Kritiek op beheersing van kosten in gezondheidszorg Kans op staking in Frankrijk Prof. van der Grinten niet eens met toetsing fusies door overheid PZC/k EEG STEUNT DEELNEMING PLO AAN GENEEFSE CONFERENTIE ARKA tegen figuur 'politieke ambtenaar' SPECIALISTEN OVER OVERHEIDSMAATREGELEN 13 Unaniem besluit negen lidstaten Landbouw wil werkgelegen heidsprojecten VOORZITTER VERSCHILT VAN MENING MET COMMISSIE OOSTDUITSE ZANGERES VOLGT WOLF BIERMANN F ZATERDAG 11 DECEMBER 1976 binnen-bultenland Van onze departementale redactie) UTRECHT - De kosten van de gezondheidszorg - vooral ook de vraag naar behandeling door specialisten - nemen nog steeds toe. Maar over de vraag hoe enige greep op de ontwikkeling kan worden verkregen, lopen de meningen zeer uiteen. Dit bleek vrij dag tijdens het congres 'Kostenbeheersing zonder aantasting van de kwaliteit' van de Landelijke Specialisten Vereniging. Op de huidige overheidsmaatregelen om de kosten onder de knie te krijgen, hebben de specialisten felle kritiek. De gezondheidszorg kostte ons land f 18 Evenals andere sprekers miste deze miljard, tegen bijvoorbeeld in 1953 f0,8 hoogleraar de inspraak van de bevol- miljard. Deze cijfers staan achtereen- king in dergelijke zaken. Kritiek op het volgens voor 8,8 en 3,2 procent van het nationaal inkomen. De stijging gaat steeds sneller: in 1977 zullen we van elke tien gulden die we verdienen, er één be steden voor enigerlei vorm van gezond heidszorg. Levensgroot komt dus de vraag naar voren: hoeveel hebben we voor onze gezondheid over? De vijftien sprekers op het LSV- congres benaderden de vraag ieder vanuit een andere gezichtshoek, maar konden ook niet de oplossing geven. Volgens dr. R. M. Lapré, secretaris van de Centrale Raad voor de Volksge- gebrek aan vooroverleg kwam ook van De opvatting dal 'het duurste het beste prof. Groot, hoogleraar in de zieken huiseconomie, uit Maastricht. is' vond bestrijding bij dr. R. A. de Mel ker, lector in de huisartsgeneeskunde doelde hierbij op de onlangs aangebo- uit Utrecht. De sleutel tot kostenbe- den wetsontwerpen over de gezond heidsvoorzieningen en over de tarieven. De patiënt moet in alle opzichten cen traal staan, zei hij. De econoom dr. D. Dolman, tweede kamerlid (pvda), vond de situatie in de gezondheidszorg niet zo chaotisch als Van Nieuwenhuijzen, eerder is het tegendeel het geval. Volgens hem moet de overheid de hoofdzaken gaan rege len. maar details aan de deskundigen overlaten. heersing ligt in het beleid tot verster king van de thuiszorg Huisartsen en specialisten moeten beter samenwer ken; de honorering moet veranderen. Prof. dr. G. den Otter, chirurg (VU Am sterdam), vond tenslotte dat deoplei- dingen van de artsen nog steeds onvol doende op de praktijk zijn gericht. Hij bepleitte opleidingsinstituten voor specialisten per regio; daardoor kan de behoefte aan deze medici beter worden gepland. DEN HAAG (ANP)- Alle negen lidstaten van de EEG hebben zondheid, is de gezondheidszorg al se- donderdag in de algemene vergadering van de Verenigde dert de jaren vijftig 'scheefgegroeid'. Het werk in ziekenhuizen en andere in richtingen is nu al bijna goed voor tweederde van de uitgaven. Het groot ste deel van de kostenstijging komt door loon- en prijsontwikkeling; daar kan nauwelijks iets tegen worden ge daan. Wel zouden de voorzieningen kunnen worden geremd. Tussen 1964 en 1974 is het aantal ziekenhuisbedden met 40 procent gestegen en het aantal werkers in de gezondheidszorg met 74 procent. Een eenvoudige oplossing is er niet, maar de enige is praktisch het beheer sen van de omvang van voorziening en van het aantal personeelsleden. Boven dien wordt bij het stijgen van de uitga ven het nuttig effect steeds lager. Meer vegen De vraag naar specialistische hulp stijgt nog steeds, meldde dr. S. Belle man van het Nationaal Ziekenhuis In stituut. In 1960 werden 3,6 miljoen mensen verwezen