mms Schouwen-Duiveland heeft een 'maatschappelijke achterstand' NSM Sluiskil ziet 1977 met veel zorg tegemoet Niet-betalers zuiveringsheffing moeten aangepakt worden Cebeco-Zuidwest - nog - bereid kracht met CZAV te bundelen ZATERDAG 11 DECEMBER 1976 ONDERZOEK STICHTING ZEELAND Op een suggestie van de heer W Pel be sloot men een nadere uitgewerkte noti tie van de afdeling samenlevingsop bouw af le wachten om dan te beoorde- lenofmenalsbestuurbepaaldestappen moet ondernemen. Geen begrip AANVRAGE OPBOUW SUBSIDIE MIDDELBURG - Een onderzoek van de stichting Zeeland heeft duidelijk ge maakt, dat er op Schouwen-Duiveland in vergelijking met andere Zeeuwse gebieden sprake is van 'een maat- schappelijke achterstand' op verschil lende terreinen. De heer A. Sonder- meijer, van de afdeling samenlevings ophouw, heeft dat vrijdagmiddag dui delijk gemaakt aan het bestuur van de stichting Zeeland. Hij verklaarde, datde notitie is gemaakt naar aanleiding van de afwijzing van erm subsidie te geven aan de stichting Samenlevingsopbouw Schouwen- Duiveland. „omdat niet is aangetoond, dat er sprake is van maatschappelijke achterstand." Het onderzoek heeft nu volgens de heer Sondermeijer opgele verd. dat er bij vrijwel alle onderzochte elementen wel een achterstand te con stateren viel. Hetgoldt naar zijn zeggen met name voor stagnerende woonker nen, de sociaal-culturele infrastructuur, werkloosheid - toename in de streek bij lichte daling als algemene tendens - de kwaliteit van het woningbestand, de vervoersvoorzieningen en de doorstro ming naar het voortgezet onderwijs. Op grond van deze resultaten zal opnieuw een subsidieverzoek voor de Schouwse stichting samenlevingsopbouw worden gedaan, aldus de heer Sondermeijer. Tijdens de vergadering werd uit een toe lichting van drs. B. Broekhuis duidelijk, dat de stichting met name vaak wordt geconfronteerd met problemen in nieuwe wijken. Daarbij spelen met name zaken als vervreemding, grote verhuizingen, monotonie bouw. huwelijks- en gezinsproblemen en de gevolgen van flatbouw Dokters. J. M. Mol wees erop, dat op dit terrein ook hetZeeuws instituut voor de geestelijke volksgezondheid actief is en vroeg zich af of een samenwerking op bepaalde punten niet zinvol zou kunnen zijn. In dit verbsnd wees de heer Son dermeijer erop, dat in Middelburg-Zuid een project op gang gekomen is, in deze Bromfietster gewond na aanrijding VLISSINGEN - Een negentienjarige bromfietser, C. M. J. uit Koudekerke, is vrijdagmorgen omstreeks halfnegen aangereden door een haar passerende bromfietster, A. M. uit Zoutelande, en met verwondingen naar het ziekenhuis gebrracht. Dit gebeurde op het Betspad langs de burgemeester Wan Woelderenlaan. J. vloog met haar hoofd tegeneen boom en is met verwondingen naar het Bethesda-Sint Josephziekenhuis ge bracht. Zij droeg een helm Raad voor de Scheepvaart VERSTERKEN DRIE WEKEN 'V AARVERBOD' VOOR STUURMAN UIT SOUBURG Een toelichting op de decentralisatie plannen van erm voor het sociaal- cultureel en educatief werk leverde ook vrijdag weer vraagtekens op over de manier, waarop de zaken in de toekomst zullen moeten worden aangepakt en óf ze in - met name gemeentelijk verband - zullen worden aangepakt. Daarbij ging Commissie over meningsverschil Oostburg-Cehave OOSTBURG - Voor 23 februari van het volgend jaar moet het meningsverschil tussen de Centrale Handels Vereniging (Cehave) en de gemeente Oostburg over de vestiging van een winkelbedrijf in een loods aan de Langestraat in Oost burg uit de werled zijn. Zo niet, dan zal het gerechtshof in Den Haag uitspraak doen. Zoals bekend wil de Cehave een winkel bedrijf opzetten in de loods van bouw bedrijf Christiaanse in Oostburg.De gemeente heeft zich daartegen verzet. Eerder deze week iop woensdag 8 de- cemberi kwam de zaak, in hoger beroep, voor het gerechtshof- Nadat de zaak door vertegenwoordigers van beide par tijen (mr J. J. van der Weel namens de gemeente en mr. De Kok namens de Ce- vahe» uitvoerig was bepleit, deed de pre sident de suggestie dat beide partijen alsnog moeten trachten tot overeen stemming te komen. En beide partijen gingen daarmee akkoord B. en w. van Oostburg stellen de raad nu voor, vooruitlopend op een gesprek met de Cehave, eerst overleg te plegen met de commissie ruimtelijke ordening van de raad. Daarbij zullen ook de overige raadsleden worden uitgenodigd. Tens lotte zal ook de juridisch adviseur van de gemeente bij de commissievergader ing aanwezig zijn. het met name ook om de omzetting van de subsidies in een rijksbijdragenbeleid en de gevolgen daarvan voor het werk op provinciaal en lokaal niveau. Directeur drs. A. J. H. M. Mutsaersen de heer Sondermeijer benadrukten op nieuw de vrees, dat de Zeeuwse gemeen ten veelal onvoldoende mankracht hebben om deze taken aan te kunnen Als men een beroep wil doen op de stich ting Zeeland is de vraag waar die de mankracht vandaan moet halen. Mut- saers: „Uit het hele land hoor je protes ten en er is niemand, die begrip voor de plannen kan opbrengen." Voorzitter Stenvert meende, dat het misschien mogelijk is om tijdens de overgangspe riode meer duidelijkheid te krijgen, al vroeg ook luj zich af: „Waar moet dat heen?" Uit het stichtingsbestuur werd met verwondering gereageerd op de brief van Goes en Reimerswaal. waarin wordt, gemeld: dat men tot de conclusie is ge komen. dat er geen indicaties zijn om een regionale stichting voor samenle vingsopbouw op de Bevelanden op te zetten De verbazing gold met name het ont breken van verdere motivering Ge poogd wordt daarover alsnog duidelijk heid te krijgen. Het bestuur kreeg vrijdag van de stu diecommissie functie-inventarisatie het rapport over het onderzoek aangebo den. Het zal in een - besloten - bestuurs vergadering in januari worden behan- STORING IN CPC-FABRIEK VEROORZAAKT ZETMEELWOLK SAS VAN GENT - Door een storing in een maiszetmeeltransportsysteem bij de CPC (het bedrijf dat zich bezighoudt met de verwerking van mals) in Sas van Gent is woensdagavond een aantal bomen in de directe omgeving van het bedrijf met zetmeel overdekt. De bomen sloegen als gevolg van de wolk zetmeel wit uit. Volgens een woordvoerster van het bedrijf levert het neergeslagen zetmeel geen gevaar op. De storing is inmiddels weer opgegeven Het wachten is nu nog op een schoon- spoelend buitje regen deld. Het personeel zal vertrouwelijk een exemplaar van het stuk krijgen, zo werd besloten. Proefonderzoek kleine kernen mogelijk in Zeeland MIDDELBURG - Het is mogelijk, dat Zeeland één van de gebieden wordt waar het rijk de problema tiek van de kleine kernen in onder zoek en behandeling neemt in het raam van het bijzonder regionaal welzijnsbeleid. Op grond van de ge gevens van de rijksplanologische dienst kan het ministerie van erm in Zeeland de verschijnselen rond de leefbaarheid in de kleine kernen on derzoeken in Schouwen-Duiveland. Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen. Dat bleek vrijdagmiddag uit een no titie aan het bestuur van de stich ting Zeeland, die door de afdeling samenlevingsopbouw was gemaakt. Als de zaak in provinciaal verband aan de orde komt - zo verklaarde voorzitter gedeputeerde J. Stenvert - is liet niet uitgesloten, dat men daar kiest voor de behandeling van één Zeeuwse regio. Als de mogelijkheden op dit terrein zich nader afrekenen, zal het bestuur van de stichting er meer over horen. Voor dit landelijke onderzoek is een bedrag van ruim 2 miljoen be schikbaar, te verdelen over twee pro jecten in het land Mogelijkheden zijn behalve Zeeuwse regio's ook Noord-Groningen, Zuid-West Fries land. de kop van Noord-Holland en de Achterhoek. In onderzoek zouden kunnen komen de mogelijkheden voor bundeling van school en open baar of ander vervoer, verlaging van de klassenorm, gecombineerd ge bruik van de subsidiëren accommo daties, gesubsidieerde combinatie van functies, klein verkooppunt in een gemeenschappelijke accommo datie voor een roulerende verkoper bijvoorbeeld. Binnenkort zal tussen provincies en rijk overleg worden ge voerd over deze voorstellen van het rijk. Foto: een beeld van de jubilarissenhul diging bij de NSM. ALGEMEEN DIRECTEUR ING. BOUDEWIJN: VOORZITTER CEBECO-ZUIDWEST: 'REGIONALE POSITIE DEN HAAG - De Raad van de Scheep vaart heeft de 34-jarige stuurman A. H. L. van R. uit Oost-Souburg de bevoegd heid ontnomen voor de tijd van drie weken als stuurman op een zeeschip te varen. De Raad van de Scheepvaart achtte bewezen dat hij schuld had aan de aanvaring tussen het bevoorra dingsschip Smit Lloyd 2 en het Duitse motorschip Susanna op de Noordzee ter hoogte van Texel vuurschip op 4 mei 197(1. Beide schepen naderden elkaar op krui sende koersen, waarbij de Smit Lloyd 2 het Duitse schip uit de weg had moeten gaan. Stuurman Van R. voerde aan dal hij de 'Susanna1 wegens het slechte weer en het slechte zicht - er was een flinke re genbul - pas heeft gezien toen dit schip vlakbij was. De maatregelen die hij toen nam heb ben evenwel de aanvaring die plaats had in het duister niet kunnen voorko men. De raad van de Scheepvaart achtte zijn argumentatie niet steek houdend, omdat men een kwartier voor de aanvaring de 'Smettloyd' al in de ga ten had. De uitkijk had voor de aanva ring de brug met goedvinden van de stuurman verlaten. Vooral dat woog zwaar bij het oordeel van de Raad. De stuurman gaf ter zitting overigens toe, zijn tekortkoming te hebben inge zien. Inbrakenreeks in Middelburg van elf naar dertien MIDDELBURG - Uit een nader onder zoek van de politie is gebleken, dat bij de elf inbraken, die een vijftienjarige jongen in de loop van augustus tot de cember in voornamelijk gebouwen van overheidsdiensten in Middelburg pleegde, nog twee andere jongelui be trokken zijn geweest. Bij vier van deze inbraken was ook de 20-jarige M I. uit Middelburg betrok ken. bij twee inbraken was de 18-jarige P. van H. betrokken, een broer van de 15-jarige P. van H. Het aantal 'boben water gekomen' in braken is intussen van elf tot dertien gestegen. In genoemde periode werd ook ingebroken bij de groentehandelaar W. S, in de Langeviele, bij wie enkele honderden guldens uit dc kassa werd. weggenomen en bij de touwslagerij