f- IQ if ClALE ZEEUWSE COURANT VAN AGT ROEPT O.M. OP MATJE In Twente 1200 arbeidsplaatsen 'op de tocht' Bewoners Oranjekwartier Vlissingen pleitten voor voortbestaan van de wijk BONDEN: ALLE WERKNEMERS IN METAAL ONDER EEN CAO Mondelinge berisping op advies van mr. Wiarda Zwitser: Menten betrokken bij moord Poolse professoren Voorstellen NVV-NKV naar FME Brandweer aangebrand pagina h 219e jaargang no. 301 december 1976 ZATERDAG OPENING PROMENADE LANGE DELFT - MIDDELBURG S3B8BSitM tVan ome parlementaire redactiei DEN HAAG - Minister Van Agt (justitie) heeft de drie leden van het Amsterdamse Openbaar Ministerie die betrokken waren bij de mislukte arrestatie van Menten, mondeling te'verstaan gege ven dat zij ernstig hebben gefaald. Een officiële schriftelijke be risping heeft Van Agt, op advies van de oud-president van de Hoge Raad mr. G. J. Wiarda, achterwege gelaten. Dit blijkt uit het rapport van mr. Wiar- bermehl mondeling een schrobbering te da, dat woensdag aan de vaste commis- geven, een advies dat Van Agt heeft op- sie voor justitie uit de Tweede Kamer is gevolgd, aangeboden. De drie leden van het Am- sterdamsc Openbaar Ministerie die (J VCrlPg door Van Aft op hol matje zijn seroe- Minister Van As, h„n de kamercom- pen, zijn: mr. J. F. Hartsuiker, procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. A. N. Mes- schaert en mr. A. F. Habermehl, beiden officier van justitie. Zij waren verant woordelijk voor de bewaking van Men ten en de voorbereidingen voor zijn aanhouding, die gepland was op de ochtend van maandag 15 november. De zondag daarvoor verdween Menten echter. Mr. Wiarda schrijft in zijn rapport aan minister Van Agt, dat de drie leden van het Amsterdamse Openbaar Ministerie weliswaar in de uitvoering van hun taak ernstige fouten hebben gemaakt, maar dat er desondanks geen sprake is van ernstig plichtsverzuim. Bovendien heb ben zij nadien alles in het werk gesteld om hun fouten te herstellen, zo meent hij. Mr. Wiarda noemt een schriftelijke be risping als sanctie voor hun falen. ..het uiterste maximum". ..Naar mijn mening is een dergelijke berisping hier niet op zjjn plaats aldus mr. Wiarda. Hij advi seert minister Van Agt dan ook om de heren Hartsuiker. Messchaert en Ha- PAGINA 2 rampen De ontwerp-overeenkomst voor de be strijding van rampen Westerschelde-gebied PAGINA 3 drastisch fusie krentenbrood Rubriek 'Hoort-Ziet-Schrijft': Veerbo ten in de mist; varen door een krenten brood. daling Volgens nieuwe berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek zal de Nederlandse bevolking het begin van de volgende eeuw afnemen slecht Schaatscoach Leen Ptrommer wil geen herhaling van de slechte seizoenstart tegen de Noren. PAGINA 22 prijs Kale O'Mara uit 'Hammonds': Een zaamheid is de prijs voor zelfstandig heid; radio- en televisieprogramma's: strip. PAGINA 23 vorm Minister Boersma wil een nieuwe vorm voor de publieksrechtelijke bedrijfsor ganisaties; beurs - financiën - missie van justitie verder laten weten, dat hij geen gevolg zal geven aan het verzoek om zich door de zes ambtena ren die bij de zaak-Menten betrokken waren, te laten vergezellen bij het over leg over Mentens ontvluchting, dat vanmiddag met de kamercommissie zal plaatsvinden. De commissie voor justitie had Van Agt verzocht, gezien de rol die de ambtenaren van het depar tement en het Openbaar Ministerie volgens Van Agts eigen mededelingen in de Tweede Kamer bij de affaire heb ben gespeeld, aan de bewuste ambtena ren eveneens enkele vragen te mogen stellen. Naast de in het rapport-Wiarda genoemde drie leden van het Amster damse Openbaar Ministerie waren door de kamercommissie uitgenodigd: secretaris-generaal