naar de specialist, in 1974 was dat 6,2 miljoen. Het aantal ziekenhuisopnamen was in 1960 80 per 1000 inwoners, dit jaar 108. Ook het aantal handelingen op grond van die verwijzingen is fors toegenomen: ver driedubbeld sedert 1960. Het ziektepatroon is nauwelijks gewij zigd. maar wel de instelling van de pa tiënten: men gaat naar de dokter met ieder wissewasje. Specialisten krijgen steeds minder ernstige patiënten, het verwfizen van de huisartsen werd van zelfsprekend. Weliswaar is de kwaliteit van het medisch handelen verbeterd. Dit betekent dat het beperken van het aanbod om de kosten te beteugelen ook de vooruitgang afremt. In dit proces moeten consumenten en artsen dan ook inspraak krijgen. Kritiek op het beheersingsbeleid van staatssecretaris Hendriks (die een deel van het congres bijwoonde) was vooral te horen van prof. C. L. C. van Nieuwen huijzen. cardioloog en onder andere voorzitter van het contraal college voor de erkenning en registratie van specia listen. Volgens hem zijn de inkrimping van het aantal ziekenhuisbedden (tot 5 per 1000 inwoners, later tot 4) en het af remmen van de specialismen in de zie kenhuizen 'paniek-maatregelen', Geen vooroverleg Die maatregelen zijn genomen zonder dat de situatie tevoren nauwkeurig is bestudeerd, evenmin als de ontwikke ling in de toekomst. Noodmaatregelen mogen alleen worden getroffen in noodsituaties, na overleg met de be trokkenen. en ze moeten tijdelijk zijn. Van Nieuwenhuijzen twijfelt boven dien aan de nuttige gevolgen van dit beleid; aan de juridische houdbaarheid van de afremming der specialismen. Over de grondslagen daarvan tast men overigens in het duister. DEN HAAG (ANP) - Het landbouw schap heeft minister drs. J. Boersma van sociale zaken in een brief gevraagd, werkgelegenheidsprojecten in de agra rische sector te stimuleren. Een deel van de j' 600,- miljoen, waarmee de re gering volgend jaar de werkgelegen heid wil bevorderen, zou daarvoor ge bruikt kunnen worden. De land- en tuinbouw reageert heel snel op bijdrageregelingen, aldus het land bouwschap. Dat heeft met alleen direct gevolg voor de werkgelegenheid, maar leidt ook tot extra-investeringen van land- en tuinbouw zelf Het schap wil graag projecten gesteund zien. waarmee de werkomstandigheden in het agrari sche bedrijf worden verbeterd Het schap pleit ervoor, begin 1977 de bijdrageregeling particuliere cultuur technische werken weer open te stel len. Deze regeling bevordert betere toegangswegen, erfverharding, verbe tering van bodemstructuur, kavels en waterhuishouding. Een moderne be drijfsvoering, aldus het landbouw schap, stelt eisen aan het platteland. Binnenwegen, bruggen, op- en afritten zullen een modern transport naar en van het erf mogelijk moeten maken. Het schap vraagt ook om regelingen ter verbetering van agrarische bedrijfsge bouwen. In het verleden zijn doorzulke regelingen acht tot tienduizend manja ren extra-werkgelegenheid tot stand gekomen. De bijdrageregeling voor het overscha kelen van melkbus op boerdenjtank, thans eenjarig, zou voor meer jaren moeten gelden, aldus het schap, want ook die overschakeling houdt extra- werkgelegenheid in. Naties gestemd voor een spoedige hervatting van de Ge- neefse vredesconferentie over het Midden-Oosten. In de be treffende resolutie wordt aan secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties gevraagd contact op te nemen met alle betrokkenen, waaronder de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, en uiterlijk 1 maart verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad. Uiterlijk eind maart zou de Geneefse conferentie, die in december 1973 werd verdaagd, dan opnieuw bijeen moeten komenv Israël en de Verenigde Staten stemden tegen deze resolutie. Sprekend namens de negen EEG-landen noemde de Neder landse VN-ambassadeur dr. Johan Kaufmann 'de gematigde benadering' van de indieners ven de resolutie „een bemoedi gend teken voor de toekomst". De resolutie was ingediend door Egypte en enkele niet-gebonden landen „Onze negen landen geloven dat wegen gevonden moeten worden om mogelijk te maken dat alle belanghebbende par tijen deelnemen aan de vredesconferentie, rekening houdend met het belang van deze conferentie voor het palestijnse volk. Wij menen dat de voorwaarden voor deelneming uitgewerkt moeten worden in overleg met alle betrokken partijen, en hopen dat de resterende obstakels overwonnen zullen wor den", aldus Kaufmann. Steun Hij herinnerde eraan dat de negen herhaaldelijk krachtig steun hebben betuigd aan de resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad, die een essentiële basis voor een recht vaardige en duurzame vrede bieden. „We hebben echter ook erkend dat deze twee resoluties geen rekening houden met de politieke dimensies van de Palestijnse kwestie, en daarom ons inziens zodanig aangevuld moeten worden dat de legitieme rechten van het Palestijnse volk er in opgeno men worden, met name zijn recht effectief uiting te geven aan zijn nationale identiteit, dat in het kader van een rege ling door onderhandeling een territoriale basis gegeven zou kunnen worden." Kaufman zei dat de negen EEG-landen voor de resolutie stemmen omdat de doelstelling ervan, „het vergemakkelij ken van een spoedige hervatting van de vredesconferentie over het Midden-Oosten onder auspiciën van de Verenigde Naties, door ons allen wordt onderschreven". Wel had hij bedenkingen tegen het noemen van een orecieze datum in de resolutie, die volgens de negen niet in de Igemene vergader ing. maar in het overleg tussen partijen vastgesteld moet worden De negen EEG-landen onthielden hun steun a. n een andere resolutie, ingediend door Syrië met steun van enkele met- gebonden landen. Deze resolutie veroordeelt Israël voor het bezet houden van Arabisch gebied, veroordeelt de Israëlische maatregelen om het 'demografisch en geografisch karakter' van de bezette gebieden te veranderen, eist de terugtrekking van Israël uit alle sinds 1967 bezette gebieden, en verwezen lijking van de 'onvervreemdbare rechten' van het Palestijnse volk. De resolutie vroeg voorts om stopzetting van alle mili taire hulp aan Israël Behalve Israël en de Verenigde Staten stemden ook enkele EEG-landen - Nederland. Noorwegen. Denemarken, Groot-Brittanniè en West-Duitsland - tegen deze resolutie. De overige EEG-partners onthielden zich van stemming. AMSTERDAM - Kijkje op de earavan-RAI, die vandaag, zaterdag 11 december, de poorten voor het publiek opent. Op de foto een interieur voor een bestelbusje, waarmee de handige doe-het- zelver een kampeerwagen kan bouwen. Het complete interieur komt op ongeveer 5000 gulden. GLASGOW - „Als je kampioen wordt kan je een kus op je oog krijgen", schijnt de eigenaar van deze stier, Fizzy genaamd, te hebben gezegd toen hij het dier liet inschrijven voor de wedstrijd voor het kampioenschap van de Royal Smithfield Show in Earls Court in Londen. Fizzy werd inderdaad kampioen en kreeg zijn zoen. KADERLID VAN VERVOERSBOND NVV GEROYEERD ROTTERDAM - De Bondsraad van de Vervoersbond NW heeft vrijdag sleepbootmachinist C. van der Zanden, geroyeerd als kaderlid van de bond. Van der Zanden, lid van de CPN, noemde het besluit na afloop 'tekenend voor de verrechtsing binnen de gelede ren van de vakbond'. Het besluit om Van der Zanden voor royement voor te dragen, werd in sep tember genomen nadat hij, ondanks het parool van de vervoersfederatie om geen acties te ondernemen, toch een vergadering uitschreef om een 24- uursstaking onder de Rotterdamse sleepboten te bewerkstelligen. Van der Zanden had, aldus voorzitter S Barendregt. moeten weten dat hij dit niet kon doen onder de vlag van de ver voersfederatie Gevoegd bij nog een aantal incidenten waarbij Van der Zan den ook al had laten blijken de stem ming onder de leden eerder