Binnentanker vast en weer vlot bij Verdronken Land Saeftinghe SMIT-TAK ROTTERDAM BERGT DE 'ARM 16' Groenendijk tekent protest aan tegen besluit b. en w. Goes AANTAL WERKLOZEN IN ZEELAND STEEG MINDER DAN VERWACHT PZC/p Duitse coaster beschadigd bij aan varing in Nauw van Bath almanak Kotter als verloren te beschouwen Problemen rond 'Roose-bomen' in Goes nog niet opgelost Invloed Oosterscheldewerken ZEEUWSE Taal In een Middelburgse tapperij trad een man binnen die. gezien zijn tint. uiteen land kwam. naar de zon meer schijnt dan hier. Hij ging zitten en bestelde opgewekt een consumptie. Naast hem zat een autochtone heer met een sterk gevoel voor menselijke verhouding ..Jij uit Turkije komen'' Jij veel pret in ons land''" vroeg hij vriendelijk. De bronskleurige man keek hem peinzend aan en antwoordde..Nee hoor, ik ben een Marokkaan Kun jij geen Nederlands spreken?" Superlang schip in kanaal van Gent naar Terneuzen TERNEUZEN - Het Duitse schip 'Eckert Oldendorff. heeft zaterdag een nieuw lengte-record gevestigd voor een schip op het kanaal van Gent naar Terneuzen. Hoewel de uiterste lengte, die op het kanaal wordt toegestaan, in bepaalde ge vallen niet meer dan 245 meter mag beeragen, werd deze afmeting za terdag met 8 meter overschreden. De Duitse bulkcarrier bestemd vooi Gent passeerde de Terneuzense sluis met een totale lengte van 235 meter, en een breedte van 32.40 meter. Het schip kwam van Puerto Ordez (Zuid-Amenka) en was met44885 ton ijzererts geladen, dat bestemd was voor de Sidmar in Zelzate. In Ter- neuzen werd het schip behandeld door Aug. de Meyer als cargadoor. provincie WOENSDAG 15 DECEMBER 1976 middag is de nog in hetschip aanwezige stookolie overgeslagen in de binnen- vaarttanker 'Fredenk', een schip dat eveneens van de Belgische rederij Ver straten is. Sleepboten van Muller deden rond hall acht dinsdagavond een geslaagde po ging om de 'Arina' vlot te trekken. De zeer zwaar beschadigde Belgische binnenvaarttanker is door de sleepbo ten 'Anjo' en 'Nieuwland' van Muller naar het plaatsje Schelle bij Antwerpen gesleept. De 'Frederik'. die de lading van de 'Arina' heeft overgenomen is naar Terneuzen gevaren. Vandaar werd de reis voortgezet naar de hoogovenl'a- briek Sidmar in Zelzate. Dat was ook de bestemming van de/Arina'. Beheerder J. Th. M. Neve van het be schermd natuurgebied 'Het Verdronken Land van Saeftinghe' heeft dinsdag nog geen kans gehad de gevolgen van het scheuren van de Belgische binnen vaarttanker voor het natuurgebied na te gaan. Overigens zei hij desgevraagd niet te geloven dat de 9000 liter ont snapte stookolie het natuurgebied be dreigen. „Volgens mij wordt de stookolie met de stroom de andere kant, naar het Nauw van Bath uilgedreven. Ik heb het echter nog niet kunnen constateren. Ik ben vanmorgen weggeweest en vanmiddag kon ik het gebied niet meer in vanwege het lij." merkte hij gisteren op. Vanmid dag, woensdag, zal hij een onderzoek in stellen Aanbesteding MIDDELBURG - Op het kantoor van de Provinciale Waterstaat in Middel burg ins dinsdagmorgen namens gede puteerde staten van Zeeland het verbe teren van gedeelten van de weg Koude- kerke - Biggekerke - Zoutelande open baar aanbesteed Van de totaal zestien inschrijvingen waren de laagste afkom stig van. aannemingsbedrijf P A. de Visser Werkendam BV te Werkendam 333.650; firma Aarts Uijtdewilligen te Steenbergen 346.000. aannemings bedrijf Vermeer BV te Hoofddorp