PvdA/PPR Borsele wil ander 'groeibeleid' voor de dorpskernen Borsele krijgt commissie voor financiële en economische zaken Jachthavenaccommodatie in Middelburg groter Axelse raad geeft 'Voorwaarts' subsidie van 1500,- HUWELIJK JULIANA EN BERNHARD Wel groengorde bij Nieuwland WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 MOTIE WIJZIGING WET HAVENSCHAP VLISSINGEN-OOST AFGEWEZEN H. EVERSDIJK: „MOTIE IS EEN POLITIEKE LUCHTBALLON HELNKENSZAND - De fracties van PvdA/PPR en CDA in de Borselse ge meenteraad hebben dinsdag bij de be handeling van de begroting voor vol gend jaar aangedrongen op de instel ling van een - openbare - commissie voor economische en financiële zaken, waarin onder meer de agenda, de be groting, de rekening en andere .belang rijke stukken van het havensschap Vlissingen-Oosl besproken kunnen worden. De heer J. de Koster (PvdA/PPR) diende hierover een voor stel in. Hij stelde daarin dat het behan delen van de havenschapsagenda in de in te stellen commissies vóór de behan deling in de raad van bestuur van het havenschap een bijdrage zou kunnen leveren tot de verdergaande democra tisering van het havenschap en tot ver groting van de betrokkenheid van de Borselse raad bij de besluitvorming in de raad van bestuur van het haven schap. Drs. H. Eversdijk van het CDA vertelde dat de inhoud van het voorstel van de heer De Koster zijn fractie wel aan sprak. maar hij vond het beter het voor stel aan te houden totereeen commissie economische en financiële aangelegen heiden is. „Wij willen wel heel duidelijk vaststellen dat de behandeling van de havenschapstukken in de commissie niet betekent dat onze vertegenwoordi ger met 'last' en na 'ruggespraak' naar het havenschap gaat", merkte de heer Eversdijk erbij op. „Onze vertegenwoordiger handelt daar zonder last en ruggespraak, maar zal volgens ons wel luisteren naar datgene wat in de commissie eventueel wordt opgemerkt en zal daar-zoveel mogelijk - rekening mee houden. De commissie op zich is namelijk geen lid van het ha- venschapsbestuur". Behandeling van de stukken van het havenschap in een in te stellen commissie economische en fi nanciële zaken zou volgens de heer Eversdijk een bepaalde wrevel, die hier over bestaat, kunnen wegnemen en te vens een grondige bespreking garande- „Uiteraard dient de raad wel het laat ste en beslissende woord te hebben, maar als de commissie bijvoorbeeld unaniem zou adviseren een bepaald stuk voor kennisgeving aan te nemen, dan zou dit de raadsvergadering zeer stroomlijnen, zonder dal de openbaar heid enig geweld is aangedaan, in tegendeel zelfs". Overigens wees de heer Eversdijk erop dat in de commis sie ook andere financiële en economi sche zaken besproken kunnen worden. Met, betrekking tot het havenschap WINKELS SLUIS BLIJVEN HELE WEEK OPEN SLUIS - De gemeenteraad van Sluis is dinsdagavond akkoord gegaan met het voorstel van b en w om de geldende winkelsluitingswet te ver lengen totdat de nieuwe landelijke wet in werking zal treden. Volgens de staatssecretaris van economi sche zaken zal dat in de tweede helft van 1977 zijn. Zoals bekend heeft de gemeente Sluis al ruim twintig jaar een onthef fing, die de winkeliers het recht geeft hun winkels gedurende zeven dagen in de week tussen acht uur 's mor gens en tien uur 's avonds open te houden Toch rezen er over dit voorstel nog enige vragen, voornamelijk van PvdA-zijde. Mevrouw C. van Ooschot-Weber bracht naar voren dat het „helaas nog al te vaak voor komt dat de winkeliers na het sei zoen de winkels op normale tijden sluiten. Is daar iets aan te doen. Het zou met name in deze feesttijd voor Sinterklaas goed zijn als de winkels s avonds open zouden zijn als open zouden zijn", vond zij. Burgemeester mr. H. P. L. van den Beid benadrukte dat de winkeliers inderdaad het recht