mr. A. Mulder, loco-secretaris-generaal mr. L. Oranje en het hoofd van de afdeling staats- en strafrecht, mr. J. R. H. Kuyper. Minister Van Agt merkt in een brief aan de Kamer op dat het in de parlemen taire geschiedenis nog nooit is voorge komen dat een minister van justitie zich heeft laten vergezellen door leden van het Openbaar Ministerie. „Ook in dit geval heb ik gemeend ervan af te moe ten zien om de leden van het OM een daartoe strekkend verzoek te doen", al dus Van Agt. Ook voor het verschijnen van de drie topambtenaren van zijn departement voelt Van Agt niets. Hij zegt vast Ie houden aan de regel dat de betrokken bewindsman zelf beziet of hij de aanwe zigheid van ambtenaren nuttig en nodig oordeelt en dat hij zelf bepaalt door welke ambtenaren hij zich eventueel zal doen vergezellen. Van Agt deelt de ka mercommissie wel mee, dat hij zich bij het overleg van vandaag zal laten assis teren door twee raadsadviseurs, die „zich hebben verdiept in een aantal as pectenvan hetdossier-Menten" Dit zijn mr. W. J. Eijkern en mr. C. Fasseur. Wel heeft Van Agt de drie topambtenaren van zijn departement gevraagd om tij dens het overleg paraat te zijn om even tuele feitelijke vragen, die op hun ter rein liggen, te beantwoorden. De ambtenaren van het ministerie van justitie die betrokken waren bij de zaak-Menten dachten, toen op 11 no vember in Berg en Dal de zaak-Loyen werd besproken, dat minister Van Agt afwist van de ophanden zijnde arresta tie van Menten. Dit zegt minister Van Agt in zijn memo rie van antwoord op vragen die zijn ge steld door leden van de vaste kamer commissie voor justitie. Van Agtschrijft dat secretaris-generaal mr. A. Mulder hem. voor de bespreking in Berg en Da! begon, heeft gezegd dat het probleem van het Nederlanderschap van de van oorlogsmisdaden verdachte Loyen „straks ook in de zaak-Menten zou spe len". Het bevestigende antwoord van de mi nister daarop heeft Mulders veronder stelling gestaafd, dat Van Agt afwist van de komende arrestatie. Volgens de Slot zie pagina 6 kolom 7) SCHMIDT WEER BONDSKANSELIER Van onze correspondent BONN - Met slechts één stem meerderheid is Helmut Schmidt vanmorgen door het parlement herkozen als bondskanselier en daarna beëdigd door bondspresi dent Walter Scheel. Schmidt kreeg 250 van de 495 uitgebachte stemmen. Eén volksvertegenwoordiger onthield zich van stemming, één stem was ongeldig. De oppositie stemde gesloten tegen. t Van onze correspondent WINTERTHUR - Een Zwitser van Poolse afkomst heeft verklaard ervan overtuigd te zijn dat Menten nauw betrokken is geweest bij de moord op twaalf professoren en 22 familieleden in Lemberg (thans Lvov, Sowjet-Unie) in de vroege uren van 4 juli 1941. De in Winterthur wonende Zwitser. Zdedis- lav Pregowski, stelt voorts dat Menten in de tien daarop volgende dagen alle waardevolle voorwerpen heeft laten verdwijnen uit de huizen van twee van deze professoren. Pregowski, destijds leerling van een van de vermoorde professoren, grondt Mentens nauwe betrokkenheid bij de professorenmoord op het feit dat van de drie hierbij aanwezige Duitse officieren. Menten na de oorlog de studiekosten heeft betaald van de dochter van een van deze officieren. Schoengarth. Van ditdrietal is verder nog de naam bekend van de SS'er Hans Krueger. De derde is onbekend, aldus Pregowski. maar volgens Wiesenthal zou dit Menten ge weest moeten zijn. Foto: Pregowski met Mentens lijst van misdaden. Walter Arendt. sinds 1969 minister van arbeid in de sociaal-liberale regering, keert niet terug in de tweede regering- Schmidt. Zijn opvolger is de economi sche woordvoerder van de sociaal democratische fractie Herbert