WEERLICHT. LOLKE, NOU HEB IK HET EEUWIGE LEVEN VEROVERD Vit** Vooruit maar weer9 Ik herinner mij (6) door Johan de Vries Briefaanhef WOENSDAG 15 DECEMBER 1976 ZEEUWSCH-VLAANDEREN JOHAN DE VRIES TERNEUZEN - „Jullie hadden geen mooier cadeau kunnen bedenken ei genlijk... weet je waarom? Omdat ik de prijs nogal aan de flinke kant vond". Die woorden sprak schrij- ver/verteller/fotograaf Johan de Vries precies een week geleden toen de leden van de vereniging 'Oud Terneuzen' hem (de voorzitter) in het zonnetje zetten. Secretaris W. de Zeeuw stond, na mens de leden, even stil bij de tach tigste verjaardag van voorzitter De Vries. Hij schetste (globaal, maar met gevoel voor saillante details) de levensloop van de heer De Vries, van dnjsend borelinkske tot 'oude rot in de vertelkunst'. Secretaris De Zeeuw signaleerde ook de 'revival' van Jo han de Vries, die na jaren van afwe zigheid in de krantenkolommen, momenteel fragmenten uit zijn le vensverhaal publiceert in de PZC. „U staat weer helemaal in het middel punt van de belangstelling. En daar zijn we blij om", aldus de secretaris van 'Oud Terneuzen'. vorige week tijdens een bijeenkomst in 'De Vriendschap' in Terneuzen. Hij over handigde de heer De Vries het Woor denboek der Zeeuwse dialecten. De tachtigjarige De Vries liet het al les gelaten o ver zich heen gaan. Na de toespraken nam hij de voorzitters hamer in de knuist, 'hengste' ermee op de tafel en riep: „Vooruit maar weerwat staat er verder nog op de agenda V ogeltentoonstelling in Sas van Gent SAS VAN GENT- In het 'PLanetarium' te Sas van Gent houdt de Sasse vogel club komend weekeind een grote vogel tentoonstelling met als inzet het dis- tnctskampioenscnap van Zeeland. Ruim 600 verschillende vogels zijn dan te bezichtigen. Burgemeester drs. W R V. Dusarduijn zal vrijdagavond om ze ven uur de tentoonstelling openen, waarna deze voor het publiek open boijft tot 22.00 uur. Ook zaterdag is de vogeltentoonstelling tot dit tijdstip geopend en zondag sluit men om 19.00 uur. Voor deze tentoonstelling zijn vo gels uit heel Zeeland ingezonden. Voor het eerst zullen er op deze tentoonstel ling naast de gewone tropische vogels ook zangkanaries ten toon worde ge steld. Een primeur van de Sasse vogel vrienden. In deze categorie zijn 22 kana ries ingestuurd. Acht keurmeesters zul len dinsdagavond de vogels keuren en de uitslag bekend maken. Ouderavond openbare school Sas van Gent SAS VAN GENT - De openbare lagere school 'Prins Frederik Hendrik' in Sas van Gent hield de jaarlijkse algemene ouderavond in het buurtcentrum St- Albert in Sas van Gent. Belangrijkste agendapunt vormde een lezing van de heer D. Kopmels, medewerker van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land, die sprak over: lagere school en kleuterschool is nog geen nieuwe ba sisschool. Vanwege dit bijzondere onderwerp wa ren ook ouders en leidsters van de open bare kleuterschool Hanneke en Jan- neke uitgenodigd, die daarvan een dankbaar gebruik maakten. Met behulp van projector en video recorder en aan de hand van vele praktijkvoorbeelden, lichtte de heer Kopmels de nieuwe wet op het basisonderwijs toe. Hoewel vol gend jaar het aantal experimenteer- scholen door de regering wordt uitge breid van elf naar honderdtien. zal het volgens hem enkele tientallen jaren du ren voor alle kleuter- en lagere scholen zijn samengesmolten. De heer Kopmels vond een uitwisseling van ervaringen en programma's gewenst. Zeeland ver keert volgens hem in een uitzonder ingspositie omdat bezoekjes van leer krachten aan experimenteerscholen door het rijk (in de -vorm van vervan ging) worden betaald. Dat het onderwerp de belangstelling had van de vele toehoorders bleek ui t de vragen en opmerkingen die de lezing begeleidden. Bij de bestuursverkiezin gen werden als nieuwe leden van de ou dercommissie gekozen: mevrouw P. de Waal-Janden en de heren M. van Hoe ven en J P. Vercouteren. 