Uitgebreide zoekacties naar acht sportvissers Gezonken Belgische spits bij Sas van Gent wordt vandaag gelicht AARDENBURG BLIJFT MEEDOEN AAN DE SJC PSD mag de tarieven met niet meer dan zeven procent verhogen VEEL SCHADE BIJ AANVARING VEER PRINSES MARGRIET AMZ wil handhaving van 'marktdienst' Waarde-Luchtenburg MEER OEFENINGEN NODIG VOOR SLAGVAARDIGER BB" DOOR MIST VERRAST: DRIE BOOTJES SPOORLOOS Proefperiode van anderhalf jaar Wedgwood Twee doden en drie gewonden bij botsing in mist bij Hoek Commandant BB Midden- en Noord-Zeeland: almanak MAANDAG 6 DECEMBER 1976 VLISSINGEN - Rijkspolitie te water, de reddingboot 'Javazee' en 'Breskens' en door radio Vlissingen gealarmeerde schepen hebben zondagavond en vanochtend vroeg zoekacties ondernomen naar acht sportvissers, die bij het vissen zondag door de opkomende mist werden verrast en niet tijdig in de thuishaven terugkeerden. Drie inwoners van Gent. vaderen zoons De Vlaeminck. zijn zondagochtend met een negen meter lange motorboot de lerschelde. Ze zouden omstreeks halt vijl' weer terug zijn.Toen om acht uur het bootje nog niet terug was. werd de haven van Terneuzen uitgevaren om te Goese gemeentepolitie gewaarschuwd. Vanochtend vroeg zagen twee vissers uit Sas van Gent spoorloos die in de Wielingen bij Breskens aan het vissen waren gegaan en die urenlang hebben rondgedobberd, kans de wal te berei ken. Drie Gentenaren, die vanuit Ter- neuzen de Westerschelde waren opge varen. waren toen nog niet terugge keerd en ook zocht de RP 18 van de rijkspolitie nog steeds naar drie Belgi sche sportvissers, die zondagochtend het haventje van Kattendijke waren uitgevaren en nog steeds niet van het vissen op de Oosterschelde waren te ruggekeerd. De mist, die zich in de loop van de mid dag overal vormde, was op sommige plaatsen dicht tot zeer dicht. De red dingboot 'Javazee' voer zondagavond omstreeks zeven uur uit om te gaan zoe ken naar twee inwoners van Sas van Gent. die spoorloos waren op de Wielin gen. Het tweetal, de heren Seghers en Kalfsvel, is zeer ervaren in 't sportvis sen en was uitgevaren in een acht meter lange omgebouwde reddingssloep De 'Javazee' moest in de loop van zondag avond de zoekactie staken, maar kon even na elf uur weer op zoek gaan toen de mist was opgetrokken. Zonder resultaat Schipper W. van de Broecke van de 'Ja vazee' deelde na de eerste - mislukte - zoekactie mee, dat ook een intensief ge bruik van de radar niets had opgeleverd. De 'Javazee' voer zonder resultaat ook op echo's af die men meende te zien. Juist omdat de mannen ervaren vis sers zijn is het volgens de heer Van de Broecke ook mogelijk dat ze zelf met hun sloep in de richting van het strand zijn gevaren nadat de mist was ingeval len. Een patrouillewagen van de groep Oostburg van de rijkspolitie meldde vannacht tegen een uur dat de twee vis sers weer aan land waren. Hoe ze dit ge daan hadden, was toen nog niet duide lijk. De 'Javazee' kon toen naar Bres kens terugkeren. De reddingboot werd gealarmeerd na dat de echtgenote van een van de. vissers ging kijken in de haven van Breskens ol haar man al was teruggekeerd. Zijn auto stond er geparkeerd maar de sloep was nog niet teruggekeerd Radio Vlissingen verzocht in de loop van zondagavond, Automobilist gewond bij aanrijding CLINGE - Bij een aanrijding te Clinge tussen twee personenauto's, in de nacht van zaterdag op zondag, liep één van de autobestuurders, N. N. uit Alblasser- dam, een