4S* Aanpak van milieubeheer gemeente kost de per jaar Fietsers voor politierechter wegens rijden onder invloed Belangrijke mededeling voorZUvenloot-spaarders. Sasse burgemeester Dusarduyn mogelijk op het schrijverspad Zuid-Chemie boekt dit jaar verlies De Zilvervloot WOENSDAG 15 DECEMBER 1976 STRAFFEN BEPERKT TOT GELDBOETES OPMERKELIJK GROOT AANTAL MIDDELBURG - Voor de politierech ter in Middelburg stond dinsdag een opmerkelijk groot aantal personen te recht wegens rijden onder invloed op een fiets. Door deze ontwikkeling zei politierechter rar. P. van Empel be ducht te zijn automobilisten die onder invloed hebben gereden te adviseren de fiets te nemen. „Dan gaat men blijk baar op de fiets verder", zei hij. Overigens blijven de straffen die voor rijden onder invloed op een fiets worden uitgedeeld door de minder grote risico's die hieraan verbonden zijn, aanmerke lijk lager dan voor rijden onder invloed in een auto. De strafTen blijven meestal beperkt tot een geldboete. Van de betrokken fietsers verscheen overigens niemand op de zitting De Vlissinger A. H. werd veroordeeld voor twee gevallen van rijden onder invloed. In één geval ging het om een promillage van 2.31. de andere keer weigerde hij een bloedproef. Hij kreeg hiervoor 500 gul den boete (250 voorwaardelijk). Uitkijk bij inbraak DRIE WEKEN VOORWAARDELIJK EN GELDBOETE VOOR VLISSINGER MIDDELBURG - Wegens medeplich tigheid aan een diefstal en bezit van uit diefstal afkomstig geld veroordeelde de politierechter in Middelburg dins dag de jeugdige Vlissinger J. P. P. (19) tot drie weken gevangenis voorwaar delijk en 250 gulden boete. De officier had drie weken voorwaardelijk en 400 gulden boete geëist. P. had op 4 september als uitkijk gefun geerd bij een inbraak in een garage in zijn woonplaats. Hierbij werd 1500 gul den buit gemaakt Van de opbrengst kreeg P. 400 gulden. Daarnaast had de jongeman een bedrag van 2.000 gulden in bewaring gehad van een plaatsge noot. Daarvan had hij kunnen weten dat de herkomst niet zuiver was. Op de zitting verweerde P. zich met te zeggen dat hij dat niet wist. Officier van justitie mr. A. P. Besier meende dat P. dan wel 'aartsdom' moest zijn. over igens was de officier wel van mening dat de jongeman was 'misbruikt' De politierechter sprak dinsdag een aantal vonnissen uit wegens vernielin gen. J. R. uit Yerseke schopte bij een aanhouding door de politie in Vlissin- gen een ruit van het politiebureau in. De -officier eiste 75 gulden. Politierechter mr. P. van Empel legde een boete van 150 gulden op. De Vlissinger E. P. K. gooide op 29 au gustus na cafébezoek uit baldadigheid een vuilnisbak door een ruit vafi het Vlissingse stadhuis. Hij kreeg 100 gul den boete. Zijn plaatsgenoot J. I. V die op 19 september aan het Groenewoud een deur vernielde kreeg eenzelfde boe te. J. S. uit Vlissingen werd wegens vernie ling van meubilair in een Vlissingse wo ning, waar hij door een deur te forceren was binnengekomen 500 gulden (250 voorwaardlijk). Zijn metgezellin T. v. B. kreeg voor een minder aandeel 150 gul den. De Belg J O. werd door de politierechter bij verstek veroordeeld tot 2 weken ge vangenis. De man ontvreemde op 7 juni bij een inbraak uit een woning in Sluis, een serie postzegels. De postzegels wa ren het enige waardevolle dat hij bij de inbraak kon vinden. Kynologenclub 'Zeeland' bijeen in 'De Vroone' KAPELLE - De kynologenclub 'Zee- kland' houdt vrijdag m de zaal van 'de Vroone' m Kapelle een bijeenkomst. Er wordt voor de pauze een quiz gespeeld die gewijd is aan honden in het alge meen en waarmee diverse prijzen zijn te •winnen. Na de pauze zal men verder bjngo