Rini Nieuwenhuize wil toch weer gaan fietsen Paulen wil onderscheid tussen prof en amateur opheffen MtxR DAN DRIE MILJOEN BEZOEKERS IN MONTREAL HANSWEERTSE RENNER OVERLEEFDE ERNSTIG ONGEVAL TIJDENS DE OMLOOP VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Selectietrainingen basketbal Fc Amsterdam uit de FBO AZ contracteert doelman van Hajduk Split Wim Jansen niet tegen FC VVV Betty Stöve won Koelikov snel BRINK Luchtverwarming Jm Pistool Leugendetectors Schelmenstreek Sorry ref Zakkenroller Incasseren j-r-j stalen steigers en Eïïaa ZATERDAG 4 DECEMBER 1976 HANSWEERT - Zo'n zeven maanden geleden balanceerde ama- 'teurwielrenner Rini Nieuwenhuize uit Hansweert tussen leven en dood. Tijdens de eerste etappe van de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen was hij in botsing gekomen met een auto en zijn verwondingen waren zo ernstig dat de eerste nacht voor zijn leven werd gevreesd. De 20-jarige renner kwam er doorheen, al is zijn linkerbeen door de vele ernstige breuken wel vier centimeter korter geworden. Het fietsen kan hij normaal gesproken dus wel vergeten. Maar Rini Nieuwenhuize denkt daar heel anders over. Hij popelt van ongeduld om zo'n vederlicht koersfietsje te kun nen bestijgen. mededeling dal zij die zaak helemaal zouden afhandelen, zodat men zich daarover geen zorgen hoefde te maken. De familie Nieuwenhuize is inmiddels gewend geraakt aan de ambtelijke brie ven en de rechtzaak is achter de rug. De automobilist kreeg drie weken voor waardelijke gevangenisstraf, een boete van 1500 gulden en tweejaarontzegging van de rijbevoegdheid. Rini Nieuwen huize gaat weer naar school. Iedere dag rijdt hij in zijn automatische auto naar de MTS in Vlissingen. waar hij aan zijn laatste jaar bezig is Daarna wil hij gaan werken en fietsen. „In juni hoop ik klaar te zijn. In augus tus moet ik dan weer geopereerd wor den. Ze willen proberen mijn been lan ger te maken. Na de operatie moet ik wqeer Ieren lopen, dus ik denk dat ik er wel een half jaar zoet mee zal zijn," ver telt Rini Nieuwenhuize. Daarna hoopt hij weer te kunnen fiet sen „Je moet er een tik van hebben." zegt hij. „Anders ga je geen 120 kilome ter per dag trainen Voor de Omloop reed ik zelfs 140 kilometer per dag." Nieuwenhuize onderstreept weer eens dal wielrennen een verslaving is. Wie er eenmaal mee begonnen is en hel werkelijk met grote overgave doet kan er niet meer zonder. Knettergek, noe men buitenstaanders dat. De wielren ners houden het op de mysterieuze wie- Iermicrobe. Duidelijk is wel dat kenne lijk niets de liefde voor de fiets kan stuiten. Wat dat betreft is het net als een goed huwelijk: tot de dood ons scheidt Toen hij na drie maanden uit het zie kenhuis werd ontslagen wilde hij maar één ding weten van de specialist. „Wanneer ben ik er weer klaar voor?" luidde de vraag van de bescheiden Hansweertse Middelkamp-renner. „Een jaar na het ongeval," luidde het antwoord. Tevreden glimlachend stapte Nieuwenhuize het ziekenhuis uit. Hij wist voldoende. Hoewel velen voorspelden dat hij nooit meer zou kunnen rijden, putte hij duidelijk hoop uit het antwoord. „Koersen rijden zal er natuurlijk voorlopig wel niet bij zijn." stelt hij, „maar ik wil toch weer beginnen met trimmen, zodra dat mo gelijk is." De coureurs die hem direct na het onge val zagen zullen dat maar moeilijk kun- nen geloven. De ravage na de botsing met de onder invloed van alcoholische drank verkerende automobilist, die over de as van de weg reed. was enorm. Het linkerbovenbeen van Rini Nieu- I wenhuize was op acht plaatsen gebro- ken. zijn onderbeen was totaal verbrij zeld. Hij liep een nierbescliadiging