Voor huize Den Berg is vernieuwbouw dé oplossing Oudercomité voor het behoud van Den Berg' DIRECTEUR H. E. VAN BERKEL: ZWAKZINNIGENZORG IN ZEELAND ZATERDAG 11 DECEMBER 1976 De oude villa aan de 's-Heer-Hendrikskinderenstraatje Goes, waarin bijna 15 jaar geleden met huize Den Berg begonnen werd. In deze hoek van het Den Berg-complex moet met de vemieuwbouwplannen begonnen worden. De barak moet plaats maken voor de tijdelijke voorziening. Enkele zusters Franciscanessen uit Etten-Leur begonnen in oktober 1962 in een oude villa aan de 's-Heer-Hen- drikskinderenstraat te Goes met de zwakzinnigeninrichting huize Den Berg. Zij zullen niet vermoed hebben dat er rondom, het voortbestaan van de inrichting bijna 15 jaar later allerlei verwikkelingen opdoemden. Het enige wat de religieuzen des tijds voor ogen haddden was: vanuit de rooms-katholieke ge loofsovertuiging voorzien in de enorme behoefte aan 'bedden' voor zwakzinnige kinderen, die er in die periode in Zeeland nog was. Na een voorzichtig begin met 10 pupillen, groeide Den Berg uit tot een officieel erkende inrichting (volgens de algemene wet bijzondere ziektekosten-abwz) met 106 bedden, waarvan 8 in een zogenaamd buitenpaviljoen, dat onlangs geopend werd. De zusters Franciscanessen zijn in de loop van 1971 na een conflict met de staf van Den Berg vertrokken en ook het rooms-katholieke is niet meer zo nadrukkelijk aanwezig. Maar één ding is in alle jaren gebleven, problemen met de ruimte in de oude villa. Talloze plannen voor vernieuwing van het in ternaat zijn bekeken. Om in de ergste ruimte-nood te voorzien, werden steeds oude panden toegevoegd aan het hoofdgebouw met inbegrip van verbouwingen. Voor de samenhang was dit niet bevorderlijk. Ook de brandveiligheid kwam in het geding. Directeur H. E. van Berkel van Den Berg heeft de verwikkelingen vanaf 1972 meegemaakt. Eerst als verpleeg kundig directeur en sinds juli '75 als directeur. „Het is een heel merkwaar dige ervaring geweest dat er in allerlei organen over Den Berg gesproken werd, zonder datje er zelf bij kon zijn", zegt hij terugblikkend. In eerste aanleg werd door Den Berg en de overkoepelende stichting Sami voz, uitgegaan van complete nieuw bouw en een uitbreiding van het aan tal bedden tot 200. Het ministerie had daar in beginsel mee ingestemd. Er was ook al een terrein gereserveerd in de Goese Polder. De officiële plannen werden in april 1975 gepresenteerd in een nota over de toekomst van Den Berg. „De plannen hielden in een open inrichting, aangesloten aan de woon wijk, met paviljoens en woonhuizen", vertelt directeur Van Berkel. Het was de provincie Zeeland die een stokje stak voor de plannen van Den Berg. In juli 1975 schreef waarnemend com missaris A. J. Kaland een brief aan de staatssecretaris van volksgezondheid en de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (crm). Het provinciaal bestuur vroeg de bewinds lieden geen beslissingen te nemen over nieuwbouw, uitbreiding of vervanging van zwakzinnigeninrichtingen, ter voorkoming van overbebedding. De toestemming voor de nieuwbouwplan- nen van Den Berg, bleef prompt uit. Directeur Van Berkel: „We zaten dus met een nieuwbouwplan, waar we niks mee konden doen. Dat was wel een domper en het waren volgens ons al bescheiden plannen. Niet meer 200 bedden, maar de bestaande 106 bed den, met inbegrip van een aantal wo ningen in de wijk. In de eigenlijke in richting zouden 84 bedden komen. Overigens hoorden we alleen via inside-informatde over de brief van