spelen. Werkgroep wil regionale milieudienst Midden-Zeeland GOES - Het verdient aanbeveling een 'regionale milieudienst' Midden-Zeeland in het leven te pen, met daarin gemeenten, water schappen en provincie. Dit schrijft een ambtelijke werkgroep van de gemeente Goes in de pas verschenen discussie-nota milieu. Deze milieu dienst moet zich volgens de werk groep onder meer bezig houden met: technische advisering hinderwet, controle lozingsverordeningen, af val wijderingsmethode. advisering inzake geluidshinder, voorlichting aan bedrijfsleven en publiek en ad visering aan gemeentebesturen. De Goese werkgroep merkt in de mi lieunota op dat milieuverontrein iging niet ophoudt bij de grenzen van een gemeente, terwijl soms ongun stige invloeden worden ondervonden van bronnen die zich elders bevin den. „Dit is op zich alleen argument om een aantal milieutaken in regio naal verband te verwezenlijken. Daar komt nog bij dat het de kleinere gemeenten eenvoudigweg ontbreekt aan technische deskundigheid en speciale apparatuur om het bestuut voldoende van advies te dienen", aldu de werkgroep Een samenwer kingsverband. vooruitlopende op de toekomstige bestuurlijke reorgani satie. wordt dan ook nodig geacht. De werkgroep wijst erop dat op voor stel van de gezamenlijke colleges van burgemeester en wethouders op de Bevelanden al een ambtelijke werk groep milieuhygiëne gevormd is, waarin ook ambtenaren van de in spectie voor de hygiëne van het mi lieu zitten. De Vlissinger D S. kreeg vooreen geval met een promillage van 2.89 200 gulden boete. Zijn plaatsgenoot E O. kreeg voor een bijna gelijk promillage (2.86i 100 gulden. Voor O., was het echter de eerste keer dat hij voor een dergelijk feit ver oordeeld werd De Vlissinger J D kreeg verder voor een promillage van 1.54 eveneens 100 gulden boete. Bromfiets A. L. B. uit Aagtekerke kreeg voor het veroorzaken van een aanrijding meteen geparkeerde auto onder invloed van de drank (promillage 1 54) 250 gul den boete. De betrokkene was na het nngrijden in zijn woonplaats in Zoute- lande nog op café-bezoek geweest en botste toen tegen de auto. Van de njders onder invloed in een auto moest J. L. F. L. uit Kapelle zich ver antwoorden voor twee gevallen. Op 1 juni werd hij aangehouden met een promillage van 2.01 en enkele maanden later - op 27 augustus - meteen promil lage van 1.45. Beide keren trok zijn rij gedrag de aandacht. De ene keer reed hij zonder verlichting, in het andere geval stond een portier van zijn auto open. Officier van justitie mr. A. P. Besier eiste in deze zaak 3 weken gevangenis (1 voorwaardelijk) en 9 maanden rij ontzegging. De advocaat van L., mr. E. Tak. bepleitte een voorwaardelijke rij ontzegging. Hij wees erop dat zijn cliënt zijn baan anders onherroepelijk zou ver liezen. Politierechter mr P van Empel hield de uitspraak aan en doet volgende week dinsdag schriftelijk vonnis De Vlissinger H. M v. d. S werd op 7 september in zijn woonplaats aange houden meteen promillage van 1.21. Bij zijn aanhouding bestuurde hij een bus je. waarmee hij collega's in België naar het werk bracht Volgens de officier speelde hij door alcohol te gebruiken 'met vuur'. In gevaar Behalve dat hij zijn eigen broodwin ning in gevaar bracht, bracht hij ook de veiligheid van de inzittenden in ge vaar. Bij uitzondering eiste mr. Besier nog een voorwaardelijk rij-ontzegging van vier maanden plus een week ge vangenis voorwaardelijk en 800 gulden boete. De politierechter nam de eis over, maar bepaalde de boete op 600 gulden. Automobilist G.B. uit Nieuwdorp werd op 9 september in Vlissingen aangehou den met een promillage van 2,54. Gezien