PvdA Zeeland wil niet in g.s. zonder voor-afspraken Alarm op W esterschelde Zeeuwse Kruis neemt nieuwe behuizing officieel in gebruik OPNIEUW KRITISCHE GELUIDEN OVER BEVOLKINGSONDERZOEKEN almanak Zwavelkoolstof ontsnapt uit wagon bij Dow Geneeskundig inspecteur S. Lelie: Wedgwood EISEN VAN DR. LELIE VOOR GOED ONDERZOEK VMZ wil beveiliging scheepvaart tegen dam PZEM vraagt opnieuw bebakening strekdam MAANDAG 13 DECEMBER 1976 GEWESTELIJK VOORZITTER A. P. SCHOUWENAAR IN GOES NIET BEDOELING TEGENSTELLINGEN TE VERSCHERPEN GOES - De Partij van de Arbeid in Zee land wil in de toekomst niet meer deel nemen in het college van gedeputeerde staten vande provincie, als vooraf met andere partijen géén afspraken ge maakt zijn over het uit te voeren pro gramma. De scheidende gewestelijk voorzïttter, A. P. Schouwenaar, be toogde dit zaterdag tijdens een jaar vergadering van de PvdA, in de Prins van Oranje te Goes. Hij wees erop dat het maken van duidelijke afspraken bij de vorming van colleges (gedeputeerde staten, gemeentebesturen) een steeds belangrijke r zaak wordt, mede gelet op de in het verleden opgedane ervarin gen. ..Voor de PvdA is deelnemen aan het dagelijks bestuur van de provincie in de toekomst zonder afspraken vooraf over de te varen koers, niet langer aanvaard baar". zei de heer Schouwenaar. Hij noemde het een 'goede zaak' dat de PvdA-fractieleider in provinciale sta- Kamerlid kreeg bedreiging over abortus GOES - Het eerste kamerlid voor de PvdA, drs. ML C. Verburg uil Mid delburg, is vorige week telefonisch bedreigd met 'moord en doodslag', als hij in de senaat voor het initiatief-wetsontwerp inzake de abortus stemt. De echtgenote van de heer Verburg kreeg 's nachts een anoniem telefoontje, met de mede deling dat haar man naar het leven gestaan zal worden, als hij meehelpt de abortus te legaliseren. Drs. Ver burg heeft de gemeentepolitie van Middelburg ingeschakeld. De senator deelde een en ander mee tijdens de zaterdag gehouden ge westelijke jaarvergadering van de PvdA. in de Prins van Oranje te Goes. Hem was naar zijn standpunt over de abortus gevraagd. De heer Verburg vertelde dat hij momenteel stapels brieven ontvangt, waarin in de meeste gevallen een afkeer van abortus worden uitgesproken. Het eerste kamerlid zei dat de inhoud van de brieven in het algemeen 'minder fraai' is; er worden vergelijkingen ge trokken met Hitler, Men ten. de SS'er Loyen. en dergelijke. Drs. Verburg stelde dat hij persoon lijk voorstander is van het initiatief-wetsontwerp van PvdA en WD. Dinsdag. 14 december'76. zal er in de eerste kamer over gepraat en gestemd worden. De heer Verburg verwachtte dat er een 38-37 of 37-38 stemverhouding uit de bus zal ko men. „Eén fractielid van de PvdA zal tegen het wetsontwerp stemmen en bij de PPR zijn er misschien twee tegen. Maar datis in die telling inge calculeerd". aldus de heer Verburg. ZEEUWSE Kat en hond Tot op heden geejl het gezegde 'leven als kat en hond' een ietwat wrange bijsmaak, Het doet al gauw denken aan twee echtelieden die elkaar de lieve lange dag met de mattenklop per trap-op-trap-af achtervolger. OJ we zien een hond likkebaardend on der een boom zittentenvijl het dier kalm het moment afwacht dat de kat eruit valt. Maar. zie nu, het volgende verhaal deed plots de ronde Er leefden eens een kat en een hond samen in één huis, Jarenlang hield de baas ze zoveel als mogelijk ge scheiden, omdat beider meningen nogal eens botsten. Tenminste dat dacht de baas. Hij was echter een uithuizig mens en kon zodoende de steeds nauwer wordende band tus sen de beesten