Op een gloeiend hete dag in 1911 reed keizer van Duitsland langs Kikkers en muizen extiA Johan de Vries mocht weer snoepen voor een halfje WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 IK HERINNER MIJ (4)...DOOR JOHAN DE VRIES ZEEUWSCH-VLAANDEREN Oom Bert was in Zaamslag een gezien figuur. Kapitaalkrachtig als I hij was hielp hij met kleine geldleningen menigeen uit de nood. Hij was j arenlang lid van de gemeenteraad en wethouder voor de libe rale partij. Hij heeft nog rond 1900, meen ik, bij de toen bestaande vacature van burgemeester naar deze baan gesolliciteerd, maar toen werd P. J. Wortman benoemd. Het kan 1905 zijn geweest, dat weetik niet precies, toen oom Bert in Genteen auto kocht. Dat was voor Zaamslag nogal een gebeurtenis, dat kun je begrijpen! moest nodig naar de w c. Jan zei me. dal Ik na gebruik aan een ketting moest trekken die daar ophing Ik begreep dat niet goed. maar ik trok enik dacht niet anders dan dat de hele boel naar beneden kwam donderen. Met mijn broek nog afgezakt vlieg ik de huiska mer binnen, waar ik onder luid gelach met deze nieuwigheid op de hoogte wordt gebracht! Wat me steeds is bijge bleven is het bezoek dat de Duitse kei zer. Wilhelm II bracht aan graaf Be- ntheim, die nabij de Steeg op hetkasteel Bentheim woonde. We gingen 's mid dags met het lokaal treintje Apeldoorn - Dieren en vanaf Dieren te voet naar de OOM BERT KOCHT IN 1905 EEN AUTO IN GENT Dat hij niet van de laatste was, blijkt uit de hem toegekende nummerbord: K 46. K was de Ietter voor Zeeland: de provincies hadden toen alle een ver schillende letter. Het spreekt vanzelf dat ik een enkele keer, als oom Bert in Temeuzen bij voorbeeld moe kwam halen, mocht meerijden. Als hij dan soms langs No- I ten reed en het was warm droog zo- I merweer, dan hing er honderden me- I ters achter de auto een wolk van stof, want het waren in de polder óf kasseien (kinderhoofdjes) óf grintwegen. Ik her inner me nog een rit die we op een keer in de voorzomer maakten naar Gent. Tante Neel, mijn neefje Jan, moe en ik in de open wagen en oom Bert aan het stuur, 'k Weet nog dat bij de Belgische Overslag 's ochtends een witte kip werd overreden, de witte veren vlogen ons achterna! Maar 's avonds stond de boer te wachten op schadevergoeding. Met een vijffrankstuk, dat was toen de waarde van een rijksdaalder, was de vrede gauw betekend. Nu was het de bedoeling in Gent een jongenskostuumpje te kopen voor Jan en mij. Dat vond plaats bij de firma Na gel en Esders, dat weet ik nog. We waren er zo tegen 10 uur en boven de zaak moest ik zo nodig! Met een vuurrood ge zicht maak ik mijn moeilijkheden ken baar aan een pas-juffertje, die me vrien delijk vraagt: 'Moede ge piessen of poe pen, manneke?' Nou. dat is thuis en in Zaamslag lang meegegaan dat snap je! Heel dikwijls, maar vooral met de kerst dagen, gingen we naar opa en opoe naar demolen, Ik zou een dag en een nachtop het dorp bij Jan logeren. Dat ging over dag allemaal goed; Jan had prachtig duur speelgoed, onder andere een treintje dat op stoom liep. Maar owee. toen de avond kwam en we naar bed moesten, heb ik een kwade nacht doorgebracht. Ik kreeg namelijk het heimwee naar mijn moeder, die op de molen was. Wist ik maar. waar de sleutel van de voordeur was, zo lag ik te denken, dan liep ik weg! Ja. ja: dat alles staat me nog helder voor ogen! En toen pa de volgende morgen door een hevige sneeuwstorm