Recherche zoekt uitlekken telegram KfeS» «SSS*5 PZC NA VO verder werken aan ontspanning c. niILi PROTESTEN TEGEN NOBEL-WINNAAR Menten in brief aan Van Agt: Lastercampagne „SAMENZWERING VAN KNOOP MET POOLSE EN RUSSISCHE POLITIE" Boetiek 't Rondje Kouder Vrijheid voor volk Chili PVDA WIJST HEERTJE AF ZATERDAG 11 DECEMBER 1976 KISSINGER: „GEEN SCHADE AANGERICHT BRUSSEL (ANP) - Het interne onderzoek naar het in de open baarheid komen van een telegram dat het ministerie van buiten landse zaken ongeveer twee weken geleden naar diplomatieke posten in het bnitenland zond, heeft tot resultaat gehad dat woensdag de rijksrecherche is ingeschakeld. Dit politioneel on derzoek kan tot een strafvervolging leiden, aldus heeft minister Van der Stoel vrijdag in Brussel meegedeeld. Iraanse minister van staat Mohammed Yeganeh - vrijdag gepubliceerd in de "International Herald Tribune' dat uit het telegram blijkt dat de Verengde Sta ten de Noord-Zuid dialoog nooit serieus hebben genomen. Teleurstelling In antwoord op een vraag, of dit bete kende dat 't interne onderzoek van het ministerie de schuldige(n) aan het licht heeft gebracht, verklaarde minis ter Van der Stoel dat het interne onder zoek is afgelopen en dat er 'voldoende redenen' zijn om de rijksrecherche in te schakelen. Duidelijk verwijzend naar een bericht in een Nederlands avondblad waarin wordt gesuggereerd dat de afdeling van minister Pronk verantwoordelijk is voor het uitlekken, verklaarde mr. Van der Stoel 'geenszins de indruk te hebben dat in een bepaalde sector gemakkelijk wordt omgesprongen met bepaalde ge- Tot het interne onderzoek werd beslo ten nadat een aantal Nederlandse kran ten, de dag na de Haagse topconferen tie, een telegram publiceerde van het state departement in Washington aan de Amerikaanse delegatie bij de Noord-Zuid dialoog in Parijs dat mi nister Van der Stoel, zonder commen taar, aan onder meer de Nederlandse delegaties naar deze dialoog liet zen den. Volgens dit telegram waren po- MEDEWERKER EICHMANN GEPAKT Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland- Voor zondag: Aantal uren zon 2 tot 6. Min. Temp. omstreeks 0 graden. Max. temp. omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Voor maandag: Aantal uren zon 2 tot 6. Min. temp. omstreeks 1 graad Max. temp. omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. ZON EN MAAN 12 december Zon op 8 39 onder 16.28 Maan op 22.50 onder 11.45 ZON EN MAAN 13 december Zon op 8.40 onder 16.29 Maan op 00.00 onder 12.10 gingen om een wig te drijven tussen olieproducerende en arme ontwikke lingslanden niet zonder resultaat ge bleven. Minister Van der Stoel wilde zich niet uitlaten over de duur van het onderzoek van de rijksrecherche. Het uitlekken was niet ter sprake gekomen tijdens het gesprek dat hij woensdag met minister Kissinger had, noch op enige andere wijze tijdens zijn verblijf in Brussel, maar de Amerikaanse ambassade in DenHaag was wel op de hoogte van het feit dat een onderzoek was ingesteld. De Nederlandse noch de Amerikaanse minister hebben de authenticiteit van het telegram ontkend. Minister Kissin ger verklaarde vrijdag op een persconfe rentie in Brussel dat het telegram. ..ge zien de bureaucratische stijl', best van het state departement afkomstig kon zijn. Zijns inziens had het uitlekken geen schade aangericht. Mr Van der Stoel weigerde commentaar te geven op een verklaring van de De Belgische ministerraad, onder lei ding van premier Leo Tindemans, heeft vrijdag, tijdens het wekelijks kabinets beraad besloten de militaire dienst plicht tot 10 maanden in te korten. De bekorting gaat in op 1 januari van het komende jaar. De teleurstelling van de groep van ne gentien over het verloop van de dialoog - hel gesprek tussen acht rijke en ne gentien arme landen over samenwer king - is terecht, aldus de Iraanse mi nister. Amerika is er niet in geslaagd, en zal er niet in slagen, een wig te drij ven tussen de olieproducerende en oliegebruikende ontwikkelingslanden. De olieproducerende landen verwijten het westen, dat zij proberen de arme ontwikkelingslanden druk te laten uit- oefenen op de OPEC. het kartel van olieproducerende landen om de olieprij zen niet of althans weinig te verhogen. Ook de