PRf /EMCIALE ZEEUWSE COURANT ONRUST AAN LOONFRONT Hectare landbouwgrond bracht in Kapelle ruim een halve ton op MINI KRANT VEEL VRAGEN BIJ DE KAMERLEDEN OVER HET RAPPORT-MENTEN Nederlander aangehouden na aanslag op politie-inspecteur Zie pagina 18 Vakbeweging verwacht stakingen in metaal TANKER VAST BIJ WILHELMSHAVEN Kritiek op afhandeling arrestatie ff HOFSTEDE OOSTHOFGING VOOR 4,7 MILJOEN VAN DE HAND f wijfelaars in het verkeer IHifiinti 11 219e jaargang no. 287 Vrijdag 3 december 1976 ZES MILJOEN BUIT BIJ BANKOVERVAL LYON (RTRi - In de Franse stad Lyon hebben twee jonge mannen donderdag een spaarbank overvallen en daarbij ongeveer 6 miljoen gulden buitge maakt. Zij overvielen bankbedienden die het geld juist in een wagen wilden laden. DEN HAAG - De vakbeweging verwacht rond de jaarwisseling grote onrust op het loonfront nu partijen er niet in zijn geslaagd tot een centraal akkoord te komen. De vakbeweging houdt vast aan 2 procent contractloonstijging en 2,5 procent prijscompensatie per 1 januari. Maandag zullen VNV en CNV hiertoe besluiten. De werkgevers houden eveneens voet bij stuk en zullen in de komende onderhandelingen een lijn trekken. Zij zullen niet verder gaan dan een totale loonsomstijging van zes procent en dat is ruim twee procent minder dan wat de vakbeweging voor ogen heeft. De Centrale Commissie Arbeidsvoorwaardenbeleid van alle werkgeversorganisaties zal de resultaten van de onderhandelingen in de bedrijfstakken aan deze richtlijn toetsen. De industriebonden van FNV en CNV verwachten binnen enkele weken stakingen in de metaalsector. Vrijdag 10 december zullen de partijen in de metaal elkaar voor het eerst ontmoeten. Zodra de werkgevers nee zeggen op de vakbondseisen zullen de onderhandelaars van de bonden de tassen pakken en opstappen. an de Industriebond De bonden maken zich geen zorgen ovei de financiële gevolgen bij het uitbre ken van een staking. Volgens de bonden is er voldoende geld in kas om een sta king lang vol te houden. „De werkge vers zullen ons de stakingen niet in de schoenen kunnen schuiven. Ze spelen hel spel zo bikkelhard, dat er vrijwel geen ruimte voor werkelijk onderhan delen is overgebleven", aldus Leo Es- Parijs en Rome willen economische topconferentie PISA (AFP/DPA) - Frankrijk en Italië zullen binnenkort voorstellen dat er in 1977 een topconferentie wordt gehou den van de voornaamste industriële landen over de economische en mone taire toestand. Ditheeft de Franse president Valery Gi- scard d'Estaing donderdag meegedeeld na het gesprek, dat hij in Pisa had met premier Giulio Andreotti van Italië. De bijeenkomst moet volgens de Franse president worden voorafgegaan door een Europese conferentie die speciaal is gewijd aan de economische toestand in de Europese gemeenschap. De zoekactie naar het Belgiscne kkuv paar. dat woensdagavond op het kanaal Gent-Temeuzen om het leven kwam toen hun motorspits 'Marleen' bij een aanvaring vrijwel onmiddellijk zonk. heeft nog geen resultaat opgeleverd. PAGINA 3 vragen Het beleid van minister Boersma roept bij een aantal tweede kamer-leden vra- gen op i PAGINA 4 politici Opinie Een nieuwe rubriek 'Politiek en I partij'. waarin Zeeuwse politici hun visie geven op het politieke gebeuren vergoeding j De raadsleden krijgen vast salaris e I onkostenvergoeding cultuur Boeken, platen en beeldende kunst. hogerop Zecuwsch-Vlaanderen wil een club in de 1 tweede klas van het zaterdagvoetbal. j PAGINA 16 acteurs Allard van der Scheer itv-serie 