NCHP-voorzitter voor verdere uitkleding prijscompensatie Luisterplezier zonder kopzorg Nederhorst stelt liquidatie voor PZC/ Verplicht jeugdige werkloze aannemen van part-time werk Masman (pvda) verlaat tweede kamer Geen vergunning voor exploratie gasreserves in het Waddengebied Bedrijfsleven: Amsterdam is ziek VERV OERSFEDER ATIE: MAATREGELEN REGERING 'SYSTEEM REGELINGSLONEN HERZIEN' binnen-buitenland 11 UTRECHT (ANP) - Behalve het 'schonen' van de prijscompensa tie, door de invloeden van ondermeer premie- en bt.w-verhogingen buiten de beschouwing te laten, zou ook overwogen kunnen wor den om structurele prijsverhogingen, die niets met inflatie hebben te maken maar beschouwd kunnen worden als nationale tegenval lers, buiten de berekening te houden. Bijvoorbeeld een blijvende verhoging van de olieprijzen en prijsverhogingen als gevolg van blijvende internationale schaarste. Bovendien zou aan het jaar lijkse stijgingspercentage een maximum kunnen worden gesteld om het zichzelf op gang houdend karakter van het mechanisme te doorbreken. De prijscompensatie is volgens Van der Schalie zo langzamerhand de brandsto- floze motor geworden, die de inflatie van vandaag op gang houdt Als de welvaart een schijnwelvaart blijkt te zijn. is het toch ook verstandig dat we allemaal de buikriem wat aanhalen als we daarmee door het dal geraken. Van der Schalie meent, ciai net aan ae arbeid toevallende deel van het natio naal inkomen naar verhouding moet da len ten bate van de winsten van het be drijfsleven. De loonstijgingen mogen de produktiviteitsverbetenng met over treffen. Hij pleit er ook voor. dat het be grip produk tieverbetering opnieuw wordt bekeken. De verbetering wordt berekend door het nationaal inkomen aan het begin en het eind van een pe riode te delen door het aantal actieven. Dat betekent, dat bij een gelijkblijvend nationaal inkomen en een dalende werkgelegenheid de produktiviteit stijgt, terwijl we als natie niets rijker zijn geworden. Voor de berekening van de welvaartsruimte zou het nationaal in- Ditzei voorzitter drs. H van der Schalie van de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel mchpi dinsdagavond in Utrecht op de algemene vergadering van zijn centrale. Van der Schalie ziet voordelen in een hei-stel van de econo mische groei, hoewel velen zich tegen verzetten om redenen van milieu en in ternationale solidariteit. Het moet voor ons land mogelijk zijn om op het gebied van energiebesparing en milieuverbete ring een voorname rol te spelen. Een hoog welvaartsniveau biedt bovendien kansen voor een internationale inko mensnivellering tón bate van de derde wereld, zo zei hij. PvdA: douanerecht EEG op koffie opschorten DEN HAAG (ANP) - Minister Lubbers van economische zaken dient met spoed bij de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de Europese ge meenschap, stappen te ondernemen om het EEG-douanerecht op koffie opge schort te krijgen. Dat is de mening van de PvdA-lweede-kamerleden Kolthoff, Van der Hek en Epema-Brugman, zo blijkt uit schriftelijke vragen die zij de bewindsman dinsdag hebben gesteld. De pnjs van kollie stijgt binnenkort weer met 17 cent per pak. De socialisten con stateren dat de voortdurende prijsstij gingenvan koffie in hetafgelopenjaarde inkomsten voorNèderland endeEEGuit het douanerecht al hebben verdubbeld. Zou het recht worden opgeschort, dan zou de consumentenprijs praktisch ge lijk kunne blijven, aldus de PvdA-ers. komen dan moeten worden berekend per hoold van de bevolking Renel i n<is lonen Een andere zaak. die volgens Van der Schalie aan herziening en kritische beoordeling toe is, is het systeem van de zogenaamde regelingslonen aan de hand waarvan de hoogte van het mini mumloon en sociale