Die milieu mensen hebben zich lelijk in de neus gesneden ABRAHAM VAN HANEGEM, VERKOOPLEIDER BIJ CRUSON PZC/zaterdagkrant j ZATERDAG 4 DECEMBER 1976 Zo. Het regent weer keihard en de paraplu ligt op kantoor in Terneuzen. Dat wordt hardlopen van de auto naar die woning-in-een-rijtje verderop. Op nummer zesenzestig brandt wel licht, maar er wordt niet open gedaan. Fijn... met dat weer.... Het wordt hoog tijd dat TNO in Delft eens een uit voerig onderzoek instelt naar de kwaliteit van huisbellen, want die appa raatjes moeten voor groenteboer, bakker en deurwaarder een constante bron van ergernis zijn. Bij Van Hanegem in Breskens hebben ze een 'ding-dong'. In de huiskamer is-ie nauwelijks te horen. Dat blijkt wanneer we, later op de avond in gesprek zijn met 'de baas in huis Bram van Hanegem. Zomaar midden in een zin zegt hij dan plotseling: „Zeg, werd er nu gebeld??" Abraham van Hanegem van 'Cruson'. Zo is hij eind juli/begin augustus bekend geworden, die 39-jarige kalende Bressiaander met snor. Dagelijks informeerde hij de kranten over de ontwikkelingen in het metaaloppervlakteveredelingsbedrijf, dat door een Koninklijk Be sluit verplicht was zijn deuren te sluiten.Er waren grote problemen met de hinderwet: in afwachting van een nieuwe hinderwetvergunning moest het bedrijf verschillende afdelin gen sluiten. Als adjunct-directeur en verkoopleider trad Van Hanegem in die dagen (toen druk overleg gepleegd moest worden met bonden en arbeids- en milieu-inspectie) op als woordvoerder. Veel zei hij niet, maar hij bleef steeds vriendelijk wanneer hij de pers te woord stond. De districtsbestuurders van de bonden hebben hem eventjes anders meege maakt. langstelling altijd al uit En later bij Cruson kreeg ik de kans,..". Van Ilanegem en Cruson. A! meer dan twintig jaar zet Van Hanegem zich. soms zelf dag en nacht, voor het metaalbedrijf in. Van jongste bediende tot adjunct directeur ien straks mogelijk directeur), een carriere waarover je nog weieens leest in een spannend jon gensboek... „Ik heb na de MULO in Oostburg nog even in de vis mijn gewerkt, in die drukke haringtijd. Bij Cruson kwam ik eigenlijk heel toevallig terecht, toen ze ver huisden uit die fietsenzaak naar de ouwe fabriek van 'De Schelde'. Cruson kon toen nog wel iemand ge bruiken en ik was er al eens langs geweest om langs m'n neus weg te informeren naareen baantje. Het was een interessante bedoening in die tijd. Cruson had motorfietsen... Je moet weten dal ik eerst nog wilde door studeren, op de kweekschool, maar dat vonden ze thuis niks. „Nee. je leert al zo'n tijd. je moet maar gaan werken...", zeiden ze. Nou. ik kon bij Cruson ko men. op de administratie, maar tocli wel met in ieders achterhoofd het idee dat ik later op stap zou gaan naar de klanten". Bram van Hanegem diept het 111 een razend tempo allemaal op. Af en toe stopt hij even om de punt van zijn koekje in de koffie te dopen en het vervolgens naar binnen te werken. Z n vrouw zit op de bank met een borduurseltje. En de open haard is weer uit. Het ge- „Ik heb heel wat problemen gehad met die bonden. Ik heb me er zelfs enorm kwaad over gemaakt. Er viel met die mensen gewoon niet te discussiëren. Echt, ik ben best te vinden voor een normaal gesprek, maar als ze beginnen van: we eisen dit en we eisen dat. dan zijn ze bij mij aan het verkeerde adres. Je kunt het ook op een prettigere manier doen, dacht ik zo en meestal bereik je dan nog veel meer... Ik kan toch ook niet bij een klant binnenstappen en eisen dat hij een order plaatst. Dat zou je weieens willen, maar het kan nu eenmaal niet". „Onze mensen werden dat gedonderjaag van die bon den ook