwsch-Vlaanderen 3.5 procent en Terneuzen 2,5 procent. Als we deze cijfers bekijken, staat Zeeuwsch-Vlaanderen er op het mo ment omtrent de werkgelegenheid niet zo slecht voor. ..Om een duidelijk beeld te geven wees de heer Hamelink op een aantal ontwikkelingen, momenteel in zaam en langdurig proces is, waarbij Zeeuwsch-Vlaanderen nog extra pro blemen kent door de aanwezigheid van België, op enkele tientallen kilometers afstand. „De procedures en voorwaar den worden hier zo ingewikkeld dat de industrie wegloopt. En dan krijg je te maken met het feit dat er wel werkgele genheid is. maar dan wel aan de andere kant van de grens. En je hebt daar dan wei te maken met andere regels. Dat is het probleem en daarin zit het risico", aldus de heer Ockeloen. Receptie in Rotterdam Geen toespraken tijdens receptie ROTTERDAM - Tijdens een zeer druk bezochte receptie heeft ir. J. Bout, vice president van de Raad van Bestuur van Rijn-Schelde-Verolme Machinefabrie ken en Scheepswerven XV afscheid ge nomen van zijn werk. Dat gebeurde donderdagmiddag in het Rotterdamse Hilton Hotel, waar ook vice-president D. Teschmacher afscheid nam. Talrijke genodigden uil het bedrijfsleven, van banken en van ministeries kwamen daar bijeen om de heren Bout en Teschmacher de hand te drukken. Bei den gaan met pansioen. Ir. Bout werd in 1968 - na fusie van het toenmalige Rijn-Schelde met de Ma chinefabriek Breda, directeur van de Filmhuis Afscheidsreceptie van v hout, mevrouw Bout, ir Rotterdam. Bout. Op de foto: v.Ln.r. burgemeester drs. Th. J. Wester- J. Bout en wethouder F. G Smit in het Hilton Hotel in MIDDELBURG - In het Filmhuis van Jeugd en Muziek, draait volgende week opnieuw een film van de Duitse cineast Rainer Fassbinder. Men draait de uit 1972 daterende film 'Wildwechsel'. Deze film is gebaseerd op een toneel stuk. 'Wildwechsel' draait woensdag 22 de cember in 'De Zwaan' in Souburg en donderdag 23 december in het Kuiper- spoorttheater in Middelburg. Beide voorstellingen beginnen om half negen 's avonds. Vanavond (vrijdag) draait hel Filmhuis in het Kuiperspoort theater 'Ohne da tum' van de Duitse cineast Ottomar Domnick. Dit is de tweede in de serie van vier die het filmhuis van Jeugd en Muziek van hem vertoont. 'Ohne Da tum' begint om half uur Schelde in Vlissingen. In 1969 werd hij voorzitter van de directie van de Konin klijke Maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen een functie die hij neerlegde in verband met zijn toenemende taken als vice president van het RSV-concern. De heer Bout begon zijn carrieère ïn 1937 als rnts-er bij Werkspoor in Am sterdam 1942 werd hij algemeen be drijfsleidervan de NV H. K. de Jonkeren Zoon in Amsterdam. Drie jaarlatertrad hij in dienst bij de NDSM als hoofd van dekketelmakerij. In 1948 behaalde hij zijn ingenieursdiploma en in datzelfde jaar werd hij benoemd tot directeur van het Zuidafrikaanse bedrijf van A. de Jonge NV in Vlaardingen. Van 1954 tot 1960 vervulde hij de functie van mana ging director van John Thompson Ltd in Kaapstad en laterin Wolverhampton. Van 1963 tot 1968 was hij directeur van de machinefabrike Breda. Tijdens de af scheidsreceptie donderdagmiddag werden geen toespraken gehouden. Vlak voor de receptie was eren een korte besloten bijeenkomst tijdens welkde de heer Bout een Makkums blauw tegelta bleau werd overhandigd met een af beelding van de S-fregat Zeeuwsch-Vlaanderen: „We hebben te maken met de positieve invloeden van de extra tijdelijke werkgelegenheid, zoals uitbreidingen van D.O W. Chemi cal, NSM en Broomchemie. De omvang van deze werkgelegenheid beweegt zich momenteel ongeveer op het hoogste ni veau (ongeveer 1600 arbeidsplaatsen) en zal in 1977 eerst geleidelijk en daarna snel afnemen. Verder zien we te weinig plaatsingsmogelijkheden voor hoog ge kwalificeerde arbeidskrachten in de bouw en metaalnijverheid. Er is voorts te weinig werk voor werkzoekenden in de beroepsgroepen, handels- en kan toorpersoneel. Er zijn te weinig mogelijkheden voor jeugdigen, met name in de handels- en kantoorsector, te weinig vacatures voor vrouwen (ook te weinig parttime banen) en tenslotte is er een dreigende afname van de werkgelegenheid in de havensec tor als gevolg van verminderde omzet van goederen en nadelige concurrentie ten opzichte van Gent." Jeugd werkloosheid Volgens de PvdA-fractievoorzitter is het met de jeugdwerkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen iets gunstiger gesteld, vergeleken met de" provinciale cijfers. ..Toch vinden wij ook deze cijfers verontrustend. Om een voorbeeld te ge ven: het aantal ingeschreven schoolver laters is in de loop van de maand no vember met 40 afgenomen, maar desal niettemin blijft het voor vele jonge men sen. die net van school al' komen, moei lijk om passende arbeid te vinden", al dus de heer Hamelink Hij concludeer de: „Wanneer we-van al deze zaken ken nis genomen hebben, zal eèn uiterste krachtinspanning en een goed gericht beleid nodig zijn. orh de toekomstige werkgelegenheid in Zeeuwsch- Vlaanderen veilig te stellen." Die