u Optreden woonwagenbewoners maakt bewaking stortplaats Midden-Zeeland noodzakelijk [pzc/» Aankoop hotels en huizen Cadzand een miljoenenzaak Poort Ambacht gaf petitieZierikzee almanak SPREEKT ZICH UIT OVER TRANSACTIES JACHT OP BRUIKBAAR AFVAL Wedgwood December Bontmaand Medewerkers nuchterder over stralingsongeval 'Commentaar leveren verscherpt situatie' PVDA-RAADSLID: GEEN COMMENTAAR OP CONFLICT ALGEMENE VERGADERING VRIJE VAN SLUIS en wij doen de rest Strandhotel - Vlissingen ZEEUWSE Annonce In de Zierikzeesche Nieuwsbode trof fen wij gist eren een annonce aan, die wij u niet graag zouden willen ont houden. Ze ging over café 'De Vlinder' in het Schouwse en ze luidde: „Wegens huwelijk zijn wij van woensdagnacht 0.1.00 uur tot vrij dagmorgen 10.00 uur gesloten". Een érg lang nachtje, als u het ons vraagt HERBOUW AAN WESTELIJKE KANAALWEG OOSTBURG/CADZAND - Het water- schap 'Het Vrije van Sluis' is momen teel toe aan een aantal transacties met de eigenaren van twee hotels en vier woningen in Cadzand-Bad. Die trans acties zijn noodzakelijk om ruimte te creëren voor verbetering van het dijk vak Kievitepolder-West in Cadzand. Die dijkversterking vindt plaats in het kader van de deltawerken. Met de transacties is, zo blijkt uit de stukken die volgende weck behandeld worden in de algemene vergadering, een to taalbedrag van ettelijke miljoenen ge moeid. Het waterschap stelt de leden van de algemene vergadering (te houden op maandag 13 december, aanvang half tien 's morgens in hotel 'Du Commerce' in Oostburgi voor hotel 'Noordzee' met erf en bunker van eigenaar P. M Faas over te nemen voor een totaalbedrag van 390.000.-. Daar bovenop komt dan nog eens een uitkering van 895.750.-. ..zijnde het totaalbedrag van alle bij deze transactie in aanmerking komende vergoedingen". Verder gaat 'Het Vrije van Sluis' hotel 'De Wielingen' van eigenaar I. P. de Bruijne overnemen voor een bedrag van 375.000.-. vermeerderd meteen bedrag van 728.000,-. als totaalbedrag van alle vergoedingen. Met de aankoop van de woningen Noordzeestraat 12, 13 en 14 is een to taalbedrag van ƒ435.000.- gemoeid. Daarbij komt dan nogeens een bedrag van ongeveer 145 000 - als totaalbed rag van alle by de transacties in aan merking komende vergoedingen. Zowel voor de beide hotels als voor de woningen is grond beschikbaar aan de Westelijke Kanaalweg in Cadzand. Daar kunnen hotels en woningen worden herbouwd. Van herbouw is uitgegaan bij de vaststelling van de vergoedingen, die het waterschap uitkeert naast de prijs die betaald wordt voor aankoop van de gebouwen Van de gemeente Oostburg wil 'Het Vrije van Sluis' een deel van de Noord zeestraat, het parkeerterrein en de twee tennisbanen aankopen. Voor de straat en het parkeerterrein wil het water schap 1- de massa betalen, terwijl men een" vergoeding van 65.000 - wil betalen als bijdrage in de kosten van de aanleg van twee nieuwe tennisbanen el ders in Cadzand. Het dagelijks bestuur van 'Het Vrije van Sluis' vraagt de algemene vergadering machtiging om te starten met de voor bereiding en uitvoering van de verbete ring van het dijk vak Tienhonderdpolder tot Baanstpolder. Inmiddels is het ontwerp-plan door gedeputeerde staten van Zeeland toegezonden aan de minis ter van verkeer en waterstaat met het advies het ontwerp goed te keuren en in de kosten van uitvoering een rijksbijd rage van 100 procent te verlenen. ILuchtfoto Slagboom en Peetersi. DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 provincie NIEUWDORP - Bewoners van het woonwagenkamp in Vlissingen hebben de afgelopen tijd het werk op de