beu trouwens. Ze zeiden op een bepaald mo ment: „Jongens, jullie kunnen maar beter thuisblijven, want jullie maken de zaken alleen maar erger." Ze kun nen nu heus niet meer als plezierige gesprekspartners over de vloer komen hoor. Ik bedoel maarwe zullen trachten ze de deur te wijzen in plaats van ze binnen te latenWe reageren ook niet meer op de brieven, die ze ons sturen..." De bonden moeten het dus ontgelden. Maar Van Ha negem wil ook nog wel even afrekenen met de 'milieu inspectie' in Zeeland, met dr. A. Adriaanse en zijn me dewerkers. De verkoopleider van Cruson (de pas ver bouwde woning van Van Hanegem staat in de buurt, vlak bij het bedrijf in Breskens) praatsnel Hij zitop z'n gemak aan tafel. Schuin achter hem gaat de pas ge metselde open haard keer op keer uit en als de kinde ren naar bed zijn, wordt ook de tv afgezet. De 'milieu- inspectie' „Ja. die mensen hebben zich toch lelijk in de neus gesneden eigenlijk want ze hebben zonder me tingen zaken beweerd, waarvan nu blijkt, dat ze ner gens op slaan Nu zijn er inmiddels metingen verricht door het RIV. De resultaten liggen bij de milieumensen in Zeeland, maar we krijgen ze niet te zien. Ze worden niet openbaar gemaakt en het is duidelijk waarom. Uit die cijfers blijkt dat er absoluut geen fluor vrijkomt, dat die beweringen over die kankerverwekkende stof fen in chlorotheen een lachertje zijn. Nee. het gaathier om een grote onzorgvuldigheid...". Moeilijk bedrijf „Cruson is gewoon een moeilijk bedrijf omdat we zo geweldig veel afdelingen hebben. In de praktijk ga je verschuiven met machines; je krijgt andere indelin gen en dan klopt het op den duur natuurlijk niet meer precies met de hinderwetvergunning. En als nu die arbeidsinspectie ons maar regelmatig had gewezen op bepaalde zaken, dan was er niks aan de hand ge weest. Maar die inspectie was al jaren niet meer ge weest. En ja, dan krijg je natuurlijk alles tegelijk". „Eigenlijk heb je de laatste maanden aan alles kunnen merken dat die mensen van 'milieu' geen praktijkmen sen zijn. Ze hebben helemaal geen verstand van de gang van zaken in een bedrijf. Ja. ze dekken zich mooi in... Ze schermen met door theoretici opgestelde re gels. Daarmee gooien ze je dood. maar werken kun je er niet mee. Precies hetzelfde doet zich nu toch voor bij Hoechst? Als die mensen hun afval niet kwijt kunnen is het onmogelijk voor ze om nog te draaien.. Zo n milieuman moet daar begrip voorhebben en dan moe ten ze samen aan tafel gaan zitten om naar een oplos sing te zoeken... Maar nee hoor. zo werken ze niet... Destijds, toen het allemaal pas ging spelen heb ik echt weieens de neiging gehad om die man z'n nek om te draaien...". 'Hoe denkt Van Hanegem nu zelf over dat milieu eigen lijk? Hij heeft toch ook wel gehoord van die verontrus tende berichten van de kant van de 'Club van Rome' zeker? Vrouw Jenny deelt een koekje uit. We zetten ons in gezelschap van een zwarte poes. die naarmate het gesprek vordert steeds geeuweriger wordt, aan de kof fie. Bram van Hanegem over het milieu „Ik vind het lo gisch dat er een controlerende dienst is. die scherp let op zaken die gevaarlijk kunnen zijn voor het milieu. Natuurlijk ben ik daar een voorstander van. je kunt er tegenwoordig gewoon niet meer omheen. Maar ik vind dat een dergelijke controle bij grotere bedrijven veel belangrijker is. dan bij een klein bedrijfje als het onze.. Bg/GHS Wij hebben misschien wel machines waarmee we zou den kunnen vervuilen, maar we gebruiken ze niet meer dan een paar uur per week of zelfs per maand.Maar ja. voor die milieumensen telt dat. niet..." spiek: nog steeds hetzelfde onderwerp. Nog steeds de