de provincie aan de staatssecretaris en minister. Officieel wisten we van niks." Tegelijkertijd met de nieuwbouw- plannen van Den Berg, werd er ge praat over de sanering van het bed denbestand in de provincie. De be sturen en directies van De Sterre (Clinge), Vijvervreugd (Middelburg) en Den Berg (Goes/Den Bosch) gingen om de tafel zitten, om zich te beraden over de toekomst „Daarbij zijn ook de nieuwbouwplannen van Den Berg aan de orde gekomen. Tijdens de be sprekingen bleek dat de meerderheid niet de verantwoording wilde dragen over een gunstig advies voor onze nieuwbouw, met name vanwege het mogelijke beddenoverschol", aldus de heer Van Berkel. „Wel werd onder kend dat er vernieuwbouw nodig zou zijn." De situatie half 1976 vernieuwbouw leek nog de enige haalbare mogelijk heid. nieuwbouw kon wel worden ver geten Achteraf is directeur Van Ber kel niet ongelukkig met deze ontwik keling. „We waren er aan de hand van andere inzichten in de zwakzinnigen zorg ook achter gekomen dat blijven zitten op de huidige locatie met verve lend zou zijn. We zitten er beter dan in de Goese Polder, vanwege de betere opname-mogelijkheden in de gemeen schap van Goes. In september 1976 hebben we weer een werkgroep ge vormd, met als opdracht, de mogelijk heden bekfjken om de situatie in de 's-Heer-Hendrikskinderenstraat ver antwoord aan te passen. We zijn snel met een rapport gekomen en dat kon ook omdat er al de nodige gegevens op tafel lagen. Bovendien heeft Samivoz een goed apparaat en know-how om Tekst: Rinus Antonisse Foto's: Charles Strijd In de opzet van de niewe plannen zal er voor de bezigheidstherapie meer ruimte beschikbaar komen. In de afgelopen maanden is er uitvoerig gepraat over de toekomst van de zivakzinnigeninrichting in Zee land: de Sterre in Clinge. met 253 bedden, huize Den Berg in Goes met 106 bedden. Vijvervreugd in Middel burg met 288 bedden en de dependance Ipenoord in Oostkapelle met 22 bedden. In Middelburg is er ook nog huize Veerse Singel met 14 bedden, maar dat is een justitiële inrichting'. Het totaal aantal bedden in de provincie komt op 713. Volgens de jongste landelijke normen mogen er in Zeeland maar 598 plaatsen zijn I1.8 bed per 1000 inwoners). Twee commissies van de provinciale raad voor de volksgezondheid hebben zich over de situatie van de zwakzinnigen-voorzieningen gebogen, mede op ver zoek van gedeputeerde staten van Zeeland. In het rapport van de commissie komen drie mogelijkheden naar voren om 'n einde te maken aan de overbebed ding sluiting van huize Den Berg in Goes, verminde ring van bedden in óf de Sterre óf Vijvervreugd en als derde keuzevermindering van bedden in zowel de Sterre als Vijvervreugd. In een besloten vergadering, nam de provinciale raad de aanbevelingen uit het rapport over, zonder daarbij overigens uit een van de drie mogelijkheden een keuze te doen Aan gedeputeerde staten werd overgelaten op welke wijze het beddenbestand moet worden gesa neerd. Een en ander heeft voor de nodige opschudding ge zorgd. Met name vanuit huize Den Berg in Goes - im mers bedreigd met sluiting - kwamen er veel reacties. Gewezen werd onder andere op de functie van het internaat in het totaal van de Zeeuwse zwakzinnigen zorg. de werkgelegenheid voor ruim honderd perso neelsleden en de verbindingen met bijvoorbeeld een Deltaschool voor zeer moeilijk lerende kinderen in Goes. Tijdens de behandeling van de provinciale be groting voor 1977 in de Zeeuwse staten, werd er door verschillende woordvoerders aandacht