Ir. Luteijn nam afscheid als voorzitter van de ZLM Grevelingen en belangrijk voor Zoommeer zoet land- en tuinbouw Ruilverkavelingen en natuur/milieu Gereformeerde lagere school Zaamslag in beroep bij de Kroon Stedelijke Raad wil spoed ruimte voor Surinamers GELUKWENSEN EN WAARDERENDE WOORDEN DINSDAG 7 DECEMBER 1976 GEMIDDELDE OPBRENGSTSTIJGING 10 TOT 20 UITBREIDING VAN FIJNERE TEELTEN GOES - Een zoete Grevelingen en Zoommeer zijn voor de land- en tuin bouw in Zuidwest-Nederland van groot belang. .Wet name voor gebieden als Schouwen-Ouiveland. Goeree- Overflakkee (Grevelingen), Tholen en West-Brabant (Zoommeer). Bij een goedezoetwatervoorziening kunnen de agrarische bedrijven in deze streken een gemiddelde opbrengst-stijging tus sen de 10 en 20 procent bereiken (in een zeer droog jaar aanzienlijk meer). Ook zal een gestage uitbreiding van de fij nere teelten in de tuinbouw tol de mo gelijkheden behoren. Deze gegevens werden maandagmid dag tijdens de algemene ledenvergader ing van de zuidelijke landbouwmaat- schappij (Z-LM) - in "De Prins van Oran je' te Goes - naar voren gebracht door prof. dr. ir. C. van den Berg, directeur van het instituut voor cultuurtechniek en waterhuishouding te Wageningen. Hij sprak over het onderwerp 'zoetwa- tervoorziening in Zuidwest-Nederland na een algemeen beeld te hebben voor gedragen over de situatie in Nederland, belandde de heer Van den Berg bij de mogelijkheden voor zoet water in Zee land en Brabant. Prof. Van den Berg benadrukte dat de Ooslerschelde in de toekomst als zout bekken blijft bestaan, met de Philips- dam als scheiding tussen zout en zoet. „Er blijven voor zoetwateraanvoer dus over het Zoommeer en de Grevelingen, te zamen met een oppervlakte van 17.000 hectare", aldus de heer Van den Berg. Hij wees erop dat. gelet op het feit dat beiden meren omgeven worden door zout water, allereerst zoet water nodig is voor het doorspoelen. „Dit zal uiteinde lijk water uit de Rijn moeten zijn. dus de Rijn dient ook hier echt als zoethouder tje", betoogde de Wageningse hoogle raar. die als hoeveelheid doorspoelwa ter noemde: 100 tot 150 kubieke meter per seconde. Hij voorzag geen grote technische problemen als gevolg van de tijd tot tijd voorkomende lage Rijnaf- voer. De heer Van den Berg somde een reeks voordelen op, die volgens hem met name aan een zoete Grevelingen ver bonden zijn: - een gemiddeld meteorologisch jaar wil zeggen dat er 5 jaar droger en 5 jaar natter dan het gemiddelde is en ook in Zeeland zijn vele gronden en gewassen die ln 5 jaar van de 10 voor deel hebben van extra water; de Grevelingen is wateraanvoer dig, boven datgene wal direct aan de gewassen ten goede komt; het water kan niet worden gebruikt voor gewassen als wintertarwe, zo- mergerst en suikerbieten, maar wel voor uien, blomebollen. andere tuin- bouwgewassen en consumptieaar dappelen. da wil zeggen ongeveer 50 Tc van de geteelde oppervlakten. De gemiddelde opbrengststijging tus sen de 10 en 20 in de betrokken gebie den vertegenwoordigt - zo stelde prof. Van den Berg - een waarde tussen de 5 tot 10 miljoen gulden (bij een droger jaar lussen de 20 en 25 miljoen gulden). „Dit is geen pure winst voor de boer. Berege- mnstallaties vormen de belangrijkste kostenpost en waterschappen zullen misschien de rekening presenteren voor een aantal aanpassingen die waterin- laaten waterverdeling mogelijk moeten maken", meende de heer Van den Berg. De Wageningse