PZC Artsen Amsterdam wegens plegen abortus veroordeeld Europese Navo-ministers eens over wapenproduktie WERKGEVERS LAKEN PRIJSBESCHIKKING Onderlinge botsingen zwarten Zuid-Afrika Hefschroefvliegtuigen voor de rijkspolitie Parijs vrijwel zonder kranten Israël wil hervatting Geneefse conferentie het weer KOUDE WINTERS NA 1963 SCHAARS GELDBOETE EN DRIE MAANDEN VOOR WAARDELIJK PZCX Stroppen voor bedrijfsleven' Kans op order van Shell voor scheepsbouw Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C, van der Maas. BUREAUS: Vlissïngen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, iel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling: (01186)1584. "s Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post f 42.-; per maand 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 centpermm; minimumprijs per advertentie 11.55; ingezonden mededelingen 2'/jx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. (Van onze weerkundige medewerken Klimatologisch wordt een jaar bere kend over vier seizoenen met elk drie maanden. De herfst heeft september, oktober en november, zodat 1 decem ber de winter begon. Een klimatologisch jaar loopt van 1 de cember t/m 30 november. Vooruit lo pend op het jaaroverzicht kunnen twee opvallende cijfers van dit jaar al worc'en vastgesteld namelijk dat wij m deze eeuw maar één jaar hebben gehad dat droger bleef: 1921 met 427 mm als het gemiddelde over het hele land, Daarop Onbestendig Wisselend bewolkt met enkele buien waarvan sommige met hagel of on weer. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe stormachtige zuidwestelijke w ind. Maxima ongeveer 6 gr. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag: Enkele regen- of hagelbuien. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot3. Min.temp.: om streeks 3 graden. Max.temp.: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot4. Min.temp.: om streeks 2 graden. Max.temp.. omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON EN MAAN 8 december Zon op 8 35 onder 16.29 Maan op 18.26 onder 09.31 volgt dit ja-ar met een landgemiddelde van 507 mm: 220 mm beneden normaal. De neerslagcijfers schommelen tussen 679 mm te te Ootmarsum en de kleinste hoeveelheid van 353 mm te Staveren. Ook blijkt dat 1976 behalve een uitzon derlijk droog, ook een bijzonder zonnig jaar is geweest. In De Bilt werden maar drie jaren met meer uren zon geregi streerd namelijk 1947.1949 en 1959. Het jaar 1976 komt op de vierde plaats met 1810 uren zon. dat zijn er 235 meer dan normaal. De herfst was vrij arm aan zon met name november, in welke maand in De Bilt 20 uren zon werden waargenomen, twee onder het record van 1938 en 1962. Na 1963 hebben wij geen strenge winter meer meegemaakt. Van de 13 winters waren er drie kouderen tien warmerdan normaal. Het heeft niet aan december gelegen met 7 boven en 6 onder normaal, waarbij een paar echte koude decem bermaanden zoals in 1964.1968 en 1969. Januari scoorde' acht zacht, vier iets te koud en een normaal. Vooral februari en januari blijken dus de laatste 13 jaar bij zonder zacht te zijn geweest. Wanneer de statistiek iets over de winters zou hebben te zeggen zouden deze twee maanden de komende winter voor een gevoelige vorstperiode in aanmerking komen. Maar niemand heeft enige ze kerheid en het kan heel goed de 14de winter worden in deze reeks van over wegend zachte kwakkelwinters. De herfst leverde totaal in Nederland als gemiddelde 170 mm neerslag op tegen normaal 216 mm. duidelijk droger dan normaal. De maand november waarvan hieron der de maandcijfers, kwam gemiddeld op 55 mm (normaal 72 mmi. Voor Zeeland wareivde cijfers: Axel 73. Oostburg 70. Middelburg 68. Vlissingen 58. Serooskerke 61. Wolphaartsdijk 71. Borssele 52. Goes 64. Westkapelle 63. Aagtekerke 61. Kapelle 55, Zierikzee 60. Oostkapelle 60 mm. i Van onze correspondent) PARIJS-Ook vandaag, dinsdag, zullen er in Frankrijk geen kranten verschij nen. Maandag viel het licht in de loop van de middag op verschillende plaat sen in Parijs uit. wat verkeerschaos veroorzaakte door het niet functione ren van de stoplichten. De oorzaak van al deze onrust van de ontruiming door