hebben om hun vinkei open te houden, „maar dat houdt nog niet in dat zij verplicht zijn dat te doen. Het lijkt mij onjuist enige dwamg op de middenstand uit te oefenen", aldus de heer Van den Beid. economische kanten van zaken, waarbij de gemeente betrokken is. zoals het ha venschap. Uiteindelijk diende de heer De Koster zijn voorstel om de regeling voor hel ha venschap te wijzigen in. Het werd na enig geharrewar over de procedure met 13-1 afgewezen. diende de heer De Koster ook een voor stel in om de wet op het havenschap Vlissingen-Oost zodanig te wijzigen, dat de vertegenwoordigers van provincie en gemeenten niet langer door gedepu teerde staten, respectievelijk de colle ges van b en w worden benoemd, maar door provinciale staten respectievelijk gemeenteraden (uit de leden van gede puteerde staten en de colleges van b en /b |j w). Dan kunnen provinciale staten en de i^JYlVIJ 26611 261u gemeenteraden hun vertegenwoordi- gers ter verantwoording roepen. De heer VQOf COÖrdUlfltOF Eversdijk was kort in zijn oordeel hier over. „Dat stelt niks voor. Er verandert niets, noch formeel noch materieel. Het is gewoon een politieke luchtballon De suggestie van PvdA/PPR en CDA om een commissie financiële en economi sche zaken in te stellen bleek bij b en w in goede raade te vallen. De instelling van deze commissie zal aan de orde ko men in de notitie, die b en w over de openbaarheid van de commissies begin volgend jaar aan de raad zullen voorleg gen De commissie zal zich, zo stellen b en w zich voor, enerzijds bezig gaan houden met de financiële meerjaren planning en het onderzoek van rekenin gen en begrotingen en anderzijds met de Drs. H. Eversdijk stichting welzijn voor ouderen Goes GOES - Staatssecretaris W. Meijer van erm heeft het college van b. en w. van Goes laten weten, geen bijdrage te zul len verlenen voor het aantrekken van een coördinator voor de stichting 'wel zijn voor ouderen' in Goes. Dit bete kent, dat de stichting geencoórdinator kan aanstellen. De staatssecretaris ba seert zijn afwijzing op financiële gron den. Hij heeft het college wel geschreven, dat erm voor 1978 de zaak nog eens wil be- kiuken De stichting welzijn voor oude ren bestaat sinds december 1975. Daarin zijn vertegenwoordigd de ge meente, de kruisorganisaties, de dienst geestelijke volksgezondheid, het maat schappelijk werk. de bejaaroen. de be jaardenorganisaties en de verpleegte huizen. Wethouder J. P. Lindenberg van Goes (bejaardenzorg) was dinsdag met bereikbaar voor commentaar. Wethouder J. P. Lindenbergh van Goes (bejaardenzorg) verklaarde dinsdag in een reactie op de beslissing van het mi- nisteie. dat het college van b. en w. uit erst teleurgesteld is Volgens de we thouder heeft- het ministerie altijd de indruk gewekt medewerking te zullen verlenen. De heer Lindenbergh zei. dat b. en w. zich niet onmiddellijk zullen neerleggen bij het besluit van de staats secretaris. De wethouder zal half de cember met de ministerie over deze kwstie gaan praten. Borsele geeft geen geld voor project in ontwikkelingsland HEINKENSZAND - De gemeente Borsele zal geen .f 10.000.- beschik baar stellen voor een ontwikkelingshulp-project. Het raadslid J. de Koster ipvda/pprl stelde dat dinsdag bij de begro tingsbehandeling 1977 voor. Bur gemeester G. H. E. M. van Waesen de raadsleden H. Eversdijk (cda) en P. Dekker (vvd) stonden afwijzend tegenover het idee. Zij vonden dat de gemeente best 1 procent van de post 'onvoorzien' (ruim 1 miljoen gulden) mocht uittrekken om een buurgemeente in een ontwikke lingsland tc adopteren. „Nadrukke lijk willen wij stellen, dat wij hulp aan de ontwikkelingsgebieden niet alleen als een privé-kerkelijke - ol regeringsverantwoordelijkheid zien. Verantwoordelijkheid voor onze evenmens is immers op geen enkel bvla k uit