te willen volgen dan de besluiten van de top van de bond, was met dit laatste incident 'de onmogelijkheid om met hem samen te werken' aangetoond, aldus Barendregt. De stemming op de vergadering leek aanvankelijk pro-Van der Zanden. Vele sprekers uit de bondsraad betuigden hun spijt wanneer Van der Zanden zou moeten vertrekken. Enkelen kondigden aan dat ledenverlies het gevolg zou zijn. „Dit is geen manier", aldus een verte genwoordiger uit de haven, „om een ac tief vakbondslid te behandelen KRACHTMETING REGERING-VAKBONDEN i Van onze correspondent) PAkIJs - Een krachtmeting tussen premier Barre en de grote vakbonden kan tegen Kerstmis in Frankrijk tot stakingen op nationale schaal leiden. De premier wil zijn anti-inflatiepolitiek redden, de bonden willen dat de regering vasthoudt aan contracten die de koopkracht verzekeren en daarenboven nog een verbetering van 2 procent per jaar. Het gaat om een contract tussen de staat en de genationaliseerde licht-, gas- en steenkolenindustrie. Dit contract was een produkt van de mei-opstand van 1968 en het voorzag in een zekerstel- Ou rust ling van de inkomens aan de ene kant. en een keren van de stakingsgolven, die het land als eb en vloed in hun greep hadden Het contract kwam in december 1969 tot stand en het kan ieder jaar stilzwij- laagste inkomensgroepen. Wel zal de koopkracht gehandhaafd blijven, maar niet meer dan dat. De Franse premier heeft nu de moge lijkheid tussen twee besluiten: of hij houdt het been stijf en daarmee stort hij zich in een onoverzienbare periode van arbeidsonrust en dat nog vlak voor 5e„d worden verle„ed. D, dTetoémeS f f««d,sen. Of hij geeft de v.Kbon. zien hun inkomen ieder jaar aangepast de" dr """«f1»"»/ P™?" n - j i -- en daarmee is het hek van de dam pn h»»t aan de inflatie, en daarop krijgen ze nog eens 2 procent die maakt dat het salaris waardevoller wordt in relatie tot de koopkracht. Premier Barre heeft bij de introductie van zijn plan ter bestrijding van de infla tie laten weten dat er het komende jaar van geen salarisverhoging sprake zal kunnen zijn, tenzij dan hoogstens in de 'KWESTIE- VAN A GT' DEN HAAG (ANP) - De politiek zwaar beladen kwestie-Van Agt (niet de kwestie-Men ten want dat was eenvoudigweg één van de vele zondaren tegen de maatschappelijke orde die zich bijtijds in veiligheid trachtte te brengen) zit vol met, uit een oogpunt van het ambtelijk handelen of beter van handelen door ambtenaren, zeer interessante kwesties", zo begint mr. E. J. N. M. Bogaerts. hoofd redacteur van het weekblad van de ambtenarenvereniging ARKA. onder het hoofdje 'Heden' een artikel over o.m. aanduidingen op ambtelijke stukken. Wij hebben lang geaarzeld, of wij hier iets over zouden zeggen. Het misver stand dat wij ons zouden bemoeien met een politieke zaak is levensgroot aan wezig. zo merkt hij voorts op. Vervol gens schrijft hij o.m., na te hebben her- DEN HAAG (ANP) - De de commissie fusieregelingen van de Sociaal-Economische Raad. prof. mr W. C. L. van der Grinten, heeft de raad meegedeeld dat hij zich niet kan ver enigen met de conclusie der commissie dat de nationale overheid de be voegdheid zou moeten hebben om fu sies te toetsen en eventueel te verbie den. De commissie fusieregeüngen (niet de commissie voor fusie aangelegenheden red. ANP) heeft vrij dag haar ontwerp-advies over de fusie gedragsregels van de Scr en over toets ing van de regels openbaar gemaakt. Het ontwerp-advies zal in de januari vergadering van de SER worden be sproken. zo is vrijdag meegedeeld in af wijking van de aanduiding op het ontwerp-advies dat het in de vergader ing van volgende week vrijdag 17 de cember zou worden behandeld. Prof. Van der Gnnten deelt de raad o.m. mee dat deredenen voor preventieve fu siecontrole de conclusie van de com missie met rechtvaardigen. In het ontwerp-advies komen z.i niet. of on voldoende. de bezwaren naar voren die tegen