hoort-ziet-ffc/rn/# Een erfenis, die vrij op de maag ligt zwaar t Afijn, afijn.. Donkere dagen vrouwen met drankprobleem Energiecomitê's zijn verontrust over het nucleaire park Doel Hardlopen verdovend nieuw middel DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 onder redactie van Jacques Cats De hervormde gemeente van Wemeldinge gaat vandaag de dag nog gebukt onder de naweeën van de bepalingen rond de nala tenschap van ene Maria Coomans, die een kleine twee eeuwen geleden ambachtsvrouwe van Wemeldinge was. President Armlastig kerkvoogd Dagevos heeft mij dat van de week omstandig uit de doeken gedaan. vertellen, dat die leidekkersrekenin gen aardig hoog ziin De zaak zitzo: Maria Coomans was een zus van 'n. zekere Pieter Coomans. die rond 1740 burgemeester was van Goes en ambachtsheer van Wemeldinge. Hij liet al zijn bezittingen na aan zijn broer Jacobus en aan zus Maria. Maria over- leegde haar broer Jacobus en was toen erfgename van alle goederen. En dat was bij elkaar nogal wat. Het testament was opgedeeld in een aantal legaten. De tweeëndertigste schenking viel de kerk van Wemel dinge ten deel. Het legaat bestond, zoals een uittreksel uit het testament vertelt uit 'eene somma van zeven honderd ponden grooten vlaams; en mijne ofstede aldaar, genaamd de Stelhoeve, met derzelver boomgaard, weijen en zaaijlanden, benevens het op den dijk aldaar staande speel- huijs'. Rijk En daarmee werd de hervormde ge meente m Wemeldinge in één klap een rijke gemeente. Maar de bepalingen die Maria Coomans in haar testament liet opnemen zouden diezelfde kerk in later tijden tochj lelijk opbreken. Want wat bepaalde Maria? De hoeve en het land zou nimmer verkocht mo gen worden, wel verpacht. Tevens verordonneerde Maria dat er 'geen orgel ten dienste van hetgesang in voornoemde kerk te Wemeldinge voor rekening derselve kerk gemaakt, nog opgericht worde'. Naar het waarom van deze laatste be palingen valt alleen maar te gissen. Dagevos daarover „Het zou kunnen dat de ambachtsvrouwe een keer een orgel aan de kerk heeft willen schen ken, maar dat dit toen niet aanvaard is. Hoewel me dat erg onwaarschijnlijk Ulkt. Maar misschien ook kon ze het waarderen dat er in de kerk werd ge zongen zonder orgel." Maar na die schenking van Maria twee eeuwen terug was er niemand die zich over die bepalingen het hoofd brak. De kerk was immers plotsklaps rijk ge worden. Wat viel er nog te zeuren. De kerk voogden grepen deze rijkdom zelfs aan om het grond bezit van de kerk nog verder uit te breiden. Ze hielden jaar lijks geld over dus watlette hen om dat geld in grondaankopen te steken? Zakenman „Ja ze waren in die tijd puur zaken man", zegt Dagevos. En hij vertelt dat de kerk op die manier het grond bezit tot omstreeks 110 hectare wist op te vijzelen. Zodoende bleef het niet bij die nagelaten grond rond de Stel hoeve. De kerk mocht zich op een be paald moment ook eigenaar noemen van her en der in Zuid-Beveland gele gen gronden. Onder meer bij Hoede- kenskerke, Ovezande, Ellewoutsdijk en Schore. De laatste tijd komt men er in We meldinge echter steeds meer achter dat de kerk dan wel rijk is aan dode goederen, maar niet rijk is aan levend geld. Dagevos legt uit: ..Het rendement van de grond is praktisch nihil. Die hon derdentien hectare brengen per jaar maar twintig duizend gulden aan pachtgeld op. Van dat geld moesten we die Stelhoeve onderhouden, wat al geen doen is en ook zitten we met het bezit van een monumentale kerk, die nodig gerestaureerd moet worden en waar we nu voortdurend met lekkages zitten. Het is wel gebeurd dat het er op vier plaatsen inregende. Nou ik kan u De hervormde kerk van Wemeldinge heeft het de laatste tientallen jaren anders wel moeilijk gehad om de ker- keleden ervan te overtuigen dat de kerk ondanks dat grondbezit toch ei genlijk maar armlastig was. „Vroeger werden er niks dan koperen centen geofferd", meldt Dagevos.. Iedereen