'Hotel- debotel') vindt het leuk voor Andre van Duijn behoorlijke acteurs naast zich te i hebben, radio- en televisieprogram ma's; strips PAGINA 17 beslissing J Het personeel van de ultracentrifugefa- brlek in Almelo wil spoedig een beslis- 3 smg over uitbreiding ter, secretaris CNV. Delegatieleider Wim Wamsteker ver wacht van FME-voorzitter A. Prins geen andere opstelling tijdens de onderhan delingen dan de centrale werkgeversor ganisaties hebben gedaan tijdens het mislukte centrale loonoverleg. Prins wil nog niet zeggen wat de werk gevers als tegenbod op tafel zullen leg gen tijdens de onderhandelingen. Over de handhaving van het prijscompensa tiesysteem, zoals de vakbeweging in i^ler geval nog voor 1977 wil, zegt Prins: „De tijden zijn veranderd. Het huidige systeem kan gewoon niet Peking zet Tsjiao Koean-Hoea opzij PEKING (RTR) - De Chinese minister van buitenlandse zaken Tsjiao Koean-Hoea is ontslagen en vervangen door de ambassadeur van de Volksre publiek bij de Verenigde Naties, Hoeang Hoea. Dit heeft het persbureau Nieuw China bekendgemaakt. Volgens Nieuw China nam de vaste commissie van het Chinese nationale volkscongres (parlement) in haar bij eenkomst van donderdag het 'una nieme besluit' Hoeang te benoemen en Tsjiao te verwijderen. In Peking circuleerden de laatste tijd geruchten dat Tsjiao Koean-Hoea (68) in ongenade was gevallen wegens zijn meer". Hij meent dat men gezamenlijk tijdens de onderhandelingen voetje voor voetje uit de problemen moet zien te komen. Twee CNV-bonden. de hout- en bouw bond en de voedingsbond hebben giste ren aangekondigd vast te zullen houden aan een prijscompensatie van 2,5 pro cent per 1 januan. In de bouw zullen de onderhandelingen vermoedelijk in de week voor Kerst beginnen. De hout- en bouwbond CNV zal 'onverbiddellijk' zijn eisen handhaven. Discussie over de prijscompensatie is niet mogelijk, zo re deneert men bij deze bond: ,.de werk nemers hebben al genoeg aan koop kracht ingeboet en kunnen niet blijven inleveren". De bouw/houtsector telt 300.001) werk nemers, de metaalsector circa 330.000 man, bij elkaar een zevende van de Ne derlandse beroepsbevolking. Andere belangrijke cao's die per 1 januari aflo pen zijn die in de confectie en de havens (totaal 55.000 man). WILHELMSHAVEN - De onder Panamese vlag varende tanker 'L'Energy Vitality' is donderdag tien kilometer ten noorden van Wilhelmshaven aan de grond gelopen met 212.000 ton ruwe olie aan boord. Tot dusver zijn alle pogingen het schip vlot te trekken mislukt. Het scheepvaartsverkeer naar Wilhelmshaven is voorlopig verboden. Uit de tanker is reeds dertig ton olie gelekt. Drie speciale schepen bestrijden de olievlek, die al ongeveer tien vierkante kilometer groot is. Een andere tanker gaat trachten de olie uit de Energy Vitality over te pompen. Dat moet wel snel gebeuren omdat het gevaar groot is dat de tanker breekt. iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het rapport van de Am- contacten met Mao's weduwe" Tsjiang sterdamse procureur-generaal Tsjing en de overige leden van de zoge naamde Sjanghai-Mafia. Hartsuiker, waarin deze de gang van zaken rond de voorgenomen aanhou ding van de oorlogsmisdadiger Menten schetste, heeft bij veel kamerleden nog talloze vragen opgeleverd. Een belang rijk deel van de Tweede Kamer lijkt van mening dat in een veel eerder sta- i Van onze correspondent) BRUSSEL - De politie van Brussel heeft donderdagmiddag de 36-jarige Nederlander Robert R. aangehouden die