'Sint-Cecilia'-koren verzorgden kerstviering CLIXGE - Het Clingse dameskoor 'Sint-Cecilia' en het Clingse herenkoor 'Sint-Cecilia* verzorgden een concert, tevens Kerstviering in het gemeen schapscentrum 'Malpertuus' te Clinge. De twee koren brachten niet alleen meerstemmig Nederlandse, maar ook meerstemmige Duitse liederen ten ge hore hierbij begroeid door trompetten van de Clingse fanfare. Ook het goed opgekomen publiek werd bij de zang be trokken. mei cie koren zong men een stemmige volksliederen. Het geheel stond onder leiding van de heer P. de Pundert uit Sint-Jansteen. Ontspanningsmiddag NSM-jubilarissen SLUISKIL - Zaterdagmiddag 18 de cember is in café Dallinga de derde ont snappingsmiddag van de vereniging van jubilarissen van de Nederlandse Stikstofmij. te Sluiskil. De middag die zal bestaan uit een kaartwedstrijd en een biljartcompetitie zal beginnen om 14.00 uur. De stand in de kaartwedstrijd voor de beker na 2 ronden was 1 C. v. Hijfte 8-49. 2 R. Dhaene 7-45, 3 M. de Bruijn7-39,4 P. Luycks'.'-37.5 L. v. Dorst 7-36. Commissies Axel positief over uitbreiding school AXEL - De raadscommissie voor on derwijs, culturele en jeugdzaken in de gemeente Axel heeft b. en w. gunstig geadviseerd over uitbreiding van de openbare basisschool in Axel met twee noodlokalen. Ook de financiële com missies stelde zich op dat standpunt. Wethouder P. Th. A. M. R. Apers. voor zitter van de onderwijscommissie, ver telde vrijdagavond dat b. en w. een per manente nieuwbouw binnen drie Jaar gerealiseerd willen hebben. Tijdens de vergadering van de financiële commis sie stelde voorzitter wethouder J. Deur- loo dat binnenkort met plannen in die richting op tafel zal worden gekomen. Nu moet de openbare lagere school het voorlopig doen met een uitbreiding met twee noodlokalen. die tot voor kort in gebruik waren bij de gereformeerde streekschool'te Axel. Die twee lokalen zullen worden verplaatst, zodar van gs goedkeuring is ontvangen, zei de heer Apers. Op een vraag van de heer J. C. Folmer (gpv) zei hij, dat de twee lokalen begin maart wel kunnen worden ge bruikt. De demontage, opbouw en in richting zullen ongeveer zes weken in beslag nemen. PvdA-er J. M. van Schaik vroeg zich af waarom het college zolang met deze plannen heeft gewacht. Hij zei dat het> ruimtegebrek waar de school mee kampt toch al enige tijd bekend is. Hij herhaalde nog eens al eerder gedane uitspraken: „Als het een bijzondere school betrof, zou zoiets nooithebben kunnen gebeuren". Wethouder Apers ging niet op de woorden van de heer Van Schaik ia.Datheb ik tijdens een eerdere commissievergadering en tijdens de raad ook al eens gedaan". Overigens waren alle commissieleden unaniem in hun advies- Bijeenkomsten Heemkundige kring HOOFDPLAAT - Dinsdag 21 december houdt de Heemkundige kring een bij eenkomst. Dat gebeurt in de zaal van café J. !\lartens-De Paauw te Hoofd plaat. Na een inleidend woord door voorzitter, de heer J. A. LeenhoutSgeeft de heer A. Hoolhorst een heemkundige schets van Wesl-Zecu wsch-Vlaan- deren. Daarna worden dia's vertoond over boerderijen van Hoofdplaat. Na de pauze kan men dia's zien over. Hoofd plaat van vroeger en nu. De avond be gint om half acht. De heemkundige kring heeft tevens een - voorlopig - wïn- nterprogramma vastgesteld. Donder dagavond 24 februari houdt de secreta ris van de kring, de heer G. A. C. van Vooren een voordracht voor de afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Stichting Zeeuwse volksuniversiteit te Oostburg. Hij doet dat over het onder werp: 'De migratiestromen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen van Hugenoten. Salzburgers en