was opgevoed in de geest van: als je een koperen cent in het zakje doet is het al lang goed. want de kerk heeft het toch echt niet nodig, is rijk ge noeg. Er werden zelfs zoveel koperen centen geofferd, dat de centen op de duur niet meer werden geteld maar per kg. werden afgewogen. Nog zeer recentelijk heeft de her vormde kerk toch nog bezittingen uit het legaat van Maria Coomans van de hand gedaan. Maar dat was over macht. licht president kerkvoogd Da gevos toe. En hij vertelt over de plan nen rond een partiële dijkverbreding. waarbij pal achter de zeewering gele gen Stelhoeve in het dijkverzwarings plan dreigde te komen liggen. Om te voorkomen dat die monumentale hoeve ten offer zou vallen aan de dijk verzwaring. werd na lang beraad be paald dat de gedeeltelijk binnendijks verzwaarde dijk ter hoogte van de Stelhkeve aan de buitenkant zou wor de verbreed zodat de boerderij ge spaard kon blijven, 'n Gedeelte van de gronden uit het legaat moest op die manier wel uit handen worden gege ven maar aan de andere kant was met deze oplossing was de beruchte clau sule dat de boerderij nooit zou mogen worden verkocht toch mooi omzeild. Van de verkoop van de grond ter be scherming van het akkerland is de hervormde kerk niet vet geworden, de grond werd namelijk verkocht als ver pachte grond. Was het vrije grond ge- weest, dan had men er nog een slaatje uit kunnen slaan." In de loop der jaren heeft de her vormde kerk van Wemeldinge nog wel de bepalingen van ambachtsvrouwe Maria Coomans dat er nooit uit midde len van de kerk zelf een orgel mocht worden aangeschaft kunnen omzeilen. Trompet „Lange tijd", zo vertelt Dagevos, had den we tijdens de diensten eeen voor zanger, die enigszins leiding aan het gezang moest geven. Maar de predi kanten die na de oorlog kwamen von den dat maar een vreemd gedoe. En zij redeneerden: als er dan geen orgel in de kerk mag komen, laten we iemand op een trompet blazen. En eer werd een beroep gedaan op de plaatselijke fanfare. Maar helemaal tevreden was men toch niet met deze oplossing. Na juridisch advies te hebben ingewon nen werd vastgesteld dat men met de plaatsing van een harmonium in de kerk niet zou zondigen tegen de regels van het legaat. Want een harmonium is geen orgel. Vanaf die tijd onder steunden trompetgeschal en harmo niumklanken het gezang van de kerk gangers. Maar een kerk zonder orgel is toch ei genlijk nis, zo vond men weer jaren la ter. En men boog zich opnieuw over het testament om in de tekst naar een opening te zoeken. Die werd zowaar nog gevonden ook. In het testament stond te lezen, dat er 'niet voor reke ning van de kerk' een orgel mocht worden aangeschaft. Dan doen we het buiten de rekening van de kerk om, werd besloten. En men richtte een co mité op, dat zich ging beijveren voor de plaatsing van een orgel in de kerk. Vrij kort na de ramp kon men de be schikking krijgen over het orgel dat afkomstig was uit een kerk m Kruin- ingen „Een hartstikke goed orgel", zegt Dagevos. „Het paste alleen niet meer in het gerestaureerde interieur van de kerk in Kruiningen." Eii zo klonk er tijdens de dienst sinds, een jaar of twintig, dan toch orgelspel in de hervormde kerk van Wemeldin ge. Maar het blijft oppassen met de re keningen, die uit het gebruik van het orgel voortvloeien. Dagevos meldt: „Er wordt geen enkele nota betaald door de kerkvoogdij. Wij betalen nooit een organist. Of de reparatie aan het orgel. Dat doet het speciale comité, dat destijds ook zorgde dater een orgel in de kerk kwam. Gejuich Wat zou er gebeurd zijn als men zich niet had gehouden aan de bepalingen in het testament? Dagevos daarover. „In dat geval was de bezittingen toegevallen aan het armbestuur m Wemeldinge. Maar nu dat ook is verdwenen zouden uiteinde lijk de nu nog levende erfgenamen overblijven. En dat is zeer onwaar schijnlijk, Want noch Maria Coomans, noch haar twee broers hadden nazaten in de rechte lijnen. En