Ehren- berg. Voor de verkiezingen heeft Arendt keer op keer verzekerd dat „de pensioenver zekering op een hecht fundament rust". Later bleek dat dit geenszins het geval is en besloten toppolitici onder wie ook Walter Arendt. dat de toegezegde pen sioenverhoging per 1 juli 1977 "met een halfjaar moest worden uitgesteld. Dit kiezersbedrog ontlokte echter zo'n stroom van protesten dat deze beslis sing weer is teruggedraaid. Met alle gevolgen voor de geloofwaardigheid van onder andere Arendt vandien. De oppositie verklaarde naar aanlei ding van het terugtreden van Arendt. dat deze nu als „zondebok" wordt op gevoerd. De uiteindelijke verantwoor ding draagt echter de Bondskanselier, aldus de woordvoerder van CDU-CSU. Zijn Ook Egon Bahr (ontwikkelingssamen werking» en Katharina Focke (jeugd- en familiezaken) zijn niet teruggekeerd. Hun taken zijn inmiddels overgenomen Marie Schlei en Antje Huber. Zij beho ren tot de SPD. NIJVERDAL TEN CATE Ondeugdelijke methode §N u het initiatief wetsvoorstel inzake de abor tus in de eerste kamer is afge stemd heeft Nederland er een politiek probleem van de eer ste orde bij. Of liever: het pro bleem is thans-weer even groot als tij dens de kabinetsformatie van 1973. Toen werd gemakshalve besloten om deze zaak maar voor zich uit te schui ven. zoals later zoveel in en door dit ka binet vooruitgeschoven is. Men koos in dit geval een v reemde methode: de be slissing werd aan de kamerovergelaten. Daaruit resulteerde tenslotte het initiatief-ontwerp, dat de eerste kamer nu heeft verworpen. Dat overlaten aan de kamer was destijds een uitgesproken 'zwaktebod': een dergelijk belangrijk stuk wetgeving laat men immers niet aan het parlement over. maar behoort een ontwerp van de regering te zijn. Het zou een vreemde zaak worden wanneer bij kabinetsformaties de moeilijkste punten maar aan de kamer worden toe vertrouwd om die via initiatief- ontwerpen te regelen. In 1973 moest er toe worden besloten omdat de forma teurs geen andere weg meer zagen, maar inmiddels heeft de gang van zaken rond het nu afgestemde ontwerp duidelijk onderstreept hoe ondeugdelijk deze methode is. Zelfs al zou de senaat het ontwerp hebben aanvaard, dan nog zouden de moeilijkheden niet voorbij zijn geweest De huidige minister van justitie zou immers zijn handtekening hebben geweigerd, op welk moment de politieke spanningen weer precies zo hevig zouden zijn geweest - of zelfs nog heviger - als bij de kabinetsforma tie va n 1973. Het abortusdebat van de afgelo pen drie jaar heeft in feite niet meer be reikt dan dat het kabinet op dit punt althans uit de gevarenzone is gebleven. Een schamele vertoning. Wa, Jiantlijn UTRECHT (ANP) - Bij het tex- tielconcern Nijverdal Ten Cate zijn 1200 van de 5500 arbeids plaatsen in gevaar. Met name de concurrentie uit de goed koop producerende derde- DEN HAAG (ANP» - De industriebonden NVV en NKV hebben woensdag een voorstellenpakket voor de komende cao-onderhandelingen voor de metaalindus trie bij de werkgeversorganisatie FME ingediend. De bonden stellen voor een looptijd van de cao-metaalineustrie van één jaar, namelijk van 1 januari aan staande tot en met 31 december. De twee industriebonden zijn van mening dat de af te sluiten collectieve arbeidso vereenkomsten van toepassing zou dienen te zijn op alle werknemers. Niettemin zijn beide organisaties bereid medewerking te verlenen aan een overgangssituatie, waarin een afzonderlijk contract voor het zogenaamde hogere personeel van kracht zal zijn. mits de beide industriebonden partij zijn bij dit overgangscontract, mits door alle contractpartners wordt uitgesproken en vastgelegd dat het uiteindelijke doel is een volledig