KANS OP UITWIJZING VAN MENTEN NA NIEUWJAAR België zonder kernenergie PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stijging grondprijzen bedreigt tempo versterking van Oosterscheldedijken kleintjes Van Agt na overleg met Zwitserse collega: ARBEIDSPLAA TSEN VAN VELE TIENDUIZENDEN OP DE TOCHT vandaag Lubbers vrij optimistisch over plannen scheepsbouw Justitie wist van verblijf Menten in Zwitserland Minister Lubbers in tweede kamer: OPLEVERING ZES KILOMETER VERZWAARDE ZEEDIJK THOLEN Geld als water pagina 12 219e jaargang - no. 291 Woensdag 8 december 1976 kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag. 3 voor telefoonnummers. Van onze speciale verslaggever BERN - Volgens minister Van Agt 'zit het erin', dat Menten om streeks de jaarwisseling wordt uitgewezen uit Zwitserland en overgedragen aan de Nederlandse justitie. De bewindsman ver klaarde dit maandagavond in de Zwitserse hoofdstad Bern, na een uur lang over de zaak-Menten te hebben gesproken met zijn Zwitserse collega Kurt Fürgler. Menten, die maandagavond in hotel Illuster in Uster in het kan ton Zürich werd aangehouden probeerde dinsdag alsnog een mo gelijke vervolging te ontlopen door een buisje met slaaptabletten Gojidiiig vertalingen van de noodzakelijke stuk ken. ..Die kunnen over enkele dagen worden overhandigd aldus Van Agt. Daarnaast zal de Nederlandse regering de Zwitserse officieel moeten vragen om uitwijzing en overdracht van Menten. ..Het is niet zo dat ik naar hier gevlogen ben om slechts met een mondeling ver zoek te volstaan. Integendeel, ik ben naar Bern gekomen om de ernst van deze zaak voor de Nederlandse regering te onderstrepen". in te nemen. Onmiddelijk nadat de politie dit ontdekte werd hij naar een ziekenhuis overgebracht en werd zijn maag leegge pompt. Hij zal vermoedelijk over twee dagen het ziekenhuis weer mogen verlaten. Hij stond in het hotel ingeschreven als de Ierse bijstand zou kunnen zien te krijgen o grootgrondbezitter Minton. De beslissing of Menten wordt uitge wezen en overgedragen - de noodzake lijke combinatie om te voorkomen dat Menten zichzelf zou laten uitwijzen naar bijvoorbeeld Zuid-Amerika-is in Zwitserland een politieke zaak, waar over het hele kabinet moet oordelen..De misdaden waarvan Menten wordt ver dacht. zijn gepleegd in 1941, zodat zij voor de Zwitserse wet sinds 1971 zijn verjaard. Op deze grond is uitlevering aan Neder land niet mogelijk, zo verklaarde minis ter Fürgler na afloop van zijn bespre kingen met Van Agt. Sinds 1965 bestaat er echter een besluit van de Zwitserse Bondsraad (het kabinet) op grond waarvan voortvluchtigen kunnen wor den uitgewezen en overgedragen aan de justitiële autoriteiten die daarom wa gen. In het speciale geval van Menten. aldus enquête De Industriebond NW is boos op Hoechst in verband met de veiligheid- senquëte. PAGINA 3 leeftijd vrijheid plannen De inwoners van Goes kunnen op een tentoonstelling kennis nemen van de plannen voor de Gróte Markt. onderscheiding De VUssingse NKOV-besfcuurder J M. Goedemondt kreeg een hoge pauselijke onderscheiding, 'Pro Ecclesia'. opluchting plaats PAGINA 13 beleid PAGINA 15 luchtvaart De VOO stelt vanavond de luchtvaart centraal in een avondvullend program ma: radio- en televisieprogramma s: strips sanering Een voorzichtige sanering van het bag gerbedrijf is nodig: beurs, financien Fürgler. komt daarbij dat in Nederland tegen Menten een arrestatiebevel was