om tweehon derd jaar later aan te tonen, datje nog ergens familie bent van Maria Coom ans is ook een flauwe kuL" Inmiddels zit de hervormde kerk in Wemeldinge wel met een erfenis in de maag. „Neem nou alleen al die Stel hoeve". zegt Dagevos. „Als bouwwerk is het een zeer kostbaar object gewor den. Als we eraan zouden moeten doen wat er gebeuren moet zou het legaat een belasting zijn." Merkwaardig eigenlijk", stelt hij vast, wat we zo'n tweehonderd jaar geleden met gejuich ontvingen is nu voor ons een zware belasting.President- kerkvoogd Dagevos met de tekst van de erfenis. In Amerika is een nieuw verdovend middel op de markt Het kost mets, maar werkt wel verslavend. Het heet: hardlopen. Niet gewoon een stukje duurloop om het ha rtjong te houden of een paar pondjes vet kurijt te raken. Nee: hardlopen, mijl na mijl, uur na uur, tot het lichaam er de brui van geeft, vervolgens in een routine ver valt en men tenslotte een geestelijke roes bereikt, een seuforische verho ging van het lichamelijk bewustzijn. Het aantal verslaafden neemt gestaag toe. zonder dat het grote publiek in de VS er veel aandacht aan schonk. Tot dat onlangs ruim 2000 mannen en vrouwen in New York kwamen deel nemen aan de 'City Marathon'. Velen ging het meer om sportieve roem, vooral omdat marathonvedetten als Frank Shorter t Olympisch kampioen in 1972) deelnamen, en Bill Rodgers uit Boston, die won in een tijd van twee uur. tien minuten en tien seconden. Maar de meeste deelnemers waren artsen, leraren, geleerden, kunste naars, advocaten, zakenlieden en stu denten. voor wie het lange- afstandslopen meer betekent dan lou ter een sportieve inspanning. Velen van hen gaat het om een toestand, die het best is te beschrijven als een men geling van eufone en katharsis (zui vering) en die de sportgeneeskundi- gp.n verassenderwijze pas kort gele den is opgevallen. Het euforische effect van een duurloop zoals de marathon is nog nauwelijks door de geneeskunde onderzocht. De fysiologische uitwerkingen zijn al lang bekend: vertraagde hartslag, verwij ding van de aderen, versterkte zuur stofopname en versnelde bloedsom- lop, die de kans op moeilijkheden met het hart verkleinen. De Amerikaanse cardioloog dr. George Sheehan uit Red Bank, New Jersey, zelf een enthousiast loper, be schrijft de psychosomatische ver schijnselen bij een duurloop als volgt: ongeveer zes minuten na de start ver vallen de lichaamsfuncties in een heil zame routine, de spieren worden rijke lijk van bloed voorzien, en het lichaa m vindt zijn loopritme. Dr. Sheehan noemt dit stadium 'de tweede adem'. De 'derde adem' komt na ongeveer 30 tot 45 minuten rennen: de loper komt in een mystieke toe stand. die zich anders alleen voordoet bij meditatie of bij het gebruik van be paalde drugs: een creatief bewustzijn. De loper, die alleen uit is op de spor tieve eer, zal dit euforische stadium gewoonlijk negeren. Beginners zullen het stadium niet eens bereiken, omdat zij de geoefendheid missen om tenmin ste een half uur te blijven hardlopen. Artsen ivaarschuwen beginners dan ook dat zii niet te veel van zichzelf moeten vergen. CJl e heet Marlies, getrouwd, twee kin deren. Sinds een paar maanden niet meer verslaafd aan de drank. De ko mende jaren nog wel iemand, die dage lijks verwoed tegen haar alcoholdorst moet vechten. Voor de buitenwacht een moderne jonge moeder, niets aan te merken, niks aan de hand. Maar sta tistisch gezien hoort ze bij die groep van 25% onder de Nederlandse alcoho listen die uit vrouwen bestaat. Eén op de vier, meestal tussen de dertig en de zestig jaar, is dus een vrouw Dit blijkt uit het jaarverslag 1975 van het 'Pro ject peilstations', waar de huisartsen op verzoek van het ministerie van volksgezondheid aan hebben meege werkt. En hun aantal neemt toe. Bij steeds meer leden van het zwakke geslacht stijgen de problemen, de eenzaamheid zo naar de lippen dat ze zich aan deze laatste