uitkeringen wordt bepaald. Deze zijn de laatste jaren naar verhouding sterk gestegen. Aanpassing van hel minimumloon - aldus Van der Schalie - behoort te geschieden op ba sis van bespreekbare argumenten. Van der Schalie die van mening is. dat DEN HAAG (ANP)-In verband met zijn benoeming tol burgemeester van Assen zal J. W. Masman (pvdal het lidmaat schap van de tweede kamerneerleggen. Hij blijft tot 16 januari volgend jaai kamerlid en dan neemt zijn burgemees terschap een aanvang. In het Duits-Nederlandse grens- plaatsje Bedburg-Hau bij Kleef is dinsdagmiddag om tien voor vier een straaljager van de Engelse vliegbasis Laarbruch neergestort in een weiland. De piloot van het vliegtuig wistzich mei de schietstoel tó redden Persoonlijke Ten slotte - ongelukken deden zich niet voor Hel toestel is onherstelbaar beschadigd. de overheid haar uitgaven moet mati gen. vindt ook, dat de nivellering van inkomens in bepaalde opzichten zover os doorgeschoten, dat hoogst ongewen ste effecten zijn ontstaan Bewezen is er volgens hein al. dat er onder de werk nemers een toenemend gebrek ts ont staan aan gemotiveerdheid Van der Schalie verwijt hei kabinet, fiat liet geen samenhangend en alle inkomens om vattend beleid heelt ontvouwd. Steun export Nederland moet volgens Van der Scha lie inspelen op het aantrekken van de economie in het buitenland Onderne mingen, die sterk op de export zijn ge richt zullen extra gesteund moeten worden. De voorzitter van de NCHP betoogde, dat een vergelijking van de huidige werkloosheid met die in de jaren dertig in kwantitatief opzicht ongunstig uit valt. Het aantal werklozen beiiep in de dertiger jaren 4 a 500.000. nu bij een gro tóre beroepsbevolking bijna 250.000. Dit laatste cijfer is echter sterk geflatteerd. Van de vele honderdduizenden, die staan geregistreerd als medisch onge schikt moet van een belangrijk deel worden aangenomen, dat het in wezen tot op de economische gronden in- actieven moet worden gerekend. Van de werkenden vallen bovendien velen onder een regime van werktijdverkor ting. Vertier is het zo. dat aantal werk nemers aan liet werk houdt, dal bij een lager percentage vermoedelijk ook in de arbeidsreserve terecht zou komen. het betoog van Van der Schalie - is de werkweek bijna 20 procent korter dan voorde oorlog. W ADDEN VERENIGING: AMSTERDAM (ANP) - De landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee heeft ministers Gruijters Ivolkshuisvesting en ruimtelijke ordening! een circa zestig pagina's tellend commentaar aangeboden op de regeringsnota 'De Wadden zee'. Hierin stelt de Waddenvereniging een groot aantal wijzigingen voor op de regeringlekst van de eigenlijke planologische kernbeslissing (hoofdstuk VII van de regeringsnotai. Verder wordt op een aantal hoofdpunten een uitvoeriger reac tie gegeven. De vereniging wil onder meer in de rege ringstókst zien opgenomen, dat aanvra gen om vergunning van de staat voorde exploratie van mogelijke ga -reserves in het Waddengebied door de r egering zul len worden afgewezen Dit tenzij deze exploratie niet in de Waddenzee of in gebieden op de vaste wa'. of op de eilan den met de bestemming 'natuurgebied' of 'agrarisch gebied' met bijzondere waarde plaats vindt. Voorts zou de rege ring geen concessie moeten verlenen voor het winnen van aangetoonde aard gasreserves in het Waddengebied, tenzij wordt aangetoond dat deze winning een onmisbaar onderdeel vormt van de Ne derlandse energievoorziening op de lange termijn. Een ander wijzigingsvoorstel is. dat de regering niet zal toestaan dat ontwikke lingen op het gebied van de energie voorziening zullen leiden tot mogelijke besmetting van het waddengebied met radio-actief materiaal. t ebi etlsonisch ri jvi np De