met of nauwelijks waarnemen. Tot hij op zekere avond thuis kwam en tot zijn ontstelteni zag hij dat - gehaast man als-ie was voor zijn vertrek de dieren niet ge scheiden had. Hij rende naar de keuken om daar de stoffelijke resten van de kat te aanschouwen. Maai niets was minder waar. De kat stond boven op de provisiekast, de hond eronder. En tenvijl poes met volle dige aandacht bezig ivas de lekkerste lekkernijen naar beneden te duwen stond de hond beneden alles zorg vuldig 'soldaat' te maken Echte vriendschap, of was het wel licht omkoperij? We zullen er nooit achterkomen. ten. W. Don. inmiddels al aandacht heeft gevraagd voor het zogenaamde 'program-college'. De gewestelijk voor zitter benadrukte dat zijn partij er met deze opstelling niet op uit is. om de poli tieke tegenstellingen binnen de pro- viincie te verscherpen. „Als men onder polariseren het aan scherpen van de tegenstellingen ver staat. dan geeft ook de PvdA daaraan weinig steun. Maar als eronder verstaan wordt het verduidelijken van de poli tieke mening en welke opstelling men kiest, dan zijn we vóór. aldus de heer Schouwenaar. Hij stelde dat juist de Zeeuwse PvdA niet verweten kan wor den dat men de tegenstellingen uit diept. maar dat het CDA en de VVD daar zich nogal eens aan bezondigen „Een goed voorbeeld van die polarisatie van CDA en VVD is de gang van zaken in Zierikzee". meende de heer Schouwe naar. die het verwerpelijk vond dat de PvdA als de grootste fractie in die ge meente bewust buiten het gemeente bestuur gehouden wordt. In zijn toespraak tot de afgevaardigden besteedde de heer Schouwenaar kort aandacht aan de wijze waarop het Oos- terscheldegebied beveiligd gaat wor den. Hij was zeer verheugd over de op lossing van de pijlerdam. ,7Set com promis is te danken aan de niet afla tende druk van progressieve zijde en bovenal aan de bereidheid van het ka binet Den Uyl om geld beschikbaar te stellen. Bij een conservatieve regering met de VVD. zouhetheel andere hebben uitgepakt", vertelde de heer Schouwe naar. De gewestelijk voorzitter was blij met het nietrdoorgaan van de vestiging van het chemisch bedrijf Montedison in het Sloegebied. Hij raadde de statenfractie in deze aan om in het vervolg meer mee te marcheren in de rijen van de vakbe weging, 'in plaats van mee te gaan met degenen die de ongebreidelde economi sche groei nog steeds voor ogen staal". Vanuit de vergadering kwamen ten aanzien zelfde geluiden; het werd betreurd dat maar één lid van de statenfractie (me vrouw drs. A. Vaas-van Oven) tegen de vestiging stemde. Fractievoorzitter Don betoogde dat hij persoonlijk de vestiging van het che misch bedrijf ook afwees, et name op grond van de arbeidsmarkt-situatie. Hij meende dat het voor de statenfractie indertijd met mogelijk was om een 'ge tuigenispolitiek' te voeren. „Het indus triegebied Vlissingen-oost is indertijd aangewezen en moet worden ingevuld. Wij hopen echter vurig dat het wel se lectief gebeurt", aldus de heer Don. „We zitten echter voor wat betreft hel ha venschap wel in een rotsituatie: de provincie heeft maar voor 25 procent in vloed". Werkgelegenheid Statenlid P. J. Huijbrecht vertelde dat de werkgelegenheid een van de voor naamste overwegingen was bij de ves tiging van Montëdison. „Niemand van de fractie stond te jui chen over de vestiging. Maar je moe t wel argument op tafel kunnen leggen om tegen te stemmen. In het debat in de staten hebben we de kwestie van het sociaal statuut zwaar laten wegen. We hebben dat niet gehaald. We hebben dat niet gehaald. We hebben gedepu teerde staten wel afgedwongen