geïntegreerde cao. welk doel in 1980 bereikt dient te zijn en mits de aparte overgangsovereenkomst voor het hogere personeel uitgaat van een zo veel mogelijk gelijk gerichte opbouw en inhoud als de gebruikelijke cao. Salaris Wat de salariswijzigingen per 1 januari aanstaande betreft, merken de twee in dustriebonden onder meer op, dat alvorens andere salariswijzigingen worden toegepast eerst de in juli j.l. gegeven loontoeslag van 30,- per maand in de salarissen zal moeten worden opgenomen. De bonden stellen voor daarna de prijscompensatie van 2.5 procent op basis van de zogenaamde gezuiverde index over de periode april tot oktober 1976 toe te passen. Bij de berekening daarvan willen deze twee bonden uitgaan van een procentuele toepassing met een nader te bepalen minimumvloer en een maximum van 500,- per proeent. In de cao dient, te worden vastgelegd dat per 1 januari aanstaande en per 31 december van het volgende jaar de prijscompensatie op de voorheen gebruikelijke wijze zal worden toegepast Naasten boven de toe te passen prijscompensatie blijft er naar de mening van de bonden ruimte tot verbetering van de lonen en salarissen met twee procent V akantietoeslag De bonden stellen verder voorde vloer in de vakantietoeslag, welke was opgenomen in de tot juli 1976 geldende cao. te verhogen met de inmiddels opgetreden loonont wikkeling. De twee bonden stellen verder voor in de cao een artikel op te nemen waarbij liet mogelij k wordt in de daarvoor m aanmerking komende ondernemingen na te gaan onder welke voorwaarden bestaande vier-ploegendiensten kunnen wor den omgezet in vijf-ploegendiensten met een gemiddelde werktijd van 33.6 uur per week. De twee bonden willen een bepaling die de ondernemingen verplicht van alle voorgenomen investeringsplannen en andere plannen die tot duidelijke verander ingen in de bedrijfssituatie kunnen leiden, vooraf kennis te geven aan de vakorgani saties. Werkgelegenhei d Beide industriebonden willen een verplichte melding opnemen van vacatures bij liet gewestelijk arbeidsbureau. Overigens zouden de bonden met de FME na wil len gaan welke verdere middelen in de verschillende sectoren van de metaalin dustrie kunnen worden gehanteerd ter verbetering van de werkgelegenheid. De beide industriebonden stellen de FME voor om met ingang van een nader te bepalen datum in de loop van 1977 bet mogelijk te maken dat werknemers van 62 jaar en ouder vrijwillig met vervroegd pensioen gaan en dat de daardoor ontstane vacatures worden bezet door Jongere werknemers. Op dit moment is nog niet te overzien wat de financiële gevolgen van een dergelijke maatregel zouden zijn en op welke wijze en door wie deze gedragen zouden kunnen worden. De eerste onderhandelingsvergadering in de raad van overleg in de metaalindus trie (ROM) zal op 23 december beginnen. wereldlanden en het oostblok is er debet aan dat de sectoren weverijen en spinnerijen dras tisch zullen moeten worden in gekrompen, zo hebben de vak bonden van de directie te horen gekregen. Doelwit van de inkrimping zijn met name de vestigingen in Nijverdal. Al melo en Goor. aldus districtsbestuurder M. A. Hagen van de Industriebond NKV. Nog niet duidelijk is in hoeverre de in krimping kan worden opgevangen via natuurlijk verloop. Maar massaal om slag lijkt onvermijdelijk, aldus vak bondsbestuurder Hagen De vakbonden moeten de zaak nog bestuderen en heb ben dus nog geen standpunt over de voorgenomen inkrimping kunnen for muleren. Wel staat voor de vakbonden nu reeds vast dat hoe dan ook voorkomen moet worden dat de werkgelegenheid in Twente op een dergelijk grote schaal worclt aangetast. „Inkrimping op een dergelijk grote schaal