ƒ348.000; gebrs. v. d. Dries BV te Drie wegen ƒ360.600 en aannemingsbcdrijl Van Sabben BV te Goes 365 600. Vergadering CBTB W'alclieren-Noord over de zuivel GRIJPSKERKE De afdeling Walcheren-.Noord van de CBTB houdt vrijdag een bijeenkomst in Grijpsker- ke. Op deze vergadering houdt de heer A. Poppe, voorzitter van de Verenigde Coöperatieve Zuivelfabrieken 'Brabant-Zeeland', een inleiding over het onderwerp 'Waarheen met de zui vel'. Na de inleiding wordt dit onderwerp door de aanwezigen besproken. De ver gadering. die wordt gehouden in de ver gaderruimte van de gereformeerde kerk in Grijpskerke begint om half acht "s avonds. Twee auto's zwaar beschadigd bij aanrijding te Kapelle KAPELLE - Twee auto's zijn dinsdag middag. omstreeks kwart voor twee zwaar beschaidgd bij een aanrijding te Kapelle. Het ongeluk ontstond in een bocht van de Goesestraatweg ter hoogte van de zaadhandel Van der Ha ve, toen de auto. bestuurd door de uit Kapelle afkomstige J. S. en de uit tegenovergestelde richting komende auto van de heer M. N. uit Hansweert te veel aan de linkerkant van de weg reden. Hierdoor botsten de beide wagens tegen elkaar. De auto van N. werd vernield. De auto van S. werd zwaar beschaidgd. Foto: De 'Anna' die gmg plooien nadat ze was vastgelopen STOOKOLIE - 9000 LITER - IN WESTERSCHELDE; NATUURGEBIED LIEP GEEN GEVAAR SCHIP ZWAAR BESCHADIGD HULST - Tijdens dichte mist is dinsdagmorgen de Belgische binnenvaarttanker 'Arina' vast gelopen op de Marlemantse- plaat in de Westerschelde. Het 850 ton metende scheepje liep daarbij zulke zware schade op dat 9000 liter stookolie ont snapte. Aanvankelijk zag het er naar uit dat uit de binnenvaart tanker gevloeide olie naar het beschermde natuurgebied 'Het Verdronken Land van Saef tinghe' zou afdrijven. Het is echter - voor zover dinsdagavond bekend - niet gebeurd. De stookolie zou een ramp veroorzaken in het bekende natuurgebied. Sleepboten van Muller uit Terneuzen slaagden er dinsdaga vond in de 'Arina' bij de eerste poging vlot te trekken. Het Belgische binnenvaarttankerschip 'Arina' liep om kwart voor tien dins dagmorgen omhoog. De oorzaak van het vastlopen op de Marlementseplaat (bij boei 62) is te wijten geweest aan de zeer dichte mist ter plaatse. Zodra bekend was geworden dat de 'Arina' vast zat, voeren drie sleepboten van Muller's sleepdienst uit Terneuzen uit Zij konden na aankomst voorlopig niets uitrichten, omdat het laag water was. Ook het rijkswaterstaatvaartuig 'Ir Harmsen' was snel ter plaatse. glooien Nadat de 'Anna' was vast komen te zit ten begon hetschip te plooien Dat nam steeds ernstiger vormen aan. Als gevolg van het plooien liep een deel van de uit 600 ton bestaande lading stookolie de Westerschelde in. In de loop van de Zeegevaren, welke wordt vertegen woordigt door het makelaarskantoor in assurantiën C van Herwaarde uit Rot terdam. heeft vrij veel schade opgelo pen. Hoe groot de schade is kon de ver tegenwoordiger van de verzekerings maatschappij nog niet meedelen. „De nautische apparatuur is natuurlijk on bruikbaar. Verder zijn de isolatieruim ten voor de vis beschadigd en zal er niet veel van de motoren zijn overgebleven omdat deze draaiend onderwater zijn gegaan. We vermoeden dat het wel naar een total! loss-geval zal gaan", aldus de woordvoerder De waarde van de Amemuiden ligt tus sen de een en twee miljoen gulden. Internationale onderscheiding voor J. M. de Pree te 