uitgevaardigd, en dat via Interpol op 2 december jongstleden een verzoek om aanhouding was gericht aan de rege ringen van Zwitserland. West- Duitsland en Oostenrijk. Een verder voor Zwitserland zwaar wegende fac tor is. dat indien Zwitserland het ver zoek niet zou inwilligen, het aanzien van Zwitserland, alsmede de Nederlands-Zwitserse betrekkingen zouden worden geschaad. Desondanks kon Fürgler nog niet direct positief reageren op Van Agts verzoek. Hij heeft van Van Agt documenten op- gewaagd om de zaak-Menten nader te bestuderen. Volgens Van Agt gaat het hier niet om het hele dossier, maar om Minister Fürgler beaamde aan de an dere kant desgevraagd dat Menten - in Nederland immers rap in het aantrek ken van advocaten - hier juridische r hem ongunstige uitspraak de Bondsraad aan te vechten. „Maar hij heeft dat tot dusver nog niet gedaan", aldus Fürgler. Mentens huidige condi tie na zijn mislukte zelfmoordpoging - hij ligt in het justitiële deel van hel Kantonspital in Zürich - zou daar wel de oorzaak van kunnen zijn. Volgens de politie van Zürich kan Menten uiterlijk donderdag het ziekenhuis verlaten. Hij gaat dan naar de gevangenis. Het had Van Agt zeer aangenaam ge troffen. dat Fürgler direct bereid was geweest, met hem van gedachten te wis selen. ..Ik werd de afgelopen nacht tele- De grootscheepse jacht van de Westduitse politie naar extremisten heeft dinsdag niet tot nog meer arresta ties geleid. Nadat de vroegere Baader-Meinhof-advocaat Siegfried Haag (31) enkele dagen geleden bij een routinecontrole op de autobaan samen met de 22-jarige Roland Mayer was ge pakt, is de politie de grootste opspo ringsactie sinds tijden begonnen. Tot nu toe zijn als gevolg daarvan Sabine Schmitz (22) en het echtpaar dr. Wolf gang en Ursula Huber gearresteerd. Minister Van Agtwerd dinsdag in Bern ontvangen doorzijn Zwitserse collega Kurt Fürgler. fonisch van Mentens aanhouding op de hoogte gebracht, en ik heb vanmorgen direct mijn collega gebeld. Het trof mij dat hij mij vanmiddag nog wilde ont vangen. Ik zit sinds zes jaar in dit mer kwaardige ambt. en weet dus wat het-is. zo te worden overvallen" Vooral tegenover de Zwitserse verslag gevers lichtte Van Agt toe dat ..Menten weliswaar in 1948-'49 door de bijzondere rechter is veroordeeld, maar men wist toen niet dat er sprake kon zijn van ern stige oorlogsmisdaden. Deze zaak is dus een nieuwe". Bij zijxi vertrek dinsdagmiddag van het vliegveld Zestienhoven zei minister Van Agt dal hij het niet onmogelijk acht dat ook Polen aan de Zwitserse autoriteiten om uitlevering van Men ten zal vragen. Polen heeft Nederland al eens (in 1950 maar toen tevergeefs) een dergelijk verzoek gedaan. Bij een poging Menten in handen te krijgen zou de Poolse regering zich erop kunnen (Van onze redactie economie) beroepen dat de misdaden waar Men- DEN HAAG - Over de toekomstige or- ten van wordt verdacht, in Polen zijn derpositie van de scheepsbouw in de gepleegd, nabije toekomst blijkt minister Lub- (Zie verder pagina 11). bers (economische zaken) optimistisch. In het kader van het zgn. maritieme plan van de regering (de mogelijkheid CDA stuurt telegram tot aanmelding van bouwplannen die iverheidssteun kunnen verwer voor ruim drie miljard gulden aar tentïêle orders aangemeld. Daarva zeker ruim twee miljard in eigen land kunnen worden besteed, zo verklaarde de bewindsman dinsdag in de tweede HAAG (ANP) - De Nederlandse