de moeilijkheden, waarin betrokkene verkeerde, week de officier af van de ge bruikelijke straf en eiste hij 1 week voorwaardelijk, 15 maanden niet rijden en 1000 gulden boete B zei echter geen kans te zien de 1.000 gulden te betalen Mr. Van Empel vonniste hem daarop tot een week gevangenis onvoorwaardelijk en 15 maanden nietr rijden. De jeugdige P. J uit Yerseke werd op 18 september in Vlissingen aangehouden met een promillage van 1.00. Hij kreeg hiervoor conform de eis een geldboete van 750 gulden en 4 maanden rij ontzegging voorwaardelijk. Op zijn verweer dat hij de boete niet kon beta len raadde de politierechter hem aan zijn auto te verkopen Bii verstek veroordeelde de politierech- terC.S.M.uitNieuwland tot twee weken gevangenis en negen maanden niet rij den De betrokkene weigerde een bloedproef nadat hy was aangehouden onder invloed. De Vlissinger L. J, O. kreeg bij verstek twee weken gevangenis en 6 maanden rij-ontzegging opgelegd. Hij was in zijn woonplaats aangehouden met een pro millage van 1.98. Voor E. H. G. C. uit Sluis die werd aangehouden met een promillage van 0,68 bleef de straf be perkt tot 250 gulden. BOEK 'VAN HET SASSE MILIEUFRONT GEEN NIEUWS' tADVERTENTIEi Als u meevaart op de Zilvervloot is het in uw eigen belang om nü direct na te kijken wanneer u daarmee bent begonnen. Want was dat in 1967, dan hebt u uiterlijk tot het eind van deze maand de tijd om uw spaarpremie binnen te halen. U weet wel: die 10 procent (belastingvrij) over spaarbedrag-plus-rente. U moet de premie aanvragen bij de instelling waar u hebt gespaard. Doe dat nü, vóór u het vergeet! Overigens, de Zilvervloot blijft varen. Iedere jongere van 15 t/m 20 jaar kan aanmonsteren. Vraag een folder aan bij „De Zilvervloot", Postbus 51, Den Haag. Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken. 'TITEL PAS OVER 2 TOT 3 JAAR GERECHT VA A R DIG Dj SAS VAN GENT- Burgemeesterdrs. W. R. V. Dusarduyn van Sas van Gent gaat zich wellicht op het schrijverspad be-- geven. „Ik overweeg om een boek te schrijven met als titel: Van het Sasse milieufront geen nieuws. Eerlijkheids halve zeg ik er wel bij dat het nog 2 tot 3 jaar kan duren voor die titel gerecht vaardigd is," zei hij dinsdag tijdens de jaarlijkse personeelsbijeenkomst van de Zuid Chemie BV in 'De Speye' in Sas van Gent. De heer Dusarduyn maakte duidelijk dat hij zich nogal heeft geérgerd aan ne gatieve publikaties over milieu- penkelen in Sas van Gent. vooral in landelijke media Als voorbeeld noemde hij een artikel onder het motto 'In Sas doen ze meer voor dieren dan voor men sen'. Dat handelde over de voortdu rende zorg voor mogelijke schadehjke gevolgen van fluor (vooral afkomstig van Zuid-Chemiet voor vee in de omge ving van Sas van Gent. „Wat verwach ten ze nu eigenlijk," zei de heer Dusar duyn. „moeten we de mensen soms veekoeken geven, denken ze dat we de sla niet wassen voor we die opeten, we ten ze niet dat wij geen boombladeren eten." Hij haakte daarmee ook in op een onderzoek dat volgens de vereniging 'Voorkomen Is Beter' een te hoog fiuor- gehalte in - onder meer - sla en boom bladeren aan het licht heeft gebracht. De burgemeester wilde het personeel van Zuid-Chemie geruststellen: „Wij hebben zelf ook een onderzoek laten in stellen en daaruit is gebleken dat er geen reden is tot ongerustheid. Men kent trouwens ten onrechte eeuwig heidswaarde toe aan momentopna mes" Het voltallige college van b. en w. was dinsdag naar 'De Speye' gekomen om zes jubilarissen en vijf gepensioneerde werknemers van de Zuid-Chemie geluk te wensen. De heren P. de Gronckel uit Koewacht, F. Hemelaar, F. Heyne. P. van der Lin