's- Gravenpolder 'S-GR AVENPOLDER- De heer A. M. de Pree, als vrachtwagenchauffeur in dienst bij Handelsmaatschappij ge broeders Mol BV te 's-Gravenpolder, is onderscheiden met de gouden speld met bijbehorend erediploma van de IRU (International Road Transport Union). Deze onderscheidingen zullen hem op een nader te bepalen datum worden overhandigd, tegelijkertijd met die aan 51 andere Nederlandse chauffeurs. In totaal worden er 444, chauffeurs afkom stig uit de gehele wereld, onderschei den. Men ontvangt deze onderscheiding als men het vak van chauffeur op een vrachtwagen of autobus tenminste 20 jaar heeft beoefend waarvan tenminste 10 jaar in het internationale verkeer, minimaal 10 jaar jaar bij dezefde werk gever in dienst is geweest en tenminste een half miljoen kilometers als interna tionaal chauffeur heeft afgelegd. Verder mag men niet door eigen schuld betrokken zijn geweest bij een ernstig verkeersongeval en evenmin een zware verkeersovertreding hebben begaan. Tenslotte wordt bij de beoordeling voor het in aanmerking komen van een on derscheiding scherp gelet op de kwali teit van het werk. De heer De Pree is de enige Zeeuw aan wie de onderscheiding wordt uitgereikt Hij is sinds 1960 in dienst bij de gebroe ders Mol en en vervoert met een vracht wagen met aanhanger per keer 20 ton uien naar landen als Denemarken, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland. De heer De Pree werd doorzijn werkge ver voor deze onderscheiding voorge dragen. Driehonderd gulden buit bij inbraak VLISSINGEN - Bij een Inbraak in het gebouw van het Administratieief Dien stencentrum Midden-Zeeland aan it Mercuriusweg te Vlissingen m een bi drag van ongeveer 300 gulden ont vreemd. Men verschafte zich na het in drukken van een ruit aan de zijkant toegang tot het gebouw. Evenals tijdens een inbraak vorige week bleek het kan toor te zijn doorzocht. Ook de keuken werd doorzocht. Via een nooduitgang heeft men het pand verlaten. VESTIGING IN GOES TWIJFELACHTIG Een woordvoerder van Rijkswaterstaat verklaarde desgevraagd dat tijdens de berging de binnen- en uitvarende sche pen zullen worden gewaarschuwd door de patrouillevaartuigen. ..Verder zullen ook de loodsen informatie verstrekken aldus de woordvoerder. Het is nog niet bekend hoe lang de be- rgingzal duren De heer M. C. Boeghein. woordvoerder van het bergingsbedrijf, deelde mee dat er zo snel mogelijk zal worden gewerkt. ..We zitten naast de vaste bemanning van de bok. twaall man. met vier duikers en twee uitvoer ders op dit karwei. Gezien de haast heb ben we 'zwaar geschut' ingezet, de Ta- klift I. Er is nog geen zinnig woord over te zeggen hoeveel dagen dit karwei zal vergen. Alles moet natuurlijk meezit tenaldus de heer Boeghein. Dinsdagmorgen rond acht uur werden door het bergings- en transportbedrijl Van den Akker uit Vlissingen drie dui kers uitgezet op de met boeien gemar keerde plaats waar de ARM 16 onder ging. Ook 's middags om één uur werden onderzoekingen verricht naar de positie van het schip. Uit het onderzoek is ge bleken dat de Lena Adriana een groot gat tot onder de waterlijn heeft aan bakboordzijde. De viskotter ligt op een diepte van veertien lot vijftien meter en helt 12 graden naar bakboordzijde over. „Het schip ligt nog met vast in het zand", aldus een woordvoerder van Van den Akker. Het schip dat is verzekerd bij de Onder linge Verzekeringsmaatschappij tegen GOES - Er is dinsdag nog geen