Regering wil leeftijd voor minimumloon niet verlagen Lubbers wil niet wachten met nieuwe prijsmaatregel Ipzcx Krachtsverhouding Oost-W est is ernstiger dan velen denken FRANS H. VEROORDEELD TOT DERTIEN JAAR BOERSMA: TE HOGE LOONKOSTEN BELEMMERING het weer Minimum loon 4,6 procent omhoog Werknemers willen 7,9 pet; werkgevers bieden 5,6 pet vso Exploitatie angstgevoelens in kernenergie-vraagstuk Schuldig aan moord op bejaarde patiënten INDIEN GEEN RESULTAAT LOONONDERHANDELINGEN Gewonden bij bomexplosie Johannesburg binnen-buitenland i Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De regering is niet van plan de leeftijd voor het volle minimumloon te verlagen tot 22 jaar. Volgens minister Boersma van sociale zaken zou zo'n verlaging - nu krijgt men op 23-jarige leeftijd het volle minimumloon - op dit moment een onaanvaardbaar effect hebben op de loonkosten. De bewindsman heeft dit dinsdag schriftelijk geantwoord op vragen die kamerle den vorige week bij de behandeling van zijn begroting hebben gesteld. Minister Lubbers van economische za ken vindt dat een verlaging met name voor het midden- en kleinbedrijf gevol gen zou hebben Volgens minister Boersma is het aan de werkgevers en werknemers om eerst de leeft ijd waarop men het loon van een volwassene krijgt. tADVERTENTIEi Onbestendig Wisselend bewolkt niet vooral in de ochtend buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen ongeveer 7 graden. Vooruitzichten voor donderdag en vrij- Plaatselijk enkele buien. Iets kouder. Weersvooruitzichten in eijrers gemid deld over Nederland voor donderdag Aantal uren zon l tot 4. min. Temp om streeks 2 graden, max. temp om- tstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 70 procent Kans op een geheel droog etmaal 40 procent Voor vrijdag. Aantal uren zon 1 tot 4. Min. temp. om streeks 2 graden Max.temp. omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. ZON EN MAAN 9 december Zon op 8.36 onder 16.29 U Maan op 19.26 onder 10.11 verder terug te brengen dan de huidige grens van 23 jaar. De werkgevers zijn tegen verlaging van de leeftijd voor het minimumloon. Het is volgens minister Boersma niet juist dat het kabinet geen enkele moge lijkheid heeft om in 1977 in te grijpen in de ontwikkeling van de lonen. Nu de re gering besloten heeft geen wetsontwerp in te dienen om de tijdelijke wijzigings wet van de loonwet te verlengen, her leeft volgens Boersma de loonwet- oude-stijl. Op dit punt zal dan ook geen vacuum ontstaan", aldus Boersma Subsidie Tot nu toe is er voor 45 miljoen gulden uitgekeerd aan subsidies voor de stij ging van het minimumloon. Het gaat daarbij om 15.000 aanvragen voor in to taal 115.000 werknemers. Er zijn 30.000 aanvragen voor deze subsidie inge diend. Boersma kan nog niet zeggen hoeveel er uiteindelijk uitgekeerd zal Koop nudirekt. het meest komplete orgel voor een f.1000.- lagere prils Het orgel beschikt o.a. over Trio, presets, synthesizer- stemmen en vele, vele andere extra's Ook u kuni Uv j_»*-^oirekl orgelspelen op V**de Rlha orgels mei hel unieke Speed Music systeem. RlHA getest de beste vanaf 2450,- mossel versteege" 1 Lange Delft 103-105 Middelburg I Lange Kerkstraat 41 Goes. I I Den Haag/Dellt/Rljswljk/Zootormcor/ I I Heerlen/Groningon/Leidschendam/ I I Middelburg/Goor. 1 Per eind oktober waren door het de partement van volkshuisvesting subsi- diebeschikkmgen afgegeven voor het isoleren van 269 000 bestaande wonin gen. De gesubsidieerde voorzieningen worden geraamd op 500 miljoen. DEN HAAG (ANP) - Minister Lubbers (economische zaken) heeft de. tweede kamer meegedeeld dal liet minimum loon per 1 januari met 1.6 procent zal stijgen. Dit percentage is aldus opgebouwd 3.3 procent in verband met. de per 1 juli op geschorte gebruikelijke aanpassing en 1.3 procent als gevolg van de wettelijke aanpassing aan de stijging van de rege lingsloonindex in de periode april tot oktober van dit jaar. Een hevige ondergrondse kernexplo sie. waarvan het epicentrum in het ge bied van Semipalgtinsk in Siberië ligt. is dinsdagochtend om zes uur tonze tijdi geregistreerd door het seismologisch instituut te Uppsala bij Stockholm. De kracht van de explosie was 6. 