Buiten de zomermaanden gratis toegang tot de rijksmusea 4 W» Gebied in Oeral ontvolkt door kernongeluk in 1958 van PETER STUYVESAITEXÏRA MILD PZCX Risicoverzekering voor auto's wordt aanzienlijk duurder AANBEVELING IN MUSEUMNOTA: Gruijters voelt voor openbaarheid bouwvergunningen Overleden na injectie FNV pleit voor stakingsrecht in grondwet TIEN PROCENT MEER MENSEN MET EEN TON VERMOGEN Meer miljonairs en multimiljonairs Sterke stijging klachten tegen medici assy uffi 1 j- EK _J Onderzoek naar asbest-gevaar ISRAËLISCHE HOOGLERAAR LEO TUMERMAN: Acht landen maken aanspraak op deel ruimte ^soAt /zcTbtrttdót/k'&H.S'V'Z&tf' Aan sociale uitkeringen 17 miljard uitbetaald DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 bin nen-buiten land 13 DEN HAAG - De rijksmusea moeten, op de drukke toeristische zomermaanden na, gratis toegankelijk voor het publiek zijn. Er moet gestreefd worden naar landelijk gelijke openingstijden. Naar gelang van de plaatselijke situatie moeten musea ook in de avon duren kunnen worden bezocht. Musea moeten in het algemeen de bevolking meer duidelijkheid verschaffen over wat zij doen en tonen. Dit zijn enkele aanbevelingen uit de woensdag aan de Tweede Kamer aan geboden CRM-nota „Naar een nieuw museumbeleid", waarbij is uitgegaan van het door de regering gevoerde wel zijnsbeleid. en de belangrijke bijdrage, die de musea daaraan kunnen leveren. Het ligt in de bedoeling de beleid splannen in deze nota in fasen en met behulp van experimenten in verschil lende regio's uit te werken. Op de fi nanciële gevolgen van de plannen gaat men in de nota niet in. Het streven naar een grotere doelmatigheid en betere functie van de musea hoeven volgens de nota overigens in beginsel geen ex tra geld te kosten. In de nota worden algemene doelstel lingen vertaald in concrete program ma's. Zo zal de functie van musea beter op het publiek gericht moeten zijn. Daartoe moet onderzoek worden ver richt. De deskundigheid in de presenta tie door de educatieve diensten moet worden opgevoerd Er zal rekening moe ten worden gehouden met verschillende soorten publiek, die musea bezoeken. Er zal in de musea zowel voor groepen als voor individuele bezoekers duidelijke en zinvolle informatie moeten worden gegeven. Aanbevolen wordt ook dat musea wor den geïntegreerd met andere sociaal- culturele educatieve voorzieningen, zoals archieven, openbare bibliotheken, schouwburgen, buurthuizen, wijkorga- DEN HAAG (ANP) - In beginsel staat minister Gruijters niet afwijzend tegenover de gedachte van openbaar heid van aanvragen om bouwvergun ning of van verleende bouwvergunnin gen. Deze gedachte was in schriftelijke vra gen geopperd door de socialist De Graat In zijn antwoord schrijft de minister van volkshuisvesting dat deze openbaar heid dan niet beperkt zou moeten blij ven tot de bouwvergunning, maar dat ook andere onderwerpen van de onder zijn departement ressorterende wetten hierbij betrokken zouden moeten wor den. Het betreft de sloopvergunning en de splitsingsvergunning (beide in de woningwet), de verklaring van geen be zwaar en de aanlegvergunning (wet op de ruimtelijke ordening) en de onder scheiden vnjsteilingsmogelijkheden van de bouwverordening. Want, zo stelt Gruijters, ook in deze gevallen kunnen de belangen van derden - omwonenden een belangrijke rol spelen. Hoe aan boevenbedoelde gedachte uit voering moet worden gegeven alsmede de daaruit voortvloeiende gevolgen worden ten departemente nog nader be studeerd. LEEUWARDEN (ANP) - De officier van justitie in Leeuwarden laat een onder zoek instellen in naar de juiste dood soorzaak van de 63-jarige veehouder D. Bruining uit Oudega bij Drachten, zo is woensdag meegedeeld. De man moest op 26 november een poli klinische behandeling (longonderzoek ondergaan in het diaconessenhuis. Hij overleed daar na het toedienen van een injectie. De betreffende longarts stelde onmid dellijk de in de wachtkamer wachtende echtgenote op de hoogte, waarna de zaak werd verwezen naar de gemeente lijke lijkschouwer. Deze heeft een rap port gemaakt en dit is dorgezonden naar het openbaar ministerie voor een eventuele verdere behandeling. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM - In een brief aan de Tweede Kamer heeft de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) ge vraagd bij de grondwetsherziening aandacht te schenken aan het stakings recht. Het heeft de FNV bijzonder tele urgesteld, aldus de brief, dat dit sta kingsrecht niet onder de sociale grond rechten is opgenomen in de voorstellen van de regering. Juist gezien de belang rijke en bijzondere positie, die het sta kingsrecht onder de sociale grondrech ten inneemt, moet dit onaanvaardbaar worden geacht". De FNV zegt dat het door niemand zal worden betwist, dat het stakingsrecht een grondrecht is van werknemers en van vakbeweging. „Het bestaan en het functioneren van een vrije en onafhan kelijke vakbeweging zou bij aantasting van het stakingsrecht gevaar lopen", meent de FNV Voorts hecht de FNV veel waarde aan een regeling van het stakingsrecht voor ambtenaren. De regering heeft meegedeelddat zij bij ratificatie van het Europees Sociaal Handvest voorshands de ambtenaren van de garantie voor het stakingsrecht wil uitsluiten. „De FNV protesteert hiertegen met kracht. De ambtenaren dienen in een gelijke positie te worden gebracht als de werknemers in een on derneming", aldus de brief van de FNV. nisaties. instellingen voor amateuristi sche kunstbeoefening en vormingscen tra. Voorts moet het museum-aanbod beter worden ingepast in de leerplannen van het onderwijs. Er dient in de musea dan ook voldoende documentatie materiaal ten behoeve van het onder wijs voorradig te zijn. Het is van belang dat er meer reizende tentoonstellingen komen, die de lokale museumvoorzie ningen aanvullen. Leemtes en doublures in collecties moeten worden opgeheven. De musea zullen een actiever aankoopbeleid moeten gaan voeren. Mensen, die aan musea kunstwerken willen schenken, moeten belastingfaciliteiten krijgen. Waar dat bouwtechnisch mogelijk is, dienen er voorzieningen te komen om musea beter toegankelijk te maken voor bejaarden en invaliden. Het is. aldus de nota verder van groot belang dat er een landelijke inventari satie van te restaureren voorwerpen komt Daarbij zal in sommige gevallen samenwerking met het buitenland no dig zijn. Over de veiligheid van musea zegt. de nota dat de automatische beveiliging moet worden uitgebreid, waarbij de Rijksgebouwendienst een belangrijke DEN HAAG ANP) Van 1971 tot 1973 is het aantal miljonairs in ons land met een kleine tweeduizend toegenomen, zo blijkt uit de gegevens, vermeld in het jongste statistisch zakboek van het CBS. In 1971 waren er nog 8158 personen die een miljoen of meer bezaten; in 1973 waren het er 10.109. Hierin zijn de allerrijksten, de mensen met een vermogen van tien miljoen of meer. niet begrepen. Het aantal van deze multimiljonairs steeg van 151 tot 193; hun gezamenlijk vermogen van 2,9 miljard tot4,l miljard gulden. Het gemiddeld vermogen van deze groep rijken bedroeg in 1973 dus ongeveer twintig miljoen gulden de man. Het totale aantal vermogenden (de mensen met een vermogen van 100.000 gulden of meer) is van 1971 op 1973 met ruim tien procent toegenomen, namelijk van 264.000 (afgerond) naar 309.000. Hun gezamenlijke vermogen steeg van 75,9 miljard naar 93 miljard gulden. Een groot deel van de groep' vermogenden bezit tussen de 100.000 en 150.000 gulden; hun aantal steeg van 101.391 tot 111.608. Er waren in 1972. zo blijkt verder uit de CBS-gegevens. 1341 mensen in ons land met een inkomen van een half miljoen of meer per jaar. Daar zijn geen agrariërs bij, maar wel 575 andere zelfstandigen. 129 werknemers. 