Twee maanden voor aantal diefstallen TWEE WEKEN VOOR RIJDEN MET PROMILLAGE VAN 2,64 PZC/p Er moet ruimte blijven voor nieuw initiatief Nieuw van Royal Club: Shandy. En dat smaakt naar...eh... Milieubescherming in de kanaalzone Shandy. Ris met h ietsje alcohol (0,9%). Zeeuwse SGP doet beroep op eerste kamer Drinken tegen alle waarschuwingen in" Politierechter: „Vernietigend promillage" Aanmoedigingspersprijs voor Kees van der Maas VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 POLITIERECHTER MIDDELBURG: DADER WERD BIJ VERSTEK VEROORDEELD MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdag de uit Rotterdam afkomstige schipper A. J. V. voor het plegen van enkele diefstallen in Zeeuwsch-Vlaanderen veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan een voorwaardelijk. Het von nis werd buiten aanwezigheid van V., die niet op de zitting verscheen, uitge sproken. De man brak in de nacht van 4 op 5 mei in by een winkel in Sluis. Deze inbraak leverde hem niets op. De kassa in de winkel die hij openbrak, bleek niets te bevatten. De nodige schade achterla tend moest V. onverrichter zake het pand verlaten. Twee nachten later, in de nacht van 6 op 7 mei, had de man meer succes. In Oost- burg pleegde hij een inbraak in de zaak van Jac. Hermans. Via het dakraam kwam hij het pand binnen om op de zelfde wijze met de buit, bestaande uit geld en textiel, te verdwijnen. De zaak tegen de Zeeuws-Vlaming A. G. die eind mei in een café uit Hulst onder meer geld wegnam en enkele dagen la ter een vergeefse poging deed de kluis van de r.-k. kerk in Ijzendyke te lichten, werd aangehouden. G. kon door ziekte niet op de zitting komen. Radio's Wel behandelde de politierechter de zaken tegen J. I. en H. J. R. P., beiden uit Hulst. L stond terecht wegens mede plichtigheid aan een diefstal van onder meer 15 radio's uit een winkel in Axel. Deze diefstal werd eind mei gepleegd. Het aandeel van I. bestond daaruit dat hij een ander met zijn auto naar de zaak reed, daar wachtte tot deze zijn slag had geslagen en vervolgens met zijn auto voorreed om de buit in te laten laden. Daarnaast had I. later een deel van de gestolen goederen verkocht. P. stond terecht wegens aankoop van een aantal van de gestolen radio's. Tegen I. eiste officier van justitie mr. W G. C. Mijnssen een geldboete van 750 gulden en een maand gevangenis voor waardelijk. Tegen P. 300 gulden boete en twee weken gevangenis voorwaarde lijk. Politierechter mr. P. van Empel veroor deelde L uiteindelijk tot een geldboete van 500 gulden en twee weken gevange nis voorwaardelijk. P. legde hy een geldboete van 300 gulden (150 voor waardelijk) alsmede een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 2 weken op. Bij verstek veroordeelde de politierech ter donderdag verder P. A. A van V. uit Sas van Gent tot een gevangenisstraf van 6 weken. Van V drong op 23 mei binnenin een woning in zijn woonplaats. Daar ontvreemdde hy een tasje met sie raden en een hoeveelheid geld. De flinke veroordeling had te maken met eerdere inbraken en diefstallen die Van V. op zijn naam had staan. Naast de veroorde ling van deze nieuwe zaak kreeg hij ook nog een straf van een oude zaak opge legd. Van deze oude zaak werden twee weken gevangenis voorwaardelijk ten uitvoer gelegd. De jeugdige J. I. M. de K. (20) uit Hoofd plaat kreeg een boete van 250 gulden opgelegd voor vernieling. De K. koelde in de nacht van 7 op 8 augustus zijn woede op een auto Daarin zaten twee meisjes, waarmee hy en zijn maat E. J. M de P. uit Schoondijke die avond ge danst