vereniging acht de gebiedsomselirij- ving in de nota 'De Waddenzee' weinig doordacht en vnj willekeurig Er wordt geen rekening gehouden met de natuur lijke samenhang van de onderdelen van het gebied. Dit maakt het volgens het commentaar op zijn minst twijfelachtig of men er in zal kunnen slagen de activi teiten die het gebied bedreigen op af doende wijze onder controle te krijgen Ten aanzien van de punten industriali satie en lozing van afvalstoffen zit de nota. aldus de Waddenvereniging, vol tegenstrijdigheden Er zou ook op geen enkele wijze zijn rekening gehouden met de industrialisatie-invloeden van buitenaf. De vereniging juicht dc beleidsvoor nemens over stabilisatie en verminder ing van de militaire activiteiten toe. Maar volgens haar moeten deze uit gangspunten zich ook uitstrekken over het Lauwersmeer. Derhalve: geen mili taire activiteiten in de Marnewaard en de en de Kollumerwaard. aldus het commentaar. PRONK: SURINAME WACHT GEEN GROTE STROOM REMIGRANTEN SCHIPHOL (ANP) - Als het remigratie beleid op gang gekomen behoeft de staat Suriname geen grote stroom re migranten die de economie zou kun nen ontwrichten, te vrezen. Dit is de mening van de Nederlandse minister van ontwikkelingssamenwerking, drs. J. Pronk, die deze uitspraak baseerde op de resultaten van een onderzoek in Nederland over de remigratie van Su rinaamse Nederlanders. Minister Pronk heeft ditdinsdagoch tend op Schiphol verklaard voor zijn vertrek naar de Surinaamse hoofdstad Parama ribo. waar hij besprekingen over dit on derwerp zal gaan voeren De minister hoopt op goede resultaten van deze besprekingen, ondanks het feit dat Suriname een toegezegde invehtan- sa tie over de opvang en economische mogelijkheden voor de teruggekeerde Surinamers nog niet aan de Neder landse regering heeft overlegd De heer Pronk deelde mee dat Neder land bereid is de kosten voor remigratie van Sunnaamse Nederlanders voor haar rekening tó nemen, los van de al toegezegde 2.7 miljard gulden Neder landse ontwikkelingshulp Naast besprekingen over het remigra tiebeleid met minister Hoost zal minis ter Pronk zich orien leren over de toe stand van Suriname een jaar na de on afhankelijkheid. AMSTERDAM - In de afgelopen vier jaar is in ons land al meer dan 400.000 gulden, afkomstig van toeslagen op herinneringszegels, uitgekeerd aan alle mogelijke lief dadige, culturele en andere instellingen. Dit heeft de heer C. van Muylwijck, directeur van de jaarbeurs Gro ningen. dinsdagmiddag in Amsterdam meegedeeld tij dens een bijeenkomst, waarbij opnieuw twee cheques werden uitgedeeld. Het koningin Wlihelmina Fonds, vertegenwoordigd door de heer E. A. van Schuettenhelm, kreeg 50.000 gulden, de opbrengst van de toeslag op de verkochte herdenkings zegels 'Amsterdam 700'. Mevrouw "Truus" Wijsmuller- Meijer kreeg voor de stichting 'blijvend applaus' 25.000 gulden uit de voorlopige opbrengst van de toeslag op de zegel '25 jaar televisie in Nederland'. De stichting exploi teert het Wim Zonneveldhuis in Amsterdam, waarin thans zeven bejaarde artiesten in hun eigen sfeer huisves ting hebben gevonden. Foto: de heer Van Muylwijck t rechts) met de twee geluk kige ontvangers. AMSTERDAM (ANPt - Het Amster damse bedrijfsleven is zo ongerust over de toekomst van de stad. dat meer dan twintig belangenorganisaties zich aaneen hebben gesloten om te trachten een weg te vinden uit de impasse waarin de stad zich naar hun mening bevindt. De organisaties, die een represen t a tie ve doorsnee van het economisch leven vormen, hebben een werkgroep ge vormd om daarmee 'de hand te reiken' aan b. en w. ..Wij willen met onze activi teiten proberen de kloof tussen het ge meentebestuur en het bedrijfsleven te overbruggenzo verklaarde dinsdag