negen landen van de Europese gemeenschap hebben in de verklaring die na de Haagse top werd gepubliceerd een verband gelegd tussen hun econo mische situatie (die door een olieprijs verhoging ongunstig zou worden beïn vloed) en de mate waarin zij ontwikke lingshulp kunnen verlenen. Mede omdat de minister der olieprodu cerende landen na het midden van deze maand over een prijsverhoging van wellicht 10 a 15 procent gaan praten is de ministersconferentie die volgens de oorspronkelijke opzet ter bekroning van de Noord-Zuid-Dialoog op 15 de cember in Parijs zou worden gehouden uitgesteld. Alle jurken voor de halve prijs Levi-jeans 39,75 en 49,75 St. Jacobsstraat 7 Vlissingen OP BASIS VERKLARING HELSINKI i Van onze correspondent) BRUSSEL - De NAVO-landen willen verder werken aan ontspanning in Europa op basis van de slotverklaring waarmee de Europese Veiligheidsconferentie (CEVS) vorig jaar in Helsinki werd besloten. IADVERTENTIEi BUENOS AIRES (UPD-De Argentijnse politie heeft een voormalig nazi gevechtspiloot, die medewerker van de oorlogsmisdadiger Adolf Eichman zou zijn geweest, gearresteerd wegens moord op een 5-jarig kind. Dit heeft het particuliere Argentijnse persagent schap Noticias Argentinas vrijdag ge meld. Het agentschap citeerde politiekringen die zeiden dat Enrique Jacobo Muerk eens Eichmanns 'rechterhand' was en in 1950 met Eichmann Argentinië binnen kwam. Eichmann werd door Israëlische agen ten ontvoerd en later wegens oorlogs misdaden in Israël geëxecuteerd. Tijdens de ondervraging op het politie bureau in het naburige Tigre zou Muerk de moord hebben bekend. Volgens de politie had Muerk, die tijdens de tweede wereldoorlog twee keer met zijh vlieg tuig werd neergehaald en aan het hoofd gewond werd, een mes bij zich met een hakenkruis er op. /Van onze weerkundige medewerker Een iets kouder weertype lijkt voor de komende dagen waarschijnlijk. Bij Zuidwest-Engeland is een hogedruk- centrum aangekomen, dat zich waar schijnlijk naar Frankrijk gaat ver plaatsen. Bij Zuid-Zweden ligt een de pressie die nog enige invloed wil win nen in zuidwestelijke richting. Hier door kunnen de drukverschillen boven de Noordzee weer iets toenemen, met als gevolg langs de kust een krachtige, noordwesten tot noordelijke wind, waarmee koude lucht wordt aange voerd. Voornamelijk in de kustprovincies blij ven er gure buien met hagel of natte sneeuw voorkomen. In Zuid-Nederland zal men het meest van het hogedrukge- bied profiteren metzonnige perioden. In de meeste provincies komt 's nachts wat lichte vorst voor, overdag wordt het plus 3 a 4 graden. Ook in Scandinavië is geen opvallend koude lucht voorhanden. Het vriest daar 's nachts niet meer dan licht of matig, zodat een koudegolf zich nog niet aankondigt, maar wel een voor de cember iets kouder weertype. Plaatselijk een bui Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond. Licht tot half bewolkt met voorname lijk in de noordelijke provincies plaat selijk een regen- of sneeuwbui. Matige, in het waddengebied af en toe krachtige noordwestelijke wind. Maximumtemperaturen ongeveer 4 graden. Vooruitzichten voor zondag en maan- HAAt'M IN HUIS De stoere stofzuiger uit Denemarken Koning Carl Gustaf geeft hier één van de twee prijswinnaars in de fv Amerikaa Burton Richter, de prijs en een handdruk. Van onze correspondent i STOCKHOLM - Tegen de uitreiking van de Nobelprijs voor economie aan de Amerikaanse professor Milton Friedman uit Chicago is vrijdag door meer dan 5000 mensen in Stockholm geprotesteerd. Het concertgebouw, waarde uitreiking traditioneel plaatsvindt, was geheel ingesloten door demonstranten. Dit blijkt uit het communiqué dat na afloop van het halfjaarlijkse beraad van de ministers van buitenlandse zaken van de 15 NAVO-landen vrijdag in Brus sel werd uitgegeven. Twee voorstellen van de landen van het Warschau-pact. de Oosteuropese tegenhanger van de NAVO. worden daarin afgewezen Het gaat om het uitwisselen van verkla ringen dat de landen van beide blokken niet als eerste naar kernwapens zullen grijpen in geval van een gewapend con flict (de zogenaamde no-first-use- verklaring). Ook wilde het Warschau pact met de NAVO afspreken het leden tal van beide organisaties te