af- kamer. deling van de Europese Christen Demo- Voor een totaal van tweeëneenhalf mil- CTate" heeft dinsdag in eentelegram om jard gulden aan plannen is ingediend maximale medewerking van de Zwit- voor de grote handelsvaart en totaal serse Christen democraten gevraagd 850 miljoen gulden voor de kleine han- ?.m- ^e^er Menten naar Nederland te delsvaart. Nu moet de baggersector nog krijgen. komen, maar daarvoor zijn de vooruit zichten onzeker. Wat de modernisering en sanering van de scheepsbouw- betreft, vertrouwt Lubbers erop dat de Beleidscommissie Scheepsbouw binnenkort plannen zal presenteren die mogelijkheden bieden. Hij bevestigde dat ric werkgevers be reid zijn gebleken, bij te dragen in de kosten van de sociale paragraaf in het komende beleidsplan (afvloeiingen, omscholingen e.d.). Het is niet uitgeslo ten dat de overheid ook op bescheiden wijze bijdraagt. Wat de huidige orderpositie betreft, zijn er vooral in de sector van de grotere schepen nog meer opdrachten nodig, wil er geen onderbezetting ontstaan. In een aantal gevallen is steun van de overheid toegezegd. Wat Rijn-Schelde-Verolme en Van der Giessen-De Noord aangaat, deze werven kan verlichting worden ge boden als de grote order van de Neder landse Scheepvaart Unie doorgaat. De financiering van deze order is nog niet afgewikkeld. christen-democraten ROTTERDAM - Minister Van Agt heeft na terugkeer op het vliegveld Zestienhoven duidelijk laten door schemeren dat de justitie wel dege lijk op de hoogte was van het feit dat Menten in Zwitserland verbleef. De justitie heeft enkele dagen gele den al passagierslijsten op het vlieg veld van Zürich gecontroleerd. Ge vraagd of dit betekent dat de justitie harde aanwijzingen had over de ver blijfplaats van Menten zei Van Agt: .Wij hadden daar zo onze redenen voor" Van Agt noemde het een misver stand dat de Nederlandse justitie en politie niets effectiefs hebben bijge dragen tot de arrestatie van Menten. Over het aandeel van de journalist Knoop in de arrestatie wilde Van Agt zich niet uitlaten, noch over de vraag of Knoop nu aanspraak kan maken op de uitgeloofde beloning. Van Agt verklaarde dat Knoop de eer mag hebben die men hem toe dicht. „Wat ons betreft, wij laten dat maar zo", aldus Van Agt. Worden de tegels gelicht? §]\4enten is in Zwitserland aangehouden en zal - als de Zwitserse wet dat toelaat - naar Nederland worden over gebracht. Daardoor kan hier de normale rechtsgang wor den hervat die door de vlucht van deze verdachte op zo spectaculaire wijze was onderbroken. Op die gewone gang van zaken moetnu het accent vallen. Tot nu toe vroegen andersoortige elementen de aandacht, zoals de politieke verant woordelijkheid van de minister van jus titie en ook de eventuele fouten van het openbaar ministerie. Mede dank zij de aanhouding van Menten kan deze zaak als geheel nu weer ordelijker en over zichtelijker worden behandeld. Daarbij gaat het - als we het goed zien - om vier onderdelen. In de eerste plaats kan nu aan de Nederlandse rechter - naar het zich laat aanzien in aanwezigheid van de verdachte - een oordeel worden ge vraagd over de misdrijven, die aan Men ten worden toegeschreven. Daarnaast is er het - door Van Agt toegezegde - on derzoek naar eventuele doofpotpraktij ken in het. verleden, waarbij mogelijk politici en autoriteiten betrokken zou den zijn geweest. In de derde plaats komt de eventuele tip aan Menten over zijn op handen zijnde