Kritiek in tweede kamer op Lubbers' energiebeleid VVD WIL VOOR VOLGEND JAAR VOLLEDIGE INFLATIECORRECTIE CDA EN VVD WILLEN BESLISSING OVER UCPROJECT PZCA Mr. Ter Laan na pleidooi door hartaanval getroffen Zware noordwesterstorm Bende met 10 miljoen aan valse dollars gepakt 4 LANDBOUWSCHAP GAAT ZUINIGER AAN DOEN Planbureau: bijstelling economische verkenning Motie bij debatten over dekkingsplan: DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 binnen-buitenland <Vctn ome-parlementaire redactiei DEN HAAG - In de Tweede Kamer is woensdag van verschillende kanten kritiek geuit op het energiebeleid van minister Lubbers. Vooral op het gebied van energiebesparing wordt nog veel te weinig gedaan, zo kreeg de bewindsman te horen. Volgens Terlouw (D'66) ontbreekt een samenhangend totaalbeleid op energiege bied. De PPR kantte zich opnieuw tegen verdere deelneming aan het Kalkarproject met de snelle-kweekreactor in West-Duitsland aldus giebesparing, energieproduktïe en energie-invoer tegen elkaar worden af gewogen. Ook ontbreken volgens hem stimuleringsmaatregelen voor energie besparing in de industrie, als gevolg van de tariefstelling. Als de minister niet be reid is onderzoek te laten instellen naar kosten en baten van energiebesparing tegenover produktie en invoer, komt hij eventueel met een motie. Volgens Jansen (PPR) staat ons land in ternationaal gezien zeker niet vooraan op het gebied van noodzakelijke ener giebesparing. Evenals andere sprekers vroeg hij meer harde gegevens over de winbare hoeveelheid olie en gas in de Noordzee Ook wilde hij weten welke Nederlandse belangen gemoeid kunnen zijn bij kolenleveranties door Polen, uit industrieel' oogpunt en in verband met toekomstige kolenvergassingsprojec- Het energiebeleid is slecht, WD-woordvoerder Portheine, die de minister verweet dat het kabinet door allerlei besluiten niet te nemen de toe komstige energievoorziening in gevaar brengt. Met name doelde hij op de ker nenergie, waarover hij objectieve voorlichting aan de bevolking wenst over de voor- en nadelen. Ook de GPV'er Verbrugh had geen goed woord over het uitstel van de beslissing voor de drie kerncentrales. De CD A-fracties willen, zei Van Houwe- lingen (ARP), weten welke verdere maatregelen op het gebied van de isola tie van huizen de minister zal nemen en of hij industrile activiteiten op dit ter rein zal steunen. Hij informeerde of de bewindsman bereid is het initiatief te nemen tot een Europese conferentie over internationalisering van het be heer van kerenergie-act.iviteiten in ver band met de zorgwekkende uitbreiding van de nucleaire toepassingen Terlouw mist een beleid waarin ener- ARNHEM - De behandeling van een schietpartij in de nacht van 4 op 5 okto ber 1975 in het Almelose woonwagen- centrum is woensdagmiddag bij het ge rechtshof in Arnhem overschaduwd door de hartaanval, die de bekende 79- jarige strafpleiter, mr. G. ter Laan. na zijn pleidooi heeft getroffen. Mr. Ter Laan werd" in zorgwekkende toestand in een Arnhems ziekenhuis opgenomen. Woensdagavond laat was zijn toestand kritiek. De bejaarde advocaat bekend pleitbe zorgervan woonwagenbewoners was de laatste maanden al vaker onwel gewor den voor of na pleidooien Na het pleidooi zat mr. Ter Laan naar adem snakkend op zijn stoel. Toen de procureur-generaal, mr. J. E. Vriesema. de uitgeputte pleiter het generaliseren van de waarde van getuigeverklaringen en onjuiste conclusies over de plaats van twee getuigen bij de schietpartij verweet, kreeg mr. Ter Laan de har taanval. De zitting werd daarna voor ruim anderhalf uur geschorst. ten l C-project De CDA-fracties en de VVD in dc tweede kamer vinden het gewenst dat de regering binnen enkele weken een principebesluit over de uitbreiding van de ultracentrifugeproject in Al melo moet nemen. De Antirevolutionair Van Houwelin- gen wees er op dat door Nederlandse deelname aan internationale kerne- nergieprójecten ons land een belang rijke rol kan