gemeenschappeüjke vuil nisstortplaats Midden-Zeeland bij Nieuwdorp ernstig verstoord. In hun pogingen om zoveel mogelijk bruikbaar materiaal uit het aangevoerde vuilnis te vissen liepen ze in de weg en klommen soms met vijftien man tegelijk op open vrachtwagens. Het personeel op de stortplaats en de chauffeurs van de vuilnisauto's wordt daar door in zijn werk belemmerd en er ontstonden soms zelfs gevaar lijke situaties. De politie kon tegen deze overlast niet succesvol optreden. Daarom is een bewakingsdienst ingesteld. Sinds een medewerker van die dienst zich met zijn politiehond regelmatig op het terrein van de stortplaats vertoont kan het werk weer normaal doorgang vinden. POLITIE KON HET NIET MEER AAN Al sinds de opening van de stortplaats komen bewoners van de woonwagen kampen uit de omgeving er speuren naar bruikbare materialen (voorname lijk metalen). Dat heeft al eerder tot problemen geleid, doordat de gang van zaken op de stortplaats werd gestoord. De bestuurscommissie van de gemeen schappelijke regeling voor de vuilnis- stortplaatsdachteen oplossing voor het probleem gevonden te hebben begin dit jaar door het recht om nog bruikbare materialen uit het gestorte vuil te halen aan metaalhandel Tonnie Leynse uit Middelburg te verpachten. Dat werkte aanvankelijk erg goed: een werknemer van de firma Leynse haalde ferro- en non-ferrometalen en schoon plastic uit het pas gestorte vuil en deponeerde dat in een container, die iedere avond werd opgehaald, de woonwagenbewoners die daarvoor tot last waren geweest, bleven weg en bovendien werd op deze manier meegewerkt aan het hergebruik van sommige bestanddelen van het afval, de zogenaamde 'recycling'. Dat er buiten de uren waarop op de stortplaats wordt gewerkt nog wel eens mensen op zoek gingen naai-spullen die de firma Leynse had laten liggen, werd oogluikend toe gestaan. Agressiever Na de afgelopen zomervakantie begon nen de woonwagenbewoners echter wat agressiever op te treden. De heer Leynse wijdt dit aan hel feit dat de prijs van oude metalen medio dit jaar daal de, waardoor men er meer van moest verzamelen om nog aan een opbrengst te komen. De werknamer van de firma Leynse werd het werken moeilijk ge maakt en er werden materialen, die blijkens de overeenkomst die tussen de gemeenschappelijke regeling en de firma is gesloten, uit het aangevoerde vuil gehaald, die aan de firma Leynse toekomen. Op de stortplaats wordt zo gewerkt, dat het vuil, dat de ene dag wordt aange voerd, de volgende dag wordt afgedekt. Die eerste dag kijkt de firma Leynse wat er bruikbaar is en in de zomermaanden, wanneer het langer licht is, kwamen 's avonds en 's morgens vroeg de woonwa genbewoners in actie om de restanten er nog uit te halen. MNaar mate het dit najaar 's avonds eerder donker werd en 's morgens later licht, werd het optreden van de woonwagenbewoners agressie ver Men bedreigde de werknemer van d e firma Leynse en het personeel dat op de stortplaats werkt, men klom op au to's waarmee het vuil wordt aangevoerd om de eerste keus te hebben en men ver stoorde daarmee de gang van zaken. Het optreden van de rijkspolitie had daarbij weinig succes. De woonwagen bewoners intimideerden de politieman nen en de politie had ook weinig moge lijkheden ter beschikking om flink op te treden. „Er konden hoogstens processen-verbaal a 35 gulden worden uitgedeeld wegens het betreden van verboden terrein", vertelde burgemees ter GH E M. van Waes van Borsele. die ook voorzitter is van de gemeenschap pelijke regeling vuilnisstortplaats Midden-Zeeland, dinsdagavond tijdens de vergadering van