op. een hersenschudding, een armbreuk en een shock. „Ik heb ontzettend veel bloed verloren, want ik lag open tot aan mijn nieren." vertelt de Hansweerte- naar. Voorgevoel Van het gebeurde herinnert hij zich niets meer. Het grootste deel van de wielerkoersen de veertien dagen naliet ongeval zijn een witte vlek in zijn ge heugen. Wel weet hij zich exact te her inneren hoe hij zich voor de Omloop van Zeeuwsch-Vlaandercn, de eerste amateurklassieker in zijn wiclercar- i rière, heeft gedragen. „Ik moet er een voorgevoel van hebben gehad." zegt hij. „want ik had verband, een reserve- bil en een spuitbus met spul tegen bloedingen, na een valpartij bijvoor beeld. meegenomen. Dat deed ik anders i nooit." Vierenhalf uur lag hij op de operatieta- tel Zijn linkerbeen kon gered worden. "Wtaar de herstelperiode was lang. Ell weAen lag hij in het Tenieuzense zie kenhuis. daarna nog een week in Goes Nog steeds is hij onder de indruk van dc stortvloed van reacties die hij heeft ge kregen. De eerste weken kreeg ik tien kaarten per dag. Ik heb ontzettend veel bezoek gehad van onder anderen de wie- i lervereniging Middelkamp en ook van mensen van de Omloop Zijn ouders fietsen iedere dag naar I Kruiningen om met. de boot over te gaan I en in Perkpolder de bus te nemen. Een urenlange reis om hun zoon een halt uurtje te kunnen bezoeken Bovendien 1 zaten ze met. de juridische nasleep, die II eenmaal tot totale ontredding leidde Toen stelde de verzekeringsmaat schappij de renner aansprakelijk voor de schade aan de auto. „Daar was ik II helemaal kapot van." zegt mevrouw Nieuwenhuize. Overigens meldde de KNWU (Wielren Unie) zich snel met de VLISSÏNGEN - De Nederlandsche Baksetball Bond beeft de districten verzocht te beginnen met selectietrai ningen voor jongens- en meisjeskadet- ten. Ook Zeeland werkt aan dit natio nale plan mee. De kadetten - geboren in 1960 en 1961 - worden getraind door Pïm Kennis, speler van Matador en vroeger van EBBC Den Boscli dat nu onder de naam Spcrry Remington in de Eredivisie speelt. De trainingen worden gehouden op maandagavond in de sportzaal aan de Adriaan Coortelaan in Vlissïngen. meis jes om 18.30 en jongens om 20 00. Deze trainingen zijn voorlopig gepland op 6. 13 en 20 december, waarna er bekeken zal worden of Zeeland zal doorgaan met deze centrale trainingen. In januari spelen de teams een groot toernooi tegen de andere district- kadetten teams, waarna er een lande lijke selectie zal worden samengesteld, die via trainingen en oefenwedstrijden voorbereid wordt op de Europese kam pioenschappen. Dit toernooi wordt ge houden op zaterdag 8 januan m een nog niet bekende plaats. Vooral voor het jonge district Zeeland met een enorme groei in de jeugdafde lingen. kan deze selectie-training een enorme stimulans betekenen In prin cipe is op de training van maandaga vond 6 december iedereen van harte welkom, want de technische commissie was niet in staat om in zo'n korte tijd alle kadetten-teams te bekijken om zo doende tot een gekozen slectie te ko men. maar via de verschillende t rainers van de verenigingen is de bedoeling van dit plan doorgespeeld. De meeste verenigingen hebben mede werking beloofd, hetgeen nodig was. want op de maandagavond trainen de meeste verenigingen. De Mini- en Jeugdcommissie Zeeland is er tevens in geslaagd om de Neder landse kampioenschappen van de ka detten bij de jongens en de meisjes naar Zeeland te halen, zodat er naast de se lectieteams in mei de top van Nederland act de présence zal geven in Vllsstngen Jimmy Connors: tinnde achtereenvolgende zege LAS VEGAS AFPi - Jimmy Connors heeft in Las Vegas zijn tiende achte reenvolgende overwinning behaald. Hij versloeg in een wedstrijd voor de 'chal lenge cup' de Australiër Ken Rosewal) m twee sets: 6-2. 