Stilte voor de storm in Oranjekwartier? Over het Kwartier en Oranje PZC/z Oude bomen moet je niet verplanten 'Monumentale slooppanden'? „Ik vertrouw op goede afloop zaterdagkrant Luchtfoto van het Oranjekwartier. dat er als een keurig gerangschikt blokje woningen uitziet. Koningin Juliana sprak onlangs na haar bezoek aan Vlissingen er haar vertrouwen over uit, dat de gemeente 'alle aandacht' zou schenken aan het Oranjekwartier, en die uitspraak was niet verwon derlijk. Immers, tussen het 'Huis van Oranje' en de wijk heeft altijd al een hechte verbondenheid be staan. De naam staat er borg voor. Volgens gemeentearchivaris N. Veldhuis moeten we terug naar eind zestiende eeuw als het - nu ge heten - Oranjekwartier ter sprake komt. „De sleutel van de Schelde een puur strategisch punt. vond Alva en later Willem van Oranje. Nadat de Spanjaarden op de vlucht waren gedreven. 1572. bouwde Wil lem 'De Zwijger' op dit punt 't Prin- cen Huis in al z'n eenvoud, dat alras uitgroeide tot een uitgebreid com plex met woningen en tuinen er omheen. Het rampjaar 1749 ver stoorde de rust en stilte wreed. Door onbekende oorzaak - zoals dat heet - vloog het dichtbij gele gen Arsenaal de lucht in. het paleis in de verwoesting meeslepend. In de negentiende eeuw werd er al weer volop op de puinhopen ge bouwd en een doorgaans rustige, gemeenschapslievende wijk, wor stelde zich in een omwenteling van tijd naar ai.no 1976. De naam van Oranje in ere houdend, ZATERDAG 11 DECEMBER 1976 MEVROUW J. OREEL UIT DE MARINESTRAAT: De drie monumentale panden naast de V/illem lll-kazeme. Deze drie woningen aan de Oranje straat zullen als het plan van rijkswa terstaat of de varianten daarop van de gemeente wordt doorgevoerd, met de grond gelij/c worden gemaakt. Op zich niet venvonderlijk als men even na gaat dat er volgens deze plannen tus sen de 35 en 50 woningen onder de slo pershamer zullen vallen. Wel vreemd is het dat de gemeente Vlissingen Jiog niet zolang geleden - om precies te zijn 'medio 1975' - tot het ministerie van crm het verzoek heeft gericht om deze panden op de aanvullende monumen tenlijst te plaatsen. Een verzoek, dat de rijksdienst voor monumentenzorg inmiddels heeft ingewilligd. Dit betekent dat de panden voorlopig bescherming genieten van de minister van crm. Zonder toestemming van deze bewindsman is het niet toeges taan deze panden te slopen of te be schadigen. In januari zal de gemeenteraad de ge legenheid krijgen om de panden, die op de aanvullende lijst zijn opgevoerd, te bespreken. Dan bestaat alsnog de mogelijkheid panden af te voeren oj aan te dragen. Dan moet echter wel vast staan wat er in het Oranjekwar tier gaat gebeurenvolgt men rijkswa terstaat of ambieert men het plan van het actiecomité Behoud Oranjekwar tier? Het plan van het Oranjekwartier biedt zowiezo bestaansrecht aan de drie panden. Is dat met het voorstel van rijkswaterstaat ook zo? Een woordvoerder van de gemeente Vlissingen legt uu aat er diverse moge lijkheden zijn. ..De gemeenteraad kan onder andere besluiten om de panden op de lijst te laten staan. Dan dient rijkswaterstaat deze panden aan te kopen en vergunning zien los te krij gen van het ministerie. Worden de panden afgevoerd dan is er weinig kans dat deze drie huisjes gespaard zullen blijvenaldus de woordvoer der. Na de meningsvorming van de raad is echter nog een mogelijkheid tot be roep. voor de definitieve lijst wordt samengesteld. ..Mocht rijkswaterstaat de gelegenheid krijgen haar plan uit te voeren lijkt het waarschijnlijk dat ze van de kans om een beroep in te stellen gebruik zullen maken aldus de woordvoerder. OLGA BOSSCHAART UIT ORANJEKWARTIER: Olga Bosschaart, de vrouw van Theo Bosschaart, lid van het Actiecomité Behoud Oranjekwartier, vat de pro blematiek rond het voortbestaan van haar woonwijk nogal rustig op. Zo schijnt het „We gaan geen actie voe ren met de wijk, maar zullen wel aan1 wezïg zijn op dc bijeenkomst in de Willem III-kazerne". vertelt ze aan de vooravond