toevlucht verslingeren. Vooral nu, in de donkerste tijd van het jaar. krijgen speciaal de weergevoelige ty pes het te kwaad. Bij het Zeeuws Con- sultauebureau voor alcohol en drugs (ZCAD) stellen ze dan ook opnieuw vast dat een groeiend aantal hulpzoe kende vrouwen met een drankpro bleem kampt r niet goed raad weten met je vnje tijd? En kun je zo'n probleem niet op een veiliger manier opvangen dan uitgerekend in een gelegenheid waar getapt wordt? Als je drank immers eenmaal ontdekt hebt als een middel om j e prettiger te voelen zitje eigenlijk al gevaarlijk verkeerd. Sla nooit je moeilijkheden met een glas achtero ver". waarschuwt Visser. „Je kunt er niet kien genoeg op zijn. Want voor je het beseft zitje met handen en voeten aan de alcohol vast". Ongemerkt Wie zoiets nooit van dichtbij mee maakte kan zich niet voorstellen hoe zo hele gezinnen in de vernieling gaan. Juist door drinkende vrouwen. Een vrouw is in een gezin nu eenmaal de spil waaromheen alles draait. Het gezelligheidselement. De veilige vluchtheuvel voor de kinderen, een thuishaven voor haar man. Zodra zij door de drank overheerst wordt sleept ze iedereen mee in haar val. Diep in de ellende die intussen dui zend keer groter is dan de narigheid waarvoor ze met haar eerste glaasje vluchtte. Een vluchtweg waar je in je eentje en In Zeeland mogen de getallen dan misschien iets gunstiger liggen dan het landelijke 'één op de vier' toch gaat ook hier de curve omhoog waar het drinkende vrouwen betreft. „Be slist een verschijnsel om iedereen nad rukkelijk aan het denken te zetten", vindt directeur R. Visser van het ZCAD aan de Middelburgse Brak straat. „Je eens af te vragen welk soort leegtes het zijn die met behulp van al cohol gevuld worden. En hoe het alco holgebruik, net als roken, beperkt kan worden. Waarom moeten er zo nodig vrouwencafés van de grond komen? Zogenaamd" ontstaan als ontmoe tingspunt zoals je een halve eeuw terug elkaar op de een-- trale dorpswasplaats te gen het lijf liep. Bruine cafés heet zo'n verzamelpunt: tegenwoordig. Volkomen onschuldig in het begin, maar waar binnen de kortste keren de sherry naast de bier fles staat. Of je dat nu in je argeloos heid wilt geloven of niet. Herken je hier eigenlijk geen tekort aan contact met andere mensen? Of op de één of andere zonder hulp alleen met enorm veel moeite en wilskracht van af kunt ko men Onvoorstelbaar hoe je op die route verzeild raakte. Huwelijksmoei lijkheden. geldzorgen, eenzaamheid? Of gewoon zoals Marlies, zonder dat het tot jedoordringt watje nu eigenlijk precies wilt wegwerken meL die fles. „Het ging volkomen ongemerkt", ver telt Marlies me op net zo'n druilerige dag als toen ze er voor het eerst een pakte. „Van huis uit ken ik het niet eens dat we iets onder de kurk hadden. Later bij mijn verloofde kwam er 's zondags na de koffie wel eens een glaasje op tafel, dat was al. Toen werd het trouwen, fijne man. goede baan. Paar jaar werken, daarna kindje krij gen en thuiszitten maar. jongens Ach. je kent dat wel. Je voelt je zo verschrik kelijk opgesloten, kunt geen kant meer uit met zo'n kind. hoe liefje het ook vindt. En dan die donkere dagen. O, wat ben ik daar gevoelig voor. Als ik 's morgens tegen tien uur op mijn flatje rond was, nou dan nam ik maar eens wat. Een sherry, martini, of wat zoe tigs, gewoon iets dat nog net niet op .._j. Zo begint het stilletjes aan. Het werd erger en erger, aan die overge bleven scheutjes had ik al gauw niet meer genoeg. Wat doe je dan? Het ko pen natuurlijk. Zeg nou zelf, dat spul ligt toch overal aangeprezen". In de kinderwagen Het duurde niet lang ot het hele huis was afgestroopt op mogelijke schil- plaatsjes voor het wegwerpglas. Op de vliering, achter de I akens in de lin nenkast, zelfs de kinderwagen - een tijdje buiten dienst - werd een pracht camouflage als glascontainer. En niemand merkte iets, geen buren, geen ouders, geen echtgenoot. „Misschien