HET 'LAND VAN TERNEUZEN' BIJ HET BEGIN VAN DEZE EEUW ZEEUWSCH-VLAANDEREN VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 Zeeschepen in de West-binnenhaven. Je zou bijna een vergissing maken en denken dat het vóór 1908 is. ware het niet. dat de Scheldekade (West) u deze illusie ontneemt! Immers na 1908 werd de zeescheepvaart naar Gent en ook wel voor Terneuzen door de z.g. Nieuwe Sluisgeleid. Dat is dus nu de 'Oude Zeesluis', voorlopig nog buiten gebruik. In dit bijzondere geval vond een reparatie plaats aan 'onze' Nieuwe Sluis en werd een paar dagen de zeescheepvaart via de Westkolk afgewik keld. Deze opname dateert van 1931 of 1932. Het Valputje bij Mauritsfort i Hoeki Deze opname is van 191611917. Het houten bouwwerk op de achtergrond was het eigendom van de heer J. R. H. de Smidt. welbekende figuur als 'Pa Smidt' en van de heer Nolson Ze hadden destijds dat putje gepacht om er te vissen. Op het einde van de le wereldoorlog hebben hulp vaardige handen dat houten geval gesloopt en er 'konijnenkotten' van gemaakt. Bedenk: het hout was toen schaars en de konijnen waren talrijk! Het. aardige plekje, nu verfraaid door leuke omgebouwde arbeidershuisjes (2e woning), ligt er nog altijd. Maar als u niet al te goed in de streek bekend bent. rijdt u het gemakkelijk voorbij. Geen nood, inlichtingen bij mij verkrijgbaar. TERNEUZEN - Kenner-bij-uitstek van het oude Terneuzen Johan de Vries is niet alleen in staat in geschrift de geschiedenis van het land van Terneuzen te vertellen, hij beschikt ook over een interessant archief vol foto's vanaf het begin van deze eeuw. Een keuze uit de verzameling van Johan de Vries treft u vandaag aan op deze pagina. De maker van de foto's zorgt zelf voor de begeleidende tekst, daarbij puttend uit zijn gedetailleerde kennis van het land van Terneuzen. Natuurlijk kon De Vries toen niet beschikken over de fraaie camera's van nu en moest hij werken met apparatuur die ons nu primitief voorkomt, maar niettemin is hij er goed in geslaagd het Neuzen van toen in al zijn facetten vast te leggen. Er is niets dat moeilijker is dan iets aan anderen uit te leggen, waar je tamelijk'veel van weet! Maar ik zal me beperken' Het water is de westelijke vestinggracht; de wal met bomen het latere Westelijk Wandelpark (nu is dat alles verdwenen in de haven vóór de binnenscheepvaartsluis). De grazende koetjes zijn die van 'Erend (Arend) Dieleman, die hoek. Noordstraat Schotsehoek) - Arsenaalstraat woonde. De weldoorvoerde diertjes werden 's ochtends en 's avonds via 'Rolbrug, Sasse Poort naar de bestemming gebracht en 's avonds- weer terug naar de stal. Tot ergernis van sommigen tzelfs doorgedrongen tot bespreking in de gemeenteraad!) lieten de beestjes wel eens wat op de straten vallen Wat op struikgewas lijkt (linkerhelft tussen de bomen) sloot het z.g. 'Eilandje' in. waar af en toe ook wel eens koeien graasden. Wij hebben daar gevoetbald, soms tussen de 'gramofoonplaten' door. maar geen klachten hoor! Je was al blij als je ergens een veldje had! De opname is van 191811919. -1920. De Scheldekade Noord) wordt rechtgetrokken. Datgeschiedde doormiddel van opgebracht zand en dat ging niet met opspuiten gepaard. Nee nee. gehuurde scheepjes voerden zand van platen in de Schelde aan Dat alles kostte veel tijd en zodoende ziet u hier de Terneuzensejeugd,volop genieten, wekenlang, en gelukkig viel ook de zomervakantie in dezepenode. Het eerste huis (rechts) was het huis van dokter Van Nes; nu woont daar dokter Dorrepaal. De 'Belgenland', een regelmatige dienst onderhoudende tussen Antwerpen - New-Yorkv.v. Ik meen de White Star Line. Een dergelijkfraai (statig zou je haastzeggen) gezicht behoort tot het verleden, althans op onze Schelde. Ziet u links dat 3-mast schoenertje? Ongetwijfeld een Engelsman. Ze lagen daar soms weken. De foto is genomen vanaf de lichtopsland op de Westpier en ivel onder stromende regen. Je ziet mensen staan aan 't Tennent-toofl' teinde van het hoofd), met de paraplu op' Ook hier is mij de juiste plaats ontgaan, maar ze hebben de kleine meid nog niet voor me moeten verkleden. En u ziet wel. een deur in 2 delen, het z.g onderdeurtje! Ik zoek haar toch weer in de omgeving van het Boerengat, want dat plekje heeft me van jongsaf in de ban gehouden! 'i Zal 1918 zijn geweest, dat ik deze foto heb genomen. Oj dat nou op Hoek ofóp'het Boerengat is geweest, 'k weet het niet precies, maar u ziet het: de jonge generatie is al 'op z'n burgs'. Ook deze opname dateert uit omstreeks 1920. Ik werkte toen met een toestel van vrij groot beeldformaat iplaten van 10 x 15), maar bij elke opname: zwart doekje over je kop en (in dit geval i 'naar het vogeltje kijken!" Opoe zal er wel niet meer zijn, denk ik. Maar moeder de vrouw, die er zo jeugdig uitziet, zal naar ik hoop deze foto onder ogen krijgen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25