van deze door de gemeente op 15 december belegde hoorzitting. Ze heeft echter alle reden om zich be zorgd te maken over het bestaans recht van een groot deel van het Oran jekwartier. Mocht het plan van rijks waterstaat worden doorgevoerd, dan zullen ook de woningen van de familie Bosschaart in de Marinestraat 4-6 on der de vakkundige slopershamers verdwijnen. Toch biedt het huis de aanblik, alsof de familie zeker is van de toekomst, dat wil zeggen uitvoering van het plan van het actiecomité, waarin de wonin gen gespaard zullen blijven. De woning is bijzonder smaakvol inge richt. een open trap naar de slaapka mers boven, een aangebouwde keu ken, een nieuw aangelegde douche en een voor deze wijk bijna unieke aange legenheid. een wc binnen. Men is dan ook ruim een jaar bezig geweest met de verbouwing en nog steeds heeft men geen punt gezet achter de restaura tiedrift. hoewel nu wel wordt afge wacht, watde resultaten zullen zijn van de besprekingen Was er ten tijde van de aankoop van de woningen, zo'n vier jaar geleden, iets bekend over de plannen van rijkswa terstaat? Olga legt uit dat er toentertijd 'iets vaags' bestond. „Toch hebben we het niet nagelaten om twee jaar geleden de keuken aan te bouwen. Je kan wel blij ven wachten tot er een beslissing is genomen, maar je wntin ae tussentijd toch wei een beetje goed wonen ver telt ze. waarna ze uit legt dat 'deze vage plannen' ook niet hebben voorkomen dat ze twee jaar geleden de naast nummer zes gelegen woning hebben gekocht. Olga: ..Indien er wordt besloten om het plan van het actiecomité uit te voeren hebben we rigoureuze restau ratieplannen. Het leek ons echter ver standiger om nu even af te wachten." Ze vertelt dat ze optimistisch is ge stemd over de afloop. „Zeker na de be grotingsbehandeling waarin het Ac tiecomité Behoud Oranjekwartier de steun heeft toegezegd gekrëgen van de RPCU en de VVD. „Waar vind je in Vlissingen nu zo'n wjjk terug? Er staan we! wat huizen leeg. maar dat komt volgens mij ook door de grote onze kerheid over de toekomst. Wie koopt "p nu een woning waarover binnenkort misschien zal worden beslist dat hij moet worden afgebroken'? Verder zyn er ook wel mensen die voor de zeker heid alvast maar iets anders zoeken. Geef ze eens ongelijk. Er moet zo lang zamerhand wel duidelijkheid komen", vindt ze. Ondanks het feit dat er ook naar haar zeggen veel tweede woningen in het Oranjekwartier zijn vindt ze de buurt erg gezellig. „Vooral 's zomers is het leven hier aangenaam. Er komen vaak wandelaars en als het mooi weer is zit ten we soms buiten op de stoep. Direct nauwe contacten met bewoners heb ben we niet, maar je maakt natuurlijk weieens een praatje." Andere voordelen zijn naar haar zeg gen de korte afstand naar de binnen stad en het vlakbij gelegen strandje. ..Er komen steeds meer jonge mensen in de wijk zodat er nieuw leven in wordt geblazen", brengt ze optimis tisch naar voren. Jk ga hier weg meneer, liever vandaag dan morgen. Wat moet ik in dit rot zooitje. alles staat hier bijna leeg. Het zijn vakantiewoningen, pakhuizen of gewoon leegstaande woningen die niet meer worden verkocht door de onze kere toekomst van de wijk. Je ziet bijna geen mens: daar is toch geen gezelligheid meer aan." Deze wat negatieve woorden komen uit de mond van een 75-jarige bewoon ster van de Marinestraat in het Oran jekwartier. „Weet je wat ze moeten doen? Laat ze de boel maar gauw 'om kappen'. vertelt ze in haar pover inge richte woonkamertje. En mevrouw J. Oreel kan het weten. Vijftig jaar heeft ze in het Oranjekwartier gewoond en nu is de beer los. „Vroeger was het gezellig. Het was een visserswljk hé. De vrouwen gingen ge zamenlijk onder de molen zitten breien of als het mooi weer was op een stoel voor de deur met elkaar babbe len. Heel anders dan nu. Alleen 's zo mers zie je nog weieens wat mensen, maar meestal liggen die vakantiegan gers op het strand", zegt ze enigszins bedroefd bij de herinnering aan voor bije tijden Als we aanbellen