van A. de B. aan de Turfkaai. waar een be drag van 317,- werd buitgemaakt. RENESSE - De coöperatieve vereni ging verenigde land- en tuinbouw- coöperaties GA Cebeco Zuidw est is nog steeds bereid haar activiteiten met die van haar zustervereniging CZAV in Wemeldinge te bundelen. Dat zei voor zitter J. van Iw aarden van Cebeco- Zuidwest vrijdagmiddag aan het begin van dc algemene vergadering van de vereniging in Renesse. „Ook nu, na vijf jaar Cebeco-Zuidwest, zijn we bereid om met de CZAV samen tot integratie van onze activiteiten te komen. Aller- wege in den lande tracht men door sa menwerkingsvormen de regionale po sities te versterken. Als het proces van regionale schaalvergroting is voltooid, kan een herverkaveling van de te ver vullen taken - regionaal en centraal - aan dc orde worden gesteld", aldus de heer Van Iwaarden. Hij stelde dat ook Cebeco-Handelsraad positief tegenover deze ontwikkeling staat en er aan meewerkt. In de ope ningstoespraak van de heer Van Iwaar den werd veel aandacht besteed aan de nieuwe structuur van Cebeco-Zuidwest. die medio dit jaar tijdens een speciale vergadering een feit werd. De voorzitter onderstreepte dat die nieuwe structuur is tot stand gekomen in nauw overleg met de leden. Het werkgebied is opge deeld in tien districten en de statuten werden zodanig gewijzigd dat landbou wers. tuinders, veehouders enz. recht streeks lid kunnen zijn, waardoor ze di recter betrokken zijn bij en meer in breng kunnen hebben in het organisato risch en bestuurlijk beleid van de ver eniging. Verder is de aansprakelijkheid van de leden gesteld op de helft van de gemid delde omzet over vijf jaar en er is tevens een winstdelingssysteem ingevoerd. Cebeco-Zuidwest bestaat thans vijfjaar. „Vanuit die nieuwe Cebeco-Zuidwest moetn wij de weg vinden naar de toe komst". aldus de heer Van Iwaarden „Er is voor de aan- en verkoopcoöpera tie nog veel te doen. Op onze bedrijven thuis moeten wij vaak de bakens verzet ten. De maatschappelijke en economi sche ontwikkeling gaat ons land- en tuinbouwbedrijf niet voorbij. Als ergens aanpassingsvermogen wordt gevraagd, dan is het wel op het erf van boer en tuinder. Niet alleen op teelttechnisch gebied, maar ook op bedrijfseconomisch terrein. Een redelijk goed, voor sommi gen wellicht heel goed financieel resul taat is geen garantie voor een verbete ring van de structurele positie. Natuur De heer Van Iwaarden betoogde dat land- en tuinbouw niet alleen te maken hebben met een wisselende conjunc tuur maar ook nog eens met de natuur, waar helemaal geen peil op te trekken valt. „De conjunctuur blijkt weieens minder gemakkelijk beïnvloedbaar te zijn dan de economen weieens hebben gedacht. Ik hoop dat de plannenmakers in Den Haag en Brussel er rekening mee hou den dat men de natuur nooit onder con trole krijgt. Via beïnvloeding van de conjunctuur tracht men grenzen te stel len aan een mindere of meerdere eco nomische groei. De natuur - en dat heb ben we de laatste jaren nog eens extra ervaren - blijft voor onze bedrijven een constant onberekenbare, niet te beïn vloeden factor. Onze afhankelijkheid daarvan blijft een gegeven." De heer Van Iwaarden zei dat de om standigheden waaronder de modale boer en tuinder hun bedrijf moeten voe ren niet zo rooskleurig zijn als de prijs, die soms voor landbouwgrond betaald wordt, doet vermoeden. Die prijzen hebben met de