Bevolking N ederland zal na 2000 afnemen Gedrukte stemming Bloemenhove .IfllWIlWMf ve—Sanering scheepsbouw komt januari op gang PZCA Griekse folteraar Conü-lotto opgerold: reeds vijf arrestaties WClliCnt BI I1B 1 13HU 3T1 00 2 Executie Gilmore 17 januari WATERSCHAP VOOR 8 TON OPGELICHT NIEUWE BEREKENINGEN CBS: zzscM: fófartu/ót iWtSM'sa&f KAPPLER BLIJFT GEVANGEN Door secretaris-ontvanger 'HOOP BODEM IN GESLAGENN A VERW ERPING ABORTU S V OORSTEL Belgische milieugroepen eisen stop kernenergie DONDERDAG 16 DECEMBER 1976 binnen-buitenland 15 'ADVERTENTIE' DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse bevolking zal volgens nieuwe berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek in het begin van de volgende eeuw gaan afnemen. Het CBS heeft nieuwe berekeningen uitgevoerd, omdat de geboortedaling in ons land de afgelopen jaren sneller is gegaan dan was verondersteld bij de laatstelijk in 1973 gepubliceerde vooruitberekeningen. De oude verwachtingen over de toe komstige bevolkingsontwikkeling moesten worden herzien. Het geboorte cijfer daalde van 16.1 per 1 000 van de bevolking in 1972 tot 13 0 in 1975. Ook in ander opzicht verloopt de demografi sche ontwikkeling anders dan men had voorzien, vooral de huwelijkssluitingen en de echtscheidingen verlopen anders dan de verwachtingen van enkele jaren terug. Het CBS gaat ervan uit, dat de toekom stige bevolkingsontwikkeling binnen twee uitersten zal verlopen: het ene uiterste is, dat de daling van het kin- dergeta! zal doorgaan tot ongeveer 1.5 terwijl het andere uiterste is. dat de huwelijksvruchtbaarheid zich enigs zins zal herstellen en zal komen te lig gen op ongeveer 141 per gezin. In beide alternatieven is uitgegaan van een vruchtbaarheid beneden het zoge naamde vervangingsniveau, dat onge veer 2.1 kinderen per gezin bedraagt. Volgens beide alternatieven zal dan ook de bevolking op den duur gaan afne men. Laat men de buitenlandse migra tie buiten beschouwing, dan is te ver wachten dat de Nederlandse bevolking in het jaar 2.000 14.3 miljoen personen zal bedragen, als men ervan uitgaat, dat het gemiddelde kindertal per gezin zal dalen van 1.5. Gaat men uit. van net an dere uiterste, namelijk een herstel van het gemiddelde kindergetal per gezin tot ongeveer 1.9 dan zal de Nederlandse bevolking rond 2 000 15.2 miljoen zielen tellen. In du laatste geval zal de bevol kingsgroei nog doorgaan tot omstreeks 2020 en dan zal de bevolking omstreeks dat jaar met 15.4 miljoen inwoners haar top bereiken en vervolgens gaan afne men. Bij een daling van het gemiddelde kin dertal tot ongeveer 1.5 zal die top al in het jaar 2.000 worden bereikt «144? mil joen inwonersi en zal de daling van de bevolking al omstreeks 2.000 inzetten. Nederland heeft nu 13.8 miljoen inwo- In deze grafiek zi|n de stiigmgspercentages aangegeven van de verkopen van Peter Stuyvesant E«tra Mild smds iuni 1976 De ontspannen zachte sigaret met zijn lichtmiide smaak en... de allerlaagste in teergehalte! AUGUSTUS SEPTEMBER OKTOBER NOVEMBER ALS BELEIDSCOMMISSIE VOLGENDE WEEK GEREED IS MAASTRICHT - De Maastrichtse poli tie heeft de illegale Conti-lotlo een zware slag toegebracht. Drie Zuidlim burgse subdealers, een dealer en een topman in de organisatie uit Rotter dam, zijn opgespoord. Tot de hoogste baas in dit illegale gokspel, dat tot ver bazing van de politie al 14 jaar onge moeid in Nederland draait, heeft men nog niet kunnen doordringen. In Zuid-Limburg ligt het spel nu stil. Enkele maanden geleden kreeg de afde ling bijzondere wetten van de Maas trichtse gemeentepolitie een formulier van de Conti-lotto in handen Op dat formulier, waarop de deelnemer geen naam mocht vermelden, konden in elk van de tien rijtjes met elk 49 cijfers zes getallen worden