opmerkingen werden door burge meester Ockeloen ten volle onderschre ven. Hij merkte onder meer op: „We moeten ons door de gunstige cijfers niet in slaap laten sussen, want, de werkgele genheidssituatie kan op de lange duur ook hier zorgelijk worden." Terneuzens burgemeester constateerde dat het aan trekken van werkgelegenheid een moei- HA USER ORKA TER ZONDAG IN HULST HULST - Zondag geeft het Hauser Or kater een optreden in Den Dullaert in Hulst. Hauser Orkater brengt een com binatie van orkest en theater. Men speelt in Hulst het programma 'Famous Artist". (Van onze correspondent) ROOSSEN'DAAL - Wat in hel Schelde-Rijnkanaal een ramp had kunnen worden is bijzonder goed af- geelopen. De Zwitserse tanker 'Seeb- erg' uit Bazel die woensdagnacht om hoog voer is niet gebroken, knikte wel door en verloor daardoor slechts twee tot drie ton gasolie. De tanker is in de loop van donderdag weer vlot gesleept en naar Rotterdam gebracht voor repa ratie. Het ongeluk gebeurde woensdagavond om elf uur ongeveer anderhalve kilome ter ten noorden van de nieuwe brug tus sen Oud-en Nieuw-Vossemeer. Daar lag een kraanschip voor anker met aan de ene kanteen roodwit licht, ten teken dat men aan die zijde voorbij kan varen, en aan de andere kant alleen een rood licht, maar aan die zijde lag ook een sle per met een wit toplicht. De roerganger van de tanker heeft die twee lichten als één sein gezien en voer langs de ver keerde kant voorbij. De man zou zijn vergissing hebben kunnen zien op de radar, maar had daar kennelijk geen erg in. Doordat het hoog water was zag hij ook geen bassaltglooiing. De tanker voer in een duwverband van twee tan kers. waarvan de achterste, tevens mo torschip kon worden losgekoppeld. De melding van het gebeuren bracht met een de rijkspolitie te water in actie, waar men aanvankelijk wel bevreesd was voor zeer ernstige gevolgen. De tanker was namelijk geladen met 925 ton gasolie. Het lek bleek echter zo klein dat er slechts een fractie is ontsnapt. Deze olie heeft zich aan de oevers vast gezet. In de loop van donderdag is de tanker 'Archovia' van Van Ommeren uit Roterdam langszij gekomen die e lading overpompte. Daarna is het vastgelopen schip bij hoog water los getrokken en weggesleept I ADVERTENTIE i B. EN W. HULST OP WERKBEZOEK FABRIEK WERKTE DIT JAAR WEER WINSTGEVEND HULST - De Hulster sokkenfabriek Mi-Lock denkt in 1977 de produktie van sokken te verhogen met 250.000 paar. wordt gedacht aan een hoeveelheid van 2.750.000 paar sokken die de Hulster fa briek zullen verlaten. Dat zei econo misch directeur H. van Ginniken don derdag tijdens een werkbezoek van b. en w. van Hulst aan de Mi-Lock. Na enkele jaren met verlies te hebben gewerkt is 1976 voor Mi-Lock weer een winstgevend jaar geweest. Die tendens olgend jaar kondigde zich in 1975 al aan, vertelde directeur Van Ginniken gisteren tegen burgemeester P. J. G. Molthoff de we thouders b. Keijzer en R. J. Beman en gemeentesecretaris J. F van Denderen. Wethouder J H. Stolk was verhinderd. Uit de woorden vande heer Van Ginni ken bleek dat Mi-Lock te Hulst onge veer 9 procent van de sokkenmarkt in Nederland bestrijkt. Daarbij moet ge steld worden dat de Hulster textielves- tiging zo'n derde van haar produktie over de grens verkoopt. Algemeen directeur W. Lokecfeerhad er zijn welkomstwoord in het bedrijf al op gewezen dat Mi-Lock een uitzonder ingspositie inneemt in de Nederlandse sokkenfabricage Al enkele jaren wordt zeer doelbewust ingespeeld op de mode. De heer Van Ginniken hield de gasten van het dagelijks besfüur van Hulst voor. dat Mi-Lock in staat is om weer winstgevend te draaien, omdat het bedrijf twee jaar eerder dan de meeste bedrijven in de moeilijkheden was ge raakt Men moest in het begin van de zeventigerjaren kiezen voor een andere aanpak i van massa-produktie naar mo debewuste er. kwalitatieve aanpak; en dat is gelukt De toename van de pro duktie die voor volgend jaar is gedacht, betekent geen forse uitbreiding van het personeel mu zo'n 140 mensem. Toe name van werkmers zal alles gebeuren in de sector breisters en op het atelier. Na de uiteenzetting van de heren Locke feer en Van Ginniken maakte het gezel schap een rondgang door de fabriek, gdaarna sprak burgemeester Molthoff woorden van dank aan het adres van directie en medewerkers van Mi-Lock voor de ontvangst en de uiteenzetting over het bedrijf. Mi-Lock neemt, met zijn 135 werknemers een belangrijke plaats in de gemeente Hulst in. Het is een echt •Hulster bedrijf en het blijft onze belang stelling houden. Wij hopen dat de werk gelegenheid zich in de toekomst zal handhaven, maar nog liever zouden we •zien dat de werkgelegenheid zou toe nemen". zei de burgemeester. Eindelijk een frisdrank die totaal anders smaakt: Shandy. Van Royal Club. Da's 80% limonade en 20% bier. En in Engeland zijn ze d'r gek op. Schenk't ijskoud uit, hap in 't pittige schuim en probeer 't dan maar eens ergens mee te vergelijken. Alleen verkrijgbaar in 20 cl fles. -W

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9