carrière bij Cruson. een bedrijf dat met zo'n 35 mensen werkt en exporteert naar landen als België. Frankrijk. Duitsland en Engeland. In de toekomst wordt er nog gegokt op het Midden-Oosten. Rasechte Bressiaander Van Hanegem is een rasechte Bressiaander. Z'n vader was aanvankelijk visser, maar schakelde al snel over. Hij werd kruidenier. Zoon Bram vertelt nu: „Het was een volkswinkclt je. maar wel een beetje speciaal... we waren bijvoorbeeld 's zaterdags en 's zondags ook open en we hadden ook een snoepwinkeltje. M'n va der ging heel vroeger met paard en wagen de boeren langs, in heel West-Zeeuws-Vlaanderen. De boeren en boerinnen kwamen niet van het erf af, dus m'n vader kwam goed van pas. Hij kocht boter en eieren op en dan verkocht hij allerlei waren, klompen en borstelwerk... een wagen vol met dat spul. Toen ik nog op school zat. ging ik weieens mee". Hij hielp wel graag m ue hi:..m .nuis. maar de zaak overnemen wilde Bram van Hanegem in geen geval. Hij wilde gaan reizen. En dan niet het idee van de 'wereldreiziger', die zich gezeten op een olifant een weg baant door de binnenlanden om er onaangetaste stammen te gaan ontdekken, maar handelsreiziger. „We hadden thuis natuurlijk veel contact met. verte genwoordigers en eigenlijk ging naar dat vak m'n be „llet bedrijf is een enorm belangrijke plaats in m'n leven gaan innemen. Je komt natuurlijk weieens op een punt datje de balans gaat opmaken en je afvraagt of je er eigenlijk niet te lang werkt. Maar als je dan al les op een rijtje zet, kom je tocli lol de conclusie dat je goed zit, dal ie als je weg gaal tocli ergens anders weer opnieuw moet beginnen... Die kans ligt er mis schien wel. maar aan de andere kant kun je veel beter blijven waar je bent. omdat je de hele gang van zaken door en doorkent, dat hele bedrijl'doorhebt, omdat je de hele groei hebt meegemaakt. Aan al die ontwikke lingen heb je meegewerkt en daartoe heb je ook de kans en de vrijheid gekregen. Nou, dan heeft het weinig zin om te vertrekken". Ruim twintig jaar bij dezelfde baas. Het heeft zo z'n voor- en nadelen. Dat erkent Van Hanegem grif. „Kijk. je bent er als kleine jongen begonnen en toen hadden die mensen dat bedrijf al jaren Maardie zelfde mensen zijn nu wel veel ouder geworden Ze zien je toch nog altijd een beetjetja. net of ze je nog niet als volwassen zien... en dat geeft dan toch wel eens een conflict Zelf voel je dan dat je hel aankunt, maar dan komt er direct dat conflictDat je die vrijheid niet voldoende krijgtom je in te zeiten voordat bedrijf. Dat die kleintjes van toen zo oud geworden zijn, dat ze het gewoon moeten kunnen, maar dal die ouderen dan zeggen van: „Hé, wacht eens even, jij komt ook nog- maar pas kijken...'" In betrekkelijke mate zijn die con flicten wel opgelost, maar je kunt niet zeggen dat alles altijd opgelost is...". Keihard werken Een weinig gecompliceerd mens eigenlijk. Bram van Hanegem. Hij werkt dagelijks keihard voor Cruson en verder is er weinig tijd over. Hij houdt wel van zeilen ('Vroeger had ik een boot, maar m'n vrouw wilde nooit mee... nu, vaar ik veel met m'n zwager mee'), tennissen ('ik heb geholpen de club op te rich ten, maar ik kom er nauwelijks toe om zelf een par tijtje te spelen...') en zwemmen ('ik doe veel organisa torisch werk bij 'Scheldestroom'... al jaren'). En ver der is hij een gezelligheidsmens. Een flinke kennis senkring, waarin overigens weinig 'Van Hanegems' voorkomen: „We zien elkaar eigenlijk allemaal pas als er iemand begraven wordt... Dat is nu eenmaal zo". Over vroeger: „Dan zaten we met de weekends bijna altijd in Vlissingen. Met. z'n dertigen op de pont naar Vlissingen En 's avonds laat weer terug? Van Hanegem grinnikt. Ietwat samenzweerderig zegt hij: "Niet altijd... Je trok somsdoor naar Middelburgen Goes en dan kwam je pas 's zondags terug. En lol jon gen... Als je dan eens bekijkt wat ze tegenwoordig doen. Je hebt alles, je kunt overal heen. Wij hadden niet veel geld. maar dat had je ook niet nodig. Je ging rustig naar de kermis; wij gaven geen kapitalen uit. maar we hadden het prima. En meisjes natuurlijk- Gewoon een feestje bouwen. Ook op Breskens zelf. 