Dijkversterkingen bedreigd door stijging grondprijzen PZC/p Tentoonstelling over de Marktplannen van Goes Gs houden rapport bestuur-bestuurden al twee maanden vast Vijf PZEM-jubilarissen koninklijk onderscheiden PZEM-waterfabriek deed het in 1976 'niet zo best' v VLISSINGEN - De PZEM- waterfabriek in Temeuzen is dit jaar geensucces. PZEM-direcleur ir M D. Dalebout deelde dinsdagmiddag tij dens een bijeenkomst met jubilaris sen en gepensioneerde personeelsle den mee. dat de waterfabriek 'het niet zo best gedaan heeft De produc tie is met 7.5 miljoen kubieke meter uater ruim één miljoen kubieke me ter beneden die van vorige jaren. De waterfabriek blijkt weer aan een grote onderhoudsbeurt toe te zijn. zo deelde de PZEM-directeur mee ..Dat geeft ons wel zorgen aldus ir Dale bout. die eraan herinnerde, dat ook 'n paar jaar geleden zo'n grote beurt nodig was. ..Het agressief Schei- water geeft meer corrosie dan bij de bouw werd verwacht", zo zei hij. provincie WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 6 ONDERDEEL INSPRAAKPROCEDURE HOORZITTING 5 10 DECEMBER GOES - In het lunchcafe Stadhuis aan de Gocse Grote Markt is dinsdag een kleine tentoonstelling over de inrich- tingsplannen voor de Grote Markt be gonnen. De tentoonstelling is vandaag en morgen nog te bezichtigen van 09.00 tot 18.00 uur en vanavond bovendien nog van 19.30 tot 21.30 uur. Er hangen kaarten van het nieuwste plan voor de herinrichting Markt en ook nog een te kening van het oorspronkelijke plan, zodat de verschillen duidelijk waar neembaar zijn. Een deskundige van de gemeente zal op Havenschap Terneuzen verkoopt 15 ha aan Suiker Unie VLISSINGEN - De Raad van Bestuur van het Havenschap Terneuzen behan delt in zijn vergadering van 15 decem ber een voorstel 15 hectare grond te verkopen aan de Coöperatieve Vereni ging Suiker Unie U.A. Dc Suiker Unie wil op het terrein dat ligt ten oosten van de spoorlijn Sluiskil-Sas van Gent vloeivelden aanleggen. Het dagelijks bestuur stelt voor de grond te verkopen voor 10 per vierkante nieter. Hetbestuurachtdie prijs, mede geletop de beperkte infrastructuur ter plaatse aanvaardbaar. De Suiker Unie wil het terrein pas in Yebruik nemen als de onlangs aange legde vloeivelden vol zijn. Gedurende die tijd blijft het terrein als landbouw grond in gebruik. In de voorwaarden bij de verkoop is onder meer opgenomen, dat de Suiker Unie het terrein automa tisch terugverkoopt aan het Haven schap als de Unie geen vergunning krijgt voor de aanleg van vloeivelden of als de vergunning voorwaarden zou be vatten. die een doelmatig of economisch verantwoord gebruik van het terrein onmogelijk maken. 'Het dagelijks bestuur van het Haven schap behandelt ook voorstellen tot uitgifte in erfpacht van een terrein op de oostelijke landtong te Temeuzen aan I M C. Beheermij BV te Temeuzen en tot uitgifte in erfpacht van grond op het kanaaleiland te Sluiskil aan de heer A. P. de Feyter te Hoek In beide gevallen gaat het om ruim 6.000 vierkante mter. De vergadering van de Raad van Be stuur wordt gehouden op het stadhuis in Vlissingen en begint om 11.15 uur. Reglement voor adviescommissie havenschap heidedagen tussen 16.00en 18 OOuurien vanavond) aanwezig zijn, om eventuele vragen van de bezoekers te beantwoor den Overigens hangt er bij het kaart materiaal een duidelijke toelichting. Als afronding van de informatie- en in spraakprocedure rond de Marktplan nen. zal vrijdag 10 december 1976 om 20.00 uur in hotel restaurant 'De Koren beurs' een hoorzitting worden gehou den. Het college van burgemeester en