anderen'. Op 18 maart Is de jaarvergadering van de Heemkun dige kring. Na het huishoudeliuk ge deelte van de vergadering houdt dr. A. Smits, leraar aan de scholengemeen schap Sint Eloy te Oostburg een voor dracht over 'West-Zeeuwsch-Vlaan- derenendescheuringindcNcderlanden' Fototentoonstelling SAS VAN GENT - In «Ie bovenzaal van het cultureel centrum 'De Spcyc" te Sas van Gent werd een foto-tentoonstelling gehouden door dc Sasse foto-kring uit Sas van Geut. Vorige jaren hield men de tentoonstel ling op zaterdag en zondag, nu is men daar van afgeweken en houdt men twee achtereenvolgendee zondagen de ten toonstelling. Volgens secretaris de heer Ui terhoeve was de belangstelling boven verwachting. De bezoekers konden ook de tussentijdse dia-voorstelling bezoe ken. Er waren een 80-tal vergrotingen met grote verscheidenheid van onder worpen te bezichtigen. Door mcc te doen aan de enquête voor het uitroepen van de 'Foto van het jaar* krijgen de be zoekers tevens de kans een van de ten toongestelde werken te winnen, Zondag is de tweede foto-tentoonstcliinpsdag. Een zuster van opoe Geelhoedt, Pieter- nella (Pietje) van Vessem was indertijd getrouwd met ene Jan van den Berge, die in Axel een welbeklante bakkerij bezat. Bij zijn overlijden op vrij hoge leeftijd verkocht tante Pietje de bakke rij en ging met haar beide dochters, Jans en Pietje, stil leven. De dochters waren en zijn ook ongetrouwd geble ven. Tante Pietje, die pas in 1915 stierf, heb ik goed gekend. Zezater, wat jenoemt, warmpjesbij en bewoonde een groot herenhuis in de Noordstraat, vlakbij de zaak waar vroeger Visser-Koole heeft gewoond. Zo, je weet er nou al iets van, maar ik herinner me mijn eerste bezoek als ven tje. samen met pa. We waren met de trein gegaan, die om kwart over zeven uit Terneuzen vertrok, dus om halfacht in Axel stopte. 't Was een koude februarimorgen en nog wat schemerig, maar dat was geen be zwaar, want vroeg opstaan was er bij de familie Van den Berge altijd bij. Een groter bezwaar was er binnen te gera ken! Eerst een rukje aan de grote kope ren belkruk. dan hoorde je langzaam iemand naderbij sloffen, die een ketting van een haak aan de deur losmaakte en je binnenliet in een brede gang. belegd met matjes op mooie plavuizen, maar waar zo duchtig geboend was. dat je moeite had. op dc been te blijven. En dan de grote keuken in. waar een groot houtvuur in de haard brandde. Waar tante Pietje, ook gekleed in 'de lange mutse' je hartelijk, maar wel wat vormelijk begroette: 'Hoe gaat het nog met je, neef (tegen pa) en hoe is't met nichte Piet?' Jans. de oudste dochter, gaf zo'n beetje de toon aan; je kon zo merken dat ze zich en haar familie onder de hogere burgerklasse van Axel rang schikte. Maar nogeens: aan hartelijk heid ontbrak het niet. Daar ga ik nu een staaltje over vertellen! Neef Ik ging al naar de Normaalschool en een heel enkele keer bracht ik een be zoekje aan tante en aan de nichten. Dat betrof dan meestal een uitwisseling van een of ander haakpatroontje tussen moe en de nichten. Tk zat er eigenlijk nooit op mijn gemak, maar dat zal wel aan mij gelegen heb ben. Ze zeiden nooit Johan tegen me. maar altijd dat stijve 'neef. Overigens waren ze hartelijk genoeg, Ik weet nog goed bij een dergelijke bezoekje dat nichte Jans met een sigaar kwam op draven met de woorden: 'Neef. hier heb je een sigaar, maar je moet hem buiten oproken'. Je snapt, hier werd nooit ge rookt. In zulk een kamer, tulen gordij nen tot onderaan, daarvóór grote zware overgordijnen, bijna helemaal dicht (tegen het zonnetje». Op een theelichtje een potje thee met daarnaast miniatuurkopjes. Stoelen met pluche, kortom een sfeer waar mijn jongensgemoed, zo gauw ik maar met goed fatsoen kon weggeraken, van be vrijd wenste te worden! Die