tesluitcn", betoogde de heer De Koster, erop wijzend dat in provinciale staten ook over een dergelijk voorstel gepraat is. „Ontwikkelingshulp is een natio nale zaak en wc voelen er als ge meente helemaal niets voor", zei de heer Van Waes. „Iedereen krijgt privé volop mogelijkheden om er wat aan te doen, maar het ligt buiten liet bestek van degemeente". Raads lid Dekker stemde daar mee in. „Als alle gemeente geld zouden geven, dan kreeg je een grote versnippering en een onduidelijk beleid. Minister Pronk kon dan wel met penisoen gaan", meende hij. En drs. versdijk: „Ontwikkelingssamenwerking staat bij het CDA hoog genoteerd, maar om daar nou als gemeente aan te gaan doen? En wat bereik je met 10.000? Het voorstel lijkt me meer een demonstratie ter bevreddiging van de eigen situatie". De heer De Koster was uit het veld geslagen door de afwijzende hou ding van de raad. „Het doet ons pijn dat men er niet aan wil. Ik hoop dat het college het in ieder geval nog eens voor het komend jaar willen bekijken". WETHOUDER GILLISSEN: UITBREIDING VAN AANTAL LIGPLAATSEN MIDDELBURG - De gemeente Middel burg wil de jachthavenaccommodatie uitbreiden. Er zijn plannen voor aanleg van ligplaatsen aan de Rouaansekaai (tegenover de nieuwe aanloophaven aan de Kinderdijk) en aan de Maisbaai. Dat kondigde wethouder H. Gillissen dinsdagavond in de gemeenteraad aan in zijn antwoord op de algemene be schouwingen van de raadsfracties. De plannen voor uitbreiding van de jachthavenaccommodatie heeft de ge meente - zo bleek uit de toelichting van de wethouder - in nauw overleg me t de watersportvereniging 'De Arne' ont worpen. De Arne voert al het beheer over de dit jaar geopende aanloophaven aan de Kinderdijk. Volgens wethouder Gillissen gaat het bij de uitbreiding om 20 ligplaatsen aan de Rouaansekaai en 30 tot 40 aan de Maisbaai. Het dok komt daarmee als jachthaven voor 'De Arne' te vervallen. Hier wilde gemeente ligplaatsen be schikbaar stellen voorniet bij de water sportverenigingen aangesloten water sporters. Wethouder Gillissen bracht in zijn ant woord op de beschouwingen ook naar voren dat de verdere aanleg van het re creatiesportpark in Dauwendaele met een evenementenhal afhankelijk is van werkloosheidssubisidie. Hij hield de raad voor hier bijna maandelijks voor 'op pad tc zijn'. Op het punt van het jeugdbeleid kon wethouder Gillissen de kritiek van de PPR dat er geen echt jeugdbeleid zou zijn. niet begrijpen. Hij wilde dze - wat hij noemde - 'zware woorden' graag ver- duielijkt zien. In ieder geval zei hij niet te willen grijpen in de interne aangele genheden van de jeugdorganisaties. ..Ik wens die niet te betuttlen". aldus de we thouder. e heer Gillissen wilde van de kant van de PPR verder verduidelijking over de kri tiek dat b. en w. met deze organisatie van de adviesraden, waaronder de wijk centra, zich toe hebben getrtokken". mij vroeg fractievoorzitter H. A. Blom daar duidelijke bewijzen over. De wethouder maakte de CDA-fractie duidelijk dat ij de kerkelijke jeugdraden en het leger des heils wil subsidiëren volgens de nieuwe rijksregeling die met ingang van 1978 ingaat. De betrokkenen zouden dit in overweging hebben geno- Milieucommissie Als laatste lid van het college van b. en w. reageerde wethouder A. Bergshoeff op de beschouwingen van de raadsfrac ties. Hij kondigde aan dat de raad in januari voorstellen krijgt voor de in- steoling van een speciale en uitge breide commissie milieuzaken/volks gezondheid. Deze was vorig jaar al in de gezondheidsnota aangekondigd. Hij onderschreef vcerder de gedachte van zijn fractiegenoot, CDA-raadslid drs. M. Beinema dat de ziekenhuizen in Middelburg en Vlissingen voor de ver dere samenwerking met behoud van de beide ziekenhuizen tot de vorming van één bestuur zouden oeten komen. vdA-fractie gaf hij