VMZ: zuiveringsinstallatie riool Ritthem afwijzen Hervormd Kapelle nam afscheid van ds. Jebbink Verpleeg- en bouwt nieuw Rusthuizen Zeeland kantoor Middelburg Duitse industrie toont interesse voor Zeeland Rabobank S Gs keuren verkoop van Spuikom goed AUTO BIJ BOTSING UITGEBRAND VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 IN BRIEF AAN GEMEENTERAAD VLISSINGEN VERPLAATSEN NAAR VLISSINGEN-OOST VLISSINGEN - Na het Zeeuws coördi natieorgaan voor milieu- en land schapsbescherming heeft nu ook de VMZ bezwaren ingebracht tegen het gemeentelijk ontwerp- bestemmingsplan 'buitengebied' in Vlissingen. De Vereniging Milieuhy giëne Zeeland is het met enkele onder delen niet eens. Men dringt aan op de keuze van een andere plaats voor de te bouwen rooolwater zuiveringsinstal latie dan bij Ritthem. Als betere moge lijkheid wijst de VMZ het industriege bied van Vlissingen-Oost aan, „waar ruim voldoende mogelijkheden aan wezig zijn." „Ernstige bedenkingen" ontmoet de VMZ bij de bestemming van een circa 10 ha terrein aan de Schotteweg In Rit them voor de bouw van een zuiverings installatie. Dat zou moeten worden af gewezen, aldus voorzitter J. M. Bannink in een brief aan de gemeenteraad. „Situering van een dergelijke installa tie, waarvan in 1972 de opzet gebaseerd was op een prognose voor de zomer van 1985 van 156.000 inwoner équivalenten exlusief Middelburg, op ongeveer 400 meter afstand van de bestaande wonin gen moet onaanvaardbaar worden geacht" Als redenen hiervoor worden aangewezen: de dreigende stankoverlast voor in woners van Ritthem, „welke in belang rijke mate zal kunnen toenemen onder ongunstige atmosferische omstandig heden". In deze gevallen, aldus de VMZ, bewtaat reeds lang overlast door stank- hinder, voortvloeiend uit de op 19 de cember 1969 door het waterschap Wal cheren verleende vergunning tot het lo zen van het afvalwater van Oost- Souburg en Ritthem op de Spuiboezem te Ri tthem tot maximaal 21.000 inwoner équivalenten. „De bouw van hoge betonnen instal laties (20 meter) in het vlakke land schap, wat horizon-vervuilend zal wer ken en storend voor dc nabijgelegen woonkern." Bannink: „Gevreesd moet worden dat deleefbaarheid in de woonkern Ritthem danig verstoord zal worden, dit in tegenstelling tot het zo gewenste stimu leren van die leefbaarheid, wat blijkt uit het gemeentelijk beleid om Ritthem aan te wijzen als rehabilitatiegebied." De keuze van een andere plaats voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie moet volgens de VMZ 'zonder enige twijfel' als MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben goedkeuring ver- Jeend aan het besluit van de algemene vergadering van het waterschap Wal cheren van 3 september 1976 tot ver koop van de spuikom te Vlissingen aan Bouwbank Stok te Breda. Zij hebben het dageiijKs uestuur van het waterschap verzocht de verkoop akte niet eerder notarieel te doen pas seren dan veertien dagen na de verzen ding van de brief van gs, dit in verband met de brief van burgemeester en we thouders van Vlissingen van 28 oktober 1976 aan dc minister van binnenlandse zaken, waarbij werd verzocht om schorsing en vernietiging van een eventueel goedkeuringsbesluit van ge deputeerde staten. In een brief aan burgemeester en we thouders van Vlissingen hebben gs me dedeling gedaan van hun besluit tot goedkeuring van het waterschapsbes- luit inzake de spuikom. Zij schrijven b. en w. uit een oogpunt van algemeen be lang geen aanleiding te hebben kunnen vinden de goedkeuring te onthouden. Bij het nemen