de Borselse gemeen teraad. ..en als eens een auto in beslag werd genomen, dan ging de eigenaar er van meteen naar de sociale dienst in Vlissingen om 1800 voor een nieuwe auto op te strijken, waama hij er een ter waarde van 150 gulden uit zijn eigen voorraad nam. En de justitie gaat niet over tot verdere veroordelingen". Uiteindelijk heeft de gemeente Borsele. die het dagelijks beheer over de stort plaats heeft, ruim een maand geleden besloten de particuliere bewakings dienst Buijs in Middelburg in te schake len De aanwezigheid van een man van die dienst met zijn politiehond bleek voldoende: overdag had men geen last meer van de woonwagenbewoners. De eerste twee weken was de bewakings dienst de hele dag paraat en nu komen bewakerenhond er regelmatig kijken of er niets aan de hand is. Overdag zijn er dus geen problemen meer, maar de woonwagenbewoners staan rond vijf uur. wanneer de stort plaats gesloten wordt, al te wachten om bij het spaarzame licht nog bruikbare spullen uit het die dag gestorte vuil te halen. En dat levert de laatste weken nogal wat op. omdat de werknemer van de firma Leynse, die normaal het waar devolle spul uit het vuil vist, wegens een ongeval nu niet werkt Op zich zou dat niet zo'n bezwaar zijn, maar de woon wagenbewoners vernielen nogal wat hekken en beplantingen op en om de stortplaats. Die hekken worden 's avonds gesloten, omdat de hinderwet vergunning dit voorschrijft. Verontwaardiging CDA-raadslid drs. II. Eversdijk heeft tijdens de begrotingsbehandeling vo rige week en ook afgelopen dinsdag zijn verontwaardiging uitgesproken over de hele gang van zaken. „Het begint op een schandalige manier fout te lopen", constateerde hij. „De bewaking door de politie schiet te kort en daardoor moe ten voor het aantrekken van de bewa kingsdienst extra kosten worden ge maakt. Kosten, die ten laste van andere dingen gaan. Er wordt op deze manier misbruik gemaakt van onze tolerante maatschappij en van het feit dat de po litie en de justitie niet durven ingrij pen. We moeten dit niet zo maar over onze kant laten komen met het argu- tADVERTENTIE) licriic rti-„3c ('huik" Beestenmarkt 14 - Goes gaat open! ment dat er te weinig politie is. Des noods moet de burgemeester als ver antwoordelijk persoon in deze zaak maar eens met de minister gaan pra ten", vond hij. Burgemeester Van Waes was het eens met het betoog van de heer Eversdijk. „Onze tolerante rechtsmaatschappij dreigt wel eens te leiden tot rechteloos heid", zei hij. „Toen ons de klacht be reikte dat er niet meer normaal kon worden gewerkt hebben wij besloten de bewakingsdienst in te schakelen met man en politiehond". De burgemeester vertelde dat hij naar aanleiding van deze kwestie met de minister van bin nenlandse zaken al een gesprek heeft gehad over de bezetting van het rijkspo litiekorps in Borsele. „Uit dat gesprek heb ik de hoop gekregen dat er iets aan de sterkte van het korps zal worden ge daan, maar je blijft zitten met het feit dat de mensen die het ons zo lastig ma ken, na een optreden van de politie de volgende dag vrijwel ongestraft kunnen terugkomen". De heer Van Waes vertelde verder dat de firma Leynse onder de huidige omstan digheden niet meet op de stortplaats wil werken. Dat klopt niet, want de heer Leynse verklaarde woensdag desge vraagd dat zijn werknemer weer aan de slag zal gaan, zodra deze voldoende van de gevolgen van het ongeval is hersteld. „De regelmatige controle door een man en een hónd 'van' rie 'bewakïhgls'diènst heeft wel geleerd dat er nu weer gewerkt kan worden op de stortplaats", aldus de heer Leynse. Het