woensdagavond een Brusselse in specteur van politie zou hebben neer geschoten. De man had een pistool op zak. Hij werd in de Meenthofstraat in St-Gillis gear resteerd. De aanslag werd gepleegd tijdens een zoekactie van de politie naar de daders van een overval die eerder op de dag in het centrum van de stad gepleegd werd op een kantoor van de socialistische vakvereniging ABW. Een vijfjarig jon getje kwam daarbij om het leven, zes mensen werden gewond. De overvallers maakten een half miljoen gulden buit De 24-jarige inspecteur van politie is zwaar gewond in een ziekenhuis opge nomen. Ontvoering Dc met grote spanning tegemoet ge ziene ontknoping in de ontvoering van het 13-jarige Nederlandse schoolmeisje Johanna Berbers, leek donderdaga vond dichterbij gekomen. De politie had zich teruggetrokken en de ouders van Johanna verklaarden dat ze met de ontvoerders contact hadden over de voorwaarden voor Johanna's vrijla ting. Het terugtrekken van de politie werd donderdagmiddag bekend gemaakt door de procureur des konings (Officier van justitiel die de leiding had van het onderzoek naar de ontvoerde Johanna, het jongste van acht kinderen van een welgestelde Nederlandse textielfabri kant. De procureur nam de beslissing op verzoek van de ouders. Uit vrees dat zijn dochter mogelijk iets onherstelbaars zou worden aangedaan door de ontvoerdens) vroeg de heer Be rbers de procureur de politie opdracht te geven zich terug te trekken De be slissing werd bekend gemaakt op een persconferentie waar een verklaring van Johanna's ouders werd voorgelezen. Daarin werd gezegd dat de familie Be rbers. die een riante villa in de Brusselse voorstad Sint Pieters Woluwe bewoont, contact had met de ontvoerders over de omstandigheden waaronder Johanna, die dinsdagochtend verdween, zou wor den vrijgelaten. Dit leidde later op de avond tot speculaties dat er geen ver schil van mening meer zou bestaan over het bedrag dat de ontvoerders eisten Deze speculaties werden nog versterkt door de verklaring van de ouders van Johanna dat de bedragen die tot nu toe in diverse media waren genoemd - van één tot drie en een half miljoen gulden losgeld - volledig uit de lucht waren gegrepen. Johanna's ouders hekelden in hun verklaring de gissingen en ver keerde informaties die in diverse Bel gische media werden gepubliceerd. BRUSSEL - De Belgische politie heeft donderdag invallen gedaan in de rose buurt van Brussel in verband met het neerschieten van een politie- inspecteur donderdag en de overval van woensdag. Foto mannen van de anti terreurbrigade. voorzien van kogel vrije vesten, gaan een bar binnen dium al genoeg bewijzen voorhanden waren om tot arrestatie van Menten over te kunnen gaan. Dat blijkt uit de vele tientallen vragen van de diverse kamerfracties, die minis ter Van Agt van justitie donderdag over het rapport-Hartsuiker op zijn bureau heeft gekregen. De WD-fractie vraagt zich af of Menten al niet in augustus als verdachte kon worden gekenmerkt, zo dat maatregelen tegen een eventuele vlucht hadden kunnen worden geno men De liberalen vinden dat de stuk ken die op 3 november bij de justitie al beschikbaar waren, voldoende aankno pingspunten bevatten om de ernstige vermoedens van augustus van dit jaar te bevestigen. (De arrestatiepoging werd gedaan op 15 november) PvdA De PvdA-Tweede-Kamerfractie vraagt zich af of het wel juist is dat de officier van justitie die de vraag moet onder zoeken of Menten misschien getipt is. gedetacheerd is bij de