hadden Avances Na het dansen waren de meisjes niet van hun verdere avances gediend en stapten zij in de auto. De K. was daar zo kwaad over dat hij een grote deuk in de wagen schopte. Hij kreeg daarvoor een geldboete van 250 gulden. De P. werd bij gebrek aan bewijs dat hij had mee gedaan, vrijgesproken. De Axelse S. A. kreeg bij verstek een boete van 100 gulden opgelegd voor het vernielen van een ruit by haar buren. M. A H uit Hansweert- kreeg voor diefstal van een verkeersbord eenzelfde boete opgelegd. Voor het illegaal aftappen van stroom legde de politierechter W. M. M. uit Sas van Gent bij verstek een boete van 200 gulden op. De Temeuzenaar G T. J. D. liep een boete van 100 gulden (eis 200 gulden) op voor het verbreken van een zegel op zijn televisietoestel. Dit zegel was door de PTT aangebracht omdat D. al geruime tijd 'zwart keek". Gezien de financiële positie van betrokkene beperkte de po litierechter de boete tot 100 gulden. provincie ZEEUWSE CULTURELE RAAD: Slot van pag. 1) VERSCHAFFEL nomen met die AVVL. maar nu beseft ie dereen dat het niet genoeg is. dat we de vervuiling bij de bron moeten aanpak ken" België Het brengt hem op een tegen België ge richte grief. Toen de AWL in voorberei- ADVERTENTIE) Kapitein over boord van schrik ROTTERDAM - De schipper van het Nederlandse binnenschip 'Benja min', de 33-jarige Temeuzenaar B. Cuelerij, is woensdag in de Rotter damse haven in paniek over boord gesprongen toen hij het Russische schip 'Novaya Ladoga' in volle vaart op zich af zag komen. Hij zwom naar een langs de kade'lig- gend schip en klampte zich daar vast aan de schroef. Het Russische schip voer zo onvoorzichtig de Nieuwe Maas op dat hij het Nederlandse bin nenschip schampte en op de wal deed lopen. De rivierpolitie in Rot terdam heeft proces-verbaal tegen de kapitein van de Russische kustvaar der opgemaakt. JONGEN (9) IN BRESKENS ZWAARGEWOND BRESKENS - Woensdagmiddag raakte de negenjarige fietser P. van de H. uit Breskens zwaar gewond bij een ver keersongeval in de Dorpsstraat te Breskens. De jongen werd. komend vanuit de Wijkmanlaan, op het zebrapad in de Dorpsstraat aangereden dooreen beste lauto die werd bestuurd door C. van de V. uit-Schoondijke. Van de H. liep hierbij schedelletsel op. De jongen werd, na enige tijd in het Oostburgse ziekenhuis opgenomen te zijn geweest doorgezon- den naar het Ziekenhuis te Brugge. Hij was donderdagavond nog steeds in co- 'ma. Negen maanden cel voor heling en uitlokking daartoe DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof heeft het vonnis van de politierechter, bevestigd te Middelburg, waarbij 31- jarige T. D. uit Terneuzen werd veroor deeld tot negen maanden gevangenis straf met aftrek van het voorar est en verbeurdverklaring van hetgeen in be slag is genomen, in verband met heling en uitlokking daartoe. Verdachte fungeerde als centraal punt voor jongelui die zich bezighielden met het stelen van bromfietsen. Bij ver dachte konden zijn dan teredcht om die te verkopen. Ook zou verdachte wel min of meer op bestelling bromfietsen heb ben aten stelen. Hij zou een en ander hebben gedaan, omdat hij nogal in de schulden zat. De procureur-generaal bij het hof had becvestiging van het vonnis geëist. Zes weken wegens medeplichtigheid aan diefstal DEN HAAG - Het Haags gerechtshof heeft de 23-jarige loswerkman E. W. uit Sas van Gent veroordeeld tot zes we ken gevangenisstraf, wegens mede plichtigheid aan het plegen van dief stal. Deze uitspraak is overeenkomstig de eis van de procureur-generaal van het Haagse gerechtshof