464 direc teuren van een nv of bv, 92 gepensioneerden en 72 personen zonder beroep. rol zal spelen Het is erg nuttig dat gesto len voorwerpen centraal geregistreerd worden waarvoor overleg met het mi nisterie van justitie vereist is. Ook cul turele goederen van erkend nationaal belang, die niet in het bezit van het Rijk zijn moeten administratief worden vastgelegd Eén centraal documentstie- en informatiecentrum voor gegevens van oude en moderne beeldende kunst moet tevens tot stand komen Tenslotte zal er een herverdeling van taken en verantwoordelijheden van de verschillende overheden voor musea moeten komen Kritisch zal worden be- UTRECHT (ANP) - Bij de vijf medische tuchtcolleges in Nederland zijn vorig jaar 272 klachten ingediend, 75 procent meer dan in 1974. De geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezond heid, de heer R. Drion, zegt hierover in zijn jaarverslag 1975 dat het tuchtrecht blijkbaar voorziet in een behoefte van het publiek. Hij voegt hier evenwel aan toe. dat maar 13 procent van de klachten heeft geleid tot het opleggen van een maatregelHet aantal zaken waarin hoger beroep is aangetekend bij het centraal medisch tuchtcollege steeg eveneens aanzien lijk, maar ook het hoger beroep mondde maar zelden uit in een wijziging van de keken of musea onder de verantwoorde lijkheid van het Rijk of die van de pro vincie of gemeente vallen. Dat zal af hangen van het nationale of regionale belang van de verschillende instellin gen. Sommige niet-rijksmusea zullen onder toezicht komen van het Rijk En andersom De collecties hoeven daarbij overigens niet van eigenaar te verande ren Zij kunnen immers, aldus de nota van de ene overheid aan de andere in bruikleen worden gegeven. Een belang rijke taak voor de rijksoverheid zal zijn het tot stand laten komen van regionale museumvoorzieningen. Het museumbe leid. aldus de nota zal namelijk vooreen groot deel zijn grondslag vinden in be sluitvorming op regionaal niveau «de centralisatie) De provincies-nieuwe- stljl krijgen een veel uitgebreider ta kenpakket. koppelsubsidies zullen ver dwijnen Op korte termijn zullen geen rigou reuze aanpassingen, door bijvoorbeeld onmiddellijk alle subsidies af te schaf fen. plaatsvinden. Wel op korte termijn -gestreefd wordt naar 1978-zullen ex perimenten in de regio's van de grond moeten komen. Uit die experimenten zal ervaring moeten worden vergaard om de betreffende wetten te wijzigen. Daarbij speelt een belangrijke rol de vraag welke bedragen naar het Provin ciefonds moeten worden overgeheveld. Besloten is, volgens de museumnota, de volgende vier regio's aan te wijzen voor de experimenten: Friesland. Twente. Zuid-Limburg, en Brabant. DEN HAAG - De Westduitse ambassade in Den Haag is gis ternacht beklad met de tekst Harm frei. Zoals bekend zit Harm Dostdie in Nederland hasj aan Duitsers heeft ver kocht, nog steeds in Duitse gevangenschap. De heer Drion vraagt zich dan ook af, of de klagers niet andere verwachtingen van het tuchtrecht hebben dan de tuchtrechter kan waarmaken. Veel van de bestaande onvrede zou volgens hem kunnen worden weggenomen door een grotere onvrede over het rellen en zeilen van de tuchtcolleges bij de voorberei ding. de behandeling van klachten ter zitting en de uitspraak. Het aantal tegen specialisten inge diende klachten steeg vorig jaar het sterkst; vergeleken bij 1974 verdub belde het tot 98 In slechts 7 gevallen is een maatregel opgelegd, tegen 5 (op 49 klachten) in 1974. UITKERING VOOR SLACHTOFFERS schuldig of medeschuldig was. Het slachtoffer wordt totaal schadeloos ge steld en het zal allemaal veel sneller gaan. want het uitzoeken van de schuldvraag kost dikwijls veel tijd. DEN HAAG (ANP)-De nieuwe verzekering, waaraan de autoverzekeraars denken ter vervanging van de huidige aansprakelijkheidsverzekering, keert grotere be dragen en aan meer mensen uit en gaat derhalve ook een stuk meer aan premie kosten. Dit blijkt uit wat de heer F. Jutte, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren (NVVA) meedeelt in 'Welwezen', het blad van de Neder landse verzekeraars. AMSTERDAM - Minister Van Doom (CRM) is woensdag in Amsterdam door studenten van de Rijksacademie voor beeldende kunsten met verf besmeurd. Nadat de studenten hun excuses had den aangeboden, verklaarde de minis ter 'de zaak sportief op te nemen en er geen zaak van te maken'. De academie gemeenschap is zeer verontwaardigd over de regeringsplannen om de aca demie geleidelijk op te heffen. Met in gang van 1 augustus 1978 mag de aca demie geen nieuwe leerlingen meer aannemen Oorspronkelijk