arrestatie aan de orde en tenslotte is er de politieke ver antwoordelijkheid van de minister. De laatste weken liepen al deze elementen door elkaar, maar er is nu weer alle re den om duidelijke scheidslijnen te trek ken. De I Jimilijn ALLE CENTRALES LIGGEN STIL BRUSSEL (ANP)-De nucleaire elektriciteitsproduktie van België is voor het moment ge heel uitgevallen. Als gevolg van uiteenlopende redenen produceren momenteel noch de i Van onze parlementaire redactie) DEN' HAAG - Al gaan de inflatie en de werkloosheid iets omlaag dan wordt daarmee de economie nog niet beter. Nog steeds staan vele tienduizenden arbeid splaatsen op de tocht en komen er veel verzoeken van verlieslijdende bedrijven om steunverlening binnen. Met steunverlening kunnen we tijd winnen opdat er geen extra tienduizenden werklozen ontstaan. Deze werkgelegenheid moet wor den gered of vervangen worden door andere. Aldus minister Lubbers (economische zaken) dinsdag tijdens de tweede ronde van het begrotingsdebat. De bewindsman toonde zich enigszins afwachtend ten aan zien van de economische vooruitzichten. Hij zei dat de voorspellingen voor de ontwikkeling in 1977 vooralsnog geen fundamentele wijzigingen moeten onder gaan. Het is nog te vroeg om te concluderen dat de groei van de wereldhandel in 1977 wezenlijk lager uitvalt dan eerder aangenomen. Na een eerste fase van krachtig economisch herstel, in de tweede helft van 1975 en de eerste maanden van 197C. is zich geleidelijk een pauze gaan aftekenen. Deze periode duurt langer dan een halfjaar geleden werd verwacht. De ramingen voor de wereldhandel vertonen nog wel onzekerheden, zoals ook de loonontwikkeling in ons land nog onzeker is. Duidelijk is dat export en produktic iets zullen dalen. Over de komende olieprijsvei hoging zei de bewindsman te verwachten dat de olieproducerende landen wel zullen beseffen dat een grote stijging evenmin in hun eigen belang is. De te verwachten stijgingstendens van de olieprijzen geeft de Noordzeewinning van olie steeds meer goede vooruitzichten. Andere landen heb ben relatief lagere prijzen voor energie Amerika i. Goede prijsstelling is een belang rijke voorwaarde om besparingen te krijgen. De komende jaren wordt de verhoging van de kleinverbruikersprijs van het aardgas stapsgewijs voortgezet'. Aldus zei minister Lubbers. Volgens de bewindsman moeter rekening meegehouden worden dat in de jaren tot aan 1980 de aardgasprijs nog met 13 tot 14 cent per kubieke meter verhoogd zal moeten worden. Dit jaar hebben zich loonkostendalingen voltrokken in de industrie, zo deelde Lubbers mee. In de nijverheid ibouw inbegrepen i kwam de daling van loonkosten per eenheid produkt op 0.5 procent, voor de industrie als geheel bijna 1 procent. Maar het cijfer van de industrie moet men betrekken bij de grote onderbezetting van 1975. die in een tak als de chemie een produktiestijging van 20 procent gaf. samen met een loonsomstijging van bijna 10 procent. twee kerncentrales in Doel, noch die in Tihange. België krijgt voor het moment ook geen elektriciteit van de nu cleaire centrale in Chooz, in Frankrijk, waarvan het nor maal de helft van de produktie betrekt. De vereniging van elektriciteitsbedrij ven in België heeft meegedeeld dat op 2 december een van de nucleaire centra les in Doel (de zogenoemde Doel li stil gelegd is omdat er een lek in de stroom generator is ontdekt. Hei herstel zou ongeveer 10 dagen duren. Volgens