7 op de schaal van Richter en moet om u5.47 uur precies zijn geweest VOORSTELLEN LOONOVERLEG DEN HAAG (ANP) - De werknemers- voorstellen in het arbeidsvoorwaarde noverleg voor 1977 komen neer op een loonsomstijging van 7.9 pet, die van de werigeversorganisaties op 5.6 pet. zo heeft het centraal planbureau (CPB) berekend. Minister Lubbers heeft dat dinsdag de tweede kamer gemeld. In de labellen die de minister aan de tweede kamer heeft overgelegd, zijn de veranderingen weergegeven in de loonsom per werknemer en in het reel vrij beschikbaar inkomen in 1977 vol gens de voorstellen van de organisa ties. Verondersteld is bij de becijferingen dat de eenmalige uitkering van zestig gul den in 1976 geen elTectheeft op de muta tie van de loonsom per werknemer in 1977. Wel is dit bedrag bij het berekenen van liet bruto-loon een reèel vrij be schikbaar inkomen verwerkt als een ne gatieve post (van min 0.2 pet). Ook is er van uitgegaan dat de voorgestelde wij ziging in liet.systeem van de kinderbijs lag en de kinderaftrek geen effect heeft op reëel vrij beschikbare inkomen van de modale werknemer. M ere Lir ius gewaarscnuwd om m januari geen twee en een half procent loonsverhoging van de werkgevers te accepteren. „We zullen beleven, dat de werkgevers tegen hun personeel zeggen dat zij best tweeë neenhalf procent loonsverhoging willen betalen, maar dat het van de vakbond niet mag", aldus Brouwer. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) kan geen begrip hebben voor het feit dat de regering van de overgangs maatregel voor het prijsbeleid gebruik maakt om volkomen ongemo tiveerd een verscherping van dat beleid door de voeren. Aldus het VNO in een commentaar op de vrijdag' jl. afgekon digde voorlopige prijzen- en meldings beschikking goederen en diensten 1976. „Als de regering al meent dat er ook voor 1977 een prijsbeleid nodig is. dan zal dit beleid eerder soepeler dan strak ker moeten zijn dan het beleid dat in de eerste elf maanden van 1976 is dan zal dit beleid eerder soepeler dan strakker moeten zijn dan het beleid dat in de eer ste elf maanden van 1976 is gevoerd, ge geven de ook door de regering meenna- len onderstreepte noodzaak om de ren dementspositie van het bedrijfsleven te verbeteren". STOCKHOLM - Prins Bertil van Zweden en zijn bruidegom Lilian Craig bij aankomst in de kapel van het Drottninholm- kasteel, waar het paar dinsdagmiddag in het huwelijk trad. orden. Omdat een zeer groot deel van de subsidies bij de detailhandel terecht is gekomen, heeft de regeling volgens Boersma aan zijn doel beantwoord. Het wegvallen van deze subsidierege ling in 1977 betekent volgens Boersma voor bedrijven die dit jaar van de rege ling gebruik maakten, een extra loon kostenstijging van maximaal 2.5 pro cent per minimumloner. Er wordt op dit moment nagegaan hoe een financiële tegemoet koming hiervoor gegeven kan worden Boersma «ijst er daarbij op. dat die tegemoetkoming volgend jaar in ie der geval lager zal zijn, dan dit jaar. Boersma staat positief tegenover het idee om werklozen welzijnswerk te laten doen zonder dat ze hun werkloosheid suitkering verliezen. Onder de huidige regelingen is dat niet mogelijk. Iemand die werk verrichten daarvoor niet wordt betaaldwordt niet beschouwd als werk loos. De bewindsman heeft de Sociale Ver- zekerings Raad hierover advies ge vraagd. De raad moet nagaan op «-elke manier werklozen ingeschakeld zou den kunnen worden bij het welzijns werk. De werkgelegenheid van ande ren zou daardoor niet aangetast mogen worden, en