te kennen dat de tot standkoming van een districtsgenees- kundige dienst voorlopig nog niet te verwachten is. De besprekingen in de werkgroep die zich hiermee bezig houdt, zijn nog maar in een eerster stadium. De heer Bergshoeff gazf op vragen van de WD toe soms moeite te hebben met toepassing van de aankoopregeling beeldende kunst. Hij stelde dat kunste naars voor wier werk op de 'vrije markt geen belangstelling is 'niet constant via de aankoopregeling gesubsieerd kun nen worden'. Overigens merkte hij in antwoord op vragen van de PvdA op stemmen met ideeën om kunstenaars te betrekken bij de aankleding van Plein 1940, Lange- viele en Markt als deze autovrij ge maakt worden. De wethouder zag finan cieel echter nog geen grote jogelijkhe- den. Sterke liedjes van Robert Long 'En dat is twee'Robert Long en Nelleke Burg. ZUIDLANDTHEATER TERNEUZEN Wal al eerder duidelijk was geworden, is dinsdagavond nogeens onderstreept: Robert Long zingt goed. kan vreselijk arrogant zijn en ziet zich nog steeds erg graag als één van de voormannen van de homofielen in Nederland. Wat dat laat- ste betreft, de homofilie loopt als een rode draad door het optreden heen. De lange Long maakt er opnieuw geen ge heim van hoe zijn sympathieën liggen en uit dat verschillende malen op zo'n avond in zijn - vaak er gevoelige - lied jes. De geschiedenis is zo langzamerhand bekend. Met name de oudste deejay van Nederland. Herman Stok. heeft het al lemaal al zo vaak voor de radio iwat te denken van 'wachten op middernacht') verteld. Het verhaal van de popzanger, die het helemaal niet meer zag zitten met die optredens in rokerige bierten ten waar het publiek alleen kwam om bier te drinken en 'versierwerk' te ver richten. Hij wilde iets heel anders, in ge val met Nederlandse liedjes. Nederland lag direct bij het verschijnen van de eer ste elpee van Robert Long, 'Vroeger of later', al hogelijk verbaasd aan zijn voe ten. Hoe was het mogelijk en dat met Nederlandse nummers Een hit-elpee vraagt om optredens in het land (in theaters wel te verstaan, niet meer in biertenten en dancings) en ook Long zwichtte. Samen met Coby Schreijer werd een aanvullend pro gramma in elkaar gedraaidMaar echt schokken was het nog niet. Te zeggen dat 'En dat is twee' het nou helemaal isach. er valt natuurlijk altijd nog van alles te leren voor een jon gen. die steeds meer cabaret-neigingen begint te vertonen, maar Long is er in ieder geval nu al in geslaagd een knap avondvullend programma op te bou wen, waarin Nelleke Burg leuk meedoet. Long en Burg. Voor de pauze elkaar ge kscherend afkrakend, maarzeker na de koffie zorgend voor een perfect liedje sprogramma. Met z'n tweeën, geruggesteund (daar over zou Long overigens best wel weer een keiharde grap kunnen maken) door het combo Henk de Jonge. En met vol gend jaar nog iets sterkere teksten (de liedjes uitgezonderd). En wie weet is er late nogeens een ruime plaats voor Ro bert Long weggelegd in het prenten boek van meneer Wim lbo 'Luctor' op kop in voetbalcompetitie Politie Sportbond MIDDELBURG - Na de eerste helft van de voetbalcompetitie 1976/1977 van de Nederlandse Politie Sportbond, afde ling Noord-Brabant, staat het team van Middelburg aan kop van de ranglijst. Direct daarachter staan de teams van de gemeentepolitie Roosendaal en van de Rijkspolitie van Den Bosch. Op 1 maart 1977 begint het tweede ge- deeltè van het seizoen. De stand ziet er als volgt uit: VOORSTEL f2500 TE GEVEN VERWORPEN Luctor M'burg Gempo R'daal Rijkspol. Den Bosch Rijkspol. Breda Gempo Breda Gempo Tilburg Gempo Den Bosch Philips Bew. Eindhoven 6 5 1 0 11 12- 5 7 5 0 2 10 33- 9 7 4 1 2 9 21-15 4 3 0 1 6 12- 6 7 3 0 4 6 18-17 4 112 3 5-10 6 1 0 5 2 9-19 8 0 17 1 6-35 K. HAMELINK: „IN RODE CIJFERS DOOR ONTBREKEN VAN SPORTHAL" AXEL - De meerderheid van de Axelse gemeenteraad heeft dinsdagavond be sloten de christelijke sportvereniging 'Voorwaarts (een subsidie van 1500 gulden toe te kennen. Een voorstel v an PvdA'er. K. Hamelink om het volledige nadelig saldo van de vereniging. 