hoogleraar vond dat aan de andere belangen rond een Greve lingen minder waarde toegekend kan worden dan aan de agrarische belangen. Hij zei onder meer dat er van de zijde van degenen die zich met biologie be zighouden nog geen duidelijk uitspraak gedaan is over een zout of zoet Greve lingen Prof. Van den Berg stelde dat de vrees voor het inlaten van vervuild Rijnwater niet door feiten bevestigd wordt, gelet op de toestand in IJssel- meer en Haringvliet. „Wat de visserij be- Prof Van den Berg onderstreepte dat een zoetwatereservoir voor de water winning ten behoeve van huishoudens en industrie van groot belang is. Dit, mede gezien het terugdringen van de grondwaterwinning en het afwijzen van diepe infiltratie. Ten aanzien van WestrBrabant wees de heer Van den Berg onder meer op de mogelijkheden van het Zoommeeren de voorziening daaruit via Mark. Dintel en Roosendaalse Vliet Hij zag ook moge lijkheden (via het Wilhelminakanaali voor de droge zandgebieden in centraal-Brabant. Zout Naast de mogelijkheden die een zoete Grevelingen en Zoommeer kunnen bieden voor de watervoorziening, noemde prof Van den Berg als andere mogelijkheden het diepwoelen- van plaatgronden en infiltratie met zout water. Het diepwolen zal volgens hem voor 5 tot 10.000 hectare gronden in Zeeland kansen openen; de infiltratie met zout water (in de Kalandpolder worden er proeven mee genomen), zag de heer Van den Berg minder zitten. Na de inleiding, weitl er in een forum van gedachten gewisseld over de zoetwater- voorziening. Behalve de heer Van den Berg, praatten met ir. P v. d. Burgh, directeur algemene technische dienst het waterschap West-Brabant, dr Panna stelde dat in de nieuwe ïnnch- tingsschets voor het Grevelmgerigebied veel voorrang gegeven is aan het na tuurbehoud boven de recreatie, hetgeen naar zijn mer.l.ig een zout Grevelingen extra onderlijnde. Dr. Parma vroeg aandacht voorde nadelige gevolgen die een te grote recreatie groei met zich meebrengt, zowel voorde natuurweten schappelijke als landbouw-belagen. Ir. Luteijnconstateerde aan helslot van de discussie: "Als landbouw moeten we de watervoorziening in het zuidwesten als belangrijk punt op tafel leggen Het moet hoge voon-ang hebben, zowel in het belang van de landbouw, als de huishoudens en industrie." AUTO REED IN GOESE WESTSINGEL GOES-Tegen twee uur in de nacht van, zondag op maandag is bij het Land bouwcentrum op de hoek van de Zuid- vlietstraat en de Westsingel een auto in het water terecht gekomen. Hoe dat ge beurde is niet bekend. In ieder geval renden de bestuurder en een mede- inzittende meteen nadat de auto te wa ter was geraakt weg. De auto bleek het eigendom te zijn van M.S.P. uit Goes. Toen de politie enige tijd nadat de auto was gevonden bij hem thuis aanbelde, vluchtte P. de achter deur uit. maar hij kon in de tuin worden aangehouden. Hij verklaarde niet te we ten wie zijn auto bestuurd heeft, maar hij deed geen aangifte van diefstal De Goese politie heeft de zaak nog in on derzoek. Een half uur nadat de auto in het water was gereden werd het voertuig met de kraanwagen van de firma Van Maunk weer op het droge getrokken. treft verkeert men als de befaamde ezel S. Panna, medewerker Deltainstituut tussen twee schelven hooi, namelijk die van de sport- en beroepsvisserij. De ontwikkeling van mosselbroed is in 1976 in de Grevelingen gunstig geweest, maar afgewacht moet worden of dit zich zal herhalen. De