aangekruist. De prijs was 35 cent. per rijtje. De winnende cij fers waren die van de Duitse lotto. Op geen enkele wijze was aan het formulier af te lezen waar men met klachten te recht kon of wie de organisator was. Navraag bij het ministerie van justitie en de recherche in Duitsland en België leverde niets op In die landen was deze lotto onbekend. Na een tijdlang posten in Maastricht kwam de Maastrichtse politie de 57-jarige vrouw P. T. en de 37-jarige man T. V. op het spoor, beiden Maastrichtenaren. Van daaruit leidde het. spoor naar de 53-jarige A. van H. uit valkenburg. Alle drie fungeerden als subdealers. Bij hen konden de formiilie- •,en ingeleverd worden. Hun omzetten waren gering: van 80 tot 300 gulden per week. Zoals de politic al vermoedde, was de organisatie in piramidevorm opge bouwd. Elke schakel kende hoogstens de volgende schakel. Via subdealers kon de politie de 68-jarige Heerlenaar H. E. achterhalen, die de dealer voor Zuid-Limburg was. Deze mocht van de totale inkomsten 25 procent aftrekken, waarvan hij dc subdealers moest beta len. De rest van het geld en de formulie ren gingen naar Rotterdam. Daar kwam de politie terecht bij de 55- jarige T de K die volgens zijn verkla ring in die hele illegale lottotoestand was gerold door zijn vader ..Mijn vader was de lottokoning van Rotterdam deelde hij de politie mee Uit publikaties uit 1962 bleek dat dit lot tospel de opvolger was van de vroegere Continental Pool. In die pool moesten de uitslagen van wedstrijden uit de Ne derlandse en de Engelse voetbalcompe titie juist voorspeld worden. In 1962 verdween de Continental Pool en werd opgevolgd door Conti-Lotto. Aan vankelijk werd daar door de politie een onderzoek naar ingesteld, dat echter niets opleverde. Tot nog toe is de politie geen gevallen tegengekomen waarbij de winsten rtiet. ROME (UPI/DPA) - Hel militaire hoog gerechtshof in Rome heeft woensdag bepaald, dat de NAZ I-misdadigers Herbert Rappier en Walter Reder niet vervroegd in vrijheid zullen komen. Rappier en Reder zitten levenslang uit. wegens represaillemóorden op Ita liaanse gijzelaars gedurende de tweede wereldoorlog Met zijn arrest vernie tigde het hooggerechtshof het op 13 no vember dooreen lagerinilitail tribunaal gevelde vonnis, waarin Rappier, die aan terminale ingewandskanker lijdt, om die reden plus vermeend berouw ver vroegde invrijheidsstelling was toege zegd Dat vonnis, ten gunste van de in dertijd als SD-commandat van Rome zeer gehate Rappier, leidde tot een storm van binnen- en buitenlandse pro testen Het hol bevestigde voorts een vonnis, van de rechter in Spezia die ver vroegde invrijheidsstelling van Reder een Oostenrijkse SS-er. had geweigerd. Groei personeel universiteiten wordt beperkt DEN' HAAG (ANP) - Het personeel van universiteiten en hogescholen mag in 'T' nog met 416 man groeien, voor '78 zal dat waarschijnlijk niet meer mogelijk zijn. Dit heeft staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschappen aan de colleges van bestuur bekend ge maakt. Hoe de noodzakelijke beper king bereikt moei worden is in beraad. Volgens dr. Relin zijn de toekomstver wachtingen niet al te rooskleurig, uitgekeerd weiden. Het aantal keren dat er forse prijzen uit te keren waren, was gering E had in zijn li-jarige loop baan pas drie keer een bedrag van en kele duizenden guldens moeten neertel len. Een controle op de juiste hoogte van die bedragen was niet mogelijk, omdat alleen in de nog onvindbare cen trale bepaald werd hoeveel deelnemers er waren met hijvoorbeeld vier goede getallen. Niet uitgesloten is. dat win naars niets kregen en ook nergens hun beklag konden doen. Het onderzoek wordt ook in de rest van Nederland voortgezet. schoten. Ter plaatse werden paml'lettei verspreid van een organisatie