bevriezen. Belgrado De Belgrado-conferentie geeft de gele genheid voor een beschouwing van de situatie 'in elk van de landen die de slotverklaring hebben ondertekend', zo wordt gezegd. De NAVO-landen wijzen nogmaals op het belang dat zij hechten aan de onderhandelingen met het Oostblok in Wenen om het on evenwicht in grondstrijdkrachten en tanks in Centraal Europa uit de weg te ruimen. Vooruitgang in de ontspanning is alleen Op het moment dat prof. Lundberg van de koninklijke Zweedse academie van wetenschappen verklaarde dat prof. Friedman zijn prijs zou ontvangen uit handen van koning Karl Gustav. stond Ook Rusland stelt visserijzone in MOSKOU - De Sowjct-Unie heeft vrij dag bekendgemaakt dat zij een visserij-zone van 200 mijl heeft inge steld rondom haar kusten. Het directe gevolg voor buitenlandse vissers is dat deze in het vervolg alleen met toe stemming van de Russische autoritei ten in de betrokken wateren mogen vissen. Het decreet werd vrijdag gepubliceerd door het regenngsdagblad Iswestia. Volgens een verklaring is het besluit van tijdelijke aard. in afwachting van een definitieve overeenkomst op het gebied van de zeerechten door de conferentie van de Verenigde Naties over het zee recht. een jongeman die zich tussen de toe schouwers bevond op. en riep na enig fluiten: 'Vrijheid voor het Chileense volk'. De politie was spoedig ter plekke en voerde hem weg. Het incident werd door drié Amerikaanse, twee Duitse eneen Zweeds televisiestation uitgezonden. Prof. Friedman werd gerustgesteld door prof. Lundberg, die opmerkte: ..Een beklagenswaardig incident, maar het had erger kunnen zijn". Hetgeen gevolgd werd door een applaus van de genodigden voor de uitreiking. Prof. Friedman wordt door collegae, vakbonden. Chileense vluchtelingen en Chili-comités over de hele wereld ervan beschuldigd door ziiri economische ad viezen verantwoordelijk te zijn voor het feit. dat de inflatie in Chili momenteel 350 procent bedraagt en de werkloos heid er de 30 procent heeft overschre den. De Nobelprijs voor economie bedroeg dit jaar ruim 400 000 gulden. Volgens het testament van Alfred Nobel te schenken aan hem of haar die het afgelopen jaar de mensheid grote diensten heeft bewe zen. AMSTERDAM (ANP) - De brief aan minister Van Agt van justitie waarin de van oorlogsmisdaden verdachte Menten een niet met name genoemde medewerker van liet weekblad Accentnoemt als zijn tipgever. Met een beschrijving van het beozek van Accent-medewerker begint Men ten's brief aan minister Van Agt: „Om ongeveer twaalf uur in de nacht van afgelopen zaterdag op zondag - mijn echtgenote en mijn huishoud ster waren reeds naar bed - ver voegde zich te mijner huize te Blari- cum een medewerker van het week blad Accent. Hij kwam met de ontstellende mede deling, dat de bezetenheid van zijn hoofdredacteur Hans Knoop waan zinnige en criminele vormen had aangenomen, die alle perken te bui ten gingen en dat ook hij moest mee werken aan handelingen, die volko men indruiste tegen zijn gevoel van recht. Hierdoor was hij zozeer in conflict met zijn geweten gekomen dat hij zich geroepen voelde mij over de nieuwe ontwikkelingen in te lichten De zegsman van Accent deelde onder andere verder nog mede. zo vervolgt de brief: „Hans Knoop had nadruk kelijk overwogen, dat in geval de Ne derlandse justitie zich niet zou wen sen in te laten op materiaal uit Rus land, respectievelijk uit door Rus land overheertse staten, waar overal de omgekeerde bewijslast wordt toe gepast en waar immers iedere moge lijkheid om eerlijk te getuigen totaal ontbreekt, wegens de panische angst voor de gevolgen". Pilichowski en zijn Moskouse kornuiten mij dan via een nieuw uitleveringsverzoek on schadelijk zouden moeten maken, het uiteindelijke st reven immers van Knoop Hans Knoop had dan ook aan Pili chowski c.s. (volgens Menten KGB- agentem toegezegd een dergelijk uit leveringsverzoek ten volle te steunen via zijn weekblad Accent. De Tele gram. de Tros. alsook met behulp van de CPN en diverse organisaties, voor wie mets te dol is, zodra de kreet 'oor logsmisdaden' geslaakt wordt en die hij daarvoor dus gemakkelijk in het gareel zou weten te krijgen. Complot Een uitermate gevaarlijk complot dus. Het zou zelfmoord