de controle van fusies door de na tionale overheid kunnen worden geuit. vangende leden van de SER van deze afwijkende visie van de heer van der Grinten op de hoogte worden gesteld is gedateerd 1 december 1976 Misstanden Dc heer Van der Grinten merkt in zijn dtuk o.m. op dat tot dusverre niet is gebleken dat op het terrein van fusies, zeker van fusies binnen de Nederlandse rechtssfeer, zich belangrijke misbrui ken en misstanden hebben voorgedaan, of dat te verwachten is dat in de nabije toekomst misstanden zuilen optreden. Tekenend noemt hij dat in het ontwerp-advies geen enkel voorbeeld wordt genoemd van een gerealiseerde fusie die in strijd zou zijn met het alge meen belang. Van een noodzaak voor de overheid om ter bestrijding van maatschappelijke misstanden op te treden kan. naar zijn mening, niet worden gesproken Met toekenning van bevoegdheden aan de overheid om concrete economische be slissingen van economische objecten te toetsen en te verbieden is voorzichtig heid en terughoudendheid geboden. Aan de overheid behoren slechts dan bevoegdheden ten aanzien van de parti culiere sector te worden toegekend in dien dit vereist is om misstanden te voorkomen, aldus de heer Van der Grin ten. Voorts merkt hij op dat een beoordeling van fusies een uiterst moeilijke opgave is omdat het in heht bijzonder gaat over effecten die de fusie in de toekomst zal hebben. Deze effecten, en zeker die op langere termijn, zijn nimmer met zeker heid vast te stellen Over de meest war'schijnlijke effecten kan, en zal, niet zelden uiteenlopende worden gedacht. Een sterk verschillend oordeel is OQk mogelijk over de vraag, of de effecten per saldo gunstig of ongun stig zijn voor de nationale welvaart en het nationaal welzijn. Criterium Slechts het criterium van de positie op de markt geeft enig houvast. Min of mcerobjectiefkan worden vaslgesteliE of de fusie leidt tot een overwegende positie op een bepaalde markt. De enkele omstandigheid dat een be paalde onderneming door fusie een overwegende positie op de markt gaat innemen, rechtvaardigt, naar de me ning van de heer Van der Grinten, ech ter met de conclusie dat deze marktpo sitie mmeebrengt een met het algemeen belang onverenigbare machtspositie Tegen schadelijke machtsposities heeft voorts de Nederlandse overheid een in strumentarium in de wet economische mededinging. Tot dusver is z.i. met ge bleken dat dit instrumentarium onvol doende is. Het initiatief tot de fusie ligt in vele ge vallen bij de leiding van de overgeno men onderneming. Uit de enquête in het ontwerp-advies genoemd blijkt, naar zijn mening, dat deze ondernemingen t ot een fusie worden gebracht door pro blemen van liquiditeit, rentabiliteit, kapitaalverschaffing en social- spychologische overwegingen. Kan. in dien deze overwegingen op zichzelf ge grond zijn. niettemin de overheid in dc fusie verbieden?, zo vraagt hij. Zou bij een bevestigde beantwoording, niet deconsequentie moeten zijn dat de overheid dan tevens voorzieningen moet treffen <jm de cdntïnUiteit van de onderneming te verzekeren? Deze con sequentie acht de heer Van der Grinten moeilijk aanvaardbaar. innerd aan de mogelijkheden om door het aangeven van 'spoed', 'veel spoed', zeer veel spoed', 'heden', 'terstond', 'ter stond in handen', 'en soortgelijke kre ten' de bestuurders zo spoedig mogelijk in kennis te stellen met voor hen nood zakelijk gegevens: „Iedereen die iets aan zijn chef of aan een bestuurder zo gauw mogelijk moet laten weten, weet dat er maar één middel is om dit met zekerheid te bereiken, te weten: hem dit persoonlijk mee te delen of het op schrift gestelde persoonlijk ter hand te stellen. Alleen wanneer men zich denkt te kun nen en moeten dekken legt men het op zijn tafeL vooral als men bij wat naden ken weet of kan weten dat de man niet meer op zijn kamer komt Het geval-Van Agt is volkomen duide lijk: men had Van Agt zeer