overeen stemming bereikt over het nieuwe voorstel inzake aankoop van grond en groen van de heer J. H. Roose te Goes door de gemeente. Het overleg tussen het college van burgemeester en we thouders en de heer Roose leidde niet tot een akkoord. Zoals gemeld, willen gedeputeerde staten van Zeeland en b. en w. van Goes de vergoeding voor twee bomen in de tuin van de heer Roose if 30.0001 niet betalen. In plaats daarvan moet een onderzoek nu en over 5 jaar uitwijzen of de eeuwenoude bomen van de aanleg van de stadsrondweg langs de Oude Singel schade ondervinden. Over de opzet van dat onderzoek konden beide partijen het vooralsnog niet eens worden. Het college van b. en w. van Goes moet vóór 17 december 1977 duidelijkheid hebben over het nieuwe voorstel. Op die datum verstrijkt namelijk de mogelijk heid om bij de kroon in beroep te gaan tegen tie afwijzende houding van gede puteerde staten (geen geld voor de twee bomen). Wordt het nieuwe voorstel niet aanvaard, dan gaat de aankoop van grond en groen van wethouder Roose niet door en zal er voor de aanleg van de stadsrondweg een andere oplossing ge vonden moeten worden. Een mogelijk heid is dan gebruikmaking van het be staande tracé over de zogenaamde Schans. Wel zullen dan geplande par keerplaatsen aan de Oostwal (bij het Gasthuis) in het gedrang komen. tiging in het pand van de voormalige glasfabriek Wattez b.v. aan de Zuid- vlietstraat in Goes. Groenendijk wil daar naast meubelen en tapijten, ook campingmeubelen en aanverwante ar tikelen (tenten, rubberboten en derge lijke) en bouwmarktartikelen (zoals keukens, tegels, deuren en dat soort dingen) verkopen. De brief is gestuurd naar de gemeente raad van Goes en staat op de lijst van ingekomen stukken, die de raad don derdagavond (morgen) zal behandelen. Het college stelt voor de brief in handen te stellen van b. en w. voor préadvies. Een woordvoerder van de directie var. Groenendijk verklaarde dinsdag desge vraagd. dat het koopcentrum van de plannen afziet, als de gemeenteraad zich achter het standpunt van b. en w. schaart. „Dan is het voor ons met aan trekkelijk meer". Volgens de directie van Groenendijk zijn er met de vesü- gingsplannen een stuk of twintig ar beidsplaatsen gemoeid. In de brief aan de gemeenteraad schrijft het koopcentrum, dat het niet in de be doeling ligt om aan de Zuidvlietstraat een uitgebreid assortiment handels goederen te koop aan te bieden. De be paling, dat in het pand alleen meubelen en tapijten verkocht zullen mogen wor den. gaat Groenendijk echter te ver. „Geen weldenkend mens (zakelijk ol niet-zakelijk) zal zich laten verleiden tot een investering van ongeveer 1.250 000 gulden, als vooraf geen redelijke zeker heid is verkregen, dat deze investering een behoorlijk rendement op kan bren gen", aldus Groenendijk. Het koopcen trum schrijft geen begrip op te kunnen brengen voor de motivatie van het col lege van b. en w. „Dit is ons inziens in flagrante tegenstelling tot de vooral de laatste jaren zoveel gehoorde kreet; ge lijke kansen voor iedereen. Wij durven dit gewoon een 'kreet' te noemen, omdal dit immers tot in lengten van jaren een 'kreet' zal blijven" Het koopcentrum doet een dringend be roep op de gemeenteraad vpn Goes toe stemming te verlenen het assortiment in de toekomstige vestiging aan de j Zuidvlietstraat te mogen uitbreiden Het koopcentrum Groenendijk Vlissin gen b.v. vraagt de raad zo spoedig moge lijk