rentabiliteit van land- en tuinbouw niets van doen. meende hij, het is veeleer het bewijs van een scheef gezakte nationale economie. De agenda van de algemene vergader ing werd vlot afgewerkt De balansen de verlies- en winstrekening over het boek jaar 1975-1976 werden vastgesteld en het voordelig saldo van ruim een mil joen gulden werd over een aantal posten verdeeld. De heer A. J. Rotte uit Ker- kwerve werd in de plaats van J. van der Bijl uit Zonnemaire in de raad van toe zicht benoemd. A Voordendag uit Strijen werd in die raad van toezicht herkozen. De bestuursleden H. C. van der Maas uit Kats. P. C. H. Noordermeer uit Achthui zen en secretaris W. J. Parelvliet uit Hel- levoetsluis werden herkozen De heer A. J G. Doeleman uit- Nieuwerkerk legde zijn bestuurslidmaatschap neer in ver band met zjjn benoeming tot voorzitter van de ZLM. De heer W. den Boer uit Zierikzee komt in zijn plaats. Aan het eind van de vergadering hield algemeen directeur S. Silvis van Cebeco-Zuidwest een inleiding over het verschil in aard en doelstelling tus sen coöperatieve en niet-coöperatieve ondernemingen. Naar aanleiding (laarvan vond een discussie plaats met een forum, bestaande uit de verschil lende rayon- en branchedirecteuren van Cebeco-Zuidwest. STIJGING VAN KOSTENPAKKET SLUISKIL - De Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) te Sluiskil ziet het jaar 1977 met zorg tegemoet. Voor vol gend jaar wordt een verdere stijging verwacht van grondstofprijzen, lonen en materialen, terwijl de directie van destikstoffabriek geen opleving van de wereldmarkt voorziet. Het financieel resultaat van de NSM over 1976 zal ook ver achterblijven bij de resultaten die in 1975 zijn geboekt. Voor 1977 wordt een nog verder teruglopen van het re sultaat verwacht. Dat zei vrijdagmiddag ing J H. Boude wijn. algemeen directeur van de NSM te Sluiskil, tijdens de jaarlijkse huldiging van jubilarissen in 'Den Dullaert' te Hulst. Het jaar 1976. zo sprak de algemeen voorzitter van de NSM. aal waarschijn lijk een recordjaar worden ten aanzien van de NH3-produktïe. In 1975 bedroeg deproduktie643.500 ton..Hij verwachtte een produktie dit jaar'van 672.500 ton. Ook de produktie van het eindprodukt ureum zal daardoor stijgen. De heer Boudewijn verwacht een produktie van 485.000 ton (1975: 430 000 ton). Hier staat tegenover dat de produktie van KAS 26 procent aanzienlijk lager zal zijn, namelijk 240.000 ton tegenover 319.000 ton vorig jaar. De heer Boude wijn noemde hiervoor vier oorzaken: de grote droogte in Nederland de afgelopen zomer, de hoge temperaturen die pro- duktiebeperkmg met zich meebrach ten, de steeds toenemende import in Nederland en de sterk gestegen produk tie van urean. De produktie van urean steeg van 210.000 tot 320.000 ton. Bij de NSM werden de NH3 nitraat oplossingen en salpeterzuur in vrijwel gelijke hoeveelheden als in 1975 gepro duceerd, namelijk 375.000 ton en 565.000 ton. De heer Boudewijn constateerde dat het ADVERTENTIE i f-Li SPECIALISTEN IN ■j-4-j STALEN STEIGERS EN ONDERSTEUNINGEN B.V. STAALSTE1GER VERKOOP VERHUUR met de produktie goed gelopen is. Daar tegenover stelde hij dat de opbrengst en kostprijzen een ander beeld gaven. Wat betreft de opbrengstprijzen zei hij dat het prijspeil in Nederland onder druk kwam te staan door de toene mende import uit Portugal. Frankrijk, de Duitse Bondsrepubliek. België, En