hersenschudding op. N. N. stond in de Gravenst raat te Clinge naast zijn geparkeerde auto toen E. de M. uit Clinge met zijn auto N.'s wagen aanreed. N. werd door de auto op de stoep geslingerd en liep een hersen schudding op. Zijn auto werd geheel vermeld. alle schepen in de buurt van de Wielin gen naar de vissers uit te kijken. gaan sportvissen op de Westerschelde. Zondagochtend om negen uur voer in het haventje van Kattendijke een bootje met drie Belgische sportvissers aan boord om te gaan vissen in de Oos- die daarop de rijkspolitie te water alar meerde. De RP 18 begon toen onmiddel lijk een zoekactie, die zondagavond laat nos meis had opgeleverd Het bootje, n vlet, staat op naam van de heer D. Bnjs uit Borgerhoul Zet dit eens heel overmoedig op uw verlanglijstje. AARDENBURG - De gemeente Aar denburg blijft deelnemen aan de Stich ting Streekjeugdcentrale West- Zeeuwsch-Vlaanderen (SJC).Dat is al thans het voorstel van b. en w. aan de gemeenteraad, die daarover morgen (dinsdag) beslist. De positieve stelling- name van het Aardenburgse college is een direct gevolg van het onlangs door het SJC-bcstuur ontvouwde beleid splan. Volgens dat plan zou een derde be roepskracht (die overigens nog niet is benoemd) voornamelijk worden ingezet in de gemeenten Aardenburg en Sluis, die daarop steeds hebben aangedron gen. Verwijzend naar een brief van het SJC-bestuur. die is geschreven naar aanleiding van het recente overleg met de drie West-Zeeuwscii-Vlaamse ge meentebesturen, laten b. en w. van Aar denburg nu aan de raad weten: ..De in houw stemt overeen met de gedachten die reeds geruime tijd bij ons leefden met betrekking tot het functioneren van de SJC.'' Uit de brief blijkt overigens dat - op aandringen van de SJC zelf - is besloten tot een proefperiode van ongeveer an derhalf jaar. „om daarna het verloop van de werkzaamheden te evalueren". Op grond van de verwachting dat een derde beroepskracht kan worden gesteld nen van de gemeente Oostburg, en een beroepskracht, werkzaam binnen de gemeente Oostburg, alsmede regionaal werk. zoals j'Uiten de werkgroep kunst zinnige vorming. Het SJC-bestuur bestempelt deze ver deling als 'globaal'. Als de gemeente besturen dat willen is de SJC - zo blijkt uit de brief- bereid om veranderingen in de financiële verdeelsleutel te overwe gen. Er wordt echter op gewezen dat de verdeelsleutel voor de subsidie „de au tonomie betreft van de onderscheidene gemeenten." MIDDELBURG - Nadat de staten voor de PSD in grote mate akkoord verklaard had meteen verhoging van de veertarieven van 8.2 heeft de minister Lubbers van economische zaken laten weten dat met een verdere verhoging dan 7 <7 niet kan worden ingestemd. Het gemiddelde percentage van de verhoging komt neer op 6.92, afgerond op 7. Niet alle categorieën-tarieven zijn met eenzelfde percentage verhoogd De statencommissie voor de PSD bekijkt vrijdag, hoe de tariefsverhoging nu zal worden doorgevoerd Tot nu toe zijn bij de provinciale stoombootdiensten alle tarieven afgerond op veelvouden van 0.25. van welke systeem in de toekomst bezwaarlijk kan worden atgeweken. Dit heeft tot gevolg dat de tarieven voor hel.oersnnenvervoer lenkple- reistarievem niet verhoogd kunnen worden, omdat deze dan op 1,25 zouden ko men, een verhoging van 25 welke in dit stadium met verantwoord en ook niet de eerste helft van volgend juist is te achten. Dit heeft tot gevolg dat de tarieven voor de diverse categorieën