6-2: In de eerste ronde van dit toernooi, dat met 320.000 dollai gedoteerd is. won Vitas Gerulaitis i VSTi met 6-1. 6-4 van de Italiaan Adriano Pa naria. AMSTERDAM (ANP) - De eredivisie- vereniging FC Amsterdam heeft vrij dag zijn lidmaatseliaj) van de FBO. de belangenvereniging van de clubs in hel betaalde voetbal, opgezegd. De Am sterdamse club vindt dal het bestuur van de FBO onaanvaardbaar en onge nuanceerd is opgetreden gedurende de laatste maanden. In dat verband wordt gewezen op bet demonstratieve ver trek uit de algemene vergadering van het betaalde voethal. Tevens vindt FC Amsterdam dat het bestuur van de FBO zieli voortdurend huiten liet werkgeversterrein in liet betaalde voetbal beweegt in tegenstelling tot de gemaakte afspraken. Als laatste be zwaar wordt genoemd het bij herhaling optreden uit naam van de clubs zonder daartoe door die clubs te zijn gemach tigd. Derhalve meent FC Amsterdam dal door het optreden van het bestuur van de FBO de belangen van het betaalde voetbal onnodig worden geschaad en de noodzakelijke rust bij voortduring no deloos wordt verstoord, hetgeen vooral de positie van de FBO als werkgever sorganisatie onduidelijk maakt. AMSTERDAM - De Noordhollandse eredivisiecluh AZ'67 heeft vrijdaga vond overeenstemming bereikt met de 28-jarige Kizah Meskovic. doelman van Hajduk Split. De Joegoslaaf zette vrij dagavond zijn handtekening onder een twee cn een half jaar durende verbin tenis. waardoor hij reeds zondag in het duel tegen PSV bij AZ'67 onder de lat zat staan. ROTTERDAM (ANP) - Wim Jansen, de middenvelder van Feijenoord krijgt een wedstrijd rust. Hij zal zondag niet meespelen tegen FC VVV. Jansen heeft al weken last van een blessure in de buikstreek. Ook Feijenoords centrale verdediger Wim Rijsbergen is niet fit. Hij liep een schouderblessuré op tijdens het duel Legen NAC ZURICH (SI) - Meer dan drie miljoen (precies 3.288.351) be talende toeschouwers hebben afgelopen zomer de Olympi sche Spelen in Montreal bijgewoond. Dit officieel totaal, dal vrijdag in het Zwitserse blad 'Sport Zurich' gepubliceerd werd. overtreft het bezoekersaantal op de spelen van Mün- chen (1972); echter niet. De sporten, die in Montreal verre weg bet meeste publick trokken, waren atletiek - met meer dan 800.000 bezoekers - en voetbal, dat ongeveer 650.000 toeschouwers in de stadions baalde. Opvallend is dat een aantal sporten die voor de spelen in Noord-Amerika nauwe lijks bekendheid genoten, zoals naast voetbal ook hockey, judo en handhal, tijdens de spelen ook veel toeschouwers trokken. In onderstaand staatje worden de totalen van verkochte en treebewijzen per sport weergegeven. Tussen haakjes staan het aantal wedstrijden - 's morgens, 's middags of gelijktijdig op verschillende plaatsen - die in de betroffen tak van sport gehouden zijn. De lijst ziet er als volgt uit: 1 atletiek (15) 836.191 toeschouwers; 2 voetbal (32) 647.430. 3 zwemmen (36) 230.115: 4 paardensport (9) 187.363; 5 turnen (12) 178.490: 6 basketbal (27). 172.049.7 volleybal (24). 146.545, 8 boksen (25). 138.720. 9 hockey i21>. 134.138. 10 roeien «3». 78.603:11 judo (12). 76.140.12 kano (8) 66.261.13 handbal (19i. 62.115, 14 worstelen (21), 58.521. 15 wielrennen (7> 38.603: 16 gewichtheffen (17). 35.764, 17 schennen (13). 30.254. 18 boog schieten (8i. 12.013. 19 moderne vijfkamp f3» 11.670. 20 schie ten 171 10.459. 