we thouders van Goes heeft zich in beginsel achter de nieuwe plannen van de dienst openbare werken opgesteld. Met één uitzondering: het college van b. en w. voelt weinig voor een vast podium voor Foto. een overzicht van de kleine ten toonstelling over de herinrichtings plannen voor de Grote Markt in Goes Foto PZCl. het stadhuis. B. en w voelen meer voor een verplaatsbaar podium. Het ligt in de bedoeling van het college om in januari 1977 met een voorstel aan de raad te komen Als die gunstig be slist. kan er al in maart 1977 met de uit voering van de herinrichtingsplannen begonnen worden. Bomen zullen er het komende jaar nog niet op de Markt te zien zijn; die worden pas begin 1978 in- l-» plant. Wielrijdster bij Sint- Jansteen gewond SINT JANSTEEN - Dinsdagochtend werd een wielrijdster bij een aanrijding te Sint Jansteen door een auto zodanig verwond dat ze naar het ziekenhuis te Hulst moest worden overgebracht. De autobestuurder E. A. E. L. uit Sint Ni klaas (B) verleende bij het kruispunt Hoofdstraat - Geslechtendijk geen voorrang aan de wielrijdster J. L. V. uit Sint Jansteen. Deze werd met een ver wonding aan het linkeronderbeen naar het r.-k. ziekenhuis Sint Liduina te Hulst overgebracht.' Auto en fiets wer den beschadigd. BROMFIETSER GEWOND BIJ BOTSING AXEL AXEL - Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor drie is bij een ongeval op de Nieuwendijk te Axel de bromfietser A. B. uit Kloosterzande gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen de bromfiet ser bij het oversteken van de wielrijder soversteekplaats op de Nieuwendijk werd geschept door een personenauto, bestuurd door F. van D. uit Temeuzen. De bromfietser Hiep bij het ongeval waarschijnlijk een hersenschudding op. Hij werd per ambulance overgebracht naar het Julianaziekenhuis in Terneu zen. BEDOELD ALS INFORMATIE STATENLEDEN Twee weken cel en negen maanden ontzegging voor rijden onder invloed DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof heeft de Vlissingse chauffeur K. van de H. veroordeeld tol twee weken gevan genisstraf, waarvan één voorwaarde lijk en tot negen maanden intrekking van rijbewijs, wegens het besturen van een auto terwijl hij onder invloed ver keerde. Dit is een bevestiging van het vonnis dat eerder door de Middel burgse politierechter was uitgespro ken. De procureur-generaal van het Haags gerechtshof had twee weken onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist en negen maanden intrekking van rijbe voegdheid. Tegen het vonnis van de Middelburgse politierechter zijn zowel verdachte als officier van justitie in ho ger beroep gegaan. VOOR F 2500,— GESTOLEN IN OOSTBURG OOSTBURG - In de nacht van maan dag op dinsdag is bij een inbraak bij firma Schippers en Nauta in Oostburg voor ongeveer 2600 gulden aan ver koopartikelen gestolen. De inbrekers kwamen het gebouw bin nen via de achterkant. Ze namen onder meer een tuner-versterker met boxen. 60 muziekcassettes en 150 batterijen mee. Van de daders ontbreekt teder spoor Twee schepen bij aanvaring beschadigd SOUBURG - Dinsdagmorgen werden bij éen'aanVèring op ftèf'kanaal door Walcheren twee vaartuigen beschadigd. De tanker 'Rival' en de bak PVW 58 voe ren bij de brug bij Souburg tegen elkaar. Beide schepen gingen hierna voor anker waardoor het overige scheepvaartver keer enige tijd moest, wachten VLISSINGEN - Vijf van de zevenent wintig PZEM-personeelsleden, die dit jaar hun 40-jarig of 25-jarig dienstjubi- leum hebben gevierd, zijn dinsdagmid dag koninklijk onderscheiden. Dat ge beurde tijdens de gezamenlijke