dat de fabriek pas in werking zou worden ge steld, als alle vergunningen afgegeven waren", zei de heer Huijbrecht. Hij ver zekerde dat de statenfractie 'r alles aan zal doen om vervuilende industrieën te weren. De toekomstige organisatie van de-NV PZEM en de vonning van een ondernemingsraad bij dat bedrijf, heb ben volgens fractieleider Don de groot- TERNEUZEN - De bedrijfsbrandweer van Dow Chemical in Temeuzen is za terdagochtend uitgerukt, toen uit een wagon op het Dow-terrein zwavelkool stof (cs2) ontsnapte. Omstreeks tien uur zaterdagochtend werd alarm geslagen. De wagon stond de kwestie-Montedison de- bij de butadieenfabriek (onderdeel van het naftakrakerscomplex) en zou juist gelost worden. Toen werd het lek ont dekt. Volgens een woordvoerder van Dow was er geen sprake van direct ge vaar. In de middaguren kon de brand weer weer inrukken. De directie van Dow kwam zich per soonlijk op de hoogte stellen. De wagon werd gedurende het gehele weekeinde in het oog gehouden en wordt vandaag- maandag - gelost. ste aandacht Antwoorden op vragen vanuit de vergadering hierover be toogde hij: ..We hebben ons ten sterkste verzet tegen een ondernemingsraad en een motie om van de PZEM een ge meenschappelijke regeling te maken, is in de staten afgewezen. De laatste uit spraken van de heer Eversdijk (fractie leider van het CDA) zijn niet meer dan een lippendienst aan het adres van de NCBO. Hij heeft in het verleden moties van ons afgewezen en hij wilde zelfs geen voorkeur uitspreken voor een gemeenschappelijke regeling. Het zal nog een harde strijd worden". De heer Don herinnerde eraan dat de PdA tegen verder bouw van kerncentrales in Zee land blijft. ..Het CDA en de WD hebben echter het licht voor meer kemtrales op groen gezet. Dat moet men heel goed weten".De gewestelijke vergadering wees een voorstel van de afdeling Goes af. waann gepleit werd om de gemeente Goes als adviserend lid bij het haven schap Vhssingen toe te laten. Een voor stel van diezelfde afdeling om actie te ondernemen voor een pijlerdam in de Oosterschelde met 'n zo groot mogelijk getijverschil. werd aangenomen. Verschillende afgevaardigden drongen aan om de noodzaak van de vaste oe ververbinding over/onder de Wester- De binnenvaartlanker 'Alpentrans', zondagmorgen in de Van Cittershaven waar het laatste deel van de benzinelading werd overgepompt. (Slot van pap;. II schelde opnieuw te wegen. Eerste ka- waardoor het mogelijk is olie en benzine tegen te houden. Een woordvoerder v de PZEM deelde Hij achl verbinding nog steed noodaa- desgevraaBd voort5 mt.ei dat aanste kelijk, ondanks het verlies van arbeid- 11|kBove„°Be„ werd de dl.ie centrales - kerncentrale en twee conventionele splaatsen bij de provinciale stoom- bootdienslen. De heer Verburg had geen bezwaar om de vaste oeververin- dingen binnen de partij nog eens ter discussie te stellen. Gewonde bij botsing in Sas van Gent SAS VAN GENT - Bij een botsing tus sen twee personenauto's vrijdagmid dag op het kruispunt Rijksweg 61- Tractaatweg te Sas van Gent is de be stuurder G. J. P. van W. uit Wcstdorpe gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen Van W. met zijn auto op de kruising geen voorrang verleende aan de automobilist E. van E. uit Axel. Bij de botsing werd Van W. zo danig gewond aan gezicht en benen dat hij moest worden overgebracht naar het ziekenhuis van Sluiskil. eenheden - stop te zetten. „De drie cen trales zitten op één koelwatersysteem", zo zei men bij het nutsbedrijf. „Er zijn maatregelen genomen om bij stilleggen van de centrales stroom in te kopen via de samenwerkende energiebedrijven. Dat bleek echter niet nodig, omdat de wind voor ons gunstig stond, van het koelwatersysteem af', zo zei men. 