21 zeilen (2i 9.073. Bij de openings- en de slui tingsceremonie was het Olympisch Stadion uitverkocht: 64.000 betalende bezoekers Bij de toeschouwerstotalen van de diverse lakken van sport kunnen nog enkele kanltekeingen geplaatst worden: - de korte morgenseanc.es bij de atletiek werden, twee uit zonderingen daargelaten, telkens door 45.000 toeschouwers bijgewoond - de roei-finales bij de dames trokken meer bezoekers dan de finales van de heren. Op de dag, dat de halve finales van de heren werden gehouden, stonden meer dan 12 .000 mensen bij de roeibaan. - de toeschouwers totalen van de voetbalwedstrijd varieren van 1206 (voorrondewedstrijd) tot 66.254 finale - bij hei turnen was de hal iedere keer uitverkocht, het geen rond 14.000 toeschouwers betekende. - de finales van het handbal (12.662) en van het hockey (17.3981 werden door opvallend veel toeschouwers bezocht. - de paardensportwodstrijden in bromont leverden totalen op van 12.000 tot 23 500 toeschouwers De landenwedstrijd in Montreal trok 58.000 bezoekers. MBC STARTTE STERK IN VIERTALLEN MIDDELBURG - Na afloop v:.n de «lis- trictsparencompetitie bridge hebben de Zeeuwse wedstrijd bridgers maar weinig tijd gehad om zich opnieuw in te stellen 'voor de viertallencompetitie. Sleebis vier dagen was hun rust ge gund. In Zeeland midden hebben alle verenigingen ingeschreven voor «leze competitie. In de hunfdklas zijn ABC en MBC vertegenwoordigd door twee teams, VBC en de VI. Fles elk met één team. Deze viertallen moeten tien wed strijden spelen. De eerste en tweede klasse hebben elk acht teams, verdeeld over twee groepen In de eerste wedstrijd moesten verschil lende spelers nog wennen aan het grote verschil van bieden en afspelen tussen en parenen viertaüenwedstrijd. Uitslag hoofdklas: unatch en winst punten); MBC 1 MBC 2: 37-42(19-1., VL. Fles 1-VBC 1 44-54 i8-12i. ABC 1-ABC 2 100-91 (12-8r, eerste klas A. Z. Beveland-MBC 3 95-52 119-1VI. Fles Kurketrekker2 14-72 «0-20».: Eerste klas B: Kurketrekker 1-V'l.Fles 3 53-103 (0- 20): ABC 3-Papyrus l 65-96 (3-17). tweedeklas A: MBC 5-Valkemsse 149-75 (4-16); Papyrus 2-Scaldis 60-73 (7-13); tweede klas B: Vrij; volgende speelda- tum; hoofd, tweede klas B en Papvrusl-Kurketrekker 1 van de eerste klas B spelen op 15-12-76 in de Middel burgse Schouwburg, Aanvang 19.30 uur. SINTERKLAAST0ERN00I VOOR JEUGDSCHAKERS VLISSÏNGEN - Vandaag (zaterdag) zal in de aula van bet Jacob Roggeveen- huis te Middelburg een vriendschappe lijke jeugdsehaakonlmoeting worden gehouden onder de naam Sinterklaas- toernooi. Het is een wedstrijd met zes tallen onder de 20 jaar. De organisator, de Schaakclub Middelburg, heelt daar toe twee teams van de Schaakclub Vlissingen uitgenodigd, een van De Scheldeschaker uit Wemeldinge en een ploeg uit Vrouwenpolder. Zelf brengt de organiserende vereniging vier ploe gen in. Het is een snelschaakloemooï waarbij zeven ronden moeten worden gespeeld. Het speeltenipo bedraagt 10 minuten bedenktijd per speler. De (wee sterkste ploegen zijn op papier het eerste zestal van Middelburg en dat van Vlissingen. Bij Middelburg komen hierin achter de borden Paul Koster, Johan de Wolf, Pe ter Passenier. Albert Jan Leijnse. Eelco Haak en Eric Barentsen. De Vlissingse ploeg is samengesteld uit Eric Brouwer. Henk Massink, Freddy Kayser, Roeland van Oorschot. Rudi de Smit en Dirk Glerum. Er is voor iedereen een prijs beschikbaar en ook de beste persoonlijke prestaties worden gehonoreerd. De leiding van het toernooi is in handen van de Middel burgse jeugdleider Johan Maljaars en de aanvangstijd is half twee. ARNTZ VRIJGESPROKEN ZEIST (ANP) - Peter Arnlz. de midden velder van AZ '67. is vrijdagavond tij dens een mondelinge zitting van dc tuchlcommissie van de KNVB vrijge sproken. De 3-voudige international