de politie afgelopen zondag van de kantoren van het dag blad Le Pansien Libérè. dat al anderhalf jaar door het personeel bezet was ge houden. Eerste minister Barre verscheen maan dagavond op de beeldbuizen en voor de radio om te vertellen waarom aan de be zetting ten slotte een emde was ge maakt. De regering vond dat deze span- ningshaard nu lang genoeg had be staan. Tegelijkertijd met de ontruiming poogt de regering onderhandelingen tussen de strijdende partijen op gang te brengen Maandagmiddag vond een enorme op tocht door de straten van Parijs plaats, waarin legen de actie van de politie tegen de bezetters van het gebouw van de Parissen Libérè werd geprotesteerd. De eigenaar van het blad had twee jaar geleden zijn Parijse bedrijf van de ene dag op de andere opgeheven en zijn ruim tweehonderd man personeel op straat gezet, omdat de 'Parisien' geen winst meer maakte. Daarop had hij een nieuwe 'Parisien' in de provincie opge richt. met nieuw en minder veeleisend personeel. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN AMSTERDAM (ANP) - 47-jarige arts L. P. N. als stad. veroordeeld tol di proeftijd De rechtbank in Amsterdam heeft maandag zowel de zijn 52-jarige collega P. II. N. M. D., beiden uit de hoofd- •ie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een aardelijke geldboete van J' 10.000. eventueel te vervangen door honderd dagen hechtenis. De rechtbank achtte bewezen dat de beide artsen schuldig zijn aan enerzijds het 'mcdeplegen van opzettelijk een vrouw in behandeling nemen of een behandeling doen ondergaan, daarbij de verwachting opwekkende dat daardoor zwangerschap kan worden verstoord, terwijl de schuldige geneeskundige is en het misdrijf in zijn beroep heeft begaan' en anderzijds het 'mcdeplegen van aan zijn schuld te wijten zijn dat een ander zwaar lichamelijk letsel bekomt, gepleegd in de uitoefening van enig beroep'. De beide artsen hadden in het begin van 1974 iri de abortuskliniek 'Sarphati-Huis' in de hoofdstad een 37-jarige Belgische vrouw uit Turnhout geaborteerd. Daarbij trad een complicatie op waarna de vrouw naar het Weesperpleinziekenhuis werd overgebracht. Daar overleed zij enkele uren later. De officier vanjusti tie had wegens het medcplegen van onzorgvuldig toegepaste abortus en dood door schulc in de uitoefening van hun beroep tegen de beide artsen drie maanden onvoorwaardelijk geëist. De rechtbank, die de ook ten laste gelegde dood door schuld niet bewezen acht, heeft overwogen, dat artikel 251 bis van het wetboek van strafrecht ondermeerde geneeskundige strafbaar stelt, die in de uitoefening van zijn beroep een vrouw een behandeling doet ondergaan, te kennen gevende of de verwachting opwekkende, dat daardoor zwangerschaj) kan worden verstoord. Het strafbare feit kan echter zijn strafbare karakter verliezen, aldus het artikel, indien een grond aanwezig is die het toepassen van bedoelde behandeling kan rechtvaardigen. Die grond is volgens het artikel aanwezig indien op medische indicatie, waaronder begrepen de sociale indicatie, de behandeling noodzakelijk is. In beginsel staal het al of niet aanwezig zijn van deze medische indicatie ter beoor deling van de arts. Hij past de behandeling toe mits hij daarbij op goede gronden die medische indicatie aanwezig heeft geacht. De rechtbank is van mening dat de genoemde geode gronden dienen te worden verondersteld by die medicus, die een vrouw in behandeling tot onderbreking van zwangerschap doet ondergaan. Vol gens de rechtbank is echter in dit geval gebleken, dat de artsen op ongenoegzame gronden een medische indicatie aanwezig achtten. „Met name hebben zij zich tevoren niet voldoende vergewist van de medische voorgeschiedenis van de vrouw en haar zwangerschapsduur." Bij het opleggen van de straf heeft de rechtbank rekening gehouden met het blanco strafregister van beide artsen en met het feit. dat beiden op 8 juni van dit jaar door het medisch tuchtcollege voor zes maanden zijn geschorst in de uitoefe ning van hun beroep. DINSDAG 7 DECEMBER 1976 bin nen-buiten land 1 Van onze redactie economie) DEN HAAG - De werkgeversorganisaties zijn onaangenaam getroffen door een