van deze beslissing heb ben gs onder meer overwogen dat Vlis singen beschikt over een adequaat be stuurlijk instrumentarium om de plan nen ter plaatse van de spuikom alsnog te realiseren en dat Vlissingen in ver band daarmee niet zonder meer behoeft in te gaan op het door Bouwbank Stok gedane aanbod tot verkoop. Prestatieloop VEERE - Op zaterdag 18 december houdt de sportclub Veere, in samen werking met de sportclub Vrouwen polder en Dynamo 70, voor de 8e maal een preslalieloop. Het parcours voert de deelnemers door het prachiigc bos en krekengebied van staatsbosbeheer te Veere. Start en finish zijn bij de jachthaven .Oostwatering te Veere. Er zijn twee af standen te lopen de 3,5 en de 10 km. De starttijden zijn voor de 3,5 km om 13.30 en de 10 km om 14.30. Ieder die de af stand binnen de vastgestelde limiet af legt ontvangt een fraai herinnerings vaantje. Inschrijving bij de start van al 12.30 uur een bijzonder urgente aangelegenheid worden gezien. Bannink voert aan, dat het situeren van de installatie in het industriegebied van Vlissingen-Oost meer aanlegkosten vergt dan de in 1972 begrootte 40 mil joen gulden (waarvan 15 miljoen voor de installatie) in 1972, maar hij stelt daar tegenover: Minder stank geen of minder stankoverlast voor woonkernen; geen ofminderstorende elementen in het landschap; afnemende verontreiniging van het zwemwater bij het badstand en Nolle- strand te Vlissingen tijdens afgaan getij door de grotere afstand ten opzichte van het lozingspunt; O aansluiting van de rioolafvoerleiding uit Middelburg op het tracé van de een- trale leiding naar de zuiveringsinstalla tie in Vlissingen-Oot werkt kostenbes parend wegens het niet verleggen van de leiding uit Middelburg. De VMZ verwacht niet dat in de tradï- tionle zuiveringsinstallaties een volle dige zuivering van het riool afvalwater zal plaatsvinden. De VMZ vindt het on juist dat de secundaire watervervui ling niet zal worden tegengegaan. „Na de eerste trap (bezinking) en de tweede (biologische reiniging) is de derde trap tot het nazuiveren van het effluent zeer gewenst om daaruit ook de fosfaten en metalen te verwijderen." Voorzover de VMZ bekend is zal het wa terschap Walcheren dit laatste echter niet toepassen omdat de centrale over heid een volledige zuivering niet vereist „Dit is geen voldoende argument omdat in Zeeland ook wel iets gedaan mag worden dat méér is dan het vereiste of hoogst noodzakelijke. Bovendien lijkt lozing van gedeeltelijk gezuiverd afval water in strijd met de in het indicatief meerjarenprogramma geformuleerde uitrgangspunten van beleid, namelijk het 'stand-still' beginsel en de bewtrij- ding van de verontreiniging aan de bron.' Niet aanbrengen van een volledige zui vering bij een traditionele zuiveringsin stallatie brengt de heer Bannink op een andersoortigtype: Caroussel- oxydatiesloot, die 75 procentzou vergen van van de koten van een traditionele zuiveringsinstallatie (zonder derde trap). Volgens Bannink heeft het ef fluent een zuiveringspercentage van 98 en het is zuiverder dan dat van traditio nele zuiveringsinstallaties. Bij een der gelijk type van circa 156.000 inwoner equivalent is 4 ha slobdroogebben no dig, waarvan het economisch drogen het grootste probleem is. „Het benutten hiervoor van de weggegooide warmte in het opgewarmde koelwater van de kerncentrale Borsele lijkt een goede op lossing om onderzoeken. (ADVERTENTIE) Situering van deze zuiveringsinstallatie in het industriegebied Vlissingen-Oost is daartoe gewenst." Het probleem van de