bijeen komst van jubilarissen en gepensio neerden. ditmaal in 'Britannia' in Vlis singen. Commissaris der koningin dr. C. Boertien speldde de zilveren medail le, behorend bij de orde van Oranje- Nassau op bij de heren J. J. Doornebos uit Kloosterzande (districtsopzichter); A. L. de Kort uit Hulst (assistent districtschef); T. J. Verhoef uit Vlissin gen (assistent-districtschef); J. Vogel uit Middelburg (groepsleider meetij- kers); en S. J. van Wanrooij uit Zierik- zce (technisch-administratief coördi nator). Het ging daarbij - zo verduidelijkte de commissaris in zijn felicitatie - om ko ninklijke onderscheidingen voor vijf mensen, die veertig jaar 'bij deze baas' hebben gewerkt. Hij onderstreepte het belang van hun aandeel in het werk van de PZEM en het belang van de PZEM zelf: „Een bedrijf met een wezenlijke functie, een basisfunctie in de economie van Zeeland." Dr. Boertien wees erop. dat de produk- tie van de PZEM dit j aar metzes procent Omhoog is gegaan. Aan de ene kant vond hij dat verheugend, anderzijds noemde hij de actie 'zuinig met energie' zeer zinvol. ..omdat wij in de westelijke wereld de grenzen van de groei hebben leren kennen." Gelukwensen voor de jubilarissen wa ren er ook van PZEM-direcreur ir. M. D. Dalebout. Hij bood namens het bedrijf de onderscheiden personeelsleden de zilveren draagmedaiUe aan. Ir. Dale bout toonde zich bezorgd over het feit, dat van aUe mensen, die de PZEM verla ten de helft de pensioengerechtigde leeftijd niet haalt „Je vraagt je weieens af hoe dat toch komt", zo zei hij. Er gingen bij de PZEM in 1976 22 perso neelsleden met pensioen en twee op wachtgeld. De jubilarissen uit 1976 zijn: 40-jarig jubileum- J J. Doomebos. Klooster zande; L. A. van wallenburg. Middelburg: T. J Verhoef, Vlissingen: C. J. van Wanrooij. Zie- rikzee: J. Vogel. Middelburg; A L. de Kort, Hulst. 25-jarigjubileum: C. Broodman, Vlissingen; J. P. C. Ebert. Vlissingen: C. P. van Doeselaar. Oost-Souburg: L. Florussen, Zaamslag; ing. G. van der Bij, Vlissingen; ing. H. J. Stok. Oost-Souburg; P. M. Heijens. Temeuzen; W. F. den Hollander. Middelburg: D C. Houg. Temeuzen: p. W. Hillenaar. Oost-Souburg; N. Auto slipt: vier fietsen beschadigd SINT-JANSTEEN - Bij een aanrijding te Sint Jansteen liepen dinsdagmorgen een auto en vier fietsen schade op. Me vrouw M. G. van G. uit Sint Jansteen kwam door de gladheid van de weg in de Wilhelminastraat te Sint Jansteen in een slip. Zij reed daarbij vier leerlingen uit Koewacht, die zich per fiets naar een school in Huist begaven aan. AUes be perkte zich tot materiële schade. MIDDELBURG - De raad van bestuur van hel havenschap Vlissingen zal woensdag 15 december het reglement over de taakl de werkwijze en de sa menstelling van de adviescommissie uit het bedrijfsleven bespreken. Tussen het dagelijks bestuur en de commissie is over deze zaak overeenstemming be reikt. In de toelichting zegt het dage lijks bestuur, dat beide partijen van mening zijn. dat écn van de oorzaken van spanningen tussen adviescommis sie en havenschap te zoeken is in 'het ontbreken van dc structuur, waarbin nen gewerkt kan worden. Van beide zijden is dc hoop uitgesproken, dat mede door dc vaststelling van dit regle ment de verstandhouding in de toe komst zal zijn. In het reglement is onder meer bepaald, dat de adviescommissie zowel desge vraagd als uit eigen beweging advies kan uitbrengen over zaken, die het ha venschap raken. Van hel db komen in ieder geval voorstellen over heffing van rechten of belastingen van havenschap sterreinen en de uitgifte van terreinen aan