geland, Joegoslavië en Italië, Vooral de import uit de Belgische en Portugese industrie is aanmerkelijk, zei hij. Voor wat betreft Portugal en Joegosla vië merkte de directeur op, dat de Ne derlandse industrie zich daar tegen niet kan verweren, omdat deze landen geen invoervergunningen geven. Ver der moeten de toegenomen importen uit België en Frankrijk mede gezien worden in het feit dat zeer grote hoe veelheden produkt uit de Oostbloklan den tegen vaak zeer lage prijzen in vooral Frankrijk en Duitsland binnen komen. merkte de NSM-directuer op. Volgens hem kan men zich hier niet tegen verweren, omdat import in Oost bloklanden onmogelijk gemaakt wordt. De situatie in de export-sfeer is zorge lijk, zei ing. Boudewijn. Hij maakte een uitzondering voor de Verenigde Staten. Daar gaat namelijk het grootste deel van de NSM-afzet naar toe. De NSM heeft in dat land een eigen verkoopor ganisatie. die, zo merkte de algemeen directeur op. er voor zorgt dat er vol doende opslagruimte is izowel voor vaste als vloeibare produkteni. zodat de agrariër op het juiste moment bediend kan worden In de VS steeg vooral de afzet van urean en de vraag neemt nog steeds toe. De export in zijn totaliteit beziend, zei de heer Boudewijn, dat het duidelijk is dat er grote moeilijkheden zijn en dat uitvoer van produkten geschiedt tegen te lage prijzen. Hij noemde de kostprijs voor de Nederlandse producenten als één van de balangrijkste oorzaken. De algemeen directeur noemde als voor beeld aardgas, de belangrijkste grond stof voor de NSM. waarvan de gemid delde prijs in 1976 ten opzichte van vorig jaar steeg met 46 procent. Hij zei dat de concurrentiepositie van de NSM in Sluiskil sterk bedreigd wordt De heer Boudewijn zei dat de NSM het vrijwel onmogelijk gemaakt wordt om de concurrentie het hoofd te bieden. De in uitvoering zijnde constructies van de nieuwe nitraat- en salpeterzuurfa- brieken en de nieuwe centrale vorderen volgens plan. Hij verwachtte dat de nieuwe delen van de fabriek half 1977 in produktie zullen zijn of zullen gaan. De heer Boudewijn hield de aanwezigen voor dat de directie van de NSM van mening is dat het juist is geweest om de nieuwe fabrieksdelen te bouwen, on danks de zorgelijke tijden. De uitbrei ding zordt ervoor dat er flexibiliteit in produktie en produktiesoorten is. Met nog meer investeringen in de toekomst zal grote nauwkeurigheid worden be tracht. waarbij vooral de structurele veranderingen die gebeuren nauwkeu rig op hun waarde zullen worden ge schat, zover de algemeen directeur. Ing, Boudewijn meldde nog dat het aan tal ongevallen van het eigen personeel op de fabriek dit jaar van 24 in 1975 is gedaald tot veertien. De algemeen di recteur richtte zich na zijn toespraak tot de jubilarissen, die 25 jaar bij de fabriek werkzaam zijn. Dat zijn: AL E van Acker. Axel; D. van Avermaete, Westdorpe A. den Beer. Axel: F. J. de Beule. Sluiskil: J de Blaeij. Sluiskil. J. AL de Bot. Hulst. F. J Brandt. Axel: AL Broekhoven. Sas van Gent. J F. Buyze. Zaamslag: A C. van Cadzand. Axel: Th. J. Compiet. Vogelwaarde: Th. J. Compiet. Vogelwaarde; Th. P. Crom- beea Vogelwaarde. A. van Denderen. Axel; J. Deij, Hoek; Ch. Dieleman, Axel; M. Dieleman, Axel; J. F. Dobbelaar. Axel; H. F. de Doelder, Hoek; J. P. Doner, Temeuzen; V. J. van Dron- gelen, Axel. P. Durinek. Axel: J. A M. van Dijk. Vogelwaarde; E. J. van Esch, Axel: J. de