sportvissers hebben een duidelijke voorkeur voor een zoet meer", vertelde de heer Van den Berg. „En er moet hierbij wel op worden gewe zen dat met veel financiële offers de Oosterschelde als zout bekken zal fun geren en bovendien de Keeten, het Mastgat. Zijpe en Krabbenkreek in de zoute schoot zijn gevallen, nu zonder enig opzien te baren de Koetendam ver schoven is naar Sint-Philipsland." Vangst ratten op Tholen valt tegen THOLEN - In de maand november zijn op het eiland Tholen in totaal 65 bisam- ratten gevangen. Dit resultaat is enis- zins onder de verwachtingen van rijks- rattenvanger, de heer J. Meyll uit Poortvliet, hetgeen volgens hem komt door de afgelopen droge zomer. Toen stonden vele kleine slootjes heie voor hydio-biologisch onderzoek D. Luteijn, voorzitter van de ZLM. Door de aanwezigen werden met name vra gen gesteld over de gevolgen die de be veiliging van het Oosterscheldegebied met een pijlerdam oplevert voor de zoetwaterhuishouding. Prof. Van den Berg meende dat de ZLM voor dit pro bleem in het verleden wel wat meer aandacht had mogen vragen. Hij ver telde dat het Veerse Meer geen zoete mogelijkheden zal kunnen bieden. Dr. Parma gaf een overzicht van de re denen waarom de Greveüngen volgens de natuurbescherming zout moet blij ven. Hij benadrukte dat het wijzigen van een bestaande (zoute) toestand vrijwel alle aanwezige organismen zal vernietigen, waardoor de leefgemeen schap in de Grevelingen zich geheel op nieuw zal moeten ontwikkelen. De heer BESTUUR VINDT VERGOEDING PER LEERLING TE LAAG i Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Het bestuur van de Vereniging tot Bevordering van Gerefor meerd Lager Schoolonderwijs in Zaamslag is bij de kroon in beroep gegaan tegen de vergoedingen van f 329,1G en f 253,60 per leerling die de minister van onderwijs voor het jaar 1974 heeft toegekend, respectievelijk voor de scholen aan de Reuzenhoek en aan de Riemenstraat. Omdat de scholen een relatief gering aantal leerlingen tellen, meent het bestuur dat de scholen in_ bijzondere omstandigheden verkeren en dat hogere vergoedingen kunnen worden verlangd. De minister heeft erkend da t de scholen in bijzondere omstandigheden verke ren, maar hij wil niet meer geven dan de genoemde bedragen. De begrotingen van de scholen die bij hem zijn ingediend, vindt hij bij bepaalde posten wat aan de hoge kant. Met name de opgevoerde bedragen voor schoolboeken en leermiddelen zouden naar zijn mening verlaagd kunnen worden. Het bestuur is het daarmee niet eens, want inkrimping van die posten zou betekenen dat per leerling nog geen f40 is geraamd. Voor 1973 ging de minis ter evenwel akkoord met f 51 per leerling De door de minister voorgestane vermindering van de post schoolboeken en leermiddelen vindt het schoolbes tuur des te meer verwonderlijk, aangezien de openbare school in Zaamslag voor deze post f 63 heeft opgevoerd, waarop de gemeenteraad van Terneuzen zonder slag of stoot mede zijn vergoeding per leerling heeft gebaseerd. (Slot van pafcI) ruiidveehouderïjbedrijveii in 1976/'77. „Terecht heeft het LEI voor de akker bouw aangegeven hoe de inkomens verdeling zou zijn gelopen indien wordt uitgegaan van genormaliseerde opbrengstprïjzen voorde vrije produk- ten. Dan blijkt dat er bij de huidige kg- opbrengsten nauwelijks een half ar beidersinkomen overblijft. De prijsvorming van de gegarandeerde produkten zal dan ook onze volle aan dacht moeten blijven