zit mevrouw Oreel in een gemakkelijke stoel voor het raam te lezen. Wat achterdochtig (.je kan toch niet iedereen binnen laten") wor den we evenwel toch uitgenodigd in haar woninkje, dat, naar ze later zegt. te groot voor haar is. Twee kamers en een tussenkamertje, een keuken en een zolder, „die ik op deze leeftijd niet meer kan schoonhouden", vertrouwt ze ons toe. Als goed buurtbewoonster gedurende de afgelopen vijftig jaar heeft zij de twee bijeenkomsten, die over de toe komst van de wijk handelden, bijge woond. Enthousiast vertelt ze: „Ik ben elke keer nog geweest en ga ook op 15 de cember. Ik denk dat ik toch maar eens mijn mond ga opendoen, wantje hoort vaak de laatste tijd datje 'oude bomen niet meer mag verplanten'. Ik heb geen keus. Geld om mijn woning op te knappen heb ik niet en iemand van rijkswaterstaat heeft ook gezegd dat ik dat beter maar niet kan doen Wat moetje dan." Een oplossing heeft ze al gevonden. De woningbouwvereniging Goed Wonen heeft haar een woning beschikbaar ge steld in de Emmastraat. niet te ver van het Oranjekwartier. „Een flatje met een woon- en slaapkamer en een hal letje. Precies wat ik nodig heb. Alleen de vrouw die er nu inzit is nog niet weg, daar moet ik op wachten", brengt ze naar voren. Met het oog op de toekomst is de weg naar het verleden klein. Weer worden romantische episoden uit het vissers- wijkje door mevrouw Oreel naar voren gebracht. „Met je buren garnalen pellen en zo. mens wat hebben we in die tijd gela chen. De mannen gingen vaak een kaartje leggen op de dijk, als ze van zee terugkwamen. Die üjd komt niet meer", voorspelt het in klederdracht gestoken vrouwtje. Eerst heeft ze in de Prinsenstraat ge woond. maar dat huis werd te groor vóórhaar, zodat haar zoon daar nahaar vertrek is ingetrokken. „Het enige contact wat ik nog heb. is met dat vrouwtje schuin aan de overkant. We zijn de enige twee boerinnen die in het Oranjekwartier wonen", vertelt ze, terwijl ze de lege straat inblikt. Binnenkort is er één verdwenen, kon het door het gebrek aan contacten in de wijk niet meer bijbenen. Een frag ment. Mevrouw Oreel: geen gezelligheid meer..." dienst voor de monumentenzorg ziet de Muur van Altena als een 'uniek cul tuurmonument'. zal een aantasting daarvan dan ook beslist onaanvaard baar vinden. Hoofdingenieur- directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland, ir. J. Zuurdeeg, zei al in maart van dit jaar het alternatieve plan voor de Oranjedyk in strijd met het steeds gehanteerde uitgangspunt in overleg tussen zijn dienst., monumentenzorg en de gemeente Vlissingen te vinden. De gemeente Vlissingen heeft zich tot het laatst wat op de vlakte gehouden. Steeds weer werd benadrukt, dat van die zijde vooralsnog geen vastomlijnde plannen waren opgesteld. Totdat - bij het verschijnen van de informatiefol der over de problematiek, tevens op roep voorde hoorzitting-de gemeente met drie door Stad en Landschap ver vaardigde schetsen op tafel kwam. De schetsen zijn gebaseerd op het plan van rijkswaterstaat en gaan alle uit van de sloop van woningen, in het één wat meer dan in het ander. In het erg ste geval gaat men uit van 70 te slopen panden <20 meer dan de 'wens' van rijkswaterstaat), in de schets met de meeste clementie zal het totaal aantal woningen met 10 moeten afne men. „Welke oplossing ook gekozen zal worden, steeds zal dat gepaard moe ten gaan met maatregelen, die gericht zijn op verbetering van de woningen die behouden blijven en op verbete ring van de leefbaarheid ln de wijk", is een prachtige zin in de brochure waarop het spiedend oog als door een magneet aangetrokken direct valt. Hoe het ook zij: de komende maanden moeten b. en w. een beslissing nemen. Over dat standpunt moet de gemeen teraad zich uitspreken, waarna (toch) het laatste woord is aan de minister van verkeer en waterstaat. Wester terp. Lachertje Dat het erom gaat spannen is duide lijk. Sommige belangen staan lijnrecht tegenover elkaar. Neem bijvoorbeeld die Muur