arrondissements rechtbank van Amsterdam. De hoofdof ficier van justitie bij die rechtbank, mr. Messchaert, is een van de meest direct betrokkenen bij de mislukte arrestatie van Menten. De PvdA-Ieden willen we ten welke de gezagsverhoudingen zullen zijn tussen deze mr Messchaert en de betrokken onderzoeksofficier mr Van Steenderen De socialisten hebben ook enige kritiek op het feit dat de beide rijksrecher cheurs Peters en Pasterkamp pas eind september voor onderzoek naar Polen zijn gereisd, terwijl al begin juli door de Poolse autoriteiten de bereidheid werd getoond de over Menten beschikbare dossiers open te stellen De PvdA-fractie wil voorts weten of enige ambtenaar die nu op welke wijze dan ook bij de zaak-Menten betrokken is. al in een veel eerder stadium (bij voorbeeld in 1949) bij een strafzaak tegen Menten betrokken is geweest. cp\ De fractie van de CPN uit bijzonder scherpe kritiek op minister Van Agt. AVe vinden het bijzonder onkies en on- oirbaar dat de heer Van Agt op een openbare vergadering van het CDA de integriteit van de mensen die kritiek uitoefenden op zijn beleid in twijfel heeft getrokken". De communisten zeggen dat zij alleen na dit uitdrukkelijk vastr gesteld te hebben met de bewindsman verder kunnen discussiëren. Ook over het rapport van mr. Hartsui ker zijn zij niet tevreden. De CPN bekritiseert in haar opmerkin gen de ..grote mate van lichtvaardig heid en onderschatting" waarmee zou zijn opgetreden. De CDA-fracties in de Kamer vragen minister Van Agt of er niet meer mensen mogelijkerwijs tevoren op de hoogte kunnen zijn geweest van maatregelen tegen Menten dan alleen de direct be trokken justitiële functionarissen. Zij herinneren daarbij aan de 25 mede werkers van Accent, die op de hoogte waren van de inhoud van het verhaal met de beschuldigingen aan het adres van Menten. Ook noemen zij de honderd medewerkers die in totaal bij de pro- duktie van het blad betrokken zijn en de werknemers van de Telegraaf, waar Ac cent wordt gedrukt. De drie christen-democratische fracties vragen aan Van Agt of de bewindsman aanleiding ziet om de bestaande ge woonten en instructies op het departe ment aangaande de kennisneming van bepaalde stukken, te herzien. De fracties vragen of minister Van Agt de uitlatingen van procureur-generaal Hartsuiker deelt, dat Accent- hoofdredacteur Knoop met zijn be moeienissen belemmerend heeft ge werkt op de voortgang van het onder zoek. Amsterdammer door vriend doodgeschoten AMSTERDAM (ANP) - De26-jarige F. J. B. uit Amsterdam, die donderdagmor gen door de hoofdstedelijke politie werd aangehouden, heeft in de loop van de dag bekend zijn 29-jarige vriend, J. C. M. in hun gezamenlijke woning aan de Kinkerstraat met een pistoolschot om het leven te hebben gebracht. Het bebloede lijk was woensdag al aan getroffen. maar pas donderdag tijdens de sectie bleek dat de man een kogel in het hoofd had. Daarna werd de vriend aangehouden. IR. LUTEIJN: „DEZE PRIJZEN INCIDENTEEL" KAPELLE - De grondprijzen blijven onrustbarend hoog. Dat werd donder dagmiddag weer bevestigd tijdens een openbare verkoping in het diensten centrum 'De Vroone' in Kapelle, waar een landbouwbedrijf van bijna 94 hec tare onder de hamer ging. Ruim 800 be langstellenden - sommigen gewapend met zaKrenenmaementjes- waren naar het dienstencentrum gekomen, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de nieuwste ontwikkelingen op hei ge bied van de grondprijzen. De prijzen, die gisteren uit de bus kwa men