sigaar heb ik inderdaad buiten op gerookt en dat was-ie volkomen waard! Want het was. wat we toen noemden, een echte stinkstok! Maar dat kun je niet op rekening schrij ven van twee oude vrijsters, zou ik zo zeggen. Die wisten alleen dat van siga renrook de gordijnen smerig werden. We gaan nu een bezoekje afleggen bij tante Tannetje. Ze was een zuster van opoe De Vries en gehuwd geweest met Marien van Vessem, een broer van opoe Geelhoedt. Het was dus zowel van pa's als van moe's zijde familie. Twee kinde ren van tante Tannetje waren onge huwd. Dat waren Manen van Vessem en Pietje van Vessem, Marien was onder wijzer aan de openbare school in Axel en Pietje gaf daar handwerkles. Verder had ze een zoon Jan. Nou gooi ik de boel even door mekaar, maar toen ik als 'kosthuis' het café de Moor-Vlaeminck had, gebeurde het re gelmatig. dat Jan daar 's avonds even aankwam. Hij hoefde nooit iets te be; stellen, dat wisten ze blijkbaar. 'Een portje, meneer de secretair?', want hij was gemeentesecretaris. Dan volgde nog een portje en ik neem aan, dat Jan er op die manier menig portje naar binnen sloeg. Als hij me zag dan was 't altijd: 'Ah, dag neve!'. Soms kreeg ik wel eens een sigaar van hem. Maar terug naar Pietje van Vessem. Een paar jaar later, ik zat toen in de eerste klas van de Nor maalschool. moesten we 's middags tus sen onze lessen wel eens naar school, zeker om alvast wat ervaring op te doen. Zo zat ik dan weer eens op een middag daar. dat nichte Pietje de kinderen handwerkles gaf. dat is te zeggen: de In deze - alweer zesde - aflevering van zijn herinneringen schrijft Johan de Vnes over de jaren die hij door bracht op de Normaalschool in Axel, waar toen ondenoijzers werden op geleid. In Axel woonden ook nog wat fami lieleden. En zo kreeg de jonge Johan een sigaar aangeboden die hij buiten moest oproken en was er voor 'me neer de secretair' altijd een glaasje port bij een plaatselijk café. Een kort oponthoud, kortom, bij de gezeten burgerij aan het begin van deze eeuw meisjes, 'k Hoor haar nog zeggen: 'In steken, draadje omslaan, deur laten piepen en af laten gaan'. 't Was een goed zieltje en ze kwam wel eens een enkele keer bij moe op bezoek. En nou moet ik een kleine vermakelijke geschiedenis vertellen, waar we smake lijk om hebben gelachen. Lekker gerejen Ze was weer een middagje bij ons op bezoek, 't Was 1917. dat weet ik zo goed omdat mijn zus Jaan dat jaar is ge trouwd. Oom Bert kwam ook even aan en zijn auto stond voorde deur. 't Kwam over Jaans huwelijk en waar of ze woon de. 'Zal ik je daar eens naartoe bren gen?' vroeg oom Bert. 'Graag, neef Bert. als je dat doen wilt'. Na een uurtje komen ze terug. Pietje stapt uit en zegt: 'Dankjewel, neef Bert. ik hen nog nooit zo lekker gerejen!' Daar heb ik bepaald niet aan getwijfeld, maar toen ze vertrokken was liepen "neef Bert' de tranen uit de ogen van 't lachen. Met neef Marien was 't niet zo'n vrolijke boel. dat wil zeggen: hij was de opgeruimdheid zelve en zat altijd vol kwinkslagen. Hij was als kind voor mij altijd 'Oom Arjaan' (zo doopte hij zich zelf). Van 'neef Marien' wilde hij niet, ho ren! Dat alles nam niet weg dat hij vanaf zijn 25e jaar eik jaar een bloedspuwing kreeg, iets wat tot zijn 45e jaar geduurd heeft, T.b.c. zal het wel niet geweest zijn, want dan was het wel veel eerder met hem afgelopen. En nu moet ik een wat tragisch-komische geschiedenis gaan vertellen, die met Mariens ziekte ver band hield. Het zal 1912 zijn geweest, toen bij ons thuis een telegram werd ontvangen, geaddresseerd aan 'De Vries Terneuzen'. De inhoud" Manen gisteren overleden. Ondertekend: Rolf Rolf was een zeer goede kennis van neef Marien, dus zeiden ze thuis: t Heeft dik wijls gedreigd, maar nu is de slag dan toch gevallen'. Pa zou de volgende avond op condoleantiebezoek gaan, maar oom Daan zag daar erg tegenop en schreef onmiddellijk een brief van rouwbeklag. Aldus geschiedde. Pa arri veerde de volgende avond om halfzeven per trein in Axel. zwarte pak an. hoge hoed op (waar ik, als zijnde toeschouwer bij aankomst van de trein, me hevig voor schaamde) en zo op weg naar het sterfhuis. Pa belt aan met een bezwaard hart, de deur wordt geopend door neef Marien. "k Dacht dat ik door de grond ging\ zei pa later. 