Kotter 'ARM 16' overvaren - alle opvarenden in veiligheid Overleg over opslag asbestafval PZEM-centrale in Vlissingen B TROUWT! RIJKSWATERSTAAT OVERLEGT OVER BEBAKENING STREKDAM PZC/p B. EN W. SAS VAN GENT: JAARLIJKSE MILIEUTOER LANGS DE BEDRIJVEN Nieuw aankoopplan voorgrond en groen van Goese wethouder Sr Qegant almanak Hond richt slachting aan in kinderboerderij Wedgwood PrimaDonna, Corsetter ie Mode voor de vol slanke elegante vrouw. Segeersstraat 64 - Middelburg Tel. 01180-13560 Flinke schade aan personenauto's SAS VAN GENT - Maandagmiddag omstreeks 12.15 uur liepen op Rijksweg 2-52 te Sas van Gent. ter hoogte van boerderij 'Rust Roest' twee persone nauto's flinke schade op. Dit gebeurde toen een van de twee au to's. bestuurd door de heer B uit Philip pine op de voor hem rijdende auto van de heer S. uit Sas van Gent reed. De oorzaak van dit ongeval was het slechte zicht, op de weg. Ter plaatse kon men door de mist slechts 50 meter zien. Slot vim pug. I) men. Schipper Piet Meulmeester-zoon van eigenaar Joost Meulmeester uit Arnemuiden - wist hen enkele ogen blikken later te voigen. Piet Meulmeester. na de gelukkige al- loop van het avontuur: „Toen ik in de mist een andere boot zag. riep ik: „Jon gens. daar komt er één. Toen zaten er al twee man op de kombuis om te proberen de vlet los le maken. Ze zagen.dat ze dat niet meer haalden en sprongen op de stuurhut. De railing van het andere schip was toen vlakbij. Ik was zelf in de stuurhut, ik ben naar buiten gerend, maar weer teruggegaan. De kotter stond in z'n achteruit en ik heb 'em stopgezet. Toen had die andere boot die van ons min of meer vast., hij nam 'em mee aan z'n voorsteven. Daarna ben ik ook naar boven gerend en zo gauw mo- V eerdienst Kruiningen Perkpolder wegens dichte mist gestaakt VLISSINGEN - Als gevolg van de zeer dichte mist is de veerdienst Kruinin gen Perkpolder maandagmiddag tus sen twaalf en zes uur uit de vaart ge weest. Maandag om 5 minuten voor ne gen werd de veerdienst wederom ge staakt. De dienst Anna-Jacobapolder Zijpe is eveneens uit de vaart geweest. De dienst Vlissingen-Breskens heeft maandag de normale dienstregeling afgewerkt. Ook de afhaaldiensten voor loodsen op de rede van Vlissingen hebben last on dervonden van de dichte mist. De Ne derlandse diens^ is 's middags buiten dienst geweest en werd maandagavond weer gestaakt. De Belgische afhaal- dienst is eveneens maandagmiddag ge staakt. maar 's avonds laat was de dienst alleen gestaakt voor de schepen die voor anker liggen. Het KNMI-meteostation in Vlissingen achtte de kans dat de mist snel zou op trekken klem. Men sluit niet uit dat de mist ook vandaag, dinsdag, nog zou blijven hangen. VLISSINGEN - Rijkswaterstaat wil analvseren waarom het herhaalde lijk voorkomt, dat schippers vastlo pen op de westelijke strekdam bij de PZEM-cen trales te Borssele (de Noordernol). Ir. G. Streefkerk van het arrondissement Vlissingen liet dat maandag desgevraagd weten in een reactie op de vragen van de PZEM naar een betere bebakening ter plaatse. De heer Streefkerk vond. ..dat er lormeel gezien wel sprake is van een voldoende bebakening" en wees er daarbij op. dat op de Noordernol een lichtopstand staat. „We zullen eens moeten praten overde vraag waarde schoen dan toch wringt", zo zei hij. Zoals gemeld acht men de bebake ning ter plaatse ook van de kant van het loodswezen voldoende. Bij de rijkspolitie te water deelde men die mening. „De Noordernol en de beba kening is daar in de zeekaarten vol doende aangegeven. Het moet be kend zijn. dat men daarenige afstand tot de bebakening en daarmee de strekdam moet houden", zo zei een woordvoerder. Bij de rijkspolitie te water liet men verder weten, dat de lek geslagen 'Alpentrans' wel is goedgekeurd voor het vervoer van gevaarlijke stollen: de documenten, die dit bevestigden werden in de loop van zondag nog aan boord gebracht en aan rijkspoli tiemensen te water geloond. Volgens de jongste informaties is er ui t het lek geslagen binnenschip in totaal onge veer 25.000 liter benzine in de Wes- terschelde gestroomd. provincie MOERMAN Walstr. 