kreeg zondag tijdens de competitie wedstrijd Haarlem - AZ (2-1) de gele kaart van scheidsrechter Bart Ram wegens het ten val brengen van een tegenstander zonder de bedoeling te hebben de bal te spelen. SYDNEY REUTER, - Bettij Stoeve heeft in de kwartfinales dames enkel spel van het internationale toernooi le Sydney een even knappe als sensatio nele overwinning geboekt op Evonne Caivley lAusi De Nederlandse won met 7-6.6-4. De eerste sel ging constant gelijk op. Uiteindelijk won Bettij Stoere de tie-break met 13-11 Evonne Cawley. die in mei baareerste baby venoacht. reikte daarna helemaal niet meer tot haar grote vorm uit dc eerste twee ronden De als vijfde geplaatste Betty Stoeve komt in de halveftnales uit legen dc Australi sche Kerry Reid SVERD.PVSK(TASS) - De olympische kampioen en wereldrecordhouder op de 500 meter Jcfgeni Koelikov is vrij dag voor de tweede maal in enkele we ken tijds onder de veertig' seconden ge komen. Bij wedstrijden op de natuunjsbaan t an Kamensk-Oeralski kwam hij toteen lijd van 39.3 seconden. De temperatuur be droeg twee graden onder nul. Veertien dagen geleden maakte de 26-jarige rij der uitLéningrad. die met37.0 seconden houder is van het wereldrecord in Sverd lovsk al een tijd van 39.8 seconden 'ADVERTENTIE, LONDEN - Dc fanfares en de aanmoe digingen waren voor de superstars op de olympische atletiekbaan in Mon treal. Tegenover het kabaal rond de 'amateur'helden stond de doodse stilte in professionele alletiekkringen. Hel klaroengeschal in het kostbare Olym pisch Stadion verflauwde snel nadat de atleüekelitc de koffers gepakt had en in het vliegtuig naar buis was gestapt. Maar de hypocrisie, die achter hel be grip amateur verborgen gaat, blijft on verminderd gehandhaafd. Degenen, die trachten een oplossing voor deze tere zaak te vinden, worden genegeerd, wie liet waagt zich tegen de huidige ver houdingen uit te spreken krijgt een straf opgelegd. Ad Paulen. in Montreal gekozen lot pre sident van dc International Athletic Federation HAAF) zei onlangs in een interview met het Franse sportblad l'Equipe: „Het is niet zo erg belangrijk dat sommige atleten startgelri krijgen. Van veel meer belang is dat ze met over tuiging. als ware sportmensen aan de wedstrijden deelnemen" Zondei twijfel handelen veel prominente atleten met overtuiging, maar dan meer op het ge bied van het illegaal aannemen van riante geldbedragen Iemand, die heeft geprobeerd een aan vaardbaar alternatief in te voeren, is Mike O'Hara. de Amerikaanse sportim- pressarto. die in 1973 de professionele International Track Association cITA» heeft opgericht. Mike O'Hara moet. iets anders voor ogen hebben gestaan dan wat hij nu heeft bereikt Nadat er vier seizoenen lang geld bij moest lijkt de ITA nu aan het eind van de weg te zijn gekomen. En O Hara geeft met veront waardiging de atleten de schuld. Om zijn 'stal' een beetje op peil te houden was het dringend noodzakelijk dat en kele 'groten van Montreal bij de ITA zouden tekenen Maar niemand van de amateurs wenste een profcontract, wel wetend dat de verdiensten dan vermoe delijk lager zouden zijn dan de bedra gen. die als 'amateur' in ontvangst kun nen worden genomen. Twee maanden geleden probeerde de Fransman Guy Drut. olympisch kam pioen 110 meter horden, de kal de bel aan te binden door toe te geven dat hij geld had aangenomen Drut zei bij die gelegenheid dat hij van plan was met de wedstrijdsport te stoppen omdat hij de toestanden rond onderhandse betalin gen beu was. Volgens Drut wist de TA AF van dergelijke praktijken, maar prefe reerden de hoogste atletiekbonzen le doen alsof er niets aan de hand is. Als antwoord sprak de LAAF een leven slange schorsing uil over de 25-.iarige Kekkonen Een van de medestanders van Guy Drut isdr. Urho Kaleva Kekkonen, president van Finland en vroeger voorzitter van het Finse Olympische Comité Presi dent Kekkonen, zelf eens een hoog springer met kwaliteiten, betoogt dat de .