toch naar oom Bert op Zaamslag kwamwas er met mij geen tegenhouden aan! Ik weet nog. dat het zulk noodweer was. dat pa me terug naar de molen een eindje moest dragen Nu ben ik dan toch wel weer terdege afgedwaald van ijn ei genlijk onderwerp: de beschrijving van het leven van oom Bert. Ik beloof beterschap, al ga ik er geen eed op afleggen, dat het me in de toekomst nooi t meer zal gebeurenMag ik nog één keertje zondigen? Duitse keizer Wat ik nu ga vertellen hoort zo'n beetje bij het Gentse bezoek. Naast de beide kostuumpjes, een soort van matrozen pakjes, werd voor ons allebei een harig bontkraagje gekocht, dat bij winterdag los om de hals kon worden gedragen. Onze mening, die van Jan en mij, werd daarin niet gevaaagd, maar we vonden het een ding voor meisjes! Ik herinner me nog onze grote verneder ing, toen we op een of andere winterzon dag - Jan en z'n ouders waren bij ons op bezoek - of we wilden of niet de bont kraagjes kregen we omgelegd, met het bevel de straat op te gaan. Heftig pro test. wat niet hielp, want we werden al lebei netjes de deur uitgezet en zo ston den we dan. jankend van machteloze woede op de blauwe arduinen stoep voor het huis Lange Kerkstraat 36. Wat kunnen ze kinderen met aandoen! Dat weet ik wel. datde bontkraagjes al gauw uit de roulatie werden genomen. Dit korte vernaai wilde ik ter lering aan welwillende ouders voorleggen. Of zijn zulke ouders er soms niet meer? We gaan nu een sprong maken; ik meen rond 1909/1910 gaat oom Bert Zaamslag verlaten, ze gaan in Apeldoorn wonen. Hij kocht daar een villa in de Kastanje laan. Hij wilde met zijn gezin van de mooie omstreken genieten Met pa en moe ben ik een keertje tijdens de vakantie daar een week gelogeerd geweest. Ik ga dat niet volledig be schrijven. maar de eerste dag de beste deed ik de schrik van mijn leven op! We waren er nog maar een paar uur en ik Sint op bezoek bij THOR SAS VAN GENT - Vrijdag komt Sint Nicolaas op bezoek bij de jeugd van de gymnastiekvereniging THOR' uit Sas van Gent. De jeugdleden tot 10 jaar worden om 18 uur verwacht in het cultu reel centrum 'De Speye' te Sas van Gent Daar zullen in afwachting van de sint twee poppenkastvoorstellingen ge geven worden. De oudere THOR-jeugd van 10 tot 15 jaar word om 19.00 uur in 'De Speye' verwacht. Voor deze groep staat er een 'Limonade-disco-avond' op het programma, die zal duren tot 22.00 uur. Sint maakte rondrit door Heikant HEIKANT - In een open auto en bege leid door een muziekwagen maakte de Sint 2ijn rondrit door Heikant. Bij het gemeenschapscentrum 't. Heike' werd hij opgewacht door de Heikantse mu ziekvereniging met drumband en majo- rettenkorps. In 't Heike wrd hij toege sproken door wethouder Rob Eeman en de voorzitter van het Heikantse feest comité de heer T. Zwartele. Daarna tracteerde de Sint de jeugd In deze vierde aflevering van zijn gedenkschriften verwijlt Johan de Vries bij zijn oom Bert Geelhoedt, een vermogend man en als wethou der één van de notabelen van Zaamslag. Oom Bert kocht in Gent een auto en zette er - we schrijven 1905 - zijn omgeving mee op stelten. En in De Steeg ving Johan de Vries een glimp op van de Duitse keizer Wilhelm II, keizering Augusta en prinses Victo ria. Het was een drukkend warme dag in 1911. De eerste wereldoorlog zou niet lang meer op zich laten wachten... Steeg, waar het gezelschap zou passe ren. Ik weet nog wel. dat het een druk kende warme dag