die zich 'Revolutionaire Beweging van de 17e Oktober' noemt, 'n ultra-linkse verzet sorganisatie uil de periode van de dic tatuur. Mallios was in twee opeenvolgende pro cessen veroordeeld tot resp. tien en 17 maanden: straffen die dermate licht wa ren dat zij veel beroering wekten In af wachting van behandeling in hoger be roep bevond hij zich op vrije voeten. Maandag zou zijn zaak. samen met die van vijf anderen, opnieuw zijn voorge komen Zij werd echter uitgesteld we gens afwezigheid van een medever dachte en van 12 van de 20 getuigen a charge. Van onze redactie economie' DEN HAAG - Het is niet uilgesloten dat de sanering van de scheepsbouw per I januari 1977 in gang kan worden gezet. Die mogelijkheid bestaat als de zoge naamde Beleidscommissie Scheepsbouw volgende week in grote lijnen met haar plan gereed komt. Als dit lukt ziet het ernaar uit dat de resultaten van het overleg spoedig aan regering en parlement kunnen worden aangeboden. De voor te stellen maatregelen zijn dringend noodzakelijk. Zij zullen vele honderden miljoenen kosten. Hoewel de juiste getallen nog niet. open baarzijn gemaakt.ziethet ernaar uit dat maximaal 10.000 van de ruim 50 000 werknemers in de scheepsbouwsector zullen moeten afvloeien Over de sociale paragraaf waarin deze uiterst gevoelige kwestie moet worden omschreven, was aanvankelijk groot meningsverschil. DEN HAAG - In aamoezigheid van Prins Claus is de Nieuwe Kerk aan het Spui te Den Haag officieel in gebruik gesteld. Luisterend naar een concert door het Residentieorkest zitten v.l.n.r. burgemeester Schols van Den Haag, Prins Claus en dr C. L. Patijn, voorzitter van de Stichting Nieuive Kerk, op de voorste rij. Men kon het over de verdeling van de benodigde maximaal ongeveer 100 mil joen gulden niet eens worden De bedoeling is dat per af te vloeien werknemer een bedrag van 10.000 gul den beschikbaar komt. dat kan worden gebruikt voor herscholing, plaatsing elders of nog andere maatregelen. Overheid en werkgevers samen moeten voor dit geld zorgen. Beide part ijen zul len nu extra middelen beschikbaar stellen, zodat aan deze harde voor waarden van de werknemers (de drie industriebonden en de l'nie BLHP1 wordt voldaan. Behalve aan omscholing of herplaatsing wordt, ook gedacht aan vervroegde pen sionering van werknemers, aan moge lijkheden om 60-plussers meer vrije da gen te geven en aan verkorting van de werkweek voor bepaalde categorieën werknemers. Volgende week. zo is de bedoeling, moet ook dit deel van het plan door een speciale werkgroep zijn afgerond. Wellicht, kan dan in de voltal- PROVO (UTAH) (AFP/RTR) - De recht bank te Provo in de Amerikaanse staat Utah heeft woensdag bepaald dat Gary Gilmore. schuldig aan n^-^ord op een hotelbediende, op 17 jan^«ri bij zon sopgang zal worden terechtgesteld. Het hooggerechtshof had besloten de zaak naar de rechtbank in Utah terug te verwijzen. Daar was het doodvonnis uitgesproken, maar de terechtstelling was tweemaal uitgesteld Gilmore noemde nu de rechtereen lafaard omdat deze hem opnieuw een maand laat wachten. Hij geeft de voorkeur aan te rechtstelling boven levenslange gevan genisstraf. Steunverlening Een knelpunt is ook nog de vorm van steunverlening door de overheid. Hier bij gaat het met name om orders, die verliesgevend zijn en die uit het oog punt van werkgelegenheid toch bin nengehaald zouden moeten worden. Dc kwestie is hoeveel de regering hiervoor kan uittrekken en in welke vorm die hulp wordt verleend. Mogelijkheden zijn o.a. meer kredietgaranties, inves teringspremies. hogere rentesubsidies. Theoretisch is het denkbaar dat vol gende week het gehele beleidsplan wordt goedgekeurd door de vertegen woordigers van werkgevers en werkne mers en die van de vier betrokken mi nisteries