- l)i ut juist zijn loyaliteit en opzichte van ae atletiek bewijst. ..De 1AAF is bezig zichzelf compleet van de rest van de wereld af te snijden aldus Kekkonen. ..Alleen een huichelaar komt op de gedachte om de huidige re gels van de internationale federatie te verdedigen" Paulen is de eerste, die toegeeft dat er veranderingen moeten komen en dat de sportfederaties tot de tegenwoordige si tuatie hebben bijgedragen. Paulen: „Om aan de top te komen is het noodza kelijk vier of vijf uur per dag te trainer- Is zoiets nog mogelfik vooreen student. of voor iemand met een baan° Hoe kan zo iemand in zijn levensonderhoud voorzien zonder geld te ontvangen? Wij. de internationale federaties, hebben het professionalisme zelf gecreeerd. Daarom is het noodzakelijk dat de reg- lemente worden veranderd. Maar eerst moeten de leden van het Internationale Olympisch Comité worden overtuigd. Dat zal tijd. veel tijd kosten We kunnen helaas niet op eigen houtje beslissingen nemen. Als het IOC de moed had de waarheid onder ogen te zien zouden de Olympische Spelen op een geheel an dere basis gestoeld kunnen worden. Ik geloof niet dat het professionalisme me teen het einde betekent van de Olympi sche Spelen. Voor mij ligt de toekom stige oplossing in het opheffen van het onderscheid tussen amateur en prol." Sterren Intussen heeft de IAAF wel een regel geïntroduceerd, die een nationale atle- tlekbond het recht geeft de rekeningen van promotors, die buitenlandsesterrcn inviteren, naderonderde loep tenemen Het staat echter te bezien of een derge lijke maatregel illeeni- K»'ii",«" - «g—^wnii»ic—»dl Uw installateur: MAASAIR B.V.-THOLEN Ampèrestraat 1. Postbus 24, Telefoon (01660) 21 50 NAC-Feyenoord Nico Jansen loopt door op een bal die van de voeten van een NAC-spcler afstuit, neemt dc bal met de hand mee. of beter gezegd: draagt «le bal enkele stappen als ware hij een zaalhandballer, glipt op die manier langs «le NAC-verdedïging. komt alleen voor doelman Jan de Jongen scoort: 0-2. Het doelpunt wordt goedgekeurd door scheidsrechter Charles Corvee, die meteen na de treffer aangeduid schijnt te hebben dat Nico Jan sen de bal met zijn dijbeen meenam (een dijenkletser), maar na afloop ver- klaarde dat Jansen „onopzettelijk hands" had gemaakt. Dat laatste lijkt mi met onaannemelijk. Vermoedelijk had Nico J. de bal graag met de borst meegenomen, maar lukte dat niet doordat de hal naast zijn borst sprong, zodat hij wel hands moest maken om de bal nog mee te krijgen. ..Nee. meneer de rechter, ik was absoluut niet van plan te schieten!'" - „Maar u hebt toch wel geschoten?" - ..Ja, maar dat was geen opzet". - ..Waarom had u dat pistool dan in de aanslag?" - ..Alleen In geval van nood. edelachtbare". - En u oordeelde dit een geval van nood 1 - ..Ja. edelachtbare, want het slach- toffei wenste de ba! dus niet goedschiks af te geven - Ik geloof dat u nu een paar dingen door elkaar begint te halen verdachte!" De vei gelijking gaat niet helemaal op. omdat verdachte Nico J.zijn handen, al dan niet geladen en op scherp staand altijd met zich meedraagt op bevel van Moeder Natuur. Maar ook al had hij het liever anders gedaan, een feit blijft dat hij de bal opzettelijk meenam met zijn hand, zelfs op een dusdanige manier (de televisiebeelden, deze leugendetectors bij uitstek, toonden het duidelijk