was. Na een paar uur wachten reden ze voor bij: de keizer met zijn puntsnor en Pic- kelhaube op het hoofd, zijn vrouw, kei zerin Augusta met een grote witte hoed op en zijn dochter Victoria. Duizenden mensen waren gekomen om hen te zien. Toen we in de vooravond het dorp Die ren binnenkwamen brak een hevig on weer los met daaraan gepaard gaande een zware hagelbui. We schuilden in de portiek van een winkel, maar de bewo ners lieten ons binnenkomen. Toen we 's avonds met het lokaaltje terugreden stonden tussen Dieren en Apeldoorn drie boerderijen in brand. Tijdens dit onweer van de bliksem inge slagen in één van de gevels van het kas teel Ben theim Op deze pl aats hingen de Nederlandse en Duitse vlag. De Duitse vlag werd metvlaggestok en al vernield; de Hollandse vlag bleef ongedeerd! In de couranten, dat vernam ik later, werd dit als een slecht voorteken gezien voor het Duitse Rijk. Als je aan de oor log .1914-1918 denkt, zou je het haast gaan geloven. Dit bezoek vond plaats in 1911 en het had in de internationale we reld al een keer gerommeld. Vandaar! Üuizendjes Uit deze periode van oom Berts verblijf Brandweerkorpsen kwamen bijeen SAS VAN GENT-In dc kantine van het sociaal ontspanningsgebouw van de CPC 'Sas van Gent BV' te Sas van Gent, waren de brandweerkorpsen uit Phi lippine, Sas van Genten Westdorpe bij een op uitnodiging van dc personeels vereniging van de brandweer uit de kern Sas van Gent. Bij de aanwezigen waren ook de be drijfsbrandweerkorpsen van de Sasse industrie, terwijl als eregasten de korp sen uit de twee grensgemeenten Zelzete en Sas van Gent in groten getale blijk gaven van hun interesse. Brandweercommandant Eug. de Vriend uit Sas van Gent sprak zijn tevreden heid uit over de grote belangstelling Onder de aanwezigen waren ook bur gemeester drs. W. R. V. Dusarduyn en zijn echtgenote, alsmede een vertegen woordiger van de CPC Sas van.Gent. De avond begon met het vertonen van en kele films. VV Oostburg ihield spelmiddag OOSTBL'RG - Zaterdagmiddag hield de voetbalvereniging Oostburg een spelmiddag voor pupillen. De spelmid dag werd afgesloten met de komst van Sint-Nicolaas. In totaal waren er zo'n vijftig jonge voetballertjes die zaterdagmiddag meededen aan de spelmiddag. Iedereen deed zijn best een prijsje te winnen.. Overigens had de jeugdcommissie van de voetbalvereniging er voor gezorgd dat er voor alle deelnemers een prijsje was. De pnjzen werden uitgereikt door Sinterklaas. De Sintwerd in de sporthal 'De Veerhoek' in Oostburg, waar de spelmiddag werd gehouden, welkom gehten door voorzitter L, Wille van de voetbalvereniging. De heer Wille sprak een woord van dank uit aan de jeugd commissie die met steun van enkele le den de spelmiddag organiseerde. Sinterklaasfeest CSM-suikerfabriek SAS VAN GENT - ue personeelsver eniging van de C.S.M.- suikerfabriek te Sas van Gent, hield voor de jeugd tot 9 jaar van de werknemers van het be drijf. het traditionele sinterklaasfeest in de bedrijfskantine. Na het succes van vorig jaar, werd ook nu weer beslag gelegd op de komische goochelaar uit België 'Brando' met mu zikale assistentie van een hammondor- ganiste. Na dit ontspanningspro- gramma mochten de kinderen, bij de sint komen om een zakje snoep en een cadeautje in ontvangst te nemen. in Apeldoorn is er éen voorval dat diepe indruk op me heeft gemaakt. Hij kwam nogal eens over naar Zecuwsch-Vlaanderen om enkele zake lijke