van Altena. „Het zou een la chertje zijn als die muur blijft behou den. Het is niets anders dan een hoop zand met stenen", zegt gemeentear chivaris en conservator van het stede lijk museum in Vlissingen, N. Veld huis. Zo zie je. hoe meningen kunnen ver schillen. In de - vast wel - rokerige bovenzaal van de Willem III-kazeme gaat het er woensdag om spannen. Bewoners, gemeente, monumentenzorg, rijkswa terstaat en 'vogels van verschillende pluimage' zullen geen blad voor de mond nemen. Een thuiswedstrijd voor het Comité Behoud Oranjekwartier in een voor malige kazerne, die - hoe wrang ook- in de voorgestelde plannen 'buiten schot' blijft... Tekst: Ben van Aken en Amout Vos Foto's: Charles Strijd: luchtfoto: Slagboom en Peeters De dijk waarom het gaat. met daarop fier de Oranjemolen. Het is stil momenteel in het Oranjekwartier. Waar eens de vrouw tjes in klederdracht onder de Oranjemolen keuvelend hun tijd doorbrachten met breiwerkjes en de mannen na thuiskomst van de visvangst op d'n diek een kaartje legdenheerst nu rust. Alleen de zomer lijkt nog een bedrijvigheid van jewelste in het aloude roddelwijkje terug te kunnen brengen, zij het dan dat de oude garde stilaan is verdwenen en plaats heeft moeten ruimen voor vreemde snuiters in schreeuwende vakantiekledijHet is stil in de zestiende-eeuwse wijk. Stilte voor de storm? Vijftien december - aanstaande woensdag - moet het gebeuren. De bewoners van precies 111 woningen in het Oranjekwartier hebben dan hun laatste kans hun grieven over de voorlopige plannen van rijkswater staat én gemeente in de bovenzaal van de Willem III-kazerne kenbaar te maken. Aan de oproep „Kond Allen!" zal zon dermeereen breed uitgemeten gevolg worden gegeven, kan uit uitlatingen van de 'Oranjekwartierders' worden opgemaakt. Het gaat tenslotte om het voortbestaan van hun wijk. Van nature zijn de mensen van het Oranjekwartier immer een vredelie vend volkje geweest, die de gemeen schapszin vooropstellen. Wil men de leefbaarheid in de wijk zien te behou den. dan moet - zo heeft het Comité Behoud Oranjekwartier al meermalen benadrukt - tegen geopperde plannen fel geprotesteerd worden. Zoals afge lopen twee jaar uitvoerig beschreven is lijkt het Oranjekwartier de dupe te worden van de versterking van de zeeweringen 'tussen Oranjemolen en Michiel'. De dijk tussen de 'kop van Het Eiland en de Oranjemolen is in middels al op deltahoogte gebracht, maar het resterende deel is lang niet zo vlot gegaan als met name rijkswater staat zou hebben gewild. Rijkswaterstaat kwam met plannen - april 1975 - voor een binnendijkse ver hoging, met als uitgangspunt een bui tendijkse Oranjemolen en sparen van de Muur van Altena en het Oranjebol- werk. Het dijkprofiel werd zo ontwor pen. dat achter de muur een 'blinde' glooiing kan worden aangelegd, die in het dijklichaam wordt opgenomen. Maar... in het 'plan (principe- goedkeuring van verkeer en water staat en gs van Zeeland) is langs de binnenteen van de dijk een grond- strook (10 meter breed) vrijgehouden voor de aanleg van een eventuele stadsweg met aansluitende stoepen. Uitvoering betekent sloop van zo n 50 woningen. Onzin Onzin, meent het Comité Behoud Oranjekwartier, dat in augustus vorig jaar de kop opstak. Men kwam met al ternatieve plannen, die eenvoudig ge zegd voorzien in de aanleg van 'n berm voor de waterkering en het opmetse len van de Muur van Altena. Uit gangspunt: behoud van de woningen, in het ergste geval sloop van 3 panden De directie Zeeland van rijkswater staat heeft het college van b en w. al laten weten dat uit waterstaattech- nisch oogpunt de oplossing van het comité uitvoerbaar is. „Alleen zullen de afmetingen van de berm en de even tuele aanpassingen van de muur van het 'historisch front, naar de zeezijde van Vlissingen' vrijwel niets overla ten." Waterstaattechnlsch kan het dus. maar een en ander steekt. De rijks- Mevrouw Bosschaart wacht de ontwikkelingen rustig af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17