personeel dat op de stortplaats werkt wilde woensdag geen nadere in lichtingen geven over de ondervonden overlast. De drie personeelsleden zijn in dienst van de gemeente Borsele en wil- Zeï dit eens heel overmoedig op uw verlanglijstje. moerman Walstr 94 - Vlissinger Ga nu extra voordelig bont kopen bij Bobbe 25% korting op onze gehele kollek- tie korte en lange bontmantels Een feestelijke tip: Bobbe heeft ook leuke avondjaponnen en cocktailblouses Coosie Buskenstraat 149-151 Vlissingen N RESULTAAT VAN NIEUWE OEFENING Op de foto: de stortplaats. den eerst toestemming hebben van de gemeente om die inlichtingen te ver strekken. Omdat burgemeester Van Waes woensdag afwezig was. wilde nie mand van de gemeente de werknemers op de stortplaats die toestemming ver lenen. LEREN JASJES GESTOLEN IN VLISSINGEN VLISSINGEN - Bij een diefstal bij firma Roovers in de Walstraat zijn dinsdag twee leren jasjes en een leren jack gestolen. De drie kledingstukken hebben een waarde van 1.000,-. Ze hingen aan een rek buiten de winkel in de Walstraat. Een getuige van de diefstal waar schuwde de eigenaresse van de zaak dat er jasjes werden gestolen. Omdat die ge tuige over een mogelijk goed signale ment beschikt van de daderis) verzoekt de Vlissingse politie haar contact op te nemen met de recherche. 'DRAAIBOEK' VOOR HULPVERLENING GEVOLGD VLISSINGEN-Een tweede oefening rond een ongeval n>et radioactieve besmetting in de kerncentrale Bors- sele heeft woensdagmorgen duide lijk gemaakt, dat zowel de mede werkers van de kerncentrale als in het ziekenhuis 'Belhesda-St. Josel' in Vlissingen de zaken 'nuchterder' bekijken dan bij het gesimuleerde ongeval in april het geval was. „Er is een stuk van de geheimzinnigheid verdwenen", zei ir. A. Tiktak - adjunct-directeur produktie bij de PZEM na afloop. En geneesheer- directeur dokter Schuling van liet Vlissings ziekenhuis signaleerde, dat het 'draaiboek' voor de hulpver lening bij een ongeval in de kerncen trale vrijwel kon worden gevolgd. Bedrijfsarts J. Gispen en ir. Tiktak verklaarden, dat bij de oefening voorzat een ongeval te simuleren, waarvan de behandeling een hogere moeilijkheidsgraad had dan bij de eerste oefening het geval was. De heer Schuling: ..Het nut van een der gelijke oefening is ook nu weer ge bleken. We kunnen leren van de fou tjes, die gemaakt zijn. Maar daar naast hebben we met voldoening kunnen vaststellen, dat er bij het personeel van het ziekenhuis sprake was van een spontane en enthou siaste mederwerking". Naar zijn me ning moet men proberen aan de hand van de oefeningen een zo duidelijk inzicht te krijgen In wat er toe staat bij een werkelijk ongeval: „Daarbij moeten we wel met beide benen op de grond blijven staan Bij werkelijk ex treme situaties zal er toch geïmprvi- seerd moeten worden, daarvoor zijn moeilijk regelingen te treffen" Bij de oefening van woensdag was aangenomen, dat bij de verwisseling van splijtstofelementen één element uit een grijper was gevallen, dat en kele buisjes van dat element waren beschadigd en dat er radio-activiteit uit het water opborrelde en zich in de reactorbol verspreidde. Daarbij was voorts aangenomen, datéén man een masker wist op te zetten en een tweede niet, doordat hij zich stootte tegen een uitsteeksel, bewusteloos werd en daardoor inwendig vrij sterk werd besmet. Getest werden nu de verbindingslij nen binnen de kerncentrale en naar buiten toe. met name ook in relatie tot het VLssingse ziekenhuis en Lei den: de alarmering van de EHBO, de artsen en de inschakeling van de iso leerafdeling van het Bethesda-St. Josef-ziekenhuis. Voorts