'Donders, neefLolke, kom binnen, die is goed! Dan kun je meteen de mooie brief lezen die Daan me geschreven heeft!' Je merkt het. Marien zag er alleen maar de humoristische kant van en ook de opti mistische! Want zei lnj verder: 'Weer licht, Lolke, nou heb ik het eeuwige le ven veroverd!' Wat niet wegnam, dat hij het volgend jaar werkelijk is gestorven. En waar vandaan nu dit misverstand9 De vriend. Marien Rolf, familie van de vrouw van Arie de Vneze. later caféhou der op de Markt, zat eveneens al jaren zo men dat zei 'in een slecht vel'. Door een of andere telefonisch misverstand (want het telegram was door het kantoor Axel per telefoon aan het kantoor Terneuzen overgesproken) kwam dat zeer onvolle dig geadresseerd bericht terecht op Lange Kerkstraat 36. Pa is later nog aan het loket van het postkantoor geweest om erover ie pra ten. maar hetfeit was geschied' En hier bij zullen we de Axelse familie voorlopig laten lusten. Biljarten Ons eigenlijk doel van dateerste bezoek was eigenlijk een gelegenheid zoeken waar ik tussen de middag een kop koffie kon krijgen om mijn boterhammen op te eten, als ik de Normaalschool ging vol gen. Dat lukte bij het café De Moor- Vlaeminck. tegenover het station: Daar is nu een auto-showzaak gevestigd. Ik heb in de loop der jaren in dat café goed leren biljarten. Hoezeer deze kunst dik- Nu is het tijd om een en ander te verhalen over mijn normaal schooljaren, al heb ik dan de school niet helemaal afgelopen. Er was toen een spoorwegverbinding Terneuzen - Mechelen. daar konden leerlingen uit Terneuzen gebruik van maken. Later maakte ik en anderen des zomers gebruik van de fiets. Maar nu eerst wat over Axel. Ik ga je daar in kennis brengen met de familie, zowel van pa's als van moe's zijde. Want nog vóór mijn cursus in Axel begon, had pa me al meermalen meegenomen naar Axel op familiebezoek, soms met de trein, soms te voet erheen. Die familie wil ik niet geheel onbesproken laten. Vooreerst omdat ik er altijd prettig ben ontvangen en ook, omdat vooral de familie van moe's kant zulke typische Axelse mensen waren. Laten we het eerst over deze laatsten hebben. De Noordstraat pi Axel Het uitstekende hoekhuis (rechts op de fotoi werd be woond door de nichten Jans en Pietje van den Berge. Het deftige huis dus waar ik af en toe een bezoekje bracht Het gebouw rechts van het midden is de befaamde Normaalschool (de Rommelt in Axel, waar ik enkele jaren wat kennis trachtte te vergaren. twee begrippen tegenstellingen zijn. Liever is mij de soe pele mens die de zon in het water kan zien schijnen en vergevensgezind is. Daarenboven op de keeper be schouwd welk een diuaze persoonsverering is het om ie mand. gesteld dat hij de eigenschappen, hoog (wat ts dat?i. edel en gestreng in zich zou verenigen, aan te spre ken met hoogedelgestreng9 Edelgrootachtbaardat be staat ook. welke maatstaven zouden voor deze aan spreektitel worden aangelegd? Afkomst en positie alleen lijken me toch een voze basis voor zulk een zwaarwegend woordgebruik. Bovendien schijnt het me toe dat mensen met een dergelijke titulatuur belast en beladen door hel leven gaan omdat ze zich altijd iveer opnieuw waar moe ten maken. Ik moet bekennen dat ons menigmaal een schrijven van een onbekende bereikte dat geadresseerd was en aanving met weledele