en is een bevesti ging van het vonnis zoals dat door de Middelburgse politierechter was uitge sproken Verdachte kwam tegen deze uitspraak in hoger beroep. De diefstal len zijn gepleegd in een sex-shop en een winkel van elektriciteitsartikelen in Gent en Vlissingen. ding was, werd contact gelegd met Bel gië om de bedrijven in de kanaalzone daar eveneens aangesloten te krijgen op de leiding. ..Ze hadden geen proble men. beweerden ze. Ze wilden dus niet We hadden meer regiopolitïek tot stand moeten brengen, maar het ishelaasnïet gelukt". België is bij de Zeeuws-Vlaamse werk gevers niet erg populair, ook al omdat de grensoverschrijdende vervuiling het milieu in Zeeuwsch-Vlaanderen extra belast. „Die voorbelasting heb je niet in de hand. het wordt voortdurend achte raf geconstateerd, maar daardoor wor den aan industrieën in de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone wel hogere milieu-eisen gesteld, dan wanneer ze el ders zouden zijn gevestigd. In feite be taalt de industrie de rekening voor de machteloosheid van de Nederlandse re gering om via internationaal overleg op dit punt iets te bereiken". Binnen 'zijn' knng leeft het idee om daarvoor bij de rijksoverheid tenminste een tegemoet koming te vragen. „Hopenlijk krijgen we ooit nog eens een bijdrage in de ho gere kosten die wij hier moeten maken". Op de vraag hoe dat wettelijk zou zijn in te passen, heeft ook de kring nog geen antwoord bedacht. Inmiddels laten de georganiseerde werkgevers in Zeeuwsch-Vlaanderen op milieugebied weinig over aan het toeval Twee werkgroepen, voornamelijk 'be mand' door bedrijfsingenieurs, buigen zich voortdurend over allerlei proble men. Ze wisselen gegevens en pro gramma's uit, bespreken de laatste wet telijke eisen, en hebben een plaats in de commissie milieuproblematiek van de raad van werkgevers, die belangrijke aanbevelingen kan doën, Verschaffel: ..Het is voor bedrijven ook een zaak van lijfsbehoud om het milieu te bescher men". Eindelijk een frisdrank die totaal anders smaakt: Shandy. Van Royal Club. Da's 80% limonade en 20% bier. En in Engeland zijn ze d'r gek op. Schenk 't ijskoud uit, hap in 't pittige schuim en probeer't dan maar eens ergens mee te vergelijken. Alleen verkrijgbaar in 20 cl fles. Drs. Adriaansens, vToeger te Middelburg, promoveert TILBURG - Donderdag om 16.00 uur zal in de aula van de katholieke hoge school Tilburg, drs. H. P. M. Adriaan sens, voorheen te Middelburg, promo veren tot doctor in de sociale weten schappen. Promotor is prof. dr. A. C. Zijderveld, co-promotor is prof. dr. R. A. de Moor. De titel van het proefschrift luidt: 'Tal- cott Parsons en het conceptuele di- Drs H P M Adriaansens werd in 1946 geboren te Middelburg. Op dit moment woont hij in Goirle Hij is gehuwd en heeft twee kinderen Na het gymnasium in Breda te hebben doorlopen, begon de heer Adriaansens in 1964 de stu die sociologie aan de katholieke hoge school Tilburg. In 1969 studeerde hij af en vanaf datjaar is de heer Adriaansens als wetenschap pelijk medewerker aan onze instelling verbonden Naast die betrekking geeft hij les aan de katholieke academie voor lichamelijke opvoeding te Tilburg. Verder is hij voorzitter van het bestuur van de gemeenschappelijke provinciale bibliotheekcentrale van Noord- Brabant. BIJ VERSCHUIVING KUNSTBELEID NAAR LAGERE OVERHEDEN MIDDELBURG - De Zeea«se Cultu rele Raad meent dat er bij overheveling van het kunstbeleid van de rijksover heid naar de lagere overheden voor ge zorgd moet worden dat er ruimte blijft voor onverwachte initiatieven