2500 gulden, van gemeentewege te vergoe den werd met negen tegen zes stemmen verworpen. De fracties van PvdA, GPV en Janssens stemden voor. PvdA'er Hamelmk wees erop dat de vereniging zo in de rode vijfers is geko men. omdat men hoge bedragen moet betalen voor het hiren van binnenspor taccommodatie (dat argument hadden b. en w. in hun voorstel ook aangevoerd). Een sporthal in Axel ontbreekt en dat is niet de schuld van de verenigingen, vond het raadslid- Dat was voor hem reden om b. en w. te verzoeken alsnog eens te bekijken of een subsidie van 2500 gulden niet mogelijk was. Toen vanachter de tafel van het college negatief op deze suggestie werd geant woord. legde de heer Hamelink zijn wensen vast in een voorstel Wethouder J. Deurloo (financiën! wees erop dat de subsidie een aanvullend ka rakter draagt voor 1976. „Er wordt voorts rekening gehouden met de zelf werkzaamheid van de vereniging. Die is onvoldoende. Er is bijvoorbeeld geen verloting gehouden om de kosten te dekken", zei hij. Uit de woorden van de wethouder bleek dat de subsidie be doeld is als een bijdrage in het tekort van de jeugdsport bij 'Voortwaarts'. De heer Hamelink viel de wethouder aan: „Er is wel een verloting gehouden en er zijn, zoals het college zelf al stelt hoge contributies. Om de activiteiten van de vereniging niet te bemoeilijken, zou een subsidie van 2500 gulden op zijn plaats zijn, wellicht komt er dan anders een ledenstop voor de jeugd". Raadslid H. P. Cijsouw (VVD) voerde nog a an dat met het voorstel van de heer Hamelink de zelfwerkzaamheid van an dere verenigingen wordt gekleineerd. Wethouder Apers was het met raadslid eens. „Er is geen rommelmarkt gehou den. er zijn bijna geen donateurs", noemde de wethouder enkele voorbeel den. De heer Hamelink gaf zich niet gewon nen. „Ze kunnen toch moeilijk een eigen sporthal bouwen", zei hij over de zelf werkzaamheid. Hij bleef op het stand punt dat de subsidie aan 'Voorwaarts' 2500 gulden moest bedragen. „Ze hebben bij ons weinig om subsidie aangeklopt. Als het nodig is doen ze het wel, geef het daarom ook, vond GPV'er B J Oggel „Ze zijn in moeilijkheden geraakt door omstandigheden buiten hun schuld om. Een rommelmarkt hou den heeft elk jaar ook geen nut". Wat betreft de sporthal had PvdA'er Hame link nog opgemerkt dat binnen- en bui tensport op gelijke voet behandeld moeten worden wat betreft de subsidië ring. De Axelse raad nam unaniem het voor stel om betongoten en straatkolken aan te leggen in de Eikenlaan en aan Het Zand te Koewacht De raad stelde hier voor een bedag van bijna 22.000 gulden beschikbaar. Van de zijde van WD'er Cijsouw kwamen enkele vragen. Hij stelde dat het schone regenwater zal worden afgevoerd op de AWL. „Er is ge- s teld dat, dat geen extra kosten me t zich meebrengt. Ik waag dat te betwijfelen. „Waarom wordt er niet afgevoerd via het afwateringsplan van het waterschap Axeler Ambacht", vroeg hij zich af. Wat dat laatste betreft zei wethouder Deurloo. dat er geen sloten aanwezig zijn om op af te wateren. „De AWL heeft ons de verzekering gegeven dat het af wateren van hemelwater geen conse quenties zal hebben", zei hij. SNELLE GROEI HETNKENSZAND EN 'S-GRA VENPOLDER STOPZETTEN ADVERTENTIEi Op 7 januari 1977 viert heel ons volk, samen met de koninklijke familie,het 40-jarig huwelijksfeest van De geschiedenis van hun veertig bewogen huwelijksjaren kunt u in woord en beeld méé- beleven in "Geschiedenis van een huwelijk" Dit vorstelijke boek, met meer dan 150 foto's die alle hoogtepunten vereeuwigen, is overal verkrijgbaar voor slechts 795 "Geschiedenis van een huwelijk" is een zeer bijzondere uitgave van Libelle. AANDACHT VOOR WONINGBOUW IN KLEINE KERNEN HEINKENSZAND - De fractie van de PvdA/PPR in de raad Borsele vindt dat er in de gemeente een ander 'groeibe leid' voor de dorpen gevoerd moet worden. Tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1977 pleitte woordvoerder J. de Koster dinsdag 'met de meeste klem' voor stopzetting van de snelle ontwikkeling van de groeikernen Heinkenszand en 's- Gravenpolder en het op peil brengpn van de overige dorpen. Hij wees in dit verband op de bevolkingscijfers sinds de herindeling van 1970: een groei voor Heinkenszand (plus 787) en 's- Gravenpolder (plus 526) en een daling voor de andere dorpen in de Zak van Zuid-Beveland met totaal 343 inwo- De Koster vond het onjuist dat nog steeds de 'Beleidsschets Borsele' BB'72) uitgangspunt voor hel groeibe leid is. Hij toonde zich voorstander van een gespreide ontwikkeling van de dorpsgroei. waarbij de kernen "s- Gravenpolder. Heinkenszand en Ove- zande een verzorgende taak dienen te vervullen. De PvöA'PPR-wooordvoerder benad rukte dat de achteruitgang in bevolking vor veel dorpen gevolgen zal hebben, waarbij hij als voorbeeld de onderwijs voorzieningen noemde. Hij erkende overigens dat niet alleen het gevoerde 'groeibeleid' van invloed is geweest op de alname van de bevolking, maar bij voorbeeld ook de gezinsverdunning. De Koster meende dat de situatie in de kernen Borssele.e Nieuwdorp en 's- Heerenhoek extra nadelig wordt beïn vloed door de vestiging van industrie in het Sloegebied, met als gevolg een mo gelijke verdere verslechtering van het leefklimaat. ..Wij vinden dat in het be lang van de inwoners van deze dorpen, als minimale vestigingseis voor een industrie, er eerst een weten schappelijk onderzoek naar de milieu hygiënische gevolgen van de totale ver ontreiniging bij een volgebouw Sloege- bied moet komen", aldus het raadlid 'Slokop-positie De Koster had kritiek op de gang van zaken rond de nota bewoningspatroon van de provincie. Hij vond het onjuist dal de verdeling van woningen mede op deze nota gegrond wordt, vooral omdat het platteland in de nota onder bedeeld wordt en aan Middelburg een 'slokopp-positie' wordt toegekend. De PvdA/PPR-woordvoerder zei dat het college van burgemeester en wethou ders van Borsele in feite dezelfde fout maakt, door Heinkenszand en 's- Gravenpolder te laten groeien ten koste van de andere kernen. SGP-er J. C. J Boone stelde dat de wo ningbouw in de kleine kernen aan het afzakken is .,De kleine kernen zijn de laatste 10 jaar vergrijsd en gedeeltelijk ontvolkt, zodat handhaving van het be slaande peil geen uitkomst of toekomst biedt. Opvoering van hetbevolkingspeil isdrmgend noodzakelijk", aldus Boone. Hij benadrukte dat de woningbouw in de gemeente niet ingekrompen mag worden Het opknappen van oude wo ningen in de kernen noemde de SGP-er een goede zaak. V"VD-fractie!eider P Dekker zei 'met onsteltems' de verlaging van de woning toewijzing te hebben bemerkt Hij vond dat een onaanvaardbare zaak Het raadslid pelitte voor aanwijzing van Driewegen.'Ovezande tot een soort groeikern. „Dat kan misschien voorde len opleveren bij de toewijzing van wo ningen". meende Dekker. CDA-woordvoerder drs. H. Eversdijk wees erop dat er de laatste tijd wal meer mogelijkheden komen voor woning bouw in kleine kernen. In dit verband vroeg hij om een meerjarenplan voor de woningbouw in de kleine kernen. Hij wilde dat er in ieder geval voor elke kem een klein bestemmingsplan komt. waar enige woningbouw mogelijk kan zijn. Ook informeerde drs. Eversdiik Omdat de toewijzing van hjuizen door de provincie mede gebaseerd wordt op de nota bewonings-patroon. wenste de CD A-er er een snelle behandeling van de uitwering van de nota in de gemeente raad. Ook ver