jaar. zou de proefperiode uiterlijk 1 ja- auto's met iets meer dan 7 verhoogd moesten worden. nuari 1979 aflopen. Bij een vorige tariefsverhoging, toen de tarieven voor de enkele reiskaartjes voor Behalve voor het jeugdwerk in Aarden- Perso»en meer dan evenredig verhoogd zijn wegens het kwartjestarief, heeft er een burg en Sluis, zal de derde man iol afvlakking plaats gehad voor de andere categorieën. vrouw) overigens ook beschikbaar moe- Verder is het tarief voor de zware vrachtau to's met een minder percentage verhoogd ten blijven voor regionale activiteiten dai? dak voor lichte vrachtauto's, Dit houdt verband met het feit dat het steeds als bijvoorbeeld het vakantiewerk en Reiner wordende verschil aan ingenomen dekoppervlak tussen lichte en zware het r.-k. jongerenwerk. Ook de andere vrachtauto's een geleidelijk naar elkander toegroeien van de tarieven voor deze twee SJC-functionarissen blijven regio- óe'de categorieën alleszins rechtvaardigt. De eerste stap op deze weg is hiermede haal (in heel West-Zeeuwsch- 8ezel Vlaanderen) inzetbaar: een beroeps- Tenslotte zijn de tarieven voor de 20-vaarten kaarten afgerond op hele guldens, ■kracht voor het kerkelijk jeugdwerk ^uiks ter bevordenr.g var. een vlottere doorstroming bi.i de kaartverkooploketten voor de hele regio, tevens belast met het BÜ verhoging van de tarieven, zoals voorgesteld, wordt een evenwichtige opbouw overige uitvoerende werk in enkele ker- verkregen, waarbij de lasten van deze verhoging voor alle gebruikers ongeveer gelijk zijn. De tarieven zouden er per 4 januari 1977 als volgt kunnen uitzien: Auto geslipt CLINGE - Vrijdagavond werd op de kruising Oosterweg-Gravenstraat te Clinge een personenauto flink bescha digd. nadat de auto in een slip was ge raakt. De auto. bestuurd door H. van de V. uit Clinge geraakte door de gladheid van de weg en slipte, hierbij raakte hij een ver- keerszuil, die afknapte. MOERMAN Walstr. 94 - Vlissingen HOEK - Bij een botsing op de Provin ciale weg Hoek-De Braakman zijn zon dagmiddag twee mensen om het leven gekomen en drie vrij ernstig gewond geraakt- De slachtoffers zijn de 41- jarige F. Günther uit het West-Duitse Borghausen en de 18-jarige mejuffrouw I. L. G. de Moor uit Antwerpen. Zij zaten in de auto van J. M. uit Varel Duitsland I, die rond kwart voor vijf. rij dend in de richting Hoek, in botsing kwam met een door J. A. E. uit IJzen- dijke bestuurde auto. die uit de tegen overgestelde richting naderde. Dat ge beurde toen M., in vrij dichte mist en met behoorlijke snelheid, een andere auto passeerde M„ E. en diens echtgenote E. E. C. E.-C. liepen vrij ernstige verwondingen op. Ze werden met ambulances uit Terneuzen en Sluiskil overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Sluiskil, nadat dokter Jongsma uit Hoek eerste hulp had verleend. Beide auto's werden to taal vernield. De gemeentepolitie van Terneuzen, die M. na het ongeval de bloedproef afnam, kreeg ook assistentie van de wegen wacht. Stroper betrapt bij Nieuw-Namen NIEUW-NA.MEN - Jachtopzichter Van G. betrapte vrijdagavond in de Hed- wigpolder te Nieuw-Namen de stroper J. de K. uit Terneuzen. Van G. bracht de man naar het politie bureau te Hulst Het jachtgeweer, 84 pa tronen en twee geschoten eenden wer- moeten plegen met de verzekerings den in beslag genomen. De politie heeft maatschappij". proces-verbaal tegen De K. opgemaakt De vraag of het een verantwoorde be- i) (Slot van