aangelegenheden te regelen. Dit maal betrof het het in ontvangst nemen van een groot bedrag, dat werd uitge keerd door het rijk in verband met een onteigeningsprocedure. Onder de nala tenschap van zijn eerste (overleden) vrouw behoorde ondermeer een kleine boerderij, gelegen op de plaats waar een nieuwe kanaalarm werd aangelegd (1901-1908), ongeveer ter hoogte waar nu de z.g. Axelse Vlakte wordt gevon den. Oom Bert logeerde bij ons en ik herinner me hoe hij 's avonds het door hem ont vangen bedrag op het tafelkleed uitleg de. Hetwaren namelijk allemaal briefjes van duizend en wel 36 in getal. Nou. zoiets hadden we nog nooit gezien, dat begrijp je! En nu zou je oom Bert mis schien van opschepperij willen be schuldigen. maar daar was geen sprake van. Wel was hij kinderlijk opgetogen met het hoge bedrag dat hij voor de ta melijk kleine boerderij had ontvangen. Wat ik hierna schrijf, is me eerst heel veel later in de gedachte gekomen en wel dat ik, ware ik in zijn plaats geweest bij het weer opbergen van de duizendjes, ik er eentje op tafel zou hebben laten liggen voor mijn zuster 'Piet', waar hij toch zoveel mee ophad. Gierigheid - vrekkigheid? Welnee, die gedachte kwam gewoon niet bij hem op. Het is wel de vraag of mijn moe het zon dermeer zou hebben aangenomen, want zw was zeer zelfstandig. Maar goed. la ten we daar verder het hoofd niet over breken. Weer slaan we enkele jaren over en uit de krant van zaterdag 13-3-1915 heb ik de volgende mededeling overgenomen: 'Met ingang van 1 april e.k. is benoemd tot correspondent van de Nederlandse Bank te Temeuzen. de heer L. J. Geel hoedt te Apeldoorn (vroeger te Zaams lag)'. Vast staat wel. dat ondanks de mooie streek waar hij woonde toch zijn hart naarZeeuwsch-Vlaanderen uitging. Dat baantje, je kunt. het bijna een erebaantje noemen, was toen alleen weggelegd voor kapitaalkrachtige mensen, want bij de aanvaarding moest je een bedrag van 30.000,- als waarborg storten. Je kreeg daarvan 30.000,- als waarborg storten. Je kreeg daarvan natuurlijk de jaarlijkse rente en bij beëindiging van de baan het kapitaal weer terugbetaald. Je merkt het. ik heb niet teveel gezegd over het geluk dat hij op financieel ge bied heeft gehad Helaas zou in de naaste toekomst een groot verdriet over hem komen. In 1918 stierf tante Neel op 42-jarige leeftijd aan een erfelijke nierkwaal. Ik gebruik hier opzettelijk het woord 'erfelijk'. Haar va der was eveneens op 42-jarige leeftijd aan dezelfde kwaal gestorven. Ook haar broer, Ko Jurry. die een manufacturen zaak in de Temeuzense Noordstraat dreef kwam. toen hij 42 jaar was. aan dezelfde kwaal te overlijden. Een nog groter verdriet moest oom Bert onder gaan toen het volgend jaar, 1919. zijn énige zoon Jan ook alweer aan dezelfde ziekte, maar nu op 21-jarige leeftijd overleed. Ik weet nog wel dat hij eens tegen moe zei: "Piet. als je je vrouw verliest is heel erg. maar nog erger is het een kind te verliezen". Nu. daar wist moe over mee te praten, want zw was haar oudste zoon. mijn broer Anne. in 1918 verloren. Hij stierf aan de toen zoveel slachtoffers makende 'Spaanse griep'. Maar het le ven gaat verder en oom Bert moest mee. Als tijdelijke oplossing kwamen tante Kee en Neel bij hem in huis. Lang heeft het niet geduurd. Toen oom Bert een paar jaar later de oplossing vond door met zijn schoonzuster, de vrouw van de overleden Ko Jurry. te trouwen gingen tante Kee en Neel