vorige w eek afgekondigde en maandag van kracht gew orden prijzenbeschikking. Hierin is bepaald, dat alleen de kosten van materialen mogen worden doorbere kend. Stijging van lonen en transportkosten mogen helemaal niet meer worden doorberekend. De werkgevers menen, dat dit voor het bedrijfsleven grote strop pen kan betekenen. Eventuele prijsstijgingen mogen op grond van de nieuwe beschikking niet eerder dan in februari 1977 worden doorberekend. De werkgevers verwach ten. dat het prijsbeleid volgend jaar nog strakker za! worden Volgens het ministerie van economi sche zaken staat het prijsbeleid voor 'volgend jaar nog niet vast. Dat hangt nauw samen met het mislukken van een centraal loonbeleid, Afgewacht moet nog worden hoe dit beleid in de bedrijf stakken zal gaan uitpakken. De nu af gekondigde prijsbeschikking zal slechts enkele weken duren, doch het ministe rie van economische zaken verwacht dat het definitieve beleid voor 1977 eind januari zal worden afgekondigd. VCÏÏ De overgangsprijsbeschikking goede ren en diensten die vrijdag is afgekon digd heeft nogal wat onnodige ver- waarïng en onduidelijkheid veroor zaakt, zo heeft drs. O. C. N. M. Heems kerk. een der secretarissen van het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW), maandagmiddag meege- rentie van dit verbond, situatie is zijn inziens duidelijk: de prijsbeschikking. die maximaal een jaar van kracht is. loopt af en het kabi net heeft het nodig geoordeeld als overgangsmaatregel naar 1977 nu een tijdelijke verlening van kracht te laten worden. Die tijdelijke verlening bevat echter geen einddatum. Dat niet meer toestaan van doorbere keningen vail die kostenbestanddelen betekent nu voor sommige onderne mingen. zoals in het verleden, dat zij nog niet die kosten hebben doorbere kend die zij tot dan wel hadden mogen doorberekenen. Het NCW is er voor dat als einddatum van deze tijdelijke overgangsprijzen- heschikking 1 januari zal worden gere kend omdat die datum voor het be drijfsleven in het algemeen een punt is waarop rekening moet worden gehou den met verhogingen, zoals bijvoor beeld die van het minimumloon die op I januari van kracht wordt. EEG wil sterkere beperking Japanse export van schepen PARIJS (REUTER) - Tijdens een ver gadering van de scheepsbouwcommïs- sie van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs heeft de Europese Economische Gemeenschap (EEG) voorgesteld de helft van de export- makrt voor schepen van de OESO toe te bedelen aan Japan en de andere helft oo aan de Westeuropese landen die zich deeld op de maandelijkse pcrsconfe- met scheepsbouw bezighoude. Dat is maandag in Parijs vernomen. De EEG vraagt erg veel van Japan. In de erste drie kwartalen van dit jaar ontving Japan 85 procent van alle orders voor schepen die in de OESO-landen werden geplaatst. In het derde kwartaal alleen bdedroeg het Japanse aandeel zelfs 93 procent. De Japanse commissieleden wilden na de vergadering geen com mentaar geven op het voorstel van de EEG Van andere commissieleden is echter vernomen dat Japan het voorstel in een eerste reactie een aantasting van het beginsel van vrije handel heeft ge noemd. GEZAMENLIJKE HELICOPTER TRAINING DEN HELDER (Van onze correspondent) BRUSSEL- De Europese Programma Groep IEPG), de onafhankelijke organisatie waarin de Europese NAVO-landen inclusief Frankrijk samenwerken op het ge bied van gemeenschappelijke wapenproduktie, blijft het aangewezen forum om ijph IIpUIpI' met Amerika over wederzijdse wapenaankopen te overleggen. Tot deze conclusie kwamen de defensieministers van de Europese NAVO-landen (behalve van Frankrijk dat niet aan de militaire samenwerking in de NAVO deelneemt) maan dag in Brussel. of de pilotenopleiding centraal in Eu ropa opgezet kan worden. Het is nog te vroeg om de samenwerking in de EPG van een politieke hoed te voorzien, zei minister Vredeling (defen sie i na afloop van de bijeenkomst met zijn collega's van de zgn. Eurogroep. Voor Nederland zal dat overigens geen probleem geven, zo voegde de be windsman hier aan toe. Andere landen vhebben wel enige moeite met de Euro- oese Programma Groep, een buiten de avo staande organisatie