pap; zich zondagavond zeer voorzichtig uit over de schuldvraag: „Er lagen in die mist meerdere schepen voor anker en daar moet je dan tussendoor zien te va ren. Ik kan over de schuldvraag nog weinig zeggen, maar het is wel zo dat je meestal niet aan de goede kant zit, als je slissing was van de kapitein om uit te varen op een moment dat de rededienst in Vlissingen was gestaakt, laat de PSD-directeur onbeantwoord. Hij wijst erop dat in de wet is verankerd dat dat steeds ter beoordeling is van de kapi tein. „Die zal het in dit geval wel ver antwoord hebben gevonden". Over- j als varend schip in aanvaring 'komt >>ont '"ssen ™sslngen en met een schip dat voor anker ligt' Over de afwikkeling van de schade aan de schepen maakte hij zich weinig zor gen: die wordt gedekt door de verzeke ring. Anders ligt het met de beschadigde Breskens vanaf zondagmiddag al onre gelmatig vanwege de mist. De 'Prinses Margriet' is direct nadat de 'lading' in Breskens was gelost, leeg te ruggevaren naar Vlissingen om daar af auto's. Wie zich door de PSD de Wester- te meren naast de fuik in de veerhaven. schelde laat overzetten, doet dat op ei gen risico. De heer Adriaansen zegt: '..In principe is dat juist, maar er is in het verleden wel eens wat uitgekeerd bij be paalde schadegevallen. Ik weet niet hoe het deze keer zal gaan We zullen óverleg Vandaag (maandag) zal op de repara- tiewerf van De Schelde in Vlissingen vorden nagegaan welke averü de veer- Foto: De flink beschadigde 'Prinses Margriet', na de aanvaring in de Bui tenhaven te Vlissingen. HOORZITTING IN DEN HAAG Tarief Tarief Meer 3-l-'76 4-l-'77 opbrengst Personen 1.00 1.00 Personen half 0.50 0.50 Pers.auto (zomen 5.25 5.75 ƒ213.000.- Pers.auto (winter) 3.75 4.00 99.625.- Lichte vrachtw. 5.75 6.25 23.500.- Zware vrachtw. 8,25 8,75 16.150.- Vrachtw. mot aanhang 10,75 11,75 53.500,- Kaarten: Personen 11.00 12.00 69 300,- Pers.auto 37.50 40.00 89.625,- Pers.auto (Z.-Vl.i 26.50 28.00 43.500.- Lichte vrachtw. 57.50 63,00 15.895,- Lichte Vrachtw. (Z.-Vl.) 46.50 51.00 4.950,- Zware vrachtw. 82.50 88.00 16.940.- Zware vrachtw i Z.-Vl.) 71.50 76.00 7.400.- Vrachtwagen met aanhang 107.50 118,00 62.895.- Vrachtwagen met aanhang (Z.-Vl.) 96,50 106.00 25.935.- Scholieren 6.00 6.50 835.- Abonn. Z.-Vl. 5.50 6.00 18.625.- Totaal 761.675.- Extra uitgave gemeenten: 20 cent per inwoner GOES - De BB moet meer in groter ver band en op zo realistisch mogelijke wijze oefenen. Met de voor dit doel be schikbaar gestelde rijksgelden kan al leen de theoretische kennis van de noodwachters op peil gehouden wor den en dat is lang niet voldoende om in tijden van nood de noodwachters slag vaardig te laten optreden. Vooral niet wat betreft de geneeskundige en de reddingsdienst. De bijdragen van de gemeenten aan de BB zullen met 20 cent per inwoner verhoogd moeten worden om de noodwachters zich goed te kunnen laten oefenen. Dit schrijft het hoofd van de Bescher ming Bevolking A-kring Zeeland A (Midden- en Noord-Zeeland), J. R. de Boer. in zijn begeleidingsbrief bij de be groting slagvaardig genoeg optreden van de noodwachters is volgens de heer De Boer gebleken tijdens de onlangs in Sas van Gent gehouden oefening, die wat grootser en realistischer van opzet was dan voorgaande oefeningen. „Ik zou mij in ernstige mate aan mijn verantwoordelijkheid onttrekken als ik u daar niet op wees en mij tevens niet beraadde op de mogelijkheden om daar j iets aan te doen. Welnu, de