heeren nooit eens een heer met 'weledele damc' Het zint mi) met Om te welen of iemand edel is moet je bedoelde goed kennen. Dart is er nog het geleerde en men moet wel zeer eigen dunkelijk zijn aangelegd zo men er prijs op stelt te worden benaderd met 'weledetzeergeleerde'. Tussen dit alles laveren de bekenden tot wie men zich richt in briefvorm met het 'beste' 'waarde'. Tegen mensen voor wie ik respect he'o, begirt ik in volle overtuiging met 'geachte', ofzeer geachte', al naar gelang hoe groot het respect is. Dan is er nog het slot van de brief: Hoogach tend. of. iets afgevlakter: Achtend. Ook dat is puur tradi tie want alweer hoe zou men een onbekende.kunnen ach teni9 Wat te denken van het honge: Uw dienstwillige die naar of dienaresse? Deze ondertekening wordt nog gebe zigd al is het gelukkig schaars. Wordt het geen lijd dat we de hele santekraam van aanspreekgewoonten laten va ren? Ze zijn immers overleefd en buitendien: wie kan ze precies uit elkaar houden? De simpele adressering: de heer en mevrouw boet in hoffelijkheid niets in en laten we de beleefdheid dan alstjebliefl zo ver doorvoeren dat we ook de ongetrouwde vrouw van zekere leeftijd in dat 'me vrouw' betrekken. De Stationsstraat in Axel zo rond 1914. Het stukje muur bij de lantaarnpaal linksi vormt een onderdeel van de Normaalschool, meer bekend onder de iveidse naam van 'de Rommel'. Uziel: de ZVTM is al in bedrijf, de rails is zicht baar. wijls werd bevorderd verneem je dade lijk nog welk. Nu wat over die Normaal school. Om te beginnen had je de 'voorberei ding'; 2 klassen. Na die doorlopen te hebben kwam je dan in de le klas van de Normaalschool en om onderwijzer te worden moest je op het eind van de 4e klasse examen afleggen om de acte te behalen. Aan deze school gaven vele hoofden van Twaalf nieuwe leden in de Aardenburgse orde van de kikkers AARDENBURG - De Aardenburgse orde van de kikkers is zondagavond aangevuld met twaalf nieuwe kikkers. Dat gebeurde in hel Aardenburgse ge meentehuis, waar het evenementen comité van Aardenburg de 12 adspirant-kikkers had uitgenodigd. De voorzitter van het evenementenco mité, de heer E. Culenaere, wees er in zijn inleidirig op dat alleen die mensen tot kikker geridderd worden, die op een of andere manier hebben bijgedragen tot het in de goede zin iu tdragen van de naam Aardenburg of die zich inzetten voor het verhogen van de leefbaarheid van de plaats. Bij de plechtigheid waren burgemeester drs. W. L. A. Lockefeeren de wethouders A. J. van den Bliek en G. F. Bonte aanwezig. Zij hingen de nieuwe kikkers het erelint om. Zij kregen bo vendien een oorkonde. Burgemeester Lockefeer wees er zondagavond nog eens op veel belang te hechten aan wat het evenementencomitë doet Hij zei dat het college van b en w. positief staat tegenover het beschikbaar stellen van een bedrag uit de gemeen tekas voor het evenemen tencomi té. Tussen de diverse lintomhanglngen door zongen de aanwezigen het door de heer W van Helden gecomponeerde kikkerlied. Na de plechtigheid kregen allen een speciaal gebrouwen kikkerd rankje aangeboden. De geridderden zijn; uit de plaats Eede: de heer P van Maele. C. de Croock, R. Goethals. E. Vefstraete; uit Aardenburg. de heer P. Rammeloo, R, de Clerck. mejuffrouw E. van der Spek: uit St. Kruis: de heer J. van den Bunder; uit het Belgische St. Laureins: de heer A. Coster; uit Malde- gem: de heer L. Timmerman, uit Mid delburg (België) de heer G. Gobyn en uit Zuidzande de heer H. van der Linde. scholen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen les. maar niet dagelijks. Alleen op maandag, woensdag en zaterdag werd er les gegeven en wel van 8.15 tot 12.45 en van 16 tot 18.15 uur 's middags. Het hoofd van de openbare school te Axel was tevens directeur van de Normaal