betekenen de gevolgen daarvan in het Nederland van vandaag, waarin Knoop zo be wierookt wordt, af te wachten. De emoties lopen nu eenmaal hoog op in Holland over dergelijke aantijgin gen, hoe vals ook, en Knoop kon on getwijfeld de grootst mogelijk opge zette (laster)campagne organiseren om zijn doel wn dat van Bilichowski c.s. te bereiken, welke laatste even als de Russen over de mogelijkheid beschikt valse getuigen bij duizen den uit de mouw te schudden. De hele wereld weet van dit soort af schuwelijke toestanden, zeker de hele intelligente wereld. „Erwas al geruime tijd gelden een samenzwering tussen Knoop, de ge- heimde Poolse politieke politici en de geheime Russische politieke poli tie tot stand gekomen voor het tref fen van alle vereiste maatregelen en voorbereidingen om mij te kunnen betischten van oorlogsmisdaden", zo vervolgt de brief. De besprekingen daarover met de ambassades van Polen en Rusland en Knoop dateren al direct van na de terugkomst der TROS-expeditie. Toen het bericht uit Moskou binnen kwam dat alles klaar en het bedje voor Knoop bij wijze van spreken ge spreid was in oost-galicie en Pili chowski aldaar reeds op hem wacht ten' met de nodige 'getuigen' en nun reeds kant- en klare verklaringen, kon Knoop er heen vliegen. Na diens aankomst in Moskou werd hij door de KGB afgehaald om nader geïn strueerd te worden. Toen de zegsman van Accent vernam van het arrestatiebevel, kreeg hij het opneiuw te kwaad met zijn zenuwen. Hij had erop vertrouwd, zo zei hij. dat de Nederlandse justitie zich nooit zou inlaten op Russisch bewijsmate riaal. „Gezien zijn wetenschap van wat er achter de schermen tegen mij gaande was. achtte de Accentmedewerker de kans nu echter zeer groot, dat de Ne derlandse justitie wederom ditmaal inzake een uitleveringsverzoek - zou capituleren voor de eisen van Knoop en diens KGB-materiaal," aldus schrijft Menten „Het bewijs daarvan zag hij al in het arrestatiebevel, hetwelk zijn chel Knoop met tal van dreigementen bij de justitie, de hlafgare verklaringen uit Rusland en met zijn grote en bru tale mond had weten te forceren. Hij bezwoor mij dadelijk te vertrek ken, daar hij elk moment, uiterlijk maandagochtend, mijn arrestatie vreesde. Hij had waargenomen dat mijn huis blijkbaar nog niet bewaakt »«n Zijn» CxcolUntl» d» *lnl»t»r von 3ui(.lUa Geweten Ik wil vooral niet nalaten te onder strepen, dat Knoop's medewerker geheel belangeloos en uitsluitend gekweld door gewetensbezwaren handelde. Hij twijfelde er niet aan, dat Knoop een verkapt communist was en de opdracht had via de 'Zaak Menten' het gezag van de Neder landse justitie te ondermijnen en tevens het CDA een geduchte knauw te geven. Het had weliswaar nooit in mijn be doeling gelgen te vluchten - de justi tie weet dit maar al te goed - doch ik troostte mij er dan mee. dat reeds miljoenen mensen voor Russische beschuldigingen de vlucht hadden moeten nemen en van huis en haard ■lnl»t»ri» wan 3u»tlll«, Ploln 2 8. - C R v C h H r. r Zondaij --mijn .tv an nljn huishoud»tor - tlch tf nljnan hulio tg 81 'blad ACCENT niijt vnar verdreven werden." aldus schrijft Menten in zijn brief. In zijn brief schrijft Menten zeer uit voerig zijn wedervaren sinds op 1 september 1939 de oorlog in Polen uitbrak en al spoedig het Poolse leger mteenviel. Menten vluchtte naarzijn bezittingen in Sopot, menend daar veilig te zijn. „Echter kort daarop al kwamen de Russen die honderden groot-grondbezitters van iedere mili tair en reserve-militair uit het dis trict Stryj gevangen namen en ver zamelden onder andere op de bezit tingen van twee van mijn naaste bu ren, waar zij allen met him familiele den kort daarop werden gefusilleerd, hetgeen daar algemeen bekend is. Doch onder het Russische bewind durft niemand daarover te reppen, dat is logisch, het zou een eigen doodvonnis betekenen." „Het moet dan ook voor de Russen - en de Oekrainsc 'getuigen' van Knoop-hoogst welkom zijn geweest dankzij Knoop de gelegenheid te krijgen de schuld van al hun moord- partijtje thans te kunnen afwen telen op een uit het westen afkom stige kapitalist, die destijds nauwe bindingen had met Oost-Galicie en wiens □aam daar grote bekendheid geldt." Over de uitlevering schrijft Menten nog „het