hebben, willen de inkomens in de akkerbouw zich ook in de komende jaren gunstig blijven ont wikkelen. Al met al heeft 1976 gelukkig weer heel wat akkerbouwbedrijven wat extra lucht gegeven om met een ver sterkt produktie-apparaat de toekomst tegemoet te gaan". Uitvoerig stond ir. Luteijn ook stil bij de problemen van de veehouderij, die naar zijn zeggen voor het vierde achtereenvolgende jaar be drijfseconomisch gezien verliesgevend is. „Alleen door geen enkele beloning voor het vaak aanzienlijke eigen vermo gen in rekening te brengen kunnen deze bedrijven blijven voortbestaan. Uiter aard eet men dan wel stukje bij beetje het eigen bedrijf op". De kostenstijgin gen - het effect dat de droogte heeft ge had buiten beschouwing gelaten - ko men zowel voor de akkerbouw als de rundveehouderij dit jaar op ongeveer tien procent uit. Vasthoudend aan het uitgangspunt van de laatste jaren dat de Brusselse prijsaanpassingen het ni veau van de kostenverhogingen dienen te volgen, is een verhoging voor de richt en interventieniveaus van de gegaran deerde produkten met ongeveer tien procent dan ook gewenst, betoogde de lieer Luteijn. „Ik ben daarbij van me ning dat het effect van de produktivi- teitsverhoging mede tegen de achter grond van de onvoldoende prijsaanpas sing dit voorjaar geheel aan de boer ten goede dient te komen" Afbrokkelen De heer Luteijn bleek weinig in zijn schik te zijn met de ontwikkeling rond de eenwording van Europa. „De hui dige stilstand in die ontwikkeling be tekent in feite dat de opgebouwde sa menwerking meer en meer gaat af brokkelen. Ik ben dan ook van mening dat indien in de komende één a twee jaar niet duidelijk de weg naar een ver enigd Europa wordl vrijgemaakt, er niets anders overblijft dan om doelbe wust te streven naar alleen een sa menwerking tussen negen afzonder lijke lidstaten, die volledig hun auto nomie behouden. Voor Nederland en met name onze land- en tuinbouw isdat geen al te opwekkend vooruitzicht Maar dat is nog altijd beter dan de be sluiteloosheid van dit moment". Over de onevenwichtige situatie op de zuivelmarkt zei de ZLM-vooratter te venvachten dat tot een beperkte toe passing van een omschakelingsregeling van melk- naar vleesproduktie zal wor den besloten, samen met een niet- afleveringspremiestelsel voor de melk. Het eventueel per 1 apnl volgend jaar instellen van een melkhefüng vond hij volstrekt onverantwoord, omdat bij de huidige veehouderij-inkomens zelfs de kleinste heffing te veel is. „Totdat de nieuwe richtlijnen bekend zijn en we ook wat nauwkeuriger het effect van de droogte en de slechte inkomensvorming op de totale melkproduktie in de Euro pese gemeenschap kunnen meten, is de instelling van een melkheffïng' vols trekt onjuist". mogelijk naar Schouwen-Duiveland maal droog,maar door de vele regen v en ook nog de zuidrand van Flakkee, die moeilijk uit het Haringvliet voor zien kan worden; het gaat om een op pervlakte van ongeveer 15,000 hecta re, waarvoor een inlaat van 6 nV/se- conde voldoende is voor het door spoelen en de gewassen; - ook voor de verziltingsbestrijding binnen de polders is extra water no de afgelopen weken zijn deze met water gevuld waardoor het boven ste laagje van de bodem is los gekomen en het water momenteel ontzettend troebel is geworden waardoor herken ning van de aanwezigheid van de scha delijke knagers bijzonder moeilijkis. Op Sint Philipsland was de vangst hele maal nihil in