slib-verwijdering, waarin schadelijke stoffen kunnen voorkomen, kan volgens de VMZ in rela tie worden gebracht met de door Hoechst Holland te ontwikkelen ver werkingsmethode voor de filterkoeken uit de natuurreinigingsfabriek. „Het fi nanciële aspect daarvan kan worden af gewogen tegenover de geringere kosten van zuivering volgens het Caroussel- type en het niet toevoegen van de derde traps-zuivering bij een te bouwen tradi tionele rioolwaterzuiveringsinstalla tie". aldus Bannink. J. v. d. Bosse kreeg ere-speld 'Philadelphia' verkrijgbaar bij o a Fabery De Jonge bv Lange Kerkstraat 30 Goes P.M.J. Hackenberg Juweliers Eerste zaak vanaf de Markt Burgpromenade 4 - Middelburg 't Geschenkenhuis Noordstraat 75 Terneuzen MIDDELBURG - Bij zijn aftreden uit het bestuur van de afdeling: Walcheren van Philadelphia (protestants- christelijke vereniging van ouders en J^SSSSSiSlmS. NA 28 JAAR KAPELLE MET EMERITAAT scheiden met de ere-speld van de ver eniging. De onderscheiding werd hem uitgereikt door hoofdbestuurslid J. Meiresonne. De heer Van de Bosse ontving de ere- speld voor het vele werk dat hij gedu- fende een periode van bijna 14 jaar als bestuurslid heeft gedaan. De heer Van de Bosse nam afscheid tij dens een vergadering van de afdeling Walcheren in de Ontmoetingskerk in Middelburg. Naast hem traden ook me vrouw P. N. v. d. Gaag en de heer J. M. Schot at Als nieuwe bestuursleden werden gekozen mevrouw D. Roorda- Valkenburg en de heer J. D. M. Ver- schuure, beiden uit Middelburg, en de heer H. L. van Noppen uit Vlissingen. Kerstviering THOLEN - De vrouwenraad van Tho- len houdt voor de bejaarden van Tho- len een kerstviering. Deze viering is op woensdag 22 decem ber in de bejaardensoos van Tholen. Een en ander begint om 17.00 uur. bink alle leden van de kerkvoogdij over leefd had: niemand van degenen die 28 jaar geleden in de kerkvoogdij zaten, heeft er nog zitting in. De heer Burger zei dat ds. Jebbink van de pastorie een echt open huis gemaakt had. ..Het was als het ware een duiventil, waar men in- en uitvloog. We hebben in de kerkvoogdij altijd een bijzonder prettige samenwer king gehad", betoogde de heer Burger. Kees Toorenaar bracht een klein 'Dit- is-uw-leven'. in de vorm van interview tjes met de heer en mevrouw Jebbink. de zondagsschool bloemen. Zy bedankte voor het vele werk dat ds. Jebbink voor de zondagsschool gedaan heeft. Namens de hervormde gemeente Kapelle boden de heer Herselman en mevrouw Lodder als Iaatsten geschen ken aan: een secretaire en een slaapka merameublement. Ds. Jebbink sprak tenslotte een dan kwoord: „We zijn erg onder de indruk. Ik kan met mijn vrouw zeggen dat we heel gelukkige mensen zijn. U bent met velen naar het afscheid gekomen. Daarvoor Daarin werden met name enkele vakan- dank", aldus de heer Jebbink. „Kapelle is een geweldige gemeente geweest. Ons .werk hier zou niet mogelijk zijn geweest presentatrice Mies Bouwman imiteer- zonder de steun van velen". Onder dankzegging voor de vele goede en welgemeende woorden had de schei dende predikant voor iedere spreker een apart speechje. Na afloop van de bijeen komst was er in'De Vroone'g de. Ook de kleinkinderen van het echt paar kwamen daarbij op het toneel met een door de zaal voluit meegezongen 'Lang-zullen-ze-leven'. Organist Gommert de Kok dankte ds. Jebbink voor de samenwerking gedu- om persoonlijk afscheid te nemen van rende meer dan 27 jaar. „U hebt mij al- r" tijd een bijzonder grote vrijheid toeges taan", vertelde de heer De Kok. Hij had vormde gemeente maakten daarvan uitgerekend dat de heer Jebbink gedu- gebruik. i totaal 50.000 ZIERIKZEE - Bij een ongeval op de kruising Rijksweg 18-Provinciale weg 7 bij Zierikzee zijn donderdagmiddag drie personen gewond geraakt, van wie één ernstig. Een auto brandde geheel uit, terwijl een ander vrij zwaar werd beschadigd. Een bestelauto, bestuurd door J. M. D. uit Nieuwerkerk en komend over de weg van Zierikzee naar Rotterdam kon niet tijdig remmen voor een personenauto, bestuurd door A. F. de J.