van kunstenaars. De raad kwam donder dagmiddag tot dat standpunt nadat se cretaris W. Hofman had gesteld, dat in het beleid vooral ruimte moet worden gelaten voor nieuwe initiatieven. Hij vreesde, dat als de lagere overheden een te strakke planning verbinden aan hun kunstbeleid, die ruimte minder zal worden. De culturele raad kon donder dag overigens formeel geen uitspraken doen, omdat er slechts vijf van de ze ventien leden de vergadering bezoch ten. Tijdens de behandeling van de nota kunst en kunstbeleid van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap- pijlk werk zei de heer A. L. van Geesber- gen. lid van gedeputeerde staten, met nadruk dat decentralisatie van de taken ABORTUSZAAK MIDDELBURG - De Staatkundige Ge reformeerde studievereniging 'De Ba nier", de Staatkundig Gereformeerde keisvereniging 'Tot de wet en de getui genis' en de provinciale vereniging der Staatkundig Gereformeerde Partij Zeeland hebben een brief aan de Eerste Kamer geschreven waarin zij enkele kritische opmerkingen maken over het wetsvoorstel inzake zwangerschapsaf breking. Volgens de briefworden met dit voorstel de meest elementaire fatsoensnormen moet voeten getreden. „Er wordt", zo zegt de brief, „een voorstel ingediend dat indruist tegen Gods heilige Wet. welke zegt: „Gij zult niet doden". Deze Goddelijke Wet is universeel, daarmee hebben wij allen te maken" Men gaat verder met „Dat de Tweede Kamer dit wil legaliseren roept een oor deel over ons land op. Wij vragen u drin gend om daaraan niet mee te doen". De bnei" besluit met het 'dringende be roep' om het wetsvoorstel van de heren Geurtsen, Lamberts en Roethof en me vrouw Verder-Smit te verwerpen, en al les te doen om aan de huidige praktijken een einde te maken en de moord op dui zenden onschuldigen te verhinderen. Al eerder had men aan de Eerste Kamer een tweetal brieven verzonden waarin men het standpunt betreffende het wetsvoorstel duidejjik maakte. op het terrein van de kunst gepaard moet gaan aan het scheppen van finan ciële mogelijkheden voor de provincies en gemeenten, die taken van het ruk overnemen. De voorzitter van de raad. mr. J. J. van der Weel, meende dat de vraag moet worden gesteld of het rijk door afstoting van taken personeel vrij krygt en of overheveling van personeel naar lagere bestuursniveaus mogelijk is. De raad deelde die visie. Met de stem van de heer Van Geesber- gen tegen schaarden de leden van de culturele raad zich achter de stelling dat het uitgangspunt van de nota kunst en kunstbeleid, dat het kunstbeleid on derdeel is van het welzijnsbeleid, niet zonder gevaar is. De directeur van de Stichting Zeeland, drs. A. J. H. M. Mutsaers, had tegen die stelling ook bedenkingen, omdat het kunstbeleid naar zyn inzicht niet is los te maken uit het integrale welzijnsbe leid. De heer Van Geesbergen keerde zich tegen de stelling. Hy liet weten, dat hij juist graag wil, dat het kunstbeleid onderdeel uitmaakt van het welzijnsbe leid. Raad maatschappelijke dienstverlening bijeen MIDDELBURG - Maandagmiddag 13 december vergadert in het gebouw van de Stichting Zeeland te Middelburg de Zeeuwse raad voor maatschappelijke dienstverlening, Op de agenda voor deze vergadering, die om halfvijf begint, staat onder meer een bespreking van de nota 'taken en functie van de raad'. Twee weken voor rijden onder invloed DEN HAAG - De procureur-gene raal van het Haags gerechtshof heeft twee weken gevangenisstraf, negen maanden intrekking van rijbevoegd heid (waarvan drie voorwaardelijk) en twee jaar proeftijd geëist, tegen de 