spelen bij het tegengaan van een verdere verspreiding cleaire activiteiten. Juist o HEROINEZENDING NAAR AMSTERDAM ONDERSCHEPT FREIBURG (DPA) - De Westduitse douane heeft woensdag drie vrouwen, een 25-jarige Nederlandse en een 29- jarige Schotse tweeling aangehouden die met 16.9 kilogram heroïne op weg waren naar Amsterdam. De drie koeriersters liepen tegen de lamp bij een bagageconlrole op het tra ject tussen Bazel en Zwitserland en Freiburg in Baden-Würtemberg. De heroïne was op listige wijze over vier koffers verdeeld. De vrouwen waren vanuit Bangkok naar Rome gevlogen en hadden daar de trein genomen met als eindbestemming Amsterdam. De heroïne, genoeg voor 340.000 'shots', had een dealerswaarde van bijna vier miljoen gulden ADVERTENTIEi Tijdelijk storm Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Tijdelijk storm uit het noordwesten later op dc dag krimpend naar west en afnemend tot hard of krachtig. Maximumtemperaturen rond 6 graden. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag, opgeseld door liet KNMI Enkele regen-hagel- of sneeuwbuiten (natte) iets kouder. Voor vrijdag Aantal uren zon: 0 tot 3 min. temperaturen, omstreeks 4 gra den; max. temperaturen, omstreeks 6 gra- Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zaterdag. aantal uren zon. 0 tot 3. min. temperaturen: omstreeks 3 gra den: Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 40 procent ZON EN MAAN 3 december Zon op 9.29 onder 16.31 Maan op 14.58 onder 04.55 den. i Van onze weerkundige meden-erken Met een sneltreinvaart daalden woensdagavond de barometers in Ierland en Zuid-Engeland als gevolg van een actieve stormdepressie. Het centrum daarvan zal in de morgenuren via ons land naar Noordwest-Duitsland trek ken. Aan de achterzijde van de diepe kern. met ook in ons land een luchtdruk beneden 730 millimeter, staat een zone met een zware noordicesterstorm Mogelijk dat langs de kust zelfs tijdelijk windkracht 11 wordt bereikt. In de loop van de dag zal de storm wat afnemen waarbij uit het noordwesten geleidelijk koudere lucht wordt aangevoerd. De buien kunnen ook vrijdag van sneeuw en hagel vergezeld gaan. Wij gaan nu duidelijk naar een wat kouder en meer guur weertype, waarbij in het binnenland in de komende nachten lichte vorst kan voorkomen. Ook de kans op gladde wegen wordt bij die situatie groter. Overdag zal de temperatuur ook een daling tc zien geven, mei maxima van vier tot zes graden. den kan Nederlands deelname aan ker nenergieprojecten wel eens noodzake lijk en gewenst zijn. Wanneer deze mo gelijkheden duidelijk zijn kan liet aan de kant blijven staan eerder schijnhei lig zijn dan moedig, meende Van Hou- welingen. ..Ik eis van de regering nu een positieve beslissing en wel op zeer korte termijn, over de uitbreiding van het UC-project zei de VVD'er Portheine. Hij vreesde dat door hernieuwd dralen van de regering opnieuw werkgelegenheid verloren zal gaan voor uiteindelijk 2500 man in Al melo en omgeving. Hij noemde dit. ge zien de algemene werkloosheidscijfers, onaanvaard ba ai- De GPV-woord voerder Verbrugh kwam met een suggestie. „Laat de rege ring hel UC-project uitbreiden, maar gelijktijdig bij Amerika en bij de Ver enigde Naties een voorstel aanhangig IN EINDHOVEN MINSTENS 600 HARTOPERATIES EINDHOVEN (ANP) - In liet Catharina Ziekenhuis in Eindhoven zullen in (1c toekomst minstens vijf- lot zeshonderd hartoperaties per jaar moeten worden uitgevoerd en geen 250, zoals aanvan kelijk werd gesteld. Dit heeft staatsse cretaris J. Hendriks (volksgezondheid! woensdagmiddag verklaard in een vraaggesprek voor de Regionale Om roep Brabant na afloop van een bijeen komst in het kader van liet vijftig jaar bestaan van de Eindhovense GGen GD. De staatssecretaris zei verder hier bin nenkort con tact over te zullen opnemen met het Eindhovense ziekenhuis.. Voorts zei de heer Hendriks nog dat hij ernaar streeft de gewijzigde wet. zieken huisvoorzieningen die begin dit jaat aan het