wilden ze het wel niet zien", vraagt Marlies zich nu af, „Hoe wel, ik was zo verschrikkelijk link in het beduvelen van de zaak. Zoals een moordenaar met zijn lijk zeult, zo sleepte ik met mijn flessen". Hoe ge wiekster ze werd. hoe ongelukkiger ze zich voelde. Van de kinderen, inmid dels twee, kon ze met geen mogelijk heid nog genieten Om over haar man maar niet te reppen. „Verloren jaren", zegt ze nu spijtig, „maar er was geen houden meer aan. Ik zat elke dag met spanning te wachten tot mijn man eindelijk de deur uit moest. Ga maar. dacht ik dan, des te eerder kan ik gaan drinken Als hij thuis kwam hield ik me groot Speelde toneel. Ik zat im mers gauw genoeg weer alleen. Hij ging eeuwig teevee kijken, naar de voetbal of zo maar weg. Ik moet m die tijd een ontzettend eenzaam mens zijn geweest. Mijn man had me inmiddels al een paar keer laveloos op bed ge snapt. Woedend was ie dan, maar dat hielp geen klap. Ik kon er niet meer mee stoppen. Wist zelfs glashelder waar het toe zou leiden. Maar de rem was zoek. Steeds meer liters almaar goedkopere rommel hijsen. Zoiets van 1.98 per fles. en dan liefst drie of vier op eendag. Omdoodziek van te worden, zeg ik nu. Toen ben ik er een tijdje mee gestopt ja dat kun je wel een poos. Alleen als je daarna begint gaat het dubbel zo hard. Zo gebeurde het me dat moeders met haar kindertjes naar het strand ging met een liter je never verdeeld over tupper-bekers. Die waren tussen de middag prompt leeg en dan had je het niet meer Ben toen weggelopen, kroost bij kennisje op het strand gelaten En 's avonds enorm zat geweest. Mijn man was woest Ik was nog net helder genoeg om te beseffen hoe mijn leven een hel was. Zat zo in de put dat maar één gedachte overbleef waarmee maak ik er een eind aan? Polsen doorsnijden? Wat kan ik eens slikken? Heb vanuit die diepste diepte zelf een telefoon alarmnummer gebeld, een adres ge vraagd waar ze me helpen konden. Voor de één zal dat het ZCAD zijn. voor mij de Vereniging van anonyme alco holisten. Wat heb ik me voor die eerste gespreksavond een moed ingedron ken!" 'Gezellige fles' ZCAD-directcur Visser: „Ik kan maar niet begrijpen dat van de kant van de overheid niets wordt ondernomen om die gemakkelijk bereikbare alcohol- stroom in te dammen. Immers: lang is de weg door lessen, kort door het voorbeeld. Die kraan blijft maar lo pen, dus wij blijven dweilen. Neem eens die belachelijke STER-reclame. Met een borrel ben je pas weer een vent, wordt je weer mens, een on tveerstaanbare vrouw. Die televisieseries waar de sfeervolle drankjes zo lekker vlot in de hand lig gen. Waarom wordt het gevaar dat in alcohol schuilt niet veel duidelijker geëtaleerd. Omdat een land zich voor zijn drinkers schaamt Als je dit soort consumptie op de een of andere ma nier aanmoedigt, en accijns willen toch eigenlijk wel. dan moetje ook de slachtoffers accepteren en niet weg moffelen. Waarom geen onderzoek in gesteld naar de oorzaak van het drankmisbruik? Studenten genoeg toch, schakel ze eens in. Blijkt het een vrijetijdsproblemen dan kan het on derwijs in de toekomst misschien er op inhaken Een beetje mentaliteitsver andering van ons allemaal kan over igens ook geen kwaad. Waarom moet een visite verplicht gezellig zijn, dus met drank gezellig gemaakt worden? Verder leven we in eén tijd waarin we nog nauwelijks kwalen hoeven te heb ben. We willen dan ook niets onple zierigs voelen, dus nemen we er één. Stapt een vrouw niet wat onvoorbe reid in de huwelijksboot. verwacht van het leven één grote vakentie? Kort daarop voelt ze zich nog alleen goed voor spons en dweil en daarna de fles". Zo maar ccn paar mogelijke oorzaken van een toenemend drankprobleem. Haast onoplosbaar, tenzij de sterken iets voor de zwakkeren doen. Help ié mand die 'bewust een. borrel afslaat niet van de wal in de sloot. Vraag ge rust bij hetZC AD om advies. Speel een stille drinker het adres van de hulpor ganisaties