de orde. Bepaald is ook dat het db van het havenschap vertrouwelijk over leg over bepaalde zaken kan vragen. SCZ Terneuzen ruim 500 gulden armer na inbraak TERNEUZEN - Bij een inbraak in het kantoor van de Stichting Cultuursprei ding Zeeland aan de Markt in Terneu zen is in de nacht van maandag op dinsdag een bedrag buitgemaakt van 150 gulden en werden verder postzegels gestolen tot een waarde van bijna 400 gulden. De daders kwamen het kantoor binnen door aan de achterzijde over een muur te klimmen, een ruit te verbreken en een tussendeur te verwijderen. Op zoek naar buit haalden ze het hele kan toor overhoop. WACHTEN IS OP EIGEN NOTITIE VAN COLLEGE MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland houden al sinds meer dan twee maanden een interim-rapport van de commissie bestuur-bestuurden vast. De commissie, die anderhalf jaar gele den is ingesteld om de relatie burger- overheid te verbeteren, heeft het rap port deze zomer opgesteld om de sta tenleden te informeren over haar vor deringen. Begin oktober is het interim-rapport in handen gesteld van ged. staten met het verzoek het aan de statenleden te doen toekomen. Commissielid drs. F. J. Burger stelde hierover in de dinsdagmiddag gehou den vergadering van de commissie vra gen tijdens de rondvraag. Waarom, zo wilde de heer Burger weten, hebben ged. staten (nog) niet voldaan aan het ver zoek van de commissie? Voorzitter A. L. van Geesbergen gaf als antwoord, dat gedeputeerde staten het interim- rapport van een notitie willen voorzien, omdat zij het er niet op alle punten mee eens zijn Het ziet er niet naar uit. dat deze no title var. ged. staten nog voor het eind van het jaar gereed komt. Als de statenleden pas volgend jaar het stuk van de commissie bestuur-bestuurden onder ogen krijgen, eventueel vergezeld van een kritische notitie van g.skan even goed worden gewacht op het eind rapport van de commissie, zo werd van uit de commissie aangevoerd. Zowel voorzitter Van Geesbergen (lid van het college van ged. staten), als commissielid dr. D. van der Wel (grif fier der staten) wees erop. dat g.s. in dezen het volste recht hebben het interim-rapport van de commissie te laten vergezellen van een notitie. Zij betreurden het evenwel, dat niet meer spoed achter de zaak is gezet. Relatie Tijdens de bijeenkomst van gistermid dag begaf de vergadering zich opnieuw in de discussie 'openheid en openbaar heid'. toen het punt, 'Wat de commissie ad hoe nog meer te doen staat' ter sprake kwam De heer J. H. Roose con stateerde, dat de commissie weliswaar de kloof tussen bestuur- en bestuurde een beetje heeft gedicht, maar dat van het slaan van een brug bepaald nog geen sprake is De heer P. G. van den Bosse hield nog eens een pleidooi voor een provinciale rubriek in de Zeeuwse kran ten, zoals enkele gemeenten die hebben in huis-aan-huis-bladen De commissie leden R. Meijering en P. J. Balkenende stelden met het oog op de behandeling van de wet openbaarheid van bestuur (ADVERTENTIE) cZWassief Eiken voor deze gehele materie van 'openheid en openbaar' over te laten aan de pro vinciale commissie bestuurlijke organi satie. In de volgende vergadering van de commissie adhoc- woensdag 2 februari om 15.30 uur - zal de commissie met name discussieren over de nota- Huijbrecht over inspraak op provin ciaal niveau en over de inspraaknota van de Planologische Dienst over het ontwerp-streekplan Midden-Zeeland. De vergadering kon zich verenigingen meteen door gedeputeerde staten voor gestelde Wijziging in het ontwerp voorstel van de commissie over invoer