school. Als ik er nog bij vertel, dat we tussen 12.45 en 16 uur soms een plaag waren voor de boeren, want we gingen nogal eens op stap buiten Axel, en dat wij Ter- neuzenaren na 18 15 uur moesten wach ten op de trein naar Terneuzen van 21.15 uur. dan begrijp je dat die tijden in het beste geval besteed werden aan het oe fenen van de biljartkunst, maar soms ook aan het uitvoeren van kattekwaad! Dat wil ik de Normaalschool met aanre kenen en ik kan alleen maar zeggen, dat .ik me wel wat beter had kunnen gedra gen en wat meer mijn best had kunnen doen! Ik was nogal speels en de rappor ten blonken niet uit. Nou ga ik nog één klein voorval vertel len dat me na al die jaren nog altijd als 'onrechtvaardig' voorkomt. Je moet dan weten, dat ik aan rekenen een broertje dood had. Mijn lievelings vakken waren o.a. Nederlandse Taal. Geschiedenis en Aardrijkskunde. We waren juist van onderwijzer verwis seld en gingen over van Frans op alge mene geschiedenis. Het hoofd van de school van Sas van Gent, de heer Mi- chielsen, gaf hierin les. We zitten nauwelijks op onze plaatsen (nota bene lange banken voor 4 man) of Michielsen zegt tegen me: 'De Vries, wat is een staande hond?' En ik, er onmid dellijk bovenop: 'Dat is een hond die stilstaat, mijnheer'. 'D'r uit', dat was daarbij veel onderwijzers zeer gebruike lijk. Dus ik zeer verontwaardigd 'eruit'. Nu kon je erop rekenen dat er al gauw nog een paaruitgedonderd zouden wor den. hetgeen, zoals ik al eerder opmerk te. de beoefening van de edele biljart kunst bepaald ten goede kwam! Maar hoe dikwijls ik er ook ten ik neem aan: welverdiendi ben uitgeduveld. deze ene keer heb ik nooit kunnen vergeten! Maar alweer ik ga over die Normaal- schooljaren niet teveel meer schrijven temeer omdat ik. toen ik in de tweede klas zat. de school heb verlaten. Sportlieden van het jaar bij RIA-W Westdorpe - De jeugdafdeling van de voetbalvereniging 'RIA-W' uit West dorpe een bijeenkomst. Tijdens deze gezellige avond werden de sportlieden van het jaar bekend ge maakt. Roel Dierickx werd bij de E-pupillen. de meeste punten bij de D-junioren kreeg Jan van Daele. Beiden ontvingen een sportiviteitsbeker. 't Is moeilijk hoor. brieven schrijven. Vooral de aanhef, daar sukkel ik al mijn hele leven mee. Met personen die je na staan schept dit geen enkel probleem, men kan zich uiten m vnje expressie. Schrijvend aan de intimi nemen we geen blad voor de mond om onze gevoelens le ver woorden'. Maar hoe staat het met de briefaanhef aan offi ciële instanties, onpersoonlijke instellingen die echter bemand worden door levende mensen? Veelal wordt hier nog klakkeloos het 'mijne heren' gebruikt Nci of alle vrouwen die de bureaus bevolken volslagen analfabeet zijn. 'Mijne heren zet ik dan ook al jaren niet meerhoven een brief. Ik omzeil het door te beginnen aldus: 'Geachte damelheer'. wat geen gezicht is. maank weet niets beters. Over dat geachte ben tk het met mezelf trouwens ook nog geenszins eens. Want welke reden is er voorhanden om een mij totaal onbekende achting toe te dragen? Achting is niet goedkoop en moet verworven worden Een beleej'd- heidsfrase dus, dat geachte. Er schijnen ook mensen te bestaan die niet zomaar geboren zijn maar hoog - hoogwel en weledelgeboren. Als edel - die kostbare karaktereigen schap - wordt trouwens ecu onnoemelijk aantal mensen betiteld en daar is weledel nog hel minste van. Waarom hoeft men iemand aan te spreken met weledel, wiens ka rakter men zou verfoeien zo men hem kende9 Ook bevinden zich onder ons weledelgestrenge en hoog edelgestrenge personen. Dat lijken me geen aardige men sen, streng is zo nauw verwant met hardvochtig, vind ik. Men zegt ook altijdstreng maar rechtvaardig, net of deze

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25