weer terug naar de Lange Kerkstraat. We gaan nu een eind maken aan de toch wel uitgebreide beschrijving over oom Bert Op 75-jange leeftijd is hij gestor ven aan een beroerte. Het was op een zondagmiddag, dat ze met de kaartclub in hotel Pays Bas zaten te bridgen, toen oom Bert door een beroerte werd getrof fen, twee dagen later is hij overleden. Ik heb wel eens gedacht, zou het goede weelderige leven dat hij zich kon per mitteren daar met de oorzaak van kun nen zijn geweest? Van enige buitenspo righeid was bij hem geen sprake, maar hij at altijd graag lekker en veel. Een glaasje wijn bij het eten. 's avonds een wijntje. Bovendien een vrij zittend le ven: het zou kunnen dat hem dit parten heeft gespeeld. Ik vermeld dit. omdat hij de enige van de kinderen Geelhoedt was (oom Johan, die op 19-jarige leeftijd is gestorven uit gezonderd) die de 80 niet heeft gehaald. Oom Bert Geelhoedt. zijn tZeivrouw Neeltje Geelhoedt-Jurry en Johan de Vries jonggestorven neefje Jan TERNEUZEN - Journalistiek leidt tot alles, memoires schrijven kenne lijk ook. Johan de Vries uit Terneuzen, die in deze krant van week tot week zijn jeugdherinneringen vertelt, onder vind het vorige week aan de toog van koffiehuis 'ArtikoP aan de Schoolweg. Op dit punt, zo onthulde de bejaarde schrijver in de eerste aflvering van zijn gedenkschriften, was 75 jaar ge leden het fameuze snoepwinkeltje van 'tante Koos' gevestigd. Piet en Digna Blaauw van 'Artikof vonden dat zo'n grappig idee. dat ze besloten om De Vries nog eens voor een waar lijk voorhistorisch prijsje van snoep uit oma's tijd te laten proeven. En zo gebeurde het, dat een glunderende voorzitter van de vereniging oud- Temeuzen uit handen van Piet Blaauw (die verrassend weinig moeite had met de rol van tante Koos) en voor de niet aan inflatie on derhevige somma van een halcve cent een zakje polkabrokken in ont vangst kon nemen. „Zoveel kreeg je vroeger vast niet voor een halfje", veronderstelde Blaauw. „Nee, maar ze waren wél groter", zei de auteur, wiens fabe lachtig geheugen hem ook nu niet in de steek liet Op de foto: Blaauw en de schrijver bij uit het uitwisselen van klinkende munt en koopwaar. De sfeer van 'tante Koos' was even terug Theaterprogramma's van 'Uit' SAS VAN GENT - Onder het motto: 'Ga een avondje uit in uw eigen plaats', houdt 'UIT' van de werkgroep Sas van Gent, een aantal theaterprogramma's voor het komende winterseizoen. De werkgroep 'UIT' te Sas van Gent. heeft op het programma staan: zondag 19 december een kerst-koffieconcert met Saskia en Serge. Dit concert wordt gehouden in het cultureel centrum 'De Speye' te Sas van Gent. Aanvang 12.00 uur. Op vrijdag 4 februari 1977 is er een optreden van 'The Strangers'. Eveneens in het Cultureel Centrum 'De Speye'. Aanvang 20.00 uur. Op zondag20 februari 1977 is er weereen koffieconcert., ditmaal met Connv Van- denbos. Ook dit gebeurt in 'De Speye' om 12.00 uur. Op vrijdag 18 maart 1977 is er een optreden van de Koninklijke Luchtmachtkapel in de r.