'S Nachts vlot Sleepboten van Dijkhuizen uit Vlissin- gen en Muller uil Temeuzen voeren ter assistentie uit. Zij konden niets doen vooreen aanzienlijk deel van de lading benzine in de loop van de nacht was overgepompt op de 'Möhnesee'. Rond drie uur lukte het de vastgelopen 'Al pentrans' vlot te trekken, enige tijd voor hoog water. De rijkspolitie te wa ter verklaarde desgevraagd, dat het er daarbij niet om ging, dat de tanker mo- torpech had: de kapitein wilde de mo tor niet laten draaien, zolang niet dui delijk was of er als er door de stranding sprake was van bijvoorbeeld ontzet ting van het motorblok. Van de kant van het havenschap Vlissingen werd toestemming verleend om de 'Alpen trans' de Van Cittershaven in te slepen. Daar werd ook zondag nog benzine overgepompt en lag de sleper 'Nieuw- land' terzijde. De rijkspolitie te water verklaarde, dat tADVERTENTIE „Maar weinig onderzoeken voldoen aan optimale eisen" Zet dit eens heel overmoedig op uw verlanglijstje. GOES - Dokter S. Lelie, geneeskundig: inspecteur van de volksgezondheid voor Zeeland, heeft zaterdag enkele kritische geluiden laten horen over be volkingsonderzoeken. Dokter Lelie maakte duidelijke, dat er maar weinig bevolkingsonderzoeken plaats vinden, die voldoen aan de meest optimale ei sen. Hij zei dit tijdens de officiële bij eenkomst ter gelegenheid van de ope ning van het kantoor van de provin ciale stichting Het Zeeuwse Kruis in Goes. Zoals bekend, heeft dokter J. Stumphius (bedrijfsarts bij 'De Schel de' in Vlissingen) enkele weken geleden GOES - Dokter S. Lelie, geneeskundig i nspec teur van de volksgezondheid voor Zeeland, heeft zaterdag een opsomming gegeven van de eisen waaraan verant woorde bevolkingsonderzoeken moeten voldoen. Die eisen zijn- - er moet een redelijk inzicht in het na tuurlijk verloop van de ziekte; - er moet een goed herkenbaar vroeg stadium zijn. - de ziekte moet na detectie (ontdek king) behandelbaar zijn; - er moet een geschikte test of metho diek beschikbaar zijn om ziek en ge zond te onderscheiden, waarbij de ge voeligheid en de specificiteit van de test (zoals deze onder meer tot uit drukking komen in de percentages foutrposi lieven en lout-negatleven) van groot belang zijn; - het onderzoek moet veilig, reprodu ceerbaar en niet belastend zijn. Ook moet het geschikt zijn voor toepas sing op grote schaal: - het onderzoek moet in principe perio diek herhaalbaar zijn. Onderzoekprogramma's, die aan al deze eisen voldoen, zijn niet in grote getale aan te geven, zo maakte dokter Lelie zaterdag duidelijk. Twee auto's bij botsing beschadigd HULST - Bij een botsing op het kruis punt Grote Kreekweg-Zoetevaartstraat te Hulst zijn zaterdagmiddag twee per sonenauto's beschaidgd. Het ongeluk gebeurde toen de automobilist P. L. de W. uil Berchem (B) op deze kruising geen voorrang verleende aan de auto bestuurder A. S. T. A. van de W. uit Hulst. Persoonlijke ongelukken deden zich bij de botsing niet voor. nogal wat opschudding veroorzaakt, toen hij vraagtekens zette achter het nut van bevolkingsonderzoeken. Dokter Lelie citeerde zaterdag uit het jaarverslag over 1975 van de genees kundige hoofdinspectie/inspectie van het staatstoezicht. „Naar is gebleken, is het bevolkingsonderzoek op het ogen blik bij het publiek 'in'Men heeft er gro te, zo niet hooggestemde verwachtingen van. Verwachtingen, niet zelden op on voldoende gronden gewekt door des kundigen. die