die vorig jaar ïeciaal werd opgericht om Frankrijk i de samenwerking op het gebied van d vapenproduktie te betrekken. V» jral Engeland dat werkt aan de ontwikkeling van belangrijke en kost bare wapensystemen, wil graag dat de samenwerking in EPG-kader snel van de grond komt. Naarmate de basis on der deze samenwerking overieens bre der wordt, neemt de behoefte toe aan algemene regels inzake het te voeren exportbeleid. Daarbij zal het tot ver schil van inzicht komen tussen Frank rijk. dat bijvoorbeeld wapens naar Zuid-Afrika uitvoert, en andere landen als Engeland en Duitsland die daarvan afzien. Die Europese defensieministers van de NAVO-landen die voor het eerst sinds jaren hun collega uit Portugal welkom heetten, namen met instemming kennis van de vorderingen met gemeenschap pelijke programma's op het gebied van communicatie medische diensten, tak- tische concepties en training. De vier landen die hun luchtmachten van de F-16 voorzien (Nederland. Noorwegen. België en Denemarken) gaan bekijken MINSTENS 14 GEWONDEN KAAPSTAD (REUTER)-In het Kaapse zwarte woongebied Nyanga hebben zich volgens de Zuidafrikaanse politie maandag gevechten afgespeeld tussen jonge zwarte militanten en hun oudere stamgenoten, die gekenschetst zijn als 'een generatiestrijd'. Minstens 14 men sen werden door politiekogels gewond. De politie zegt verscheidene keren op zwarte menigten gevuurd te hebben om onderlinge botsingen tussen de zwarten te beëindigen en om te voorkomen dat particuliere huizen in brand gestoken werden. De onlusten, aldus de Zuidafrikaanse politie, werden in de eerste plaats ver oorzaakt door een 'meningsverschil' tussen jongeren, die aandrongen op een VERVOLG KANTLIJN (Slob van paft1) tijen en de christelijke vakbeweging. In dit opzicht zijn echter de oude omstan digheden voorbij, politieke partijen kunnen niet meer onvoorwaardelijke steun vragen (of zelfs eisen) van een vakcentrale. Politieke partijen en vak beweging liggen niet meer in eikaars verlengde, maar komen voortdurend - zij het op een getrapte wijze, namelijk via regering en parlement - met elkaar in een onderhandelingspositie. Op hun beurt zullen de vakbonden zich bewust moeten zijn van hun beperkingen in po litiek opzicht. Stemadviezen bijvoor beeld - men'speelt daar zo graag mee in vakbondskringen - duiden op een te sterke gebondenheid, op een te vér gaande binding-vooraf, nog afgezien van het bevoogdende element: alsof vakbondsleden niet zelf hun keus kun nen bepalen. Politieke partijen en vak centrales moeten onafhankelijk van eikaarstaamhetisinhuneigeiibelangen in dat der democratie. Een gemeenschappelijke opleiding voor helikopterpiloten van maritieme strijdkrachten uit Duitsland. Enge land. Belgie en Nederland gaat volgend jaar in Den Helder van start. De defensieministers besloten een stu die te laten verrichten naar een harmo nisatie van de cijfers die in de NAVO- landen (en daarbuiten) de ronde doen over de sterkte van de strijdkrachten van de landep van het Pact van War schau en van de eigen strijdkrachten. Nu zijn er talrijke verschillende cijfers in omloop, die elkaar vaak tegenspreken. Minister Vredeling: Zowel het over- als het onderschatten moet er uit"' In hun gebruikelijke verslag aan de Verenigde Staten laten de Europese NAVO-landen weten op welke wijze ze hun defensie hebben versterkt. De defensie-uitgaven, in reële cijfers na men dit.jaar met vijf miljard dollar toe in vergelijking met vorig jaar. aldus het communiqué dat na afloop werd uitgegeven. staking van twee dagen, die maandag had moeten beginnen, en forenzen, die weigerden van hun werk weg te blijven. Dit conflict breidde zich uit tot een stammenstrijd, aangezien de meeste fo renzen deel uitmaken van de Baca-stam en de jongeren van de Xhosa-stam. Maar aldus, de politie, vele oudere Xhosa-werknemers trokken partij voor de Baca's tegen de jonge militanten. De politie zegt de toestand maandag in de loop van de dag meester geworden te zijn NCW Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond heeft in een gesprek met de ambassadeur van Zuid-Afrika in Den Haag aangedrongen op een open baar proces tegen de heer