94 - Vlissingen Aanpassing hinderwetvergunningen en -voorwaarden Gemeente nu model voor andere gemeenten SAS VAN GENT - Het gemeentebes tuur van Sas van Gent zal jaarlijks een milieutourgaan maken langs de belangrijkste Sasse bedrijven. Het is de bedoeling om zo achter knelpun ten op het gebied van milieube scherming te komen en eventueel hinderwetvergunningen en voor waarden aan te passen. B. en w. heb ben tot de milieutoer besloten na overleg met vertegenwoordigers van hel bedrijfsleven. Een van de aanleidingen tot dat gesprek vormde de milieu-overlast die de CSM-suikerfabriek begin oktober veroorzaakte. In een brief aan de directies van de betrokken bedrijven wordt de af spraak bevestigd. B. en w. melden daarin verder de milieuproblemen in goed overleg met het bedrijfsleven te willen oplossen. „Het streven is erop gericht dat de bedrijven uiteindelijk over een vergunning beschikken die met zodanige voorwaarden is om kleed dat en de omwonende burger de minste last of hinder ondervindt en het bedrijf die voorwaarden ook kan naleven", aldus de brief. Het col lege dringt er verder op aan om sto ringen in de bedrijven onmiddellijk door te geven. Burgemeester drs. W. R. V. Dusar- duyn van Sas van Gent heeft de in druk dat het bedrijfsleven zich wil houden aan de afspraken. ..Men is overtuigd van de noodzaak van mi lieubescherming.' Op het ogenblik is overigens met verschillende bedrij ven druk overleg gaande over nieuwe hinderwetvergunningen of aanpas sing van bestaande Daarbij zijn met name de CSM- suikerfabriek. de meelfabriek Wal- zenmolen. de glasfabriek en de CPC betrokken. „En er komen er nog meer", laten b. en w. weten. Opval lend detail: de wijziging van de hin derwetvergunning van de CSM. waarop na de recente milieu-overlast vooral milieu-inspecteur dr. A- Aö- riaanse aandrong, kan waarschijnlijk nog niet doorgaan omdat de beroep- zaak van dezelfde inspecteur tegen de vergunning die de CSM vorig jaar kreeg, nog altijd loopt. De CSM-kwestie en andere milieu perikelen hebben er toe geleid dat Sas van Gent wat het milieubeleid betreft, model begint te staan voor andere gemeenten. Uit het hele land komen vertegenwoordigers van ge meenten en instanties navraag doen bij het Sasse gemeentebestuur naar de opgedane ervaringen en naar op lossingen. België Burgemeester Dusarduyn vindt overicens dat het gemeentelijk mi lieubeleid maar moeilijk vorm kan krijgen, zolang niet meer overleg en samenwerking met Belgie mogelijk is. Hij vindt dat de landelijke over heid eerst tie hand in eigen boezem moet steken alvorens verwijtend naar Sas van Gent te kijken. Eraan herinnerend dat het vuile water uit liet kanaal Gent - Terneuzen de be langrijkste oorzaak was van de mi lieuproblemen bij CSM. zegt liij: „Is dat eigenlijk nog wel onderwerp van overleg met Belgie?" De heer Dusarduyn betwijfelt ol de rijksoverheid op korte termijn iets kan doen tegen de grensoverschrij dende milieuvervuiling. „Er valt tus sen de twee landen heel wat te rege len op dat gebied, zeker zolang dat in EEG-verband nog niet mogelijk is. Daarom zal er geêxperimanteerd moeten worden, door de mensen uit de praktijk van alledag" 'Zijn sugges tie: stel een grensoverschrijdende mi lieudienst in voor de hele Belgisch - Nederlandse kanaalzone. De drie overheden - rijk. provincie en gemeenten-zouden daaraan moeten deelnemen en voor wetenschappe lijke begeleiding eventueel kunnen terugvallen op de rijksuniversiteit, in Gent. „Als de provinciebesturen nu eens een dergelijk initiatief namen. Dat zou ons aardig op weg helpen. Wij hebben nu al contact met onze Belgische buurgemeenten, maar dat is niet genoeg", zegt de heer Dusar duyn. DINSDAG 14 DECEMBER 1976 familieleden haalden schipper Piet Meulmeester i24i maandagmiddag rond half drie af, toen de RP10 afmeerde bij het Eiland in Vlissingen. Links de vader nan de schipper en eigenaar van de kotter, Joost Meulmeester uit Arnemuiden. GEEN GELD VOOR BOMEN 