ing van spreekrecht voor het publiek in de vergaderingen van vaste commissies uit de staten. Het college van g.s. heeft zijn voorkeur uitgesproken voor een zo danige regeling, dat het publiek ten hoogste gedurende een half uur na aan vang van de vergadering het woord voert over de ter tafel komende voorstel len. De commissie maakte daarbij de aantekening, dat de voorzitter van de betreffende statencommissie de be voegdheid dient te hebben het publiek ook gelegenheid tot spreken te geven tijdens de behandeling van de voorstel len .Het was met name de heer Roose. die daarvoor pleitte. Hij zei. dat de prak tijk heeft uitgewezen (o.m. in Goes, van welke gemeente hij wethouder isi. dat een dergelijke gang van zaken bijzonder verhelderend kan werken, zeker waar het publiek over een stuk deskundig heid beschikt. Deze luchtfoto geeft een beeld van het versterkte dijkvak. (Slot van pag. Ij ."Meubelen i/atelier DE SCHAPEKOP j; mee is onze veiligheid weer een stapje meer in de goede rich ting gekomen". De heer Van Gorsei was een en al aarder- ing voor de manier waarop en de snel heid waarmee Van Oord-Werkendam het karwei heeft geklaard. De aanne mingsmaatschappij is binnen het schema gebleven, ondanks een tegen valler als de oeververschuiving, die zich enige tijd geleden voordeed. De dijkgraaf hield de genodigden voor, dat er binnen het gebied van het water schap nog wel het een en ander moet gebeuren. Op Tliolen en Sint- Philipsland moeten in totaal nog zo'n veertig kilometer zeedijk onder han den genomen worden. De werkzaam heden aan de dijk tussen Tholen en de Razernijpoider (drie kilometer) zijn momenteel in uitvoering. De verzwa ring van het dijkvak Razernijpolder- Gorishoek (eld kilometer) is in voorbe reiding. Datzelfde geldt voor de zuid kant van Sint-Philipsland (vier kilo meter). Dc dijkgraaf sprak dc hoop uit. dat ook deze werkzaamheden in een snel tempo uitgevoerd kunnen worden. Dr Boertien maakte van de gelegenheid gebruik, nog eens zijn voldoening uit te spreken over de oplossing, die er voor de Oosterscheldeproblematiek gevonden is. ..Ik ben blij. dat er na zoveel spanning een compromis is gevonden, waarbij de veiligheid van de mens niet heoft te lij den onder het behoud van het milieu". Hij compimenteerde het waterschap voor de loyale wijze, waarop het schap heeft meegewerkt aan deze oplossing Hij feliciteerde het waterschap met de oplevering van het -verk. De heer Boer tien zei te hopen, dat de rest van de werkzaamheden aan de Oosterschelde- dijken zonder veel vertraging zullen ver lopen. In dit verband stipte commissaris van de koningin ook de problemen rond de grondverwerving en de stijgende grondprijzen aan. Namens het aanne mingsbedrijf beloonde de heer C. A. van Oord dr. Boertien voor zijn gele verde inspanningen bij de dijk met een oude prent van Tholen. Verder werd nog het woord gevoerd door ir. S. A. van den Hout van Van Oord-Werkendam. Hij overhandigde dijkgraaf Van Gorsei en ir. Van der Wcele een luchtfoto. de Jonge. 's-Heerenhoek; J. Baljé, Middel burg; P. Nagtegaal, Vlissingen; J. P. de Fouw. Oost-Souburgr. I. P de Laat. Goes. H. W. van Aalst, Vlissingen; J. F. Huser, Middelburg-, T. van der Horst. Oost-Souburg; S. J. Stoel. Zie- rikzee; J. Lievense, Vlissingen. G. Eijkelen- boom. Sint-Laurens. Op de foto- de vijf koninklijk onder scheiden jubilarissen van de PZEM. Van links naar rechts: J. Vogel. A L. de Kort, J. J. Doomebos. T. J. Verhoef. G. J. Wanrooij en commissaris der koningin dr C. Boertien. Op de foto: het moment waarop commissaris der koningin