parlement is aangeboden, nog voor volgend jaar Pasen m werking te laten treden Deze gewijzigde wet zal naar alle waarschijnlijkheid rond de jaarwisse ling door de tweede kamer worden be handeld. maken tot internationaal beheer van alle civiele opwekinstallaties, onder toezicht van de Veiligheidsraad, omdat deze raad sancties kan afkondigen". Het enige gevaar is. volgens Verbrugh. bij een vreedzaam gebruik van atoom energie. het plutiuiium. MARSEILLE (API - In Frankrijk. West-Duitsland en Spanje is meer dan 10 miljoen dollar in vervalste biljetten van 20 dollar in beslag genomen, aldus is hier woensdag door de politie be kendgemaakt. Een dergelijke grote slag was nog nooit geslagen. In Toulon had men in een garage en in een woonhuis 9.6 miljoen dollar in vals geld gevonden. De garage was gehuurd door de 38-jarige bankbediende Henri Hernandez, het woonhuis was het zijne. Eerder waren Hernandez en de 41-jarige tandarts-assistente Andree Masson gearresteerd. Zij hadden een koffer bij zich waarin valse biljetten van 20 dollar zaten tot een 'waarde' van 224.000 dol lar. De oprolling van de zaak was in augus tus begonnen in Spanje, toen de politie te Malaga de 42-jarige Fransman Fre deric Suzan arresteerde op het ogenblik dat hij trachtte 3.000 dollar vals geld in te wisselen. Ongeveer 10 dagen later greep de West duitse politie de 37-jarige Belg Mare de Blender toen die in Keulen 213 000 valse dollars wilde omzetten in marken die naar toen bleek nodig waren om de in Spanje geëiste borgsom voor Suzan te kunnen betalen. De Westduitse politie waarschuwde de Franse die Hernandez en Masson maandag arresteerden op een station te Toulon. VELDHOVENSE HUIZEN WORDEN VER WARMD MET GROND WA TER VELDHOVEN - In het Brabantse Veldhoven zullen volgend jaar drie woningwetwoningen verwarmd worden mei behulp van grondwater. Dut i u de n entiouele verwarmingssystemen die zullen worden toegepast m 32 woningwet woningen. Woensdagmorgen is dit project, waarvoor de rijksoverheid een miljoen gulden subsidie beschik baar heeft gesteld gepresenteerd In de 32 woningwetwoningen zullen verschillende voorzieningen worden getroffen die energiebesparing resp hei gebruik van niet- conventionele energiebronnen mogelijk maken Bijdragen tot energiebesparing zul len worden geleverd door een goede isolatie en afdichting en door syste men voor warmteterugwinning. Door installatie van zonnecollecto ren en warmlepompsystemen kun nen zon en aarde als energiebron voor het huishouden worden toege past hl vijf woningen zal de warmwater voorziening plaats vinden met be hulp van zonne-energie In drie an dere woningen zal dat gebeuren door warmte aan het afvalwater van gootsteen en douche te onttrekken. Daartoe wordt een elektrische warmtepomp gebruikt. Een warmte pomp is een installatie die te verge lijken is met de koelapparatuur van een normale koelkast. Beide syste men vergen een investering van dui zend tot vijftienhonderd gulden per woning en leveren een besparing op van ongeveer zestig procent op liet normale energieverbruik TOULON - Dozen vol 20-dollarbiljetten, die door de politie in een garage in Toulon werden- ontdekt. In totaal werd 10 miljoen dollar vals geld gevonden. Twee leden van een valse mun tersbende werden gearresteerd. ADVERTENTIE i 5 Frank Jean C 2 prijsjes... je kunt er 2 niet omheen. J: s Jeans, de best bekende -g merken; 2* Lois, Levi's en Bobo's dus. j- 2* Plus alles wat daarbij hoort. a» Pulls. Polo's, truien, rokken. vesten, bloesons, T-shirts. nemen en nog veei meer 3 tz 22 Nu dan voor de goede a. 2* zoekers veel artikelen ekstra 52 25 laag geprijsd! Frank Jean. 52 ■5 dé mode voor Hem en Haar. 52 Ken en herken jezelf. in mode van Geld onttrokken aan reserves s MJ/ Noords,raal 47 Terneuzen I jj: ;jy Papegaaistraat 7. Goes I jj ,/St. Jacobsslraat 18. Vlissingen Consumentenbond: niet alle elektrische frituurpannen veilig DEN HAAG (ANP) - Bij een onderzoek dat de consumentenbond heelt