rollen, waren evenals vorige week (toen een bedrijf van ongeveer 28 hec tare in het openbaar werd verkocht) on gekend hoog Er werden weer bedragen van ruim 50.000 gulden voor een hectare betaald. Eind vorige week kwamen ei ook al dergelijke bedragen op tafel. Donderdag ging het om de hofstede 'Oosthof aan de Bathseweg 45 tussen Rilland en Bath. Het hele landbouw bedrijf ging van de hand voor bijna 4.7 miljoen gulden. Het aardappelbedrijl Meyer uit Kruiningen kocht het groot ste gedeelte (ruim 85 hectare en de be drijfsgebouwen i weg voor 4.5 miljoen gulden; gemiddeld 52 800 gulden pei hectare In landbouwkringen was de belangstel ling voor deze verkoping (ten overstaan van de notarissen J C Kram uit Kapelle en jonkheer mr P. A. van Buttingha Wi- chers uit Den Haagi zo overweldigend, dat de grote zaal van het dienstencen trum 'De Vroone' de vele nieuwsgierige landbouwers met geen mogelijkheid kon bergen. Een paar honderd boeren moest genoe gen nemen met een staanplaatsje in de foyer en de hal van het gebouw, vanwaai ze de verkoping via een geluidsinstalla tie nog redelijk konden volgen. Dichtop elkaar gepakt stonden ze zich te ver wonderen over de bedragen, die werden geboden. Zoals eerder in de PZC werd gemeld, is de zuidelijke landbouwmaatschappij (ZLM) ernstig verontrust over de enorme stijging van de grondprijzen, die zich vooral in de afgelopen twee jaar heeft gemanifesteerd. Volgens cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werd in Zeeland in de periode 1973-1974 voor bouwland nog gemiddeld 13.680 gulden betaald. De styging van de grondprijzen wordt t Slot zie pagina 9 kolom 3) H&ntlijn Omroepvoogden in Den Haag §D e laatste jaren houdt de tweede kamer zich voortdu rend bezig met televisiezaken en zij ontwikkelt daarbij een roerende zorg voorliet welzijn van de Nederlandse burger. Sinds het scherm in de Nederlandse huiskamers is verschenen, bestaat er rond het Binnenhof een onbedwingbare neiging om vast te stellen wat wel en wat niet goed is voorde kijker Zoisernueen motie aangenomen over de televisiere clame. de uitzending van zeven uur kan maar beter verdwijnen, aldus is in meerderheid uitgesproken. De minister gaat nu ernstig bekijken in hoeverre er uitvoering aan die uitspraak kan wor den gegeven. De moeilijkheid is name- lijkdat deze motie in de prakrijk voorde omroepen een forse inkomstenvermin- dering kan betekenen. Die consequen tie is tekenend voorde kamer. Bij begro tingsdebatten bijvoorbeeld vertelt zij menig minister dat hij voor dit of voor dat meer geld moet uitgeven, maar ze zwijgt wanneer het er om gaat aan te geven waar het geld vandaan moet ko men. Bij deze tv-zaak gaat het om een verwante situatie, namelijk verminder ing van inkomsten zonder dat wordt aangegeven hoe dat geld dan weer op tafel moet komen. Vaak blijktde kamer gedreven door ideële en op zichzelf ho norabele motieven, maar vanaf de rege ringstafel bezien doen sommige uitr spraken onwerkelijk aan. Niettemin wordt in de buitenwereld de indruk ge vestigd dat de kamer het nog weer eens goed heeft gezegd. Zo'n indruk is voor een kamerlid allicht meegenomen, vooral in een periode waarin zich ver kiezingen aankondigen. D e tv-reclame van zeven uur moet dus nu verdwijnen, vindt een kamermeer derheid. Met deze verdwijning wil zij de consument beschermen, in het bijzon der de kinderen van de consument. Is dat nodig? Dan valt er nog heel wat van het scherm te ver wijderen en niet al leen bij de reclame. Heeft de tweede