verzocht Eversdijk om een herziening van de BB'72, in de vorm van een bijstelling en aanpassing voor de komende 5 jaar. Hj vond hetaanbeve- ling verdienen om de schets iedere 5 jaar bij te stellen. Ueen verwaarlozing Wethouder A. M. Jansen (cda) ontkende ten stelligste dat b. en w. de kleine ker nen verwaarlozen wat de woningbouw betreft. Hij benadrukte dat alle aan vragen van particulieren en belggers om in dc kleine dorpen te mogen bou wen, ingewikkeld zijn. „En juist in 's- Gravenpolder en Heinkenszand heb ben we zeker 150 aanvragen van beleg gers afgewezen. Hieruit blijkt duide lijk dat de kleine kernen ook op dit punt onze aandacht hebben", meende Jansen. Hij zei dat de woningwetbouw onder verantwoordelijkheid van de woningstichting Borsele geschiedt, in overleg met het college van b. en w. over de bouwplaatsen. De wethouder was gegriefd over opmer kingen van de PvdA/PPR inzake de leefbaarheid van de kernen rondom het Sloegebied. „Door de negatieve berich ten zijn deze mensen huiverig om inves teringen te doen", betoogde Jansen. Hij vertelde dat het na j aren onderhandelen gelukt is om een belegger te interesse ren voor bouw in Nieuwdorp en Borsse- le. De wethouder bracht naar voren dat dorpen als Nieuwdorp. Borssele. De wethouder bracht naar voren dat dorpen als Nieuwdorp. Borssele en 's- Heerenhoek zonder de komst van de in dustrie een triest beeld zouden opleve ren. met een hoog percentage werklozen en leegstand van huizen. Hij wees erop dat gewerkt wordt aan kleine bestem mingsplannen voor de kleine kernen en zegde een meerjarenplan voor de wo ningwetbouw toe. B. EN WBORSELE: VERGUNNING HINDERWET NATZUUR FABRIEK HEINKENSZAND - Het college van burgemeester en wethouders van Bor sele is van plan om aan Hoechst Vlis- singen een hinderwetvergunning te verlenen voor het inrichten van een stortplaats voor afval van de nieuwe natzuurreiningsfabriek. Burgemeester G. H. E. M. van Waes zei dat dinsdag bij de behandeling van de begroting voor 1977 in antwoord op vratgen van CDA- leider drs. H. Eversdijk. De burgemees ter benadrukte dat de vergunning al leen verleend wordt als vaststaat dat er uit een milieuhygiënisch oogpunt aan- vaardbbare voorwaarden gesteld kun nen worden. In zijn algemene beschouwing infor meerde de heer Eversdijk op welke wijze b. en w. van Borsele betrokken zijn ge raakt bij de problemen rondom het stor ten van het afval (de zogenaamde 'fil terkoeken') dat uit de nieuwe fabriek te voorschijn zal komen. De heer Eversdijk wilde weten of de oplossing die in over leg gevonden is- storting vooreen tijde lijke periode op het optieterrein van Hoechst in het industriegebied Sloe - de instemming heeft van b. en w. van Bor sele. Burgemeester Van Waes gaf een over zicht van de gang van zaken. Hij ver telde dat b. en w. indertijd hebben nage gaan of storting van het Hoechst-afval op een terrein binnen de gemeente Bor sele (nabij de vuilstortplaats Midden- Zeeland) tot de mogelijkheden behoor de. De minister van volksgezondheid en milieuhygiëne wilde daar echter geen toestemming voor geven. Daardoor kwam men op het compromis: storting op het optieterrein van Hoechst en stu deren op een betere oplossing. De heer Van Waes wees erop dat het optieterrein ook binnen de gemeentegrenzen van Borsele ligt. De raadsvoorzitter deelde verder mee dat b. en w. een speciale ambtenaar voor controle op naleving van de hinderwet hebben aangesteld. B. en w. zijn van plan om de controle te gaan verscher pen. Van verschillende fractiewoord voerders kwam waardering voor dat be sluit. DRS. WOLTERS: MIDDELBURG - Volgens burgemees ter drs. P. A. Wolters van Middelburg wordt Nieuwland bij de aanleg van groengordels rond het Sloegebied door het Havenschap beslist niet vergeten. Hij reageerde hiermee dinsdagavond in de gemeenteraad