wilde men nagaan in hoever de besmetting met radio-activiteit van invloed was op de behandeling van de 'conventione le' wond bij de zwaarst getroffen pa tiënt. Eén van de moeilijkheden bij de vorige oefening - de lange duur tussen ongeval en transport naar het ziekenhuis - bleek nu geen proble matisch gebeuren, Na afloop verklaarden zowel bedrijf sarts Gispen als dokter Schuling. dat het de bedoeling is dergelijke oefe ningen op gezette tijden te herhalen. ONBEKEND MET INHOUD VAN BRIEF ZIERIKZEE - Acht in middeleeuws kostuum geklede vrouwen hebben woensdagmorgen in de trouwzaal van het stadhuis van Zierikzee een petitie aangeboden aan burgemeester Th. H. de Meester. Dat deden zij uit naam van de belangengroep Zierikzee Poort Am bacht. Met de petitie wil de belangengroep een aantal zaken voor de wijk bereiken: in de eerste plaast wil men in Poort Am bacht een soort wij kcentrum voor oude ren en jongeren. Verder wil men een aantal verkeersvoorzieningen zoals ze brapaden. straatdrempels, woonerven en verkeerslichten in de wijk. De petitie werd aan burgemeester De Meester overhandigd door mevrouw E. DE Ruiter-Berman. Mevrouw De Ruiter begeleidde de overhandiging van de pe titie met het voordragen van een ge dicht. Hel gedicht stond in gecalligra- feerd schrift op een ouderwetse rol De belangengroep is bij de opzet van de actie gesteund door de stichting Salco Zeeland Bij de overhandiging van de petitie waren behalve burgemeester De Meester ook de wethouders van Zierik zee, de gemeentesecretaris en de direc teur gemeentewerken aanwezig. HEINKENSZAND - Het Borselse PvdA-raadslid I. A. van Royen, in wie de ledenvergadering van de PvdA, af deling Borsele, haar vertrouwen heeft opgezegd, wil in afwachting van ver dere ontwikkelingen en om de zaak niet verder kapot te maken geen commen taar leveren op het conflict binnen de Borsele PvdA. „Dat zou alleen maar nadelig zijn voor alle betrokkenen", zo beperkte de heer Van Royen woensdag zijn reactie. Overigens zei hij nog niet op de hoogte te zijn van de inhoud van de brief, die het afdelingsbestuur na mens de leden aan hem en zijn fractie genoot H. Fransen heeft gestuurd. Het Borselse PvdA-bestuur wenste woensdag ook niet nader op de kestie in te gaan Het verwees voorlopig nog uit sluitend naar de insdagavond uitgege ven verklaring, waarin bekend werd gemaakt dat de ledenvergadering op 4 december heeft besloten haar vertrou wen in de heren Van Royen en Fransen op te zeggen en hen zeer dringend ver zocht heeft als raadslid af te treden. Be stuur en leden willen de beide heren niet meer zien als representanten van de PvdA in Borsele. „Hoewel de kritiek niet het beleid van beide raadsleden geldt, zijn beide raadsleden niet meer aan vaardbaar voor de afdeling wegens het niet democratisch kunnen en willen functioneren in een Partij van de Ar beid, die het woord democratisch nu juist in haar vaandel wenst te voeren", aldus de verklaring. De aanleiding van de problemen dateert al van geruime tijd voor de laatste ge- meenteraadsverkiezngen. Toen al was het het PPR-raadslid J. de Koster, die met de heer Van Royen - en na de laat ste raadsverkiezingen ook samen met de heer Fransen - één PvdA/PPR- fractie vormt, die zich ergerde aan het feit dat de heer Van Royen zich in de praktijk niet bleek te houden aan af spraken, die ze in hun fractievergader ingen maakten. Deeer De Koster uitte zijn ergenis bij het bestuur van de PPR-afdcling. Binnen de PvdA afdeling werd het pas duidelijk dat de heer Van Royen zich niet aan gemaakte afspra ken hield toen het fractie-ovelleg