het zou ook niet mogen lei den tot een groter misbruik van de so ciale voorzieningen. Inschakeling in het welzijnswerk zou in ieder geval op basis van vrijwilligheid moeten gebeu- De Amerikaanse marine is bezig met de ontwikkeling van een nieuw vliegdekschip. Het vlieg- dek heeft een omvang van drie voetbalvelden, en de topsnelheid van het schip bedraagt 2t knopen. Foto: de 'Tawara' tijdens een proefvaart in volle zee. Nederland spreekt namens EG in Midden-Oosten debat VN DEN HAAG (ANP) - In het VN-dcbat over liet Midden-Oosten - onder meer over een door waarnemers kansloos geachte resolutie van Israël - is dins dag namens het Europa van de negen gesproken door de permanente verte genwoordiger van Nederland, dr. J. Kaufmann. Kauffman herhaalde de bekende EEG- standpunten over de Midden-Oosten- problematiek. waarbij hij o.a. verwees naar de rede die minister Van der Stoel nog onlangs namens de negen tijdens de algemene debatten heeft gehouden. De EEG, zo betoogde Kaufmann. heeft 'met grote voldoening' kennisgenomen van de voor Libanon inmiddels sterk verbeterde situatie. De positieve ontwikkelingen in Liba non, aldus Kaufmann. vielen samen met andere gunstige verschijnselen in de re gio. Recente uitspraken van de betrok ken leiders, zo constateerde de Neder landse EEG-zegsman. doen verwach ten. dat het moment niet meer ver is waarop de onderhandelingen over een alomvattende regeling un Genève) kunnen worden hervat. De EEG. aldus Kaufmann tot de alge mene vergadering, is van mening dat een dergelijke gelegenheid moet worden benut en hhoopt dat de partijen een op- lossingzullen vinden voor de resterende obstakels die een gang naar de confe rentietafel thans nog verhinderen. VREDELING IN BERAAD NA VO-MINISTERS: BRUSSEL (ANP) - De situatie bij de krachtsverhoudingen tussen oost en west 'is De Sowjet-Unic heeft op sommige gc- emstiger dan menigeen in Nederland denkt', zo heeft de minister van defensie, Vredeling, dinsdag in Brussel verklaard. Hij zei dit nadat in de conferentie van NAVO-ministers van defensie een Amerikaan - waarschijnlijk zijn collega Donald Rumsfeld - de inspanningen die de landen van het Warschau Pact zich getroosten om hun militaire apparaat verder te ontwikkelen, op een rijtje had gezet. Minister Vredeling zal zijn collega's in het kabinet op de hoogte brengen van wat hij in Brussel heeft gehoord: „Het is onverantwoord mensen die besluiten moeten nemen, onkundig te laten over wat er aan militair potentieel en agres sieve wapensystemen in de Sowjet Unie wordt ontwikkeld". Het parlement zou althans over de hoofdzaken moeten worden ingelicht. Reeds eerder had de voorzitter van het militair comité van de NAVO. de En gelse admiraal sir Peter Hill-Norton, gewaarschuwd voor het geleidelijk ver schuiven van het machtsevenwicht ten gunste van de Warschau Pact-landen. Ir. Vredeling sprak over een 'buitenge woon indrukwekkend' beeld, dat echter geen reden voor paniek mag zijn en ook geen 'directe consequenties' voor het Nederlandse defensiebeleid zal hebben. Het is overigens ondenkbaar, .dat het westen zich zou opmaken tot eenzelfde militaire krachtsinspanning, omdat dan 'een catastrofe onafwendbaar" is. De oplossing zal moeten worden gevon den door onderhandelingen. bieden een enorme achterstand inge haald. die echter op andere terreinen, vooral kwalitatief, nog bestaat. Maar indien de Russen zich de komende tien a twintig jaar dezelfde krachtsinspan ning blijven getroosten, zal het macht sevenwicht 'dramatisch' verschoven zijn, aldus ir. Vredeling. De Portugese ministerraad heeft maandag besloten een speciale com missie in te stellen voor voorlopig con tact met de EEG De commissie gaat bestaan uit enkele economisten en leden van de betrokken ministeries. Zij staat rechtstreeks onder premier Mano Soares. MINISTER LUBBERS BEZORGD: DEN' HAAG (ANP) - Door