middag op een persbijeenkomst voor zitter J A. G. van der Water Van der Water. zei. dat de hoofdstad be zig is op tó houden een levende, functio- nelestadtezijn. Eenschrikbarendaantal bedrijven is de stad ontvlucht Hij verklaarde, dal b. en w. hun handen gebonden zien door een gemeenteraad, waarvan een groot aantal leden in plaats van het primaire belang van de stad. het partijbelang dienen. Veel kri tiek was er op het verkeerscirculatie plan en het vorige week door de raad aangenomen onderdeel, het binnen ringplan. RAAD VOOR DE JEUGDVORMING: DEN HAAG - Verplicht werkgevers tot invoering op grote schaal van deeltijd-arbeid en verplicht een jeug dige werkloze, bij gebrek aan een vol ledige baan. part-lime-werk als pas send te accepteren. Deze aanbeveling ter bestrijding van jeugdwerkloosheid is neergelegd in een advies dal vanoch tend de ministers van sociale zaken, onderwijs en wetenschappen en CRM is aangeboden. Het advies is afkomstig van de commissie jeugdwerkloosheid van de Raad voorde Jeugdvorming. De raad is het adviesorgaan van de rege ring op het terrein van het jeugdbeleid. De commissie, waarin werkgevers en vakbonden zijn vertegenwoordigd en waarin ambtenaren van drie ministeries als waarnemer hebben gefungeerdzegt in haar advies dat de arbeidsbureaus de bevoegdheid móeten krijgen om werk loze jongeren te verplichten om deeltijd arbeid Ondernemingen zouden met stimulc- ringspremies van de overheid moeten worden aangemoedigd deeltijd-arbeid, waarbij bijvoorbeeld vijf jongeren ge zamenlijk drie banen hebben, massaal te gaan invoeren. Tot nu toe wordt zo wel bij de overheid als in de bedrijven deeltijd-arbeid als niet volwaardig be schouwd. Andere wenen jongere z'n ww-uitkering moeten be houden over de niet-gewerkte uren. Naleving arbeidsvoorwaarden UTRECHT (ANP) - De vervoersfederatie NVV/NKV verlangt van de regering dat zij nog deze week een aantal maatregelen neemt waardoor de centraal afgespro ken arbeidsvoorwaarden voor het beroepsgeoederenvervoer kunnen worden na geleefd. De federatie wil onder meer. zo schreef zij dinsdag aan de regering en het centraal overleg goederenvervoer icog). dat hetchartervervoeraan banden wordt gelegd en dat de extra arbeidskosten bij het naleven van de cao mogen worden doorberekend in de vervoerstarieven Daarnaast wil de vervoersfederatie dat van die werkgevers, die de cao niet naleven de overcapaciteit van laadvermogen uit de markt wordt genomen. Als deze structurele maatregelen worden genomen, dan zou 't werk van de com missie. die op verzoek van de regering gaat bemiddelen over de cao in t beroeps- goederenvervoer. al bijna overbodig zijn. aldus de woordvoerder van de vervoersfe deratie. Een woordvoerder van de vervoersfederatie NVV/NKV deelde mee dat tijdens de ledenvergaderingen van aanstaande zaterdag n-i-e-l gesproken zal wor den over helvoeren van harde acties. Plannen voor harde acties gaan voorlopig de ijskast in in afwachting van het reilen en zeilen van de bemiddelingscommissie. Volgens de voorzit ter van de commissie, het PvdA-kamerlid Nel Barendregt. hebben de speciaal op de jongeren afge stemde maatregelen de werkloosheid onder de jeugd tot nu toe nauwelijks kunnen verkleinen. ..Andere wegen moeten daarom worden ingeslagen om zoveel mogelijk jongeren van werk te verzekeren". Vier suggesties worden gedaan om de tenêm'ên'Mrnaast'zóu'mi jongeren, waarvan er een kleine 100.000 werkloos zijn. aan werk te helpen. Naast het bevorderen van deeltijd-arbeid zijn dat het creëren van nieuwe, onconven tionele werkgelegenheden, een vervolg op de Interim-maatregel jeugdige werk lozen en het mogelijk maken van deel name aan vrijwilligersprojecten met behoud van uitkering. Het deeltijd-plan heeft