tussen PvdA en PPR breder werd samenges teld. De aanleiding voor dat bredere fractie-overleg lag uitsluitend in het feit dat de groeiende afdelingen van beide partijen in Borsele meer bij de besluit vorming van de fractie betrokken wen sten te zijn en niet in ongenoegen over het functioneren van wie dan ook. Dat fractie-overleg werd niet als een vrijblij vende zaak beschouwd, maar er was buiten de raadsleden van de beide par tijen een vaste kern van vier PvdA-leden en twee PPR-ers, die vrijwl nooit een vergadering oversloegen. In dat fractie-overleg is de heren Van Royen en Fransen herhaaldelijk op gewezzen dat het de bedoeling was dat ze zich aan de afspraken die in dat overleg gemaakt werden, zouden houden. Keer op keer bleek dat niet het geval. Ongeveer een jaar geleden besloot het afdelingsbes tuur het gewestelijk bestuur van de PvdA over de zaak in te lichten. Dat had als resultaat dat het gewest een aantal PvdA-leden van buiten de gemeente Borsele aanwees om als een soort om budsmannen samen met de afdeling en de heren Van Royen en Fransen tot een oplossing te komen. In dat overleg wer den weer afspraken gemaakt, waar de heer Van Royen geen protest tegen liet horen, maar in de raad bleek hij zich toch weer anders op te stellen. Daar naast stoorde de afdeling zich ook aan de stroom van bezwaarschriften, die met name de heer Van Royen naar ge deputeerde staten en de kroon zond en aan het feit dat de beide raadsleden ge regeld nitet aanwezig waren op de frac tievergaderingen waarop de standpun ten over de in de raad te behandelen zaken besproken zouden worden. Dit alles leidde er zaterdag toe dat de ledenvergadering met 15 tegen 8 stem men het vertrouwen in de heren Van Royen en Fransen opzegde en hen ver zocht hun functies als raadslid neer te leggen. Brieven, waarin een en ander formeel werd meegedeeld, weigerden de beide heren in ontvangst te nemen. Daarop zijn deze brieven aangetekend verstuurd. De heer Van Royen zei woensdag de brief nog niet ontvangen te hebben. De heer Fransen verklaarde dinsdaga vond al niet zo zwaar te tillen aan de I kwesteie en er niet over te denken af te j treden als raadslid. De leden van de Borsele PvdA-afdeling komen dinsdag weer bijeen om zich over verder te nemen stappen te beraden, j Maandagavond vergadert de afdeling Borsele van de PPR over dezelfde kwes- J tie. Totdat de PPR-leden hun oordeel hebben uitgesproken vinden het PPR- bestuur en raadslid De Koster dat in de I raad niet moet worden samengewerkt met raadsleden, die het vertrouwen van de plaatselijke afdeling van hun part niet meer genieten. Overigens vet' klaarde de heer De Koster woensdag nog de hele kwestie niet te zien als een schadeberokkening voor het progrs- sieve blok in de Borselse raad. „Het is i terecht dat de PvdA in Borsele van zijn I vertegenwoordigers in de raad hetzelfde eist als van de overheid, namelijk demo cratisch handelen. Ik ben ervan over tuigd dat de bevolking dat ook zo zal zien. Volgens mij vergissen degenen zich die deze zaak als winst voor het CDA i De vervoersbonden beraden zich nog over het bemiddelingsvoorstel van de minister en de staatssecretaris. Woord voerder B. Duym van de vervoersfeder- i atie NVV/NKV zei woensdagavond, dat j de bewindslieden met dit voorstel in ie- I der geval een groter verantwoordelijk heidsbesef tonen dan de werkgevers. Van Duym zei nog, dat het feit, dat er nu een voorstel van de overheid ligt, nog niet wil zeggen 'dat iedere boven de markt hangende dreiging van acties' nu prompt is verdwenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2