de exploitatie van angstgevoelens heeft de discussie over liet kernenergievraagstuk in Nederland bepaald niet aan objectiviteit ge wonnen. Deze mening ventileerde minister Lubbers dinsdag tijdens het debat over de begroting van economische zaken. Deze. soms politieke, exploitatie vervult de-minister met zorg. want zij is in strijd methetuitgangspuntvan een goed grondstoffenbeheer en betekentin feite 'datwij mogelijkheden laten liggen'. Lubbers wees op de grote zorgvuldigheid waarmee dc ontwikkeling van de kerne nergie in de loop der jaren is omringd. „Ik heb de stellige indruk dat in de discussie over de kernenergie het woord onveiligheid maar al te snel wordt gebruikt. Daar is geen grond voor. De studies over de kernenergiecentrales zijn juist op het punt van de veiligheid uitgekiend" Nog steeds voelt het kabinet voor beperkte uitbreiding van deze energiesoort, al zal een politieke herafweging steeds mogelijk moeten zijn. PPR-woordvoerder Jansen, fervent tegenstander van elke uitbreiding van kerne nergie en met name steeds op het oorlogspad tegen uitbreiding van het ultracentrifuge-project in Almelo, wilde onmiddellijk van de minister weten waar hij precies op doelde. Lubbers: „Als er werkelijk sprake is van angst betekent dit met dat een zakelijke discussie achterwege moet blijven met voorbijgaan van uitgevoerde studies". MAASTRICHT (ANP) - Na een moeizaam proces, dat het langste en het duurste in de geschiedenis van Nederland wordt genoemd, is de rechtbank in Maastricht tot het oor deel gekomen, dat de 41-jarige hoofdverpleger Frans H. schuldig is aan moord op bejaarde patiënten van de Luec- kerheidekliniek in Kerkrede. Ondanks zijn ontkenningen acht de rechtbank liet bewezen, dat de verdachte bejaarden met insuline heeft ingespoten om ze van liet leven te bero ven. De hoofdverpleger, die al bijna anderhalfjaar in voorarrest zit. kreeg dinsdag van de president van de rechtbank, mr. F Elléns, te horen, dat hij is veroordeeld tot een gevangenisstral van dertien jaar met aftrek van het voorarrest De officier van justitie, mr. J. Booster, had twee weken geleden tweemaal levenslang geëist Mr. Eliens zei dat de rechtbank heelt overwogen dat een langere gevangenisstraf op zijn plaats was geweest. Bij de beoordeling heeft de rechtbank echter ook rekening gehou den met het psychiatrisch rapport waarin Frans venninderd toerekeningsvatbaar wordt genoemd. Voorts namen de rechters bij de straftoemeting m aanmer king. dal de omstandigheden in de kliniek ertoe hebben bij- soaicgc.i uai vernachte daar zijn gang kon gaan. Elke doel treffende controle op de verstrekking van medicijnen ont brak. Hierdoor was het mogelijk, dat de hoofdverpleger over aanzienlijk meer insuline kon beschikken dan nodig was. Het blanco strafblad van verdachte was voor de rechters eveneens aanleiding een lagere straf op te leggen dan geëist was. De officier van justitie had Frans in twee dagvaardingen res pectievelijk drie en zes moorden plus verduistering van geld en goederen ten nadele van patiënten ten laste gelegd. Dit was voor het openbaar ministerie voldoende om in beide zaken levenslang te eisen. Van de lijst van drie achtte de rechtbank slechts één geval overtuigend bewezen en van de lijst van zes vier gevallen. De verduistering achtte de recht bank met uitzondering van een enkel geval eveneens bewe zen. Voor de eerste ten lastelegging kreeg de hoofdverpleger drie jaar gevangenisstraf en voor de tweede tien jaar. De officier van justitie is het in het geheel niet eens met deze uitspraak. Alle negen gevallen zijn volgens hem bewezen. Naafloop van de uitspraak deelde hij mee in hoger beroep te zullen gaan. Het hoger beroep zal dienen voor het gerechtshof in Den Bosch. iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG-Minister Lubbers zal niel wachten met nieuwe prijsmaatregelen als