'AFWACHTEN OF DE BOMEN SCHADE LIJDEN' GOES - De colleges van gede puteerde staten van Zeeland en van burgemeester en wethou ders van Goes, hebben een nieuw voorstel uitgewerkt voor de aankoop van grond en groen van de heer J. H. Roose. De ei gendommen zijn nodig voor de aanleg van een deel van de oos telijke stadsrondweg van Goes. Struikelblok was, zoals gemeld, de aankoop van twee bomen (een plataan en een eik) door de gemeente voor ongeveer 30.000,-. Gedeputeerde staten wilden vanwege het financieel belang van de gemeente geen goedkeuring geven aan de aan koop van de bomen. Vorige week hebben vertegenwoordi gers van gs en b en w van Goes overleg gepleegd. Ook werd ter plaatse de si tuatie bekeken. Als nieuw voorstel is uit de bus gekomen: aankoop van grond ADVERTENTIE en wij doen de rest Strandhotel - Vlissingen ZEEUWSE A ttent Toen haar achttienjarige dochter re centelijk aankondigde, dal zij enige vriendinnen en bekenden zou noden op een feestje thuis, begon die Ter- neuzensc mei rouw vast enige voor bereidingen te treffen. Om te beginnen sprak zij zelf af met kennissen, dat zij de betreffende avond op bezoek zouden komen - omdat ouders niet de meest geliefde gasten zijn op feestjes van achttien jarige dochters. Vervolgens keek zij naar haar gloednieuwe tapijt in de kamer en herinnerde zich een buurman, die een oud kamertapijt ter opruiming in de schuur had gelegd. Op de avond van het feestje legde zij dat afgedankte tapijt van tevoren op tiaar eigen nieuwe vloerbedekking en keek er even tevreden naar - dat zou bij wilde danspartijen in ieder geval geen buitensporige schade op leveren. Toen het feitje enige tijd aan de gang was. c.*loot mevrouw de ken nissen. waar ze met haar man op be zoek was. toch even te verlaten om een kort kijkje te nemen in het feest pond. Het eerste, waardoor haar oog was getroffen was het opgerolde tapijt in de kamer, waardoor de nieuwe vloerbedekking weer boven lag. „Ach ja, mevrouw", zei één van de meisjes. „We dachten laten we 't kleed maar oprollen, dat voorkomt misschien schade" en groen, zónder de twee bomen. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de toestand van de bomen nü, terwijl over 5 jaar opnieuw zal worden nage gaan of de bomen schade hebben on dervonden van de aanleg van de weg. In bevestigend geval zal de heer Roose alsnog een vergoeding ontvangen. Maandag kon nog geen beslissing ge nomen worden over het nieuwe plan. De heer Roose was namelijk bij de bespre king ervan niet aanwezig, zodat zijn standpunt niet duidelijk werd. B en w van Goes zullen vandaag, dinsdag, als nog daarover praten. Als wethouder Roose instemt met het nieuwe plan. dan staat niets meer de aanleg van de rond weg dwars door het groenrijke gebied langs dc Oude Singel in de weg, Een woordvoerder van de gemeente Goes verklaarde desgevraagd, dat aan de gemeenteraad een nieuw voorstel zal worden gestuurd, waarin voorgesteld wordt tot aankoop van grond en groen over te gaan voor een bedrag van onge veer 132.000.-. zijnde de waarde van de eigendommen zonder de twee bomen Dat voorstel zal waarschijnlijk in de januari-raad van de gemeente worden behandeld. MIDDELBURG - De kinderboerderij aan de Schroeweg te Middelburg heeft in de nacht van zondag op maandag on gewenst bezoek gekregen van een hond die een ware slachting heeft aangericht onder de dieren van de boerderij. Tot de slachtoffers behoorden enkele een den. een konijn, drie kippen en een kal koen. Toen de familie Van Pamelen, die de kinderboerderij beheert, maandag morgen buiten kwam. lag het hele ter rein overdekt met veren en dons en overal lagen de doodgebeten dieren. De stichting kinderboerderij is door het verlies van de dieren erg gedupeerd. Van dc laatste centen was vorige maand juist een koppel kalkoenen en een kop pel muskuseenden aangeschaft. Van beide koppels is er een dier doodgebe ten. Beheerder Van Pamelen verwacht echter dat de hond terug zal komen, want als deze dieren eenmaal de smaak te pakken hebben, keren ze vaak naar de plaats