-van W. uit Brouwershaven, die de zuidelijke rij baan op kwam rijden. Na de botsing kwam deze auto in de middenberm te recht en botste daarbij tegen een licht mast waarna het voertuig in brand raakte. Alle drie de inzittenden, van wie er twee na§r buiten werden geslingerd, raakten gewond. De bestuurster, De J. van W. moest met. hersenletsel in het Dijkzigt- ziekenhuis te Rotterdam worden opge nomen. De andere inzittenden, M. van de L. en C. van de L., beiden uit Ker- kwerve, werden met gebroken ribben naar het Zweedse Rode- Kruisziekenhuis in Zierikzee overge bracht. KAPELLE - De leden van de her vormde gemeente van Kapelle hebben donderdagavond afscheid genomen van dominee E. P. J. Jebbink en zijn familie. Dat gebeurde op bijzonder har telijke wijze in een volle grote zaal van het gemeenschapscentrum 'De Vroone'. De heer en mevrouw Jebbink werden door 12 sprekers uitgebreid in het zon netje gezet en kregen de nodige ge schenken aangeboden. Alom was er waardering voor de wijze waarop de predikant - die met emeritaat gaat - gedurende 28 jaar in Kapelle werkzaam is geweest. De avond werd geopend met een spe ciaal welkomstlied van organist Gom mert. de Kok. op de wijze van 'Com nu met sangh van soete tonen'. Ds. G. K. G. Schreuaer uit Schore. die als 'ceremo niemeester' optrad, heette daarna de aanwezigen in dichtvorm welkom. „Deze avond heeft heel Kapelle zich ge schaard om haar pastor. Hij is het waard na 28 jaar Kapelle. Vanavond mag dui delijk worden wat hij altijd heeft bete kend voor velen in Kapelle", aldus ds. Schreuder. Mejuffrouw Steven.se bood mevrouw Jebbink-Paap als eerste een geschenk aan: een bos van 28 rozen, „als symbool vborhètgeen u deed", zei ze. De dames Gijzei en Hoogstrate haaiden namens de hervormde vrouwengroep herinne- ZEELAND-PRESENTATIE IN DUSSELDORF ringen op aan de 27 jaar voorzitterschap van mevrouw Jebbink. Zij overhandig den de predikantsvrouw een 'identifica tiepenning' om verdwalen in de 'grote stad Goes' te voorkomen. Burgemeester H. G. van Suijlekom sprak namens de burgerlijke gemeente Kapelle. „Er is in dat Kapelletje enorm veel veranderd. Ik dank u voor de wijze van omgaan. U hebt zich in alle opzichten als een ware pastor voor de gemeenschap getoond, daarin bijgestaan door een echtgenote die in woord en daad een steun was. Be dankt voor wat u was en Gods zegen voor de toekomst." Namens de afscheidscommissie bood de heer Van der Kuyl het echtpaar Jebbink een forse ringband aan, waarin 50 leden van de gemeente hun herinneringen en belevenissen met de familie Jebbink hadden neergelegd. Namens de jeugdkapel presenteerde Bas Oele een collage, waarin de bezig heden van ds. Jebbink en zijn familie in Kapelle op symbolische wijze waren weergegeven. De voorzitter van de kerkvoogdij. J. Burger, sprak woorden van dank. Hij constateerde dat ds. Jeb- rende zijn Kapelse tijd treden had. Mevrouw Van Iwaarden overhandigde Foto: het echtpaar Jebbink ontvangt de de preekstoel beklommen zogenaamde 'identificatiepenning' te neinde in de 'grote stad