gevraagd voor de onzekere situatie die er met name rond huize Den Berg ontstaan was. Gedeputeerde J van den Bos van volksgezondheid maakte aan alle onzekerheid een einde door duidelijk te maken dat gedeputeerde staten een sluiting van huize Den Berg met overwegen Opluchting alom en in Den Berg ging de vlag uit Ou ders en directeur kijken terug op de achterliggende penode en vertellen over de plannen die er bestaan om Den Berg (nu een verouderd en brandgevaarlijk insti tuut i te vernieuwen. dergelijke zaken uit te werken", stelt de heer Van Berkel. Voor de vemieuw- bouwplan heeft het bestuur van Sami voz inmiddels het licht op groen gezet: de architecten Schellekens en Van Niekerk uit Den Bosch hebben op dracht gekregen om een schetsplan uit te werken. Als dat plan er is. zal een nieuwe aanvrage naar de staatssecre taris van volksgezondheid gestuurd worden. Dan zal ook blijken of de toe komst van huize Den Berg definitief verzekerd zal zijn. In het vemieuwbouwplan wordt uit gegaan van een verbouwing en gedeel telijke nieuwbouw op de plaats van de huidige inrichting. Het bestaande straatbeeld zal zoveel mogelijk ge handhaafd worden. Omdat het inter naatsleven tijdens de verbouwings toestanden normaal door moet kun nen gaan, zal er een tijdelijke voorzie ning gebouwd moeten worden. Direc teur Van Berkel: „Zo'n voorziening is trouwens toch hard nodig, omdat er momenteel een grote groep in een ba rak huist, waarvoor de naam 'keet' niet misplaats is." Vernieuwbouw De heer Van Berkel benadrukt dat bij de vernieuwbouw meer garanties aanwezig zijn om het huiselijke karak ter van het internaat te behouden, terwijl ook de kosten aanzienlijk lager zullen liggen dan complete nieuw bouw. In dit kader wijst dc directeur van Den Berg op de psychiatrische in richting in de Friese plaats Franeker. „Ze hebben daar midden in de stad een prima voorziening gemaakt. We heb ben er veel vergelijkingspunten ge vonden. Vernieuwbouw kan dus zon der meer. zelfs zodanig dat we een in ternaat kunnen krijgen met een heel moderne opzet: woningen voor zwak zinnigen met aanpassingen naar ge lang de handicap en dat midden in de stad", betoogt de heer Van Berkel. „Het. streven is om in het najaar van 1977 met de eerste fase te beginnen en dan moet wel de tijdelijke voorziening al eerder klaar zijn." Of de plannen volgend jaar uitge voerd kunnen worden hangt in be langrijke mate af van de snelheid waarmee ze door de ambtelijke mo lens zullen gaan. Het schema dat daanoor bestaat, rekent met een reeks maanden. De plannen moeten in twaalfvoud naar het ministerie en and ere organen, zoals het college voor ziekenhuisvoorzieningen, gedepu teerde staten, de inspectie volksge zondheid. het ziekenfonds, en derge lijke. Voordat de goedkeuring dan af komt, gaan er minstens 6 maanden overheen. En dan moet er nog ge werkt worden aan bestek, voorberei dingen en aanvraag bouwvergun ning, waarmee.ook nog eens een zestal maanden gemoeid is. Directeur Van Berkel hoopt er het beste van. Huize Den Berg behoort tot de St- Jozefstichting, die weer onderdeel is van de stichting samenwerkende in- stitutenvoorzorgvereniging.gevestigd in Den Bosch. Het zwaartepunt van de werkzaamheden van Samivoz ligt duidelijk in Noord-Brabant: Zeeuwse vestigingen zijn er in RUland-Bath (Werfkampen) en Goes (St-Maarten in Groe. Maria Terweel en Den Berg). In het bestuur van Samivoz zitten nog geen Zeeuwen en de heer Van Berkel vindt dat wel eens een nadeel, „vooral als je ziet dat andere stichting