Feijter. Axel' A. Florussen. Temeuzen: J. Grensea Axel: E. V. AL Giele, Temeuzen: J. Giele, Axel: C. A van Goelhem, Kloosterzan- de: J. AL Hamelink. Temeuzen; J. H. Hanny. Axel: P. van Heese, Sluiskil: P. J. Kemelaar, Hulst: F K. van de Hende. Hulst: A F. Jeij- dens. Vogelwaarde: J. Hoffman. Axel; H. L. Huster. Axel. J. Kayser, Temeuzen: F. O. M. Klapthor, Temeuzen. J. J. Kotvis. Axel: L. de Kraker. Hoek; A L. P. T. Lafort, Westdorpe: P. B. Lantsheer. Temeuzen: A Luteijn, Temeu zen; A Alatteyssen. Hulst, C. A. Mechielsen. Axel; R. G. Af. van Poecke. Axel, J. de Putter. Sluiskil; A E. van Riesen. Hoek; H. B. Roe- landt. Sluiskil; R. H. Rijckaert, Sluiskil; H. J. L. Scholter. Axel; A Schreuders. Axel; F. M. de Silva. Terhole; P. Soethaert, Westdorpe; J. Ch. Spanjaard. Sluiskil; E. A. H. Stockman, Hulst, H. Stoelinga, Axel; J. N. Strijnckx, Sluiskil, A O. Af. Vermoet, Sluiskil; A Ver- vaet. Sas van Gent, G. C. van de Vrede. Zaamslag; P. R. van Waes, Temeuzen: A J. Wesepoel, St Jansteen: J. Westveer, Temeu zen: P. Willemsen. Zaamslag. DIJKGRAAF DEES VOORSPELT 'ONPRETTIGE HANDELINGEN' OVERGAAN TOT 'PARATE EXECUTIE' GOES - De niet-betalers van dc heffing volgens de wet verontreiniging opper vlaktewateren (wvo) moeten door de Zeeuwse waterschappen met 'harde hand' en krachtige maatregelen wor den aangepakt. De dijkgraaf van het waterschap 'De Brede watering van Zuid-Beveland', D. J. Dees, zei dit vrij dagmiddag tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van de tech nologische dienst Zeeuwse water schappen. in hel waterschapshuis te Goes. Dijkgraaf Dees wees erop dat er van de aanslagen over 1975 een aantal nog steeds niet betaald is. ondanks verschil lende aanmaningen. „Er zullen gewoon enkele gevallen overblijven, die niet wensen Le voldoen aan de aanslagen", aldus de heer Dees. „Als waterschappen mogen we niet nalaten deze weigerach tige!! alsnog aan te.pakken en dat kan in het uiterste geval betekenen dat we tot parate executie moten overgaan De heer Dees meende dat een en ander redelyk en billijk is ten opzichte van de mensen die wel de heffing betaald heb ben. Hij voorspelde dat het ten uitvoer brengen van harde maatregelen voorde waterschappen wellicht onprettige handelingen met zich meebrengt. „En het zal ook wel negatief overkomen, maar het is noodzakelijk", aldus de heer Dees. Hij vroeg of het bestuur van de Zeeuwse waterschapsbond zich over het probleem wil buigen, teneinde dezelfde gedragslijn voor de waterschappen uit te stippelen. Dijkgraaf Dees informeerde ook naar het tijdstip waarop de verontrein igingsaanslagen in 1977 de deur uit zul len gaan. Dijkgraaf P. van Hoeve van het waterschap 'Axeler Ambacht' ver- lelde dat dezer dagen tijdens een be spreking met de NV Watermaat schappij Zuid-West-Nederland (die voor de aanmaak van de heffingen zorgt» gebleken is dat de aanslagbiljet ten rond juni 1977 gereed kunnen zijn. Ten opzichte van de jaren 1975 en 1976 is dat volgens de heer Van Hoeve een vervroeging met 3 maanden. „De vraag is echter of het wenselijk is om de aan slagen al zo vroeg te verzenden. Ik kan wel toezeggen dat we er in de eerstvol gende vergadering van de Zeeuw se wa terschapsbond over zullen praten", be toogde de heer Van Hoeve- Voorzitter J B Becu (dijkgraaf van het waterschap 'Vrije van Sluis') deelde mee dat minder-draagkrachtigen (met name personen die een uitkering