waren mi nister Van Doom en staatssecretaris Klein (onderwijs) van plan om die maatregel op laugustus 1977 te laten ingaan, maar tijdens het gesprek met een delegatie van de academie zijn zij op dat voornemen teruggekopmen Foto Ook met spandoeken hadden de leer lingen hun grieven aan de bewindsman duidelijk gemaakt. Studiecommissies uit het autoverzeke ringsbedrijf zijn tot de conclusie geko men, dat er een betere bescherming moet komen voor verkeersslachtoffers. In het huidige verzekeringsstelsel, ge baseerd op het aansprakelijkheids recht. komen lacunes voor, die vaak lei den tot schuldvraag- en bewijsproble- matiek. Als gevolg hiervan krijgt een aantal verkeersslachtoffers geen of slechts ten dele schadevergoeding. Op grond van de studies is geadviseerd het aansprakelijkheidsrecht voor motor voertuigen, thans gebaseerd op schuld, te vervangen door een ander stelsel van schadevergoeding aan verkeersslach toffers, waarbij het schuldbeginsel wordt geëlimineerd. De belangrijkste mogelijkheden, die de assuradeuren nu bestuderen om de hui dige aansprakelijkheidsverzekering te vervangen, zijn een verplichte verzeke ring tegen risicoaansprakelijkheid of een directe verkeersverzekering. Bij de verzekering tegen risico aansprakelijkheid wordt het schuldbe ginsel vervangen door het risicobegin sel. dat ervan uitgaat dat het motorrij tuig in het hedendaagse verkeer der mate grote gevaren schept, datslachtof- fers daarvan beschermd moeten wor den, ongeacht de vraag of er sprake is van schuld of medeschuld van een slachtoffer. Deze nieuwe verzekering gaat alle let selschaden vegoeden aan de inzitten den van auto's en aan personen buiten de au to (fietser of wandelaar) zonder dat de verzekeraars zich gaan verdiepen in de schuldvraag. Schuld of medeschuld zal dus geen rol meer spelen. Verkeer De andere mogelijkheid, die de verzeke raars bestuderen, is een verkeersverze kering. Dat is een verplichte recht streekse verzekering van verkeersslach toffers in en buiten het motorrijtuig, ter vervanging van het verkeersaansprake- lijkheidsrecht. De verzekeraar van het schadeveroorzakende motorrijtuig ver goedt dan rechtstreeks de schade bij dood of lichameffjkletsel, zowel van de inzittende van de verzekerde auto en van slachtoffers buiten de auto, zoals fietser en wandelaar. Het principe van aansprakelijkheid wordt in de ver keersverzekering dus geheel los gelaten. Het voordeel voor het slachtoffer van de nieuwe verzekeringsvorm waaraan men denkt, is dat niet langer behoeft te worden nagegaan, of hij misschien DEN HAAG (ANP) - Er al een onderzoek worden ingesteld naar de vraag of en in hoeverre asbeststol'gevaar kan opleve ren voor de gezondheid van personen, die verblijven in gebouwen waarin as best is verwerkt. Minister Gruyters (volkshuisvesting) heeft dit aan de tweede kamer meege deeld in antwoord op schriftelijke vra gen. De vraag of eventueel maatregelen moeten worden genomen kan pas wor den beantwoord als de resultaten van dit onderzoek bekend zullen zijn, aldus de bewindsman. De S.U. heeft een overeenkomst ge sloten met India voor de levering van 200 ton zwaar water, bestemd voor het kernenergieprogramma van dat land, aldus de Washington Post van woens- dag. Dat is bekend geworden doornat de transactie bij de internationale com missie voor atoomenergie is gemeld. REHOVOTH, ISRAEL (UPI) - Een emeritus-hoogleraar aan het Weizmann Instituut in Is raël, Leo Tumerman, heeft in een interview met UPI gezegd dat hij het gebied in de Oeral heeft gezien, waar enkele jaren tevoren een kernramp had plaatsgehad. Het gebied lag er volkomen verlaten bij, zonder dorpen, tekenen van mense lijke bewoning en zonder vee. Van de dorpen die er geweest waren, stonden nog slechts de schoorstenen overeind. De berichten over een kernramp in de Sowjet-Unie werden vorige maand in de wereld gebracht door de geëmi greerde Sovjet-geleerde Medvedev, die beweerde dat honderden mensen zijn omgekomen bij een kemontploffïng in 1958 in de plaats Kysjtïm. Volgens bronnen van de westerse inlichtingen diensten ging hewt om een ontploffing in een