behoeft zeker aan uwe ex cellentie geen nader betoog dat uit levering aan her communistische Po len of Ruland het meest verschrikke lijke is wateen mens kan overkomen, omdat hij dan, zo las bloeddorstige Knoop maar ai te goed weet, een vre selijke dood tegmoet gaat. En daar loert de thans in Holland blijkbaar almachtige Knoop op, tegen wiens bezetenheid zelfs de justitie niet op kan. U zult ook zeker begrijpen, di ik thans om al deze redenen niet le. vend naar Nederland terug durf t* komen, tenzij het arrestatiebevel wordt opgeheven en daar meen ik al leszins recht op te hebben." In de brief bestrijdt Menten ook de aan zijn adres geuite beschuldigin gen over heigeen hij in Polen zou hebben gedaan mogelijk door werkelijke verbeteringen in het geheel van de internationale be trekkingen, zo heet het verder. Hierbij wordt dus duidelijk verwezen naar spanningen tussen Oost en West in an dere delen van de wereld, zoals zuidelijk Afrika Angola I. Elders wordt nog de noodzaak van 'realistische pogingen' ir» de richting van wapenbeheersing en ontwapening bepleit. De bewoordingen van het communiqué kunnen een land als Spanje geen aan leiding geven het lidmaatschap nu aan te vragen, aldus Nederlandse woord voerders na afloop. Over een eventuele toetreding van Spanje is niet gesproken. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger herhaalde na af loop dat Amerika voor opname van Spanje in de Westelijke alliantie is. De Amerikaanse bewindsman zei ver der dal een overeenkomst met de Sowjet-Unie over een beperking van de strategische kernbewapening (SALT) binnen bereik is. NAARDEN - De afdeling Naarden van de PvdA heeft donderdagavond beslo ten om de aanvraag van prof. Heertje om opnieuw lid te mogen worden van de PvdA af te wijzen. De afdelingsvergadering nam dit be sluit na een discussie over het rapport van de ballotagecommissie, die onder andere politieke publikaties van prof. Heertje heeft onderzocht. De afdeling kwam tot de conclusie dat prof. Heertje in zijn geschriften meermalen 'onzinde lijke termen' had gebruikt wanneer' hij schreef over politieke tegenstanders, en dat waren dan vaak functionarissen in de Partij van de Arbeid en in de vakbe weging. Ook werden bezwaren geop perd tegen bepaalde politieke opvattin gen van prof. Heertje Prof. Heertje kan in beroep gaan bij het gewest Noord-Holland-Zuid van de PvdA. Als dit gewest hem óók afwijst, is er geen verdere beroepsmogelijkheid voor hem. NIEUWE PARTIJ OUDLEDEN 'RESOLUUT' DEN HAAG (ANP) - Een aantal leden van de onlangs opgeheven politieke beweging 'Resoluut' heeft een nieuwe partij opgericht; de Algemene Volk spartij (avp). De kiesraad is om in schrijving in het kiesregister verzocht. Belangrijkste punten uit het partijpro gram. herwaardering functie midden- en kleinbedrijf, verdere democratise ring van het bedrijfsleven, het financieel waarderen van huishoudelijk werk. subsidies voor georganiseerde ama teursport. Het tegengaan van milieu vervuiling ontbreekt in het AVP- program evenmin. De partij wijst poli tieke polarisatie af omdat zij een maat schappelijke verdeeldheid veroorzaakt, aldus de heer Janmaat, één van de op richters, De AVP hoopt aan de komende kamerverkiezingen te kunnen mee- doea Bij botsingen tussen studentengroe peringen in Ankara hebben rechtse ex tremisten een 19-jarige studente ge dood. Voorts werd een student gewond. De rechts-extreme groep 'commando's' hield delen van de universiteit bezet en ontving de links-radicalen voor het be gin der colleges met een hagel van ko gels. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01 T50) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan* tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zater dag. de plaatselijke kantoren van 9 00-11.30 uur. Expeditie; (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur 101184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 37,75; franco per post 42,-; per maand 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet, btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezonden mededelingen 2'/2X tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer Volledige tarieven met contract» prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3