enige reme- i die is meer oefenen in grotere verbanden OP realistisch mogelijke wijze", de knng voor 1977. Het met schnjft de BB-commandant aan het da- gelijks bestuur en de leden van de krin-1 NOG GEEN SPOOR VAN OPVARENDEN HANDHAVING ZOU RIJK F 500 KOSTEN DEN HAAG - De directie van de Auto Maatschappij Zeeland heeft vrijdag tijdens een openbare hoorzitting van de commissie Vervoers Vergunningen in Den Haag aangedrongen op liet be houd van de zogenaamde 'marktdienst' Waarde-Luchtenburg. ZEEUWSE Vergankelijkheid De festiviteiten rond het Sint Nico- laasgebeuren zijn sinds gisteren offi cieel achter de rug. De beeltenis van de bejaarde Spaanse bisschop zal deze week gaandeweg uit het winkel straatbeeld verdwijnen Voor de ne ringdoenden heeft de heilige Nico- laas in ieder geval weer tot half no vember 1977 afgedaan. Hoe snel de eerbied voor de goed geefse grijsaard vermindert zagen we zaterdag zo tegen zessen in een winkelpand in hel Bevelandse. waar de beheerder de afbeeldingen van Sint Nicolaas en zijn zwarte assisten ten met krachtig gebaar van de eta lageruit afrukte en in een prulle- mand wierp. Ook het wervend be doelde opschrift Sint Nicolaaskoop- jes' belandde in de prullernand. De man heeft een bord met daarop 'Kerstkoopjes'. de afbeelding van de kerstman en andere snuisterijen die de nadere kerstdagen moeten sym boliseren nog afgelopen weekeinde in zijn winkelraam aangebracht. Het lijkt ons iemand die het vergan kelijke der seizoenen goed begiijpt Deze dienst wordt op dinsdagmiddag gereden om reizigers op de lijn Waarde-Luchtenburg in de gelegenheid te stellen De Goese Markt te bezoeken. De busdienst Waarde-Luchtenburg werd eerder dit jaar opgeheven, omdat de gemiddelde betting van de bussen op deze lijn veel te gering was en onder die categorie buslijnen viel. die volgens mi nister Westerterp voor opheffing of in krimping in aanmerking kwamen. Om de marktdienst op dinsdagmiddag rendabel te maken is slechts een verho ging van de rijksbijdrage van 500.. noodzakelijk, zo rekende de heer J. M. Schipper de commissieleden tijdens de hoorzitting voor De heer Schipper: ..Van deze gelegen heid maken we graag gebruik om te pleiten voor instandhouding van de marktdienst. omdat we menen, dat een verhoging van de rijksbijdrage met ruim 500 gulden per jaar verantwoord mag worden geacht om een woonkern, wat bet openbaar vervoer betreft, voor een volledig isolement te behoeden Het AMZ-directielid zette uiteen dat bij tellingen in het kader van de beperking van de dienstregeling afgelopen zomer het trajectgedeeite Waarde- Luchtenburg vv moest worden opgehe ven, omdat de gemiddelde bezetting 0.8 passaggier was. Dit gaf de AMZ onvol doende argumenten om bij de rijks hoofdinspecteur van het verkeer aan te dringen op handhaving van deze 2.6 ki lometer lange zijtak van de autobus dienst Rilland-Goes w. Ook al was het traject verre van renda bel toch was de AMZ allerminst geluk kig met de opheffing van de dienst en is naar een tussenoplossing gezocht De marktdienst wordt nu uitgevoerd met personeel en bussen die tevens groeps- vefvoer verzorgen. Uit in de periode van 28 september tot en niet 23 november verrichte tellingen is gebleken, dat de gemiddelde bezetting per rit 2.1 passa giers is. WERKZAAMHEDEN ZONDAG ONDERBROKEN SAS VAN GENT - Het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen is er za terdag nog niet in geslaagd de vorige week woensdag in het