is voor Twente een regelrechte ramp. Wij zullen er al les aan doen om dat te voorkomen", al dus Hagen. Districtsbestuurder L. Doeve van de In dustriebond CNV zei desgevraagd dat de jongste afslankingsplannen met zo zeer te wijten zijn aan het beleid van de onderneming zelf. maat' aan een falend beleid van de overheid, „Ondernemin gen en vakbonden in de textiel dringen er al jaren bij de overheid op aan maat regelen te nemen om de moordende concurrentie uit metname Oost-Europa en Azië in te dammen, maar zonder re sultaat Als antwoord kregen we in het gunstigste geval een dikke nota van mi nister Lubbers, maar daar word je niks wijzer van." De overheid zal volgens Doeve 'einde lijk' op korte tennijn moeten overgaan tot importbeperkende maatregelen. VOLMONDIG 'JATEGEN PLANNEN VAN COMITÉ FEL GEKANT TEGEN SLOOP WONINGEN VLISSINGEN - Bewoners van liet Vlis- singse Oranjekwartier, maar ook van daarbuiten, hebben woensdagavond een duidelijk pleidooi gehouden voor hel voortbestaan van de wijk. In een bomvolle bovenzaal van de Willem IH-kazenie sprak een groot aantal sprekers zich in die bewoordingen uit en keerde menzich-soms-fel tegen die plannen voor de versterking van de zeewering, waarin desloop van wonin gen is voorgesteld. Zonder omwegen schaarde men zich achter de door het comité Behoud Oran jekwartier opgestelde alternatieve plannen, waarin - zoals bekend - de wo ningen van sloop gevrijwaard blijven en waarin de aanleg van een berm voor de waterkering en het opmetselen van de Muur van Altena worden gepropageerd. Burgemeester drs. Th. J. Westerhout. die als voorzitter van het forum optrad, liet zich niet tijdens de overwegend rus tige hoorzitting verleiden tot een stand punt. Hoewel een van de aanwezigen be toogde dat het gaat om .hoekje dat bij Vlissingen behoort' en onder applaus op stemming aandrong, zei drs Wester hout: „U kunt er verzekerd van zijn dat de raad de kwestie van vooral de w onin- gen niet zomaar opzij schuift. Er zal heel nadrukkelijk rekening worden gehou den met de mensen om wie het gaat". Erder al had de Vlissingse burgemeester benadrukt, datb. en w. hun mening zul len vormen mede aan de hand van de opmerkingen uit de hoorzitting. De raad zal dan pas een beslissing moeten ma ken. hoewel de uiteindelijke beslissing in handen is van de minister van verkoel en waterstaat. Als meest duidelijke vertegenwoordi ger in het forum kwam woensdagavond ir. A. Schut jr. van de rijksdienst voor monumentenzorg uit de bus. Diverse keren stelde hij onomwonden vast, dat monumentenzorg niet af Ie brengen is van hel standpunt dat de Muur van Al tena als een uniek cultuurmonument moet worden aangewezen en dat een aantasting daarvan onaanvaardbaar is. Hij verwoordde ook het duidelijkst de standpunten van rijkswaterstaat en monumentenzorg in de gehele kwestie. „Er zal moeten gekozen worden. Wat het zwaarst wordt bevonden, zal ook het zwaarst moeten wegen. Voor monumen tenzorg ligt het belang m de zeefortiöca- tie. Het zal van de belangenafweging afi hangen wat er uiteindelijk uit de bus komt". Bevestiging lil een uitvoerig betoog E. T. .1. Reindersma van i de lieer l Comité Behoud Oranjekwartier, dal het co mité in de gemeentebrochure „een duidelijke bevestiging heelt gevonden van wat het al eerder had gevreesd". „Namelijk", aldus de heer Reindersma, „dat er - afgezien van het eigen alterna tieve plan II - momenteel geen oplos sing op tafel ligt, die recht doet weder varen aan dit oude Vlissingse vissers buurtje". Het speet hem te moeten con stateren. dat juist aan dit karakteris tieke eigen gezicht van het Oranjekwar tier, „kennelijk zo weinig aandacht is besteed". Volgens de heer