deze maand. IN VLISSINGSE WILLEM U-KAZERNE HUUR BOVENZAAL WORDT VERLENGD VLISSINGEN - De stedelijke raad in Vlissïngen zal er bij het ministerie van erm op aandringen, dat spoed wordt gezet achter de aanwijzing van een ruimte in de voormalige Willem III- kazerne als definitief ontmoetingscen trum voor de Surinaamse bevolkings groep. Zolang de beslissing van het mi nisterie in deze zaak nog niet is geval len, wordt de huur van de bovenruimte in ieder geval verlengd. Dat heeft het algemeen bestuur van de stedelijke raad voor maatschappelijk welzijn maandagavond besloten. Een verzoek van opbouwwerker B. van Loon - namens de werkgroep Profosoe - om een 'paar noodzakelijke aankopen' te laten verrichten om de werkzaamheden in de bewuste ruimte goee te laten ver lopen haalde het niet. Een snel reken- Brandweer voorkwam ontploffing gasfles MIDDELBURG - Bij sloopwerkzaam heden aan een pand in de Herenstraat in Middelburg raakte maandagmorgen een gasfles in brand. Door snel ingrij pen van de brandweer werd gevaar voor ontploffing voorkomen. De brand ontstond doordat de gasfles naast een hoop brandende rommel stond die door de slopers was aangesto ken. Daardoor brandde de slang van de gasfles af en ontstond een grote steek vlam Bij grote verhitting zou de fles ge sprongen zijn. Vereniging tot behoud van natuurmonumenten houdt bijeenkomst GOES - De vereniging tot behoud van natuurmonumenten, district Zeeland, houdt donderdag 16 december een bij eenkomst in 'De Prins van Oranje' te Goes. De avond staat in het teken van de jacht in natuurterreinen. Over dit onderwerp houdt mr. T. Lebret een inleiding, w aarna er gelegenheid is om over het besprokene van gedachten te wisselen. Overigens heeft de vereni gingsraad over het jagen in natuurter reinen een al voorlopig rapport samen gesteld. De bijeenkomst begint om 19.45 sommetje leerde, dat met die 'paar noodzakelijke aankopen' toch al gauw een berdag van 10.000 gulden mee is gemoeid, hetgeen het algemeen bestuur op het moment te veel van het goede vindt. Op voorstel van voorzitter A. J. de Koene ging men er mee akkoord, dat eerst antwoord van erm wordt afge wacht voordat tot die aankopen wordt overgegaan. „Anders gaan we mis schien toch de mist in", waren de woor den van de voorzitter, waarachter men zich direct schaarde. De begroting 1977 van de werkgroep Profosoe Vlissingen en de werkgroep Opvang rijksgenoten Middelburg (te- samen een uitgavenpost van 129.329) werd zonder veel moeite goedgekeurd. Vandaag - dinsdag - wordt deze begro ting benanueld uoor ue Welzij nsiaau Middelburg. G. J. de Jager overhandigt de scheidende ZLM-voorzitter ir. D. Luteijn het traditionele Zeeuwse mes. ISieuw overleg Voorzitter De Koene bracht nog ter kennis dat b. en w. van Vlissingen de stedelijke raad hebben voorgesteld om met erm over een subsidie voor een op bouwwerker stadsvernieuwing in her nieuwd overleg te treden. Nog voor de kerstdagen zal er met het college een gesprek over de - nu wel erg lang sle pende - kwestie worden gehouden, zo deelde De Koene mee. In dat gesprek zullen de mogelijkheden nog eens worden bekeken. „Mislukt het. dan zullen we waarschijnlijk toch de moed moeten opgeven om te denken dat zo'n opbouwwerker nog voor het einde van het jaar in Vlissingen aan hei werk kan", aldus De Koene „Ik begin een beetje somber te worden". Voorzitter De Koene hield de aanwezi gen voor. dat nog voor dejaarwisseling de Vlissingse