L. Douwes Dekker en twaalf van zijn medewer kers in Zuid-Afrika. Uit dat proces zou duidelijk kunnen blijken dat de heer Douwes Dekker en de zijnen inderdaad, zoals de minister van justitie van Zuid-Afrika Kruger aan de ambassadeur heeft laten weten, we gens andere activiteiten door een 'ban ning' van vijf jaar zijn getroffen dan werkzaamheden verbandhoudende met zwarte vakbonden. Dit heeft drs. A. J. van der Meer één der algemene secretarissen van het NCW. maandagmiddag meegedeeld op de persconferentie van dit- verbond. De heer Douwes Dekker is voorzitter van het Urban Training Project in Jo hannesburg en lector aan de universi teit van Witwatersrand. Auto onder trein: één dode WINTERSWIJK (ANP) - De 54-jarige J. B. Wassink uit Winterswijk is maan dagmiddag in zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij op een met knipperlichten beveiligde spoorwego vergang met zijn auto op een trein bot- ROTTERDAM (ANP) - Shell Tankers, de Nederlandse rederij van de Konin klijke Shell groep is in beginsel bereid in Nederland een orderteplaatsen voor vier produktentankers van elk onge veer 30.000 ton draagvermogen. Een van de voorwaarden is dat het mi nisterie van verkeer en waterstaat sub sidie verstrekt krachtens de regeling, die ten doel heeft de Nederlandse vloot zoveel mogelijk te moderniseren en te gelijkertijd de Nederlandse scheeps bouwers van werk te voorzien. Shell Tankers, dal, een principe- aanvraag heeft ingediend, zou in aan merking kunnen komen voor een uilke ring gedurende vijf achtereenvolgende jaren van 4.75 procent van de bouwsom. Hei ministerie heeft in deze zaak nog geen beslissing genomen. De tankers, die eventueel in Nederdland gebouwd worden, moeten in de loop van 1978 in de vaart komen VAN AGT DROEG EERSTE TOESTEL OVER SCHIPHOL (ANP) - Met de wens dat helikopters de samenwerking tussen de politiekorpsen en verschillende politiediensten zullen bevorderen heeft minister Van Agt van justitie maandagmiddag in het Aviodomeop schiphol de eerste van twee helikopters officieel overgedragen aan de rijkspolitie dienst luchtvaart. Met deze overdracht is een langgekoesterde wens van de rijkspolitie in vervulling gegaan. Het tweede hefschroefvliegtuig is inmiddels door de rijkspolitie ook voor zijn taken klaargemaakt. De toestellen hebben een blauw-witte beschildering gekregen. Het zijn tweemotorige machines van Westduitse makelij (Messerschmitt-Bölkow-Blohmi. Zij kunnen ten hoogste vijf personen vervoeren. De uitrusting voor het poli tiewerk beslaat o.m. uit luidsprekers aan weerszijden van de cabine en een zoeklicht met een lamp van 1.600 watt. De toestellen kosten te zamen 4.5 begroting van hot. ministerie van justitie is de aankoop van een derde helikopter opgenomen. In het meerjarenplan komt. voor elk jaar de aanschaf van twee nieuwe machines voor, tot. er in totaal acht in gebruik zullen zijn. De helikopters staan ter beschikking van de hele Nederlandse politie. Voor lopig zal hun belangrijkste taak assistentie aan de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie zijn. Ook kunnen zij bij slecht weer de rijkspolitie te water beter helpen bij het opsporen van schepen - in geval van illegale olielozing oi smokkel b.v. - dan gewone vliegtuigen. Een derde gebruiksmogelijkheid is het maken van luchtfoto's ten behoeve van politie en justitie De vijf vliegtuigen waarmee rijkspolitie tot nu toe werkte, blijven in ge bruik naast de helikopters. NEW VORK (REUTER) - Israël heeft maandag verzocht om hervatting van de Genefse conferentie over het midden-Oosten teneinde door onder handelingen 'zonder voorwaarden vooraf te komen tot een 'rechtvaardige en blijvende vrede in het Midden- Oosten'. Israël deed dit verzoek in een ontwerp- ressolutie, Ingediend in dwe algemene vergadering van de VN In deze ontwer presolutie wordt er bij Egypte. Jordanië. Syrië en Israël op aanggedrongen 'on verwijld' de Geneefse conferentie weer bijen te roepen onder vorzitterschap van de VS en de Sowjet-Unie. In de ontwerp-resolutie wordt niet gerept over de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie (PLO).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3