dr. C. Boertien de laatste handelingen verricht alvorens het verstekte dijkvak bij Sint-Maartensdijk kan worden opgeleverd. Onderzoek naar knelpunten watervoorziening DEN HAAG. VLISSINGEN - De Unie van waterschappen voert de komende maanden een landelijk onderzoek uit naar de knelpunten in de water voor ziening bij de waterschappen. Dat ge beurt legen de achtergrond van de wa- terhuishoudkundige en bestuurlijke omstandigheden die zieli de afgelopen - droge - zomer rond de aanvoer en de verdeling van het water hebben voor- gdaan. De resultaten van liet onderzoek -zo is de bedoeling - zullen in het voor-' jaar van 1977 gereed zijn. De opzet is. dat ze de basis vormen voor overleg en maatregelen op de verschillende ni veaus. Ir. J. M. Leemhuis-Smit van de unie waterschappen verklaarde desge vraagd. dathet gaatom een enquête, die men onder ongeveer honderd grote wa terschappen zal houden. Bij het onder zoek zijn ook alle Zeeuwse waterschap pen betrokken, zo zei zij. Bij-tiet onder zoek wordt ook betrokken de vraag wat de waterschappen in het verleden aan activiteiten op het gebied van de water huishouding hebben gedaan, dit ten be hoeve van een 'historische verslagge ving*. Behalve de actuele situatie in de water voorziening van de afgelopen zomer gaat het er mede om algemene knelpun ten op dit terrein naar voren te halen. „We proberen dan de tendens aan te ge ven waar het met de waterhuishouding inde waterschappen heengaat", aldus ir Leemhuis „Daarbij zit voor om nationaal, regio naal en lokaal plannen te maken en overleg daarover te kunnen voeren". Zij wees er daarbij op. dat er ook op rijksni veau aan dergelijke plannen wordt ge werkt: „Maar die zaak moeilijk op rijks niveau aanpakken als je niet weet wat er regionaal gebeurt." zo zei hij. VVV-cursisten bezoeken Zeeland MIDDELBURG - Zesentwintig cursis ten van de stichting WV-vakopIeiding' zijn maandag begonnen aan een drie daags bezoek aan Zeeland. Voor deze groep - de helft van het aantal, dat in 1977 examen doet voor het diploma WV-informatrice informateur - vormt dit bezoek een deel van het lespro gramma De cursisten maken een aan tal excursies door de gehele provincie, waarbij in zijn algemeenheid recreatie en toerisme in Zeeland onder de loep worden gebracht Maandagochtend kwamen zij in Mid delburg aan. Allereerst stond een be zoek aan het Middelburgs stadhuis op het programma, waar zij. aan de hand van een film. kennis maakten met Mid delburg als monumentenstad. Maan dagmiddag kwamen enkele algemene aspecten van Zeeland aan de orde mid dels een inleiding en een film, waarna voorlichting volgde over de recreatieve ontwikkeling van het Veerse Meer. Gis teren - dinsdag - stond Zeeuwsch- Vlaanderen op het programma. De groep bezocht perbus achtereenvolgens Caazand. Sluis en Hulst, waarbij een aantal lezingen werden gehouden. De adjunct-directeur van de provinciale WV-Zeeland, mejuffrouw M. Hoves- tadt, hield dinsdagavond een inleiding over de betekenis van het toerisme en de recreatie in Zeeland. Vandaag, woens dag. gaat de route via Vee re naar het recreatiecentrum 'De Schotsman' op Noord-Beveland. waar een uitleg wordt gegeven over de opzet en de doelstellin gen. Aansluitend is er een bezoek aan bungalowpark 'Burghstede' in Burgh/Haamstede. Ter afsluiting staat Zlerikzee op het programma. De cursisten overnachten tijdens hun verblijf in Zeeland te Zoutelande. De excursies worden begeleid door me vrouw A. Eykmans, cursusleidslyer en mevrouw S. Hubregtse van de provin ciale WV-Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7