gemeenschap er op attent wordt gemaakt zijn steentje bij te dra gen aan opbouwwerk. Dat zal worden gedaan door middel van - naar de woor den van De Koene - aantrekkelijke affi ches, waarmee de bevolking nog eens wordt gewezen op het- beleidsplan van de stedelijke raad. Voorzitter De Koene toonde zich erken telijk over het feit dat onduidelijkheid over de stedelijke raad uit de weg lijkt geruimd. Hij zei de geluiden van de CDA- en WD-fracties uil de laatste ge meentebegrotingsvergadering op prijs testellen. „Ze zeiden datze de stedelijke raad steeds kritisch zullen volgen. We verwachten ook niet anders. Wij op onze beurt zllen er naar streven zo duidelijk mogelijk over te komen". Fietser gewond bij ongeval in Vlissingen VLISSINGEN - De Vlissingse fietser C. C. is maandagavond omstreeks zeven uur gewond geraakt bij een ogeval op het kruispunt Alexander Gogehveg - Gerbrandystraat te Vlissingen. Het ongeluk gebeurde toen de fietser, die in de richting Koudekerke reed op het kruispunt, zonder richting aan te geven, links af wilde slaan. De autobes tuurder G. v. E. uit Koudekerke die in dezelfde richting reed maar rechtdoor s ontstaan door het vertrek van de heer moest bemerkte de manoeuvre van C. te laat, De auto schepte de fietser en deze kwam ten val. C. moest met enkele hoofdwonden en een kapotte knie per ambulance worden overgebracht naai' hét Vlissingse Bethesda-Sint-Josephziekenhuis. De fiets werd bij het ongeval zwaar bescha digd. Staatssecretaris Van Rooi jen voor CDA-Vlissingen VLISSINGEN - Staatssecretaris drs. M. J. van Rooijen van financiën spreekt donderdag voor de afdeling Vlissin- gen/Souburg van het CDA. Dat gebeurt tijdens een openbare vergadering van de afdeling in de vergaderzaal van de Petruskerk aan de Dr. Ottestraat te Vlissingen. acht uur. Drs. Van Rooijen zal tijdens zijn inlei ding onder meer ingaan op de onroe- rendgoedbelastingen op de financiering van de vaste oeververbinding over de Westerschelde. Staatssecretaris Meyer (erm) voor PvdA-Zeeland OOSTBURG - Het gewest Zeeland van de PvdA houdt donderdag 9 december een bijeenkomst in het hervormd kerk centrum te Oostburg. Hierbij zal de staatssecretaris van het ministerie van erm, de heer W. Meyer een toespraak houden. Voorafgaande daaraan is men in de gelegenheid vra gen te stellen aan de statenleden voor de PvdA, de heren A. G. N. Hildebrandt uit Aardenburg en P. J. Huybrecht uit Ter- neuzen. De bijeenkomst begmtom 20.00 uur. J. BOUMA KANDIDAAT- VOORZITTER PVDA-GEW EST VLISSINGEN - De heer J. Bouma - voorzitter van de afdeling Vlissingen van de PvdA - is kandidaat voor het voorzitterschap van het gewest Zee land van deze partij. Hij is tot nu toe de enige kandidaat voor die vacature, die A. P. Schouvvenaar uit Brouwershaven. Tijdens een zeer matig bezochte leden vergadering van de afdeling Vlissingen werd zijn kandidatuur maandag ge steund. Als de heer Bouma tijdens de geweste lijke Pvd A-vergadering van aanstaande zaterdag - 'Prins van Oranje', Goes, 10 uur - tot voorzitter wordt gekozen, zal hij het voorzitterschap van de afdeling Vlissingen neerleggen, zo deelde hij maandagavond mee. Of dat zal gebeu ren is nog de vraag: van de PvdA- afdeling Goes komt. een motie aan de orde, waarin wordt verzocht de verkie zing van een voorzitter op te schorten, om de afdeling meer tijd en gelegenheid te geven een nieuwe kandidaat te zoe ken. De PvdA-afdeling Vlissingen stelde zich maandag