den, L. Vergeer en L. Vonck uit Sas van Gent werkten 25 jaar bij het Sasse be drijf. Algemeen directeur P. A. Neeteson overhandigde hen een geschenk en een envelop met inhoud. Uit handen van de heer J. J. Verduijn kregen ze een getuig schrift en een erepenning van de maat schappij voor nijverheid en handel. De gepensioneerden - H. Beaurain, G. Buysse, J. Duister. A. de Pauw en J. Pluym - werden door het bedrijf be dacht met een geschenk, terwijl er bloemen waren voor de dames. Foto: De jubilarissen, geflankeerd, door de directeuren Neeteson. Meresse (rechts) en Horstra SAS VAN GENT - De kunstmestfabriek Zuid-Chemie BV in Sas van Gent zal dit jaar afsluiten met verlies, terwijl ook voor 1977 een negatief resultaat wordt verwacht. Hoewel de afzet in vergelij- ACHTERSTAND OP GEBIED MILIEU INHALEN; WERKGROEP ADVISEERT MAATREGELEN VELE WENSEN IN PRAATSTUK OVER MILIEU GOES - De gemeente Goes heeft op het gebied van het milieubeheer een flinke achterstand. Voor het voorkomen en herstellen van het milieubederf en het verbeteren van het milieubesef bij de bevolking, zal de gemeente dan ook in de toekomst een bedrag van bijna ƒ370.000 per jaar beschikbaar moeten stellen. Daarvoor kunnen onder andere zes nieuwe ambtenaren worden aange steld. Verder zijn er vele maatregelen nodig die geen rechtstreekse kosten met zich meebrengen, of die 'zichzelf betalen'. Een en ander staat in de mï- lieunota van de gemeente Goes, die na twee jaar studeren is verschenen. In de nota wordt kort ingegaan op de geschiedenis van het milieuvraagstuk en het begrip 'milieu'. Ook wordt een opsomming gegeven van het gebruik van de grond in de gemeente: buiten de bebouwde kommen ligt 9555 hectare, erbinnen 632 hectare Er is weinig grond als industriegebied in gebruik, het over grote deel heeft een agrarische bestem ming. Bijzonder grote problemen op mi lieugebied zijn er binnen de gemeente in feite niet. Als na tc streven doelstellin gen noemen de makers van de nota: een schone bodem en lucht, schoon water, beperking geluidshinder en bevorder ing van het milieubesef bij de bevolking. Maatregelen op het terrein van de 'ruimtelijke ontwikkeling' vormen vol gens de weikgroep die de nota maakte, een belangrijke hoeksteen voor een goed milieubeleid. Voorbeelden daar van zijn: open ruimten tussen indus triegebieden. verkeerswegen en bebou wing. ruimte voor de nodige groenvoor zieningen in het stedelijk gebied, be scherming van landschappelijk waar devolle gebieden door bestemmings plannen. beperking van woon- en werk verkeer en goed openbaar vervoer, ver plaatsing van bedrijven uit de binnen stad en het streven naar een goede woonomgeving De opstellers merken op dat Goes over betrekkelijk weinig natuurgebied beschikt en dat de ge meente als agrarisch centrum de belan gen van de landbouw voorstaat. Inge gaan wordt op de situatie van de natuur lijke hulpbronnen, het openbaar groen, de bestrijding van onkruid en ongedier te. Wenselijk De werkgroep beveelt een aantal rege lingen en maatregelen aan. die op korte termijn van kracht moeten worden op het gebied van bodem-water- en lucht verontreiniging en overlast door ge luid. Waarmogelijk heeft de werkgroep tegelijk de kosten van die regelingen en maatregelen uitgerekend. Met name op het geibed van tegengaan van bodem verontreiniging wordt een uitvoerige wensenlijst naar voren gebracht. Ge noemd worden onder meer:_ beter controle op overtredingen ten aanzien van het op onjuiste tijden aan de open bare weg plaatóen van huisvuil en op stiekum storten - het plaatóen van 9 containers m de gemeente, waar de mensen zelf gratis afval in kunnen deponeren, de