-k. kerk te Westdorpe. Aanvang 20.00 uur. Familiebijeenkomst NCB, KVO en KPJ Hulst HULST - In Den Dullaert te Hulst werd een familiebal gehouden van de kring Hulst van de NCB. KVO en KPJ onder de naam 'All-in'. Voorzitter F. de Waal kon een driehonderd leden verwelko men. Voor het muzikaal gedeelte zorgde een disc-jockey. Tussendoor werd een verloting gehouden. Filmavond Heemkundige kring SAS VAN GENT - De Heemkundige Kring uit Sas van Gent, houdt dinsdag 7 december een film-avond met een le zing. in het cultureel centrum 'De Speye' te Sas van Gent. De heer Ludwich de Caluwé uit Sas van Gent zal een film vertonen over het na tuurgebied 'Canisvliet' te Sas van Gent. De heer Joh. van der Steen zal de film van commentaar voorzien. Na de filmvertoning zal de heer Gilhuys uit Axel een lezing houden over 'Kas telen en nog wat in Vlaanderen'. 'De Sluiskilse vogelvrienden' hield expositie SAS '70 hield kieurwedstrijd SAS VAN GENT - De middenstands vereniging 'SAS'70' uit Sas van Gent, hield in het kader van de Sint- SLUISKIL - De vereniging 'De Sluis- Nicolaasactie te Sas van Gent, een kilse vogelvrienden hield de regionale kieurwedstrijd voor de Sasse lagere vogeltentoonstelling 1976 in café Dal- ^kooljeugd. linga te Sluiskil. Als keurmeesters tra den op de heer A. van Liempd uit Breda, de heer J. Smout uit Steenbergen en mevrouw D. Dekker-de Boer uit Cu- Iemborg. De uitslagen luiden als volgt: In verband hiermee werd Sas van Gent bezocht door 'Flipje van Tiel*. Om 15.00 uur werd op de Grote-Markt te Sas van Gent. onder muzikale begeleiding van de plaatselijke harmonie 'De Verenigde Kampioen pigment zonder rood E.K. '76 Vrienden', de Kleurplaten ingenomen die op alle lagere scholen rondgedeeld waren. Deze kieurwedstrijd. waaraan met goudisabel L. Pijcke. Kapioen pig ment met rood E.K. '76 met oranje rood- isabel F. Begijn. Kampioen vetstof zon- der rood E.K. '76 met goudgeel M. Meyer. Kampioen vetstof met rood E.K. '76 met oranjerood Arm. de Vliegher. terug in de 'Vlaanderen' te Sas van Gent. waar hij bekend zal maken wie de prijswinnaars zijn. Na de bekendma king, is er een kinderfestijn in de Vlaan- derenhal voor alle jeugd, met medewer king van Peppie en Kokki. veel prijzen verbonden zijn, is onderver deeld in drie leeftijdsgroepen: voor de kinderen t/m 6 jaar, van 7 t/m 10 jaar en .v, ulol, ¥JM_ van 11 t/m 12 jaar. K am pioen*°Bastaarden E !k "-TC®mét °P 5 december komt JFJiPJe van Tier wildzang x tropisch M. Meyer. Kam- pioen grasparkieten E.K. '76 met lichtr groen Iz. de Reu. Kampioen Zebravin- ken E.K. '76 met wit Iz. de Reu. Kam pioen gr. parkieten E.K. '76 met hals bandparkiet P. en M- de Cock. Kam pioen kwartels E.K. '76 met Califomi- rv;„ j sche kuifkwartel M. Lindenberg. Kam- L»la-aVOnfl pioen stammen E.K. '76 met oranjerood SAS VAN GENT-In zaal'Planetarium' W. Compiet. Kampioen Derby E.K. '76 bij G. de Reu te Sas van Gent werd een met goudisabel L. Pijcke. Kampioen dia-avond gehouden over het 'Oude pigment met en zonder rood O.E.K. Sas'. Deze traditionele dia-avond was oranjeroodisabel met schimmel F. Be- georganiseerd door de Heemkundige gijn Kampioen vetstof met en zonder Kring uit Sas van Gent. rood O.E.K. met goudgeel M. Meyer. Er was veel belangstelling. Desecretaris Kampioen bastaarden O E.K. met wild- van de plaatselijke afdeling van de Heemkundige Kring, de heer Eug. Sar- neel verzorgde het commentaar. „Je maakt toch wel een stukje?" zeiden ze Oip de redactie en er nog eens flmerig achteraan: „Er komt toch wel een stukje?" „Ja. maar die kikkers en muizen", begon ik. „Niks mee te maken, die zijn allang op de terugtocht", klonk het bruusk. Nou dan. Kikkers en muizen. Ik had er nogal wat aan gedaan, de laatste tijd. Vrienden die mijn voorkeur voor deze dieren kenden deden mij er een buidel vol van ten geschenke. Genoeg