in 't Zeeuwse toch voordeel kunnen heb ben van het goed ingevoerd zyn van bestuursleden in de hele Zeeuwse si tuatie." Volgens de heer Van Berkel is er in Zeeland sprake van een wat on genuanceerde opstelling ten aanzien van de stichting Samivoz Hij vindt dat niet terecht en teleurstellend. „Samivoz heeft nu twin tig j aar enorme witte vlekken opgevuld in de gezond heidszorg. ook in Zeeland Dat is nogal rigoreus gebeurd, maar de activiteiten zijn ingegeven door een stuk sociale bewogenheid. Nu ondervinden we in Zeeland wel een zekere aversie tegen Samivoz. Dat is misplaats", meent directeur Van Be rkel. „Al geef ik toe dat Samivoz mis schien in Zeeland wat meer aan het. imago zou moeten doen. Ook het idee dat er ergens ook nog iets van een levensbeschouwing mee te maken heeft en natuurlijk ligt er ook een machtenspel aan ten grondslag." De heer Van Berkel stelt voorop dat Sa mivoz geen concurrent mag zijn van bijvoorbeeld de stichting verpleeg- en .rusthuizen Zeeland (met onder andere Vijvervreugd). „Wel "kan de verhou dingvoor mijn gevoel wat wanner zijn. vooral ook bestuurlijk", aldus de di recteur van Den Berg Ze waren stomverbaasd, de leden van het oudercomité van de Goese zwakzinnigeninrichting huize Den Berg. De ouders hielden zich druk bezig met het meedenken over de plannen voor de nieuwbouw of vernieuwbouw van de inrichting en ineens kwam het rapport op tafel vallen van de Zeeuwse raad voor de volksgezondheid over het terugbrengen van het aan tal bedden in de zwakzinnigeninternaten in Zeeland. Als één van de keuzemogelijkheden om tot sanering te komen, werd in het rapport aangevoerd: sluiting van huize Den Berg, waar door in een klap 106 bedden zouden wegvallen. Voor de leden van het oudercomité kwamen de berichten als de bekende donderdslag bij heldere hemel. „We dachten eerst: hoe kan dat nou toch? Er zijn al volop plannen ge maakt voor de toekomst van Den Berg en dan zo'n rapport. We zijn er bijzonder van geschrokken", vertel len voorzitter D. Dokman (uit Zierik- zee) en secretaris mr. W. H, L. Jurgens (uit Breda) van het zeven leden tel lende oudercomité. „Tijd om in actie te komen hadden we eigenlijk niet. Maar op het moment dat wij ons het gevaar van de situatie echt bewust werden, kwamen gelukkig de uit spraken van gedeputeerde Van den Bos naar voren. Daar waren we heel blij mee." Gebrek aan inzicht waar en door wie nu in feite de beslissingen genomen worden over de toekomst van de zwakzinnigenintematen. is volgens de heren van het oudercomité de voornaamste reden van de verras sing en verbazing die bij de ouders teweeg is gebracht. Voorzichtig for mulerend zegt de jurist Jurgens: „In deze gecompliceerde wereld van be sluitvorming, is het toch wel storend datje als individu moeilijk achter het proces van besluitvorming komt. Dat vind ik beangstigend." En voor zitter Dokman: „Hadden wij van te voren geweten dat er aan plannen gesleuteld werd, dan hadden wij als oudercomité onze activiteiten an ders doen verlopen. Dan hadden we meer in Middelburg gezeten, dan bij Samivoz in Den Bosch." De leden van het oudercomité wijzen erop dat men al enkele jaren geleden betrokken werd bij complete nieuw bouwplannen. op een terrein in de nieuwbouwwijk Goese Polder. „We hebben daar als oudercomité in meegedacht. Later zijn die nieuw bouwplannen gewijzigd in een reno vatieplan en weer later in een aan passing op bescheiden schaal. Ook daar hebben we ons als ouders mee mogen bemoeien. Achteraf blijkt dat alle plannen te