achter de zienswijze van het gewestelijk toestuur, dat er vol doende tijd is geweest om kandidaten voor te dragen. De vijftien aanwezige PvdA-leden uit Vlissingen. De vergadering begint om Vlissingen konden zich vinden in de vi sie, die het gewestelijk bestuur op de verschillende afdelingsvoorstellen had gegeven, zo bleek uit korte discussies over verschillende punten, zoals tariefs verhoging Westerscheldeveren, maten van de pijlerdam Oosterschelde en de deelname van Goes en Middelburg in het havenschap Vlissingen. Tijdens de rondvraag signaleerde de heer M. J. van Poelje als 'politiek pikant punt', dat de fracties van CDA en WD in zowel de staten als de raad Borsele niet instemden met moties over de be noeming van de havenschapsvertegen woordigers door de raden of staten, ter wijl CDA en VVD in Vlissingen een PvdA/PPR/motie in die richting wel ondersteunden. 'TRADITIONEEL' ZEEUWS MES VAN HET 'SCHAP' GOES - De leden van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij IZLM) heb ben hun voorzitter ir. David Luteijn uitgeluid. Dat gebeurde maandagmid dag tijdens een algemene ledenverga dering in een tjokvolle Prins van Oranje te Goes. Verschillende spre kers overlaadden de heer Luteijn met waardering en geschenken en de beste wensen voor de vervulling van zijn nieuwe functie: voorzitter van het Ko- ninklijkeNederlandsLandbouwcomïté (KNLC). Tegelijkertijd kreeg de nieuwe voorzitter van de ZLM, A. J. G. Doele- man de nodige gelukwensen met zijn benoeming aangeboden. Vice-voorzitter G. P. A. van Nieuwen- huijzen van de ZLM herinnerde eraan dat ir. Luteijn vijf jaar in ZLM-dienst heeft doorgebracht: drie jaar als secre taris en twee jaar als voorzitter. „We hebben in de periode dat u het bewind voerde als landbouw wel ons natje en droogje gehad", meende de heer Van Nieuwenhuizen. Hij stelde dat de heer Luteijn met name de financiële gevol gen van de 'natte periode' tot een goed einde heeft gebracht. De vice-voorzitter bedankte ir Luteijn voor de bijzonden goede leiding. "Namens de ZLM kreeg de scheidende voorzitter een schrijfbureau aangebo den. vergezeld van de beste wensen voor een voorspoedige toekomst voor mevrouw Luteijn was er een met bloemen opgesierde melkbus. Vice- voorzitter Van Nieuwenhuizen verwel komde de heer Doeleman als nieuwe ZLM-voorman. „Ik hoop dat met uw benoeming een bepaalde continuïteit verzekerd zal zijn Ik wil u als raad mee geven niet te proberen in de voetsporen van uw voorgangers te treden, maar ge woon uzelf te blijven Dan zal het waar achtig wel gaan", aldus de heer Van Nieuwenhuijzen. De commissaris van de koningin in Zee land, dr. C Boertien. haakte in op en kele uitspraken van ir. Luteijn ten aan zien van de moeizame Europese een wording. Dr. Boertien zei een vurig voorstander te zijn van een verdere sa menwerking binnen Europa. „Ik vind dat het niet hopeloos is met Europa We groeien met vallen en opstaan naar elk ander toe. We moeten de samenwer king dan ook niet losser maken, maar verstevigen. Niet alleen op het terrein van de landbouw, maar juist ook op an dere gebieden", betoogde de heer Boer tien. Hij erkende, dat zulks een 'ontzag-. iijke politieke inspanning' zal vragen. De commissaris had voor de heren Doe leman en Luteijn gelukwensen namens de provincie met hun benoemingen. Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes vertelde dat ir. Luteijn een kort maar krachtig voorzitter is geweest Hij hoopte dat de heer Luteijn als KNLC- voorzitter net als zijn voorganger het vertrouwen van de werknemers in de landbouw zal weten te winnen. Burge meester Huber wenste de heer Doele man geluk met zijn benoeming. „Het is een zware taak om voorzitter te zijn van een ondernemersorganisatiemeenae mr. Huber. Als vertegenwoordigster van de bond van plattelandsvrouwen in Zee land. voerde mevrouw De Regt>van Maldegem het woord. Zij dankte voor de ondervonden steun van de ZLM en voor de vrijheid die de plattelandsvrouwen krijgen van het hoofdbestuur. Als af scheidsgeschenk overhandigde zij aan ir. Luteijn een bureaulamp. Namens het landbouwschap Zeeland en de CBTB en NCB sprak G. J. de Jager. Ook hij bedankte voor de prettige sa menwerking. „In het begin hebben we wat aan elkaar moeten wennen, maar we kwamen al gauw tot de conclusie dat we heel veel gemeenschappelijks had den, streven naar de meest optimale he la ngenbehartiging voor onze leden", al dus de heer De Jager, die erop wees dat er in de afgelopen twee jaar in de land bouw ontzaglijk veel gebeurd is. Na be taling van één cent, kreeg ir. Luteijn van de heer De Jager het traditionele 'Zeeuwse mes'. Dr. ir. C. W. C. van Beekom van ae pro vinciale directie bedrijfsontwikkeling in Zeeland vergelijkt ir. Luteijn met de bij belse figuur van David. Hij kwam tot een aantal punten van overeenkomst en noemde het erg belangrijk dat de ver trekkende ZLM-vóorzitter steeds zich zelf gebleven is. Dr. ir. Van Beekom zegde de heer Doeleman alle steun toe bij het uitoefenen van zijn nieuwe taak. De heer Doeleman bedankte de ZLM- leden voor zijn benoeming, de geluk wensen en het vertrouwen in hem. Hij vond het een voorrechtom als voorzitter de belangen van de ZLM-leden te mogen behartigen. Ir. Luteijn sprak tenslotte een dankwoord. Daann besteedde hij aandacht aan de goede sfeer die er bin nen de organisatie heerst. „De ZLM was een beetje een scholingsinstituut voor professionele bestuurders en secretaris sen. Ik hoop dat de trend van korte voorzitterschappen niet door de heer Doeleman voortgezet wordt", betoogde de heer Luteijn. Hij hoopte dat er nog een tijd komt. waarin de drie verschil lende landbouworganisaties tot één zijn samengesmeed. ZLM-hoofdbestuur benoemt leden van verdienste GOES - Hel hoofdbestuur van de ZLM heeft 26 leden benoemd lot lid van verdienste. Hun namen werden bekendgemaakt tijdens de algemene vergadering van de ZLM. maan dagmiddag in Goes. Het zijn de heren W P Beije uit 's- Heer-Abtskerke: A. J. v. Bioois uit Dreischor; M W. Dalebout uit Haamstede: J. Eversdük uit Goes: L.' Flikweert. uit Nieuwerkerk; J. J. Geerse uit Middelburg: C. v. Gorsel uit Bergen op Zoom; A. v. d. Hil uit Willemstad. J v. d. Hil uit Willem stad; C. v. Hoeve uit Zaamslag; J. Koole uit Koudekerke; J. J. de Witte uit Serooskerke: A. J. Oosse uit Se- rooskerke, A. C. v. Oeveren uit Re- nesse; IC. ,T. de Putter uit Axel; W. de Reus uit Nieuwerkerk- J. J de Ronde uit Sirjansland; A. P. Slootmaker uit Nieuwerkerk. G. Sturm uit Zoute- lande; J_ Tollenaar uit Hoek; A. W. Verplankeuit Hoofdplaat. A W Ver- schoore uit Goes. P. de Visser uit Goes; P. de Visser uit Zoutelande; S. L. Vijverberg uit Ouwerkerk; J. van 't Westeinde uit 's-Heerenhoek en A. Wielemaker uit Koudekerke. Ze werden uitgenodigd om uit handen van voorzitter ir D Luteijn het ge bruikelijke speldje in ontvangst te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4