26- jarige machinist W. K. van D. uit Sas van Gent. Dit wegens het besturen van een auto terwijl hij onder invloed verkeerde. Het promiiage alcohol bleek bij de bloed proef in eerste 2,11 te zijn. In eerste instantie had de Middelburgse politierechter hem veroordeeld tot twee weken gevangenis en voorwaardelijk in trekking van het rijbewijs gedurende negen maanden, met de bijzondere voorwaarde dat verdachte gedurende het weekend geen auto mag besturen. Verdachte was met dit vonnis wel te vreden geweest, maar de officier van justitie van de Middelburgse rechtbank ging van deze uitspraak in hoger beroep. De procureur generaal van de I rechtbank vond de bijzondere voor waarde niet controleerbaar en'eiste een zwaardere straf. Het gerechtshof wijst over veertien dagen arrest uit. MIDDELBURG - „Een vernietigend promillage. U behoort hiermee tot de zeer hoge gevallen". Dat hield politie rechter mr. P. van Empel donderdag de Temeuzenaar A. de J. voor. Deze stond terecht voor het rijden onder invloed met een promillage van 2,64. De invloed van de drank was aanmerke lijk. De J. werd op 7 mei in zijn woon plaats aangehouden nadat hij met zijn auto slingerend over de weg en daarbij herhaaldelijk op de rijbaan voor het te gemoetkomende verkeer had gereden Officier van justitie mr. W. G. C Mijns sen noemde De J. een 'sprekend geval'. ,.U drinkt dwars tegen alle waarschu wingen in", stelde hij vast. De J bleek in Voor deze nieuwe zaak eiste de officier 3 weken gevangenis (1 voorwaardelijk) en 4 maanden niet rijden Daarnaast eiste de officier tenuitvoerlegging van een voorwaardelijk dee! van 1 week gevan genis en 4 maanden niet rijden van een vorige veroordeling. De politierechter beperkte de straf voor de nieuwe zaak tot 2 weken ge vangenis en 6 maanden niet rijden (4 voor aardelijk) en vonniste daarnaast tenuii i'oerlegging van de ene week ge vangenis en 4 maanden niet rijden van de oude zaak. De Temeuzenaar P. T. stond eveneens terecht wegens rijden onder invloed. Hij werd door de politie in zijn woon plaats op 20 juli aangehouden in kenne lijke staat. De juiste alcohol-invloed bleef echter onbekend. De ingescha kelde huisarts weigerde een bloedproef af te nemen omdat T. een client van hem was. Door de kennelijke staat waarin T. ver keerde. stond de alcohol-invloed ge noegzaam vast. De man was bij zijn waardelijk) De politierechter bepaalde de straf op 2 weken en 6 maanden niet rijden i3 voorwaardelijk). De Huls tornaar Th G. M de C. reed op 28 maart onaei invloed van de drank van de weg. Hij botste daarbij tegen een boom. Zelf liep hij verwondingen op en zijn auto raakte totaal vernield. Deson danks weigerde hij dat er een bloedproef werd afgenomen. Beschadigd het verleden al meer voor ijden onder aanhouding zo beneveld dat hij niet Voor die weigering stond De C. voor de oolitiereehter. Officier van justitie mr. Mijnssen ieiste in deze zaak 250 gulden boete, een week voorwaardelijk en 6 maanden niet rijden. De advocaat van De C. mr, H. J. Q. Tichelman vroeg de nodige clementie. Hij wees erop dat zijn cliënt door de aanrijding letterlijk en figuurlijk 'al genoeg beschadigd' was. Mr. Van Empel vond de afweging van de feiten en omstandigheden een moeilijke zaak. Om zich nog nader te kunnen be- na een ongeval. Eindluni reed hij bij Retrancement van de weg en door boorde hij een afrastering van een wei land Doordat de koeien uit het weiland ontsnapten, kwam de zaak uit. Aan de hand van achtergebleven onderdelen van de auto kon V. worden aangehou den. De officier eiste voor het