volgens de algemene bijstandswet ontvangen) voorlopig niet in aanmerking komen voor ontheffing van de aanslag wvo Hij stelde dat de kosten van de verontrein igingsheffing in de bijstandsuitkering zijn verwerkt. Uit de toelichting van de heer Becu bleek dat in landelijk verband (unie van waterschappeni aan richtlij nen voor ontheffing wordt gewerkt. Afgerond Het hoofd van de technologische dienst, ir. R, Diekema. maakte bekend dat de inrichting van het eigen laboratorium in het gebouw van de WMZ Het hoofd van de technologische dienst, ir. R. Diekema, maakte bekend dat de inrichting van het eigen labora torium in het gebouw van de WMZ in Temeuzen nog dit jaar afgerond zal worden. „We kunnen begin januari volgend jaar in het eigen laboratorium beginnen", zei de heer Diekema. Voor de verbouwing van de kantoorruimten moet de technologische dienst tussen 35.000 en 40.000 op tafel leggen, ter wijl de inrichting 55.000 gaat kosten. Aan het einde van de vergadering werd afscheid genomen van de heer Dees, vice-voorzitter van de dienst, die we gens zijn pensionering als dijkgraaf ver trekt Voorzitter Becu dankte de heer Dees voor de bijdrage die hy vooral in de opbouwperiode van de gezamenlijke waterschapsdienst heeft geleverd Hij overhandigde een bloemstuk. Dijkgraaf Dees vertelde het werk voor de techno logische dienst met genoegen te hebben verricht. „Met name in de opbouwpe riode heeft het voor de waterschappen meer tijd gekost dan we aanvankelijk hadden verwacht. Maar ik dacht dat het juist is geweest om kwaliteitos- en kwantiteitsbeheer in één hand te bren gen", aldus de heer Dees. Uitbreiding van personeel in Zeeuwse staten MIDDELBURG - Gs komen in de sta tenvergadering van 17 december met een nieuw voorstel over de personeel suitbreiding bij de provincie. Het col lege wil vier functionariseen aantrek ken. Zoals gemeld voelden de staten vorige maand niet veel vooreen perso neelsuitbreiding met meer dan vier man. Gs hebben vier functionarissen afgevoerd in hun nieuwe voorsteL Het college vraagt via een begrotings wijziging aan de staten de benoeming goed te keuren van een functionaris op het kabinet van de commissaris der ko ningin. een commies en een ambtenaar op de derde afdeling, en een middelbare kracht voor de afdeling milieu. Niet meer vorgedragen worden een ambte naar voor het kabinet, een ambtenaar voor de salarissen, de middelbare kracht en de ambtenaar voor provin ciale waterstaat Gs achten deze uit breidingen nog altijd noodzakelijk, maar men zal zich na het geredcfkomen van een meerjarenplanning er nader over beraden. EXPOSITIE OVER 90 JAAR WATER TE VLISSINGEN GOES - Ter gelegenheid van het feit dat 90 jaar geleden de NV Vlissingse Duinwaterleiding-Maatschappij werd opgericht en dat 40 jaar geleden de NV Waterleiding-Maatschappij Middeb- Zeeiand werd gesticht, heeft de NV Wa termaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) een tentoonstelling ingericht te Vlissïngen. getiteld '90 jaar drinkwa ter'. De tentoonstelling zal van 18 de cember 1976 tot 28 januari 1977 te be zichtigen zijn in de voormalige Sint Ja- cobsschool, aan de Breestraat te Blis- singen. Wethouder G. J. A. M. Adan vann Vlissingen, lid van de raad von commissarissen van WMZ zal op vrij dag 17 december 76 om 19.30 uur de offi ciële opening van dc expositie verrich ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7