volgens de commissie tot gevolg dat zo meer jonge ren aan de slag kunnen komen dan nu het geval is. Niets staat een invoering op korte termijn in de weg. De overheid kan daarbij ..baanbre kend" werk verrichten. Het zou heel goed kunnen, aldus de commissie, dat alleen al door een voorbeeld van enige omvang van de overheid, de gesubsi dieerde instellingen en de particuliere bedrijven zijn te stimuleren om meer deeltijd-banen ter beschikking te stel len. BESLISSING OVER CONCERN OP 24 DECEMBER Doordat de chauffeur van een bus de mach t over het stuur verloor ziin het af gelopen weekeinde bij Malang, op OosteJava 49 inzittenden om het leven gekomen De bus kwam in een rivier te recht waaruit tot dusver de lijken van zes slachtoffers zijn geborgen. Drieën dertig passagiers liepen verwondingen op. GOUDA ANP) - De afwikkeling van de in definitieve surseance van betaling verkerende Ver- MARKEN - Door het uitvallen van een waterzinker is sinds maan dagavond de drinkwatervoorziening van Marken gestagneerd Met tankschepen wordt het eliand nu van water voorzien. Met enigde Bedrijven Nederhorst is geluidswagens is de bevolking opgeroepen zuinig te zijn met het kostbare vocht. Foto: een beiooonster vult haar emniertje bij een mobiel noodtap- Vunt. thans grotendeels voltooid. Volgens de raad van bestuur kunnen de zaken contractueel, financieel en administratief het best verder afgewikkeld worden als een op 24 december te hou den buitengewone vergadering besluit de onderneming te li quideren en niet failliet te laten gaan. De raad van commissaris sen is dan van plan de beide le den van de raad van bestuur tot l ADVERTENTIE) Losse tuner, losse versterker, losse platenspeler en losse cassette recorder laten zich doorgaans prima kombineren tot een stereo-installatie. Let er wel op dat de onderlinge specifikaties van de verschillende apparaten niet teveel uiteen lopen. ERRES En wees er op voorbereid dat de aansluiting met al die pluggen en snoeren een ingewikkeld gedoe is. Het kan natuurlijk allemaal veel eenvoudiger. Met de Erres HiF'i Stereo kombmatie S\ 6955. Tuner versterker, platenspeler en cassetterecorder zijn in één fraaie kombinatie ondergebracht De bediening is kinderlijk eenvoudig. De weergave boven alle kritiek verheven, de HiFi norm Din 45500 wordt ruimschoots overschreden! Andere sterke punten: het uitgangsvermogen van 2x15 Watt kontinu.2x20 Watt muziek, de druktoetsen voor4 voorkeurstations.nnsonderdrukkingDNL). r» de losse mikrofoon om zelf voor disk jockey te ¥8 spelen enz. Maar de plezierigste verrassing is mis schien wel de adviesprijs, f 1.599.-. Inklusief 2 luidsprekerboxen. mikrofoon en stofkap. Wanneer gaat u kijken en luisteren bij uw Erres-dealer? Erres HiFi/Stereo: mooie muziek op een makkelijke manier. V vereffenaars te benoemen, zo blijkt uit een bericht aan aan deelhouders. Een dergelijke procedure sluit over igens niet uit. dat op een gegeven mo ment voor de definitieve afwikkeling nog faillissement kan volgen. Het bestuur wil ook verder uitstel voor onbepaalde tijd van de jaarrekening over 1975 omdat de huidige situatie bij Nederhorst het voor bestuur en accoun tants onmogelijk maakt een duidelijk en juist cijfermatig beeld tó geven wat betreft 1975. Na de jaarvergadering op 28 mei is veel gebeurd met betrekking tot de afwikke ling van het concern Voor een belang rijk aantal Nederhorstbedrijven werden oplossingen gevonden, waardoor ar beidsplaatsen konden worden veilig ge steld Volgens het bestuur was het niet te vermijden, dat naast de staalconstruc tiebedrijven in Gorinchem en Rotter dam. ook een aantal andere bedrijven In faillissement moesten gaan wegens hun vermogensstructuur en hun onvol doende levensvatbaarheid voor een zelfstandig