aan», dat er bij volleybal zou zijn afgefloten wegens ..dragen". De daarop volgende goal. cue Feyenoord in veilig vaarwater leek te brengen, was dus in hoge mate afkeurenswaardig, zowel speltechnisch als moreel. Of niet? Dat wilde ik even met u nagaan door alles even op een rijtje te zetten. Nico Jansen nam de bal dus met de hand mee. zag daardoor en daardoor alleen kans door de NAC-vei dediging te brekenen had toen weinig moeite meer met het maken van hel doelpunt Juichend liep hij terug, om zich le laten knuffe len door zijn teamgenoten H aarom juichte hij zo uitbundig? Om de scheidsrechter over zijn eventuele twijfcjs been te helpen? We mogen toch aannemen dat hij niet jubelde om dat hij de fraaiste en zuiverste goal in zijn carrière had gemaakt, want als iemand wist dat bij „gefraudeerd" had. was hij het. Op de overtreding (hands) volgde dus de komedie, om de overtreding door een rookgordijn van vreugde te maskeren. Corver zal heus wel getwijfeld hebben (hoe kreeg hij die bal nu eigenlijk mee?, met zijn hand of met zijn dij?), dus als hij behalve de furieuze protesten van de NAC-spelers (die weinig effect hadden, omdat het nu eenmaal een slechte gewoonte in het Nederlandse voetbal is gewor den om automatisch bij Elke treffer te protesteren, ook al is er niets aan de handi ook nog de vragende twijfel van Nico Jansen en andere Feyenoorders had gezien, zou hij ongetwijfeld even met zijn grensrechter hebben overlegd en vermoedelijk tot een handsbal hebben besloten. De juichkreten van Nico Jansen, die hij met een slecht geweten moet hebben geslaakt, vormden dus een onderdeel (het sluitstuk) van de totale schel» Valt Nico Jansen in deze iets te vèiwyten? Had hij deemoedig moeten 2eggen: „Ref i want dat zeggen voetballers in uit het Engels vertaalde strips altijd), „ref. sorry hoor. maar ik nam die bal met- de hand mee. Op die manier wil ik geen topscorer worden!" Mag men zoveel zelfverloochening eisen van een beroepsvoetballer? Moet hij niet elk graantje dat hem door het fortuin in de schoot wordt geworpen, dankbaar meepikken'-' Natuurlijk wel. Maar daar was in dit geval geen sprake van. Een te zachte terugspeelbal, een bal die afstuit op de scheidsrechter waardoor er opeens een vrije schietkans komt. een door de scheidsrechter wat vrijgevig toegekende strafschop, datzijn bui tenkansjes die je van buitenaf in de school geworpen krijgt en die je rustig mag benutten. Het profiteren van fouten die door de tegenpartij worden ge maakt. behoort tot het spel Toch is dat minder voor de hand liggend dan het lijkt, want in het dagelijks leven is het anders geregeld. Wat doet u als u merkt dat de cassière in de supermarkt een gulden te laag aanslaat, of een kwartje te veel teruggeeft? Denkt u. pik in. 't is winter!. Alben. Heyn heeft toch genoeg poen dankzij al het geld dat. hij nu al jaren aan mij verdient? Of denkt u: als ik er niets van zeg zit dat meisje vanavond met een kastekort, en moet zij het misschien bijpassen0 Of denkt u nog rechtlijniger en attendeer! u de cassière op haar vergissing, domweg omdat die gulden u nu eenmaal met toekomt volgens de spelregels in het maatschappelijk verkeer? Dit maatschappelijke verkeer is in principe een stuk menselijker en aardiger dan het sportverkeer. want het ..cadeautje" in de sport datje zonder gewe tenswroeging ten eigen bate kan benutten, is het best te vergelijken met. de portemonnee die je op straat vindt. Ik zou niet. graag belasting betalen over het bedrag dat jaarlijks gevonden wordt, en niet wordt aangegeven bij de politie, maar ik geloof toch da t ik nog minder graag belasting zou betalen over het totale