een uitspraak te doen. Taklift I ingeschakeld VLISSINGEN' - Het internationale be rgingsbedrijf Smit-Tak uit Rotterdam zal vandaag I woensdag! beginnen met de bergingswerkzaamheden aan de maandagmorgen in de monding van de Westerschelde gezonken kotter ARM 16 (Lena Adriana). De berging zal worden uitgevoerd met de grootste bok ter we reld. de Taklif I. die dinsdagavond uit Rotterdam is vertrokken en vanoch tend woensdagmorgen voreg op zijn bestemming zou aankomen. Tijdens de berging zullen twee patrouillevaartui gen van Rijkswaterstaat, de Stuvesant en de Avesant. de piek waar de viskot ter is gezonken in de gaten houden. Zoals bekend werd de Amemuiden maandagmorgen in zeer dichte mist overvaren door een Pools vrachtschip. Het schip, dat in 1973 werd gebouwd, verdween vrijwel onmiddellijk in de golven De bemanning kon zich in vei ligheid brengen, Het schip ligt in de drukke route in de monding van de Westerschelde. reden, waarom de berging met de grootst- mo gelijke spoed wordt uitgevoerd. Havenschap wil kosten steiger delen met Hoechst VLISSINGEN - De raad van bestuur van het Havenschap Vlissingen behan delt in de vergadering van vandaag, woensdag, een voorstel de helft van de kosten te dragen, die gemaakt moeten worden voor grondonderzoek, verdich ting, zandzuigen enzovoorts voor de houw van een zeesteiger voor Hoechst. In de vorige vergadering van de raad van bestuur bleek dat over de betaling van die kosten verschil van mening be stond met Hoechst. Dat was gebaseerd op een verschillende interpretatie van hetcontract tussen destaaten Hoechst. Het dagelijks bestuur laat nu weten dat geen van beide partijen behoefte heeft aan een gerechtelijke procedure over de interpretatie van het contract. Men wil daarom ingaan op het voorstel van Hoechst de kosten te verdelen, waarbij uitdrukkelijk wordt gesteld dat dit ak koord geen precedentwerking heeft. Hangende het verschil van mening gaf de raad van bestuur eerder een krediet van twee miljoen gulden voor de werk zaamheden. MET ANKERKETTING VERWARD IN LICHTBOEI Ontwikkeling is moeilijk te verklaren MIDDELBURG - Het aantal werkloze mannen in Zeeland is in de afgelopen maand minder gestegen dan op basis van denormaleontwikkeling in ditsei- zoen zou zijn te verwachten. Het aantal werkloze vrouwen daalde licht. Dal blijkt uit de cijfers over de geregi streerde arbeidsreserve in het over zicht van de arbeidsmarktsituatie aan het eind van november in Zeeland. Van invloed op de situatie zijn de Ooster scheldewerken. waar inmiddels 150 mannen zijn ingezet. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen bedroeg eind november3.038 en kwam daarmee op 4.7 procent van de mannelijke be roepsbevolking. Eind oktober w aren in Zeeland 2.750 mannen zonder werk, wat neerkomt op een percentage van 4.3. Het aantal werkloze vrouwen in Zeeland liep terug van 1.162 tot 1.134. Volgens de hoofdinspecteur directeur van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland, drs, J \V. Jansen, is de gunstige ontwikkeling moeilijk te plaatsen. In de omringende landen doet zich geen verder herstel voor. „Bij ons zal het aantal werklozen waarschijnlijk op wat langeré termijn ook niet verder dalen", aldus de heer Jansen Uit een vergelijking met de si tuatie in november 1975 wordt duidelijk dat het aanbod van bouwvakarbeiders in de grond-, weg- en waterbouw, van metaalbewerkers, handelspersoneel en kantoorpersoneel