doorrijden 200 gulden en voor het van de weg rijden 150 gulden. De politierechter vonniste con form. Bij verstek veroordeelde de poli tierechter nog verschillende automobi listen die doorreden na een aanrijding. Mevrouw T. J K. uit Koewacht kreeg 200 gulden boete (voor een geval op 25 augustus in Hulst) en mevrouw S. W M. H. uit Heerlen 100 gulden (voor een ge val op 19 augustus in Sluis. Automobilist J. H. van D. die in Ter- neuzen onder invloed een aanrijding veroorzaakte, kreeg een geldboete van 500 gulden plus een voorwaardelijke rij-ontzegging van drie maanden opge legd. De politierechter veroordeelde erder de Vlissinger J. B„ die op 111 invloed te zijn aangehouden. Politie rechter mr Van Empel sprak over c voortdurend 'vallen en opstaan zelfstandig op de been kon blijven. De officier eiste in dit geval 2 weken gevan genis en 8 maanden niet rijden (4 voor- tiuii ut- ussinsei jd„ uie op 11 au- raden hield hij «"inspraak aan en wtlst su,lus tijae rij.„n,«ggi„g hij volgende week donderdag vonnis ,„oh achIrr he, ,!uur ïa„ Automobilist, P A V. uit Sluis moest zich verantwoorden voor het doorrijden zijn a gevangenisstraf v, rdclijk. P ZC-AD JUN CT-HOOFDREDACTEUR KREEG DE BRONZEN IBIS ARTIKELEN OVER WERK VAN VRIJWILLIGERS Van onze Haagse redacteur) DEN' HAAG - De Stichting Neder landse Vrijwilligers (SNV) heeft een aanmoedigingspersprijs 1975 uitge reikt aan PZC-adjunct- hoofdredacteur Kees van der Maas. Hij ontving het daarbij behorende geschenk - een bronzen kunstobject uit Boven-Volta (Afrika) - donder dagmorgen op een informele bijeen komst uit handen van de vice- voorzitter van de SNV, de heer H. Thomas. De prijs is de heer Van der Maas toegekend voor twee artikelen die in de loop van 1975 in de PZC en een aantal andere GPD-bladen zijn verschenen over het vrijwilligers werk op het platteland in de landen van de Derde Wereld. Een van de bekroonde bijai agen was een Interview met de voorzitter van de Stichting Nederlands Vrijwilli gers, prins Claus, over de mogelijk heid om meer jonge boeren uit Neder land te mobiliseren voor hulp in de landbouw van de arme landen. De ju ry. die de inzendingen voor de SNV- persprijs 1975 begin dit jaar beoor deelde. lichtte met name dit inter view V3n PZC-redacteur Van der Maas er uiten waardeerde de journa listieke kwaliteiten zo hoo£ dat het voor een aanmoedigingsprijs in aanmerking werd gebracht. Het an dere verhaal (verschenen in de PZC- kerstkrant 1975) behandelde het vraagstuk van het landbouwonder wijs als 'brug' naar de kleine boer in de arme landen. Volgens de SNV-persprys-jury waren de bekroonde artikelen 'in duidelijke taal gesteld en getuigden ze van een serieuze voorbereiding met betrek king tot het behandelde onderwerp'. De heer Thomas onderstreepte don derdag in het SNY-hoofdkantoor te Den Haag in een toespraakje bij de uitreiking de grote betekenis van de gelijke voorlichting over het werk van de Nederlandse vrijwilligers en complimenteerde de PZC-redacteur ermee dat hy in zyn opzet van de beide bydragen daarin bijzonder was De aanmoedigingspersprijs bestaat uit een bronzen vogel (ibis), een kunstwerk uit Boven-Volta, waar de SNV verschillende vrijwilligerspro- jecten heeft. Bij de overhandiging van de prijs waren het dagefijks be stuur en enkele stafmedewerkers van de Stichting Nederlandse Vrywilli- gers aanwezig. SNV-voorzitter prins Ciaus kon wegens ziekte de uitrei king niet bijwonen. Foto: de heer Van der Maas ontvangt de prijs uit handen van de heer Tho mas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 39