Reindersma wordt de woonfunctie in de wijk niet op peil gehouden door de bouw (Slot zie pagina 5 kolom 21 at nu? We geloven dat deze zaak moet worden uitge steld tot de ko mende kabinets formatie en dat de dan optredende re geringspartijen een sluitend akkoord in hoofdzaken over deze netelige kwestie tot stand moeten brengen. Dat is trouwens de normale gang van zaken, zeker als het gaat om zulk een belangrijke kwestie als de ab ortuswetgeving. Onvermijdelijk zal dit uitstel er echter toe leiden dat het abor tusbeleid onderdeel wordt van de ko mende verkiezingsstrijd. Waarom ook niet? Daarom zullen alle potentiële re geringspartijen er goed aan doen met een duidelijke intentie-verklaring vooraf te komen, opdat de kiezer weet wat in dit opzicht zijn stem waard is. Ten aanzien van de PvdA en het CDA zijn er op dit ogenblik weinig misver standen mogelijk: beide groeperingen hebben zowel in de tweede als in de eer ste kamer vastomlijnde standpunten ingenomen en het ziet er niet naar uit dat ze die zullen veranderen. Bij de WD echter is er reden tot twijfel. Bij deze partij deed zich een opval lende situatie voor. Twee leden van de WD-tweede kamerfractie behoorden tot de ondertekenaars van het initiatief-ontwerp, nochtans zorgde de eerste kamerfractie van dezelfde partij er voor dat dit ontwerp werd afgestemd Uiteraard het goede recht van deze frac tie. waarbij in dit geval dit goede recht werd onderstreept meteen beroep op de vérstrekkende betekenis van het ont werp: ieder lid moest maar persoonlijk beslissen zo stelde mevrouw Van Someren-Downer. de voorzitter van de fractie. Dat neemt niet weg dat hier toch wel kritische opmerkingen mogelijk en noodzakelijk zijn. Indien bijvoorbeeld ditzelfde ontwerp afkomstig zou zijn geweest, van een kabinet met een aantal WD-ministers. dan zou dit afstemmen tot ernstige politieke gevolgen hebben geleid, vermoedelijk zou er een kabi netscrisis zijn ontstaan en dat nu zou de stemming van de WD-senatoren zeker hebben beïnvloed. Nu het echter 'slechts' om een initiatief-ontwerp ging, werd de WD-eerste kamerfractie niet door deze overwegingen gehinderd en stemde voor een deel tegen. De vraag is nu: hoe zal het gaan als de WD weer eens regeringspartij zou worden? Wiegel laat er immers geen misverstand over bestaan dat hij bereid is regeringsver antwoordelijkheid te dragen in een ko mende periode Maar daarom juist zou het zinvol zijn voor Wiegel om nu al te verzekeren dat de WD-eerste kamer fractie zich te zijner tijd onverkort ge bonden zal weten aan de abortus- paragraaf uit een eventueel regeerak koord En bovendien moet vóór de ver kiezingen exact bekend zijn hoe een dergelijke paragraaf er naar het oordeel van dë WD zou moeten uitzien. Een partij die regeringsverantwoordelijk heid wil dragen, kan niet zo onverbin dend optreden als de WD nu heeft ge daan: eerst met de PvdA een wetsont werp m de tweede kamer indienen en vervolgens er voor zorgen dat het in de eerste kamer wordt verworpen. Over igens wordt het politieke beeld van Ne derland er door dit alles niet eenvoudi ger op. De komende kabinetsformatie zal zeker zo moeilijk worden als die van 1972-1973. tenzij er zich bij de verkiezin gen een aardverschuiving zou voordoen, waardoor één partij of groepering de ab solute winnaar zou worden Maar wie ge looft daar in Nederland in? Met ingang van maandag (20 decern- bert gaan er binnen de Europese Ge meenschap regels van kracht worden voor het zogenoemde 'vrije verkeer' van artsen. Dat betekent in principe dat ie dere Europese arts zich in elk van de negen EG-landen kan vestigen en er zijn beroep uitoefenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1