echter op het gebied van epidemiologie veelal niet deskundig zijn. Ook de rattenvanger van Hameien wist met zijn zoet pijpen de kinderen van Hameien mee te sleuren in een voor hen niet bepaald gelukkig aflopend avontuur. Een ieder, die eenmaal de to verformule van bevolkingsonderzoek heeft uitgesproken, maar de epidemio logische bezweringsformules met be heerst. vergaat het als Goethes toven aarsleerling. Maar deze had tenminste nog zijn meester, die op het kritieke moment de zaak weer in de hand kon nemen. Ih volksgezondheidszaken ligt dat ech ter moeilijker". De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid voor Zeeland somde zes eisen op, waaraan de bevolkingson derzoeken moeten voldoen, om verant woord genoemd te kunnen worden. En hij citeerde weer uit het jaarverslag: „Onderzoekprogramma's, die aan deze eisen voldoen, zijn niet In grote getale aan te geven. In het algemeen kan wor den gesteld, dat ernstig gezocht moet worden haar de mogelijkheden om be volkingsonderzoeken op belangrijke ziekten uit te voeren, waarbij aan alle eisen echter streng de hand dient te worden gehouden, wil men enige kans op succes hebben, en vermijden de be volking onverantwoorde illusies op te dringen De simplistische visie, die het bevolkingsonderzoek wil vergelijken met een 10.000 kilometer beurt, waarbij de au to wordt doorgemeten, is al te sim plistisch en kan schade berokkenen door ongefundeerde verwachtingen te wekken" Tot zover het citaat uit het jaarverslag van de geneeskundige hoofdinspectie/inspectie van het staat stoezicht. Volgens dokter Lelie is er in dit opzicht een taak weggelegd voor de kruisorganisaties, „waarbij ik niet in de laatste plaats denk aan de gezond heidsvoorlichting en -opvoeding". Dok ter Lelie ..Andersen gewoner gezegd, er is een grapje dat luidt: „gezonden zijn eigenlijk zieken, die het nog niet weten". En dat grapje moet toch wel gelogen straft kunnen worden. Ik heb het volste vertrouwen dat deze en vele andere nieuwe en bestaande taken, waarvoor uw kruisorganisatie zich gesteld ziet, op adequte wijze aangevat worden". MOERMAN Walstr. 94 Vlissingen GEDEPUTEERDE J. VAN DEN BOS VERRICHTTE OPENING ZORG OVER BEZUINIGING GOES - Gedeputeerde J. van den Bos van volksgezondheid heeft zaterdag middag het nieuwe kantoor van dc provinciale stichting Het Zeeuwse Kruis aan de Beatri.vlaan in Goes offi cieel geopend. De gedeputeerde ver richtte in aanwezigheid van een bij zonder groot aantal genodigden de symbolische openingshandeling tij dens een bijeenkomst in 'De Prins van Oranje'. De heer Van den Bos onthulde daar een bord. met daarop het vignet van de kruisstichting. De heer Van den Bos greep zaterdag de gelegenheid aan om uiting te geven aan z'n bezorgdheid over de bezuinigingen in de sector van de volksgezondheid De gedeputeerde zei ervan overtuigd te zijn dat bezuinigingen en kostenbeheersing in deze sector noodzakelijk zijn. ..In deze tijd. waarin de economie stagneert, kan de kostenstijging niet doorgaanHij constateerde, dat de sector volksge zondheid in onrustig vaarwater verzeild is geraakt. Hij meende, dat een onder zoek naar de doelmatigheid en de doel treffendheid van de gezondheidszorg een voorwaarde is. om op een zo verant woord mogelijke wijze iri deze sector te kunnen bezuinigen. De heer Van den Bos feliciteerde het Zeeuwse Kruis met zijn nieuwe behuizing. De gedeputeerde sprak verder zijn genoegen uit over de fusie, die tussen de Zeeuwse kruisorga nisaties tot stand is gekomen. „Het ge tuigt van realiteitszin en het dwingt respect af' De officiële ingebruikname