opslagplaats van plutonium, en niet om een explosie in een stortplaats van nucleair afval, zoals Medvedev zei. Kerncentrale Tumerman, die in 1972 naar Israël emi greerde. vertelde dat hij in 1961 over de hoofdweg van de noord-zuidverbinding door de Oeral reed, op weg naar de eer ste grote Russische kerncentrale in Be- loyarsk, in het noorden van de Oeral. „Aan weerszijden van de weg was er niets, slechts een leeg land. Er groeiden wel bomen en gras. maar waar vroeger dorpen stonden en kudden graasden, en industrie stond, was nu niets. Alleen schoorstenen stonden er nog." Borden langs de weg waarschuwden au tomobilisten de raampjes dicht te draaien en zonder stoppen door te rij den. Zijn chauffeur vertelde hem toen dat zich in het gebied enkele jaren gele den een enorme ontplomng naa voorge- werd BOGOTA (RTR) - Acht landen aan de evenaar hebben soevereinitietsaan- spraken gemaakt op een belangrijk deel van de ruimte op 35.500 km boven de aarde. De regering van Columbia maakte dinsdagavond per communiqué be kend dat Brazilië, Kongo. Ecuador. In donesië, Kenya, Oeganda Zaire en Co lumbia na een week vergaderen hun deel langs de equator dat door commu nicatiekunstmanen wordt gebruikt, beschouwen als een 'schaarse en waar devolle natuurlijke hulpbron', erwerkt voor de fabricage van Kunstmanen in de geostationaiere dat de soevereinlteeltsaanspraak be doeld is om „echt voordeel te verkrijgen voor hun respectieve volkeren en de we reldgemeenschap". Voorts zegt zij dat de baan in hoofdzaak gebruikt wordt ten gunste van de ontwikkelde landen. gens Tumerman honderden vierkante kilometers. „Het hele gebied was radio-actief." Tu merman dacht dat de kernramp zich had afgespeeld in een militaire opslag plaats van plutonium, .waar hetzij ker nafval werd begraven, hetzjj plutonium kernbommen" „Het was geen kerncentrale, want ik synchronische baan hebben een snel heid van 10 900 km per uur. waardoor zij 'gelijk blijven' met het aardoppervlak was toen op weg naar de eerete kemcen- en ?.e aalde Sezle" »P traie van de Sowjet-Unie. honderden ki- Mzettde pun blijven staan. Daartoe.- is ononderbroken telefoon- en televisie- verbinding mogelijk. De meeste van deze kunstmanen 'staan' boven de oceanan De verklaring zegt i de Sowjet-Unie. lometers noordelijker Hij meende dat de explosie te wijten was aan nalatig heid van onvoorzichtige functionaris sen. iADVERTENTIE De fabrikant van Peter Stuyvesant Extra Mild maakt bekend.dat het MINISTERIE van VOLKSGEZONDHEID in zijn mededeling van 2Ü.9.7K heeft gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. In deze grafiek zijn de stijgingspercentages aangegeven van de verkopen van Peter Stuyvesant Extra Mild sinds juni 1976 AUGUSTUS SEPTEMBER OKTOBER NOVEMBER Van onze redactie economie) DEN HAAG - De Sociale Verzekerings bank en Raden van Arbeid hebben in 1975 ruim 17 miljard uitgekeerd aan so ciale verzekeringen. Dit is bijna de helft van het totaal wat aan sociale verzekeringen wordt uitgekeerd. Het is een stijging van 2 miljard ten opzichte van 1974. Het grootste deel was be stemd voor de aow, 11.6 miljard, een stijging met 1.7 miljard. Het totale be drag aan kinderbijslaguitkeringen steeg met 500 miljoen. In het Fonds Voorheffing Pensiocnvcrzckering - op gericht door de bevriezing van de kin derbijslag voor het eerste kind - werd 369.7 miljoen gestort. Ook hebben de Sociale Verzekerings bank en de Raden van Arbeid ruim 3.5 miljoen afkoopsommen voor rentekaar- ten betaald Gemiddeld werd f208.40 per kaart uitbetaald. Aan premies voor sociale verzekeringen werd in 1975 17.9 miljard ontvangen De Sociale Verzeke ringsbank en Raden van Arbeid bezit ten nu voor uitkeringen aow 440 mil joen, voor de aww 133 miljoen, voor de akw 146 miljoen en voor de kwl 289 mil joen. Een rechtbank in Rome heeft dins dag een 25-jarige Palestijn, naar zijn ei gen zeggen lid van de Zwarte September-groep. bij verstek veroor- d eeld tot 25 j aar gevangenisstraf wegens moord op een werknemer van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij El Al. M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13