Goes' niet të verdwalen. DÜSSELDORF - Enkele Duitse bedrijven hebben donderdag tijdens een bijeen komst, die de Acquisitiegroep Zeeland in Düsseldorf hield, belangstelling ge toond voor vestiging in Zeeland. Dat deelde drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, desgevraagd na afloop van de Zeeland-presentatie in Düsseldorf mee. Hij kon geen name noemen van bedrijven. Wel maakte hij duidelijk dat met name vanuit de sector transport voor Zeeland belangstelling werd getoond. „We hebben wel potentiële klanten ontmoet", zei de heer Verburg. Voor de bijeenkomst in het Wirt- schafstmuseum in Düsseldorf waren Duitse bedrijven, banken en industrie- organisaties uitgenodigd. Om de geno digden in te lichten over vestigingsmo gelijkheden voor toeleverdende, dienst- verleende en verwerkende bedrijven in Zeeland, waren vertegenwoordigers van de havenschappen en van de gemeente Terneuzen, Goes. Middelburg en Vlis singen aanwezig. Verder was de provin ciale WV vertegenwoordigd. PRINCIPE-BESLUIT IN VERGADERING TE DOMBURG dracht te geven een schetsplan te ver- 7itetorhni~nn vaardigen. Zjusmrnui^en Bij de behandeling van dit voorstel bleek dat er bij enkele bestuursleden UFFFT ÏVIFN 7,Tm bedenkingen leefden over de financiële WAT VERKEKEN conse,uentlesdezestep-Zohoorde OP BOUW VAN ZUSTERHUIZEN ADVERTENTIEi De bungalowprogramma's 1977 liggen voor u klaar MIDDELBURG-Het algemeen bestuur van de stichting 'Verpleeg- en Rusthui zen Zeeland' is donderdagmiddag in principe akkoord gegaan met de bouw van een nieuw centraal bureau op een terrein bij 'Vijvervreugd' in Middel burg. Uit de toelichting van het gedele geerd bestuur bleek dat dit de voorkeur vedient boven het verbouwen van de panden Rouaansekaai 35 en 37 te Mid delburg, waarin thans het centraal kantoor van de stichting is gevestigd. Een reconstructie van deze panden zou grote moeilijkheden opleveren en bo vendien bleek, dat rekening houdend met de opbrengst van deze panden de kosten van nieuwbouw practisch ge lijk zullen zijn aan die van een verbou wing. Het algemeen bestuur van de sichtïng, gisteren vergaderend in 'Ter Mantelin- ge' te Domburg machtigde voorts het algemeen bestuur - zodra bericht van het ministerie van volksgezondheid binnen is dat met de bouw in beginsel wordt ingestemd - een architect op- de heer J. J. Verduijn uit Breskens opmerken, dat hij als zakenman è^n dergelijk project niet zou aandureven. Het bleek dat de heer Verduijn zich vooral zorgen maakte over de stijgende pensionprijzen. „Die zijn zo langzamer hand hoog genoeg hoorde men de heer Verduijn opmerken. ..Het bestuur moet voorzichtiger zijn". Nadat hij had aan gestipt dat zijn voorkeur zou uitgaan meer aandacht aan bijvoorbeeld het eten te besteden stelde hij, dat niet de investeringen in onroerend goed op de pensionprijs mogen drukken. Bestuurslid de heer H. Cornelisse uit Yerseke zocht besparingen in de rich ting van 'langzaam leegkomende' zus terhuizen. „Ik heb gehoord dat de zus terhuizen meer en meer leegkomen", zo formuleerde hij, „Is dat niet geschikt te maken als kantoor?". Uit de beantwoording bleek echter dat Vijvervreugd geen apart zusterhuis heeft. Er was hiervoor een aantal ka mers gereserveerd boven paviljoens, dat echter thans al in gebruik is voor staffinctionarissen. Stichtingsdirecteur de heer M. L. Ale- mekinders kon hierbij in algemener zin nog toelichten, dat men thans geen zus terhuizen meer bouwt. Tien jaar gele den deed men dat wel maar daar heeft men zich toen wat op verkeken, zo hoorde men