kamer eigenlijk wel een taak in dit op zicht? Onlangs heeft minister Van Doom in ander verband opgemerkt dat kijkers en luisteraars niet moeten wor den onderschat, hij zei dat naar aanlei ding van kritiek op zijn plannen om het abonnement op een omroepblad te ont koppelen van hetomroeplidmaatschap. De kamer had bij die gelegenheid be toogd dat ontkoppeling een toeneming en verslechtering van de wervingsme thodieken bij de omroeporganisaties tot gevolg zou hebben, maar Van Doom was het daarmee nie t eens. De kij kers en luisteraars zijn heus wel verstandig en daarvoor niet gevoelig, vond hij. Nu het echter om Ster-reclame gaat, dient de kijker blijkbaar wel te worden be schermd en is hij kennelijk niet ver standig genoeg. We geven overigens graag toe dat er in dit leven belangrijker zaken aan de orde zijn dan de televisie reclame. Negen van de tien 'spots' - zoals het in het anglofiele Nederlands heet - zijn lachwekkend en (erger nogi mate loos vervelend. Alleen daarom al zullen wij er geen traan om laten als de Ster reclame van zeven uur verdwijnt, maar daar gaat het hier niet om. De vraag is of nu uitgerekend de tweede kamer dat schrappen moet gaan voorschrijven. Hebben de bemoeizieke voogden rond het Binnenhof niets beters te doen dan zich op dit terrein eens goed te laten gelden? In dit land is een aantal jaren geleden uitvoerig gediscussieerd over de vraag welk omroepsysteem hier noodzakelijk was en die discussie is tenslotte uitge mond in de omroepwet- Op die wet be staat veel kritiek, voorde een regelt hij veel te veel. voor de ander te weinig Toch is deze wet minder slecht dan me nigeen in dit land wil doen voorkomen. Hij geeft volledige vrijheid aan zendge machtigden om hun programma's naar eigen inzicht en opvattingen te maken, zij het dat een aantal programma- categorieën zijn voorgeschreven opdat een 'totaalprogramma' ontstaat Over igens een niet zo dwaze bepaling: ze ver hindert namelijk dat de omroepen te eenzijdig worden en ze bindt ze boven dien aan dezelfde normen. In de wet is voorts de verdeling van de zendtijd ge regeld. alsook de financiering van de omroep, in welke financiering de op brengsten uit de reclamegelden een niet geringe rol spelen. Tenslotte zijn in de wet de gebieden afgepaald, waarop men met elkaar moet samenwerken. Een dergelijke wetgeving was in de eerste plaats nodig om te verhinderen dat er in de ether een chaos zou ontstaan: Neder land heeft allerlei verdragsverplichtin gen aangegaan in verband met de inter nationale verdeling van golflengten. Bovendien is het aantal zendmiddelen beperkt, zodat de schaarste naar rede lijkheid moet worden verdeeld. Men zou nu menen dat de overheid na het vast stellen van deze wet zich buiten de om- roepzaken zou houden zoals zij zich ook buiten de drukpers houdt: geen directe ingrepen derhalve. Maar nee. steeds weer bemoeit met name de kamer zich er mee. Bij herhaling heeft zij over uit zendingen gedebatteerd en nu heeft zij dan weer vastgesteld dat er om zeven uur geen reclame mag worden uitge zonden. Het wachten is thans op vol gende moties. Van Doom bereidt een aantal wijzigingen van de omroepwet, voor en vermoedelijk loopt het water sommige kamerleden al door de mond. Zij zouden het liefst maar naar Hilver sum trekken om daar preciese voor schriften te geven hoe het allemaal op het scherm moet toegaan. Nederland kan rustig gaan slapen: er zijn nog be disselende omroepvoogden in Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1