op opmerkingen van PvdA en WD in hun algemene be schouwingen. Burgemeester Wolters zette de raad uit een dat er bij Nieuwland in totaal 22 hectare groen wordt ingeplant Een deel daarvan - 8 hectare - is al geplant Vol gend jaar volgt een verdere aanplant en voor het resterende deel is men bezig met de grondaankopen. De fracties van PvdA en WD waren bij hun opmerkingen uitgegaan van per spublicaties over de nieuwe plannen van het havenschap voor de aanplant van groengordels. Deze nieuwe plannen kwamen op aanplant van groen rond de dorpen bij het Sloe. Nieuwland kwam hier niet in voor. Volgens burgemeester Wolters wordt bij Nieuwland echter vol gens het oude systeem - belanting bij het industriegebied - gewerkt Burgemeester Wolters bracht verder naar voren dat b. en w. net verzoek van de SGP-fracüe om de nachtbars te slui ten naast zich neerleggen. Volgens de burgemeester passen deze - mits ze ver antwoord gebruikt worden - goed in de stad en horen ze er ook. De burgemeester vroeg de raad verder nog een standpunt over de bestuurlijke herindeling. Vooruitlopend op de instel ling plannen voor mini-provincies, waarbij Zeeland overigens onaangetast blijft, polstste hij de mening over de in stelling van een gemeentekrong Wal cheren. Wethouder Jansen maakte duidelijk dat de huizenbouw in veel kemen geen grote problemen oplevert. Wel was hij bezorgd over de kansen voor Kwaden- damme. Baarland. Oudelande. Elle- woutsdijk en Driewegen. Jansen: „Wij zulien dan ook trachten daar door mid del van rehabilitatie wat aan te doen In Borssele is er reeds een begin mee ge maakt en ook voor Ellewoutsdijk zij n we bezig een plan uit te werken." Ontroerend Burgemeester G. H. E. M. van Waes vond het 'bijna ontroerend' dat er ie dere keer bezorgdheid weerklinkt over de kleine kernen. „We hebben een be- leidschets vastgesteld. Die voeren we uit. We kunnen de ontroering wel delen maar vinden de voortdurende nadruk een beetje overbodig", zei de raads voorzitter. Hij was niet bereid de BB'72 bij te stellen. Hij meende dat in allerlei deelstudies en de komende meerjaren planning de jongste ontwikkelingen voldoende worden bijgehouden. Wel zegde hij toe na te gaan wat er in 5 jaar van de voornemens uit de BB'72 terecht is gekomen. De burgemeester deelde mee dat b. en w. een voorkeur hebben voor Borssele en Nisse als beschermd dorpsgezicht en dat het niet uitgesloten is dat Baarland ook als zodanig wordt aangewezen. Drs. Eversdijk had hier naar gevraagd. Naar aanleiding van vragen van De Koster zei burgemeester Van Waes dat WESTKAPELLE - StntrNicolaas met Intocht Sint Nicolaas in Westkapelle het nieuwe ontwerp-bestemmingsplan voor het Sloegebied nog helemaal een inspraakprocedure moet ondergaan. Hij verwachtte het rapport van een speciale commissie over het plan nog dit jaar. „Als de raad een heel ander plan wil vaststellen dan de commissie adviseert, dan heeft de raad daar het volste recht toe", aldus Van Waes. Hij benadrukte dat b. en w. streven naar een zo groot mogelijke bescherming van de dorpne rond het industriegebied, onder andere door 60 hectare groenvoorzieningen bij de dorpen aan te leggen en niet in het industriegebied. zijn gevolg heeft, op uitmodlging van de winkeliersvereniging een bezoek ge bracht aan Westkapelie. Op het bordes van het stadhuis wend hij verwelkomd door de burgemeester L. M. Moermond, die zijn grote vreugde uitsprak over net feit dat sint, ondanks alle drukte toch tijd gevonden had even langs Westka pelle te komen. In zijn antwoord hierop sprak de goedheiligman zijn vreugde uit over het feit dat Westkapelle een spor thal rijker is geworden. Ter gelegenheid van het bezoek werd voor de kinderen van de lagere scholen in het hervormd jeugdgebouw een film vertoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11