in handen. Geef zijn of haar naam desnoods anoniem door aan het ZCAD-bureau of de AA (Anonieme Al coholisten. postbus 338 Middelburg). En laat iedereen die zijn leven door de drank geregeerd weet in een helder ogenblik zelf contact zoeken, zoals Marlies deed, zich met een stuk in d'r kraag, maar op eigen kracht uit de ne vel vechten Terug naar het leven dat na jaren weer waard blijkt om geleefd te worden. (ADVERTENTIE) jde veymestdagh voor boeken' 1 st. jacobsstraat 20-22 - telefoon 12186 - vlissingen SCHRIJVEN AAN BELGISCHE AMBASSADEUR VREES VOOR GEVOLGEN BIJ REACTOR-ONGEVAL VLISSINGEN - De gezamenlijke ener giecomitê's in Zuid-Nederland hebben de Belgische ambassadeur in Neder, land deelgenoot gemaakt van bun ver ontrusting over het park van kerncen trales bij Doel, vlak over de Neder landse grens. Die verontrusting stoelt op de gevaren, die de energiecomitê's zien in de uitbreiding van het nucleaire park bij Doel en is neergelegd in een brief aan de ambassadeur. De aanlei ding tot dit schrijven is mede het inci dent, dat zich op 15 november in de tweede kerncentrale Doel voordeed, toen bij de vervanging van de radio actieve splijtstof een niet radio-actieve kontrolestaaf in het radio-actieve af valwater is gevallen. De energiecomitê's: „Het oprichten en in werking brengen van kerncentrales op korte afstand van de Belgisch- Nederlandse grens kan ertoe leiden, dat tengevolge van een ernstig reactoron geval in een kerncentrale een groot deel van het grensgebied en het verderop liggende Nederlandse gebied met radio-activiteit besmet kan raken. Een groot reactor-ongeluk met een kerncen trale bij Doel, aannemende dat er een zuidwesten wind waait, kan tot gevolg hebben dat grote bevolkingscentra in Noord-Brabant blootgesteld worden aan radio-actieve besmetting, waarvan de jaardosas de stralingsnormen van de gezondheidsraad belangrijk over schrijdt". Men betoogt, dat toepassing van het Euratom-verdrag niet leidt tot consul taties vooraf tussen België en Neder land over vestigingsplannen voor kern centrales. het overleg - zo zeggen de briefschrijvers - beperkt zich tot alge mene gevens inzake elk plan voor de lo zing van radio-actieve afvalstoffen. Omdat de overlegprocedures in geval van situaties met ernstige grensover schrijdende verontreiniging in 1975 nog in uitwerking waren, vragen de brief schrijvers zich af of wel wordt voldaan aan de richtlijnen van Eurotom: de lid staten moeten bij ongevallen de maat regelen vaststellen en een hulporgani satie in het leven roepen. Met het oog op 'de mogelijke bedreiding van bewoners van Nederlands gebied door Belgische kerncentrales bij Doel wil men van de Belgische ambassadeur weten welke maatregelen volgens de Eurotom- richtlijnen zijn getroffen en welke hul porganisatie er voor de bevolking is op gezet. Zelfde nonnen Voorts vraagt men waarom Nederland en Belgié niet dezelfde strenge maat staven aanleggen bijde lozingsnormen. In dit verband wordt gesteld, dat voor de kerncentrales Doel de jaarlijkse lo- zingsgrenzen zijn bepaald op 40.000 cu rie aan edelgassen, terwijl voor de kerncentrale Borssele 12.000 curie aan edelgassen geldt. De belasting voor dc omgeving van de derde centrale Doel kan met de helft worden verminderd als de zwaardere Nederlandse norm wordt aangehouden, zo vinden de ener giecomitê's. Ook wijst men erop. dat de Belgische nonnen voor lozing van radio-actieve afvalstoffen in het koelwater acht maal zo ruim zijn als in Nederland. Tegen die achtergrond vraagt men de ambassa deur „Kunt u bevorderen, dat in Benelux-verband wordt overeengeko men, dat gelijkluidende normen op dit punt aan kerncentrales worden opge legd?" Tenslotte wijst men erop, dat vragen van de VMZ uit 1973 over de aan sprakelijkheid bij schade als gevolg van een kernongeval in Doel nog niet zijn beantwoord. Daarover vraagt men nu ook zekerheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9