kosten van een proef gedurende een jaar zijn ƒ40.000 - het gratis ophalen van 'grootvuii' door de gemeente bij particulieren, met deze regeling zal een bedrag gemoeid zijn van 70.000 - het uitbreiden van de gemeentelijke straatveeg'"ienst met 3 man en mate rieel. teneinde het schoonhouden van straten, en dergelijke, beter te kunnen uitvoeren; kosten ervan, 167 000 - het houden van grote voorlichtings acties om het stiekum storten van vuil tegen te gaan; kosten 5000 - met speod een reionaal ïnzamelings- en afvoerbedrijf voor chemische stoffen oprichten; de gemeenschappelijke rege ling vuilnisstortplaats Midden-Zeeland kan zich daarmee belasten - een opslagplaats voor afgewerkte olie inrichten op het terrein van de gemeen telijke reinigmgsdienst; voorlichting geven aan particulieren hierover - het in de hand houden van de ontwik kelingen rond de bio-industrie en maat regelen ten aanzien van autowrakken en autokerkhoven - voorlichting geven over het gebruik van afvalstoffen; het gebruik van zoge naamd kringlooppapier door de ge meente; het bevorderen van inzame lingsacties van opnieuw te gebruiken materialen door het beschikbaar stellen van containers en ruimte - strikte en strenge toepassing van de hinderwet om milieuverontreingnng door de industrie tegen te gaan: hier voor is uitbreiding van de afdeling bouw- en woningtoezicht nodig met een ambtenaarp kosten zijn: 60.000 Toenemen De werkgroep meldt dat de klachten over geluidshinder toenemen. Het w.ordt een 'dwingende noodzaak' ge vonden om alle geluid te beperken tot het minimum. Om zinvolle maatrege len te kunnen nemen, wil de werkgroep eerst nagaan waar precies de knelpun ten en problemen liggen. Voorgesteld wordt om een onderzoek n te stellen naar geluidknelpunten, in de vorm van een enquête via hei gemeentelijk voor lichtingsblad 'Samenspel'. De kosen daarvan zijn ongeveer 1500. Aan de hand van de enquete zullen zoge naamde 'lawaaikaarten' worden ge maakt, die dienen als hulpmiddel voor het nemen van maatregelen. Het meten van het geluid is een belang rijk onderdeel in de strijd tegen het la waai. De werkgroep stelt voorom 8.000 te besteden aan uitbreiding van de mee tapparatuur. Ook wordt een jaarlijks bedrag van ƒ6000 gevraagd, om meet- werk en adviezen uit te laten voeren. De werkgroep vindt dat de geluidsoverlast van de kermis op het. evenemententer rein moet worden teruggedrongen. Een crossterrein is bij de werkgroep binnen de gemeente Goes niet welkom: het naar elders worden verplaatst. Het. tegengaan van de waterverontrein iging in he t kader van de wet verontrein iging oppervlaktewateren is in handen van het waterschap "De brede watering van Zuid-Beveland'. De werkgroep stelt voor om in ieder geval zo spoedig moge lijk een gemeentelijke lozingsverorde ning in het leven te rroepen. Deze veror dening moet lozing van afvalstoffen, verontremigende of schadelijke stoffen via de gemeentelijke riolering tegenge gaan. Geregeld wordt ook het afgeven van vergunningen. Als snel op te lossen knelpunten noemt de werkgroep: - bouw van een bergkelder met gemaal ter vervanging van het versleten gemaal aan de Voorstad; daardoor worden ge lijk de problemen die optreden bij he vige regenval in het plan Valckeslot op gelost - hei regelen van de afvoer van het ge bied ten westen van de Westhavendijk - afvoer van de riolering van het haven en industrieterrein. Rioleringen Volgens de werkgroep is de toestand van de gemeentelijke rioleringen heel wat slechter dan tot nu toe werd aan genomen. Met name in de kernen Kloe^ linge, 's-Heer-Arendskerke, 's-Heer- Hendrikskinderen, Wilhelminadorp en Kattendijke