inge steld naar elektrische frituurpannén is gebleken, dat 11 van de 19 bij hel onder zoek betrokken pannen geen beveili ging tegen overhitting hadden. Zonder die beveiliging bestaat er zeer grote kans, dat bij een defect in de pan de olie of het vet te heet wordt, en in de brand vliegt, aldus de bond. DEN HAAG (ANP) - Hel Landbouw schap gaat 717.500 aan zijn algemene reserve onttrekken om voor 1977 de al gemene heffing niet al te fors te hoeven verhogen. Die heffing zal nu 12,5 pro cent stijgen, in plaats van 17.5 procent zoals de begrotingscommissie had voorgesteld. De reserve, eind 1975 on geveer 13,4 miljoen, zal nu niet meer voldoende zijn voor het voorfinancie ren van de uitgaven in de eerste negen maanden van het jaar, zoals eicoiiliik de bedoeling was. Dat neemt men maar op de koop toe. Het dagelijks bestuur van het schap lilt zwaar aan de onzekere inkomenssitua tie waarin grote groepen boeren en tuinders op het ogenblik verkeren en vindt daarom dat matiging moet wor den betracht bij het dekken van de uit gaven uit hefiingsgelden. Door aan vaarding van de begrotingsvoorstellen heeft het bestuur zich woensdag bij dit standpunt aangesloten. De uitgaven voor de gewone dienst wor den voor 1977 begroot op ƒ21.069.150. De werkelijke uitgaven in 1975 bedroe gen ruim ƒ16.3 miljoen en voor het lopende jaar is bijna 18.2 miljoen be groot. De uitgavenstijging wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door de (hidden volgend jaar te verwachten aanpassing der salarissen, terwijl ook voorzien is in de mogelijkheid van een beperkte personeelsuitbreiding Voor het grootste deel 19.148.350. wor den de uitgaven uit heffingen gedekt- Zonder de onttrekking aan de algemene reserve had dit 19 865 850 moeten zijn. Uit andere Inkomstenbronnen, zoals diensten aan derden bijzondere dien sten. rente, komt nog 1.203.300. Voorzitter en leden van hel dagelijks bestuur van het schap werken mee aan de matiging van uitgaven door af te zien van verhoging van vergoedingen. De begroting geeft wel ruimte voor ver hoging van de vergoedingen van be stuursleden en van leden en voorzitter van hoofdafdelingen, afdelingen en commissies. Doorlichten Het dagelijks bestuur van het schap gaai de opbouw en de structuur van het secretariaat opnieuw doorlichten Vooral zal kritische aandacht worden geschonken aan de relatie tussen de huidige bezetting van het landelijke se cretariaat en van de gewestelijke secre tarissen, en aan de vraag welke conse quenties de toenemende bemoeienis van die gewestelijke secretariaten met vraagstukken van milieu en grondge bruik moet hebben voor de personeel suitbreiding. Het stellen van prioritei ten bij dc personeelsuitgaven acht men voor de komende jaren onvermijdelijk. Bij de discussie over de begroting sprak de heer T. Tolman (ebtbde hoop uit dat men, ook bij kritische doorlichting van het apparaat, slagvaardig antwoord zal weten te geven op de problemen die zich op het. gebied van ruimtelijke ordening cd voordoen Bij landbouwschap pn landbouworganisaties neemt het werk onontkoombaar toe en om dat werk goed gedaan te krijgen wilde hij, zonder nu maar alle remmen los te gooien, graag wat meer betalen. De heer T. Meijer <knlc) wilde trachten de uitgaven sterk beperkt te houden en goed bezien wat men met de middelen waarover men beschikt het best kan doen: het landbouwschap kan niet alles doen wal men het vraagt te doen. Voorzitter drs. P. Bukman had de in druk dat beide heren het eigenlijk in hoge mate met elkaar eens waren. Keer op keer moet men prioriteiten stellen =en aangeven wat het nodigst moet ge beuren, vond hijzelf. Cortillo nieuwe president Mexico MEXICO-STAD (AP) - De nieuwe pre sident van Mexico. Jose Lopez Cortillo. is woensdag officieel beëdigd. In zijn eerste presidentiële toespraak zei Cortillo datzijn regeringzou terugkeren tot een zakelijk beleid en dat het be stuur meer de rechtse kantzou opgaan. De presidentzei dat de herverdelingvan