ge noemde vereniging hebben soortgelijke lekken zich ook al eensin nucleaire cen- t ales in het buitenland voorgedaan en er zou geen gevaar voor de omgeving aan verbonden zijn. Al veel eerder werd de andere nu cleaire centrale in Doel (Doel 2) uitge schakeld. namelijk op 3 november. Dat was nodig omdat de reactoren van deze centrale 'herladen' moeten worden. Normaal duurt zo'n 'h'erlading' een week of vijf. zes, maar deze keer is er langere tijd mee gemoeid omdat bij het 'ontladen' enige controlestaven zijn be schadigd. Wanneer Doel 2 weer gaat produceren is nog niet bekend. De kerncentrale in Tihange ligt al sinds 1 oktober van dit j aar stil. Daar is niet de centrale defect, maar het personeel is er in staking. Uit Chooz. m Frankrijk, krijgt België momenteel geen nucleair opgewekte elektriciteit omdat ook die centrale 'herladen' moet worden. daden die aan Menten worden toegeschreven, zijn van een zo grote onmenselijkheid dat ze niet zijn te vat ten De joodse filosoof Martin Buber heeft over de relatie met de bedrijvers van dergelijke misdrijven een aantal treffende opmerkingen gemaakt toen hem in 1953 de Vredesprijs van de Duitse boekhandel werd overhandigd. Hij noemde de uit roeiing van het joodse volk tijdens de tweede wereld oorlog een 'geor ganiseerde gruwe lijkheid. die met geen enkele vroegere gebeurtenis in de geschiedenis valt te vergelijken.' En hij voegde er aan toe: „Ik - die tot de overlevenden behoor - heb met degenen die in welke functie dan ook aan die handeling hebben deel genomen, de dimensie van het mense lijk bestaan slechts in schijn gemeen. Zij hebben zich zodanig aan het menselijk bestaan onttrokken en zich in een zoda nige sfeer van monsterachtige onmense lijkheid geplaatst, dat het mijn voorstel lingsvermogen ver te boven gaat. zo zeer zelfs dat er geen haat meer in mij kan opkomen, laat staan een overwinning van de haat. En wie ben ik dat ik de vermetelheid zou hebben om te verge ven?" Soortgelijke gevoelens doen zich ook rond een zaak als die van Menten voor. Daarom is het goed dat de normale rechtsgang is hersteld, zodat de rechter tot een uitspraak kan komen, ook al moet daarmee het onmeetbare worden gemeten. Maar dat is in al deze gevallen zo en dat kan en mag geen reden zijn om er dan maar aan voorbij te gaan. Eris al te lang aan voorbijgegaan, dertig jaren lang. Er ir blijven twee punten over, die niet rechtstreeks hebben te maken met de aan Menten toegeschreven oorlogs misdrijven. Ten eerste de vraag hoe Menten zo lang en ongestoord in Neder land kon wonen, ten tweede de kwestie van eventuele tips, hem gegeven aan de vooravond van zijn arrestatie in Blari- cum. Naar het eerste punt zal - zo heeft de minister aangekondigd - een breed- wetenschappelijk onderzoek worden ingesteld, op zichzelf een goed initiatief. Het is echter wel te hopen dat de verho ren van Menten eveneens materiaal zul len opleveren, zodat eindelijk eens dui delijkheid kan ontstaan over deze mor bideaffaire, die nu al jaren lang door de Nederlandse samenleving spookt. En wat het tweede punt betreft: m dit op zicht kunnen uitspraken van Menten al evenzeer belangwekkend zijn. Ook om deze redenen -wie hebben Menten jaren lang beschermd en wie hebben hem tenslotte getipt? - is het te hopen dat deze vreemde en verdachte figuur zo spoedig mogelijk naar Nederland kan worden overgebracht. Om de titel van een bekend boek van H. J. A. Hofland