economische en sociale za ken financiën en verkeer en waterstaat). Dan gaat het naai- het kabinet,, dat er kennis van neemt en het plan met zijn commentaar aan de Tweede Ramer zal aanbieden. Zowel de regering als het parlement wachten op de panklare visie der be trokkenen op de sanering van deze vi tale bedrijfstak. De commissie is nu al vier a vijf maanden aan de gang en zij maakte aanvankelijk slechts langzaam vorderingen. Ais het rapport er is za! de Tweede Kamer er vermoedelijk een speciaal debat aan wijden. Maar voor het kerstreces zal dit niet meer gebeu ren. Ge/ien de urgentie echter is het mogelijk dat bepaalde onderdelen van het saneringsplan toch al in januari gaan werken. ZWOLLE - De voormalige secretaris ontvanger van het waterschap Be zuiden de Vecht, de 42-jarige K. ten B. te Zwolle, heeft het waterschap opgelicht voor ruim acht ton. Hoofdinspecteur van politie. ,1. A. Visser deelde mee dat het onderzoek grotendeels is voltooid. De geruchtmakende affaire is nu over gedragen aan de hoofdofficier van jus titie. mr. dr. H. J. van Buuren. De verdachte, die sinds 27 september in verzekerde bewaring zit. heeft jarenlang op veel te grote voet geleefd. Zo ging het gezin Ten B. jaarlijks diverse keren op vakantie naar zonnige st reken als Span je. Afrika en Marokko. Daarbij werd niet op een cent gekeken. Daarnaast stak Ten B. veel geld in zijn hobby: het kwe ken van exotische vogels in een pand te Zwolle. In het gewone leven ging ver dachte ook kwistig met geld om. Ten B. 'scharrelde' het geld bij elkaar door het verduisteren van subsidies van het rijk (ongeveer 3.5 tont. het werken met gefingeerde facturen i ruim 2 ton i en het bestellen van materialen voor privé-aoeleinden op rekening van het waterschap (ongeveer 40.000t Daar naast maakte hij op andere manier het waterschap twee ton lichter. DEN HAAG-HEEMSTEDE - In de Bloemenliove-klinick heerste woensdag een gedrukte stemming. Directeur F. Kause: „Vanaf mei heb ben we geleefd in de hoop dat er van minister Van Agt niets meer te vre zen viel zodra het wetsontwerp over abortus door het parlement zou zijn aangenomen. Die hoop is nu de bo dem ingeslagen". Kause was ver bijsterd toen hij dinsdagavond in het gebouw van de Eerste Kamer de uitslag van de stemming hoorde. Ook de Stimezo waar Bloemenhove deel van uitmaakt) zegt verbijsterd te zijn over de verwerping van het initiatief-wetsontwerp door de Se naat. Door dit besluit van de Eeiste Ka mer wordt ernstige schade toege bracht aan de volksgezondheid. Vooi alle vrouwen in nood wordt een ver zoek om abortus nu gebracht in een sfeer van bedreiging' aldus Stimezo rechtsonzekerheid voorde fatsoen lijke hulpverlener en vrije ruimte voor illegale en commerciële abortus zijn de directe gevolgen van deze be slissing Wij hebben echter voor he tere vuren gestaan Stimezo zal de hulpverlening aan alle ongewenste zwangere vrouwen op dezelfde ver antwoorde wijze blijven voortzet ten"' Wat precies de gevolgen van de ver werping van hel wetsontwerp vooi Bloemenhove en mogelijk andere abortusklinieken zullen zijn. weet ei genlijk nog niemand Hein Roethoi (PvdA), een van dc indieners van het wetsontwerp: Dat. is nu juist het bij zonder kwalijke gevolg van het ver werpen van ons voorstel Niemand kan de consequenties overzien. Dat is kenmerkend voor een toestand waarin de wetgever in gebreke blijft. Alles zal nu afhangen van het ondei linge krachtenspel. Hoe verstandig of onverstandig is de minister van justitie: wat zeggen zijn collega's in het kabinet ervanwat gaat de kamei doen. Dal kan allemaal van invloed zijn op wat er nu gaat gebeuren Onder de rechter PvdA-fractieleider Ed van Thijn zei dinsdagavond dat de minister van justitie nu nog niet kan doen wat liij wil. „De Bloemenbove-affaire