kanaal Gent- Terneuzen gezonken Belgische spits 'Marleen' te lichten. Zondag lagen de werkzaamheden stil. Men heeft goede hoop het schip vandaag (maandag) bo ven water te kunnen krijgen. In afwachting daarvan heeft de rijkspo litie tewaer het zoeken gestaakt, naar de 29-jarige schipper Jozef van de Velde en zijn vrouw Mauricette Henderick 28), die bij de aanvaring met de 'Le Havre' zijn verdronken. Vrijdagnacht is eerst 280 ton zand uit de gezonken spits gezogen Dat gaf al de nodige vertraging omdat de gebinten met uit het schip konden worden ver wijderd Later bleek het bovendien een ernstige handicap te zijn dat de spits op een talud van stortsteen was terecht ge komen. Ettelijke zogenaamde schuurd- raden braken daardoor. Zaterdagmid dag was dan ook nog maar een van de vier stroppen vastgemaakt. Omdat het gezonken schip maar weinig hinder op levert voor de scheepvaart op het ka naal werd de berging zondag onderbro ken Men verwacht het karwei vandaag soepel te kunnen klaren omdat de bok 'Walcheren' dankzij de ene vastge maakte siiop hei schip al gedeeltelijk kan lichten Behalve de bok zette Van den Akker ook enkele duikers in bij het karwei Foto Een beeld van de pogingen die zaterdag werden ondernomen om de gezonken spits 'Marleen' in het kanaal van Gent naar Terneuzen le lichten. De werkzaamheden worden vandaag imaandagi voortgezet. Hij heeft voor het komend jaar een schema opgesteld voor de gewenste oe feningen. De kosten hiervan bedragen ruim 45.000 gulden en betekenen voor de gemeenten een extra verhoging van 20 cent per inwoner. Het hoofd van de BB-kring heeft de mi nister van binnenlandse zaken per brie! gevraagd of deze kosten van de nood- wachtbelomng en inkomstenderving (totaal zo'n 270.000 gulden), die ook bij die extra oefeningen komen kijken, vooi zijn rekening wil nemen. Naarmate het rijk dit bedrag verhoogt, kan de extra gemeentelijke bijdrage worden ver-j iaagd De minister heeft nog geen uit sluitsel gegeven. Als de kringraad (die dinsdag 21 decem ber om 15.30 uur bijeen komt in de commandopost aan de Kloetingseweg in Goes) instemt met de ideeën van het hoofd van de BB-kring over de oefenin-J gen, dan betekentdatdat de gemeente lijke bijdrage vergeleken met de primi tieve begroting voor 1976 van 1,10 toi 1,60 per inwoner zal stijgen. Medio dit jaar besloot de kringraad de bijdrage van de gemeenten met 16 cent per inwo ner t.e verhogen in verband met de huur van een magazijn in Goes. Volgend jaai moeter zonder meer al 14 cent bij om de begroting' voor 1977 te laten sluiten, Voor de uitvoering van het oefenschema van de heer Den Boer is 20 cent nodig. Ei is dan nog steeds geen ruimte om het driejarig investeringsplan, dat in 1974 werd gestaakt, verder uit te voeren. Van dat plan is de bouw van een magazijn niet meer urgent door de huur van het. magazijn in Goes. Over blijven nog de aanschaf van drie verlichtingswagens, de aanschaf van alarmapparatuur vooi het oproepen van personeel, de aan schaf van een vijfde commando-auto, de; aanschaf van drie brandspuiten en de! verharding van het terrein bij het maga zijn 'Spoorzicht' in Amemuiden. Deze investeringen bedragen naar het hui dige prijspeil 213.000 gulden. Het hoofd van de BB-kring stelt voor deze wensen lijst nog maar even te laten liggen en over te gaan tot het aanschaffen van ap paratuur om de uitrusting van de BB meetwagen compleet te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2