te variëren: 'De tegels moeten worden ge licht.' Stijging aantal verkeersdoden KOSTEN RUIM 12 MILJOEN SINT-MAARTENSDIJK - De uitvoer ing van de werkzaamheden aan de Oos- tcrschelde dijken dreigt te worden ver traagd door de drastische stijging van de grondprijzen. „We worden steeds meer geconfronteerd .met problemen rond de grondverwerving. Het is een ontwikkeling, die geleidelijk aan toe neemt. In het begin leverde de grond verwerving nauwelijks moeilijkheden op. Maar nu gaat het van wwek tot week stroever. De recente prijsont wikkelingen zullen daar niet vreemd aan zijn. Met de explosieve grondprij sontwikkeling is de bereidheid om grond te verkopen niet zo groot. EEn dat baart ons zorgen". Datzei ir. P. H. van der Weele. hoofd van het bureau dijkversterkingen Ooster- schelde, dinsdag tijdens de officiële op levering van een zes kilometer lange verzwaarde zeedijk op het eiland Tho- len. Het gaat om de zeedijken in de Muyepolder. Oudel andpolder en Noordpolder bij Sint-Maartensdijk. Met het werk werd begin februari van dit jaar gestart. Half november vond de eindoplevenng plaats Met de werk zaamheden is een bedrag van zo'n 12 miljoen gulden gemoeid geweest. Het werk werd uitgevoerd door Van Oord- Werkendam bv. deel uitmakend van de Hollandse Beton Grr :p. Zeeland com missaris van de koningin, dr. C. Boer- tien. verrichtte dinsdag de symbolische laatste werkzaamheden aan cle dijkver zwaring. Hij deed dat door een hek bij een oprit naar de dijk te sluiten Opening De heer Van der Weele sneed dinsdag tijdens een bijeenkomst in 'De Stads herberg' in Sint-Maartensdijk nog een ander probleem aan. Volgens de heer Van der Weele is het noodzakelijk, dal op korte termijn antwoord wordt ge geven op de vraag, hoe groot de opening in de Oostersclieldedam zal worden. Zolang daarover nog geen uitsluitsel is gegeven, blijft er onduidelijkheid be staan over de functies, die de dijken langs de Oosterdchelde moeten vervul len. en aan welke criteria ze moeten blijven volkocn. De bijeenkomst werd dinsdag bijge woond door leden van het college van g.s. van Zeeland en afgevaardigden van het waterschap Tholen. de stuurgroep dijksversterkingen Oosterschelde. het bureau dijksversterkingen Ooster schelde. hoofddirectie van de water staat, gemeentebesturen van Tholen en Sint-Philipsland. provinciale water staat van Zeeland en Van Oord- Werkendam b.v. Dijkgraaf H. van Gorsel toonde zich gisteren verheugd met het gereedko men van de werkzaamheden. „Duar- Slot zie pagina 7 kolom 3) DEN HAAG 1ANP) - ln het eerste negen maanden van dit jaar zijn er 1820 men sen in het verkeer omgekomen. In 1975 waren dit er 1741. zodat het aantal do den.dit jaar 4,5 proeent hoger ligt dan vorig jaar. Dit heeft hel Centraal Bu reau- voor de statistiek be rekend. In het aantal verkeerson gelukken is de stijging vijf procent (in 1975: 39.058 en in 1976: 41.0001. Van de verkeersdoden in de periode ja nuari - september 1976 was 45 procent inzittende van een personenauto i v.j. 40 peil. 13 pet bromfietser 115 pet). 20 pro cent fietser(20 pet). 15 procent voetgan ger (17 pet), en 7 procent nam op andere wijze deel aan het verkeer (vorig jaar 8 procent). Bij één van de twaalf ongelukken werd bij een van de btrokkenen alcoholge bruik gecontateerd: bij ongelukken met dodelijke afloop was dit bij één op elke acht ongelukken het geval, aldus her CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1