aanzienlijk is geste gen. Ten opzichte van het vorig jaar steeg de raag naar bouwvakarbeiders in de burgerlijke en utiliteitsbouw met 197 Een toeneming van betekenis deed zicli verder voor bij de vraag naar me taalbewerkers. handelspersoneel en kantoorpersoneel. De vraag naar bouw vakkers in de sector grond-, weg- en wa terbouw daalde ten opzichte van vorig jaar met 21. Sinds de vorige maand is zowel bij de jongensalsbijde meisjeshetaantal werk loze schoolverlaters belangrijk vermin derd. Eind oktober waren er 117 manne lijke schoolverlaters jonger dan 19 jaar zonder werk en eind november waren dat er 97. In de categorie tussen de 19 en de 22 jaar nam net aantal werkloze schoolverlaters bij de jongens af van 139 tot 101. Bij de meisjes onder de 19 jaar liep het aantal schoolverlaters beneden de 19 jaar terug van 173 tot 135 en tussen 19 en 22 jaar van 101 tot 90. De verhouding tussen vraag en aanbod ligt in Zeeland gunstiger dan landelijk het geval is. Landelijk staat tegenover iedere aanvraag vanuit het bedrijfsle ven een aanbod van 3.5 werknemer en in Zeeland is die verhouding 1 op 2. Volgens drs. Jansen valt met name in de metaalsector een zware druk waar te nemen. Het aantal werkloze metaalbewerkers nam in de maand no vember van dit jaar toe van 437 lot 489. In november van het vorig jaar was er een stijging van 360 tot 387. Het gaat hier. evenals bij de andere gebruikte getallen om de geregistreerde arbeids reserve. Uit een overzicht over de situatie in de velschillende rayons blijkt dat alleen in het rayon Hulst het aanbod van per soneel wat is afgenomen. Alle andere rayons geven een mm of meer belang rijke toeneming van het aanbod te zien. In Midden-Zeeland zijn 1.746 mannen ingeschreven, in Zeeuwsch-Vlaanderen 795 en in Noord-Zeeland 497 Het pro vinciaal gemiddelde nam toe van 4.3 tot 4.7 procent. Vrij belangrijk daarboven liggen de rayons Tholen (6.7 procent), Zierikzee (6 procenti en Oostburg (5,8 procent). Het rayon Terneuzen blijft be langrijk beneden het provinciaal ge middelde met 2,7 procent. In vergelij king met vorig j aar is de werkloosheid in de rayons Goes en Tholen gestegen en in alle andere rayons gedaald. Metname in Goes is de vraag naar personeel terugge lopen. Eind oktober was m Goes vraag naar 198 mannelijke personeelsleden en eind november 131. B. EN W. WILLEN ACTIVITEITEN KOOPCENTRUM BEPERKEN BATI1 - Maandagnacht, omstreeks hall twaalf, is de Duitse coaster 'Knista' in het Nauw van Bath, in aanvaarding ge raakt met het Nederlandse schip 'Mare Selentum'. De beide schepen gingen na de aanvaring voor anker om de schade op te nemen, die nogal bleek mee te val len. De 'Knista' raakte echter met de anker ketting verward in de ketting vande lichtboei nr. 73. De bemanning kon dit euvel in de loop van dinsdagmorgen zelt klaren. De 'Mare Selenium' is dinsdag morgen naar de haven vna beslemming Gent gevaren, waar het dezelfde dagook weer vertrok. GOES - Het koopcentrum Groenendijk Vlissingen b.v. heeft protest aangete kend tegen een beslissing van het Goese college van b. en w., dat Groe nendijk in'een pand buiten de binnen stad van Goes uitsluitend meubelen en tapijten mag gaan verkopen. Dat be sluit hebben b. en w. genomen, om aan tasting van het bestaande winkelappa raat in de binnenstad te voorkomen. Het koopcentrum Groenendijk Vlis singen b.v. heeft plannen voor een ves-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2