terug Voor de zekerheid wordt het terrein nu extra afgesloten. Al eerder heelt de kinderboerderij die ren verloren doordat loslopende honden de dieren doodbeten. In de wei tegen over de kinderboerderij hebben de afge lopen maanden drie schapen op soort gelijke wijze de dood gevonden. Op het terrein van de kinderboerderij zijn sporen gevonden van een grote hond en de heer Van Pamelen acht het niet onwaarschijnlijk dat de hond. die door de veersïÜiting van het toegangs hek wel het terrein kon betreden maar niet kon verlaten, hierbij doorzijn baas is geholpen. Fransen ontruimden in weekend camping te Retranchement RETRANCHEMENT - De Fransen die op last van burgemeester mr. H. P. L. van den Beid van Sluis de camping 'De WildhoP te Retranchement voor maandag moesten ontruimen,zijn in de loop van het weckend vertrokken. De burgemeester is overigens niet van plan om de politie te laten kijken of alle zestien caravans met Franse bewoners ook inderdaad zijn verdwenen, ..Ik heb vertrouwen in de Franse mensen en in de exploitant van de camping, de heer Vriends", aldus de burgemeester, die er aan toevoegde althans „niet nu" te zul len laten controleren De Fransen, die werkzaam zijn bij havenwerken te zee- brugge.hebbennueencampingergensin Noord-Frankrijk opgezocht. Inbraak te Sas van Gent TUSSEN PZEM EN MILIEU-INSPECTIE NU TIJDELIJKE OPSLAG IN BUNKER V LISSINGEN - De PZEM en de inspec tie voor het milieu in Zeeland zijn met elkaar in overleg over de manier, waarop de opslag of verwijdering van asbest kan w orden geregeld, die is vrij gekomen bij de afbraak van vier kolen- ketels van de centrale Zeeland in Vlis singen. In afwachting van een oplos sing heeft de PZEM de met sintels ver mengde asbest sinds een paar weken opgeslagen in een ondergrondse - bun ker op het bedrijfsterrein bij de centra le. Hel gaat om ettelijke tonnen asbest, die nu met sintels is vermengd. Van de kant van de milieu-inspectie wil men bij een oplossing van deze asbest- aivai ae Komende wet op de verwerking van chemische afvalstoffen in het oog houden. Milieu-inspecteur dr. A. Ad- riaansen verklaarde desgevraagd: „Met het bedrijf samen moet een goede oplos sing bekeken worden Wij willen zoveel mogelijk de landelijke lijn aanhouden. Juist omdat over de verwerking van chemisch afval nieuwe gedachten leven, zal dat overleg wel enige tijd vergen. Je kunt beter wat langer bezig zijn meteen goede oplossing dan haast zetten achter de zaak en met een slechte oplossing voor de dag komen. „In dit opzicht ligt de zaak net als bij Hoechst wat betreft de afval van de natuurreinigingsfa- briek. Bij de PZEM wil men In eerste aanleg proberen de asbest blijvend op te slaan in de bunker. De bedoeling is dan dat de bunker mei een laag grond wordt alge- dekten daarna van een asfaltlaag wordt voorzien. „Het probleem is - en dat we ten we ook wel - dat de bunker natuur lijk geen officiële stortplaats is en dat er dus een ontheffing zou moeten worden verleend. Maar als men bij milieuhy giëne een alternatieve oplossing zou voorstaan, zoals verwijdering naar el ders, dan zou dat bij het bedrijf geen moeilijkheden geven. De PZEM stelt zich op het standpunt, dat asbest ge vaarlijk spul voor de gezondheid kan zijn en daar willen we ook naar hande len." 1 olgestort De bunker is nu vrijwel volgestort met het asbest, dat vrijkwam bij de sloop van ue vier kolenketels. Bij de PZEM liet men weten, dat vanwege het lo pende overleg over een definitieve op lossing en de mogelijkheid, dat asbest en sintcis uit de bunker verwijderd zouden moeten worden, de bunker zelf nog niet afgedekt is. Het asbest vormde de onbrandbare be kleding van de kolenketels. De demon tage van de platen is de afgelopen we ken 'in het nat' aangepakt, om te voor komen dat asbestdeeltjes vrijkwamen. De aanpak is mede gebaseerd op de ad viezen van de bedrijfsarts van De Schelde en de PZEM. dr. J. Stumphius die - zoals bekend - meermalen op de gevaren van werken met asbest heeft gewezen. Daarbij is ook gebruik ge maakt van