om een hele woonwijk mee onpasse lijk te maken. Ze zijn genoegzaam bekend, de als kikkers en muizen getransformeerde snoeperij, dermate wanstaltig ge vormd dat niet een pottenbakker ze op zijn naam zou willen hebben staan Gewikkeld in een teer huidje van zilverpapier met veel gifgroen erin. Maar binnenin! Ja in het binnenste daai bevindt zich onder een dunne laag verdoezelende chocolade de verderfelijke witte crème, waar het mij altijd om te doen is. Een keer stelde ik in de snoepwinkel de vraag waarom de kikkers en de muizen toch met het hele jaar door in het. assosrtiment zitten „Dat zou vervelen", zei de winkeljuffrouw. Wist zij veel? Als hei- maar alleen vervelen was.' Nee. de kikkers met de gif groene ogen. de muizen mei de minieme staaartjes. het is onheilbrengend gedierte en daarom is het maargoed ook dat ze niet altijd aan de markt zijn „Je bent een matig mens", zelden de vrienden. „Je zult je dus niet overdagig bezatten aan deze lekkernij. Tast toe. het zij je gegund". „Danje Je", zei ik. met genoeg zelfkennis om te toeten dat de geest onwillig was en het vlees ook al niet zwak en beide tuk waren op de weeïge traktatie. Wat valt er in deze situatie te doen? Eten natuurlijk, met uw verlof, anders gezegd: walgelijk de smulpaap uithan gen. Ons wordt bij herhaling verzekerd dat we in een consumptiemaatschappij leven en iets hiervan dienen we dan ook waar te maken. De kikkertjes en ook de muisjes smaakten wel maar zoiets-de smulpaap uithangen - kan natuurlijk nooit lang goed gaan en weldra was dan ook leiden in last. Welk een macht blijken deze beestjes tes bezitten! Het onderhavig gedierte was niet levenlloos ook al waren ze door het keelgat, verdwenen. Neen, eenmaal afgedaald vingen ze een mars aan door het inwendig or ganisme. wierpen daar barricades op voor ander voedsel, richtten er kortom chaotische toestanden aan en maak ten een soesali van belang. De darmsecretie werd erdoor ontregeld, het kon dit niet hebben er steeg dan ook een zacht gejammer op als van verdoemden. Het duurde met lang of er viel in deze schrale tijd van het jaar een nieuw ziektegeval ter radactie te melden. Hoe dom was ik ge weestKikkers - ze mogen nog zo een met uitsterven be dreigde diersoort zijn, wat overirigens nogal mee schijnt te vallen - mijn liefde hebben ze nooit gehad. Muizen, dit gedierte des velds. trouwens evenmin. Eodch. hier ligt men dan tenslotte bedlegerig, geveld door een horde zilver gejaste en bovenvermelde beesten, het valt niet mee. Ik besef nu ook ten volle de uitdrukking verkikkerd op iets te zijn. Voordal je h et weet behoor je als het zover met je is tot een bedreigde mensensoort. „Geen stukje", maesmuüde de redactie. „Je laten ringeloren door een ordinaire troep kikkers en muizen". „Je meent het", zei ik. Vandaar zang x kanane F. Begijn. Kampioen grasparkieten O.E.K. met grijsgroen Iz. de Reu. Kampioen zebravinken O.E.K. met normaal grijs A. J. Elzen. Kampioen Gr. parkieten O.E.K. met prachtroselle R. Cortvriendt. Kampioen tropen O.E.K. met Califomische kuifkwartel M. Lindenberg. Kampioen O.K. met en- nant R. Cortvriendt. Bondskruis met grasparkiet lichtgroen Iz. de Reu. Bondsmedailles met oranje roodbrons A. Vervaart Oranjerood W. Compiet zebravink zwartmasker L. v .d. Brande. grasparkiet opaline H. v. d. Linden. Jo Jaspers bij Des Beaux Arts' Terneuzen TERNEUZEN - Bij galerie 'Des Beaux Arts' in Temeuzen opent de Terneu- zense kunstschilder Cees van Lange- velde vrijdagavond oen expositie van schilderijen van Jo Jaspers. Jaspers. 