's Zomers konden wij nooit op vakantie vanwege de win kel. maar dan zaten we een hele zomer in het zwembad met die hele troep. Dat was ons vakantie-oord. En het strand en de duinen. Er was zoveel te doen en dat is nog zo. Alleen, de jeugd ziet het niet meer... In de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen hebben Bres- siaanders nog altijd een beetje het image van dwarse doordouwers, die zich door niemand de les laten lezen. Volgens Van Hanegem een achterhaald vertelsel. „Dat is een image van heel vroeger, dat telt nu niet meer. Vroeger, als hun geld op was, dan gingen ze nog wei eens knokken met die boeren of zo, maar dat is in bij. Dat Breskens wel een bijzondere gemeenschap is in Zeeuwsch-Vlaanderen is een feit. Dat is ook bewezen in dat onderzoek van de Stichting Zeeland. We kwamen eruit als iets heel aparts, niet kerks, eerder een men gelmoes van gezindten. En bij de rasechte Bressiaan- ders een ontzettende aanhankelijkheid voor wat be treft die haven. Dat merk je nog wel hoor. een heel apart slag volk. individualistisch en eigengereid. Of ik ook zo ben? Daar verdiep ik me niet in. Misschien wel agressief, maar....". Negentig procent van het leven van Bram van Hane gem is voor z'n werk. De overige procenten worden verdeeld over de andere bezigheden (het tennissen, het zwemmen en het zeilen). „Ik zit al jaren in het bestuur van 'Scheldestroom' Aan andere bestuursfuncties kom ikgewoon niet toe.omdatdatdan zeker ten koste van 'de zwem' zou gaan en dat wil ik niet. Ik organiseer bijzondere activiteiten, zoals feestjes, verlotingen en acties. Dat doe ik. omdat ik me niet zo in die sport zelf verdiep. Ik werk lie vér organisatorisch En die andere mensen moeten zich dan maar bezig houden met de sportkant. Je moet in een vereniging iemand hebben, die allerlei dingen organiseert om de leden bij elkaar te houden enz. Over vijfjaar hebben we ons vijftigjarig bestaan bijvoorbeeld; daar.zitten we nu al over te den ken... eigenlijk is het gewóón werken voor me. geen ontspanning...". Politiek Even zag het er naar uit dat hij zich in de gemeente politiek zou begeven, maar uiteindelijk ontbrak hem ook daartoe weer de tijd. Hij is in elk geval wel ge vraagd. Voor de lijst van 'Dorpsbelangen en Toeris me', Een bijzondere lijst in 'het Oostburgse' vindt Van Hanegem zelf. met de in West Zeeuwsch-Vlaanderen beroemde A. Verhage (in antiekl als belangrijkste vertegenwoordiger. „Dorpsbelangen en Toerisme... Verhage heeft een jacht, en op die manier kwamen we zo eens met hem te praten. Hij iseigenlijk een bon-vivant in die gemeente raad hé Gelukkig heeft-ie nu een nogal serieuze vent naast zich... Samen met m'n zwager had ik al eens wat zitten praktizeren over die politiek hier. We voelden onsniet thuis bij deze partij en ook niet bij die partij en toen kwamen we terecht bij 'D. en T' We dachten: daar zit wel iets in. Toen zijn we gaan helpen. We gingen overal aanplakbiljettenophangenenzo, prachtig. Ja, we hebben er wel lol in gehad toen ze plotseling met twee zetels uit de bus kwamen, bijna drie. En toen merkte je dat er ineens wel rekening met die partij werd gehou den, leuk