beschermende kleding en maskers. SAS VAN GENT - In de nacht van zon dag op maandag is in perceel 13 in de Paepegeulenstraat te Sas van Gent in gebroken. De dadcr(s) hadden zich toe- gang verschaft door een ruit in de ach- terdeur stuk te slaan. Doordat de bewoners van het pand niet aanwezig waren kon men ongestoord het hele pand doorzoeken De daders namen sieraden en een bedrag aan geld mee. De juiste waarde van het gestolen goed was maandagavond nog niet be kend. Van de daders ontbreekt elk spoor. De rijkspolitie te Sas van Gent heeft de zaak in onderzoek. Bromfiets vernield na aanrijding KOEWACHT - Zondagmiddag om- j streeks 16.40 uur werden bij een aanrij ding te Koewacht een bromfiets ver- j nield en een personenauto aanzienlijk beschadigd. De bromfietser M. A. uit Koewacht kwam in botsing met de personenauto bestuurd door T. v. P. uit Moerbeke doordat hij niet voldoende aan de rech terzijde van de weg reed. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor Zet dit eens heel overmoedig op uw verlanglijstje. gelijk aan boord van de andere boot ge klommen. Ik was net boven, toen-ie de kotter losliet. En we waren nog niet op de burg. ol je zag van ons schip niks meer." Hij verklaarde, dat hij de ARM 16 achteruit liet slaan, toen het zeeschip voor hem opdoemde. „Daardoor kwa men we dwars voor hem te liggen", zo zei schipper Meulmeeslér desgevraagd. De vier bemanningsleden werden rond kwart over twaalf door de uitgerukte reddingsboot Javazee uit Breskens bij het sluizencomplex in Vlissingen aan wal gezet. Zij werden opgehaald door familie en verdwenen onmiddellijk per auto naar huis. Twee uur later meerde de RP 10 af aan de steiger bij het Eiland met schipper Meulmeester aan boord. Hij werd ook doorzijn familie afgehaald. Klein gal Het Poolse 'Nowy Sacz' werd bij de- aanvaring beschadigd. Het schip liep aan stuurboordzijde een klein gat op bij de voorsteven, ongeveer een halve meter boven de waterlijn. Daarna ging de vrachtvaartier voor anker. Zoals gezegd: de aanvaring leidde ertoe, dat het scheepvaartverkeer in het Oost gat een groot deel van de dag werd ge stremd. Rond vier uur 's middags was - aldus een mededeling van rijkswater staat - die stremming opgeheven. De plaats van het wrak werd in de loop van de middag gemarkeerd. Er is nu aan weerszijden een vaargeul voor de scheepvaart. Rijkswaterstaat streeft ernaar om het wark zo spoedig mogelijk te bergen, juist omdat het in de route van de scheepvaart ligt. De 'Nowy Sacz' bleef na de aanvaring enige tijd voor anker liggen en zette daarna met asisstentie van de 'Temi 4' koers naar de rede van Vlissingen. In de loop van de middag vervolgde hetschip de reis naar Sluiskil. Burgemeester J. de Jonge van Arne muiden maakte maandagavond in de vergadering van de gemeenteraad van Arnemuiden soeciaal melding van het ongeval met de Ann 16. Het vertolkte het algemeen gevoelen van de raad door uit te spreken dat men blij was dat er geen slachtoffers waren gevallen. Het Poolse vrachtschip 'Nowy Sacz' liep bii de aanvaarinp lichte schade op. Twee gewonden bij ongeval nabij Serooskerke (S.) SEROOSKERKE (Sch) - Twee mensen zijn maandagmiddag omstreeks hall drie gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op rijksweg 51 onder Seroos kerke op Schouwen-Duiveland. Me vrouw N. R.-K. uit Ouddorp, echtgenote van de bestuurder J. R., werd uit de auto geslingerd en in zorgwekkende toestand overgebracht naar liet Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zie- rikzee, waarin ook haar man werd op genomen. R reeds met zijn au to over rijksweg 57 in de richting van de Stoofweg. Bij de af slag reed de auto de daar liggende drempel op en botste tegen een licht mast. Tegenover de politie verklaarde R. dat hij plotseling onwel was gewor den en dat dat het ongeval tot gevolg had gehad. Op het moment van het on geluk heerste er ter plaatse overigens ook dichte mist- Bij de botsing met de lichtmast werd de auto van R. totaal vernield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2