de heer Almekinders op merken. Nadat de voorzitter, de heer A. J. Ka- land hem had verzekerd dat de invloed van de kosten van het centraal kantoor minimaal zal zijn. gaf ook de heer Ver duijn zijn steun aan het voorstel. •Een andere opmerking - van dinancieel adviseur de heer J. Wagenvoort-dateen wat meer exacte kostenopgave te ver kiezen was geweest ontlokte bij de heer Kaland de reactie dat het alleen gaat om een principe-besluit: „Om door te kunnen gaan. Wij hopen in mei toe stemming te krijgen het ontwerp voor te Voorzitter Kaland was het hiermee niet De vergadering hechtte vlot goedkeu ring aan de begroting voor 1977. Wel bracht de heer Wagenvoort als lid van de financiële commissie naar voren het vreemd te vinden dat geen aandacht is besteed aan de opmerkingen van de fi nanciële commissie. „Het bestuur heeft die genegeerd, dat vind ik niet zoals het hoort", aldus de heer Wagenvoort. bereiden en komen dan in de vooijaars- vergadering meteen krediet-aanvrage". „Hét standpunt van de financiële commissie is door de directie en het ge delegeerd bestuur overgenomen", zo stelde hij. Bij verkeizingen voor het algemeen be stuur werden in de plaats van mevrouw mr. A. Hooy-Snoep (Middelburg) en de heer P. J. Evers (oud-burgemeester Korgene) die niet herkiesbaar waren gekozen mevrouw M. Almekinders- Sinke uit Tholen en de heer J. van der Linde van Kortgene. Herkozen werden de heren drs. W R. V. Dusarduijn, (bur gemeester Sas van Gent), S. Wisse te Middelburg, S. Francke (burgemeester Valkenissej, B. M. vanNieuwenhufjze te Kloetinge en H Comelisse te Yerseke. Later tijdens de vergadering richtte voorzitter Kaland zich nog speciaal tot de scheidende bestuursleden, mevrouw Hooy en de heer Evers. Hij bracht hun dank voor hun werk en bood beide een attentie aan. Aan het slot van de vergadering wijdde de heer Kaland enkele woorden aan de voltooiing van de verbouwing van 'Ter Mantelinge'. Voor het 25 jaar oude ge bouw werd die noodzakelijk; op som mige punten was de accommodatie sterk verouderd. In verband met de af ronding van deze verbouwing bood de voorzitter de bewonerscommissie onder couvert een bedrag van vijfduizend gul den aan. een bijdrage van het stich tingsbestuur voor het 'orgelfonds' van Ter Mantelinge. De bewonerscommissie spaart al geruime tijd voor een nieuw orgel. De commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertïen hield ter ope ning van de bijeenkomst een korte in leiding, waarin hij aangaf dat de in Zeeland gevestigde industrie aanval ling kan hebben van toeleverenden en dienstverlenende bedrijven. Drs. Verburg gaf een uiteenzetting over hetzelfde thema. Hij wees erop dat Zee land ook vanwege de recreatieve moge lijkheden aantrekkelijk is en hj ging in op de betekenis van de landbouw, die naar zijn mening in Europa een gunstige positie inneemt wat betreft ligging en bodemgesteldheid. Verder vertelde de heer Verburg: het een en ander over de Oostersxhelde en over de mossel- en oestercultuur. Drs. P. A. Neeteson, directeur van Ver- einigten Glaswerke hield een verhande ling over het industriële klimaat in Ne derland. België en Franrkijk, waarbij hy zich positief uitliet over de mogelijkhe den in Nederland. Volgens de heer Verburg zullen de con tacten die in Düsseldorf werden gelegd, worden bestendigd door een voortzet ting van de presentatie van Zeeland. Die presentatie hield donderdag onder meer in de uitreiking van brochure Zeeland Zum Beispeil, Zum Beispeil Zeeland. (ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23