zijn nog aanzienlijke ge deelten van de riolering niet onder zocht. De werkgroep heeft uitgerekend dat voor verbetering van de riolering in de gemeente minstens 7.5 miljoen gulden nodig is: 4,3 miljoen gulden in kern Goes, 1,46 miljoen gulden in Wolphaarsdijk, ruim 8 ton in 's-Heer- Arendskerke en Eindewege, 3 ton in 's-Heer-Hendrikskinderen, 4.5 ton in Kloetinge en 3 ton in Kattendijke, Oud-Sabbinge en Wilhelminadorp. De werkgroep meldt dal Goes geen be drijven heeft die in belangrijke mate luchtverontreiniging veroorzaken. In verband met de aanwezigheid van het Sloegebied, speelt de luchtverontrein iging voor Gos volgens de werkgroep nog wel een rol. Gemeentelijke maatre gelen worden niet aangegeven. De vele regelingen en maatregelen zul len naar de mening van de werkgroep alleen zinvol zijn als er voorlichting en controle aan verbonden wordt. In ver band daarmee adviseert de werkgroep bij de reinigingsdienst een milieucon troleur aan te stellen, die elast moet worden met een groot aantal zaken (on der andere stiekum storten, lozing af valstoffen. autowrakken, hondenvuil- probleem. enzovoort) De milieucontro leur moet beschikken over strafrechte lijke opsooringsbevoegdheid. De werk groep verwacht dat zijn werk zichzelf grotendeels zal betalen, door bedrijven aan te slaan op basis van de door hen aangeboden hoeveelheden vuil. De mi lieucontroleur zal ook voorlichting moeten geven over reinigingszaken. De werkgroep heeft een geheel eigen opvatting over voorlichting. „Het bete kent eenrichtingsverkeer van het be stuur naar een groot publiek. Het is het verstrekken van informatie-zonder- meer en het zal weinig meetbare invloed uitoefenen op het gedrag", aldus de werkgroep. Toch wordt aan de voorlich ting in het kader van de ontwikkeling van het milieubesef veel waarde toege kend. Zo wordt voorgesteld bij de afde ling beplantingen een zogenaamde na- tuurambtenaar te benoemen, die zich met name ook op het onderwijs zal moe ten richten. De kosten bedragen: 41 650. De werkgroep ziet verder mo gelijkheden in een samenwerking met het werkcentrum voor biologie en geo logie. De plaats van het milieubeheer zal - zo stelt, de werkgroep - binnen het gemeen telijk apparaat duidelijker moeten wor den. Koppeling aan het werkgebied ruimtelijke ontwikkeling ligt volgens de werkgroep voor de hand. Aangeboden wordt om de werkgroep die de nota maakte, om te zetten in een vaste werk groep voor milieu. Het sluimerende mi lieuklachtenbureau van de gemeente moet omgezet worden in een bureau mi lieuzaken. met een duidelijker taak. De nota van de werkgroep is gedrukt, op kringloopapier en bestaat uit 47 blad zijden en 7 uitvoerige bijlagen over mi lieuopvoeding ivan het raadslid me vrouw L. J. Mol-de Jager), een ontwerp- lozmgsverordening. richtlijnen voor be paling van geluidshinder, aanbevelin gen voor openbare verlichting, een ontwerp-verordening voor opslag gas- huisbrand-en stookolie, geluidsdem ping in woningen en een overzicht van de te verbeteren rioleringen. Aan dat al les heeft een ambtelijke werkgroep zo'n twee jaar gesleuteld, onder voorzitter schap van milieuwethouder L. H de Leeuw (tevens ruimtelijke ontwikke ling). De nota is bedoeld als een 'praatr stuk'. Tot 15 februari 1977 mag iedereen er een mening over geven. Bovendien wordt op 11 februari 1977 in de Koren beurs een praatbijeenkomst over de nota belegd, aanvanag 20.00 uur. Fotoin de gemeente Goes wordt op vele plaatsen tonder andere bij de voormalige M. Smallegangebuurti stiekum gestort) een werkgroep lieefl een aantal maatregelen voorgesteld om dat te voorkomen tfoto PZC>. king met vorig jaar met 25 procent