inkomens waarbij de armen een beter aandeel krijgen in 's lands welvaart moet schragen op een beleid dat meer arbeidsgelegenheid schept. W ACHTEN OP CAO-GESPREKKEN DEN HAAG (ANP) - Het lager vaststellen van de sociale premies en het duurder worden van de gulden zullen invloed hebben op de economische vooruitzichten voor 1977, maar het Centraal Planbu reau kan die vooruitzichten (vastgelegd In de macro-economische verkenning 1977nog niet herzien zolang ook niet bekend is hoe het arbeidsvoorwaardenoverleg zal uitpakken. Minister Lubbers economische zaken heeft dat dinsdag in een brief aan de tweede kamer gemeld. De effectieve waardestijging van de gulden (2.5 procent ten opzichte van onze leveranciers en 3.5 procent ten opzichte van onze concurrenten) zal volgens het ministerie van economische zaken leiden tot 'een wat lagere ontwikkeling van uitvoer en produktie'. Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De VVD heeft woensdag morgen tijdens het debat in de Tweede Kamer over liet dekkingsplan in een motie gevraagd om honderd procent inflatiecorrectie bij de loon- en inkom stenbelasting. De regering heeft in plannen van het dekkingsplan voorge steld om 80 procent van de geldont waarding in de belastingberekeningen te corrigeren. De motie van de liberaal Koning gaat overigens alleen over het belastingjaar 1977: de VVD vraagt dus geen inflatiecorrectie met terugwer kende kracht. Minister Duisenberg ifinanciri) zei nogal schamper dat woorden hem te kort schieten om deze motie te verwerpen. Als de situatie van de schatkist volgend jaar zou verbeteren, dan zou het geld in eerste instantie moeten dienen om het begrotingstekort kleiner te maken. De meevaller zou niet mogen worden be steed aan verlichting van de lasten, al dus de bewindsman. erm ogen she last i ng Ook bij de vermogensbelasting wil de WD de invoering van een inflatiecor rectie. Staatssecretaris Van Rooijen heeft echter al laten weten niets voor deze maatregel te voelen. Minister Dui senberg zei naar aanleiding van opmer kingen uit de Kamer dat de regering voor het bedrijfsleven een complex van maatregelen heeft genomen dat ..gezien mag worden Volgens de bewindsman is in deze kabinetsperiode meer voor het bedrijfsleven gedaan dan ooit tevoren. Over het herstel van het vertrouwen tussen kabinet en bedrijfsleven zei Dui senberg dat het woord nu is aan de on dernemers: ..Laten zii onze voorstellen op hun merites beoordelen niet op ver onderstelde bijbedoelingen" aldus Duisenberg Nip/ millimeteren De regering gaat niet van jaar tot jaar millimeteren, als het om reële loonsver betering gaat. zo zei minister Duisen berg woensdag. Naar het oordeel van de regering moet in de komende vier jaar een reële loon- verbetering van anderhalf procent als richtsnoer gelden aldus de bewinds man. Dat oordcol is dinsdag kenbaar gemaakt tijdens het overleg tussen een regeringsdelegatie en de stichting van de arbeid over het arbeidsvoorwaardenbeleid-1977. De tweede kamer kan spoedig een rege ringsvoorstel verwachten tot verbete ring van de fiscale positie van weduw staatssecretaris Van Rooijen zei er naar te streven dat de indiening van het wet- ontwerp nog voor Pasen volgend jaar kan geschieden. aartiiigenbelasting De staatssecretaris deelde voorts mee dat morgen het kahinet zal spreken over de invoering van een vaartuigen- belasting. Zo spoedig mogelijk zal daarna een nota worden uitgebracht. Directie: F. van de Velde. K. Scherphuis en W F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten ken- Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zater dag; de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183)63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 37,75; franco per post 42,-; per maand 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezonden mededelingen 2'fex tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro. 35 93 00, Provincial Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3