is nog steeds onder de rechter, en zelfs de minister van justitie kan niet zo maar tegen de onafhankelijke rech ter ingaan. Daarnaast is de kwestie-Bloemenhove een kabi netskwestie geworden". Een beslis sing over Bloemenhove zou dus. volgens t an Thijn. altijd het hele kabinet aangaan en niet alleen meer Van Agt. \a ritjes ARP-fractievoorzitter Aanljes is van mening, dal de abortuskwestie geen hoofdpunt in de komende ver kiezingsstrijd mag worden. ..Ver kiezingen mogen niet worden uitge vochten uvei ne rug van nei nog mei eens geboren leven." aldus Aantjes woensdagavond tijdens een spreek beurt te Krimpen aan de IJssel. Eerder op de dag overlegden de tweede-kamerfractievooizitters van KVP ARP en CHU met de kamerle den. mevr. Van Leeuwen lyrpi en mevr. Gardeniers-Berendsen 'kvpi Deze kamerleden dienden indertijd ook een initiatief-wetsontwerp in ter regeling van de abortusproblema tiek. Het overleg leidde tot de conclusie, dat nu allereerst het. woord aan de regering zal moeten zijn en dat bij de komende kabinetsformatie een rege ling inzake de abortus getioffen zal moeten worden Het KVP/arp-voorstel wordt nu met opnieuw ingediend Tijdens zijn spreekbeurt zijn Aan tjes. dat in zijn kring dankbaarheid heerst over het verwet pen dooi de eerste kamer van het PvdA.vvd- abortusvoorstel. Aantjes meent, dat de PvdA loon naar werken kreeg. De manier waarop de PvdA probeerde in strijd met de bij de formatie gemaakte af spraken met KVP en ARP onder hands met de VVD een verbond te sluiten verdiende deze mislukking aldus de ARP-fractievoorzitter Minister Van Agt wilde woensdag morgen niets meedelen over zijn mo gelijke plannen met Bloemenhove. ..De minister heeft het te druk met de voorbereidingen voor het Menten- debat morgen met de vaste kamer commissie'aldus een woordvoerder van justitie. Voorzitter Terlouw van de fractie van D 66 in de tweede ka mer heeft zich verbaasd over het stemgedrag van de meerderheid van de VVD-fractie in de eerste kamer met betrekking tot het voorstel tot legalisering van abortus. ..Dat voor stel is vooral door dot stemgedrag verworpen." aldus Terlouw in een woensdag gegeven commentaar. Drente Tijdens de begroiingsvergadering van de Drentse staten die woensdag is gehouden heeft de VVD-fractie meegedeeld, dat zij de eerste- kamerfractie van haar partij een telegram heeft gestuurd, waarin grote verwondering en teleurstel ling wordt uitgesproken over het stemgedrag van de eerste- kamerfractie inzake de abortuswet. Zij zijn zeer bezorgd over het verwer pen van het voorstel. Minister Van Agt van justitie moet nu daadwerkelijk gaan optreden tegen abortus, zo zegt voorzitter Koekoek van de tweede- kamerfractie van de boerenpartij in een woensdag aan de bewindsman gestelde schriftelijke vragen. Uit de beslissing van de eerste kamei dinsdag is gebieken. dat legalisatie van abortus onaanvaardbaar is. al dus Koekoek. De Hooit- Viou.ilii >n at PvdA zijn woedend over de afwijzing van het wetsontwerp. Een woordvoerster mevrouw Van der Merwe. verweet de WD-fractieleden partijpolitieke be langen te liebben laten prevaleren boven hun verantwoordelijkheid als volksvertegenwoordiger. De Rooie Viouwen toepen iedereen op deel te nemen aan de protestver gadering die op zaterdag 18 decem ber in Amsterdam wordt belegd door het comité 'Wij vrouwen eisen'. De actiegroep 'Man-vrouw maatschappij' zond een telegram aan de voorzitter van de WD-fractie in de eerste kamer, waarin staat dat het klassieke grondrecht van de vrouw is aangetast. Verontwaardigd De NVSH heeft met diepe veront waardiging kennis genomen van het verwerpen van het wetsontwerp. Dit heeft de vereniging woensdag in een verklaring laten weten. De wijze waarop het merendeel van de WD-senatoren uit politiek op