steeg, brachten de afnemende winst marges het bedrijf in de rode cijfers. Dat heeft nog niet geleid tot ingrij pende maatregelen in de personeels- sector (zoals werktijdverkorting of ontslagen) en zal dat hoogstwaar schijnlijk ook volgend jaar niet doen. De directie deelde dit dinsdag mee tij dens de jaarlijkse personeelsbijeen komst in 'De Speye' un Sas van Gent. waar jubilarissen en gepensioneerden worden gehuldigd. Volgens algemeen directeur P. A. Neet eson is, als gevolg van de slechte resul taten, een aantal toekomstplannen 'voorlopig teruggesteld'. „Van de voor 1977 voorziene investeringen is het leeuwendeel bestemd voor een verdere verbetering van het milieu. Dit is het enige punt waarop wij niet hebben be zuinigd". Hij vond overigens dat er geen sprake hoeft te zijn van ernstige veron trusting. In financieel, technisch en commercieel opzicht is de positie van Zuid-Chemie solide. Verder wees de heer Nee teson er op dat zijn bedrijf altijd betere resultaten heeft geboekt dan de concurrentie, enerzijds door de gunstige ligging aan het kanaal Gent-Temeuzen. anderzijds dooreen doelmatige produk- tie. Zijn conclusie: „Wij kunnen met enig vertrouwen een voor ons bedrijf moeilijk jaar afsluiten". Directeur C. Meresse noemde als be langrijkste oorzaken van de moeilijkhe den de concurrentie van de fosfaat pro ducerende landen en de ten opzichte van buitenlandse valuta erg sterke gul den. Omdat de fosfaat-producerende landen over goedkope grondstoffen be schikken is er sprake van 'n voortdu rende daiing van de verkoopprijs op de wereldmarkt. Volgens de heer Meresse heeft ook de Europese commissie in Brussel zich over dit probleem gebogen. Voor volgend jaar rekent hij overigens op een 'normaal evenwichtig prijsni veau'. De afeetverwachtingen voor 1977 geven Zuid-Chemie de hoop „dat wij weer die activiteit zullen bereiken, zoals we die voor de crisis hebben gekend". „Onze eerste zorg voor de komende jaar zal zijn", aldus de heer Meresse. „De re sultaten te verbeteren teneinde ons in vesteringsprogramma te kunnen her vatten en de modernisering van de fa briek te kunnen voortzetten". Hij bestempelde het herstel van de kunstmestfabriek als bescheiden, „om dat de afeet over het gehele jaar. alhoe wel 25 procent hoger dan in 1975. toch nog 30 procent onder het niveau van de jaren '73 en '74 ligt". Het hoofdprodukt van de Zuid-Chemie. de mengmest, houdt zich nog het best Men vindt dat bemoedigend voor de toekomst omdat de investeringen van de laatste jaren zich grotendeels in die sector hebben voorgedaan. Herstel van de winstmar ges. die dit jaar te klein waren om het bedrijf uit de rode cijfers te houden, is nu voor Zuid-Chemie een belangrijke zorg. In zijn toespraak wees de heer Meresse erop dat men ondanks alles de zorg voor het milieu niet uit het oog verliest: „Naarmate onze fabriek zich meer uit breidt. onze kennis toeneemten nieuwe technieken worden ontwikkeld, zullen en kunnen wij de gevolgen voor het mi lieu in on2e omgeving verbeteren Het in de loop van dit j aar gestegen ziek teverzuim baart de directeur van Zuid- Chemie zorgen. „Het is niet alleen een extra kostenfactor voor het bedrijf, maar doet tevens in bepaalde afdelin gen moeilijke situaties ontstaan. Ik vraag hiervoor van u allen speciale aan dacht". Kerstmiadag voor Breskense bejaarden BRESKENS - Evenals voorgaande ja ren wordt er voor de Breskense bejaar den een kerstmiddag gehouden. De middag is dit jaar vrijdag in gebouw 'De Uitkomst' en begint om 14.00 uur. Leer lingen van de r.k. basisschool zullen die middag een musical opvoeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7