78, afkomstig uit Prinsenbeek -en arts-in-ruste, streeft in zijn werk naar een synthese tussen abstract en figura tief. Hfj is autodidact, reisde veel, expo seerde recentelijk in Amsterdam en heeft daar ook werk hangen in het Ste- Tentoonstelling 'Zang en Kleur' Kloosterzande KLOOSTERZANDE-üe vogelhouders- vereniging 'Zang en Kleur' uit Kloos terzande hield zaterdag en zondag een druk bezochte vogeltentoonstelling In 'De Groene Molen' te Kloosterzande, waarbij 19 leden 221 vogels tentoonstel den. De heer Suykerbuyk uit Kruisland was keurmeester bij de kanariers en de heer De Heer uit Middelburg keurmeester bij tropen. De uitslagen luiden: kanaries rood ek kampioen: F. van Poorten; 1 F. van Poorten; 2 A. van Goethem en 3 J. Ma rin; zalm ek: kampioen F van Poorten: 1 F. van Poorten: 2 F. van Poorten en 3 en 4 J. Marinrood en zalm okkampioen F. van Poorten; 1 en 2 F. van Poorten; geel en wit ek; kampioen J. Marin; 1 G. Plat- jouw en 2 J. Marin; geel en wit ok: kam pioen J. Marin; 1 Th. de Bakker, groen en goudgroen ek en ok; kampioen P. Pi- cavet; 1 J. Stroo en 2 P. Picavet; diver sen ek: kampioen J. Marin; 1,2 en 3 Th. L. ter Horst; diversen ok: kampioen A. delük Museum. De tentoonstelling 'Des ?an Goethem; 1 en 2 J, Stroo; tropen ek: Beaux Arts' duurt tot en met 2 januari kamPioen B. van Stevendaal; 1 en 2 E, van Goethem; 3 van Stevensdaal; ok Literaire kampioen: J. Stroo; 1 J. Dleleman en 2 E. van Goethem:duiven en kwartels: ek Sintermaasa vona kampioen: E. van Goethem, 1 J Marin, TERNEUZEN - Het genootschap 'In- 2 E- van Goethem; 3 en 4 J. Dobbelaer. terkom', het tweemansbedrijfje van Jos kampioen: E. van Goethem; 1 E. van de Mul en Paul van der Velde, houdt Goethem;_bastaarden ek en ok: kam- vrijdag een literaire avond in sinter- Pioen G. Platjouw: i L. Vereecken: 2 klaassfeer. Dobbelaer en 3 H. de Poorter (jeugdlid); Dat gebeurt in het jongerencentrum 'De Pari^fn: erasparkieten ek kampioen: Kousepael' in Temeuzen. Jos de Mul zal "Tjeugdlid), 1 W. Dieleman; een korte inleiding houden over sinter- 2J' D°J?lbe'aer; PaspaT^fta? ok kanv klaas in de literatuur en verder worden PIoen Td- erschuren. 1 W. Dleleman; 2 er dichters verwacht, die zich door de .Th" Verscfiuirfm grote parkieten: ek goedheilig man lieten inspireren. kampioen L. Vereecken: 1 K. Martinue; - 2 L. Vereecken; grote parkieten: ok EÜÏÏ! a)" kampioen E. v»„ Goethem: 1 P. Neve. 2 het beste eedicnt te belonen Th verschurembondspnjzen: bond.- De Mul en Van der Velde denken vrüda- kruis: F van Poorten voor de beste ka- gavond ook hun - drukke - programma narie: bondsmedaille: B. van Steven voor het nieuwe seizoen bekend te ma- daal voor de beste tropische vogels; ken. Enkele data: 7 januari: Marga Min- bondsmedaille: W. Dieleman voor de co, 4 februari: Bemlef, 4 maart: Johnny beste grasparkiet; bondsmedaille: F. deSelfkickeren 15april: JacquesHame- van Poorten als generaal-karapioen; link. Verder wordt ernaar gestreefd om derby-kampioen werd de heer F. van in mei een avond te beleggen rond de Poorten; kampioen van de stammen (4 schrijver Hugo Raes. vogels) wcr de heer G. Platjouw. Het. Het sinterklaasgebeuren van vrijdag klassement van verdienste werd ge- begint 20.00 uur. wonnen door de heer F. van Poorten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 29