van het kantoor aan de Beatnxlaan be schouwde de heer Van den Bos als een 'afronding van de herstructurering'. De gedeputeerde kreeg zaterdagmiddag een herinneringsplaquette en enkele flessen drank aangeboden. Felicitaties kwamen er ook van burgemeester mr. F. G. A. Hubervan Goes. De heer Huberzei zeer ingenomen te zijn met de beslissing van de kruisstichting om het kantoor in zijn gemeente te vestigen. Hij sprak de hoop uit, dat het Zeeuwse Kruis vanuit het nieuwe kantoor „zijn taak met vrucht kan blijven vervullen". Voorzit ter P. L. Peeters van de afdeling ('basi seenheid') Noord-Beveland en Zuid- Beveland-West bood namens alle 'basi seenheden' zijn gelukwensen aan. Hij overhandigde het bestuur een wan dkleed. Evenals gedeputeerde Van den Bos had gedaan, haakte dokter S. Lelie, genees kundig inspecteur van de volksgezond heid voor Zeeland, in op de bezuinigin gen in de sector van de volksgezond heid. „De ter beschikking staande mid delen zijn niet onuitputtelijk gebleken. Dit gegeven leidt er noodwendig toe. dat ook binnen het totaal van de gezond heidszorg tot een opstelling van priori teiten gekomen zal moeten worden. Het is duidelijk, dat dit geen eenvoudige op gave zal zijn. Een zorgvuldige afweging van belangen, noden en wenselijkheden zal noodzakelijk zijn om tot een opti male aan wending van de beschikbare middelen te komen Ik acht het daarbij van essentiële betekenis, dat de ver schillende beroepsgroepen en instellin gen, werkzaam op het terrein van de ge zondheidszorg, zich nauw betrokken weten bij de noodzaak om te komen, tot een zo verantwoord mogeüjk gebruik van de beschikbare personele, materiële en financiële middelen. Slechts indien aan die voorwaarden wordt voldaan, zullen wij de vooraanstaande plaats op de lijst van de gezondheidsstatistieken kunnen blijven innemen", aldus dokter Lelie. Verder werd nog het woord ge voerd door mr. A. van Mazijk (directielid van het nationaal centrum voor kruis- werki, directeur M. C. Deurloo (hij bood het bestuur twee ingelijste tekeningen aan) en secretaris W L Blindenbach. Voorzitter dr. F. G. Vaandrager van het Zeeuwse Kruis noemde de ingebruik name van het nieuwe kantoor een be langrijke mijlpaal. Hij hoopte, dat het Zeeuwse Kruis zijn taak naar behoren zal kunnen blijven vervullen. De heer Vaandrager meende, dat de kruïsorga- de binnenvaarttanker bij verlaten van de Sloehaven niet de goede zijde van het vaarwater moet hebben gehouden. De bedoeling was, dat de 'Alpentrans' de Everingen invoer. Omdat de verkeerde kant van vaarwater werd aangehouden, is het schip de strekdam voor de weste lijke inlaat van het koelwatersysteem van de PZEM-centrales gelopen. Van de kant van de rijkspolitie en de controledienst voor gevaarlijke stoffen zal ook een onderzoek worden ingesteld naar de vraag of het gestrande schip voldeed aan de eisen voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Daarbij wees men er bij de rijkspolitie te water op, dat de binnenvaarttanker slechts en week geleden in Dodewaard is geïnspecteerd omnategaanofhetnoggeschiktisvoor het vervoer van gevaarlijke stoffen. „De kapitein kon ons nog op ons verzoek de papieren niet laten zien", zo zei men. Daarbij werd evenwel niet uitgesloten, dat deze documenten zouden worden nagezonden. nisatie dankzij de medewerking van vele instanties de beschikking heeft ge kregen over een uitstekend kantoor. Krachtig protest Tijdens de jaarvergadering van het Zeeuwse Kruis, die zaterdagmorgen in 'De Frins van Oranje' werd gehouden, liet voorzitter Vaandrager een krachtig protest horen