hoor Terugblik Bijna veertig jaar is Van Hanegem nu. Tijd om alvast eventjes terug te blikken... Dat doe je onbewust, dat terugkijken. Vorig jaar had ik dat sterk. Toen dacht ik„Zit ik er nou goed of niet; moet ik nou niet iceg van altijd maar diezelfde plaats? En och. daar kom je dan wel van terug, zeker in de huidige economische situatie. Je voelt aan datje, ook al ga je meergeld verdienen als je weggaat, je er hele maal niet gelukkiger door zou worden. Je hebt het werk datje graag doet. de vrijheid, de plaats waar je wooni... Daarmee ben je tevreden en dan kun je dit beter behouden dan wispelturig ie worden en gekke sprongen te gaan maken. Terugblikken. Ook nog weieens even naar die beginpe riode bij Cruson. toen Van Hanegem er voor het eerst op uit gestuurd werd. „Dat was moeilijk. Het belang rijkste toen was het werven van nieuwe klanten voor de reconditionering van vaten. Je had natuurlijk wel al heel wat telefonisch gedaan, maar nu werd het echt op reis gaan. Dan kwam je bij die grote fabrieken, waar je moest praten met de chef inkoop of de chef onderhoud en vaak ook met de directeur. En daar kwam je als ventje van net twintig, met al te zelfverzekerd... Ik heb het pleit gewonnen omdat ik bepaalde principes hul digde. Zat ik bijvoorbeeld met iemand te praten en kon ik op het een of ander geen antwoord geven, dan sprak ik een tijdstip af waarop ik hem dc volgende dag kon bellen met m'n informatie. En daar heb ik me altijd aan gehouden. Zo'n directeur kon dan met je werken... hij vond je correcten daar moetje het van hebben..". Een gesprek van een paar uur. Meer niet. Van Hane gem is een druk bezet mens, maardat wasal duidelijk geworden. Geen tijd voor allerlei bijkomstigheden in het leven en maar een handje vol tijd voor wat hob by's. Om het beeld af te ronden nog even iets over 'huisvader Van Hanegem'. Huisvader Over zoon Bram (4i en dochter Marjolein (9i: „Ik ben een strenge vader. Ze moeten kunnen luisteren, vind ik. Weetje wat het is... Marjolein bijvoorbeeld hè, die is gewoon zonder dat ze er zelf erg in heeft, brutaal. On bewust. Datzie je tegenwoordig toch erg veel, dat kin deren hun vader en moeder gemakkelijk voor rotzak durven uitschelden. Nou. dat moest je vroeger niet uithalen Oh man. als je dat toch deed.. Zoontje Bram heeft overigens best 'een goeie' aan z'n vader. Dat blijkt: „Voor die jongen bouw ik met ple zier zomaar even vlug iets in mekaar. Ik bouw alles uit m'n fantasie, van Lego-stenen. Als we straks inliet bedrijf voldoende onderdelen hebben van dat nieuwe 'bouw-speelgoed' dat bij Cruson is ontworpen, dan gooi ik met plezier een berg van dat spul hierop tafel. Dan ga ik zelf zitten spelen en dat geeft me enorm veel ontspanning. Op dit moment sloop ik een oude speel goedvrachtwagen. Daar ga ik een motortje inzetten... M'n vrouw zegt weieens: „Je lijkt wel gek... je hebt nog hardstikke veel werk!..., maar ik zou er m'n eten voor laten staan...". Dat vertelt Bram van Hanegem allemaal in die paar uur. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de toneel- en cabaretvoorstellingen, waaraan hij in z'n schooltijd meewerkte Over het toneelstuk "De Engel in de kist' bijvoorbeeld, waarin Bram de rol van taxi chauffeur voor z'n rekening nam.... Voor de deur staat al een minuut of tien een auto met ronkende motor. Ons vervoer, terug naar Terneuzen... De chauffeur heeft enige malen tevergeefs aangebeld. We hadden de 'ding dong' niet gehoord. Net voordat Van Hanegem de deur achter ons sluit, horen ive hem legen z'n vrouio zeggen: „We moeten toch eens iets aan die bel doen...".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17