voortbestaan. Pogingen om deze bedrijven over tó dragen bleven vruchteloos. Tot deze categorie behoren Nederlandsche Kraanbouw Maat- schappij iNKM) in Utrecht en Montinex Koutstaai in Ridderkerk. Er is nog een aantal bedrijven waarvoor nog geen al gehele oplossing is gevonden. Voor de ramenfabriek De Vlies Robbe Ramen in Gorinchem wordt een oplos sing gezocht om in samenwerking met de staat dit bedrijf geheel of ten dele op een rendabele basis voort tó zetten De gesprekken met de staat duren nog voort. Ook hoopt het bestuur een oplos sing te vinden voor Montinex Montage. welke bedrijf in belangrijke mate af hankelijk is van De Vries Robbe Ramen. Voorts zijn nog besprekingen gaande over de overdracht van Kruyssen Meta len Ramenfabriek in Tilburg aan een combinatie, dit met behulp van de slaat Deto Transportonderneming in Emmen zal. naar verwachting, over gaan naar de Noordelijke Auto Transport- onderneming NATO in Emmen. terwijl de Radiatorenfabriek Drenta in Emmen vooralsnog als produktie-eenheid in stand zal worden gehouden ter ondersteuning van de ca paciteit van Robbe Radiatoren in Go rinchem die inmiddels deel uitmaakt van de Engelse Stólrad-groep De positie van Nederhorst Bouwmate rialen Industrie ..Clovis" in Roermond is nog onzeker Volgens het bestuur be staat er gegronde hoop dat Clovis moge lijk zal worden overgedragen met be houd van de werkgelegenheid. De Hol- landsche Basaltine-Tegelfabriek in Dordrecht zal zo verwacht het bestuur worden overgedragen aan een collega- betonwarenproducent- De toezegging van de overheid om bij een aantal bedrijven de verliezen bij te passen, die na de surseance ontstonden, en de toezegging van de overheid ga rant te staan voor de nakoming van de na de surseance ontstane boedelver plichtingen. stelden bestuur en be windvoerders in staat de bedrijfsacti viteiten zo goed mogelijk voort te zet ten. Bij de meeste bedrijven had de sur seance een uiterst schadelijke uitwer king op de verwerving van orders. De regering besloot de financiële steun tegen 1 november 1976 te beëindigen, behoudens uitzonderingen en duide lijke afspraken voor enige verdere uit loop bij bedrijven waar lopende on derhandelingen deze steun wenselijk maken. Schuldbewuste Duitser kan plaats misdrijf niet meer vinden AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse recherche houdt sinds zater dag de 37-jarige Duitse pompbe diende Walter W'. uit Dortmund in arrest, omdat deze volgens zijn ei gen vrijwillige aangifte mogelijk een Amsterdamse vrouw, genaamd Corrie. om het leven heeft gebracht. De man kan echter het adres in Amsterdam-oost waar hij zijn slach toffer met een glazen asbak op het hoofd zou hebben geslagen niet meer vinden. De recherche dacht aanvan kelijk dat s mans fantasie met hem op de loop was geslagen. Maar na vraag bij de Duitse kriminalpobzei bracht aan het licht, dat Walter in Duitsland al enkele malen wegens soortgelijke delicten was veroor deeld- Walter meldde zich zaterda gochtend bij de politie in Amsterdam met de mededeling, dat hij daags te voren aan de rol was gegaan met een vrouw, die hij in een café ontmoette. Bij haar thuis ergens in Amsterdam-oost. Ontstond volgens Walter's verklaring ruzie Hij sloeg haar onverhoeds met de as bak op 't hoofd en legde haar op een divan neer. Daarna doorzocht hij de woning en verdween met een bedrag van circa 100. Met dit geld ging hij weer nieuwe ca fes binnen en zette de nacht vrolijk voort. Maar de volgende ochtend - zo gaat zijn verhaal- realiseerde hij zich pas goed wat hij mogelijk had aange richt. Zekerheidshalve houdt de re cherche hem nog vast tot wellicht er gens het slachtoffer wordt aangetrof fen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11