portune overwegingen hetontwerp is tegemoet, getreden en vervolgens heeft weggestemd is ronduit schan dalig te noemen - nog los van het feit dat zij daarmee hun geestverwanten Veder-Smit en Geurtsen - voor aap hebben gezet, aldus de NVSH De PSP-vrouwengroepen hebben woensdag alle vrouwen opgeroepen zich aan te sluiten bij de comités van 'Wij vrouwen eisen'. Het partijbestuur vatt de PvdA staat cp bet standpunt, dat tiet kabinet- Den Uyl de in de praktijk gegroeide gang aan zaken met betrekking tot zwangerschapsonderbreking in Ne derland niet mag terugdraaien. Al dus een uitspraak waartoe het PvdA-bestuur woensdag is gekomen tijdens een in Den Haag gehouden vergadering. De PvdA zal in haar verkiezingspro gramma haar uitgangspunten in zake abortus naar voren brengen, want zij meent, dat er een definitieve regeling voor de zwangerschapson derbreking moet komen. Hetpartijbestuur van de PvdA is verbitterd over de gang van zaken met name over de opstelling van dc meerderheid van de liberale senaat s fractie. De verdachte heeft vijf jaar gelegen heid gehad om zijn frauduleuze prak tijken te plegen. Begin september, toen de verdachte op vakantie was. kwam zijn plaatsvervanger er achter dat er 30.000 aan contanten was opgenomen, zonder dat daar een afdoende verkla ring voor was te vinden. Dit leidde tot een accountantsonderzoek, waaruit bleek dat van juli 1975 lot augustus 1976 een bedrag van 284.000 niet kon worden verantwoord. Dit bedrag liep uileindelijk op tot acht ton. De verdachte heeft, zo deelde hoofdin specteur Visser mee. alle medewerking aan het onderzoek verleend. Deson danks was het niet eenvoudig om klaar heid te brengen in de hele affaire. Te vens is tijdens het onderzoek naar voren gekomen dat T. B. misbruik heeft ge maakt van de vertrouwenspositie die hij bij het waterschap genoot Hij werkte daar sinds 1962: vanaf 1963 in de functie van secretaris-ontvanger. Dat bete kende dat hij bijna alle touwtjes in han den had. Hoofdinspecteur Visser merkte nog óp dat Ten B. in feite liever had gehad dat zijn handel en wandel beter was gecon troleerd. Dan zou het nooit zover zijn gekomen, had hij gezegd. Verder heeft hij zich bereid verklaard het geld terug te betalen. Dat wil hij dan doen uit de opbrengst van zijn vogels. BRUSSEL (ANP) - Een groot aantal milieu-actiegroepen uit het Vlaamse land in België heeft een eisenpakket ge formuleerd dat aan de Belgische auto riteiten is voorgelegd. Een van de voornaamste eisen is dal er een mora torium van minstens vijfjaar komt op de bouw van nieuwe kerncentrales in België. Dc regering in België heeft ver gevorderde plannen voor de bouw van een vierde kerncentrale te Doel. Massale staatssteun aan de kemindus- trie moet verdwijnen, aldus de actie groepen. Ze eisen voorts financiering door de staat van een door milieugroe pen te verzorgen informatiecampagne die als tegenwicht moet dienen voor de tendentieuze berichtgeving door de elektriciteitsproducenten. De controle op het energiebeleid moet uit dc handen van enkele privé-groepen en een be perkt aantal staatsbeambten worden gehald. zo menen de actiegroepen. De actiegroepen maken een aantal op merkingen waarvan de voornaamste zijn- dat de staat voor 95 pet het verze keringsrisico van kerncentrales dekt wijst erop dat privë-maatschappijen zich bewust zijn van de gevaren in en rond kerncentrales. Een vroegere Australische minister van defensie. David Fairbaim, is be noemd tot ambassadeur in Den Haag. Fairbaim volgt ambassadeur J. F. Bla- keney op. diop een andere post be noemd zat worden. De 59-jarige Fair baim heeft, in de periode van 1992 tot 1972 een aantal ministerportefeuilles gehad in dc toen aan de macht zijnde liberale regering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17