bedrag dat jaarlijks wel door brave lieden met burgerzin bij de afdeling Gevonden voorwerpen wordt gedeponeerd. Nu gelden er natuurlijk andere regels in de sport, want u zal mij niet horen beweren dal Xico Jansen niet mag profiteren van de te zachte terugspeelbal, de verkeerde kopbal van de ausputzer. of het misverstand tussen cle tegen elkaar opbotsende verdedigers. Met andere woorden: in het voetbal is het geoorloofd en zelfs honorabel om de gevonden portemonnee in eigen zak te steken cn goede sier te maken van de inhoud. Maar de opvatting dat het in de sport ook geoorloofd is die portemonnee uit de achterzak van de tegenstan der te rollen, zolang de wijkagent het maar niet ziet. gaal me toch iets te ver. Nico Jansen is in dit geval wel degelijk een „zakkenroller", eigenlijk ook in letterlijke zin. omdat hij door een fraudu leuze spelhandeling zichzelf en zijn teamgenoten financieel bevoordeeld heeft, en zijn tegenspelers (die in de zelfde vakbond zitlen) financieel benadeeld. Het feit dal iedereen zijn dief stalletje zag behalve die wijkagent, pleit hem nog niet vrij van diefstal. Tenzij... Tenzij je uitgaat van het eeuwenoude Engelse adagium: It's all in the game. Goede en foute dingen, fraaie reddingen en blunders, handigheden en misver standen, juiste en verkeerde beslissingen. - het hoort er allemaal bij. De ene keer ziet. de scheidsrechter een handsbal bij ons over het hoofd, de volgende keer bij de tegenpartij. In feite werd Nico Jansens handsbal al in dezelfde tweede helft „gecompenseerd", toen Corver bij de gelijkmaker van NAC en kele kerën buitenspel over het hoofd zag. - en dan doel ik niet eens op die NAC-speler die bij die heen en weer golvende aanval op Treytels doel even op de doellijn in het doel lag. maar domweg op Budisic. die in allerlaatste instan tie het doelpunt maakte. Hij, en de man vlak naast hem. stonden buitenspel toen de bal hun richting uit kwam. Ik maak Charles Corver geen verwijt over deze beide foutieve beslissingen, de situaties waren vermoedelijk alleen voor tv-kijkers-achteraf voldoende dui delijk. al vraag ik me wel af waar grensrechters in Nederland anders toe die nen dan als gezelschapsdame van de scheidsrechter voor en na de wedstryd. en tijdens de rust. in de kleedkamer. Ik wil er alleen maar op wijzen dat de stelling it s all in the game" een zekere rechtsgeldigheid heeft en dat ik niet. graag in Nico Jansens schoenen na afloop in de Feyenoord-kleedkamerizou hebben gestaan als hij zijn handsbal „bekend" had, waardoor zijn doelpunt was afgekeurd, en Corver daarna wei het buitenspeldoelpunt van NAC had goedgekeurd, zodat het 2-1 voor NAC was geworden Nic o Jansen was dan niet alleen een dief geweest van zijn eigen portemon nee. maar ook van het zakgeld van zijn clubgenoten. Daarom is het in feite een onoplosbaar probleem, te meer omdat er geen wezenlijk verschil is tus sen de opzettelijke handsbal, het opzettelijke duwtje in de rug. de opzette lijke tuimeling om een vrije schop mee te krijgen, en het opzettelijk door spelen hoewel de bal over de uil- of zijlijn is geweest. En buitenspel, waar voor niet gefloten wordt, hoewel de betreffende speler weet dat hij buiten spel liep? Misschien is het nog het beste om domweg alles te accepteren van het arbitrale trio. en dus niet (zoals Nico Jansen deed toen Bcrrevoets zeer terecht een doelpunt tegen Sparta wegens buitenspel afkeurde) bij alles en nog wat te protesteren. Meer het Engelse svsteem van incasseren dus... NICO SCHEEPMAKER ADVERTENTIE! i—l| specialisten in ondersteuningen B.V. STAALSTEIGER VERKOOP VERHUUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25