omstreeks de jaarwisseling nog geen zicht is op dc resultaten van de loononderhandelingen. „Als er dan nog doorgeknokt «-ordt in de bedrijfstak ken en er «-einig zicht is op de arbeids kostenontwikkeling in 1977 wordt het moeilijk, maar dan zal liet op een an dere manier moeten gebeuren", zei hij dinsdag in de t«eede kamer. Ingaande op de vele kritiek zei hij dat de overgangsmaatregelen, die per 3 de cember zijn ingegaan maar voor een korte tijd" zijn bedoeld. In beginsel tol 1 januari, maar in feite tot er zicht zou zijn op de loonontwikkeling. De oude maat regel verlengen had Lubbers' voorkeur niet Gezien de grote onzekerheden vilde hij een korte overgangsperiode nemen Een WD-motie om nu al met het bedrijfsleven over het prijsbeleid te overleggen lijkt geen kans te maken. De minister ontkende dat met de over gangsregeling de al gemelde prijsver hogingen 'afgekapt' zouden worden. De bestaande zaken «orden normaal af gehandeld. in bepaalde gevallen blij ven ontheffingen mogelijk. Minimum prijzen hebben inderdaad wel eens verhogend op het prijspeil gewerkt. Maar dan «'as het de prijs aard. in de vorm van de instandhouding van een stuk dienstverlening. Gesignaleerde activiteiten van het Rijks Inkoop Bureau, dat bij bakkers uiterst lage broodprijzen bedingt zijn niet in strijd met de minimumprijsrege- ling. AR-woordvoerder De Boer sprak vorige week van prijsbedeberf Lubbers bestudeert nog hoe verder moet worden opgetreden in de kwestie der librium- en valiumprijzen. die al met 25 procent zijn verlaagd In aansluiting op het verdere onderzoek naar de prijs vorming van de zogenaamde specialités i merkgeneesmiddelen op doktersre cept) wordt, de gehele opbouw van de markt, van importeur lot. gebruiker, doorgelicht. Wat de koffieprijs betreft, in het algemeen wordt niet gerekend met de grondstoffenmarktnoteringen. maar met de werkelijk betaalde in koopprijzen Tariefsverhogingen voor overheids diensten in 1977 zullen als zij boven de afgekondigde 7 procent komen alleen worden overwogen, aldus Lubbers, als kan «orden aangetoond dat er finan- cile tekorten zullen ontstaan, die later niet meer kunnen «orden ingehaald. Waar nog aanzienlijke achterstand be staat mag die gefaseerd en zeer beperkt worden ingelopen. Als kan worden bc- ezen dat achterstand als gevolg van de stop bestaat mag die nog in 1977 worden ingehaald. JOHANNESBURG (REUTER) - De ontploffing van wat hoogst« aarschijii- Iijk een bom was. heeft dinsdag in een door blanken beklant restaurant te Jo hannesburg enkele gewonden ge maakt. Het zwaarst gewond werd de 27-jarige zwarte man die de springstof met zich mee had gebracht. De Zuidafrikaanse politie, die zijn naam geheim hield, ver telde dat hij een arm moest missen ter wijl hij ook verder aan het lichaam werd gewond. De man. wiens springstof in zijn hnd ontplofte toen hij aan een tafel plaats nam. wordt onder politiebewaking ver pleegd in een ziekenhuis van Johannes burg. Een zwarte kelner van het restaurant, op het moment van de explosie thokvol, is eveneens in een ziekenhuis opgeno men. Enkele blanke bezoekers werden gewond door rondvliegende glasscher ven en twee vrouwen moesten worden behandeld aan shockverschijnselen. Directie: F. van de Velde. K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walsiraat 56-60, tel. 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. (01184) In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20 00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie- (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zater dag. de plaatselijke kantoren van 9.00-11 30 uur Expeditie: (01183)63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 37.75; franco per post 42.-: per maand 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55; ingezonden mededelingen 2'kx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3