tegen de plannen om het kruiswerk zware financiële beperkin gen op te leggen. „Een sterk gezamen lijk optreden via de nationale organi satie, zal de rijksoverheid ervan moe ten doordringen, dat een al te forse af wenteling op de gebruiker averechts werkt". Volgens de heer Vaandrager is het vol strekt onjuist om de kosten van het kruiswerk in toenemende mate uit de contributies te bestrijden. Hij noemde dat een 'weinig rooskleurig vooruitzicht voor de basiseenheden' Vaandrager: „Zij zullen hun leden moeten overtuigen van de noodzaak hirn bijdrage boven de trendmatige verhoging met nog eens enkele guldensper jaar te verhogen. Een al te abrupte doorbreking van het inge wikkelde evenwicht tussen de bijdragen van rijk, provincie, gemeente en parti culier geeft vaak onaanvaardbare ver schuivingen in de ontvangsten van de plaatselijke organisatie". GOES - Het nieuwe gebouw van het Zeeuwse Kruis aan de Beatrixlaan te Goes. VLISSINGEN - De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeelaud zal het haven schap Vlissingen, rijkswaterstaat en het loodswezen een brief schrij ven over de naar de mening van dc VMZ 'gevaarlijke situatie', die zich voor de scheepvaart voordoet in het vaarwater bij de strekdam voor de koclwaterinstallatie van de drie Borsselse PZEM-centrales. In die brieven zal om maatregelen worden gevraagd om de scheepvaart beter bekend te maken en te attenderen op de toestand ter plaatse. VMZ-voorzitter J. M. Bannink liet zondag weten, dat hij met die brie! wil reageren op de stranding en het benzineverlies van de Nederlandse tanker 'Alpentrans' zaterdagavond. Volgens de heer Bannink - loods van beroep - verdient het aanbeveling om bij dit acht hij het zinvol, dat het havenschap de binnenschippers er in een circulaire op attendeert dat er vlak bij de Sloehaven een gevaarlijke strekdam ligt. „Het is nu de derde keer, dat een schip, dat in de haven Vlissingen-Oost is geweest op de strekdam loopt. Dat duidt erop, dat maatregelen snel nodig zijn", aldus de heer Bannink. BORSSELE - De PZEM zal er bij rijks waterstaat opnieuw op aandringen be bakening aan te brengen bij de strek dam voorde inlaat van de koehvaterin- stallaties der drie Borsselse centrales. Een woordvoerder van het bedrijf ver klaarde dat dit weekend, na de stran ding op de westelijke strekdam van de binnenvaarttanker 'Alpentrans' zater dagavond waarbij als gevolg van lek stoten duizenden liters benzine in de Westerschelde terecht kwamen. Bij de PZEM wees men erop, dat hel verzoek tot bebakening bij de strek dammen 'al geruime tijd geleden' is ge daan. „Het is ongeveer een maand gele den herhaald", zo zei men. In dit ver band werd erop geattendeerd, dat de 'Alpentrans' het derde schip is. dat op de westelijke strekdam strandt. In de andere gevallen was er geen sprake van complicaties door benzineverlies. „Rijkswaterstaat heeft ons laten weten, dat men de bebakening op dit punt zal bekijKen, men heeft er kennelijk niet veel haast mee gemaakt", zo werd van de zijde van de PZEM gezegd. Via rijkswaterstaat Vlissingen was zondag geen reactie te krijgen over hel verzoek van de PZEM en de stranding van zaterdagavond. Directeur N. M. Bollen van het Loodswezen, de instan tie die zaken als betonning en bebake ning uitvoert, verklaarde, dat op de Noordernol (de betrokken strekdam) een goed lichtsein voor de scheepvaart staat. Omdat ook het vaarwater daar 600 tot 700 meter breed is, vond hij „dat men van goede huize moet komen om een nog betere bebakening te kunnen bepleiten".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2