voorbarig waren en daar werden we ineens mee gecon fronteerd", aldus mr. Jurgens. „Plot seling kwam er een orgaan naar vo ren. waarvan wy eigenlijk nooit had den beseft dat het zo n belangrijke stem in het kapittel had: plotseling bleek dat de provincie ook nog wat te zeggen had." Het oudercomité is dus als het ware overrompeld: het rapport van de Zeeuwse raad voor de volksgezond heid was niet tevoren doorgesproken met de betrokken inrichtingen. Wel hadden de directies van de Sterre, Vijvervreugd en Den Berg tevoren hun zienswijze op papier mogen zet- ten en daarin werd uitgegaan van een geleidelijke en 'natuurlijke' vermin dering van het beddenbestand. De gang van zaken is voor het ouderco mité echter geen aanleiding om nu alles maar op z'n beloop te laten. In tegendeel, de ouders zijn heel nad rukkelijk achter het voortbestaan van huize Den Berg gaan staan. „Wij zijn zonder enig voorbehoud en zon der enige twijfel voor het behoud van Den Berg. Het is een klein internaat, met overzichtelijkheid. Er is een in tiem verband, dat is een van de be langrijkste wezenskenmerken. Als je als ouder binnenkomtLdan kent men je. Het grote en onpersoonlijke' overheerst in Den Berg niet. Dat is heel belangrijk als je je kind in een internaat aflevert Bovendien hou je door het huiselijke en het in time toch de contacten veel makkelijker aan", betogen de heren Dokman en Jur gens. „Huize Den Berg kun jeizien als een directe lyn tussen je eigen huis." De voormannen van het ouderco mité benadrukken dat veel ouders een bewuste keuze voor het Goese internaat gedaan hebben. Mr. Jur gens: „Vlakbij mijn woonplaats Breda is een gloednieu wzwakzinnige- nintemaat gekomen. Als ik bij wijze van spreken zeg: ik wil dat m'n zoontje daar opgenomen wordt, dan gebeurt dat morgen. Maar het feit dat ik dat niet gedaan heb, zegt dacht ik wel genoeg." Voorzitter Dokman vindt in dit verband dat aan de belangen van de ouders bij het op zetten van een saneringsplan te weinig aandacht is besteed. ..Er wordt voorbijgegaan aan de offers die de ouders willen brengen met het oog op de verzorging en gewenning van hun kind", zegt hij. Door het oudercomité zullen in de komende penode enkele activiteiten op touw gezet worden. Er gaan brie ven naar de minister van volksge zondheid en Samivoz, de overkoepe lende stichting waartoe Den Berg behoort. In die brieven zullen de ou ders aandringen op spoedige toe stemming voor uitvoering van de vemieuwbouwplannen. „Wij hebben wel de overtuiging dat onze activitei ten iets uithalen Er wordt wel geluis terd naar de ouders. Het is duidelijk dat men zich geen buil wil vallen aan de ouders", stelt de heer Jurgens „Dat vind ik juist ook. De ouders blijven verantwoordelijk voor hun zwakzinnige kind. Dan kan men de ouders niet bewust of onbewust bui tenspel zetten." Als slecht voorbeeld van het luisteren naar de wensen van ouders van zwakzinnige kinderen, noemt mr. Jurgens de beruchte Dennendal-affaire van 'n jaar gele den, waarbij de belangen van de pu pillen danig in het nauw kwamen. Over het inschakelen van de ouders bij het gebeuren in huize Den Berg zelf, zijn de leden van het ouderco mité vol lof..In Den Berg wordt tevo ren alles met de ouders doorgespro ken, hetzij vanzelf, hetzij op aan drang. En een vertegenwoordiger van het comité woont altijd de staf vergaderingen bij, het overlegorgaan waarin het beleid bepaald wordt We kunnen daar als ouders een belang rijke rol in spelen", vertelt de heer Dokman. Dat is dan volledig in over