eenvoudig kunnen bereiken, want men wist dat hij naar Berg en Dal ging. Doch zijn tafel was kennelijk geduldiger. Vooral met het woord 'heden' er op". Verder schrijft hij o.m.: „Onwillekeurig komt men bij zo iets op een persoonlijke medewerker van de bestuurder. Een goede medewerker - vroeger secreta resse geheten - is in dergelijke gevallen onmisbaar en niet genoeg te waarderen. We bedoelen nadrukkelijk niet de zgn. plitieke functionaris die sommige mi nisters zich hebben gemeend te moeten aanmeten. Deze functionarissen - in sommige gevallen zelfs een politiek ka binet- maken alles alleen maar gecom pliceerder". De schrijver van het orgaan van de ARKA noemt het een grote vergissing om een partij-politieke functionaris een minister te laten bijstaan. „Als de man al niet zelf zo goed in de politiek van zijn partij thuis is dat hij zichzelf capabel acht om voorgenomen maatregelen van dat standpunt uit te verdedigen, dan geeft hij in feite aan al zijn hoofdambte naren een trap door een extra partij politieke stem in het departement m te bouwen. Het normale relati-patroon tussen mi- nisteren hoofd-ambtenaren wordt ern stig doorbroken door een dergelijk po litieke ambtenaar. Riekt het niet naar de ouderwetse hof- intriges om 'eigen' mensen zo vlak bij zich in dincsl te nemen". en daarmee is het hek van de dam en het plan-Barre begraven. Behalve de elektriciteits-, gas- en steenkolenwer- kers zal dan natuurlijk iedereen om de loonsverhoging gaan vragen die de re gering verboden had. In de hoofdkwartieren van de grote vakbonden is men ook niet helemaal ge rust op de nabije toekomst. Stakingen van gas en licht, van de treinen even tueel en andere openbare bedrijven zo kort voor de feestdagen zal de Fransen, die niets met de stakers te maken heb ben. razend maken. En al in maart staan de gemeentelijke verkiezingen voor de deur waarvan de linkse partijen hopen dat ze eindelijk de doorbraak naar de macht zullen betekenen. Mochten de vakbondsleiders echter al zo denken, dan is het zeer de vraag of de 'basis' het daarmee eens zal zijn. Ook de Franse regering is er weinig aangelegen zich uitgerekend rond Kerstmis onpo pulair te maken, en ook hier gaat men rekening houden met de verkiezingen. Premier Barre en zijn plan staan dan ook voor de grootste crisis van hun le ven. Wat valt er te redden? Buiten landse waarnemers halen de schouders op en zeggen dat het plan-Barre allang een verloren zaak is, omdat het over leed voor het geboren werd. Zes bergbeklimmers, onder wie twee vrouwen, die sinds zondag in het Griekse Olympusgebergte vermist worden, zijn waarschijnlijk in een la wine omgekomen. Redders vonden donderdag even voor zonsondergang een dode vrouw onder de sneeuw op ongeveer 2700 meter hoogte. WEST-BERLIJN (Reuter) - De Oost- duitse popzangeres Nina Hagen is donderdag in Hamburg aangeko men nadat de Oostduitse autoritei ten haar haar staatsburgerschap hadden afgenomen en gesommeerd het land voor 12 december te verla ten. De zelf onlangs van zijn staatsbur gerschap beroofde Oostduitse tekstdichter-zanger Wolf Biermann maakte dit vrijdag bekend op een persconferentie. Biermann verklaarde dat dc 23- jarige zangeres enige tijd geleden het Oostduitse ministerie van binnen landse zaken een brief heeft geschre ven waarin zij stelde niet in een land te willen leven waar hy (Biermann) niet mag leven. Vrienden van Biermann in Oost- Berlijn hebben gezegd dat de Oost duitse autoriteiten de brelf waar schijnlijk als een 'verzoek om emigra tie' hebben beschouwd en dienover eenkomstig hebber, gehandeld. Nina Hagen was een van de eerste musici die vorige maand openlijk protesteerde tegen het afnemen van Biermanns staatsburgerschap en een beroep deden op de Oostduitse regering het besluit in te trekken. De moeder van de zangeres heeft jaren lang samengewoond met Biermann-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13