eenstemming met het officiële reg lement voor het functioneren van het oudercomité Als doel wordt daarin genoemd: het behartigen van de be langen van de ouders en voogden met betrekking tot de behandeling en het verblijf van de kinderen in huize Den Berg en het adviseren in alle aangelegenheden die de belan gen van de kinderen betreffen. Die doelstellingen worden sinds no vember 1972 door het oudercomité nagestreefd, nadat de oorzaak van een comité onderstreept was door moeilijkheden over de positie van de zusters Franciscanessen in Den Berg. „Het oudercomité is geboren uit een incident. Er waren al enkele stekkengestokenomtoteencomitéte komen, maar door de problemen rondom het vertrek van de religieu zen is dat versneld. We hebben toen gezegd, het is een goede zaak om de inbreng van de ouders in een officië lere vorm té gieten", aldus voorzitter Dokman. Hij en mr. Jurgens roemen de samenwerking binnen het comité, waarin het verloop niet erg groot is: sinds de oprichting zijn er twee wisse lingen geweest en dat nog, omdat de kinderen van die ouders uit huize Den Berg waren vertrokken. Beide heren vinden dat het comité heel duidelijk ook als een 'klankbord' voor de ouders fungeert; problemen kunnen worden besproken en wor den doorgespeeld. „We zijn beslist geen pressiegroep. Als je een verge lijking van onze functie wilt maken, dan zou je terug kunnen gaan naar de landelijke ouderverenigingen op het gebied van de zwakzinnigenzorg, met dien verstande dat wij heel plaatselijk bezig zijn", meent de heer Jurgens. „We onderkennen dat de ouders een hele belangrijke stem moeten hebben ten aanzien van een tehuis. Natuurlijk handelen wij dan naar buiten toe misschien wel eens wat op doordrammen, maar zo zien wij het beslist niet. Het is een gevolg van het feit dat er gelukkig naar de ouders geluisterd wordt." De leden van het oudercomité geven grif toe dat de ouders de zaken in het tehuis niet vanuit een deskundige opstelling kunnen benaderen. Zij vinden dat trouwens niet zo'n groot bezwaar. „Je bekijkt de kwaliteit van de zorg natuurlijk vanuit een klein gezichtsveld, namelijk je eigen kind. Je kijkt of dat kind goed verzorgd wordt. Ik denk dat de meeste ouders niet verder zullen komen", verduide lijkt secretaris Jurgens. En voorzitter Dokman voegt daaraan toe: „Je kunt moeilijk aan 'n vergelijkend waren onderzoek gaan doen. De mond- tot-mond-reclame speelt een rol bij de keuze van een inrichting. Er kan een rol bij de keuze van een inrich ting. Er kan een zekere roep uitgaan van de eigen ervaringen. En de klein schaligheid spreekt bij Den Berg bij zonder aan. Er is een stukje privacy en een waarborg voor herkenning." De twee heren van het oudercomité zien overigens wel een nadeel van een kleiner tehuis. „Er worden voor het aanstellen van personeel bepaalde normen gehanteerd. Bijvoorbeeld voor een full-time maarschappelijk werker. In een klein instituut haal je die norm niet. Dat ligt niet aan het huis hoor, maar aan de normen. Wel vindt er vrij frequent huisbezoek plaats bij de ouders. Helaas zal de begeleiding wegens tijdgebrek dan meestal verwijzend moeten zijn", menen de heren Dokman en Jurgens. Zij willen nog wel kwijt dat de onze kerheid over het voortbestaan van Den Berg niet alleen by de ouders leefde, maar ook bij de personeelsle- den._ „Je merkte dat het ook een beetje door ging spelen in de sfeer van het huis. met alle gevolgen van dien." D. DOKMAN H. L. JURGENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 19